Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0567

Javaslat A TANÁCS RENDELETE a 904/2010/EU rendeletnek a minősített adóalany tekintetében történő módosításáról

COM/2017/0567 final - 2017/0248 (CNS)

Brüsszel, 2017.10.4.

COM(2017) 567 final

2017/0248(CNS)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a 904/2010/EU rendeletnek a minősített adóalany tekintetében történő módosításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Ez a javaslat azon jogszabálycsomag része, amelynek célja, hogy a stabil, egységes európai héaövezet létrehozása érdekében egy olyan végleges héarendszer kerüljön bevezetésre az Unión belüli, határokon átnyúló kereskedelemre vonatkozóan, amely az áruk rendeltetési hely szerinti tagállamban történő adóztatásának elvén alapul. Az Unión belüli kereskedelemre alkalmazandó, egyszerűbb és csalásbiztos végleges héarendszerre vonatkozó jogalkotási javaslat a Bizottság 2017. évi munkaprogramjába 1 is bekerült. Az Unión belüli, határokon átnyúló kereskedelemre vonatkozó végleges héarendszerhez kapcsolódó javaslatok a jelenlegi héarendszer tökéletesítése céljából a tagállamok által kért módosításokat is tartalmazzák 2 .

Mind a végleges héarendszer esetében, mind pedig a jelenlegi rendszer fent említett egyes módosításai tekintetében az adóalanyok számára lehetővé kell tenni, hogy bizonyos feltételek mellett megszerezzék a minősített adóalany státuszt. A minősített adóalany státusz odaítélése annak igazolására szolgálna, hogy egy adott vállalkozás általában véve megbízható adózónak tekinthető. A vevői készletekkel kapcsolatos megállapodások, a láncügyletek és az egyik tagállamból egy másikba történő termékszállítás vagy -feladás bizonyítása a csalás szempontjából érzékeny kérdések, ezért az ezekre vonatkozó bizonyos egyszerűsítési szabályokat csak abban az esetben szabad alkalmazni, ha az adott ügyletben minősített adóalanyok vesznek részt. A minősített adóalany koncepciójának bevezetése emellett elősegítené a végleges héarendszer fokozatos bevezetését, mivel a végleges rendszer bevezetésének első szakaszában a fordított adózás lenne alkalmazandó azokban az esetekben, amikor Unión belüli termékértékesítéskor a vevő minősített adóalanyi státusszal rendelkezik. Ennek az a magyarázata, hogy mivel a minősített adóalany státusz azt jelenti, hogy megbízható adófizetőről van szó, valószínűsíthető, hogy annak eredményeként, hogy minősített adóalany részére történő, Unión belüli termékértékesítések esetén nem kerül adó kivetésre, nem kell adócsalástól tartani.

Ebben az összefüggésben a vállalkozások és az adóhatóságok számára alapvető fontosságú, hogy a vállalkozások minősített adóalany státuszát azonnal és online lehessen ellenőrizni. E célból valamennyi tagállamnak elektronikus rendszerben kell tárolnia a vállalkozásokra és azok minősített adóalany státuszára vonatkozó információkat, és a tagállamok illetékes hatóságainak gondoskodniuk kell minden vállalkozás minősített adóalany státuszának megerősítéséről. A tagállamok e kötelezettségeit a közigazgatási együttműködésre vonatkozó jogszabály, azaz a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről szóló, 2010. október 7-i 904/2010/EU tanácsi rendelet 3 (a továbbiakban: a héa területén történő közigazgatási együttműködésről szóló rendelet) keretében kell megállapítani.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javaslat célja a minősített adóalany státusz gyakorlatban történő bevezetése; e státusz az Unión belüli kereskedelemre vonatkozó, az áruk rendeltetési helye szerinti tagállamban való adózás elve alapján működő végleges héarendszer alapvető eleme, amint az a héára vonatkozó cselekvési tervben 4 is szerepel. A minősített adóalany státusz a jelenlegi héarendszer tökéletesítése céljából a tagállamok által a láncügyletekre, a vevői készletekre és a Közösségen belüli adómentes termékértékesítés keretében történő szállítás igazolására vonatkozó szabályok tekintetében kért egyes módosítások szempontjából is fontos.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

