Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R1229

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1229 rendelete (2021. július 14.) az igazságos átmenet mechanizmus keretében biztosított közszektor-hitelezési eszközről

PE/33/2021/REV/1

HL L 274., 2021.7.30, p. 1–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/1229/oj

2021.7.30.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 274/1


AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2021/1229 RENDELETE

(2021. július 14.)

az igazságos átmenet mechanizmus keretében biztosított közszektor-hitelezési eszközről

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 175. cikke harmadik bekezdésére és 322. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel a Számvevőszék véleményére (1),

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére (2),

a Régiók Bizottságával folytatott konzultációt követően,

rendes jogalkotási eljárás keretében (3),

mivel:

(1)

A Bizottság 2019. december 11-én elfogadta „Az európai zöld megállapodás” című közleményt, egy ütemtervet vázolva fel, amely meghatároz egy új növekedési stratégiát Európa számára, valamint ambiciózus célkitűzéseket az éghajlatváltozás elleni küzdelemre és a környezetvédelemre vonatkozóan. Összhangban az Uniónak az (EU) 2021/1119 európai parlamenti és tanácsi rendeletben (4) megállapított, a 2030-as éghajlat-politikai céljai elérésének célkitűzésével, valamint az Unión belüli klímasemlegesség legkésőbb 2050-ig, hatékony és társadalmilag méltányos módon való elérésének célkitűzésével, az európai zöld megállapodás bejelentett egy igazságos átmenet mechanizmust, hogy forrásokat biztosítson az Unió 2030-as éghajlat-politikai célja és az Unióban 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség célkitűzése irányába történő átállási folyamat kihívásának kezeléséhez, ugyanakkor senkit nem hagyva hátra. A legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő régiók és emberek vannak a leginkább kitéve az éghajlatváltozás és a környezetkárosodás káros hatásainak. A klímasemleges gazdaságra történő átállás új gazdasági lehetőségek forrása, jelentős munkahelyteremtési potenciállal, különösen olyan területeken, amelyek jelenleg a fosszilis tüzelőanyagoktól függenek. Hozzájárulhat a fokozott energiabiztonsághoz és rezilienciához is. Az átállás azonban rövid távú társadalmi és gazdasági költségekkel is járhat olyan területeken, amelyek komoly dekarbonizációs folyamaton mennek keresztül, és amelyeket már meggyengítettek a Covid19-válság zavart okozó gazdasági és társadalmi hatásai is.

(2)

Az átállás menedzselése jelentős strukturális változtatásokat fog megkövetelni nemzeti és regionális szinten egyaránt. Ahhoz, hogy sikeres legyen, az átállásnak csökkentenie kell az egyenlőtlenségeket, új, magas színvonalú munkahelyek létrehozásával nettó foglalkoztatási hatást kell gyakorolnia, valamint méltányosnak és társadalmilag mindenki számára elfogadhatónak kell lennie, megerősítve ugyanakkor a versenyképességet is. E tekintetben döntő fontosságú, hogy az átállás által legkedvezőtlenebbül érintett területek – különösen a szénbányász régiók – támogatást kaphassanak helyi gazdaságuk diverzifikálásához és újjáélesztéséhez, valamint fenntartható foglalkoztatási lehetőségek teremtéséhez az érintett munkavállalók számára.

(3)

A Bizottság 2020. január 14-én elfogadta a „Fenntartható Európa beruházási terv – az európai zöld megállapodáshoz kapcsolódó beruházási terv” című közleményt, amelyben javaslatot tett egy igazságos átmenet mechanizmusra, amely azon régiókra és ágazatokra összpontosít, amelyeket a fosszilis tüzelőanyagoktól – így például a széntől, a tőzegtől és az olajpalától – való függőségük vagy a kibocsátásintenzív ipari folyamatoktól való függőségük miatt az átállás a leginkább érint, de amelyek kevesebb kapacitással rendelkeznek a szükséges beruházások finanszírozására. Az igazságos átmenet mechanizmus létrehozását az Európai Tanács is megerősítette a 2020. július 21-i következtetéseiben. Az igazságos átmenet mechanizmus három pillérből áll: a megosztott irányítás keretében végrehajtott Igazságos Átmenet Alapból (IÁA), az InvestEU keretében létrehozott célzott igazságos átmenet programból, valamint az érintett régiókba irányuló további beruházásokat mozgósító közszektor-hitelezési eszközből. Az említett három pillér kiegészítő támogatást biztosít e régiók számára a 2050-ig megvalósítandó klímasemleges gazdaságra való átállás előmozdítása érdekében.

(4)

Az IÁA jobb programozása és végrehajtása érdekében területi igazságos átmenet terveket kell megállapítani, amelyek meghatározzák az átállási folyamat kulcsfontosságú lépéseit és időrendjét, valamint azonosítják azon területeket, amelyeket a legkedvezőtlenebbül érint a klímasemleges gazdaságra való átállás, és amelyek kevesebb kapacitással rendelkeznek az átállás kihívásainak kezelésére. A területi igazságos átmenet terveket a releváns helyi és regionális hatóságokkal együtt és valamennyi releváns partner bevonásával kell elkészíteni, összhangban az (EU) 2021/1060 európai parlamenti és tanácsi rendelet (5) 8. cikkével. Azokat – az IÁA által támogatott megfelelő programokkal együtt – az említett rendelet 24. cikkével összhangban módosítani lehet annak érdekében, hogy olyan új területekre is kiterjedjenek, amelyekre az átállás súlyos hatást gyakorolna oly módon, amit a tervek eredeti elfogadásának időpontjában nem lehetett előre látni.

(5)

Létre kell hozni egy közszektor-hitelezési eszközt (a továbbiakban: a hitelezési eszköz). Ez az igazságos átmenet mechanizmus harmadik pillérét képezi, amelynek célja a közszektorbeli szervezetek által végzett beruházások támogatása, tekintve a közszektor kulcsfontosságú szerepét a piaci hiányosságok kezelésében. Az ilyen beruházásoknak ki kell elégíteniük a Bizottság által jóváhagyott területi igazságos átmenet tervekben leírt átállási kihívásokból eredő fejlesztési igényeket. A hitelezési eszköz keretében támogatni tervezett tevékenységeknek összhangban kell lenniük az igazságos átmenet mechanizmus másik két pillére keretében támogatott tevékenységekkel, és ki kell egészíteniük azokat. A hitelezési eszközt hétéves időszakra kell létrehozni, hogy időtartama igazodjon az (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendeletben (6) megállapított többéves pénzügyi keret (a továbbiakban: a 2021-2027-es többéves pénzügyi keret) 2021. január 1-jétől 2027. december 31-ig tartó időszakához.

(6)

Az átállás által érintett területek kohéziójának és gazdasági diverzifikációjának fokozása érdekében a hitelezési eszköznek a fenntartható beruházások széles körére ki kell terjednie, feltéve, hogy az ilyen beruházások hozzájárulnak ezen területeknek az (EU) 2021/1119 rendeletben meghatározott, az Unió 2030-as éghajlat-politikai célja és az Unióban legkésőbb 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség irányába való átállás által okozott fejlesztési igények kielégítéséhez, a területi igazságos átmenet tervekben leírtak szerint. A hitelezési eszköz hatékonyságának javítása érdekében lehetővé kell tenni, hogy a hitelezési eszköz olyan támogatható projekteket is támogasson, amelyek a kérelemnek a hitelezési eszközhöz való, a kedvezményezettek általi benyújtását megelőzően megkezdték a végrehajtási szakaszukat. A hitelezési eszköz nem támogathat az (EU) 2021/1056 európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) 9. cikke alapján kizárt tevékenységek egyikére sem kiterjedő beruházásokat, de támogathat a megújuló energiára, valamint a zöld és fenntartható mobilitásra, beleértve a zöld hidrogén előmozdítását, a hatékony távfűtési hálózatokra, a közszektorbeli kutatásra, a digitalizációra, az intelligens hulladék- és vízgazdálkodást szolgáló környezeti infrastruktúrára irányuló beruházásokat, továbbá támogathat fenntartható energia-, energiahatékonysági és integrációs intézkedéseket, beleértve épületek felújítását és átalakítását, városfejlesztést és -rehabilitációt, a körforgásos gazdaságra történő átállást, földterület- és ökoszisztéma-helyreállítást, illetve ezek kármentesítését – figyelembe véve a „szennyező fizet” elvet–, a biológiai sokféleséget; valamint tovább- és átképzést, képzési és szociális infrastruktúrát, beleértve az ellátást nyújtó létesítményeket és a szociális lakásokat is.

