EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D1207

A Tanács (EU) 2021/1207 határozata (2021. július 19.) a felszámolás alatt álló ESZAK eszközeinek, valamint a felszámolást követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek kezelésére vonatkozó többéves pénzügyi iránymutatások megállapításáról szóló 2003/77/EK határozat módosításáról

ST/9391/2021/INIT

HL L 261., 2021.7.22, p. 47–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2021/1207/oj

2021.7.22.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 261/47


A TANÁCS (EU) 2021/1207 HATÁROZATA

(2021. július 19.)

a felszámolás alatt álló ESZAK eszközeinek, valamint a felszámolást követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek kezelésére vonatkozó többéves pénzügyi iránymutatások megállapításáról szóló 2003/77/EK határozat módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződéshez és az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez csatolt, az ESZAK-Szerződés lejártának pénzügyi következményeiről és a Szén- és Acélipari Kutatási Alapról szóló 37. jegyzőkönyvre és különösen annak 2. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére (1),

mivel:

(1)

Ahhoz, hogy 2050-re klímasemlegessé váljon, az Uniónak szüksége van „az éghajlatvédelem és az erőforráshatékonyság terén élen járó vállalkozásokra”, hogy azok 2030-ig kidolgozzák az áttörést jelentő technológiák első kereskedelmi alkalmazásait a kulcsfontosságú ipari ágazatokban, továbbá 2030-ig megvalósítsák a karbonsemleges acélgyártást.

(2)

A 2003/76/EK tanácsi határozat (2) értelmében a Bizottságnak oly módon kell kezelnie a felszámolás alatt álló Európai Szén- és Acélközösség (ESZAK) eszközeit és a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeit, hogy biztosítsa a hosszú távú megtérülést. A 2003/77/EK tanácsi határozat (3) megállapítja az említett eszközök kezelésére vonatkozó többéves pénzügyi iránymutatásokat. A 2003/77/EK határozat 2. cikke alapján a Bizottságnak felül kell vizsgálnia vagy ki kell egészítenie ezen iránymutatásokat és újra kell értékelnie azok működését és hatékonyságát.

(3)

A szén- és acéliparhoz kapcsolódó ágazatokban a fenntarthatóság, a versenyképesség, az egészség, a biztonság és a munkakörülmények javítása szempontjából kritikus tömeggel és uniós hozzáadott értékkel rendelkező, értékes, kutatási együttműködésen alapuló projektek érdemi támogatása érdekében biztosítani kell, hogy rendelkezésre álljanak a 2003/76/EK határozat 2. cikkében meghatározott és megállapított éves allokációhoz kapcsolódó kifizetések az ilyen projektek 2027-ig történő finanszírozására. Az ilyen kifizetéseket a befektetésekből származó nettó bevételekből, valamint az eszközök egy részének értékesítéséből származó bevételekből kell finanszírozni, a Bizottság kijelölt szervezeti egysége által a 2003/76/EK határozat és a 2008/376/EK tanácsi határozat (4) alapján meghatározott éves összeg erejéig.

(4)

A pénzügyi iránymutatások végrehajtásának legutóbbi ötéves időszaka (2012–2017) során szerzett tapasztalatok és a pénzügyi piaci feltételek alakulásából az következik, hogy az említett iránymutatásokat ki kell igazítani.

(5)

A 2003/76/EK határozattal létrehozott éves allokációhoz kapcsolódó, 2027-ig történő kivonások után fennmaradó eszközöket hosszabb távú befektetési időtáv alapján kell kezelni, ami lehetővé teszi a további diverzifikációt.

(6)

Az eszközök nagy részének hosszú távú befektetése átlagosan összhangban áll a magasabb várható megtérüléssel, szem előtt tartva a rövid távon megnövekedett ingadozások lehetőségét. Ennek ellenére a befektetéseknek arra kell irányulniuk, hogy elegendő mennyiségű likvid eszközt biztosítsanak a Bizottság kijelölt szervezeti egysége által a 2003/76/EK és a 2008/376/EK határozat alapján kért éves kifizetésekhez.

(7)

A pénzügyi iránymutatásoknak rugalmasabb megközelítést kell lehetővé tenniük a végrehajtás technikai szempontjait illetően, és meg kell határozniuk a befektetési célkitűzések eléréséhez szükséges megfelelő befektetési eszközöket.

