Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014TA1210(21)

Jelentés az Európai Innovációs és Technológiai Intézet 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Intézet válaszaival együtt

HL C 442., 2014.12.10, p. 184–192 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.12.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 442/184


JELENTÉS

az Európai Innovációs és Technológiai Intézet 2013-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról, az Intézet válaszaival együtt

(2014/C 442/21)

BEVEZETÉS

1.

A budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézetet (a továbbiakban: az Intézet, más néven EIT) a 294/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) hozta létre. Az Intézet célja, hogy a tagállamok és az Európai Unió innovációs képességének erősítésével hozzájáruljon a fenntartható európai gazdasági növekedéshez és a versenyképességhez. Az Intézet a felsőoktatási, a kutatói és az üzleti ágazatokat egybefűző „tudományos és innovációs társulások” (TIT-ek) részére nyújt támogatásokat, és ezzel ösztönzi az innovációt és a vállalkozói kedvet (2). A TIT-ek több száz partner tevékenységét koordinálják. A TIT-ek által nyújtott támogatásokat a partnerek költségeinek és a TIT-ek koordinációs tevékenységeiből adódó költségek megtérítésére fordítják.

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint az Intézet felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez adott esetben kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

a)

az Intézet éves beszámolója, amely a 2013. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll, és

b)

a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

A vezetés felelőssége

4.

A vezetés felelőssége az Intézet éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5):

a)

Az Intézet éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá az Intézet éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad az Intézet pénzügyi helyzetéről.

b)

A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézmények (INTOSAI) nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy ésszerű bizonyosságot szerezhessen arról, hogy az Intézet éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

6.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

7.

A Számvevőszék megítélése szerint a rendelkezésére álló ellenőrzési bizonyítékok elégséges és megfelelő alapot nyújtanak a megbízhatósági nyilatkozat elkészítéséhez.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

8.

A Számvevőszék véleménye szerint az Intézet éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2013. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

A beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló korlátozott vélemény alapja

Nincsen kellő bizonyosság a támogatási tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről.

9.

2013-ban az Intézet zárókifizetéseket és előfinanszírozás-elszámolásokat (tranzakciók) eszközölt 84,1 millió EUR összegű (2012-es tevékenységek) támogatásokra vonatkozóan. A támogatási kiadások az összes 2013-as kiadás mintegy 97 %-át tették ki. A Bizottságnak minden támogatással kapcsolatos tranzakciót át kell néznie, mielőtt az EIT engedélyezné azokat. Az Intézet maga jelentős erőfeszítéseket tett, hogy eredményes előzetes ellenőrzéseket hajtson végre, azzal a céllal, hogy kellő bizonyosságot nyújtson a támogatási tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A TIT-ek által igényelt támogatási kiadások mintegy 87 %-áról vannak a TIT-ekkel és azok partnereivel szerződött független könyvvizsgáló cég által kiadott igazolások. Az EIT maga átfogó dokumentumalapú ellenőrzésekből álló előzetes ellenőrzéseket folytatott le. A TIT-ektől és partnereiktől kapott alátámasztó dokumentumokat az EIT csak különösebb kockázat észlelése esetén nézte át. A Számvevőszék azonban megállapította, hogy – noha a könyvvizsgálói igazolások minősége javul, részben a jobb iránymutatásnak köszönhetően – általában véve a független könyvvizsgáló cégek munkáját tekintve további javulást is el lehetne érni.

10.

Az Intézet annak érdekében, hogy a támogatásokkal kapcsolatos tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről második szinten is bizonyosságot nyerjen, egy független könyvvizsgáló céggel végeztetett a támogatási tranzakciókra vonatkozó kiegészítő utólagos ellenőrzéseket. A 300 TIT-partner közül 29-nek a költségigénylését ellenőrizték utólag, ami az összes 2013-as támogatási tranzakció 29 %-ának felelt meg. Az utólagos ellenőrzések eredményei alátámasztották, hogy az előzetes ellenőrzések ugyan javulnak, de még nem teljes mértékben hatásosak. Az utólagos ellenőrzések során észlelt hibák alapján az EIT 2014-ben úgy döntött, hogy összesen 5 75  593 EUR-t téríttet vissza, ami az ellenőrzött 2012-es támogatások 3 %-ának felelt meg.