Az egyszerű, modern és a csalás lehetőségét kiküszöbölő héarendszer megteremtése a Bizottság által 2017-re előirányzott adópolitikai prioritások egyike. 5

A csalárd kereskedők által elkövetett héacsalások elleni küzdelem emellett az Europol 2014–2017-es szakpolitikai ciklusának 6 keretében az Európai Unió számára meghatározott kiemelt bűnüldözési területek között is szerepel. Meg kell továbbá említeni az Európai Ügyészség (EPPO) létrehozásáról szóló megállapodást 7 is, bizonyos feltételek mellett ugyanis ez a testület lesz illetékes a héacsalás elleni küzdelemben.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A javaslat jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 113. cikke. Ez a cikk arról rendelkezik, hogy a Tanács az Európai Parlamenttel, valamint a Gazdasági és Szociális Bizottsággal folytatott konzultációt követően, különleges jogalkotási eljárás keretében, egyhangúlag rendelkezéseket fogad el a közvetett adózás területére vonatkozó tagállami szabályok harmonizálására.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

A szubszidiaritás elve szerint – amint azt az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 5. cikkének (3) bekezdése kimondja – uniós szintű intézkedésre csak abban az esetben kerülhet sor, ha a kitűzött célokat a tagállamok önállóan nem képesek kielégítően megvalósítani, tehát a tervezett intézkedések nagyságrendje vagy hatásai miatt azok az Unió szintjén jobban megvalósíthatók.

A vállalkozások minősített adóalany státuszára vonatkozó információk tárolásával és elérhetővé tételével kapcsolatos kérdésekről – jellegüknél fogva – nem lehet az egyes tagállamok szintjén dönteni, mivel fontos, hogy a vállalkozások és az adóhatóságok minden tagállamban szabványosított módon ellenőrizni tudják a más tagállamokban székhellyel rendelkező vállalkozások minősített adóalany státuszát. Mindez közös keretet igényel, az e területet érintő kezdeményezéshez pedig a héa területén történő közigazgatási együttműködésről szóló rendelet módosítására irányuló bizottsági javaslatra van szükség.

Arányosság

A javaslat mindössze a minősített adóalany státusz keretrendszerét határozza meg, az operatív ellenőrzési és alkalmazási intézkedések továbbra is a tagállamok hatáskörében maradnak. Ezen belül a minősített adóalany státusznak az egyes adóalanyok részére közösen megállapított feltételek alapján történő megadása, illetve a státusz visszavonása továbbra is a tagállamok kizárólagos hatáskörébe tartozik.

A jogi aktus típusának megválasztása

Mivel a meglévő jogszabály egy rendelet, azt kizárólag egy másik rendelettel lehet módosítani.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

A Bizottság a héával kapcsolatos szakértői szintű megbeszélések lefolytatása céljából két munkacsoportot hozott létre, nevezetesen a héa jövőjével foglalkozó csoportot (GFV) és a héával foglalkozó szakértői csoportot (VEG). Ezek a csoportok megvitatták az Unión belüli végleges héarendszerrel kapcsolatos kérdéseket, köztük a minősített adóalany kérdését is. Emellett 2016. december 20. és 2017. március 20. között nyilvános konzultációra került sor, amelyre 121 hozzászólás érkezett 8 .

Hatásvizsgálat

Meg kell említeni a többek között e javaslattal összefüggésben elkészített külön hatásvizsgálatot [SWD(2017)325 és annak SWD(2017)326 számú összefoglalóját].