(8)

Az egyes eszközosztályokat nem önmagukban, hanem a diverzifikált portfólióban betöltött szerepük alapján kell mérlegelni. Az eszközosztályok közötti diverzifikáció hagyományosan ugyanazon kockázati szint esetében magasabb megtérülést eredményez. Az eszközök közötti korreláció fontos az általános befektetési kockázattal és megtérüléssel összefüggő eszközallokációval kapcsolatos döntések meghozatalakor.

(9)

A felszámolás alatt álló ESZAK, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeit egy stratégiai eszközallokáció és egy stratégiai referenciaérték formájában kifejezett befektetési stratégia alapján kell kezelni, amely megjeleníti a befektetési célokat és az eszközök kockázati toleranciáját. A referenciamutató hosszú távú befektetési iránymutatást nyújt a portfóliókezelők számára, különböző eszközosztályokhoz való hozzárendelés formájában.

(10)

A pénzügyi iránymutatásoknak lehetővé kell tenniük az államok, szupranacionális szervezetek, alsóbb államszervezeti szintek és kormányzati ügynökségek által kibocsátott, USA-dollárban denominált, nagymértékben likvid kötvényekbe történő befektetéseket a diverzifikáció fokozása érdekében, miközben – megfelelő mértékben – fedezik a devizaárfolyam ingadozásából eredő veszteségek kockázatát. A Bizottság számára lehetővé kell tenni, hogy – a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjének egyetértésével – döntsön a más fejlett gazdaságok vagy más tagállamok pénznemében denominált egyéb eszközökbe történő befektetésekről. Az ilyen döntéseknek a szóban forgó befektetésnek az eszközök teljesítménye szempontjából vett előnyei teljes mértékben alátámasztott bizonyításán kell alapulniuk. A pénzügyi iránymutatásoknak szélesíteniük kell az elfogadható befektetések körét, hogy biztosítsák a szélesebb piaci indexeknek, bizonyos földrajzi szektoroknak és meghatározott eszközosztályoknak való diverzifikált kitettség lehetőségét.

(11)

A pénzügyi iránymutatásoknak lehetővé kell tenniük más pénzügyi eszközök (például tőzsdei és tőzsdén kívüli határidős ügyletek és swapügyletek) alkalmazását a kockázatok és kitettségek, például a kamatláb- és devizakockázat kezelése érdekében.

(12)

A befektetések környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) szempontokkal kapcsolatos gyakorlatai egyre nagyobb jelentőséggel bírnak, és ezeket figyelembe kell venni a befektetési döntések meghozatalakor. A 2003/77/EK határozatot módosítani kell annak érdekében, hogy bevezetésre kerüljenek az ESG-szempontokkal kapcsolatos gyakorlatok azáltal, hogy integrálják a pozitív szűrést, előnyben részesítve az ESG-szempontok beépítését a befektetések kiválasztásába, valamint a negatív szűrést, amely tartalmazza a treasury-befektetés céljából etikai vagy erkölcsi okokból kizárt tevékenységek jegyzékét.

(13)

A Bizottság által a tagállamok számára készített, a pénzügyi iránymutatások alapján végrehajtott gazdálkodási műveletekről szóló éves jelentésnek tájékoztatást kell nyújtania a különböző eszközosztályokba sorolásról. Az éves jelentésben magyarázattal kell szolgálni a stratégiai eszközallokáció bármely jelentős változásáról is.

(14)

A 2003/77/EK határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell.

(15)

Tekintettel a 2003/76/EK határozattal való strukturális kapcsolatra, ez a módosítás csak az (EU) 2021/1208 határozat (5) alkalmazásának kezdőnapjától alkalmazandó,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2003/77/EK határozat a következőképpen módosul:

1.

a szöveg a következő cikkel egészül ki:

„1a. cikk

A felszámolás alatt álló ESZAK eszközeit, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeit úgy kell kezelni, hogy a szén- és acéliparhoz kapcsolódó ágazatokban a kutatási együttműködés finanszírozására szánt 111 millió EUR összegű éves allokáció keretein belül éves kifizetéseket biztosítsanak. Az éves kifizetéseket a Bizottság kijelölt szervezeti egysége által a 2003/76/EK határozat és a 2008/376/EK tanácsi határozat (*1) alapján meghatározott éves összeg erejéig a befektetésekből származó nettó bevételekből és a felszámolás alatt álló ESZAK, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközei egy részének értékesítéséből származó bevételekből kell finanszírozni.