Lényeges beszerzési hibák

11.

2013-ban egy közel 6 65  000 EUR-s, illetve egy 1 05  000 EUR-s kifizetésre került sor, egy 2010-ben, illetve egy 2012-ben kötött keretszerződés tekintetében, amely szerződéseket tárgyalásos eljárással kötöttek meg. Az ellenőrzés során arra derült fény, hogy a tárgyalásos eljárás alkalmazása nem volt indokolt, ezért az abból eredő kifizetések szabálytalanok.

12.

A 9–11. bekezdésben tárgyalt megállapításokból következő együttes hibaarány a 2013-as összes kiadás 2 és 3 %-a között van.

Korlátozott vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

13.

A Számvevőszék véleménye szerint, a korlátozott vélemény alapjául szolgáló 9–12. bekezdésben tárgyalt megállapítások lehetséges hatásaitól eltekintve, a 2013. december 31-ével végződő évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

14.

A Számvevőszéknek a beszámoló megbízhatóságáról adott véleménye, illetve a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről szóló korlátozó véleménye független az alábbi megjegyzésektől.

MEGJEGYZÉSEK A TRANZAKCIÓK JOGSZERŰSÉGÉRŐL ÉS SZABÁLYSZERŰSÉGÉRŐL

15.

A háromféle TIT társulással kötött partnerségi keretmegállapodások értelmében az EIT pénzügyi hozzájárulása legfeljebb az első négy év (2010. január 1-jétől 2013 decemberéig) összes TIT-kiadásának 25 %-ának felelhet meg. A TIT társulások adatai szerint ezt a felső határt mindhárom TIT betartotta. Mivel azonban ezeket az adatokat 2015 előtt nem ellenőrzik, nincs megfelelő ellenőrzési bizonyíték arra nézve, hogy az EIT-támogatás nem haladta meg ezt a 25 %-os felső határt.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

16.

2013-ban összességében a lekötött előirányzatok 97 %-ot tettek ki, ami azt mutatja, hogy a kötelezettségvállalások időben megtörténtek. A költségvetés végrehajtási aránya azonban alacsony volt, az I. cím (Személyzeti kiadások) esetében az uniós hozzájárulások 74 %-ának felelt meg, főként a személyi állomány nagymértékű cserélődése, illetve a bérkiigazításokra vonatkozó új szabályozás elhúzódó elfogadása miatt.

17.

Az Intézet 1 93  420 EUR (24 %) összegben vitt át lekötött előirányzatokat a II. cím (Igazgatási kiadások) alatt. Az átvitelek elsősorban még be nem érkezett számlákra és folyamatban lévő informatikai projektekre vonatkoztak. A 2012-ről 2013-ra az e cím alatt átvitt lekötött előirányzatokból az Intézet nem vett igénybe 91  918 EUR-t (29 %): túlnyomórészt az igazgatótanács ülésének túlbecsült költségeiről volt szó.

18.

Az Intézet 3 4 0 78  025 EUR-t irányzott elő a III. cím (Operatív kiadások) alatt TIT-támogatásokra. A viszonylag alacsony, 82 %-os végrehajtási arány azzal magyarázható, hogy a TIT-ek nem használták fel teljes mértékben a 2012-es tevékenységekre (a 2012-es támogatások) rendelkezésre álló forrásokat.

A KORÁBBI ÉVEK MEGJEGYZÉSEINEK HASZNOSULÁSA

19.

Az I. melléklet áttekintést ad a korábbi évek számvevőszéki megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

A jelentést 2014. szeptember 16-i luxembourgi ülésén fogadta el a Pietro RUSSO számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 97., 2008.4.9., 1. o.