(7)

Az infrastrukturális fejlesztésekbe beletartozhatnak olyan határokon átnyúló projektek és megoldások is, amelyek az ökológiai katasztrófákkal – különösen az éghajlatváltozás által felerősödött ökológiai katasztrófákkal – szembeni fokozott rezilienciához vezetnek. Átfogó beruházási megközelítést kell előnyben részesíteni, különösen a jelentős átállási igényekkel rendelkező területeken. Más ágazatokba történő beruházások is támogathatók, ha összhangban vannak a jóváhagyott területi igazságos átmenet tervekkel. A beruházási költségeik fedezéséhez elegendő bevételfolyamokat nem generáló beruházások támogatásával a hitelezési eszköznek azt kell céloznia, hogy a közszektorbeli szervezetek számára biztosítsa az olyan területi, társadalmi, gazdasági és környezeti kihívások kezeléséhez szükséges kiegészítő forrásokat, amelyeket az átálláshoz való alkalmazkodás fog eredményezni. Az olyan beruházások azonosításának elősegítése érdekében, amelyek a hitelezési eszköz keretében támogathatók, és amelyek jelentős pozitív környezeti – többek között a biológiai sokféleséggel kapcsolatos – hatással bírnak, a Bizottságnak a hitelezési eszköz értékelése során figyelembe kell vennie a környezeti szempontból fenntartható gazdasági tevékenységekre vonatkozó uniós taxonómiát. A fenntartható projektekkel kapcsolatos átláthatóság biztosítása érdekében valamennyi finanszírozási partnernek alkalmaznia kell adott esetben a környezeti szempontból fenntartható gazdasági tevékenységekre vonatkozó uniós taxonómiát, beleértve a „ne okozz jelentős kárt” elvet is.

(8)

A hitelezési eszköz keretében támogatható projektek előkészítése, értékelése, végrehajtása és nyomon követése során adott esetben biztosítani kell az alapvető jogok tiszteletben tartását és az Európai Unió Alapjogi Chartájának való megfelelést és különösen a nemek közötti egyenlőséget. Hasonlóképpen a kedvezményezetteknek és a Bizottságnak a hitelezési eszköz végrehajtása során el kell kerülniük a nemen, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, koron vagy szexuális irányultságon alapuló bármely hátrányos megkülönböztetést is. A hitelezési eszköz célkitűzéseit az Egyesült Nemzetek fenntartható fejlődési céljaival, a szociális jogok európai pillérével, a „szennyező fizet” elvvel, az Egyesült Nemzetek Éghajlat-változási Keretegyezménye keretében elfogadott Párizsi Megállapodással (8) (a továbbiakban: a Párizsi Megállapodás) és a „ne okozz jelentős kárt” elvvel összhangban kell megvalósítani.

(9)

Erre a rendeletre az Európai Parlament és a Tanács által az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 322. cikke alapján elfogadott horizontális költségvetési szabályok alkalmazandók. E szabályokat az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet (9) (a továbbiakban: a költségvetési rendelet) állapítja meg, és e szabályok meghatározzák különösen a költségvetés elkészítésére és – vissza nem térítendő támogatások, pénzdíjak, közbeszerzés, közvetett irányítás, pénzügyi eszközök, költségvetési garanciák, pénzügyi támogatás és a külső szakértők költségeinek megtérítése útján történő – végrehajtására vonatkozó eljárást, továbbá rendelkeznek a pénzügyi szereplők felelősségével kapcsolatos ellenőrzésekről. Az EUMSZ 322. cikke alapján elfogadott szabályok egy, az Uniós költségvetés védelmét szolgáló általános feltételrendszert is magukban foglalnak.

(10)

A hitelezési eszköznek az Unió által nyújtott vissza nem térítendő támogatásokat és egy finanszírozási partner által a szabályainak, hitelnyújtási politikáinak és eljárásainak megfelelően nyújtott hiteleket ötvözve kell támogatást biztosítania. A vissza nem térítendő támogatási komponensre szánt, a Bizottság által közvetlen irányítás keretében végrehajtott pénzügyi keretösszegnek – a költségvetési rendelet 125. cikkével összhangban – költségfüggetlen finanszírozás formáját kell öltenie. Az említett finanszírozási formának segítenie kell részvételre ösztönözni a projektgazdákat, valamint arra, hogy hozzájáruljanak a hitelezési eszköz célkitűzéseinek a hitel nagyságához mérten hatékony módon történő eléréséhez. A hitelkomponenst az Európai Beruházási Banknak (EBB) kell biztosítania. Lehetővé kell tenni a hitelezési eszköz kiterjesztését, hogy más finanszírozási partnerek is képessé váljanak a hitelkomponens biztosítására, amennyiben a vissza nem térítendő támogatási komponenshez további források válnak elérhetővé, vagy amennyiben ez a hitelezési eszköz helyes végrehajtásához szükséges. Ilyen esetekben a Bizottságnak tájékoztatnia kell a tagállamokat és az Európai Parlamentet arról, hogy szándékában áll kiterjeszteni a hitelezési eszközt és további finanszírozási partnereket kiválasztani, figyelembe véve a hitelezési eszköz célkitűzéseinek teljesítésére, a saját forrásaik felajánlására és a megfelelő földrajzi lefedettség biztosítására vonatkozó kapacitásukat.

(11)

A Bizottság és a finanszírozási partnerek között igazgatási megállapodásokat kell aláírni. E megállapodásoknak meg kell határozniuk a projektek értékelésére és nyomon követésére vonatkozó végrehajtási rendelkezéseket, valamint az egyes felek jogait és kötelezettségeit, beleértve az ellenőrzésekre, a jelentéstételre és a kommunikációra vonatkozó részletes rendelkezéseket is. A kommunikációs rendelkezések között szerepelnie kell különösen azon kötelezettségnek, hogy közzé kell tenni a hitelezési eszköz keretében támogatásban részesülő minden egyes projektre vagy hitelprogramra vonatkozó információkat.

(12)

A klímasemleges gazdaságra való átállás által legkedvezőtlenebbül érintett területek beruházási igényeinek kezelése révén a hitelezési eszköznek kulcsfontosságú hozzájárulást kell biztosítania az éghajlat-politikai fellépések általános érvényesítéséhez. A hitelezési eszköz vissza nem térítendő támogatási komponenséből nyújtott források ezért az IÁA-val azonos mértékben fognak hozzájárulni az éghajlat-politikai célkitűzések eléréséhez.

(13)

A hitelezési eszköz vissza nem térítendő támogatási komponenséből 250 000 000 EUR összeget az uniós költségvetésből kell finanszírozni az (EU, Euratom) 2020/2093 rendelettel összhangban, és ezen összeg az éves költségvetési eljárás során az elsődleges referenciaösszeget kell, hogy képezze az Európai Parlament és a Tanács számára a költségvetési fegyelemről, a költségvetési ügyekben való együttműködésről és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodásról, valamint az új saját forrásokról és az új saját források bevezetésére irányuló ütemtervről szóló, az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság közötti, 2020. december 16-i intézményközi megállapodás (10) 18. pontja értelmében.

(14)

A hitelezési eszköz vissza nem térítendő támogatási komponenséből 275 000 000 EUR-t az e rendelet I. mellékletében felsorolt programok keretében létrehozott pénzügyi eszközökből származó visszafizetésekből kell finanszírozni. Az ilyen bevétel a hitelezési eszköztől független, lezárt programokból származik, és azt az EUMSZ 322. cikkének (1) bekezdése alapján a költségvetési rendelet 21. cikke (3) bekezdésének f) pontjától eltérve külső címzett bevételnek kell tekinteni.

(15)

A hitelezési eszköz vissza nem térítendő támogatási komponenséből 1 000 000 000 EUR-t az (EU) 2015/1017 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (11) létrehozott uniós garancia feltöltésének előre látható többletéből kell finanszírozni. Ezért – az említett többletnek a hitelezési eszközhöz való hozzárendelése érdekében – el kell térni a költségvetési rendelet 213. cikke (4) bekezdésének a) pontjától, amely előirányozza a költségvetési garanciára képzett tartalékok bármely többletének a költségvetésbe való visszaállításának kötelezettségét. Az említett címzett bevételt az EUMSZ 322. cikkének (1) bekezdése alapján a költségvetési rendelet 21. cikke (3) bekezdésének f) pontjától eltérve, külső címzett bevételnek kell tekinteni.

(16)

A költségvetési rendelet 12. cikke (4) bekezdésének c) pontjával összhangban a külső címzett bevételeknek megfelelő előirányzatokat automatikusan át kell vinni a következő programra vagy fellépésre. Az említett rendelkezés lehetővé teszi a címzett bevételek többéves ütemtervének összehangolását a hitelezési eszköz által finanszírozott projektek végrehajtási menetével.

