Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2660

    A Bizottság (EU) 2023/2660 végrehajtási rendelete (2023. november 28.) a glifozát hatóanyagnak az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti jóváhagyása meghosszabbításáról, valamint az 540/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról

    C/2023/8101

    HL L, 2023/2660, 2023.11.29, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2660/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2660/oj

    European flag

    Hivatalos Lapja
    Az Európai Unió

    HU

    Sorozat L


    2023/2660

    2023.11.29.

    A BIZOTTSÁG (EU) 2023/2660 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2023. november 28.)

    a glifozát hatóanyagnak az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti jóváhagyása meghosszabbításáról, valamint az 540/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a növényvédő szerek forgalomba hozataláról, valamint a 79/117/EGK és a 91/414/EGK tanácsi irányelvek hatályon kívül helyezéséről szóló, 2009. október 21-i 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 20. cikke (1) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2017/2324 bizottsági végrehajtási rendelet (2)2022. december 15-ig meghosszabbította a glifozát hatóanyag jóváhagyását, és felvette azt az 540/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet (3) mellékletének B. részében szereplő jegyzékbe.

    (2)

    2019. december 13-án a kérelmező (Glyphosate Renewal Group) kérelmet nyújtott be a glifozát hatóanyag jóváhagyásának meghosszabbítása iránt a glifozáttal foglalkozó, Franciaországból, Magyarországból, Hollandiából és Svédországból álló értékelő csoporthoz (a továbbiakban: értékelő csoport), amely tagállamokat a 844/2012/EU bizottsági végrehajtási rendelet (4) 1. cikkének megfelelően és az említett cikkben előírt határidőn belül közös referens tagállamként (5) jelöltek ki.

    (3)

    A kérelmező a 844/2012/EU végrehajtási rendelet 6. cikkének megfelelően benyújtotta a kiegészítő dokumentációt az értékelő csoportnak, a Bizottságnak és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnak (a továbbiakban: Hatóság). Az értékelő csoport a kérelmet elfogadhatónak találta.

    (4)

    2021. június 15-én az értékelő csoport benyújtotta a Hatóságnak és az Európai Vegyianyag-ügynökségnek (a továbbiakban: Ügynökség) a glifozát hatóanyagra vonatkozó értékelését egy hosszabbítási kérelmet értékelő jelentéstervezet, illetve az 1272/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) szerinti harmonizált osztályozásra és címkézésre vonatkozó javaslatot tartalmazó jelentés formájában. A hosszabbítási kérelmet értékelő jelentés tervezetében az értékelő csoport az általa elvégzett kockázatértékelés alapján a glifozát jóváhagyásának meghosszabbítását javasolta.

    (5)

    A Hatóság közzétette a kiegészítő összefoglaló dokumentációt. A Hatóság ezenkívül észrevételezés céljából elküldte a kérelmezőnek és a tagállamoknak a hosszabbítási kérelmet értékelő jelentés tervezetét, amelyről nyilvános konzultációt is indított. A Hatóság a kapott észrevételeket továbbította a Bizottságnak.

    (6)

    Az értékelő csoport a Hatósággal együtt figyelembe vette a hosszabbítási kérelmet értékelő jelentéstervezettel kapcsolatban beérkezett valamennyi észrevételt és a kérelmező ezekre adott válaszait. A 844/2012/EU végrehajtási rendelet 13. cikke (3) bekezdésének megfelelően a Hatóság további információkat kért a kérelmezőtől.

    (7)

    Tekintettel a nyilvános konzultáció során kapott új információk mennyiségére, az értékelő csoport számára a beérkezett észrevételek feldolgozása által jelentett munkára, valamint a Hatóság által a kérelmezőtől kért kiegészítő információk értékelésének szükségességére, az értékelő csoport jelezte, hogy több időre van szükség a hosszabbítási kérelmet értékelő jelentés aktualizált tervezetének benyújtásához. Ennek megfelelően 2022. május 10-én a Hatóság és az Ügynökség bejelentette, hogy a Hatóság következtetéseinek benyújtását 2023 júliusáig elhalasztják.

    (8)

    2022. május 30-án az Ügynökség kockázatértékelési bizottsága elfogadta a glifozát harmonizált osztályozásáról és címkézéséről szóló véleményét (7), amelyben arra a következtetésre jutott, hogy a glifozátnak az 1272/2008/EK rendelet alapján létrehozott jelenlegi osztályozását fenn kell tartani. A bizottság azt is megerősítette, hogy a rendelkezésre álló legfrissebb tudományos és szakmai információk alapján és az említett rendeletben meghatározott kritériumok fényében a glifozát nem felel meg a rákkeltő, mutagén vagy reprodukciót károsító anyagként való besorolás kritériumainak.

