Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1505

    A Bizottság (EU) 2017/1505 rendelete (2017. augusztus 28.) a szervezeteknek a közösségi környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszerben (EMAS) való önkéntes részvételéről szóló 1221/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I., II. és III. mellékletének módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg. )

    C/2017/5792

    HL L 222., 2017.8.29, p. 1–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2017/1505/oj

    29.8.2017   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 222/1


    A BIZOTTSÁG (EU) 2017/1505 RENDELETE

    (2017. augusztus 28.)

    a szervezeteknek a közösségi környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszerben (EMAS) való önkéntes részvételéről szóló 1221/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet I., II. és III. mellékletének módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a szervezeteknek a közösségi környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszerben (EMAS) való önkéntes részvételéről és a 761/2001/EK rendelet, a 2001/681/EK és a 2006/193/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2009. november 25-i 1221/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 48. cikkére,

    mivel:

    (1)

    Az EMAS célja, hogy elősegítse a szervezetek környezetvédelmi teljesítményének folyamatos javítását a környezetvédelmi vezetési rendszer kialakítása és alkalmazása, az ilyen rendszerek teljesítményének értékelése, a környezetvédelmi teljesítményre vonatkozó információk, illetve a nyilvánossággal és más érdekelt felekkel folytatott nyílt párbeszéd biztosítása, valamint az alkalmazottak aktív bevonása révén. Az 1221/2009/EK rendelet I–IV. melléklete e célok megvalósítása érdekében konkrét követelményeket támaszt azon szervezetek számára, amelyek részt kívánnak venni az EMAS végrehajtásában és az EMAS-ban való nyilvántartásba vételre törekszenek.

    (2)

    Az 1221/2009/EK rendelet II. mellékletének A. része az EN ISO 14001:2004 szabványban foglalt előírásokat tartalmazza, melyek a rendeletben előírt környezetvédelmi vezetési rendszerrel kapcsolatos előírások alapját képezik.

    (3)

    Az 1221/2009/EK rendelet II. mellékletének B. része további olyan kérdések felsorolását tartalmazza, amelyekkel a közösségi környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszerben (EMAS) részt vevő szervezeteknek foglalkozniuk kell, és amelyek közvetlenül kapcsolódnak az EN ISO 14001:2004 szabvány egyes elemeihez.

    (4)

    Az ISO az azóta eltelt időben kiadta az ISO 14001 nemzetközi szabvány új verzióját. A szabvány második kiadásának (EN ISO 14001:2004) helyébe tehát a harmadik kiadás lépett (ISO 14001:2015).

    (5)

    A különböző mellékletek koherens összképének biztosítása érdekében az ISO 14001:2015 nemzetközi szabvány releváns új rendelkezéseit is figyelembe kell venni az 1221/2009/EK rendelet I. mellékletében, amely a környezeti állapotfelmérésre vonatkozó előírásokat tartalmazza, valamint az 1221/2009/EK rendelet III. mellékletében, amely a belső környezetvédelmi ellenőrzésre vonatkozó követelményeket rögzíti.

    (6)

    A 1221/2009/EK rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

    (7)

    Azok a szervezetek, amelyek egyszerre kívánják megszerezni vagy fenntartani az EMAS nyilvántartásba vételt és az ISO 14001 tanúsítványt, gyakran egyetlen ellenőrzési/tanúsítási folyamatot végeznek el. A két követelmény közötti koherencia fenntartása érdekében az ISO 14001 nemzetközi szabvány új változatának megjelenése előtt nem célszerű előírni a szervezetek számára az 1221/2009/EK rendelet felülvizsgált mellékleteinek végrehajtását. Ezért átmeneti rendelkezéseket kell elfogadni.

    (8)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az 1221/2009/EK rendelet 49. cikkével létrehozott bizottság véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az 1221/2009/EK rendelet I., II. és III. melléklete helyébe e rendelet mellékletének szövege lép.

    2. cikk

    Az 1221/2009/EK rendelet e rendelet által módosított előírásainak való megfelelés ellenőrzését az adott szervezetnek az 1221/2009/EK rendelet 18. cikke szerinti ellenőrzésével egyidejűleg kell elvégezni.

    Az EMAS nyilvántartásba vétel megújítása esetén, ha a következő felülvizsgálat 2018. március 14. előtt esedékes, a következő felülvizsgálat időpontját hat hónappal el lehet halasztani a környezetvédelmi hitelesítő és az illetékes testület beleegyezésével.