(17)

A támogatható projektek előkészítésének, kidolgozásának és végrehajtásának előmozdítása és a projektek korai, a kérelemnek a hitelezési eszközhöz való, a kedvezményezett általi benyújtását megelőző előkészítésének támogatása érdekében tanácsadási támogatásra is kell forrásokat biztosítani. A támogatható projektek fenntarthatóságának biztosítása érdekében ezen forrásoknak egy részét a kedvezményezettek endogén kapacitásának támogatására kell fordítani.

(18)

Annak biztosítása érdekében, hogy valamennyi tagállam részesülhessen a vissza nem térítendő támogatási komponensből, az (EU) 2021/1056 rendelet I. mellékletében foglaltak szerint létre kell hozni egy mechanizmust a nemzeti részesedéseknek az első szakaszban történő előzetes allokálására. Annak érdekében azonban, hogy ez a célkitűzés összeegyeztethető legyen a hitelezési eszköz gazdasági hatása és végrehajtása optimalizálásának szükségességével, ilyen nemzeti allokációkat nem lehet előzetesen allokálni a 2025. december 31. utáni időszakra. Ezt követően a vissza nem térítendő támogatási komponens céljára rendelkezésre álló, fennmaradó forrásokat előzetesen allokált nemzeti részesedés nélkül és uniós szinten kompetitív alapon kell nyújtani, biztosítva ugyanakkor a beruházások kiszámíthatóságát, valamint szükségletalapú és a regionális konvergenciát célzó megközelítést követve.

(19)

A támogathatósági feltételeket és odaítélési kritériumokat a munkaprogramban és a pályázati felhívásokban kell meghatározni. E támogathatósági feltételeknek és odaítélési kritériumoknak figyelembe kell venniük a projekt relevanciáját a területi igazságos átmenet tervekben leírt fejlesztési igények összefüggésében, a regionális és területi konvergencia előmozdításának átfogó célkitűzését, valamint a vissza nem térítendő támogatási komponens jelentőségét a projekt életképessége szempontjából. A munkaprogramoknak meg kell határozniuk az olyan esetekre vonatkozó odaítélési kritériumokat is, amikor a források nem volnának elegendőek a támogatható projektek támogatására. Elsőbbséget kell biztosítani a kevésbé fejlett régiókban található projektek, az Unió éghajlat-politikai céljai eléréséhez közvetlenül hozzájáruló projektek, valamint az olyan közszektorbeli szervezetek által előmozdított projektek számára, amelyek dekarbonizációs terveket fogadtak el adott esetben a kritériumok ezen hierarchiájának megfelelően. Az ezen hitelezési eszköz alapján nyújtott uniós támogatást így csak azon tagállamok számára lehet rendelkezésre bocsátani, amelyek legalább egy jóváhagyott területi igazságos átmenet tervvel rendelkeznek. A munkaprogramnak és a pályázati felhívásoknak figyelembe kell venniük a tagállamok által benyújtott területi igazságos átmenet terveket is annak érdekben, hogy a mechanizmus különböző pillérei között biztosított legyen a koherencia. A hitelezési eszköz hatásának optimalizálása érdekében a hitelezési eszköz keretében támogatott egyedi projektek nem részesülhetnek támogatásban más uniós programokból, kivéve a projektek előkészítésével kapcsolatban. Az azonosítható különálló projektekből álló műveletek esetében azonban az említett projektek – az alkalmazandó támogathatósági szabályokkal összhangban – különböző uniós programok által is támogathatók.

(20)

Az uniós támogatásnyújtás hatékonyságának optimalizálása és az alternatív forrásokból származó potenciális támogatás és beruházás felváltásának megakadályozása érdekében a hitelezési eszköz keretében nyújtott támogatás csak olyan projekteknek biztosítható, amelyek nem generálnak a beruházási költségeik fedezéséhez elegendő bevételfolyamokat. Az említett bevételeknek meg kell felelniük olyan, a költségvetési átcsoportosításoktól eltérő bevételeknek, amelyeket a projekt által végzett tevékenységek közvetlenül generálnak, ilyenek például az értékesítések, a díjak vagy az úthasználati díjak és a meglévő eszközök korszerűsítése által generált többletmegtakarítások.

(21)

mivel a vissza nem térítendő támogatási komponensnek figyelembe kell vennie a tagállami régiók eltérő fejlesztési igényeit, az ilyen támogatást ki kell igazítani a kevésbé fejlett régiók javára. Figyelembe véve azon tényt, hogy a kevésbé fejlett régiókban működő közszektorbeli szervezetek általában alacsonyabb közberuházási kapacitást tapasztalnak, az ilyen szervezeteknek nyújtott hitelekre alkalmazott vissza nem térítendő támogatási rátáknak arányaiban magasabbnak kell lenniük.

(22)

A hitelezési eszköz hatékony végrehajtásának biztosítása érdekében szükséges lehet tanácsadási támogatást nyújtani a projektek előkészítéséhez, kidolgozásához és végrehajtásához. Az ilyen támogatást az InvestEU tanácsadó központon keresztül kell nyújtani a támogatható projektek számára és a projektek előkészítéséhez a kérelmek benyújtását megelőzően, különös figyelmet fordítva az olyan kedvezményezettekre, amelyek alacsonyabb közigazgatási kapacitással rendelkeznek, vagy amelyek kevésbé fejlett régiókban találhatók. Ilyen támogatást egyéb uniós programok keretében is lehet nyújtani.

(23)

A Bizottságnak – a hitelezési eszköz hatékonyságának, a célkitűzései megvalósítására irányuló kapacitásának mérése és a 2027 utáni esetleges meghosszabbítása előkészítésének támogatása érdekében – egy időközi és egy záró értékelést kell végeznie, beleértve adott esetben egy nemi szempontú hatásvizsgálatra vonatkozó rendelkezések elfogadása lehetőségének értékelését is, és az értékelő jelentéseket be kell nyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. A jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodás (12) (22) és (23) bekezdése alapján a hitelezési eszközt egyedi monitoringkövetelményeknek megfelelően gyűjtött információk alapján értékelni kell, ugyanakkor el kell kerülni a különösen a tagállamokra nehezedő adminisztratív terhet és a túlszabályozást.

(24)

A végrehajtás felgyorsítása és az erőforrások időben történő felhasználásának biztosítása érdekében e rendeletnek meg kell állapítania a vissza nem térítendő támogatási megállapodásokba foglalandó konkrét biztosítékokat. E célkitűzésre tekintettel, lehetővé kell tenni a Bizottság számára, hogy az arányosság elvével összhangban csökkentse vagy megszüntesse az uniós támogatást azon esetekben, amikor a projekt végrehajtása terén súlyos a haladás hiánya. A hitelezési eszközre a költségvetési rendelet alkalmazandó. Az uniós finanszírozási programok végrehajtása során a koherencia biztosítása érdekében a költségvetési rendeletet alkalmazni kell az a hitelezési eszköz keretében nyújtott vissza nem térítendő támogatási komponensre és a tanácsadási támogatás forrásaira.

(25)

A költségvetési rendelettel és a 883/2013/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel (13), valamint a 2988/95/EK, Euratom (14), a 2185/96/EK, Euratom (15) és az (EU) 2017/1939 tanácsi rendelettel (16) összhangban az Unió pénzügyi érdekeit arányos intézkedések útján kell védeni, ideértve a szabálytalanságok – többek között a csalás – megelőzésére, feltárására, korrekciójára és kivizsgálására, az elveszített, jogalap nélkül kifizetett vagy szabálytalanul felhasznált források visszafizettetésére, valamint adott esetben a közigazgatási szankciók kiszabására vonatkozó intézkedéseket. Így különösen, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a 2185/96/Euratom, EK és a 883/2013/EU, Euratom rendelettel összhangban hatáskörrel rendelkezik arra, hogy igazgatási vizsgálatokat – többek között helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat – végezzen annak megállapítása céljából, hogy történt-e olyan csalás, korrupció vagy bármely más jogellenes tevékenység, amely sérti az Unió pénzügyi érdekeit. Az Európai Ügyészség az (EU) 2017/1939 rendelettel összhangban hatáskörrel rendelkezik arra, hogy nyomozást és vádhatósági eljárást folytasson az (EU) 2017/1371 európai parlamenti és tanácsi irányelv (17) értelmében az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények esetében. A költségvetési rendelettel összhangban minden olyan személynek vagy szervezetnek, aki, illetve amely uniós forrásokban részesül, maradéktalanul együtt kell működnie az Unió pénzügyi érdekeinek védelme céljából, biztosítania kell a Bizottság, az OLAF, a Számvevőszék, valamint – az (EU) 2017/1939 rendelet szerinti megerősített együttműködésben részt vevő tagállamok esetében – az Európai Ügyészség számára a szükséges jogokat és hozzáférést, valamint gondoskodnia kell arról, hogy az uniós források felhasználásában részt vevő harmadik felek ezekkel egyenértékű jogokat biztosítsanak.