    (9)

    mivel a glifozát értékelése a kérelmező által nem befolyásolható okok miatt késedelmet szenvedett, a Bizottság az 1107/2009/EK rendelet 17. cikkének megfelelően köteles volt egy évvel, 2023. december 15-ig meghosszabbítani a glifozát jóváhagyási időtartamát (8).

    (10)

    A Hatóság 2023. július 6-án tájékoztatta a kérelmezőt, a tagállamokat és a Bizottságot az arra vonatkozó tudományos kockázatértékelésének következtetéséről, hogy a glifozát hatóanyag várhatóan megfelel-e az 1107/2009/EK rendelet (9) 4. cikkében előírt jóváhagyási kritériumoknak.

    (11)

    A Bizottság felkérte a kérelmezőt, hogy nyújtsa be észrevételeit a Hatóság következtetésével kapcsolatban, és – a 844/2012/EU végrehajtási rendelet 14. cikke (1) bekezdése harmadik albekezdésének megfelelően – a hosszabbításra vonatkozó jelentés tervezetéről. A kérelmező benyújtotta észrevételeit, és azokat a Bizottság alaposan megvizsgálta és figyelembe vette.

    (12)

    A Bizottság 2023. július 13-án, illetve 2023. szeptember 22-én ismertette a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságával a glifozátra vonatkozó hosszabbítási jelentéstervezetet és e rendelet tervezetét.

    (13)

    Legalább egy, glifozát hatóanyagú növényvédő szer egy vagy több reprezentatív felhasználása tekintetében megállapítást nyert, hogy az 1107/2009/EK rendelet 4. cikkében előírt jóváhagyási kritériumok teljesülnek. Helyénvaló tehát meghosszabbítani a glifozát jóváhagyását.

    (14)

    Az 1107/2009/EK rendelet 14. cikke (1) bekezdésének a rendelet 6. cikkével összefüggésben értelmezett rendelkezései alapján, valamint a jelenlegi tudományos és szakmai ismeretek és a kockázatértékelés eredményének fényében azonban bizonyos feltételekről és korlátozásokról kell rendelkezni, ideértve a megerősítő információk benyújtását is.

    (15)

    Különösen helyénvaló felső határértékeket megállapítani a gyártott technikai anyagban esetlegesen jelen lévő egyes toxikológiai szempontból releváns szennyeződésekre vonatkozóan annak biztosítása érdekében, hogy a növényvédő szerekben használt glifozát hatóanyag ne gyakoroljon káros hatást az emberi egészségre.

    (16)

    A kockázatértékelés eredményei alapján azt is elő kell írni a tagállamok számára, hogy a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek engedélyezése céljából végzett értékelések során fordítsanak különös figyelmet bizonyos technikai szempontokra.

    (17)

    Annak biztosítása érdekében, hogy a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek ne gyakoroljanak káros hatást az emberek vagy állatok egészségére, és ne gyakoroljanak elfogadhatatlan hatást a környezetre, a tagállamoknak különös figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy elegendő adat álljon rendelkezésre az azokban található formulációs segédanyagokról, figyelembe véve különösen az elfogadhatatlan segédanyagok azonosítására vonatkozóan az (EU) 2023/574 bizottsági végrehajtási rendeletben (10) meghatározott kritériumokat.

    (18)

    Előfordulhat, hogy egyes növényeket olyan területeken termesztenek, ahol az előző tenyészidőszakban glifozátot használtak. Mivel a Hatóság a rendelkezésre álló adatok alapján nem tudta véglegesíteni a szóban forgó növényekben esetlegesen jelen lévő szermaradékok fogyasztói kockázatértékelését, a tagállamok számára elő kell írni, hogy a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek engedélyezésére vonatkozó kockázatértékelések elvégzésekor fordítsanak különös figyelmet a következő tenyészidőszakban termesztett növénykultúrák fogyasztói expozíciójának értékelésére.