(*1)  A Tanács 2008/376/EK határozata (2008. április 29.) a Szén- és Acélipari Kutatási Alap Kutatási Programjának elfogadásáról és az e programra vonatkozó többéves technikai iránymutatásokról (HL L 130., 2008.5.20., 7. o.).”;"

2.

a melléklet helyébe e határozat mellékletének szövege lép.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a határozatot attól a naptól kezdve kell alkalmazni, amikortól kezdve az (EU) 2021/1208 határozat alkalmazandó.

Kelt Brüsszelben, 2021. július 19-én.

a Tanács részéről

az elnök

J. PODGORŠEK


(1)  A 2021. július 7-i vélemény (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(2)  A Tanács 2003/76/EK határozata (2003. február 1.) az Európai Közösséget létrehozó szerződéshez csatolt, az ESZAK-Szerződés lejártának pénzügyi következményeiről és a Szén- és Acélipari Kutatási Alapról szóló jegyzőkönyv végrehajtásához szükséges intézkedések megállapításáról (HL L 29., 2003.2.5., 22. o.).

(3)  A Tanács 2003/77/EK határozata (2003. február 1.) a felszámolás alatt álló ESZAK, valamint a felszámolást követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek kezelésére vonatkozó többéves pénzügyi iránymutatások megállapításáról (HL L 29., 2003.2.5., 25. o.).

(4)  A Tanács 2008/376/EK határozata (2008. április 29.) a Szén- és Acélipari Kutatási Alap Kutatási Programjának elfogadásáról és az e programra vonatkozó többéves technikai iránymutatásokról (HL L 130., 2008.5.20., 7. o.).

(5)  A Tanács (EU) 2021/1208 határozata (2021. július 19.) az Európai Közösséget létrehozó szerződéshez csatolt, az ESZAK-Szerződés lejártának pénzügyi következményeiről és a Szén- és Acélipari Kutatási Alapról szóló jegyzőkönyv végrehajtásához szükséges intézkedések megállapításáról szóló 2003/76/EK határozat módosításáról (lásd e Hivatalos Lap 54. oldalát.)


MELLÉKLET

A felszámolás alatt álló ESZAK eszközeinek, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek kezelésére vonatkozó pénzügyi iránymutatások

1.   A PÉNZESZKÖZÖK FELHASZNÁLÁSA

A felszámolás alatt álló Európai Szén- és Acélközösség (ESZAK) eszközeit, beleértve annak kölcsönállományát és befektetéseit, szükség szerint fel kell használni az ESZAK fennmaradt – a fennálló kölcsöntartozásaiból, a korábbi működési költségvetésekben tett kötelezettségvállalásaiból és az előre nem látott kötelezettségeiből fakadó – kötelmeinek teljesítésére.

Ha a felszámolás alatt álló ESZAK eszközei, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközei nem szükségesek az első albekezdés szerinti kötelmek teljesítéséhez, úgy az említett eszközöket a választott befektetési időtávnak megfelelően prudens módon be kell fektetni annak érdekében, hogy azokon a szén- és acéliparhoz kapcsolódó ágazatokban a kutatások további finanszírozására fordítható hozam keletkezzen.

A felszámolás alatt álló ESZAK eszközeit, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeit – a 111 millió EUR összegű éves allokáció keretein belül – a szén- és acéliparhoz kapcsolódó ágazatokban megvalósuló kutatások finanszírozását célzó éves kifizetésekre kell felhasználni. Ezeket a kifizetéseket a befektetésekből származó nettó bevételből kell fedezni. Amennyiben ez a nettó bevétel nem elegendő az éves allokáció teljesítéséhez, azt ki kell egészíteni a felszámolás alatt álló ESZAK eszközei, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközei egy részének értékesítéséből származó bevétellel. 2027 után a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeit úgy kell befektetni, hogy azokból a szén- és acéliparhoz kapcsolódó ágazatokban a kutatások további finanszírozására fordítható bevétel keletkezzen.