A javaslat hatásvizsgálatát a Szabályozói Ellenőrzési Testület 2017. július 14-én mérlegelte [Ares(2017)3573962-SEC(2017)423]. A testület pozitív véleményt adott ki a javaslatról, továbbá megfogalmazott néhány ajánlást, amelyeket a Bizottság figyelembe vett. A Testület véleménye és ajánlásai az e javaslatot kísérő hatásvizsgálatra vonatkozó bizottsági szolgálati munkadokumentum 1. mellékletében szerepelnek.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslatnak nincs az uniós költségvetést érintő negatív vonzata.

5.EGYÉB ELEMEK

A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

A javaslat 1. cikkének célja, hogy alapul szolgáljon a minősített adóalany státusznak a VIES rendszerbe (héainformációcsere-rendszer) való integrálásához. A VIES rendszer jelenleg többek között a más tagállamban bejegyzett ügyfeleket azonosító héaszám érvényességének ellenőrzésére szolgál annak megállapítása érdekében, hogy az ezen ügyfél részére történő, az értékesítés helye szerinti tagállamon kívülre való szállítással vagy feladással megvalósult termékértékesítés lehet-e adómentes. Gyakorlati szempontból a vevő minősített adóalany státuszának abból a célból történő ellenőrzése, hogy a végleges rendszer keretében az Unión belüli termékértékesítés esetén ne kelljen héát felszámítani, hasonlít a héaszám ellenőrzéséhez. Mivel a minősített adóalany státusz a határokon átnyúló helyzetekben releváns, és mivel az informatikai infrastruktúra már most is létezik és azt valamennyi adóhatóság használja, célszerűnek tűnik a meglévő infrastruktúrát használni és funkcióit oly módon bővíteni, hogy az adóalanyok minősített adóalany státuszára vonatkozó információkat is tartalmazza.

A minősített adóalany státusz integrálása érdekében először is arra van szükség, hogy a tagállamok – amelyek a területükön székhellyel rendelkező vállalkozások minősített adóalany státuszának megadásáért és visszavonásáért felelősek – a szóban forgó információkat összegyűjtsék és elektronikus úton tárolják. Ehhez a héa területén történő közigazgatási együttműködésről szóló rendelet 17. cikkének oly módon való módosítására van szükség, hogy az előírja az adóalanyok minősített adóalany státuszára vonatkozó információk tárolását is. Továbbá a héa területén történő közigazgatási együttműködésről szóló rendelet 31. cikkének kiigazítása révén az egyes személyek minősített adóalany státusza elektronikus úton is lekérdezhetővé válik.

2017/0248 (CNS)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a 904/2010/EU rendeletnek a minősített adóalany tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 113. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Parlament véleményére 9 ,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 10 ,

különleges jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)A Bizottság a héára vonatkozó cselekvési tervében 11 bejelentette, hogy javaslatot kíván előterjeszteni, amelyben meghatározza a tagállamok közötti, határokon átnyúló, vállalkozások közötti kereskedelemre vonatkozó végleges hozzáadottértékadó-rendszer (héarendszer) elveit. A Tanács a 2016. november 8-i következtetéseiben 12 felkérte a Bizottságot, hogy még az említett javaslat előterjesztése előtt hajtson végre bizonyos javításokat a határokon átnyúló ügyletekre vonatkozó uniós héaszabályokban.

(2)A minősített adóalanyi státusz az Unión belüli kereskedelemre alkalmazandó új, végleges héarendszer egyik alapvető eleme, és a jelenlegi héarendszert érintő egyes egyszerűsítési intézkedések esetében is szerephez jut. A minősített yahadóalanyi státusz a tervek szerint annak igazolására fog szolgálni, hogy egy adott adóalany az Unióban megbízható adózónak tekinthető.