(26)

E rendelet egyes nem alapvető rendelkezéseinek módosítása érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy az EUMSZ 290. cikkének megfelelően jogi aktusokat fogadjon el a hitelezési eszköz végrehajtásának és az általa elért haladás nyomon követésére szolgáló fő teljesítménymutatók tekintetében. Különösen fontos, hogy a Bizottság az előkészítő munkája során megfelelő konzultációkat folytasson, többek között szakértői szinten is, és hogy e konzultációkra a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásban megállapított elvekkel összhangban kerüljön sor. Így különösen, a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésében való egyenlő részvétel biztosítása érdekében az Európai Parlament és a Tanács a tagállamok szakértőivel egyidejűleg kap kézhez minden dokumentumot, és szakértőik rendszeresen részt vehetnek a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésével foglalkozó szakértői csoportjainak ülésein.

(27)

E rendelet végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni a munkaprogramok, valamint az EBB-től eltérő finanszírozási partnerek kiválasztására vonatkozó feltételek és eljárások tekintetében. E hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel (18) összhangban kell gyakorolni.

(28)

E rendelet célkitűzését – nevezetesen a klímasemlegességre való átállás által legkedvezőtlenebbül érintett területek előnyben részesítését a megfelelő fejlesztési igények közberuházásokon keresztül történő kielégítése révén – a tagállamok egyedül nem tudják kielégítően megvalósítani – amiatt, hogy a közszektorbeli szervezetek nehézségekbe ütköznek az olyan beruházások támogatása terén, amelyek nem generálnak elegendő bevételfolyamokat a beruházási költségeik fedezéséhez – az Unió szintjén azonban – mivel közvetlen irányítás keretében koherens végrehajtási keretre van szükség – e célkitűzés jobban megvalósítható, az Unió intézkedéseket hozhat az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően. Az említett cikkben foglalt arányosság elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az említett célkitűzés eléréséhez szükséges mértéket,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. cikk

Tárgy és hatály

Ez a rendelet a 2021-2027-es többéves pénzügyi keret időtartamára létrehozza a közszektor-hitelezési eszközt (a továbbiakban: a hitelezési eszköz) a közszektorbeli szervezeteknek az uniós költségvetésből származó vissza nem térítendő támogatások és a finanszírozási partnerek által nyújtott hitelek ötvözésével történő támogatására, és meghatározza a hitelezési eszköz célkitűzéseit. Megállapítja a hitelezési eszköz vissza nem térítendő támogatási komponensére vonatkozó szabályokat, különösen annak költségvetése, az uniós támogatás formái és a támogathatóságra vonatkozó rendelkezések tekintetében.

A hitelezési eszköz olyan uniós területeknek kedvező támogatást nyújt, amelyek az Unió 2030-as éghajlat-politikai célja és az Unióban 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség célkitűzése irányába történő átállásból fakadó súlyos társadalmi, gazdasági és környezeti kihívásokkal szembesülnek.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1.

„igazgatási megállapodás”: a Bizottság és egy finanszírozási partner közötti együttműködési keretet létrehozó jogi eszköz, amely e rendelettel összhangban meghatározza a hitelezési eszköz végrehajtásával kapcsolatos feladatokat és felelősségi köröket;

2.

„kedvezményezett”: olyan jogalany, amelyet valamely tagállamban közjogi szervként hoztak létre vagy magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervként hoztak létre, és amellyel Bizottság a hitelezési eszköz keretében vissza nem térítendő támogatási megállapodást írt alá;

3.

„finanszírozási partnerek”: az EBB, egyéb nemzetközi pénzügyi intézmények, nemzeti fejlesztési bankok és pénzügyi intézmények, beleértve a magán pénzügyi intézményeket is, amelyekkel a Bizottság igazgatási megállapodást ír alá a hitelezési eszköz keretében történő együttműködés céljából;

4.

„projekt”: a Bizottság által a hitelezési eszköz keretében uniós támogatásra jogosultként azonosított bármely olyan intézkedés, amely egy pontos gazdasági vagy technikai jellegű, oszthatatlan feladatot kíván megvalósítani, amelynek előre meghatározott célkitűzése és meghatározott időtartama van, amely alatt azt végre kell hajtani és le kell zárni;

5.

„területi igazságos átmenet terv”: az (EU) 2021/1056 rendelet 11. cikkével összhangban létrehozott és a Bizottság által jóváhagyott terv;

6.

„hitelprogram”: egy kedvezményezettnek finanszírozási partnerek által nyújtott hitel, amelynek célja a hitelezési eszköz keretében több előre meghatározott projekt finanszírozása;

7.

„kevésbé fejlett régió”: az (EU) 2021/1060 rendelet 108. cikkének (2) bekezdésében említett kevésbé fejlett régió.

3. cikk

Célkitűzések

(1)   A hitelezési eszköz általános célkitűzése az Unió 2030-as éghajlat- és energiapolitikai céljai és az Unióban legkésőbb 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség célkitűzése irányába történő, az (EU) 2021/1119 rendeletben meghatározott átállásból fakadó súlyos társadalmi, gazdasági és környezeti kihívások kezelése a területi igazságos átmenet tervekben azonosított uniós területek javára.

(2)   A hitelezési eszköz egyedi célkitűzése, hogy növelje az olyan közszektorbeli beruházásokat, amelyek a területi igazságos átmenet tervekben azonosított területek fejlesztési igényeit kezelik olyan projektek finanszírozásának elősegítésével, amelyek nem generálnak elegendő bevételfolyamokat a beruházási költségeik fedezéséhez, az alternatív forrásokból származó potenciális támogatás és beruházás felváltásának megakadályozása érdekében.

(3)   A (2) bekezdésben említett egyedi célkitűzés elérése érdekében e rendelet célja annak biztosítása is, hogy szükség esetén kerüljön sor tanácsadási támogatás nyújtására a támogatható projektek előkészítéséhez, kidolgozásához és végrehajtásához, beleértve a projekteknek a pályázat benyújtását megelőző előkészítésére szánt támogatást is. Az említett tanácsadási támogatást az (EU) 2021/523 európai parlamenti és tanácsi rendelet (19) 25. cikkével létrehozott InvestEU tanácsadó központra vonatkozó szabályokkal és végrehajtási módszerekkel összhangban kell nyújtani.

4. cikk

Horizontális elvek

(1)   A támogatható projektek előkészítése, értékelése, végrehajtása és nyomon követése során adott esetben biztosítani kell az alapvető jogok tiszteletben tartását és az Európai Unió Alapjogi Chartájának való megfelelést és különösen a nemek közötti egyenlőséget.

(2)   A kedvezményezettek és a Bizottság a hitelezési eszköz végrehajtása során elkerülik a nemen, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, koron vagy szexuális irányultságon alapuló bármely hátrányos megkülönböztetést. Így különösen, a támogatható projektek előkészítése és végrehajtása során adott esetben figyelembe kell venni a fogyatékossággal élő személyek számára biztosítandó akadálymentességet.

(3)   A hitelezési eszköz célkitűzéseit az Egyesült Nemzetek fenntartható fejlődési céljaival, a szociális jogok európai pillérével, a „szennyező fizet” elvvel, a Párizsi Megállapodással és a „ne okozz jelentős kárt” elvvel összhangban kell megvalósítani.

5. cikk

Költségvetés

(1)   A 2021–2027-es időszakra vonatkozó uniós költségvetésben allokált kiegészítő források sérelme nélkül a hitelezési eszköz vissza nem térítendő támogatási komponensét a következőkből kell finanszírozni:

a)

az uniós költségvetés forrásai, folyó árakon 250 000 000 EUR összegben; és

b)

a (2) bekezdésben említett címzett bevétel, folyó árakon legfeljebb 1 275 000 000 EUR összegig.

(2)   Az (1) bekezdés b) pontjában említett címzett bevételt legfeljebb 275 000 000 EUR összegig az e rendelet I. mellékletében felsorolt programok keretében létrehozott pénzügyi eszközökből származó visszafizetésekből és legfeljebb 1 000 000 000 EUR összegig az (EU) 2015/1017 rendelettel létrehozott uniós garancia feltöltésének többletéből kell biztosítani.

(3)   Az (1) bekezdésben említett forrásokat és címzett bevételt kiegészíthetik a tagállamok, harmadik országok és az EUMSZ vagy az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződés alapján létrehozottaktól eltérő szervek pénzügyi hozzájárulásai. Az említett pénzügyi hozzájárulások a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése értelmében külső címzett bevételnek minősülnek.

