Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 41999D0007

    A Végrehajtó Bizottság határozata (1999. április 28.) az összekötő tisztviselőkről (SCH/Com-ex (99)7 Rev. 2)

    HL L 239., 2000.9.22, p. 411–416 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1999/7(3)/oj

    41999D0007



    Hivatalos Lap L 239 , 22/09/2000 o. 0411 - 0416


    A Végrehajtó Bizottság határozata

    (1999. április 28.)

    az összekötő tisztviselőkről

    (SCH/Com-ex (99)7 Rev. 2)

    A VÉGREHAJTÓ BIZOTTSÁG,

    tekintettel a Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló egyezmény 132. cikkére,

    tekintettel a fent említett egyezmény 7. és 47. cikkeire,

    figyelembe véve 1998. szeptember 16-i nyilatkozatát (Doc. SCH/Com-ex (98) Decl. Rev. 2),

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    1. A külső határokon felmerülő biztonsági és ellenőrzési feladatok végzéséhez nyújtott tanácsadás és segítségnyújtás céljából összekötő tisztviselők kölcsönös kiküldésére vonatkozó tervet (Doc. SCH/I-Front (98)170 Rev. 5) elfogadja.

    2. Javasolja, hogy a részes államok haladéktalanul összekötő tisztviselőket küldjenek ki a Doc. SCH/I-Front (99)9 Rev. 3 dokumentumban felsorolt, általuk kiválasztott helyszínekre, és szükség esetén kössék meg az adott esetben még szükséges kétoldalú szerződéseket. Ez az indikatív lista nem kötelező érvényű és a helyzet alakulásának megfelelően frissítik.

    Luxembourg, 1999. április 28.

    az elnök

    C. H. Schapper

    --------------------------------------------------

    SCH/I-Front (98)170 Rev. 5

    A Külső Határokon Felmerülő Biztonsági és Ellenőrzési Feladatok Végzéséhez Nyújtott Tanácsadás és Segítségnyújtás Céljából Összekötő Tisztviselők Kölcsönös Kiküldése

    1998. szeptember 16-i ülésén a Végrehajtó Bizottság SCH/Com-ex (98) Decl. 2 Rev. 2 nyilatkozatával a Központi Csoportot bízta meg annak kivizsgálásával, hogy a külső határon a Szerződő Felek egyikének tisztviselői által egy másik Szerződő Fél ellenőrzése során nyújtott tanácsadás és segítségnyújtás javíthatja-e a határok biztonságát.

    1998. szeptember 28-i ülésén a külső határokhoz kiküldött összekötő tisztviselők által nyújtott tanácsadás és segítség lehetőségeinek alapos megtárgyalása után a "Határok" alcsoport fenntartás nélkül úgy döntött, hogy a válasz igen.

    A Végrehajtó Bizottságtól kapott megbízása fennmaradó részének teljesítése céljából az alcsoport az alábbi tervet nyújtja be az összekötő tisztviselők kölcsönös kiküldésére a külső határokon felmerülő biztonsági és ellenőrzési feladatok végzéséhez nyújtott tanácsadás és segítség céljából.

    1. ÁLTALÁNOS MEGFONTOLÁSOK

    1.1 Jogi keretfeltételek

    Az összekötő tisztviselők kiküldésére és tevékenységére a Schengeni Végrehajtási Egyezmény 47. cikkének (1), (2) és (3) bekezdése, valamint a Schengeni Végrehajtási Egyezmény 7. cikkének harmadik mondata vonatkozik.

    Ezek a rendelkezések lehetővé teszik összekötő tisztviselők állandó vagy átmeneti kiküldését a Szerződő Felek közötti együttműködés előmozdításának és gyorsításának céljából. Ugyanez vonatkozik kifejezetten a külső határokon működő határőrizeti szervek közötti kölcsönös segítségnyújtásra is.

    A konkrét kiküldésnek mindig a részvevő államok közötti kétoldalú megállapodásokon kell alapulnia, melyeket szükség esetén az érintett közigazgatási hatóságok közötti részletesebb megállapodásokkal lehet kiegészíteni. Ennek megfelelően az összekötő tisztviselőket cserélő államok közötti kétoldalú megállapodással el lehet térni a következő szabályoktól. Mindazonáltal a kétoldalú megállapodások megkötése semmi esetre sem hátráltathatja az egyeztetést és a kölcsönös tájékoztatást.