    A felülvizsgálat ugyanakkor a környezetvédelmi hitelesítő jóváhagyásával 2018. szeptember 14. előtt is elvégezhető, az 1221/2009/EK rendeletben foglalt és az 517/2013/EU tanácsi rendelettel (2) módosított előírásoknak megfelelően. Amennyiben ilyen ellenőrzésre kerül sor, a környezetvédelmi hitelesítő nyilatkozata, illetve a nyilvántartásba vételi igazolás csak 2018. szeptember 14-ig érvényes.

    3. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2017. augusztus 28-án.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 342., 2009.12.22., 1. o.

    (2)  A Tanács 517/2013/EU rendelete (2013. május 13.) az áruk szabad mozgása, a személyek szabad mozgása, a társasági jog, a versenypolitika, a mezőgazdaság, az élelmiszer-biztonság, állat- és növény-egészségügyi politika, a közlekedéspolitika, az energia, az adózás, a statisztika, a transzeurópai hálózatok, az igazságszolgáltatás és az alapvető jogok, a jogérvényesülés, szabadság és biztonság, a környezetvédelem, a vámunió, a külkapcsolatok, a kül-, biztonság- és védelempolitika, valamint az intézmények területén elfogadott egyes rendeleteknek és határozatoknak a Horvát Köztársaság csatlakozására tekintettel történő kiigazításáról (HL L 158., 2013.6.10., 1. o.).


    MELLÉKLET

    I. MELLÉKLET

    KÖRNYEZETI ÁLLAPOTFELMÉRÉS

    A környezeti állapotfelmérés a következő fő területekre terjed ki:

    1.   A szervezeti környezet meghatározása

    A szervezet meghatározza azokat a külső és belső tényezőket, amelyek pozitívan vagy negatívan befolyásolják környezetvédelmi vezetési rendszere kívánt eredményeinek elérésére való képességét.

    Ezek a tényezők magukban foglalják a releváns környezeti feltételeket, úgymint az éghajlati körülményeket, a levegőminőséget, a vízminőséget, a természetes erőforrások rendelkezésre állását, a biodiverzitást.

    Magukban foglalhatják továbbá többek között az alábbi feltételeket is:

    külső feltételek (például kulturális, társadalmi, jogi, szabályozási, pénzügyi, technológiai, gazdasági, természeti és versenykörülmények),

    a szervezeti jellemzőkhöz kapcsolódó belső feltételek (a szervezet tevékenységei, termékei és szolgáltatásai, stratégiai irányítása, kultúrája és adottságai).

    2.   Az érdekelt felek azonosítása, igényeik és elvárásaik meghatározása

    A szervezet meghatározza a környezetvédelmi irányítási rendszer szempontjából lényeges érdekelt feleket, ezeknek az érdekelt feleknek az igényeit és elvárásait, valamint hogy ezen igények és elvárások közül melyek teljesülnek vagy melyeknek szándékozik megfelelni.

    Amennyiben a szervezet úgy dönt, hogy önként elfogadja az érdekelt felek adott igényeit vagy elvárásait, amelyekre nem vonatkoznak jogi előírások, illetve egyetért azokkal, akkor azok megfelelési kötelezettségeinek részévé válnak.

    3.   A hatályos környezetvédelmi jogi előírások megállapítása

    A vonatkozó hatályos környezetvédelmi jogi előírások nyilvántartásának elkészítésén kívül a szervezet azt is meghatározza, milyen igazoló dokumentumok támaszthatják alá a különböző jogi előírásoknak való megfelelését.

    4.   A jelentős környezeti hatással járó közvetlen és közvetett környezeti tényezők megállapítása, és ezek közül a jelentősek meghatározása

    A szervezet megállapítja az összes pozitív vagy negatív környezeti hatással járó közvetlen és közvetett környezeti tényezőt, lehetőség szerint számszerűsítve és minősítve, és valamennyi jelentősnek minősített tényezőről nyilvántartást készít. A szervezet meghatározza továbbá, hogy mely tényezők jelentősek a jelen melléklet 5. pontja szerint megállapított kritériumok alapján.

    A közvetlen és közvetett környezeti tényezők megállapítása során fontos, hogy a szervezetek figyelembe vegyék a fő üzleti tevékenységükhöz kapcsolódó környezeti tényezőket. Egy szervezet telephelyének és létesítményeinek környezeti tényezőire korlátozódó leltár nem elegendő.

