Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0298

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján az Európai Szociális Alap Pluszról (ESZA+) szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

    COM/2021/298 final

    Brüsszel, 2021.6.3.

    COM(2021) 298 final

    2018/0206(COD)

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

    az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

    az Európai Szociális Alap Pluszról (ESZA+) szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról


    2018/0206 (COD)

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

    az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

    az Európai Szociális Alap Pluszról (ESZA+) szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról

    1.Háttér

    A javaslat Európai Parlament, illetve Tanács számára történő megküldésének időpontja (COM(2018) 382 final – 2018/0206 COD dokumentum) (2018) 1

    2018. május 30.

    A Régiók Bizottsága véleményének időpontja:

    2018. december 5. és 2020. október 14.

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményének időpontja:

    2018. október 17. és 2020. szeptember 18.

    A részleges általános megközelítésre vonatkozó tanácsi megállapodás időpontja:

    2019. április 3.

    Az Európai Parlament álláspontjának időpontja (első olvasat):

    2019. április 4.

    A módosított javaslat Európai Parlament, illetve Tanács számára történő megküldésének időpontja (COM(2020) 447 final – 2018/0206 COD dokumentum):  2

    2020. május 28.

    A módosított javaslatra vonatkozó részleges általános megközelítésről szóló tanácsi megállapodás időpontja:

    2020. július 22.

    A háromoldalú egyeztetések időpontja:

    2019. december 9.

    2020. november 23.

    2020. december 10.

    2021. január 28.

    Az Állandó Képviselők Bizottságában elért politikai megállapodás időpontja:

    2021. március 3.

    A Tanács első olvasatbeli álláspontjának elfogadása:

    2021. május 27.

    2.A Bizottság javaslatának célja

    Az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) az EU fő alapja az emberekbe történő beruházásokhoz. Az ESZA+ célja, hogy támogassa a tagállamokat a magas foglalkoztatási szintek, a méltányos szociális védelem és a munka jövőbeli világára felkészült, képzett és reziliens munkaerő, továbbá az olyan befogadó és összetartó társadalmak megvalósításában, amelyek a szegénység felszámolására és a szociális jogok európai pillérében meghatározott elvek megvalósítására törekednek.

    Az alap hatékonyabbá és reagálóképesebbé tétele érdekében a Bizottság által 2018-ban javasolt legfontosabb újdonságok a következők voltak:

    Az emberekbe történő beruházásokra összpontosító alapok összevonása: az Európai Szociális Alap (ESZA), az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés, a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap (FEAD), a foglalkoztatás és a szociális innováció európai uniós programja (EaSI) és az egészségügyi program.

    Jobb összehangolás az európai szemeszterrel a szociális jogok európai pillérének elveivel összhangban.

    Nagyobb rugalmasság a tematikus koncentrációra vonatkozó követelmények tekintetében a tagállamok igényeihez igazítva.

    Szélesebb alkalmazási kör, de kevesebb és racionalizáltabb egyedi célkitűzés.

    A társadalmi befogadás dimenziójának erősítése a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap és az ESZA integrálása révén. Ennek köszönhetően várhatóan egyszerűbben kombinálható majd az élelmezési/anyagi segítségnyújtás és a társadalmi befogadást és az aktív intézkedéseket előmozdító támogatás.

    A közvetlen személyzeti költségek elszámolhatóságára, valamint a berendezések, bútorok és járművek beszerzésére vonatkozó feltételek bevezetése.

    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó kötelezettségek egyszerűsítése és a mutatók számának csökkentése.

    2020 májusában – a helyreállítási csomag keretében – helyénvalónak ítélték az ESZA+-ra vonatkozó javaslat módosítását annak érdekében, hogy az reagáljon a Covid19-világjárvány nyomán kialakult helyzetre, és segítse a tagállamokat abban, hogy közép- és hosszú távon kilábaljanak a folyamatban lévő válságból.

    A legfontosabb változások a következők voltak:

    Új és felülvizsgált tematikus koncentrációs követelmények 3 :

    A fiatalok foglalkoztatásának támogatására vonatkozó tematikus koncentráció követelményét 10 %-ról 15 %-ra emelték azon tagállamok esetében, ahol a nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő 15–29 éves fiatalok (NEET-fiatalok) aránya meghaladja az uniós átlagot.

    Minden tagállamban bevezették a gyermekszegénység kezelésére vonatkozó új, rögzített, 5 %-os tematikus koncentráció követelményét.

    Új felhatalmazás a rendkívüli és szokatlan körülményekre való reagálást célzó ideiglenes intézkedésekre.

    Fokozott hangsúlyt kapott a zöld és digitális kettős átállás és a nemek közötti egyenlőség.

    Az egészségügyi ág törlése, amelyből egy külön uniós egészségügyi cselekvési program lett.