    (19)

    A glifozát és metabolitjai felszín alatti vizekbe történő közvetlen kimosódásának kockázatával kapcsolatban nem merültek fel aggályok. A szakértői értékelés során azonban megállapítást nyert, hogy előfordulhat a felszín alatti vizek expozíciója leszivárgás és/vagy olyan felszín alatti víztartó rétegekkel való kapcsolódás révén, amelyekre vonatkozóan nem álltak rendelkezésre információk. Lehetséges továbbá, hogy a glifozát egyes nem mezőgazdasági célú felhasználásai a lezárt felszínű területeken és nagy áteresztőképességű területeken a felszín alatti vizekbe és a felszíni vizekbe való kimosódás nagyobb kockázatához vezethetnek. Ezért a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek engedélyezése céljából végzett értékelések során a tagállamok számára elő kell írni, hogy fordítsanak különös figyelmet a felszín alatti vizek védelmére a veszélyeztetett területeken, ideértve a nagy áteresztőképességű területeket, és általában a felszíni vizek, különösen az ivóvízkinyerésre használt vizek védelmére, különös tekintettel a lezárt felszínű területeken történő felhasználásokra.

    (20)

    A glifozátnak a hosszabbítási eljárás részeként értékelt egyes felhasználásai esetében magas kockázatot állapítottak meg a kistestű növényevő emlősökre nézve konzervatív értékelés (1. szint) alkalmazásával – az expozíció alaposabb figyelembevétele nélkül –, mivel nem álltak rendelkezésre megbízható, magasabb szintű adatok. A glifozátot tartalmazó növényvédő szerek engedélyezésére vonatkozó kockázatértékelések elvégzésére vonatkozóan ezért a tagállamok számára elő kell írni, hogy fordítsanak különös figyelmet a kistestű növényevő emlősöket érintő kockázatok értékelésére, különösen azon felhasználások esetében, amelyeknél a Hatóság ilyen kockázatot állapított meg, és szükség esetén vezessenek be megfelelő kockázatcsökkentő intézkedéseket, például korlátozzák az alkalmazás időzítését, a kijuttatások számát vagy a maximális dózisarányt. A kockázatértékelés eredménye alapján helyénvalónak tűnik a rendes körülmények között alkalmazandó maximális felhasználási arányok meghatározása is, kivéve, ha egy adott növényvédő szer használatára vonatkozóan elvégzett kockázatértékelés eredménye azt jelzi, hogy a magasabb arány nem jár elfogadhatatlan hatásokkal a kistestű növényevő emlősökre nézve.

    (21)

    A Hatóság nem azonosított elfogadhatatlan kockázatot a nem célzott szárazföldi növényekre nézve, amikor bizonyos kockázatcsökkentő intézkedések alkalmazása esetén mérlegelte a permetsodródásból eredő potenciális expozíciót. A nem célzott vízi növények is ki lehetnek téve ilyen sodródásnak. A nem célzott szárazföldi és vízi növényekre gyakorolt elfogadhatatlan hatások elkerülése érdekében a tagállamok számára elő kell írni, hogy a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek engedélyezése céljából végzett értékelések során vegyék figyelembe a permetsodródásból eredő lehetséges érintkezési expozíciót, és vezessenek be megfelelő kockázatcsökkentő intézkedéseket.

    (22)

    Bár a glifozát hosszabbítási kérelmének értékelése során nem azonosítottak a biológiai sokféleségre gyakorolt közvetlen hatásokat, a lehetséges közvetett hatásokat nem lehetett kizárni. A glifozátot tartalmazó növényvédő szerek engedélyezése céljából végzett értékelések során a tagállamoknak ezért különös figyelmet kell fordítaniuk a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek használata által okozott trofikus kölcsönhatásoknak a biológiai sokféleségre gyakorolt esetleges közvetett hatásaira. Ennek során figyelembe kell venniük a különleges agrár-környezeti feltételeket, és szükség esetén kockázatcsökkentő intézkedéseket és/vagy feltételeket kell előírniuk, valamint korlátozniuk kell a használatot.

    (23)

    Az uniós szinten kidolgozandó módszerek és iránymutatások hiányában a tagállamok olyan módszereket alkalmazhatnak, amelyeket megfelelőnek tartanak a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek lehetséges közvetett hatásainak meghatározására, figyelemmel sajátos agrár-környezeti feltételeikre. Ennek során, amennyiben a biológiai sokféleségre gyakorolt ilyen lehetséges közvetett hatásokat állapítanak meg, és rendelkezésre állnak olyan gyakorlati alternatív védekezési vagy megelőzési módszerek, amelyek kisebb hatást gyakorolnak a biológiai sokféleségre, a tagállamoknak egyedi feltételeket vagy korlátozásokat kell meghatározniuk a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek használatára vonatkozóan.