    A tevékenységeivel, termékeivel és szolgáltatásaival összefüggő közvetlen és közvetett környezeti tényezők megállapítása során a szervezet életciklus-szemléletet alkalmaz, figyelembe véve azokat az életciklus-szakaszokat, amelyeket képes ellenőrizni vagy befolyásolni. Ezek a szakaszok a szervezet tevékenységétől függően jellemzően magukban foglalják a nyersanyagbeszerzést, a vásárlást és beszerzést, a tervezést, gyártást, szállítást, felhasználást, az elhasználódást követő kezelést, valamint a végleges ártalmatlanítást.

    4.1.   Közvetlen környezeti tényezők

    A közvetlen környezeti tényezők a szervezet olyan tevékenységeire terjednek ki, amelyek felett a szervezet közvetlen vezetői ellenőrzést gyakorolnak.

    Valamennyi szervezetnek figyelembe kell vennie működésének közvetlen tényezőit.

    A közvetlen környezeti tényezők a teljesség igénye nélkül magukban foglalják a következőket:

    (1)

    a levegőbe történő kibocsátás;

    (2)

    vízbe történő kibocsátás (ideértve a felszín alatti vizekbe történő beszivárgást is),

    (3)

    szilárd és egyéb hulladékok, különösen pedig veszélyes hulladékok termelése, újrafeldolgozása, újrahasználata, szállítása és ártalmatlanítása;

    (4)

    földhasználat és a talaj szennyezése;

    (5)

    energia, természetes erőforrások (víz, állat- és növényfajok), valamint nyersanyagok felhasználása;

    (6)

    adalékanyagok, segédanyagok és félig feldolgozott termékek felhasználása;

    (7)

    helyi szempontok (zaj, rezgés, szag, por, látvány stb.);

    A környezeti tényezők meghatározása során az alábbiakat is figyelembe kell venni:

    potenciális környezeti hatással bíró környezeti balesetek és egyéb vészhelyzetek (pl. vegyi balesetek), valamint potenciális környezeti hatást eredményező potenciális rendkívüli helyzetek kockázata,

    közlekedési szempontok az árukra és szolgáltatásokra, valamint a vállalati ügyben utazó személyzetre vonatkozóan.

    4.2.   Közvetett környezeti tényezők

    Közvetett környezeti tényező egy szervezet és harmadik fél kölcsönhatásának eredményeként alakulhat ki, amelyet a szervezet észszerű mértékben befolyásolhat.

    Többek között az alábbiak tartozhatnak ide:

    (1)

    a termékek és szolgáltatások életciklusával kapcsolatos kérdések, amelyeket a szervezet képes befolyásolni (nyersanyagbeszerzés, tervezés, vásárlás és beszerzés, gyártás, szállítás, felhasználás, az elhasználódást követő kezelés és végleges ártalmatlanítás);

    (2)

    beruházások, kölcsönök nyújtása és biztosítási szolgáltatások;

    (3)

    új piacok;

    (4)

    szolgáltatások választéka és összetétele (például közlekedési vagy vendéglátó-ipari szolgáltatások);

    (5)

    igazgatási és tervezési döntések;

    (6)

    a termékkínálat összetétele;

    (7)

    a kivitelező, alvállalkozók, szállítók és alszállítók környezeti teljesítménye és gyakorlata.

    A szervezetnek bizonyítania kell, hogy a beszerzési eljárásaival kapcsolatos jelentős környezeti tényezőket és hatásokat a vezetési rendszerben tekintetbe veszik.

    A szervezetnek törekednie kell annak biztosítására, hogy a szállítók és a szervezet nevében eljárók teljesítsék a szervezet környezeti politikáját a szerződés alapján végzett tevékenységek teljesítése során.

    A szervezetnek mérlegelnie kell azt, hogy mekkora befolyást képes gyakorolni a közvetlen környezeti tényezőkre, valamint hogy milyen intézkedéseket hozhat a környezeti hatás csökkentése vagy a környezeti előny növelése érdekében.

    5.   A környezeti tényezők jelentőségének értékelése

    A szervezet meghatározza azokat a kritériumokat, amelyek alapján értékeli a tevékenységeivel, termékeivel és szolgáltatásaival összefüggő környezeti tényezők jelentőségét, és alkalmazza ezeket annak megállapítása céljából, hogy mely környezeti tényezőknek van jelentős környezeti hatása az életciklus-szemléletet figyelembe véve.