(4)   A költségvetési rendelet 21. cikke (3) bekezdésének f) pontjától eltérve, az e cikk (2) bekezdésében említett visszafizetésekből származó források a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése értelmében vett külső címzett bevételnek minősülnek. A költségvetési rendelet 213. cikke (4) bekezdésének a) pontjától eltérve, az e cikk (2) bekezdésében említett uniós garancia feltöltésének többletéből származó források a költségvetési rendelet 21. cikkének (5) bekezdése értelmében vett külső címzett bevételnek minősülnek.

(5)   Az (1) bekezdésben említett források legfeljebb 2 %-a használható fel a hitelezési eszköz végrehajtásához kapcsolódó technikai és igazgatási segítségnyújtásra – így például előkészítési, nyomonkövetési, kontroll-, ellenőrzési és értékelési tevékenységekre, többek között a vállalati információs és technológiai rendszerekkel kapcsolatban –, valamint a finanszírozási partnerek igazgatási kiadásaira és díjaira.

(6)   Az (1) bekezdésben említett forrásokból legfeljebb 35 000 000 EUR összegig terjedő forrást a 3. cikk (3) bekezdésében meghatározott tevékenységek számára kell nyújtani, amelyből legalább 10 000 000 EUR összegnek a kedvezményezettek közigazgatási kapacitását kell támogatnia, különösen a kevésbé fejlett régiókban.

(7)   Az egy pénzügyi évnél többre kiterjedő intézkedésekre vonatkozó költségvetési kötelezettségvállalások felbonthatók több éven keresztül esedékes éves részletekre.

II. FEJEZET

UNIÓS TÁMOGATÁS

6. cikk

Az uniós támogatás formái és a végrehajtási módszerek

(1)   A hitelezési eszköz keretében nyújtott uniós támogatást vissza nem térítendő támogatás formájában kell nyújtani a költségvetési rendelet VIII. címével összhangban.

(2)   A hitelezési eszköz keretében nyújtott uniós támogatást közvetlen irányítás keretében kell végrehajtani a költségvetési rendelettel összhangban.

7. cikk

A források rendelkezésre állása

(1)   Az 5. cikk (1) és (3) bekezdésében említett forrásokat – az 5. cikk (5) bekezdésében említett technikai és igazgatási kiadásokra képzett céltartalék levonását követően – projektek finanszírozására kell felhasználni a (2) és (3) bekezdéssel összhangban.

(2)   A legkésőbb 2025. december 31-én közzétett pályázati felhívások alapján odaítélt vissza nem térítendő támogatások esetében a valamely tagállamban támogatható projekteknek odaítélt uniós támogatás nem haladhatja meg az (EU) 2021/1056 rendelet I. mellékletében meghatározott nemzeti részesedéseket.

(3)   A 2026. január 1-jétől kezdődően közzétett pályázati felhívások alapján odaítélt vissza nem térítendő támogatások esetében a támogatható projekteknek odaítélt uniós támogatást előzetesen allokált nemzeti részesedés nélkül és uniós szinten kompetitív alapon kell nyújtani a fennmaradó források kimerüléséig. Az ilyen vissza nem térítendő támogatások odaítélésekor figyelembe kell venni, hogy biztosítani szükséges a beruházás kiszámíthatóságát és a regionális konvergencia előmozdítását, különös figyelmet fordítva a kevésbé fejlett régiókra, összhangban a 14. cikk (2) bekezdésében foglalt odaítélési kritériumokkal.

8. cikk

Igazgatási megállapodások a finanszírozási partnerekkel

A hitelezési eszköz valamely finanszírozási partnerrel történő végrehajtását megelőzően a Bizottság és a finanszírozási partner igazgatási megállapodást ír alá. A megállapodás meghatározza a megállapodásban részes felek jogait és kötelezettségeit, beleértve az ellenőrzési és kommunikációs rendelkezéseket, többek között különösen a hitelezési eszközön keresztül finanszírozott egyes projektekre és a hitelprogramok hatályára vonatkozó információk közzétételének kötelezettségét.

III. FEJEZET

TÁMOGATHATÓSÁG

9. cikk

Támogatható projektek

(1)   Csak a 3. cikkben meghatározott célkitűzésekhez hozzájáruló és valamennyi következő feltételt teljesítő projektek jogosultak a hitelezési eszköz keretében uniós támogatásra:

a)

a projektek mérhető hatást érnek el – és adott esetben kimeneti mutatókat tartalmaznak – az Unió 2030-as éghajlat- és energiapolitikai céljai, valamint az Unióban legkésőbb 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség célkitűzése irányába történő átállásból fakadó súlyos társadalmi, gazdasági vagy környezeti kihívások kezelése terén, és a területi igazságos átmenet tervben azonosított területek javát szolgálják, még akkor is, ha a projektek nem ezen területeken találhatók;

b)

a projektek semmilyen más uniós program keretében nem részesülnek támogatásban;

c)

a projektek a hitelezési eszköz keretében hitelt kapnak egy finanszírozási partnertől; és

d)

a projektek nem generálnak elegendő bevételfolyamokat a beruházási költségeik fedezéséhez, az alternatív forrásokból származó potenciális támogatás és beruházás felváltásának megakadályozása érdekében.

(2)   Az (1) bekezdés b) pontjától eltérve, a hitelezési eszköz keretében uniós támogatásban részesülő projektek más uniós programokból is kaphatnak tanácsadási vagy technikai segítségnyújtási támogatást az előkészítésükhöz, kidolgozásukhoz és végrehajtásukhoz.

(3)   A hitelezési eszköz nem támogathat az (EU) 2021/1056 rendelet 9. cikke alapján kizárt tevékenységeket.

10. cikk

Támogatható személyek és szervezetek

A költségvetési rendelet 197. cikkében meghatározott kritériumoktól függetlenül, e rendelet alapján potenciális kedvezményezettként csak a valamely tagállamban közjogi szervként létrehozott vagy magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervként létrehozott jogalanyok pályázhatnak.

IV. FEJEZET

VISSZA NEM TÉRÍTENDŐ TÁMOGATÁSOK

11. cikk

Vissza nem térítendő támogatások

(1)   A vissza nem térítendő támogatások a költségvetési rendelet 125. cikke (1) bekezdésének a) pontjával összhangban költségfüggetlen finanszírozás formáját öltik.

(2)   A vissza nem térítendő támogatás összege nem haladhatja meg a finanszírozási partner által a hitelezési eszköz keretében nyújtott hitel összegének 15 %-át. A kevésbé fejlett régiókban található projektek esetében a vissza nem térítendő támogatás összege nem haladhatja meg a finanszírozási partner által a hitelezési eszköz keretében nyújtott hitel összegének 25 %-át.

(3)   Egy odaítélt vissza nem térítendő támogatás kifizetéseit a vissza nem térítendő támogatási megállapodásban meghatározottak szerint a végrehajtás terén elért haladáshoz kapcsolódóan több részletre is fel lehet osztani.

12. cikk

A vissza nem térítendő támogatások csökkentése vagy megszüntetése

(1)   A költségvetési rendelet 131. cikkének (4) bekezdésében meghatározott indokokon túl, a finanszírozási partnerrel folytatott konzultációt követően a Bizottság csökkentheti a vissza nem térítendő támogatás összegét, vagy megszüntetheti a vissza nem térítendő támogatási megállapodást, ha a vissza nem térítendő támogatási megállapodás aláírásának időpontjától számított két éven belül nem írták alá a gazdaságilag legjelentősebb, árubeszerzési szerződést, építési beruházási szerződést vagy szolgáltatásnyújtási szerződést, és a vissza nem térítendő támogatási megállapodás értelmében tervezik ilyen szerződés megkötését.

(2)   Amennyiben az uniós támogatást hitelprogramokkal kombinálják, vagy amennyiben nem terveznek árubeszerzési szerződést, építési beruházási szerződést vagy szolgáltatásnyújtási szerződést, az (1) bekezdés nem alkalmazandó.

Ilyen esetekben a finanszírozási partnerrel folytatott konzultációt követően a Bizottság – a vissza nem térítendő támogatási megállapodásban meghatározott feltételekkel összhangban – csökkentheti a vissza nem térítendő támogatás összegét, vagy megszüntetheti a vissza nem térítendő támogatási megállapodást, és bármely kapcsolódó kifizetett összeget visszafizettethet.

V. FEJEZET

TANÁCSADÁSI TÁMOGATÁSI SZOLGÁLTATÁSOK

13. cikk

Tanácsadási támogatási szolgáltatások

(1)   Az e rendelet szerinti tanácsadási támogatást közvetett irányítás keretében kell végrehajtani, összhangban az InvestEU tanácsadó központra vonatkozó szabályokkal és végrehajtási módszerekkel.