(2)  Az Intézet hatáskörét és tevékenységeit a II. melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

(3)  Az éves beszámoló a következőkből áll: a mérleg, az eredménykimutatás, a cash-flow kimutatás, a nettó eszközök változását feltüntető kimutatás, és a számviteli politika meghatározó alapelveit és további magyarázatokat tartalmazó összegzés.

(4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

(5)  Az 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (HL L 328., 2013.12.7., 42. o.) 39. és 50. cikke.

(6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

(7)  Az 1271/2013/EU rendelet 107. cikke.


I. MELLÉKLET

A korábbi évek megjegyzéseinek hasznosulása

Év

A Számvevőszék megjegyzése

A helyesbítő intézkedés állapota

(Végrehajtva/Folyamatban/Végrehajtandó/n.a.)

2012

2012-ben az Intézet zárókifizetéseket és előfinanszírozás-elszámolásokat (tranzakciók) eszközölt 11,3 millió EUR összegű (2010-es tevékenységek), illetve 48,6 millió EUR összegű (2011-es tevékenységek) támogatásokra vonatkozóan.

A Bizottságnak minden támogatással kapcsolatos tranzakciót át kell néznie, mielőtt az EIT engedélyezné azokat. Az Intézet maga jelentős erőfeszítéseket tett, hogy eredményes előzetes ellenőrzéseket hajtson végre, azzal a céllal, hogy kellő bizonyosságot nyújtson a támogatási tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A TIT-ek által igényelt támogatási kiadások mintegy 80 %-áról vannak a TIT-ekkel és azok partnereivel szerződött független könyvvizsgáló cég által kiadott igazolások. Az EIT maga átfogó dokumentumalapú ellenőrzésekből álló előzetes ellenőrzéseket folytatott le. A TIT-ektől és partnereiktől kapott alátámasztó dokumentumokat az EIT eredetileg csak különösebb kockázat észlelése esetén nézte át.

A Számvevőszék azonban megállapította, hogy a könyvvizsgálói igazolások minősége sok esetben nem volt megfelelő (1). Az Intézet annak érdekében, hogy a támogatásokkal kapcsolatos tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről második szinten is bizonyosságot nyerjen, 2012 végén kiegészítő utólagos ellenőrzéseket vezetett be a 2011-es tevékenységhez kapcsolódó támogatásokat illetően. Ezeket az EIT által megbízott független könyvvizsgáló cégek végezték, és megbízhatónak tekinthetőek. Az utólagos ellenőrzések eredményei alátámasztották, hogy az előzetes ellenőrzések nem teljes mértékben hatásosak. Az Intézet mindazonáltal visszafizettette az észlelt szabálytalan kifizetéseket, így a 2011-es támogatási tranzakciók fennmaradó hibaaránya nem érte el a lényegességi küszöböt.

A 2010-es tevékenységek támogatási tranzakcióira (11,3 millió EUR) vonatkozóan azonban az Intézet mindeddig még nem végzett utólagos ellenőrzéseket. Mivel az előzetes ellenőrzésekből szerezhető bizonyosság korlátozott, nincs ésszerű bizonyosság e tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. A Számvevőszék nem tudott elegendő megfelelő ellenőrzési bizonyítékot szerezni a 2010-es tevékenységekkel kapcsolatos, vizsgált támogatási tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére nézve.

Végrehajtva

2012

A 9–13. bekezdésben leírtakon kívül, a 2012-es kifizetések alapjául szolgáló, 2010-ben és 2011-ben aláírt támogatási megállapodások költségvetései nem voltak eléggé konkrétak. Nem volt összefüggés a jóváhagyott támogatások és a végrehajtott tevékenységek között. A támogatási megállapodásokban nem állítottak fel egyedi küszöbértékeket az egyes konkrét költségkategóriákra (pl. személyzeti költségek, alvállalkozók, jogi szolgáltatások stb.), és azok nem tartalmaztak szabályokat a TIT-ek és partnereik által történő áru- és szolgáltatásbeszerzésre sem.