    3.A Tanács álláspontjával kapcsolatos megjegyzések

    A Tanács álláspontja megfelel a háromoldalú egyeztetések során született megállapodásnak. A bizottsági javaslathoz képest bevezetett legfontosabb változtatások a következők:

    A 4. cikk (3) bekezdése az ESZA+ szokatlan és rendkívüli körülmények esetén történő felhasználására vonatkozó ideiglenes intézkedésekről. A Tanács az egyik tagállam kérésére az átmeneti intézkedések, például a csökkentett munkaidőben való foglalkoztatás elfogadásáról szóló bizottsági végrehajtási határozatokban meghatározott időtartamot 18 hónapban korlátozta. Az elfogadott szöveg azt is kimondja, hogy a Bizottság az ideiglenes intézkedések alkalmazásának értékelését követően az ESZA+-rendelet módosítását javasolhatja, és javaslata a tematikus koncentrációra vonatkozó követelmények tekintetében is módosításokat tartalmazhat, kivéve a fiatalok foglalkoztatásának támogatásával és a leginkább rászorulók támogatásával kapcsolatos követelményeket.

    A költségvetésről szóló 5. cikk. Az ESZA+ teljes költségvetése (2018-as árakon) 88 milliárd EUR. Ebből a 88 milliárd EUR-ból 87,3 milliárdot az ESZA+ megosztott irányítású ágára, 676 milliót pedig a foglalkoztatás és a szociális innováció európai uniós programjának közvetlenül irányított ágára különítettek el. A megosztott irányítású ág részeként 473 millió EUR-t különítenek el a legkülső régiók és az északi gyéren lakott területek számára egyedi igényeik miatt, 175 milliót pedig a transznacionális együttműködési intézkedések számára, amelyeket közvetett irányítás keretében fognak kezelni.

    A tematikus koncentrációra vonatkozó követelményekről szóló 7. cikk. A Tanács a következő tematikus koncentrációs követelményekről határozott:

    Társadalmi befogadás: legalább 25 % az összes tagállam esetében.

    A leginkább rászorulók támogatása: legalább 3 % az összes tagállam esetében (a 25 %-on felül), valamint 90 %-os rögzített társfinanszírozási arány. A Bizottság eredetileg 2%-ot javasolt, amely részét képezte volna a társadalmi befogadásra vonatkozó 25 %-nak.

    Gyermekszegénység: legalább 5 % azon tagállamok esetében, amelyeket különös mértékben sújt a gyermekszegénység (azon tagállamok, amelyekben az Eurostat adatai alapján a 2017–2019-es időszakban a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázatának kitett 18 év alatti gyermekek aránya átlagosan meghaladta az említett időszakra vonatkozó uniós átlagot), valamint az összes többi tagállam kötelezése arra, hogy megfelelő összeget különítsenek el erre a célra. A Bizottság eredetileg 5 %-os rögzített kulcsot javasolt valamennyi tagállam esetében.

    Ifjúsági foglalkoztatás: legalább 12,5 % minden olyan tagállam esetében, amelyekre különösen jellemző az ifjúsági munkanélküliség (azon tagállamok, amelyekben az Eurostat adatai alapján a nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő, 15 és 29 év közötti fiatalok aránya a 2017 és 2019 közötti időszakban meghaladta az erre az időszakra vonatkozó uniós átlagot), valamint az összes többi tagállam kötelezése arra, hogy megfelelő összeget különítsenek el erre a célra. A Bizottság eredetileg 15 %-ot javasolt azon tagállamok esetében, amelyekben az átlagosnál magasabb a NEET-fiatalok aránya.

    Kapacitásépítés a szociális partnerek és a civil társadalmi szervezetek számára: valamennyi tagállamnak megfelelő összeget kell elkülönítenie, azoknak a tagállamoknak pedig, amelyekhez releváns országspecifikus ajánlásokat címeztek, legalább 0,25 %-ot kell elkülöníteniük. A Bizottság eredeti javaslatában minden tagállam esetében „megfelelő” összeg elkülönítését írta elő.

    Az ESZA+ és az Alapjogi Charta közötti kapcsolatról szóló 8. cikk. Ez az új cikk kereszthivatkozásokat tartalmaz a közös rendelkezésekről szóló rendelet vonatkozó rendelkezéseire az Alapjogi Charta láthatóságának növelése érdekében.

    Az EaSI munkaprogram elfogadása – a Tanács úgy határozott, hogy a Bizottság az ESZA+ bizottság (az Európai Unió működéséről szóló szerződés által létrehozott bizottság) keretében létrehozott EaSI-ág munkacsoportjával konzultálva és más érdekelt felek bevonásával gyűjti össze az éves munkaprogramok elkészítésével kapcsolatos szakértelmet. A munkaprogram tartalmát a 25. és 26. cikkel (a módosított 31. cikkel) összhangban határozzák meg, és a Bizottság egyszerű bizottsági határozattal fogadja el az éves munkaprogramot.