    A szervezet által kidolgozott kritériumoknak figyelembe kell venniük a jogszabályi előírásokat, továbbá átfogónak, a független ellenőrzésre alkalmasnak, megismételhetőnek és nyilvánosan hozzáférhetőnek kell lenniük.

    E kritériumok megállapítása során a szervezetnek az alábbiakat kell figyelembe vennie:

    (1)

    a környezet, így a biodiverzitás szempontjából okozott esetleges kár vagy előny;

    (2)

    a környezet állapota (a helyi, regionális vagy globális környezet sebezhetősége);

    (3)

    a tényező vagy hatás kiterjedése, előfordulásainak száma, gyakorisága és visszafordíthatósága;

    (4)

    a vonatkozó környezetvédelmi jogszabályok megléte és követelményei;

    (5)

    az érdekelt felek, köztük a szervezet munkavállalói nézetei.

    A szervezet tevékenységei, termékei és szolgáltatásai függvényében egyéb lényeges elemek is figyelembe vehetők.

    A megállapított kritériumok alapján a szervezet értékeli környezeti tényezőinek és azok hatásainak a jelentőségét. Ennek során a szervezetnek többek között a következőket kell figyelembe vennie:

    (1)

    a szervezet jelenlegi adatai az anyag- és energiafelhasználásról, a hulladékokról és a kibocsátásokról, a környezeti kockázatok szempontjából;

    (2)

    a szervezet környezetvédelmi jogszabályok által szabályozott tevékenységei;

    (3)

    a szervezet beszerzési tevékenységei;

    (4)

    a szervezet termékeinek tervezése, fejlesztése, gyártása, forgalmazása, szervizelése, felhasználása, újrahasználata, újrafeldolgozása és hulladékként történő ártalmatlanítása;

    (5)

    a szervezet azon tevékenységei, amelyeknél a legjelentősebbek a környezetvédelmi költségek és a környezeti előnyök.

    Amikor a szervezet értékeli tevékenységei környezeti hatásainak jelentőségét, figyelembe kell vennie a szokásos üzemi feltételeket, az újraindítási és leállási feltételeket és az észszerűen előrelátható vészhelyzeteket. Számításba kell venni a múltbeli, jelenlegi és a tervezett tevékenységeket is.

    6.   Korábbi események vizsgálatának eredményeként kapott visszajelzések értékelése

    A szervezetnek figyelembe kell vennie a korábbi események vizsgálatának eredményeként kapott visszajelzéseket, amelyek befolyásolhatják a környezetvédelmi vezetési rendszer kívánt eredményeinek elérésére való képességét.

    7.   A kockázatok és lehetőségek meghatározása és dokumentálása.

    A szervezet meghatározza és dokumentálja a környezeti tényezőivel összefüggő kockázatokat és lehetőségeket, megfelelési kötelezettségeit, valamint egyéb, az 1–4. pontban megállapított kérdéseket és előírásokat.

    A szervezetnek azokra a kockázatokra és lehetőségekre kell összpontosítania, amelyek kezelése elősegítheti, hogy a környezetvédelmi vezetési rendszer elérhesse kitűzött céljait, megelőzheti a nem kívánatos hatásokat és a baleseteket, illetve hozzájárulhat a szervezet környezeti teljesítményének folyamatos javításához.

    8.   A jelenlegi folyamatok, gyakorlatok és eljárások vizsgálata.

    A szervezet megvizsgálja a jelenlegi folyamatokat, gyakorlatokat és eljárásokat, és meghatározza, hogy melyekre van szükség a környezetközpontú irányítás hosszú távú fenntartásának biztosításához.

    II. MELLÉKLET

    A KÖRNYEZETVÉDELMI VEZETÉSI RENDSZER KÖVETELMÉNYEI, VALAMINT TOVÁBBI KÉRDÉSEK, AMELYEKKEL AZ EMAS-BAN RÉSZT VEVŐ SZERVEZETEKNEK FOGLALKOZNIUK KELL

    Az EMAS szerinti környezetközpontú irányítási rendszer követelményeit az EN ISO 14001:2015 szabvány 4–10. szakasza határozza meg. Ezek a követelmények az A. részben is felsorolásra kerülnek.