    (24)

    mivel uniós szinten jelenleg nem állnak rendelkezésre elfogadott módszerek vagy iránymutatások a biológiai sokféleségre gyakorolt közvetett hatások értékelésére vonatkozóan, a kérelmezőnek a megfelelő módszerek és iránymutatások rendelkezésre állását követően megerősítő információkat kell benyújtania a trofikus kölcsönhatások révén a biológiai sokféleségre gyakorolt lehetséges közvetett hatásokról.

    (25)

    Ezenkívül a glifozát által a biológiai sokféleségre gyakorolt hatások csökkentésének mérlegelésekor az ökoszisztémák, többek között az agrár-ökoszisztémák biológiai sokféleségének védelmére és előmozdítására irányuló egyéb uniós rendelkezések is relevánsak lehetnek. Az 1107/2009/EK rendelet 55. cikkével összefüggésben értelmezett 2009/128/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (11) szerint a tagállamoknak elő kell segíteniük az integrált növényvédelem, valamint az alternatív megközelítések és technológiák kidolgozását és bevezetését a peszticidhasználattól való függőség csökkentése érdekében.

    (26)

    A nem foglalkozásszerű felhasználók általi felhasználások nem képezték részét a kérelmező által benyújtott reprezentatív felhasználásoknak, ezért azok értékelésére nem került sor. Ezért a tagállamok számára elő kell írni, hogy az engedélyezés céljából végzett értékelések során fordítsanak különös figyelmet a nem foglalkozásszerű felhasználók általi felhasználásra.

    (27)

    Előfordulhat, hogy a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek betakarítás előtti felhasználás céljából történő alkalmazása nem mindig felel meg az 1107/2009/EK rendelet 55. cikkének rendelkezéseivel összefüggésben értelmezett 2009/128/EK irányelvnek. Ezért a tagállamok számára elő kell írni, hogy az engedélyezés céljából végzett értékelések során fordítsanak különös figyelmet a betakarítás előtti felhasználásokra. Konkrétan, a glifozátot tartalmazó növényvédő szereknek a betakarítás időpontjának szabályozására vagy a csépelés optimalizálására szolgáló szárításra való felhasználása nem tekinthető az 1107/2009/EK rendelet 55. cikke rendelkezéseinek megfelelőnek, ezért nem engedélyezhető.

    (28)

    A glifozátot tartalmazó növényvédő szereket széles körben használják nem mezőgazdasági célokra, ezért a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek használatát minimálisra korlátozzák vagy megtiltsák olyan területeken, mint a nyilvános parkok és egyéb zöldterületek, a sportpályák és egyéb szabadidős létesítmények, az iskolaudvarok és játszóterek, valamint az egészségügyi létesítmények közvetlen környéke.

    (29)

    A 2000/60/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (12) és a 2009/128/EK irányelv bizonyos követelményeket állapít meg a vizek állapotának és a növényvédő szerek használatának nyomon követésére vonatkozóan. Tekintettel a környezet és különösen a felszíni vizek glifozáttal és/vagy metabolitjaival való szennyeződése megelőzésének fontosságára, a tagállamok a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek engedélyezésekor további ellenőrzési követelményeket is megállapíthatnak.

    (30)

    A glifozátot 2012 óta két átfogó értékelésnek vetették alá, amelyek közül egyik sem tárt fel olyan aggályokat, amelyek arra utalnának, hogy az 1107/2009/EK rendeletben meghatározott jóváhagyási kritériumok nem teljesülnek. Így nem várható, hogy rövid távon elegendő olyan új információ gyűljön össze, amely más eredményre vezetne. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy az elmúlt években intenzívebbé váltak a glifozáttal kapcsolatos kutatások, amelyek új megvilágításba helyezhetik a glifozátnak az emberi egészség és a környezet védelme szempontjából releváns tulajdonságait. E megfontolások figyelembevétele érdekében helyénvaló rendelkezni a glifozát jóváhagyásának tíz évvel történő meghosszabbításáról. A hatóanyag jóváhagyása továbbá az 1107/2009/EK rendelet 21. cikke értelmében bármikor felülvizsgálható.

    (31)

    Az 540/2011/EU végrehajtási rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

    (32)

    Tekintettel arra, hogy a glifozát jelenlegi jóváhagyásának érvényessége 2023. december 15-én lejár, valamint a jogbiztonság biztosítása érdekében ennek a rendeletnek a lehető leghamarabb hatályba kell lépnie.

