Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az Európai Unió kiképzési missziója Szomáliában

Az Európai Unió kiképzési missziója Szomáliában

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2010/96/KKBP határozat az Európai Uniónak a szomáliai biztonsági erők kiképzéséhez hozzájáruló katonai missziójáról

MI A HATÁROZAT CÉLJA?

A határozat elindítja az Európai Unió (EU) szomáliai kiképzési misszióját (EUTM Szomália), melynek célja a szomáliai szövetségi védelmi intézmények megerősítése többek között kiképzés, mentorálás és tanácsadás biztosításával, valamint az egyéb nemzetközi partnerekkel folytatott koordinációval. A szomáliai védelmi ágazat szakmai színvonalának, hatékonyságának, hitelességének és elszámoltathatóságának növelésére összpontosít, hogy a szomáliai hatóságok fokozatosan át tudják venni a biztonsági feladatokat.

FŐBB PONTOK

Küldetés

A határozat elindította az EUTM Szomáliát, amelynek célja a szomáliai kormány irányítása alatt és a szomáliai szükségleteknek és prioritásoknak megfelelően működő szomáliai nemzeti fegyveres erők létrehozása és megerősítése, valamint a szomáliai átmeneti terv támogatása a biztonsághoz kapcsolódó feladatköröknek a szomáliai hatóságokra történő átruházása tekintetében.

A misszió – melyet az évek során módosítottak és kiterjesztettek, legutoljára 2022-ben – az alábbi megbízatást és célkitűzéseket foglalja magában:

  • taktikai kiképzés vállalati szinten;
  • speciális kiképzés;
  • stratégiai tanácsadói és mentorálási tevékenységek;
  • a szomáliai hatóságokkal közösen meghatározott vezetési és speciális tanfolyamok;
  • a szomáliai katonai kiképzési rendszer támogatása.

A kezdeményezés főbb tevékenységei jelenleg a következők:

  • támogatja a szomáliai katonai kiképzési rendszer kialakítását annak érdekében, hogy mentorálással, kiképzéssel és az általa kiképzett egységek nyomon követésére és értékelésére való képesség megőrzésével a szomáliai nemzeti fegyveres erők 2024 végéig fokozatosan átvegyék a kiképzéssel kapcsolatos felelősséget;
  • a képességei által megszabott határokon belül és amennyiben lehetséges, támogatja az egyéb uniós szereplőket a szomáliai biztonsági és védelmi megbízatásuk végrehajtásában – különös tekintettel a Szomáliai kapacitásépítést célzó Európai Uniós misszióra (EUCAP Szomália) – a szomáliai nemzeti fegyveres erők és a szomáliai rendőrség közötti interoperabilitás kapcsán;
  • fokozza az Európai Békekeret által nyújtott támogatást, különösen azáltal, hogy a szomáliai nemzeti fegyveres erők részére tanácsot ad annak felmérésére vonatkozóan, hogy mikor van szükségük segítségre, valamint támogatja az Európai Külügyi Szolgálatot és az uniós tagállamokat az ilyen jellegű segítségnyújtásban;
  • decentralizált tevékenységeket tervez meg és hajt végre a szomáliai nemzeti fegyveres erők regionális parancsnokságának támogatása érdekében (a képességei által megszabott határokon belül és az Unió Politikai és Biztonsági Bizottsága (PBB) által adott jóváhagyás függvényében).

E tevékenységek végrehajtása a szomáliai biztonsági feltételektől és a PBB politikai iránymutatásától függ.

Az uniós parancsnok és a misszió székhelye

  • Az EU Katonai Tervezési és Végrehajtási Szolgálatának vezetőjét az EUTM Szomália misszió parancsnokának nevezik ki.
  • A Katonai Tervezési és Végrehajtási Szolgálat alkotja a stratégiai szintű statikus parancsnoklási és irányítási struktúrát az EUTM Szomália operatív tervezéséért és végrehajtásáért felelős műveletek területén kívül.
  • A misszió erőinek székhelye Mogadishuban található, és az uniós missziós erők parancsnokának parancsnoksága alatt működik; Brüsszelben és Nairobiban támogató egységet, Dzsibutiban pedig összekötő irodát tartanak fenn.

Politikai ellenőrzés és stratégiai irányítás

Katonai irányítás

Az EUKB felügyeli a katonai missziót, és jelentéseket kap az uniós missziós erők parancsnokától, akinek elsődleges kapcsolattartója az EUKB elnöke.

Az EU katonai missziója a régió egyéb nemzetközi szereplőivel, különösen az ENSZ-szel és az Afrikai Unió szomáliai missziójával (AMIMOM) szoros együttműködésben tevékenykedik, a szomáliai kormány által elfogadott követelményeknek megfelelően.

Nem uniós országok

Az EU-n kívüli országok felkérést kaphatnak a misszióban való részvételre. A jelentős mértékű katonai hozzájárulást biztosító országok ugyanolyan jogokkal és kötelezettségekkel rendelkeznek a misszió napi irányítása tekintetében, mint a misszióban részt vevő tagállamok.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A HATÁROZAT?

A missziót elindító határozat 2010. február 5-én lépett hatályba. A misszió 2024. december 31-én ér véget.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2010/96/KKBP határozata (2010. február 15.) az Európai Uniónak a szomáliai biztonsági erők kiképzéséhez hozzájáruló katonai missziójáról (HL L 44., 2010.2.19., 16–19 o.).

A 2010/96/KKBP határozat későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

utolsó frissítés 25.05.2023

Top