Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Európai Stratégiai Beruházási Alap

Európai Stratégiai Beruházási Alap

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2015/1017 rendelet – az Európai Stratégiai Beruházási Alapról, az Európai Beruházási Tanácsadó Platformról és a Beruházási Projektek Európai Portáljáról

MI A RENDELET CÉLJA?

  • A rendelet megállapítja a következők célkitűzéseit és végrehajtási keretét:
    • az Európai Stratégiai Beruházási Alap (ESBA)
    • az európai uniós garancia és az uniós garanciaalap
    • az Európai Beruházási Tanácsadó Platform és
    • a Beruházási Projektek Európai Portálja.

FŐBB PONTOK

Az ESBA célja a stratégiai beruházások támogatása a kulcsfontosságú területeken, például az infrastruktúra, az energiahatékonyság, a megújuló energia, valamint a kutatás és innováció terén, valamint a finanszírozáshoz való hozzájutás segítése a legfeljebb 3000 munkavállalót foglalkoztató gazdasági szereplők esetében, különös hangsúlyt fektetve a kis- és középvállalkozásokra (kkv-k), valamint a kisméretű közepes piaci tőkeértékű vállalatokra*. Az ESBA ezt azzal éri el, hogy az uniós garanciával megnöveli az Európai Beruházási Bank (EBB) és az Európai Beruházási Alap (EBA) (amelyek együttesen alkotják az EBB-csoportot) kockázatviselési képességét. Az ESBA célja, hogy 2020 végéig összességében 500 milliárd EUR értékű további beruházást mozgósítson.

Az ESBA vezetősége a következőkből áll:

  • irányítóbizottság
  • beruházási bizottság és
  • ügyvezető igazgató.

Jogosultsági feltételek

Az ESBA támogatására jogosult projekteknek a következő feltételeket kell teljesíteniük:

  • gazdasági és műszaki szempontból életképesek;
  • amennyiben lehetséges, maximalizálják a magánszektorbeli beruházásokat;
  • összhangban vannak az uniós szakpolitikákkal; továbbá
  • a piaci hiányosságok vagy a nem megfelelő beruházási helyzetek kezelése révén addicionalitást* biztosítanak.

Uniós garancia és garanciaalap

Az uniós garancia az EBB és az EBA számára nyújtott feltétel nélküli, visszavonhatatlan, azonnal lehívható garancia, amelynek célja a magasabb kockázatú projektek volumenének növelése és egyéb projektek egyéb módon történő finanszírozása. Az uniós garancia maximális összege 26 milliárd EUR.

Az uniós garanciaalap olyan likviditási puffert képez, amelyből az EBB-csoport felé a valamely támogatott ESBA-művelet nemteljesítése esetén teljesítik a kifizetést. Finanszírozási forrásai az uniós költségvetés és az ESBA által garantált műveletekből származó bevételek.

Az Európai Beruházási Tanácsadó Platform

  • A platform tanácsadással segíti a magán- és állami projektgazdákat a beruházási projektek meghatározásában, előkészítésében és kidolgozásában.
  • Egyablakos rendszerként működik, amelyen keresztül tanácsadási és technikai segítségnyújtási programok és kezdeményezések széles köre érhető el.
  • Az EU 2020 végéig évente mintegy 20 millió EUR összeggel járul hozzá az Európai Beruházási Tanácsadó Platform költségeinek fedezéséhez.

A Beruházási Projektek Európai Portálja

A Beruházási Projektek Európai Portálja nyilvánosan hozzáférhető és felhasználóbarát adatbázis, amely jelenlegi és jövőbeli uniós beruházási projekteket tartalmaz.