    (33)

    A Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága nem nyilvánított véleményt az elnöke által kitűzött határidőn belül. Mivel végrehajtási jogi aktus elfogadására volt szükség, az elnök a végrehajtási aktus tervezetét további megvitatás céljából a fellebbviteli bizottság elé terjesztette. A fellebbviteli bizottság nem nyilvánított véleményt,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A hatóanyag jóváhagyásának meghosszabbítása

    Az e rendelet I. mellékletében meghatározott glifozát hatóanyag jóváhagyása az ugyanabban a mellékletben foglalt feltételekkel és korlátozásokkal meghosszabbításra kerül.

    2. cikk

    Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet módosításai

    Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet melléklete e rendelet II. mellékletének megfelelően módosul.

    3. cikk

    Hatálybalépés és az alkalmazás kezdőnapja

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2023. december 16-tól kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2023. november 28-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   HL L 309., 2009.11.24., 1. o.

    (2)  A Bizottság (EU) 2017/2324 végrehajtási rendelete (2017. december 12.) a glifozát hatóanyagnak a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti jóváhagyása meghosszabbításáról, továbbá az 540/2011/EU bizottsági végrehajtási rendelet mellékletének módosításáról (HL L 333., 2017.12.15., 10. o.).

    (3)  A Bizottság 540/2011/EU végrehajtási rendelete (2011. május 25.) az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a jóváhagyott hatóanyagok jegyzéke tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 153., 2011.6.11., 1. o.).

    (4)  A Bizottság 844/2012/EU végrehajtási rendelete (2012. szeptember 18.) a hatóanyagok jóváhagyásának meghosszabbítására vonatkozó eljárás végrehajtásához szükséges rendelkezéseknek a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti megállapításáról (HL L 252., 2012.9.19., 26. o.), amely a hatóanyagok jóváhagyásának meghosszabbítására vonatkozó eljárás végrehajtásához szükséges rendelkezéseknek az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti megállapításáról és a 844/2012/EU bizottsági végrehajtási rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2020. november 20-i (EU) 2020/1740 bizottsági végrehajtási rendelet (HL L 392., 2020.11.23., 20. o.) 17. cikke értelmében továbbra is alkalmazandó az említett hatóanyag jóváhagyásának meghosszabbítására irányuló eljárásra.

    (5)  A Bizottság (EU) 2019/724 végrehajtási rendelete (2019. május 10.) a 686/2012/EU végrehajtási rendeletnek a glifozát, a lambda-cihalotrin, az imazamox és a pendimetalin hatóanyag értékelésére kijelölendő jelentéstevő tagállamok és társjelentéstevő tagállamok tekintetében történő módosításáról, valamint a 844/2012/EU végrehajtási rendeletnek a jelentéstevő tagállam szerepének a tagállamok egy csoportja általi betöltésére vonatkozó lehetőség tekintetében történő módosításáról (HL L 124., 2019.5.13., 32. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács 1272/2008/EK rendelete (2008. december 16.) az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról, a 67/548/EGK és az 1999/45/EK irányelv módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1907/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 353., 2008.12.31., 1. o.).

    (7)  Európai Vegyianyag-ügynökség (2022). A kockázatértékelési bizottság véleménye, amely javaslatot tesz a glifozát (ISO); N-(foszfonometil)-glicin (Ek-szám: 213-997-4; CAS-szám: 1071-83-6) harmonizált osztályozására és címkézésére. https://echa.europa.eu/registry-of-clh-intentions-until-outcome/-/dislist/details/0b0236e185e41a77.

    (8)  A Bizottság (EU) 2022/2364 végrehajtási rendelete (2022. december 2.) az 540/2011/EU végrehajtási rendeletnek a glifozát hatóanyag jóváhagyása érvényességének meghosszabbítása tekintetében történő módosításáról (HL L 312., 2022.12.5., 99. o.).

    (9)  Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), 2023. Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance glyphosate (A glifozát hatóanyagú növényvédő szereknél felmerülő kockázatok értékelésének szakmai vizsgálatából levont következtetés). EFSA Journal, 21(7), 1-52. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2023.8164.

    (10)  A Bizottság (EU) 2023/574 végrehajtási rendelete (2023. március 13.) az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint a növényvédő szerekben található nem engedélyezhető segédanyagok azonosítására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 75., 2023.3.14., 7. o.)

    (11)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/128/EK irányelve (2009. október 21.) a peszticidek fenntartható használatának elérését célzó közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról (HL L 309., 2009.11.24., 71. o.).