    A Bizottság üdvözli, hogy az elért megállapodás összességében fenntartja a Bizottság eredeti javaslatának általános célkitűzéseit.

    A Bizottság két nyilatkozatot fog kiadni, amelyekben hangsúlyozza annak biztosítására irányuló elkötelezettségét, hogy a tagállamok ESZA+-forrásaikból megfelelő összeget fordítsanak az ifjúsági munkanélküliség és a gyermekszegénység leküzdésére, és használják fel az e területeken megvalósuló megfelelő beruházások támogatására rendelkezésre álló egyéb uniós finanszírozási eszközöket és nemzeti forrásokat is.

    A nyilatkozatokat az Európai Parlament plenáris ülésén szavazásra fogják bocsátani. A COREPER március 3-i ülésén jelentették be őket, és a jogi aktus elfogadását követően bekerülnek a tanácsi jegyzőkönyvbe. E nyilatkozatokat az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában közzé kell tenni. Szövegük a mellékletben olvasható.

    4.Következtetés

    A Bizottság elfogadja a Tanács javaslatát.

    (1)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=COM:2018:382:FIN  
    (2)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A52020PC0447  
    (3)    Az ESZA+ megosztott irányítású nemzeti allokációi alapján számítva.
    Top

    Brüsszel, 2021.6.3.

    COM(2021) 298 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK

    az Európai Unió működéséről szóló szerződés 294. cikkének (6) bekezdése alapján

    az Európai Szociális Alap Pluszról (ESZA+) szóló európai parlamenti és tanácsi rendelet elfogadására vonatkozó tanácsi álláspontról


    MELLÉKLET: A Bizottság nyilatkozatai

    A gyermekszegénység elleni küzdelmet célzó ESZA+-beruházásokról

    2019-ben 18 millió gyermek volt kitéve a szegénység és a társadalmi kirekesztődés kockázatának az EU-ban, néhány tagállamban pedig kiugróan magas volt a számuk. A Covid19-járvány és annak társadalmi-gazdasági következményei súlyosbították az egyenlőtlenségeket és a szegénységet, amit leginkább a gyerekek szenvedtek meg. A gyermekszegénység minden tagállamban egyaránt jelen van, és továbbra is nagyobb mértékű, mint a munkaképes korú felnőtteket sújtó szegénység.

    A Bizottság ezért üdvözli a kiegyensúlyozott megállapodást, amelynek köszönhetően az ESZA+ a gyermekszegénység leküzdésének döntő eszközévé válhat. A megállapodás elismeri, hogy valamennyi tagállamban sürgős szükség van arra, hogy a gyermekekbe invesztáljanak.

    2021. március 24-én a Bizottság elfogadta az európai gyermekgarancia létrehozásáról szóló tanácsi ajánlásra irányuló javaslatot azzal a céllal, hogy strukturálisan kezelje a kihívást. Az ESZA+ programozása során a Bizottság minden tőle telhetőt megtesz annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok megfelelő ESZA+-finanszírozás elkülönítésével járuljanak hozzá az európai gyermekgarancia végrehajtásához. Emellett arra ösztönzi a tagállamokat, hogy használják fel az e területeken megvalósuló megfelelő beruházások támogatására rendelkezésre álló egyéb uniós finanszírozási eszközöket és nemzeti forrásokat is.

    Az ifjúsági foglalkoztatást célzó ESZA+-beruházásokról

    A Bizottság hangsúlyozza, hogy a fiatalokat aránytalanul nagy mértékben sújtotta a Covid19-járvány nyomán kialakult társadalmi-gazdasági válság. 2019 decembere és 2020 decembere között az ifjúsági munkanélküliség 3 százalékponttal nőtt az EU-ban, így a munkanélküli fiatalok száma meghaladja a 3,1 milliót. A Bizottság emlékeztet továbbá arra, hogy az ifjúsági munkanélküliség következetesen és jelentősen magasabb, mint a felnőtt lakosságé, és a legfrissebb adatok több mint 10 százalékpontos különbséget mutatnak (17,8 % a 2020. decemberi 6,6 %-hoz képest).

    A Bizottság üdvözli a társjogalkotók által kötött megállapodást, amely elismeri, hogy ez a kihívás az összes tagállamot érinti. Az ESZA+ a legfontosabb uniós finanszírozási eszköz a nemrégiben elfogadott megerősített ifjúsági garancia, valamint az ifjúsági foglalkoztatási támogatási kezdeményezés keretében hozott egyéb releváns intézkedések végrehajtásához.

    Az ESZA+ programozása során a Bizottság minden tőle telhetőt megtesz annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok megfelelő ESZA+-finanszírozást különítsenek el a megerősített ifjúsági garancia végrehajtására. Emellett arra ösztönzi a tagállamokat, hogy használják fel az e területeken megvalósuló megfelelő beruházások támogatására rendelkezésre álló egyéb uniós finanszírozási eszközöket és nemzeti forrásokat is.

    Top