Az EIT az előzetes ellenőrzések részeként az összes támogatott projektnél technikai ellenőrzéseket is végzett. A számszerűsíthető célok hiánya azonban akadályozta a projekttevékenységek és eredmények eredményes értékelését. Az üzleti tervek nem részletezték a végrehajtandó tevékenységeket, és nem állítottak fel világos, tevékenységenkénti vagy minőségi kritériumokon alapuló mérföldköveket sem.

A 2011-ről átvitt 22 millió EUR-t kitevő lekötött előirányzatok közül 10 millió EUR-t (45 %-ot) töröltek 2012-ben. A törlések nagy aránya főleg annak tudható be, hogy a 2011-es támogatási megállapodások alapján a kedvezményezettek által benyújtott költségtérítések kisebbnek bizonyultak a tervezettnél (9,2 millió EUR, vagyis a törölt előirányzat-átvitel 92 %-a).

Folyamatban

2011

A 2011-es kifizetéseket megalapozó támogatási szerződéseket az Európai Bizottság (Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság) és az Intézet rendszeresen csak akkor írta alá, amikor a tevékenységek nagy részét már elvégezték. 2011. szeptember és december között az Intézet 4,2 millió EUR értékben végleges kifizetéseket (2) folyósított három támogatási szerződéshez kapcsolódóan, noha azokat jóval a tevékenységek megkezdése után írták alá (3). Ez a jó pénzgazdálkodás szempontjából problémát jelent.

Végrehajtva


(1)  Pl. a könyvvizsgálói igazolásokon nem volt mindig feltüntetve az ellenőrzött költségigénylés. Nem minden költségkategóriát kellett megfelelő részletességgel ellenőrizni (például az értékhatár nélkül igényelhető közvetlen költségeket nem az eredeti alátámasztó bizonylatok alapján ellenőrizték). Nem ellenőrizték átfogóan a kettős támogatás kockázatát a költségként bejelentett berendezéseknél. A könyvvizsgálói igazolások többsége nem tett említést az ellenőrzött költségek fedezetéről és nem volt közös módszertan a költségigénylésben szereplő általános hibák feltárására.

(2)  Az Európai Bizottság korábban előlegeket fizetett.

(3)  Egy esetben a szerződést a 13 hónapos teljesítési idő vége előtt 14 nappal írták alá.


II. MELLÉKLET

Európai Innovációs és Technológiai Intézet (Budapest)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(az Európai Unió működéséről szóló szerződés 173. cikke)

Az Unió és a tagállamok biztosítják az uniós ipar versenyképességéhez szükséges feltételek meglétét.

E célból – összhangban a nyitott és versengő piacok rendszerével – fellépésük arra irányul, hogy:

felgyorsítsák az ipar alkalmazkodását a strukturális változásokhoz,

ösztönözzék egy olyan környezet kialakítását, amely az Unió egész területén kedvez a kezdeményezéseknek és a vállalkozások – különösen a kis- és középvállalkozások – fejlődésének,

ösztönözzék egy olyan környezet kialakítását, amely kedvez a vállalkozások közötti együttműködésnek,

elősegítsék az innovációs, kutatási és technológiafejlesztési politikákban rejlő ipari lehetőségek jobb kihasználását.

Az Intézet hatásköre

(az Európai Parlament és a Tanács 294/2008/EK rendelete)

Célok

Az Intézet célja, hogy a tagállamok és a Közösség innovációs képességének erősítésével hozzájáruljon a fenntartható európai gazdasági növekedéshez és a versenyképességhez. Ezt azáltal éri el, hogy előmozdítja és integrálja a legmagasabb színvonalú felsőoktatást, kutatást és innovációt.