    (12)  Az Európai Parlament és a Tanács 2000/60/EK irányelve (2000. október 23.) a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról (HL L 327., 2000.12.22., 1. o.).


    I. MELLÉKLET

    Közhasználatú név, Azonosító szám

    IUPAC-név

    Tisztaság (1)

    Jóváhagyás dátuma

    Jóváhagyás lejárta

    Egyedi rendelkezések

    Glifozát

    CAS-szám: 1071-83-6

    CIPAC-szám: 284

    N-(foszfonometil)-glicin

    ≥ 950 g/kg

    A következő szennyeződések toxikológiai szempontból aggályosak, ezért koncentrációjuk a technikai anyagban nem haladhatja meg a következő szinteket:

    N-nitrozo-glifozát (NNG): < 1 mg/kg

    formaldehid: < 1 g/kg

    trietilamin: ≤ 2 g/kg

    hangyasav: ≤ 4 g/kg

    N,N-bisz(foszfonometil)-glicin (glifozin): ≤ 3 g/kg

    2023. december 16.

    2033. december 15.

    Kizárólag gyomirtó szerként engedélyezhető.

    Az 1107/2009/EK rendelet 29. cikkének (6) bekezdésében említett egységes alapelvek érvényesítése érdekében figyelembe kell venni a glifozátra vonatkozó hosszabbítási jelentésben és különösen annak I. és II. függelékében található megállapításokat.

    Az átfogó értékelésben a tagállamoknak fokozott figyelmet kell fordítaniuk a következőkre:

    a glifozáttartalmú növényvédő szerekben jelen lévő segédanyagok, figyelembe véve különösen a nem engedélyezhető segédanyagok azonosítására vonatkozóan az (EU) 2023/574 végrehajtási rendeletben meghatározott kritériumokat;

    a fogyasztói expozíció értékelése a vetésforgóban termesztett következő növényekben esetlegesen jelen lévő szermaradékok tekintetében;

    a veszélyeztetett területeken található felszín alatti vizek és a felszíni vizek, különösen az ivóvízkinyerésre használt vizek védelme, különös figyelemmel a lezárt felszínű területeken történő felhasználásokra;

    a kistestű növényevő emlősök védelme. A tagállamok, amennyiben szükségesnek ítélik, mérséklési intézkedéseket írhatnak elő mint például az alkalmazás időzítésének, a kijuttatások számának korlátozása vagy maximális dózisarány. A következő maximális kijuttatási arányok nem léphetők túl, kivéve, ha az engedélykérelem tárgyát képező konkrét felhasználásokra vonatkozóan elvégzett kockázatértékelés eredménye azt mutatja, hogy a magasabb arány nem vezet elfogadhatatlan hatásokhoz a kistestű növényevő emlősökre nézve:

    mezőgazdasági felhasználásra: 1,44 kg glifozát/hektár/év;

    mezőgazdasági és nem mezőgazdasági területeken élő invazív fajok elleni védekezésre: 1,8 kg glifozát/hektár/év;

    nem mezőgazdasági területeken történő felhasználásra: 3,6 kg glifozát/hektár/év;

    a nem célzott szárazföldi és vízi növények permetsodródás általi expozícióval szembeni védelme;

    a trofikus kölcsönhatások révén a biológiai sokféleségre gyakorolt közvetett hatások, amint uniós szinten megállapodás születik az ilyen hatások azonosítására szolgáló releváns módszerekről és iránymutatásokról. Ilyen módszerek és iránymutatások hiányában a tagállamok olyan módszereket alkalmazhatnak, amelyeket megfelelőnek tartanak a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek lehetséges közvetett hatásainak meghatározására, figyelemmel sajátos agrár-környezeti feltételeikre. Ennek során, amennyiben megállapítják a biológiai sokféleségre gyakorolt lehetséges közvetett hatásokat, a tagállamok egyedi feltételeket vagy korlátozásokat határoznak meg a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek használatára vonatkozóan, különös tekintettel arra, hogy rendelkezésre állnak-e olyan gyakorlati alternatív védekezési vagy megelőzési módszerek, amelyek kisebb hatást gyakorolnak a biológiai sokféleségre;

    a nem foglalkozásszerű felhasználók általi felhasználás;

    a betakarítás előtti felhasználások megfelelése a 2009/128/EK irányelv rendelkezéseinek az 1107/2009/EK rendelet 55. cikkével összefüggésben. A betakarítás időpontjának szabályozására vagy a csépelés optimalizálására szolgáló szárításra való felhasználás nem engedélyezett.