    A 4. cikkben a jelen melléklet konkrét pontjaira történő hivatkozások az alábbiak szerint értendők:

     

    Az A.3.1. pontra történő hivatkozás az A. rész 6.1. pontjára történő hivatkozásként értendő.

     

    Az A.5.5. pontra történő hivatkozás az A. rész 9.2. pontjára történő hivatkozásként értendő.

    Ezenkívül az EMAS-t megvalósító szervezeteknek számos további kérdéssel is foglalkozniuk kell, amelyek közvetlenül kapcsolódnak az EN ISO 14001:2015 szabvány 4. szakaszának számos eleméhez. Ezek a további követelmények jelen melléklet B. részében kerülnek felsorolásra.

    A. RÉSZ

    a környezetközpontú irányítási rendszer követelményei az EN ISO 14001:2015 alapján

    B. RÉSZ

    az EMAS-t megvalósító szervezetekkel szembeni további követelmények

    Az uniós környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszerben (EMAS) részt vevő szervezetek teljesítik az EN ISO 14001:2015 (1) követelményeit, amelyek itt szerepelnek:

    A.4.   A szervezet környezete

    A.4.1.   A szervezet és környezetének megértése

    A szervezetnek meg kell határoznia azokat a külső és belső tényezőket, amelyek lényegesek a szándékai szempontjából, és amelyek hatnak arra a képességére, hogy elérje a környezetközpontú irányítási rendszerétől várt eredményeket. Ezeknek a tényezőknek tartalmazniuk kell azokat a környezeti körülményeket, amelyekre a szervezet hatást gyakorol vagy amelyek képesek hatni rá.

    A.4.2.   Az érdekelt felek szükségleteinek és elvárásainak megértése

    A szervezetnek meg kell határoznia:

    a)

    azokat az érdekelt feleket, amelyek lényegesek a környezetközpontú irányítási rendszer szempontjából;

    b)

    ezen érdekelt felek lényeges szükségleteit és elvárásait (azaz követelményeit);

    c)

    ezekből a szükségletekből és elvárásokból melyek lesznek megfelelési kötelezettségei.

    A.4.3.   A környezetközpontú irányítási rendszer alkalmazási területének meghatározása

    A szervezetnek az alkalmazási terület kialakításához meg kell határoznia a környezetközpontú irányítási rendszer határait és alkalmazhatóságát.

    Ezen alkalmazási terület meghatározásakor a szervezetnek át kell gondolnia:

    a)

    a 4.1. szakaszban hivatkozott külső és belső tényezőket;

    b)

    a 4.2. szakaszban hivatkozott megfelelési kötelezettségeket;

    c)

    szervezeti egységeit, funkcióit és fizikai határait;

    d)

    tevékenységeit, termékeit és szolgáltatásait;

    e)

    hatáskörét és felügyeleti, valamint befolyásolási képességét.

    Miután az alkalmazási területet meghatározták, a környezetközpontú irányítási rendszernek a szervezet minden, az alkalmazási területen belüli tevékenységét, termékét és szolgáltatását magába kell foglalnia.

    Az alkalmazási területet dokumentált információként kell fenntartani és az érdekelt felek rendelkezésére kell bocsátani.

    A.4.4.   A környezetközpontú irányítási rendszer

    A szervezetnek létre kell hoznia, be kell vezetnie, fenn kell tartania és folyamatosan fejlesztenie kell a környezetközpontú irányítási rendszert a szükséges folyamatokkal és kölcsönhatásaikkal együtt, ennek a nemzetközi szabványnak a követelményeivel összhangban annak érdekében, hogy elérje a tervezett eredményeket, beleértve környezeti teljesítménye növelését.

    A szervezetnek a környezetközpontú irányítási rendszer létrehozásakor és fenntartásakor át kell gondolnia a 4.1. és 4.2. szakaszban megszerzett ismereteket.

     

    A.5.   Vezetői szerepvállalás

    A.5.1.   Vezetői szerepvállalás és elkötelezettség

    A felső vezetőségnek bizonyítania kell vezetői szerepvállalását és elkötelezettségét a környezetközpontú irányítási rendszer vonatkozásában azzal, hogy:

    a)

    vállalja az elszámoltathatóságot a környezetközpontú irányítási rendszer eredményességéért;

    b)

    biztosítja a környezeti politika és a környezeti célok meghatározását, valamint ezek összhangját a szervezet környezetével és stratégiai irányvonalával;

    c)

    biztosítja a környezetközpontú irányítási rendszer követelményeinek beépülését a szervezet üzleti folyamataiba;