2.   BEFEKTETÉSI IDŐTÁV, CÉLKITŰZÉS ÉS KOCKÁZATI TOLERANCIA

A felszámolás alatt álló ESZAK eszközeit, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeit azok értéke megőrzésének, és amennyiben lehetséges, növelésének céljával kell befektetni (a továbbiakban: a befektetési célkitűzés). A befektetési célkitűzést magas konfidenciaszint mellett, a teljes befektetési időtáv során kell megvalósítani.

Az eszközöket a prudenciális követelményekkel és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elveivel, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által meghatározott szabályokkal és eljárásokkal összhangban kell kezelni.

A befektetési célkitűzést az elfogadható eszközosztályok, földrajzi területek, kibocsátók és futamidők nagy fokú diverzifikációján alapuló prudens befektetési stratégia (a továbbiakban: a befektetési stratégia) végrehajtása révén kell megvalósítani. A befektetési stratégiát a befektetési időtáv figyelembevételével kell meghatározni, biztosítva, hogy a szükséges pénzeszközök szükség esetén kellően likvid formában álljanak rendelkezésre.

A befektetési stratégiát olyan stratégiai eszközallokáció formájában kell meghatározni, amely rögzíti az elfogadható pénzügyi eszközök különböző kategóriáira vonatkozó indikatív célallokációkat.

A Bizottság a stratégiai eszközallokációt stratégiai referenciaértékben (a továbbiakban: a referenciaérték) jeleníti meg, és a felszámolás alatt álló ESZAK eszközeinek teljesítményét, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek teljesítményét e referenciaértékkel kell egybevetni.

A Bizottság javaslatot tesz a befektetési stratégiára és a referenciaértékre, majd az általa megbízott, engedélyezésre jogosult tisztviselőivel folytatott konzultációt követően egyezteti azt a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjével.

A befektetési stratégiát és a referenciaértéket a Bizottság a gazdasági feltételek megfelelően dokumentált és indokolt változása, a hozzájáruló eszközök szükségleteinek és helyzetének jelentős változása, illetve a be- és kiáramlási becslések jelentős változása esetén módosíthatja. A befektetési stratégia módosítására vonatkozó eljárás azonos a stratégia kezdeti elfogadására vonatkozó eljárással.

A befektetési stratégiát a felszámolás alatt álló ESZAK, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeire vonatkozó befektetési időtáv és kockázati tolerancia figyelembevételével kell kialakítani.

3.   ESZKÖZALLOKÁCIÓS ELVEK ÉS ELFOGADHATÓ BEFEKTETÉSEK

A befektetési kockázatok csökkentése érdekében biztosítani kell az összes eszközosztály közötti és azokon belüli megfelelő diverzifikációt. Elvben minél kockázatosabb vagy minél kevésbé likvid egy eszköz, a kitettségnek annál kevésbé koncentrálnak kell lennie.

A különböző eszközosztályoknak való kitettséget, illetve a diverzifikációt kollektív befektetési vállalkozásokba vagy tőzsdén kereskedett termékekbe történő befektetések révén is lehet biztosítani.

A felszámolás alatt álló ESZAK eszközei, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközei csak a következőkbe fektethetők be:

a)

euróban denominált pénzpiaci eszközök;

b)

rögzített hozamú értékpapírok; és

c)

hitelviszonyt megtestesítő vagy tulajdonviszonyt megtestesítő értékpapírokban lévő szabályozott kollektív befektetések.

A felszámolás alatt álló ESZAK eszközeinek, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek az előző albekezdésben említett eszközosztályoknak való kitettségét a következő eszközökbe történő befektetéssel vagy a következő műveletek elvégzésével kell elérni:

a)

betétek;

b)

az (EU) 2017/1131 európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) által szabályozott, napi likviditást kínáló pénzpiaci eszközök és pénzpiaci alapok;

c)

hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, például kötvények, váltók, valamint az (EU) 2017/2402 európai parlamenti és tanácsi rendeletben (2) meghatározott egyszerű, átlátható és egységesített (STS) értékpapírosítás kritériumainak megfelelő értékpapírosított eszközök;

d)

a 2009/65/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) hatálya alá tartozó kollektív befektetési vállalkozások, ideértve azokat a tulajdonviszonyt megtestesítő vagy hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokba befektető, tőzsdén kereskedett alapokat is, amelyeknél a maximális veszteség nem haladhatja meg a befektetett összeget;

e)

repomegállapodások az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet (4) (a továbbiakban: a költségvetési rendelet) 212. cikkének (2) bekezdésével létrehozott elvvel összhangban;

f)

fordított repomegállapodások;

g)