    A használati feltételek között szerepelniük kell kockázatcsökkentő intézkedéseknek ideérte azok kombinációit, az előírtaknak megfelelően. Különösen csökkenteni kell a permetsodródást a foglalkozásszerű felhasználók által mezőgazdasági területeken végzett permetezések esetében. Alapértelmezés szerint a nem célzott szárazföldi növények védelme érdekében a területhatártól számított legalább 5–10 m-es védelmi sávra és a permetsodródást legalább 75 %-kal csökkentő sodródáscsökkentő fúvókákra vagy más, a sodródás kockázatát ezzel egyenértékű mértékben csökkentő intézkedésekre van szükség, kivéve, ha az adott növényvédő szer használatára vonatkozóan elvégzett kockázatértékelés eredménye azt jelzi, hogy nincs szükség ilyen kockázatcsökkentő intézkedésekre, vagy csak enyhébb intézkedésékre van szükség, mivel nem állnak fenn a permetsodródás által okozott elfogadhatatlan kockázatok.

    Ezenkívül a 2000/60/EK és a 2009/128/EK irányelv szerinti monitoring kiegészítése érdekében a tagállamok az engedélyek megadásakor nyomonkövetési követelményeket állapíthatnak meg.

    A tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a 2009/128/EK irányelv 12. cikkének a) pontjában felsorolt konkrét területeken minimalizálják vagy megtiltsák a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek használatát.

    A kérelmező a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága által jóváhagyott vonatkozó útmutató alkalmazásának időpontjától számított három éven belül megerősítő információkat nyújt be a Bizottságnak, a tagállamoknak és a Hatóságnak a trofikus kölcsönhatások révén a biológiai sokféleségre gyakorolt lehetséges közvetett hatásokról.


    (1)  A hatóanyagok azonosításával és specifikációjával kapcsolatban további részletek a hosszabbítási jelentésben találhatók.


    II. MELLÉKLET

    Az 540/2011/EU végrehajtási rendelet mellékletének B. részében a glifozátra vonatkozó 118. bejegyzés helyébe a következő szöveg lép:

    Szám

    Közhasználatú név, Azonosító szám

    IUPAC-név

    Tisztaság (1)

    Jóváhagyás dátuma

    Jóváhagyás lejárta

    Egyedi rendelkezések

    „118

    Glifozát

    CAS-szám: 1071-83-6

    CIPAC-szám: 284

    N-(foszfonometil)-glicin

    ≥ 950 g/kg

    A következő szennyeződések toxikológiai szempontból aggályosak, ezért koncentrációjuk a technikai anyagban nem haladhatja meg a következő szinteket:

    N-nitrozo-glifozát (NNG): < 1 mg/kg

    formaldehid: < 1 g/kg

    trietilamin: ≤ 2 g/kg

    hangyasav: ≤ 4 g/kg

    N,N-bisz(foszfonometil)-glicin (glifozin): ≤ 3 g/kg

    2023. december 16.

    2033. december 15.

    Kizárólag gyomirtó szerként engedélyezhető.

    Az 1107/2009/EK rendelet 29. cikkének (6) bekezdésében említett egységes alapelvek érvényesítése érdekében figyelembe kell venni a glifozátra vonatkozó hosszabbítási jelentésben és különösen annak I. és II. függelékében található megállapításokat.

    Az átfogó értékelésben a tagállamoknak fokozott figyelmet kell fordítaniuk a következőkre:

    a glifozáttartalmú növényvédő szerekben jelen lévő segédanyagok, figyelembe véve különösen a nem engedélyezhető segédanyagok azonosítására vonatkozóan az (EU) 2023/574 bizottsági végrehajtási rendeletben  (*1) meghatározott kritériumokat;

    a fogyasztói expozíció értékelése a vetésforgóban termesztett következő növényekben esetlegesen jelen lévő szermaradékok tekintetében;

    a veszélyeztetett területeken található felszín alatti vizek és a felszíni vizek, különösen az ivóvízkinyerésre használt vizek védelme, különös figyelemmel a lezárt felszínű területeken történő felhasználásokra;