    1.2 Alkalmazási területek

    Az összekötő tisztviselőket a tengeri és szárazföldi határokon és a megfelelő repülőtereken, valamint a parti őrségeknél működő határrendészeti szolgálatokhoz lehet kihelyezni. Kérésre – a fogadó hatósággal egyeztetve és annak utasításaival összhangban – az összekötő tisztviselők tanácsokkal látják el és támogatják a schengeni államok végrehajtó szerveinek hivatásos állományú tagjait a schengeni külső határokon felmerülő őrizeti és ellenőrzési intézkedések során. Munkájuk során megfigyeléseket végezhetnek, és bizonyítékokat gyűjthetnek az illegális bevándorlásra és határon átnyúló bűnözésre vonatkozó feltevések megalapozásához. Mindazonáltal nem végezhetnek olyan feladatokat, amelyek az államok szuverenitásához kötődnek. E tisztviselőket elsősorban határátkelőhelyekhez és olyan határszakaszokhoz kell kihelyezni, melyek különös figyelmet érdemelnek a schengeni területre történő illegális bevándorlás tekintetében.

    Az összekötő tisztviselők tevékenysége nem érinti a segített államok szuverenitását; feladataik teljesítése nem sértheti a belföldi jogszabályokat és közigazgatási rendelkezéseket.

    Az összekötő tisztviselők a következőkben példálózó jelleggel felsorolt feladataikat kizárólag a fogadó állam határrendészeti feladatokért felelős hatóságainak nyújtott tanácsadás és támogatás keretében végzik.

    A feladatokat minden esetben:

    - a nemzeti jogszabályokkal összhangban,

    - a szükség esetén részletesebb megállapodásokkal kiegészített különböző kétoldalú szerződésekben foglalt konkrét szabályokat szigorúan betartva

    és

    - a fogadó állam hatóságainak egyetértésével és azok utasításaival összhangban végzik.

    E feladatok közé tartozhatnak az alábbiak:

    Információcserével kapcsolatos feladatok

    - rendszeres és eseti jellegű információk gyűjtése és cseréje,

    - az illetékes hatóságok közötti kapcsolatok építése, különösen a Schengeni Végrehajtási Egyezmény 39. és 46. cikkének megfelelően,

    - a fogadó állam hatóságainak tájékoztatása a kihelyezett tisztviselők küldő államával kapcsolatos be- és kiutazási tárgyú kérdésekről.

    Tanácsadás és segítségnyújtás a fogadó állam tisztviselői számára

    - tanácsadás és segítségnyújtás a fogadó állam tisztviselői számára az alábbiak kapcsán:

    - utazók kikérdezése és

    - a kihelyezett tisztviselők küldő állama által kiadott okmányok valódiságának ellenőrzése,

    - tanácsadás és segítségnyújtás a fogadó állam tisztviselői számára határrendészeti nyomonkövető intézkedések kapcsán, például:

    - jelentések készítésében,

    - nyilatkozatok jegyzőkönyvezésében,

    - kihallgatások végzésében,

    - statisztikák összeállításában,

    - tanácsadás és segítségnyújtás a fogadó állam tisztviselői számára az alábbiak kapcsán:

    - olyan okmányok kiértékelése, melyekről az összekötő tisztviselők ismeretekkel rendelkeznek,

    - határőrizeti intézkedések műveleti tervezése,

    - határrendészeti műveletek kiértékelése,

    - tanácsadás és segítségnyújtás a fogadó állam tisztviselői számára a helyzetjelentés frissítésében,

    - a fogadó állam határőrizet keretében őrjáratot végző tisztviselőinek kísérete.

    Ezenfelül a következő feladatokat is végezhetik a repülőtereken és a tengeri kikötőkben:

    - tanácsadás/tájékoztatás a hatóságok számára a kihelyezett tisztviselők küldő állama által elrendelt kitoloncolási intézkedéseknél, szem előtt tartva a visszafogadási megállapodásokat,

    - tanácsadás a kihelyezett tisztviselők küldő államának utazóiért és fuvarozóiért felelős kapcsolattartó személyek számára.

    1.3 A lehetséges összekötő tisztviselők profilja

    A kiküldendő tisztviselőknek mind szakmailag, mind emberileg alkalmasnak kell lenniük adott esetben hosszú távú külföldi feladatokra is. Rendelkezniük kell határrendészeti tapasztalatokkal. Lehetőség szerint kielégítően ismerniük kell a fogadó ország nyelvét, és legalábbis kellően érteniük kell a feladat helyszínén leginkább használt munkanyelvet.

    Elsődlegesen a szakmailag magas szintű szakképzettséggel rendelkező tisztviselők kihelyezését kell előnyben részesíteni.

    1.4 Logisztikai szempontok

    A fogadó állam a küldő állam számára logisztikai támogatást biztosít, mindkét állam szuverenitásának tiszteletben tartásával, és a vonatkozó kétoldalú megállapodásnak megfelelően.