(2)   A projektek előkészítésének, kidolgozásának és végrehajtásának támogatásához szükséges tevékenységek tanácsadási támogatásra jogosultak, és azokat az 5. cikk (6) bekezdésével összhangban kell finanszírozni.

VI. FEJEZET

PROGRAMOZÁS, NYOMON KÖVETÉS, ÉRTÉKELÉS ÉS KONTROLL

14. cikk

Munkaprogramok

(1)   A hitelezési eszközt a költségvetési rendelet 110. cikkével összhangban létrehozott munkaprogramok révén kell végrehajtani.

(2)   A munkaprogramoknak odaítélési kritériumokat kell tartalmazniuk, amelyek akkor alkalmazandók, valahányszor a támogatható projektekre vonatkozó, összes kérelmezett vissza nem térítendő támogatás meghaladná a rendelkezésre álló forrásokat. Ezen kritériumoknak adott esetben prioritásokat kell tartalmazniuk a következők számára:

a)

kevésbé fejlett régiókban található kedvezményezettek által előmozdított projektek;

b)

olyan projektek, amelyek közvetlenül hozzájárulnak az Unió 2030-as éghajlat- és energiapolitikai céljainak, valamint az Unióban legkésőbb 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség célkitűzésének eléréséhez; és

c)

olyan kedvezményezettek által előmozdított projektek, amelyek dekarbonizációs terveket fogadtak el.

(3)   A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén fogadja el a munkaprogramokat. Ezen végrehajtási jogi aktusokat a 20. cikkben említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

15. cikk

Az EBB-től eltérő finanszírozási partnerek kiválasztása

(1)   A Bizottság végrehajtási jogi aktusok révén határozza meg az EBB-től eltérő finanszírozási partnerek kiválasztására vonatkozó feltételeket és eljárásokat. Ezen végrehajtási jogi aktusokat a 20. cikkben említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében kell elfogadni.

(2)   Az EBB-től eltérő finanszírozási partnerekre vonatkozó támogathatósági feltételeknek tükrözniük kell a hitelezési eszköz célkitűzéseit.

(3)   Így különösen, a finanszírozási partnerek kiválasztásakor a Bizottság figyelembe veszi a potenciális finanszírozási partnerkénti, a következőkre vonatkozó kapacitásukat:

a)

annak biztosítása, hogy hitelezési politikájuk összhangban legyen az Unió környezeti és szociális normáival, az Unió 2030-as éghajlat- és energiapolitikai céljaival, valamint az Unióban 2050-ig megvalósítandó klímasemlegesség célkitűzésével;

b)

elegendő saját forrással való hozzájárulás az uniós vissza nem térítendő támogatás hatásának maximalizálása érdekében;

c)

a hitelezési eszköz megfelelő földrajzi lefedettségének biztosítása, és kisebb egyedi projektek finanszírozásának lehetővé tétele;

d)

a költségvetési rendelet 155. cikkének (2) és (3) bekezdésében meghatározott, a pénzmosásra, a terrorizmus finanszírozására, az adókikerülésre, az adócsalásra, az adókijátszásra és a nem együttműködő joghatóságokra vonatkozó követelmények alapos végrehajtása;

e)

az átláthatóság és a megfelelő láthatóság biztosítása a hitelezési eszközön keresztül finanszírozott minden egyes projekt tekintetében.

(4)   A Bizottság közzéteszi az e cikkel összhangban kiválasztott pénzügyi partnerek listáját.

16. cikk

Nyomon követés és jelentéstétel

(1)   A hitelezési eszköz végrehajtásának és a 3. cikkben meghatározott célkitűzések megvalósítása terén tett haladásának nyomon követésére szolgáló fő teljesítménymutatókat a II. melléklet tartalmazza.

(2)   A teljesítményjelentési rendszernek biztosítania kell, hogy az (1) bekezdésben említett mutatókra vonatkozó adatokat hatékonyan, eredményesen és időben összegyűjtsék. A kedvezményezettek, illetve a finanszírozási partnerek a vissza nem térítendő támogatási megállapodásokkal, illetve az igazgatási megállapodásokkal összhangban a Bizottság rendelkezésére bocsátják az említett mutatókra vonatkozó adatokat.

(3)   A Bizottság 2022-től kezdődően minden naptári évben október 31-ig jelentést ad ki a hitelezési eszköz végrehajtásáról. Az említett jelentés tájékoztatást nyújt a hitelezési eszköz végrehajtási szintjéről a célkitűzései, a feltételei és a teljesítménymutatói tekintetében.

(4)   Amennyiben a 17. cikk (2) bekezdésében említett időközi értékelő jelentés megállapítja, hogy a II. mellékletben meghatározott mutatók nem teszik lehetővé a hitelezési eszköz megfelelő értékelését, a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a 19. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el a II. mellékletben meghatározott fő teljesítménymutatók módosítása érdekében.

17. cikk

Értékelés

(1)   A hitelezési eszköz végrehajtásának és a 3. cikkben meghatározott célkitűzések elérésére való képességének értékeléseit kellő időben el kell végezni a megfelelő intézkedés meghozatalához.

(2)   Az időközi értékelést 2025. június 30-ig kell elvégezni, és jelentést kell benyújtani az említett időközi értékelésről az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. Az időközi értékelésnek különösen a következőket kell értékelnie:

a)

a hitelezési eszköz alapján nyújtott uniós támogatás milyen mértékben járult hozzá a területi igazságos átmenet terveket végrehajtó területek szükségleteinek kezeléséhez;

b)

a 4. cikkben említett horizontális elveket miként vették figyelembe;

c)

a nemi szempontú hatásvizsgálat elvégzésének szükségessége;

d)

a 9. cikkben meghatározott támogathatósági feltételek alkalmazása, és a láthatósági kötelezettségeket miként alkalmazták;

e)

a hitelezési eszköz által támogatott projektek alapján a hitelezési eszköz milyen mértékben járult hozzá az (EU) 2020/852 európai parlamenti és tanácsi rendelet (20) 9. cikkében megállapított környezeti célkitűzésekhez, figyelembe véve az említett rendeletben előírt alkalmazandó vizsgálati kritériumokat.

Az időközi értékelő jelentéshez jogalkotási javaslatot lehet csatolni, amely figyelembe veszi különösen a támogathatósági feltételekre vonatkozó esetleges kiigazításokat.

(3)   A végrehajtási időszak végén, de minden esetben legkésőbb 2031. december 31-ig a Bizottság a hitelezési eszköz eredményeiről és hosszú távú hatásáról szóló végső értékelő jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, amely értékeli a (2) bekezdésben meghatározott kérdéseket is.

18. cikk

Ellenőrzések

(1)   A hitelezési eszköz keretében nyújtott uniós támogatás felhasználására vonatkozó, személyek vagy szervezetek – köztük az uniós intézmények vagy szervek által felhatalmazottaktól eltérő személyek vagy szervezetek – által végzett ellenőrzések képezik a költségvetési rendelet 127. cikke szerinti általános megbízhatóság alapját.

(2)   A kedvezményezettek, illetve a finanszírozási partnerek a vissza nem térítendő támogatási, illetve az igazgatási megállapodásaikkal összhangban biztosítják a Bizottság és a kijelölt ellenőrök részére valamennyi rendelkezésre álló dokumentumot, amelyek szükségesek számukra az ellenőrzési feladataik elvégzéséhez.

(3)   A hitelezési eszköz keretében nyújtott uniós támogatás felhasználásával kapcsolatban e rendeletnek megfelelően végrehajtott tevékenységek külső ellenőrzését a az EUMSZ 287. cikkével összhangban a Számvevőszék végzi. E célból a Számvevőszék számára a kérésére – az EUMSZ 287. cikkének (3) bekezdésével összhangban – hozzáférést kell biztosítani minden olyan dokumentumhoz vagy információhoz, amelyek ellenőrzési feladatainak elvégzéséhez szükségesek, beleértve a pályázatok értékelésére és azok eredményeire vonatkozó információkat is.

19. cikk

A felhatalmazás gyakorlása

(1)   A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozóan a Bizottság részére adott felhatalmazás feltételeit ez a cikk határozza meg.

(2)   A Bizottságnak a 16. cikk (4) bekezdésében említett, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó felhatalmazása a 2028. december 31-ig terjedő időszakra szól.

(3)   Az Európai Parlament vagy a Tanács bármikor visszavonhatja a 16. cikk (4) bekezdésében említett felhatalmazást. A visszavonásról szóló határozat megszünteti az abban meghatározott felhatalmazást. A határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon, vagy a benne megjelölt későbbi időpontban lép hatályba. A határozat nem érinti a már hatályban lévő, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok érvényességét.