    d)

    biztosítja a környezetközpontú irányítási rendszerhez szükséges erőforrások rendelkezésre állását;

    e)

    kommunikálja az eredményes környezetközpontú irányítás és a környezetközpontú irányítási rendszer követelményeinek való megfelelés fontosságát;

    f)

    biztosítja, hogy a környezetközpontú irányítási rendszer elérje tervezett eredményeit;

    g)

    irányítja és támogatja a munkatársakat abban, hogy hozzájáruljanak a környezetközpontú irányítási rendszer eredményességéhez;

    h)

    előmozdítja a folyamatos fejlesztést;

    i)

    támogatást nyújt az egyéb lényeges Irányító szerepkörben lévőknek, hogy bizonyíthassák a felelősségi területeikhez kapcsolódó vezetői szerepvállalásukat.

    Megjegyzés:

    Az „üzlet” kifejezést ebben a nemzetközi szabványban olyan széleskörűen lehet értelmezni, hogy azokat a tevékenységeket jelentse, amelyek a szervezet létezése céljából lényegesek.

     

    A.5.2.   Környezeti politika

    A felső vezetőségnek olyan környezeti politikát kell kialakítania, bevezetnie és fenntartania, amely környezetközpontú irányítási rendszerének meghatározott alkalmazási területén belül:

    a)

    megfelel a szervezet szándékainak és környezetének, beleértve tevékenységeinek, termékeinek és szolgáltatásainak jellegét, mértékét és környezeti hatásait;

    b)

    keretet ad környezeti célok kitűzéséhez;

    c)

    elkötelezettséget tartalmaz a környezet védelmére, beleértve a szennyezés megelőzését és más konkrét, a szervezet környezetére vonatkozó elköteleződés(eke)t;

    Megjegyzés:

    A környezet védelmére vonatkozó, más konkrét elköteleződés(ek) tartalmazhatják a fenntartható erőforrás-felhasználást, a klímaváltozás enyhítését és a hozzá való alkalmazkodást, valamint a biológiai sokféleség és az ökoszisztémák védelmét.

    d)

    elkötelezettséget tartalmaz a megfelelési kötelezettségei teljesítésére;

    e)

    elkötelezettséget tartalmaz a környezetközpontú irányítási rendszer folyamatos fejlesztésére a környezeti teljesítmény növelése érdekében.

    A környezeti politikát

    dokumentált információként kell fenntartani,

    a szervezeten belül kommunikálni kell,

    az érdekelt felek rendelkezésére kell bocsátani.

    B.1.   A környezeti teljesítmény folyamatos javítása

    A szervezetek kötelezettséget vállalnak környezeti teljesítményük folyamatos javítására.

    Ha a szervezet egy vagy több telephelyből áll, mindegyik telephelynek, amelyre az EMAS alkalmazandó, teljesítenie kell az EMAS valamennyi követelményét, beleértve a 2. cikk (2) bekezdésében meghatározott, a környezeti teljesítmény folyamatos javítására vonatkozó követelményt is.

    A.5.3.   Szervezeti szerepek, felelősségek és hatáskörök

    A felső vezetőségnek biztosítania kell a felelősségek és hatáskörök kijelölését a lényeges szerepekre és ezek kommunikálását a szervezeten belül.

    A felső vezetőségnek ki kell jelölnie a felelősséget és hatáskört:

    a)

    annak biztosítására, hogy a környezetközpontú irányítási rendszer megfeleljen e nemzetközi szabvány követelményeinek;

    b)

    a jelentéskészítésre a környezetközpontú irányítási rendszer teljesítményéről, beleértve a környezeti teljesítményt is, a felső vezetőség számára.

    B.2.   Vezetőségi képviselő(k)

    A felső vezetés külön felső vezetőségi képviselő(ke)t jelöl ki, aki(k), egyéb felelősségi köreiktől függetlenül, meghatározott szerepkörrel, felelősségi körrel és hatáskörrel rendelkeznek a jelen rendeletnek megfelelő környezetközpontú irányítási rendszer biztosítása, valamint a felső vezetés felé a környezetközpontú irányítási rendszer teljesítményéről történő jelentéstétel tekintetében.

    A felső vezetés képviselője a szervezet felső vezetésének tagja lehet.