(3)A 2006/112/EK irányelvben 13 a csalás lehetősége szempontjából érzékeny ügyletek vonatkozásában meghatározott egyes szabályok csak minősített adóalanyok részvételével megvalósuló ügyletek esetében lesznek alkalmazandók. Ezért alapvetően fontos, hogy az adóalanyok minősített adóalanyi státuszát elektronikus úton ellenőrizni lehessen, és ily módon meg lehessen bizonyosodni arról, hogy a szóban forgó szabályok alkalmazhatók.

(4)A héára vonatkozó cselekvési tervben javasolt végleges héarendszer kialakításának első lépéseként azokban az esetekben, amikor Unión belüli termékértékesítéskor a vevő minősített adóalanyi státusszal rendelkezik, a fordított adózást kell alkalmazni. Ezért elengedhetetlen, hogy az Unión belüli termékértékesítést végző adóalany tudja, hogy vevője megkapta-e a minősített adóalany státuszt, vagy sem. Tekintettel a Közösségen belüli termékértékesítésre vonatkozó jelenlegi mentességgel való hasonlóságra, valamint a szükségtelen költségek, illetve terhek elkerülése érdekében a jelenlegi héainformációcsere-rendszert (VIES) kell használni, és abba kell a minősített adóalany státuszra vonatkozó információkat integrálni.

(5)Annak érdekében, hogy információt tudjanak nyújtani a tagállamokban nyilvántartott adóalanyok minősített adóalany státuszáról, a tagállamoknak egy elektronikus rendszerben rögzíteniük és tárolniuk kell az adóalanyok minősített adóalany státuszára vonatkozó naprakész adatokat. A tagállamok adóhatóságainak ezt követően a többi tagállam adóhatóságai számára automatikus hozzáférést kell biztosítaniuk ezekhez az információkhoz, és a 904/2010/EU tanácsi rendelet 14 31. cikkének (1) bekezdésében említett személyek kérésére elektronikus úton meg kell tudniuk erősíteni bármely adóalany minősített adóalany státuszát, amennyiben a szóban forgó státusz az említett cikk szerinti ügyletek szempontjából releváns.

(6)Figyelembe véve, hogy az e rendeletben foglalt rendelkezések az (EU) [...] tanácsi irányelv 15 által bevezetett módosításokból erednek, e rendeletet a szóban forgó módosítások alkalmazásának időpontjától kell alkalmazni.

(7)A 904/2010/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 904/2010/EU rendelet a következőképpen módosul:

1. A 17. cikk helyébe a következő szöveg lép:

17. cikk

(1)    Mindegyik tagállam elektronikus rendszerben tárolja a következő információkat:

a)    a 2006/112/EK irányelv XI. címének 6. fejezetével összhangban általa összegyűjtött információk;

b)    az általa héaazonosító számmal ellátott személyek azonosítására, tevékenységére, szervezeti formájára és címére vonatkozó, a 2006/112/EK irányelv 213. cikkének alkalmazásában összegyűjtött adatok, valamint a héaazonosító szám kiadásának dátuma;

c)    az általa kiadott, érvénytelenné vált héaazonosító számokra és az azok érvénytelenné válásának dátumára vonatkozó adatok;

d)    a 2006/112/EK irányelv 360., 361., 364. és 365. cikkével összhangban általa összegyűjtött információk, továbbá a 2015. január 1-jétől az irányelv 369c., 369f. és 369g. cikkével összhangban általa összegyűjtött adatok;

e)    a 2006/112/EK irányelv 13a. cikke értelmében vett minősített adóalanyi státuszra vonatkozó információk, valamint a státusz odaítélésének, elutasításának vagy visszavonásának időpontja.

(2)    Az e cikk (1) bekezdésének b), c), d) és e) pontjában említett információk automatikus lekérdezésének technikai részleteit az 58. cikk (2) bekezdésében előírt eljárással összhangban kell elfogadni.”