(4)   A felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt a Bizottság a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásban megállapított elvekkel összhangban konzultál az egyes tagállamok által kijelölt szakértőkkel.

(5)   A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

(6)   A 16. cikk (4) bekezdése értelmében elfogadott, felhatalmazáson alapuló jogi aktus csak akkor lép hatályba, ha az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a jogi aktusról való értesítését követő két hónapon belül sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem emelt ellene kifogást, illetve ha az említett időtartam lejártát megelőzően mind az Európai Parlament, mind a Tanács arról tájékoztatta a Bizottságot, hogy nem fog kifogást emelni. Az Európai Parlament vagy a Tanács kezdeményezésére ez az időtartam két hónappal meghosszabbodik.

20. cikk

Bizottsági eljárás

(1)   A Bizottság munkáját az (EU) 2021/1060 rendelet 115. cikkének (1) bekezdésével létrehozott bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

(2)   Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

VII. FEJEZET

ÁTMENETI ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

21. cikk

Tájékoztatás, kommunikáció és láthatóság

(1)   A kedvezményezetteknek és a finanszírozási partnereknek különösen a projektek és azok eredményeinek népszerűsítése során biztosítaniuk kell a hitelezési eszköz keretében nyújtott uniós támogatás láthatóságát azáltal, hogy célzott tájékoztatást nyújtanak többféle célközönségnek, köztük a médiának és a nyilvánosságnak.

(2)   A Bizottság tájékoztatási és kommunikációs tevékenységeket végez a hitelezési eszközzel, a finanszírozott projektekkel és az említett projektek eredményeivel kapcsolatban. Ebbe beletartozik különösen, hogy tájékoztatja a tagállamokat a Bizottság azon szándékáról, hogy a hitelezési eszközt az EBB-től eltérő finanszírozási partnerek előtt is megnyissa, és tájékoztatja a tagállamokat a közzétett pályázati felhívásokról, valamint tájékoztatást nyújt a kezdeményezetteknek nyújtott technikai és igazgatási támogatással kapcsolatban. Az eszköz számára allokált pénzügyi források az Unió szakpolitikai prioritásaira vonatkozó kommunikációhoz is hozzájárulnak, amennyiben e prioritások kapcsolódnak a 3. cikkben meghatározott célkitűzésekhez. A Bizottságnak közzé kell tennie és rendszeresen frissítenie kell a hitelezési eszköz keretében finanszírozott projektek listáját.

22. cikk

Átmeneti rendelkezések

Szükség esetén előirányzatok vihetők be a 2027 utáni költségvetésbe az 5. cikk (5) bekezdésében előírt kiadások fedezésére a 2027. december 31-ig be nem fejezett intézkedések igazgatásának lehetővé tétele érdekében.

23. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2021. július 14-én.

az Európai Parlament részéről

az elnök

D. M. SASSOLI

a Tanács részéről

az elnök

A. LOGAR


(1)   HL C 373., 2020.11.4., 1. o.

(2)   HL C 429., 2020.12.11., 240. o.

(3)  Az Európai Parlament 2021. június 24-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé) és a Tanács 2021. július 12-i határozata.

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1119 rendelete (2021. június 30.) a klímasemlegesség elérését célzó keret létrehozásáról és a 401/2009/EK rendelet, valamint az (EU) 2018/1999 rendelet módosításáról (európai klímarendelet) (HL L 243., 2021.7.9., 1. o.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1060 rendelete (2021. június 24.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alap Pluszra, a Kohéziós Alapra, az Igazságos Átmenet Alapra és az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alapra vonatkozó közös rendelkezések, valamint az előbbiekre és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapra, a Belső Biztonsági Alapra és a határigazgatás és a vízumpolitika pénzügyi támogatására szolgáló eszközre vonatkozó pénzügyi szabályok megállapításáról (HL L 231., 2021.6.30., 159. o.).

(6)  A Tanács (EU, Euratom) 2020/2093 rendelete (2020. december 17.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 433. I., 2020.12.22., 11. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/1056 rendelete (2021. június 24.) az Igazságos Átmenet Alap létrehozásáról (HL L 231., 2021.6.30., 1. o.).

(8)   HL L 282., 2016.10.19., 4. o.

(9)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).

(10)   HL L 433. I, 2020.12.22., 28. o.

(11)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/1017 rendelete (2015. június 25.) az Európai Stratégiai Beruházási Alapról, az Európai Beruházási Tanácsadó Platformról és a Beruházási Projektek Európai Portáljáról, valamint az 1291/2013/EU és az 1316/2013/EU rendelet módosításáról – az Európai Stratégiai Beruházási Alap (HL L 169., 2015.7.1., 1. o.).

(12)   HL L 123., 2016.5.12., 1. o.

(13)  Az Európai Parlament és a Tanács 883/2013/EU, Euratom rendelete (2013. szeptember 11.) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról, valamint az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1074/1999/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 248., 2013.9.18., 1. o.).

(14)  A Tanács 2988/95/EK, Euratom rendelete (1995. december 18.) az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek védelméről (HL L 312., 1995.12.23., 1. o.).

(15)  A Tanács 2185/96/Euratom, EK rendelete (1996. november 11.) az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról (HL L 292., 1996.11.15., 2. o.).

(16)  A Tanács (EU) 2017/1939 rendelete (2017. október 12.) az Európai Ügyészség létrehozására vonatkozó megerősített együttműködés bevezetéséről (HL L 283., 2017.10.31., 1. o.).

(17)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1371 irányelve (2017. július 5.) az Unió pénzügyi érdekeit érintő csalás ellen büntetőjogi eszközökkel folytatott küzdelemről (HL L 198., 2017.7.28., 29. o.).

(18)  Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).

(19)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/523 rendelete (2021. március 24.) az InvestEU program létrehozásáról és az (EU) 2015/1017 rendelet módosításáról (HL L 107., 2021.3.26., 30. o.).

(20)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/852 rendelete (2020. június 18.) a fenntartható befektetések előmozdítását célzó keret létrehozásáról, valamint az (EU) 2019/2088 rendelet módosításáról (HL L 198., 2020.6.22., 13. o.).


I. MELLÉKLET

Pénzügyi eszközök, amelyekből a visszafizetések felhasználhatók a hitelezési eszköz céljaira

A.   Tulajdonviszonyt megtestesítő/Tőkefinanszírozási eszközök:

Európai Technológiai Hitelkeret (ETF98): A Tanács 98/347/EK határozata (1998. május 19.) az innovatív és munkahelyteremtő kis- és középvállalkozások (kkv-k) pénzügyi támogatásához szükséges intézkedésekről – a növekedési és foglalkoztatási kezdeményezés (HL L 155., 1998.5.29., 43. o.);

TTP: A Bizottság C(2007) 531 határozata a Vállalkozáspolitikai és Ipari Főigazgatóság „Belső árupiac és ágazati politikák” tevékenységhez tartozó 2007. évi intézkedéseinek finanszírozására vonatkozó kiegészítő finanszírozási határozat elfogadásáról, valamint a Vállalkozáspolitikai és Ipari Főigazgatóság „Az EU elfoglalja helyét a globalizált világban” elnevezésű előkészítő intézkedés, továbbá négy kísérleti projekt („Erasmus fiatal vállalkozóknak”, „A mikro-, kis- és középvállalkozások közötti együttműködés és partnerségek előmozdítását szolgáló intézkedések”, a „Technológiatranszfer” és a „Kiemelt európai turisztikai célterületek”) 2007. évi finanszírozására vonatkozó kerethatározat elfogadásáról;

Európai Technológiai Hitelkeret (ETF01): A Tanács 2000/819/EK határozata (2000. december 20.) a vállalkozásokra és különösen a kis- és középvállalkozásokra (KKV-kre) vonatkozó többéves programról (2001-től 2005-ig) (HL L 333., 2000.12.29., 84. o.);

A gyorsan növekvő és innovatív kkv-k támogatására létrehozott eszköz (GIF): Az Európai Parlament és a Tanács 1639/2006/EK határozata (2006. október 24.) a versenyképességi és innovációs keretprogram (2007–2013) létrehozásáról (HL L 310., 2006.11.9., 15. o.);

Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF): Az Európai Stratégiai Beruházási Alapról, az Európai Beruházási Tanácsadó Platformról és a Beruházási Projektek Európai Portáljáról, valamint az 1291/2013/EU és az 1316/2013/EU rendelet módosításáról (az Európai Stratégiai Beruházási Alap) szóló, 2015. június 25-i (EU) 2015/1017 európai parlamenti és tanácsi rendelettel (HL L 169., 2015.7.1., 1. o.) módosított 2013. december 11-i 1316/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz létrehozásáról, a 913/2010/EU rendelet módosításáról és a 680/2007/EK és 67/2010/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 348., 2013.12.20., 129. o.);

A COSME Növekedésösztönző Tőkefinanszírozási Eszköze (COSME EFG): Az Európai Parlament és a Tanács 1287/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat segítő program (COSME) (2014–2020) létrehozásáról és az 1639/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 33. o.);

InnovFin tőkefinanszírozási eszköz:

Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.);

Az Európai Parlament és a Tanács 1290/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, valamint az 1906/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 81. o.);

A Tanács 2013/743/EU határozata (2013. december 3.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról és a 2006/971/EK, a 2006/972/EK, a 2006/973/EK, a 2006/974/EK és a 2006/975/EK határozatok hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 965. o.);

EaSI (a foglalkoztatás és a szociális innováció európai uniós programja) kapacitásépítési beruházási keret: Az Európai Parlament és a Tanács 1296/2013/EU rendelete (2013. december 11.) az Európai Unió foglalkoztatás és társadalmi innováció programjáról és a foglalkoztatási és társadalmi befogadási célú európai Progress mikrofinanszírozási eszköz létrehozásáról szóló 283/2010/EU határozat módosításáról (HL L 347., 2013.12.20., 238. o.).