    A.6.   Tervezés

    A.6.1.   A kockázatokkal és lehetőségekkel kapcsolatos tevékenységek

    A.6.1.1.   Általános előírások

    A szervezetnek ki kell alakítania, be kell vezetnie és fenn kell tartania a 6.1.1–6.1.4. szakaszok követelményeinek teljesítéséhez szükséges folyamato(ka)t.

    A szervezetnek a környezetközpontú irányítási rendszer tervezése során át kell gondolnia:

    a 4.1. szakaszban hivatkozott tényezőket,

    a 4.2. szakaszban hivatkozott követelményeket,

    környezetközpontú irányítási rendszere alkalmazási területét; és meg kell határoznia a kockázatokat és lehetőségeket:

    a környezeti tényezőkkel (lásd a 6.1.2. szakaszt),

    a megfelelési kötelezettségekkel (lásd a 6.1.3. szakaszt),

    és a 4.1. és a 4.2. szakaszban meghatározott egyéb tényezőkkel és követelményekkel kapcsolatban, amelyekkel foglalkozni kell, ahhoz hogy:

    biztosítsák, hogy a környezetközpontú irányítási rendszer el tudja érni az elvárt eredményeit,

    megelőzzék vagy csökkentsék a nem kívánt hatásokat, beleértve azt a lehetőséget, hogy a külső környezeti körülmények hatással vannak a szervezetre,

    folyamatos fejlesztést érjenek el.

    A szervezetnek a környezetközpontú irányítási rendszer alkalmazási területén belül meg kell határoznia a lehetséges vészhelyzeteket, beleértve azokat, amelyeknek környezeti hatásuk lehet.

    A szervezetnek dokumentált információt kell fenntartania:

    azokról a kockázatokról és lehetőségekről, amelyekkel foglalkozni kell;

    a 6.1.1–6.1.4. szakaszokban megkövetelt folyamatokról a szükséges mértékig, hogy meglegyen a bizalom a folyamatok tervezett végrehajtása iránt.

    A.6.1.2.   Környezeti tényezők

    A szervezetnek a környezetközpontú irányítási rendszer meghatározott alkalmazási területén belül meg kell határoznia tevékenységeinek, termékeinek és szolgáltatásainak azon környezeti tényezőit, amelyeket felügyelete alatt tud tartani és amelyeket befolyásolni tud, valamint a hozzájuk kapcsolódó környezeti hatásokat az életciklus-szemlélet átgondolásával.

    A szervezetnek a környezeti tényezők meghatározásakor figyelembe kell vennie:

    a)

    a változtatást, beleértve a tervezett vagy az új fejlesztéseket és az új vagy módosított tevékenységeket, termékeket és szolgáltatásokat;

    b)

    a rendkívüli körülményeket és az észszerűen előre látható vészhelyzeteket.

    A szervezetnek meg kell határoznia, megalapozott kritériumok alkalmazásával, azokat a tényezőket, amelyeknek jelentős hatásuk van vagy lehet a környezetre, azaz a jelentős környezeti tényezőket.

    A szervezetnek, megfelelő módon, tájékoztatnia kell jelentős környezeti tényezőiről a szervezet különféle szintjeit és funkcióit.

    A szervezetnek dokumentált információkat kell fenntartania a következőkről:

    a környezeti tényezők és a kapcsolódó környezeti hatások,

    a jelentős környezeti tényezői meghatározására alkalmazott kritériumok,

    a jelentős környezeti tényezők.

    Megjegyzés:

    A jelentős környezeti tényezők vagy kedvezőtlen környezeti hatásokkal (fenyegetésekkel) vagy kedvező hatásokkal (lehetőségekkel) kapcsolatos kockázatokat és lehetőségeket eredményezhetnek.

    B.3.   Környezeti állapotfelmérés

    A szervezetek előzetes környezeti állapotfelmérést végeznek és dokumentálnak az I. mellékletben foglaltak szerint.

    Az Unión kívüli szervezeteknek hivatkozniuk kell a kérelem benyújtásának helye szerinti tagállamban a hasonló szervezetekre alkalmazandó környezetvédelmi jogi előírásokra.

    A.6.1.3.   Megfelelési kötelezettségek

    A szervezetnek:

    a)

    meg kell határoznia és hozzáférhetővé kell tennie a környezeti tényezőivel kapcsolatos megfelelési kötelezettségeket;

    b)

    meg kell határoznia, mennyiben vonatkoznak ezek a megfelelési kötelezettségek a szervezetre;

    c)

    figyelembe kell vennie ezeket a megfelelési kötelezettségeket, amikor kialakítja, bevezeti, fenntartja és folyamatosan fejleszti környezetközpontú irányítási rendszerét.