2.    A 31. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„(1)    Minden tagállam illetékes hatósága biztosítja azt, hogy a Közösségen belüli termékértékesítésben vagy szolgáltatásnyújtásban részt vevő személyek, valamint különösen a 2006/112/EK irányelv II. mellékletében említett távközlési szolgáltatásokat, műsorszolgáltatásokat és elektronikusan nyújtott szolgáltatásokat nyújtó nem letelepedett adóalanyok az ilyen típusú ügyletek céljára bármely adott személy héaazonosító számának érvényességéről, valamint az ahhoz tartozó névről és címről elektronikus úton megerősítést kaphassanak. A tagállamok illetékes hatóságai biztosítják továbbá, hogy elektronikus úton ellenőrizni lehessen, hogy egy adott személy a 2006/112/EK irányelv 13a. cikke értelmében minősített adóalany-e, amennyiben az ilyen adóalanyi státusz az említett cikk alkalmazásában releváns. Az említett információknak meg kell felelniük az e rendelet 17. cikkében említett adatoknak.”

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2019. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1) A Bizottság 2017. évi munkaprogramja: Építsünk olyan Európát, amely védelmet nyújt, eszközöket ad polgárai kezébe és garantálja a biztonságot, COM(2016) 710 final
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?qid=1487237841093&uri=CELEX:52016DC0710
(2) Lásd: A Tanács következtetései (2016. november 8.) a határokon átnyúló ügyletekre vonatkozó hatályos uniós héaszabályok tökéletesítéséről (14257/16 FISC 190 ECOFIN 1023 sz. dokumentum, 2016. november 9.)
http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14257-2016-INIT/hu/pdf
(3) HL L 268., 2010.10.12., 1–18. o.
(4) A héára vonatkozó cselekvési terv. Úton egy egységes uniós héaövezet felé – új döntések szükségeltetnek (COM(2016)148 final, 2016. április 7.).
(5) A 2017. évi éves növekedési jelentés; lásd: https://ec.europa.eu/info/publications/2017-european-semester-annual-growth-survey_en
(6) Az EMPACT prioritásai   (Európai Multidiszciplináris Platform a Bűnügyi Fenyegetettség Ellen)
(7) Lásd: http://www.consilium.europa.eu/hu/press/press-releases/2017/06/08-eppo/
(8) Az érdekelt felekkel folytatott konzultációról lásd a 2006/112/EK irányelvnek a hozzáadottértékadó-rendszer egyes szabályainak harmonizálása és egyszerűsítése tekintetében történő módosításáról, valamint a tagállamok közötti kereskedelem adóztatására vonatkozó végleges rendszer bevezetéséről szóló tanácsi irányelvre irányuló javaslatot kísérő hatásvizsgálatot ismertető szolgálati munkadokumentum 2. mellékletét, és a kapcsolódó nyílt nyilvános konzultáció eredményeit: https://ec.europa.eu/taxation_customs/consultations-get-involved/tax-consultations_en  
(9) HL C , o.
(10) HL C , o.
(11) A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak egy, a héára vonatkozó cselekvési tervről. Úton egy egységes uniós héaövezet felé – új döntések szükségeltetnek (COM(2016) 148 final, 2016. április 7.).
(12) A Tanács 2016. november 8-i következtetései a határokon átnyúló ügyletekre vonatkozó hatályos uniós héaszabályok tökéletesítéséről (14257/16 FISC 190 ECOFIN 1023, 2016. november 9.).
(13) A Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről (HL L 347., 2006.12.11., 1. o.).
(14) A Tanács 904/2010/EU rendelete (2010. október 7.) a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről (HL L 268., 2010.10.12., 1. o.).
(15) A Tanács (EU) [...] irányelve […] a 2006/112/EK irányelvnek a hozzáadottértékadó-rendszer egyes szabályainak harmonizálása és egyszerűsítése tekintetében történő módosításáról, valamint a tagállamok közötti kereskedelem adóztatására vonatkozó végleges rendszer bevezetéséről (HL L [...]).
Top