értékpapír-kölcsönzési műveletek olyan elismert elszámolási rendszerekkel, mint a Clearstream és az Euroclear, vagy az ilyen típusú műveletekre szakosodott vezető pénzügyi intézményekkel.

Tőzsdén kívüli vagy tőzsdei határidős ügylet vagy swapügylet formáját öltő származtatott ügyleteket kizárólag a portfólió hatékony kezelése céljából lehet kötni, spekulatív vagy tőkeáttételi célból nem. Ezen származtatott ügyletek a befektetési politikával összhangban futamidő-módosításra, a hitel- vagy más releváns kockázat csökkentésére vagy az eszközallokáció módosítására használhatók.

A felszámolás alatt álló ESZAK eszközei, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközei állami és szupranacionális szervezetek által kibocsátott, USA-dollárban denominált, magas likviditású kötvényekbe kizárólag diverzifikáció és más kamatlábgörbének való kitettség vállalása érdekében fektethetők be. A devizakockázatot swapügyletek vagy az előző albekezdésben meghatározott más alkalmas devizafedezeti eszközök megfelelő alkalmazásával kell fedezni.

A Bizottság a számvitelért felelős tisztviselő egyetértésével az elfogadható befektetések körét a befektetési stratégiával és a befektetési célokkal összhangban kiterjesztheti egyéb eszközosztályokra és befektetési műveletekre, valamint – megfelelő devizakockázati fedezet mellett – más fejlett gazdaságoknak a Nemzetközi Valutaalap időről időre közzétett jegyzékében szereplő pénznemeire. Az új eszközosztályok, befektetési műveletek vagy fejlett gazdaságbeli pénznemek felvételére vonatkozó döntéshez eszközosztályonként, műveletenként vagy pénznemenként kellően meg kell indokolni, hogy a kibővített befektetési lehetőségek miként fogják javítani a felszámolás alatt álló ESZAK eszközeinek, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek kockázat-megtérülés alapú teljesítményét. Ezen indokolásnak ki kell térnie az említett új befektetési lehetőségek támogatásához szükséges működési kapacitások értékelésére is.

4.   KÖRNYEZETI, TÁRSADALMI, IRÁNYÍTÁSI ÉS ERKÖLCSI SZEMPONTOK

A következő környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) szempontokat kell alkalmazni:

a)

a felszámolás alatt álló ESZAK eszközeinek, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek befektetését a fenntartható finanszírozás és a társadalmi méltányosság előmozdítására irányuló uniós szakpolitikai célkitűzéssel összhangban kell végrehajtani, az eszközök tőkéjének megőrzésével összeegyeztethető mértékben;

b)

a befektetési politikát az ESG-szempontokat teljesítő pénzügyi eszközök előmozdítására irányuló összes vonatkozó jogszabállyal összhangban kell végrehajtani, tiszteletben tartva az uniós szabályozási keretben meghatározott vonatkozó standardokat, rendszereket, kritériumokat és eljárásokat is;

c)

a Bizottság konzultálhat a fenntartható finanszírozással foglalkozó uniós technikai szakértői csoporttal vagy annak utódjával a felszámolás alatt álló ESZAK eszközeire, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeire vonatkozó befektetési stratégiában szereplő ESG-tényezők végrehajtásáról;

d)

a Bizottság figyelemmel kíséri a felszámolás alatt álló ESZAK eszközeinek, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek ESG-profilját, és erről a 7. pontban (Gazdálkodási eljárások) említett éves jelentésben beszámol.