    - Amennyire azt a helyi feltételek lehetővé teszik, a fogadó hatóságnak saját irodát kell biztosítani az összekötő tisztviselők számára, vagy legalábbis lehetővé kell tenni számukra egy iroda közös használatát. Az összekötő tisztviselők számára lehetővé kell tenni minden logisztikai eszköz közös használatát a fogadó hatóságnál.

    - Az összekötő tisztviselők szállásának költségeit a küldő állam viseli. A fogadó állam segítséget nyújt a szálláskeresésben.

    - Az összekötő tisztviselők formális kapcsolódását a fogadó államban (a küldő állam nagykövetsége vagy a fogadó állam minisztériuma/hatóságai) a kétoldalú szerződések határozzák meg.

    - Orvosi ellátás:

    A küldő állam gondoskodik arról, hogy az összekötő tisztviselő betegség esetén kielégítő orvosi ellátásban részesüljön. Szükség esetén kiegészítő biztosítást kell kötni számára.

    2. A FELADATOK HELYSZÍNE

    A "Határok" alcsoport külön állapítja meg az összekötő tisztviselők kiküldésére a schengeni államoknak javasolt helyszíneket. Ez az indikatív lista nem kötelező érvényű és a helyzet alakulásának megfelelően frissítik.

    3. ÉRTÉKELÉS/VÉGREHAJTÁS ELLENŐRZÉSE

    A schengeni államok szükség esetén a "Határok" alcsoportban cserélik ki az összekötő tisztviselők kiküldésével kapcsolatos tapasztalataikat [1].

    [1] Schengennek az Európai Unióba való integrálása után a Határok alcsoport munkáját a Tanács külső határokkal kapcsolatos kérdésekben illetékes szerve keretében folytatják.

    --------------------------------------------------

    SCH/I-Front (99)9 Rev. 3

    (Összekötő tisztviselők kölcsönös kiküldése a külső határokon felmerülő biztonsági és ellenőrzési feladatok végzéséhez nyújtott tanácsadás és segítségnyújtás céljából)

    Összekötő tisztviselők kiküldésére a schengeni államoknak jelenleg javasolt helyszínek tájékoztató jellegű listája

    Az alábbiakban azok a kiválasztott helyszínek találhatók, amelyeket a helyzet jelenlegi értékelése szerint javasolnak a schengeni államoknak összekötő tisztviselők kiküldése céljából.

    Ez a tájékoztató jellegű lista nem kötelező; a Határok alcsoport a helyzet alakulásának megfelelően frissíti [1].

    1. Belgium

    - Brüsszel (Zaventem repülőtér)

    2. Németország

    - Frankfurt/Main repülőtér

    - München (Franz-Joseph-Strauß repülőtér)

    - Frankfurt/Oder (Lengyelországgal közös szárazföldi határ)

    - Ludwigsdorf (Lengyelországgal közös szárazföldi határ)

    - Zinnwald (a Cseh Köztársasággal közös szárazföldi határ)

    - Waidhaus (a Cseh Köztársasággal közös szárazföldi határ)

    - Hamburg (kikötő)

    3. Franciaország

    - Marseille (kikötő)

    - Párizs (Charles de Gaulle repülőtér)

    4. Görögország

    - Athén (repülőtér)

    - Thesszaloniki (repülőtér)

    - Kakabia (Albániával közös szárazföldi határ)

    - Kasztaniesz (Törökországgal közös szárazföldi határ)

    - Számosz

    - Korfu

    5. Olaszország

    - Róma – Fiumicino (repülőtér)

    - Brindisi (tengeri határ)

    - Trapani

    - Trieszt (Szlovéniával közös szárazföldi határ)

    - Milánó (Malpensa repülőtér)

    6. Hollandia

    - Amszterdam (Schiphol repülőtér)

    7. Ausztria

    - Bécs–Schwechat (repülőtér)

    - Nickelsdorf autópálya (Magyarországgal közös szárazföldi határ)

    - Spielfeld (Szlovéniával közös szárazföldi határ)

    - Berg (Szlovákiával közös szárazföldi határ)

    - Drasenhofen (a Cseh Köztársasággal közös szárazföldi határ)

    8. Spanyolország

    - Algeciras (kikötő)

    - Madrid (Barajas repülőtér)

    [1] Schengennek az Európai Unióba való integrálása után a Határok alcsoport munkáját a Tanács külső határokkal kapcsolatos kérdésekben illetékes szerve keretében folytatják.

    --------------------------------------------------

    Top