    a kistestű növényevő emlősök védelme. A tagállamok, amennyiben szükségesnek ítélik, mérséklési intézkedéseket írhatnak elő mint például az alkalmazás időzítésének, a kijuttatások számának korlátozása vagy maximális dózisrány. A következő maximális kijuttatási arányok nem léphetők túl, kivéve, ha az engedélykérelem tárgyát képező konkrét felhasználásokra vonatkozóan elvégzett kockázatértékelés eredménye azt mutatja, hogy a magasabb arány nem vezet elfogadhatatlan hatásokhoz a kistestű növényevő emlősökre nézve:

    mezőgazdasági felhasználásra: 1,44 kg glifozát/hektár/év;

    mezőgazdasági és nem mezőgazdasági területeken élő invazív fajok elleni védekezésre: 1,8 kg glifozát/hektár/év;

    nem mezőgazdasági területeken történő felhasználásra: 3,6 kg glifozát/hektár/év;

    a nem célzott szárazföldi és vízi növények permetsodródás általi expozícióval szembeni védelme;

    a trofikus kölcsönhatások révén a biológiai sokféleségre gyakorolt közvetett hatások, amint uniós szinten megállapodás születik az ilyen hatások azonosítására szolgáló releváns módszerekről és iránymutatásokról. Ilyen módszerek és iránymutatások hiányában a tagállamok olyan módszereket alkalmazhatnak, amelyeket megfelelőnek tartanak a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek lehetséges közvetett hatásainak meghatározására, figyelemmel helyi agrár-környezeti feltételeikre. Ennek során, amennyiben megállapítják a biológiai sokféleségre gyakorolt lehetséges közvetett hatásokat, a tagállamok egyedi feltételeket vagy korlátozásokat határoznak meg a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek használatára vonatkozóan, különös tekintettel arra, hogy rendelkezésre állnak-e olyan gyakorlati alternatív védekezési vagy megelőzési módszerek, amelyek kisebb hatást gyakorolnak a biológiai sokféleségre;

    a nem foglalkozásszerű felhasználók általi felhasználás;

    a betakarítás előtti felhasználások megfelelése a 2009/128/EK irányelv rendelkezéseinek az 1107/2009/EK rendelet 55. cikkével összefüggésben. A betakarítás időpontjának szabályozására vagy a csépelés optimalizálására szolgáló szárításra való felhasználás nem engedélyezett.

    A használati feltételek között szerepelniük kell kockázatcsökkentő intézkedéseknek ideérte azok kombinációit, az előírtaknak megfelelően. Különösen csökkenteni kell a permetsodródást a foglalkozásszerű felhasználók által mezőgazdasági területeken végzett permetezések esetében. Alapértelmezés szerint a nem célzott szárazföldi növények védelme érdekében a területhatártól számított legalább 5–10 m-es védelmi sávra és a permetsodródást legalább 75 %-kal csökkentő sodródáscsökkentő fúvókákra vagy más, a sodródás kockázatát ezzel egyenértékű mértékben csökkentő intézkedésekre van szükség, kivéve, ha az adott növényvédő szer használatára vonatkozóan elvégzett kockázatértékelés eredménye azt jelzi, hogy nincs szükség ilyen kockázatcsökkentő intézkedésekre, vagy csak enyhébb intézkedésékre van szükség, mivel nem állnak fenn a permetsodródás által okozott elfogadhatatlan kockázatok.

    Ezenkívül a 2000/60/EK (*2) és a 2009/128/EK irányelv szerinti monitoring kiegészítése érdekében a tagállamok az engedélyek megadásakor nyomonkövetési követelményeket állapíthatnak meg.

    A tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a 2009/128/EK irányelv 12. cikkének a) pontjában felsorolt konkrét területeken minimalizálják vagy megtiltsák a glifozátot tartalmazó növényvédő szerek használatát.

    A kérelmező a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága által jóváhagyott vonatkozó útmutató alkalmazásának időpontjától számított három éven belül megerősítő információkat nyújt be a Bizottságnak, a tagállamoknak és a Hatóságnak a trofikus kölcsönhatások révén a biológiai sokféleségre gyakorolt lehetséges közvetett hatásokról.”


    (1)  A hatóanyagok azonosításával és specifikációjával kapcsolatban további részletek a hosszabbítási jelentésben találhatók.

    (*1)  A Bizottság (EU) 2023/574 végrehajtási rendelete (2023. március 13.) az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint a növényvédő szerekben található nem engedélyezhető segédanyagok azonosítására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 75., 2023.3.14., 7. o.)

    (*2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2000/60/EK irányelve (2000. október 23.) a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról (HL L 327., 2000.12.22., 1. o.).


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2660/oj

    ISSN 1977-0731 (electronic edition)


    Top