A befektetési körből etikai vagy erkölcsi okok miatt kizárt tevékenységek jegyzéke a következő:

a)

olyan szervezetek által kibocsátott értékpapírokba történő befektetés, amelyekről a Bizottság tudomása szerint jogerős ítélet vagy jogerős közigazgatási határozat megállapította, hogy olyan tevékenységben vesznek részt, amely:

i.

az uniós szabályozási keret, valamint a nemzetközi egyezmények és megállapodások értelmében etikai vagy erkölcsi okokból jogellenesnek vagy tiltottnak minősülnek;

ii.

az alkalmazandó nemzetközi jog által tiltott lőszerek vagy fegyverek fejlesztésével, gyártásával és kereskedelmével kapcsolatosak;

b)

olyan vállalkozások által kibocsátott értékpapírokba történő befektetés, amelyek – a Bizottság tudomása szerint – teljes éves árbevételük több mint 25 %-át az alább felsorolt tevékenységekből szerzik:

i.

szerencsejátékokkal kapcsolatos (gyártási, építési, forgalmazási, feldolgozási, kereskedelmi és szoftverrel kapcsolatos) tevékenységek;

ii.

dohányhoz kapcsolódó termékek és tevékenységek (előállítás, forgalmazás, feldolgozás és kereskedelem);

iii.

szexuális kereskedelem és az ehhez kapcsolódó infrastruktúrák, szolgáltatások és média.

5.   AZ UNIÓ ÁLTALÁNOS KÖLTSÉGVETÉSÉBE TÖRTÉNŐ ÁTHELYEZÉS

A felszámolás alatt álló ESZAK eszközeibe, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeibe való befektetésből származó nettó bevételt és az eszközök egy részének értékesítéséből származó bevételt a felszámolás alatt álló ESZAK-tól, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alaptól célhoz kötött bevételként az Unió általános költségvetésébe kell áthelyezni, amennyiben az a szén- és acéliparhoz kapcsolódó ágazatok kutatási programjaira vonatkozó költségvetési sorbeli kötelezettségek teljesítéséhez szükséges.

6.   ELSZÁMOLÁS

Az alapok kezelését a felszámolás alatt álló ESZAK-ra, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeire vonatkozóan elkészített éves beszámolóban kell elszámolni. Az éves beszámoló a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott bizottsági számviteli szabályok alapján készül és azokkal összhangban kerül bemutatásra, figyelembe véve a felszámolás alatt álló ESZAK, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeinek sajátos jellegét. A beszámolókat a Bizottság hagyja jóvá, és a Számvevőszék vizsgálja meg. A Bizottság külső vállalkozásokat bíz meg könyvei éves ellenőrzésének elvégzésével.

7.   GAZDÁLKODÁSI ELJÁRÁSOK

A felszámolás alatt álló ESZAK-kal, valamint a felszámolás befejezését követően a Szén- és Acélipari Kutatási Alap eszközeivel kapcsolatban a Bizottság a fent említett gazdálkodási műveleteket ezen iránymutatásoknak, valamint az ESZAK-ra vonatkozóan felszámolásának idején hatályban lévő vagy azután módosított belső szabályainak és eljárásainak megfelelően hajtja végre.

Az ezen pénzügyi iránymutatásoknak megfelelően elvégzett gazdálkodási műveletekről a Bizottságnak évente részletes jelentést kell összeállítania, és azt el kell küldenie a tagállamok részére. Az éves jelentésben a Bizottság tájékoztatást ad a különböző eszközosztályok használatáról, az egyes eszközosztályokba való befektetési választásának okairól, valamint az egyes eszközosztályok megfigyelt teljesítményéről is.


(1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1131 rendelete (2017. június 14.) a pénzpiaci alapokról (HL L 169., 2017.6.30., 8. o.).

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2402 rendelete (2017. december 12.) az értékpapírosítás általános keretrendszerének meghatározásáról, az egyszerű, átlátható és egységesített értékpapírosítás egyedi keretrendszerének létrehozásáról, valamint a 2009/65/EK, a 2009/138/EK és a 2011/61/EU irányelv és az 1060/2009/EK és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 347., 2017.12.28., 35. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/65/EK irányelve (2009. július 13.) az átruházható értékpapírokkal foglalkozó kollektív befektetési vállalkozásokra (ÁÉKBV) vonatkozó törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezések összehangolásáról (átdolgozás) (HL L 302., 2009.11.17., 32. o.).

(4)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).


Top