Az ESBA kiterjesztése

A ESBA-t 2015-ben hozták létre, egy hároméves kiindulási időszakra. A kezdeti (EU) 2015/1017 rendeletet 2017 decemberében az (EU) 2017/2396 rendelettel módosították, amely:

  • kiterjesztette az ESBA élettartamát a 2014 és 2020 közötti többéves pénzügyi keret végéig, hogy 2020-ig lehetővé tegye a legalább 500 milliárd EUR értékű magán- és közfinanszírozású beruházás mobilizációját;
  • 26 milliárd EUR-ra növelte az uniós garanciát;
  • 7,5 milliárd EUR-ra növelte az EBB hozzájárulását az egész beruházási időszakra vonatkozóan;
  • az összes uniós garancianyújtási kötelezettség 35 %-ára korrigálta az uniós garanciaalap célrátáját a megfelelő védelmi szint biztosítása érdekében;
  • lehetővé tette az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközből (CEF) nyújtott összegnek az (EU) 1316/2013 rendelet értelmében történő átcsoportosítását, valamint a CEF hiteleszközéből és a „Marguerite I” elnevezésű 2020-as európai energia-, éghajlat-változási és infrastrukturális alapból származó bevételek és visszafizetések átcsoportosítását annak érdekében, hogy részlegesen finanszírozzák az uniós garanciaalaphoz tartozó általános uniós költségvetésből származó hozzájárulást további beruházások céljából.

Az InvestEU program: az ESBA utódja

  • Az InvestEU program ((EU) 2021/523 rendelet – lásd az összefoglalót) az ESBA sikeres modelljére épül. Az ESBA-t és 13 további sikeres uniós pénzügyi eszközt egyesít. Az InvestEU Alapból, a tanácsadó központból és a portálból áll össze.
  • Az InvestEU Alap célja, hogy több mint 372 milliárd EUR összegű köz- és magánberuházást mozgósítson, amely a végrehajtó partnerek (például az EBB-csoport és más pénzügyi intézmények) beruházásait segítő, 26,2 milliárd EUR összegű uniós költségvetési garancián keresztül valósul meg.
  • Az InvestEU tanácsadó központ technikai támogatást és segítséget nyújt a beruházási projektek előkészítésében, kidolgozásában, strukturálásában és végrehajtásában (ideértve a kapacitásépítést).
  • Az InvestEU portál a beruházókat és projektgazdákat tömörítő, az egész EU-t átfogó egységes platform, amely az EU-ban elérhető beruházási lehetőségek könnyen hozzáférhető és felhasználóbarát adatbázisaként működik.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK A RENDELETEK?

  • Az (EU) 2015/1017 rendelet 2015. július 4. óta hatályos.
  • Az (EU) 2017/2396 rendelet 2017. december 30. óta hatályos.
  • Az (EU) 2021/523 rendelet 2021. január 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Közepes piaci tőkeértékű vállalatok: ugyan nem létezik még bevett uniós meghatározás e fogalom tekintetében, a vállalkozások e típusában (angol nevén mid-cap) a foglalkoztatott munkavállalók száma általában 250 és 3000 közötti.
Addicionalitás: az ESBA keretében e fogalom olyan piaci hiányosságokat vagy az optimálistól elmaradó beruházási helyzeteket kezelő műveletek támogatását jelenti, amelyek az EBB-csoport által vagy a meglévő uniós pénzügyi eszközök keretében az ESBA támogatása nélkül, az uniós garancia felhasználhatóságának időtartamában nem vagy nem ugyanolyan mértékben hajthatók végre.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/1017 rendelete (2015. június 25.) az Európai Stratégiai Beruházási Alapról, az Európai Beruházási Tanácsadó Platformról és a Beruházási Projektek Európai Portáljáról, valamint az 1291/2013/EU és az 1316/2013/EU rendelet módosításáról – az Európai Stratégiai Beruházási Alap (HL L 169., 2015.7.1., 1–38. o.)

Az (EU) 2015/1017 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Központi Banknak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, a Régiók Bizottságának és az Európai Beruházási Banknak: Az európai beruházási terv: helyzetfelmérés és a következő lépések (COM(2018) 771 final)

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Az Európai Stratégiai Beruházási Alapnak, az Európai Beruházási Tanácsadó Platformnak és a Beruházási Projektek Európai Portáljának az értékelése, amely a következő dokumentumot kíséri: „Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az InvestEU program létrehozásáról” (SWD(2018) 316 final)

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Hatásvizsgálat, amely a következő dokumentumot kíséri: „Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az InvestEU program létrehozásáról” (SWD(2018) 314 final)

utolsó frissítés 20.07.2021

Top