Feladatok

Céljai elérése érdekében az Intézet:

a)

meghatározza a kiemelt fontosságú területeit;

b)

figyelemfelkeltő tevékenységet folytat a lehetséges partnerszervezetek körében és elősegíti a tevékenységeiben való részvételüket;

c)

TIT-eket választ és jelöl ki az elsődleges fontosságú területeken, és megállapodásban meghatározza jogaikat és kötelezettségeiket; megfelelő támogatást nyújt számukra; megfelelő minőség-ellenőrzési intézkedéseket alkalmaz; folyamatosan nyomon követi és rendszeres időközönként értékeli a tevékenységüket; valamint biztosítja megfelelő szintű koordinációjukat;

d)

köz- és magánforrásokat mozgósít, és forrásait e rendelettel összhangban használja fel. Költségvetésének jelentős és egyre nagyobb részét igyekszik magánforrásokból és a saját tevékenységeiből származó bevételből előteremteni;

e)

ösztönzi a TIT-ekkel partner felsőoktatási intézmények által kiadott oklevelek és azon diplomák tagállamok általi elismerését, amelyeket EIT-okleveleknek és -diplomáknak nevezhetnek;

f)

elősegíti a tudásháromszög integrálására irányuló bevált gyakorlatok terjesztését a közös innovációs és tudásátadási kultúra fejlesztése céljából;

g)

arra törekszik, hogy világszintű szervvé váljon a felsőoktatás, a kutatás és az innováció terén elért kimagasló teljesítményéért;

h)

biztosítja az Intézet tevékenységei és más közösségi programok kiegészítő és egymást erősítő jellegét.

Irányítás

Igazgatótanács

Összetétel:

Az Intézet igazgatótanácsa egyrészt üzleti, felsőoktatási és kutatói tapasztalatokkal rendelkező és kimagasló teljesítményt elért személyek közül egyenlő arányban kinevezett 18 tagból, másrészt a tudományos és innovációs társulások (TIT) által javasolt négy képviselő tagból áll. Az Európai Bizottság megfigyelőként vesz részt az üléseken.

Feladatok

Az igazgatótanács felel az Intézet tevékenységeinek az irányításáért, a TIT-ek kiválasztásáért, kijelöléséért, azoknak támogatás kiutalásáért és azok értékeléséért, valamint minden más stratégiai döntésért.

Végrehajtó bizottság

Összetétel:

A végrehajtó bizottság az igazgatótanács öt tagjából – köztük az elnökből és az elnökhelyettesből – áll. A végrehajtó bizottság elnöki szerepét az igazgatótanács elnöke látja el.

Feladatok

A végrehajtó bizottság felügyeli az Intézet működését, valamint szükség szerint határozatot hoz az igazgatótanács két ülése között.

Igazgató

Az igazgatótanács jelöli ki, és az igazgatótanácsnak tartozik felelősséggel az Intézet igazgatásával és pénzügyi irányításával kapcsolatban; ő az Intézet jogi képviselője.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

Az Európai Parlament, a Tanács ajánlása alapján.

Az Intézet rendelkezésére bocsátott erőforrások 2013-ban (2012)

Végleges költségvetés

142,20 millió EUR lekötött előirányzatokra és 98,76 millió EUR kifizetési előirányzatokra.

Létszám 2013. december 31-én:

Jóváhagyott álláshelyek száma: 58 (52)

Ebből betöltött: 41 (47)

Egyéb álláshelyek: 0 (0)

Teljes létszám: 41 (47), foglalkoztatási terület szerinti bontásban:

operatív feladatok: 25 (26)

adminisztratív és támogató feladatok: 16 (21)

Termékek és szolgáltatások 2013-ban

Négy EIT Fórum megszervezése a TIT-ek részvételével (az Intézet igazgatója és a TIT-ek igazgatói közötti rendszeres párbeszédet létrehozó platform), egy tavaszi szakmai műhely megszervezése a TIT-ek és az EIT igazgatótanácsa részvételével.

Az igazgatótanács 2013. december 5-i döntése arról, hogy miután a teljes költségvetés 36 %-ának megfelelő versenyszemléletű finanszírozási folyamatot végrehajtotta, 2014-ben a három TIT az értéknövelő TIT-tevékenységek támogatásaként összesen 180 millió EUR-t kap. Az igazgatótanács arról is döntést hozott, hogy 2014-ről későbbre halasztja a TIT-eknek 40 millió EUR értékben járó kiegészítő költségvetési juttatást: ezt majd külön, egyenlő részekre osztva, többek között a stratégiai ajánlások nyomán megtett intézkedések függvényében fogják kiosztani.