B.   Garanciaeszközök:

Kkv-garanciakeret ’98 (SMEG98): A Tanács 98/347/EK határozata (1998. május 19.) az innovatív és munkahelyteremtő kis- és középvállalkozások (kkv-k) pénzügyi támogatásához szükséges intézkedésekről – a növekedési és foglalkoztatási kezdeményezés (HL L 155., 1998.5.29., 43. o.);

Kkv-garanciakeret ’01 (SMEG01): A Tanács 2000/819/EK határozata (2000. december 20.) a vállalkozásokra és különösen a kis- és középvállalkozásokra (KKV-kre) vonatkozó többéves programról (2001-től 2005-ig) (HL L 333., 2000.12.29., 84. o.);

Kkv-garanciakeret ’07 (SMEG07): Az Európai Parlament és a Tanács 1639/2006/EK határozata (2006. október 24.) a versenyképességi és innovációs keretprogram (2007–2013) létrehozásáról (HL L 310., 2006.11.9., 15. o.);

Európai Progress mikrofinanszírozási eszköz – Garancia (EPMF-G): Az Európai Parlament és a Tanács 283/2010/EU határozata (2010. március 25.) a foglalkoztatási és társadalmi befogadási célú európai Progress mikrofinanszírozási eszköz létrehozásáról (HL L 87., 2010.4.7., 1. o.);

Kockázatmegosztási eszközök:

Az Európai Parlament és a Tanács 1982/2006/EK határozata (2006. december 18.) az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjáról (2007–2013), a Bizottság nyilatkozatai (HL L 412., 2006.12.30., 1. o.);

A Tanács 2006/971/EK határozata (2006. december 19.) az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjának (2007–2013) végrehajtására irányuló Együttműködés egyedi programról (HL L 400., 2006.12.30., 86. o.);

A Tanács 2006/974/EK határozata (2006. december 19.) az Európai Közösség kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs tevékenységekre vonatkozó hetedik keretprogramjának (2007–2013) végrehajtására irányuló Kapacitások egyedi programról (HL L 400., 2006.12.30., 299. o.);

Az EaSI garanciaeszköze: Az Európai Parlament és a Tanács 1296/2013/EU rendelete (2013. december 11.) az Európai Unió foglalkoztatás és társadalmi innováció programjáról és a foglalkoztatási és társadalmi befogadási célú európai Progress mikrofinanszírozási eszköz létrehozásáról szóló 283/2010/EU határozat módosításáról (HL L 347., 2013.12.20., 238. o.);

COSME hitelgarancia-eszköz (COSME LGF): Az Európai Parlament és a Tanács 1287/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat segítő program (COSME) (2014–2020) létrehozásáról és az 1639/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 33. o.);

Hitel- és garancianyújtási szolgáltatás (InnovFin Debt):

Az Európai Parlament és a Tanács 1290/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, valamint az 1906/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 81. o.);

Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.);

A Tanács 2013/743/EU határozata (2013. december 3.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról és a 2006/971/EK, a 2006/972/EK, a 2006/973/EK, a 2006/974/EK és a 2006/975/EK határozatok hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 965. o.);

A kulturális és kreatív ágazatok garanciaeszköze (CCS GF): Az Európai Parlament és a Tanács 1295/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a Kreatív Európa program (2014–2020) létrehozásáról és az 1718/2006/EK, az 1855/2006/EK és az 1041/2009/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 221. o.);

Diákhitelgarancia-eszköz (SLGF): Az Európai Parlament és a Tanács 1288/2013/EU rendelete (2013. december 11.) az „Erasmus+”: elnevezésű uniós oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogram létrehozásáról, valamint az 1719/2006/EK, az 1720/2006/EK és az 1298/2008/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 50. o.);

Energiahatékonysági magánfinanszírozási eszköz (PF4EE): Az Európai Parlament és a Tanács 1293/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) létrehozásáról és a 614/2007/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 185. o.).

C.   Kockázatmegosztási eszközök:

InnovFin:

Az Európai Parlament és a Tanács 1290/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, valamint az 1906/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 81. o.);

Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a „Horizont 2020” kutatási és innovációs keretprogram (2014–2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 104. o.);

Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz hitelfinanszírozási eszköze (CEF DI): Az Európai Parlament és a Tanács 1316/2013/EU rendelete (2013. december 11.) az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz létrehozásáról, a 913/2010/EU rendelet módosításáról és a 680/2007/EK és 67/2010/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 348., 2013.12.20., 129. o.);

Természetitőke-finanszírozási Eszköz (NCFF): Az Európai Parlament és a Tanács 1293/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a környezetvédelmi és éghajlat-politikai program (LIFE) létrehozásáról és a 614/2007/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 185. o.).

D.   Különleges célú befektetési eszközök:

Európai Progress mikrofinanszírozási eszköz – Fonds commun de placements – fonds d’investissements spécialisés (EPMF FCP-FIS): Az Európai Parlament és a Tanács 283/2010/EU határozata (2010. március 25.) a foglalkoztatási és társadalmi befogadási célú európai Progress mikrofinanszírozási eszköz létrehozásáról (HL L 87., 2010.4.7., 1. o.);

Marguerite:

Az Európai Parlament és a Tanács 680/2007/EK rendelete (2007. június 20.) a transzeurópai közlekedési és energiahálózatok területén történő közösségi pénzügyi támogatás nyújtásának általános szabályairól (HL L 162., 2007.6.22., 1. o.);

A Bizottság C(2010) 941 határozata (2010. február 25.) az Európai Uniónak a 2020-as energiaügyi, éghajlatváltozási és infrastrukturális európai alapban (Marguerite Alap) való részvételéről;

Európai Energiahatékonysági Alap (EEEF): Az Európai Parlament és a Tanács 1233/2010/EU rendelete (2010. december 15.) az energiaágazatbeli projektek közösségi pénzügyi támogatásán alapuló gazdaságélénkítő program létrehozásáról szóló 663/2009/EK rendelet módosításáról (HL L 346., 2010.12.30., 5. o.).


II. MELLÉKLET

Fő teljesítménymutatók  (1)

1.   

Az odaítélt támogatások volumene

2.   

Az aláírt hitelek volumene

2.1.

Egyedi hitelek

2.2.

Hitelprogramok

3.   

Az összes mozgósított beruházás, a következő felbontásban:

3.1.

A mozgósított magánfinanszírozás összege

3.2.

A mozgósított közfinanszírozás összege

4.   

A támogatásban részesülő projektek száma, a következők szerinti bontásban:

4.1.

Ország

4.2.

NUTS 2 régió

4.3.

Támogatásban részesülő igazságos átmenet terület

5.   

A hitelezési eszköz keretében finanszírozásban részesülő projektek száma

6.   

Projektek száma ágazatonként

6.1.

Közlekedés

6.2.

Szociális infrastruktúra

6.3.

Közüzemi szolgáltatások (víz, szennyvíz, távfűtés, energia, hulladékgazdálkodás)

6.4.

A klímasemlegességre való átállás elősegítését célzó közvetlen támogatás (megújuló energia, dekarbonizáció, energiahatékonyság)

6.5.

Környezetvédelmi célkitűzések

6.6.

Városi infrastruktúra és lakhatás

6.7.

Egyéb

7.   

Adott esetben üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentések

8.   

Adott esetben munkahelyteremtés


(1)  Adott esetben valamennyi indikátort régiók szerint kell lebontani. Adott esetben valamennyi személyes adatot nemek szerint kell lebontani.


Top