2013-ban a három TIT összesen 12 5 6 15  015 EUR-s költségvetést kezelt az értéknövelő TIT-tevékenységek EIT általi támogatására, és 75 0 5 35  096 EUR-s költségvetést a KAVA tevékenységek és kiegészítő tevékenységek nem EIT általi támogatására.

2013-ban a három TIT-tel kapcsolatban levő TIT-partnerek összlétszáma elérte a 487-et: 187 éghajlattal kapcsolatos TIT, 105 EIT-EKT laboratórium, és 195 innovációval és energiával foglalkozó TIT.

2013-ban a TIT-ek 6 összevont fő teljesítménymutatót és a 2012-re vonatkozó igazoló dokumentumokat bocsátottak az EIT rendelkezésére; az EIT ezeket a TIT-ek múltbeli teljesítménye értékelésének részeként értékelte és validálta, szem előtt tartva a 2014-es forrásokra irányuló versenyszemléletű finanszírozási folyamatot. A TIT-ek a 2013-as fő teljesítménymutatóikra vonatkozó becsléseket is közöltek az EIT-tel.

„Az innováció és a szinergiák erősítése az EU-ban” c., 2013 április 29–30-i konferencia megszervezése Dublinban (Írország), az Európai Unió Tanácsa ír elnökségének égisze alatt.

Tanulmány közzététele „Az EIT által serkentett szinergiák az uniós innováció színterén: elemzés” címmel.

Vállalkozói kerekasztal rendezése „A vállalkozás és a kockázati tőke találkozása” témában, július 11–13., Grundlsee, Ausztria.

Az EIT „öregdiák” (Alumni)-közösségének megalakítása november 11-én Budapesten.

2013-ban hárman nyertek „EIT Venture Award” díjat, hárman pedig megnyerték az új „EIT CH.A.N.G.E. Awards” díjat. A díjakat november 12-én Budapesten adták át.

Széles körben terjesztették a TIT-ek tevékenységéinek köszönhetően született számos sikertörténetet.

Forrás: Az Intézettől származó melléklet.


AZ INTÉZET VÁLASZAI

9.

Az EIT örömmel veszi tudomásul, hogy a Számvevőszék elismeri az EIT által tett jelentős erőfeszítéseket az eredményes előzetes ellenőrzések végrehajtása érdekében, azzal a céllal, hogy kellő bizonyosságot nyújtson a támogatási tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az EIT elkötelezett a Számvevőszék által azonosított hiányosságok kijavítása érdekében, az igazoló könyvvizsgálók számára adott iránymutatások további javítására, és a könyvvizsgálóktól kapott megbízhatósági nyilatkozat minőségi szintjének növelésére.

10.

: Az EIT utólagos ellenőrzésekre vonatkozó auditstratégiájának megfelelően, az ellenőrizendő TIT-partnereket elsősorban kockázatértékelés alapján választják ki a korlátozott erőforrások lehető leghatékonyabb felhasználása érdekében. Emellett, a reprezentatív hibaarány biztosítása érdekében az EIT a minta egy részét véletlenszerűen választja ki. Így biztosítható, hogy a TIT-partnerek köre kiegyensúlyozottabban legyen lefedve a partnerségi keretmegállapodások érvényessége alatt. Ami a 2012-es támogatási megállapodásokat illeti, amellett, hogy a Számvevőszék megállapításának megfelelően az átfogó hibaszázalék valóban az ellenőrzött támogatások 3 % volt, a véletlenszerű mintában mindössze 1,37 % lett a hibák aránya. A kockázatalapú mintánál kapott 3,29 %-os hibaarány a definíció szerint nem reprezentatív a teljes vizsgált csoportra vonatkozóan. Mivel a reprezentatív 1,37 %-os hibaarány a 2 %-os jelentősségi szint alatt maradt, az EIT nem képezett tartalékot az éves tevékenységi jelentésben, és úgy ítéli meg, hogy a 2012-es támogatási megállapodások keretében kifizetett támogatások során nem történtek jelentős hibák.

11.

Az EIT proaktív megközelítést alkalmazva hozott azonnali javító intézkedéseket a közbeszerzés terén, a következő módon: 1. a belső eljárások, folyamatok és sablonok jelentős felülvizsgálata a vonatkozó közbeszerzési szabályoknak való teljes megfelelés érdekében, különös hangsúllyal a szükségletek megfelelő tervezése és a becslése terén. 2. A szükséges szolgáltatások ellátásának biztosítására az EIT a meglévő Bizottsági keretszerződéseket kezdte igénybe venni, és közbeszerzési eljárásokat indított új szolgáltatási szerződések megkötése érdekében. 3. Az EIT képzéssorozatot tervez tartani az EIT alkalmazottai számára a közbeszerzésre vonatkozóan. Az EIT elkötelezi magát a javító rendelkezések megvalósítására a közbeszerzési eljárások során elkövetett hibák jövőbeni elkerülése érdekében.

12.

Az EIT a Számvevőszéki módszertanon alapuló számításai szerint a 2013. évi kiadások együttes hibaaránya 2,12 % lett. Ez a hibaarány valóban a Számvevőszék által jelzett tartományban van, de fontos megjegyezni, hogy a támogatások körében a pénzügyi hibák szintje (azaz 1,37 %-os reprezentatív hibaarány) jóval a 2 %-os jelentősségi szint alatt volt. Az EIT továbbra is kötelezi magát a belső eljárások javítására a közbeszerzési eljárások során elkövetett hibák jövőbeni elkerülése érdekében.

15.

Az EIT 2015 első negyedévében fogja megkapni a TIT-kiegészítő tevékenységek könyvvizsgálói igazolásait, a partnerségi keretmegállapodásokban meghatározott 25 %-os plafonnak való megfelelést pedig 2015 első felében fogják ellenőrizni a végleges számadatok alapján. Ha a 25 %-os plafont nem sikerült betartani, a kapcsolódó összeget visszatéríttetik az adott TIT-partnerekkel a partnerségi keretmegállapodások rendelkezéseinek megfelelően. Az ehhez hasonló visszatérítéseket az EIT 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójában is feltüntetik.

16.

Az EIT örömmel veszi tudomásul a Számvevőszék költségvetési gazdálkodást illető elismerését. A kötelezettségvállalások átfogó végrehajtási aránya az I. Cím (Személyzeti kiadások) esetében 84 %-os volt. Igaz, hogy az EU-hozzájárulás Számvevőszék által jelentett végrehajtási aránya 74 % volt, de fontos megjegyezni, hogy a fogadó tagállam által nyújtott támogatás 100 %-át végrehajtották. A személyzeti kiadások végre nem hajtott része a személyi állomány nagymértékű cserélődéséhez, illetve a 2011. évi és 2012. évi bérkiigazításokra elkülönített előirányzatokhoz köthető, amelyre vonatkozóan az Európai Bíróság olyan ítéletet hozott, amely megakadályozta, hogy ezeket a bérkiigazításokat az év vége előtt kifizessék.

17.

Az EIT tudomásul veszi a Számvevőszék II. Címhez (Igazgatási kiadások) történt átvitelek végrehajtására vonatkozó észrevételeit. A 2012-ről 2013-ra az e cím alatt átvitt lekötött előirányzatok végre nem hajtott része túlnyomórészt az igazgatótanács 2012. decemberi ülésének túlbecsült költségeihez kapcsolódik, konkrétabban a valós költségek elmaradtak a becsült összegektől.

18.

Az EIT tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételeit a 2012. évi TIT-támogatások előirányzatainak 2012-ről 2013-ra történt átvitelének a végrehajtására vonatkozóan.


Top