    A szervezetnek dokumentált információkat kell fenntartania megfelelési kötelezettségeiről.

    Megjegyzés:

    A megfelelési kötelezettségek kockázatokat és lehetőségeket eredményezhetnek a szervezet számára.

    A.6.1.4.   A tevékenységek megtervezése

    A szervezetnek meg kell terveznie:

    a)

    azokat a tevékenységeket, amelyekkel kezeli:

    1.

    jelentős környezeti tényezőit;

    2.

    megfelelési kötelezettségeit;

    3.

    a 6.1.1. szakaszban azonosított kockázatait és lehetőségeit;

    b)

    hogyan:

    1.

    integrálja és vezeti be ezeket a tevékenységeket a környezetközpontú irányítási rendszerének folyamataiba (lásd a 6.2. szakaszt, a 7. és 8. fejezetet, valamint a 9.1. szakaszt), vagy más üzleti folyamatokba;

    2.

    értékeli ezen tevékenységek eredményességét (lásd a 9.1, szakaszt).

    Ezeknek a tevékenységeknek a megtervezésekor a szervezetnek át kell gondolnia technológiai lehetőségeit és pénzügyi, működési, valamint üzleti követelményeit.

    B.4.   A jogszabályok betartása

    Az EMAS keretében nyilvántartásba vett vagy nyilvántartásba vételt kérő szervezetek igazolják, hogy teljesítették az alábbi feltételek mindegyikét:

    1.

    azonosították az összes vonatkozó környezetvédelmi követelményt, és ismerik azoknak a szervezetet érintő hatásait;

    2.

    biztosítják a környezetvédelmi jogszabályok betartását, beleértve az engedélyeket és az engedélyezett határértékeket, és ezt megfelelő módon igazolják;

    3.

    olyan eljárásokat vezettek be, amelyek lehetővé teszik a szervezet számára a környezetvédelmi jogszabályok folyamatos betartását.

    A.6.2.

    Környezeti célok és az elérésük megtervezése

     

    A.6.2.1.   Környezeti célok

    A szervezetnek a lényeges funkciókhoz és szintekhez környezeti célokat keli kitűznie, figyelembe véve a szervezet jelentős környezeti tényezőit és kapcsolódó megfelelési kötelezettségeit, megfontolva a szervezet kockázatait és lehetőségeit.

    Követelmény, hogy a környezeti célok legyenek:

    a)

    összhangban a környezeti politikával;

    b)

    mérhetők (ha megvalósítható);

    c)

    figyelemmel kísérve;

    d)

    kommunikálva;

    e)

    megfelelően frissítve.

    A szervezetnek dokumentált információt kell fenntartania a környezeti célokról.

    A.6.2.2.   Tevékenységek megtervezése a környezeti célok elérése érdekében

    Környezeti céljai elérésének tervezésekor a szervezetnek meg kell határoznia, hogy:

    a)

    mit fognak tenni;

    b)

    milyen erőforrásokra lesz szükség;

    c)

    ki lesz a felelős;

    d)

    mikorra teljesülnek;

    e)

    hogyan értékelik majd az eredményeket, beleértve azokat a mutatókat, amelyekkel a mérhető környezeti céljai teljesülésének előrehaladását kísérik figyelemmel (lásd a 9.1.1. szakaszt).

    A szervezetnek át kell gondolnia, hogy a környezeti céljai elérésére irányuló tevékenységeket hogyan lehet beépíteni a szervezet üzleti folyamataiba.

    B.5.   Környezeti célkitűzések

    A szervezeteknek bizonyítaniuk kell, hogy a környezetközpontú irányítási rendszer és az ellenőrzési eljárások a közvetlen és közvetett tényezők figyelembevételével foglalkoznak a szervezet tényleges környezeti teljesítményével.

    A környezeti célok és célkitűzések elérését szolgáló eszközök nem szerepelhetnek környezeti célkitűzésként.

    A.7.   Támogatás

    A.7.1.   Erőforrások

    A szervezetnek meg kell határoznia és biztosítania kell a környezetközpontú irányítási rendszer kialakításához, bevezetéséhez, fenntartásához és folyamatos fejlesztéséhez szükséges erőforrásokat.

     

    A.7.2.   Felkészültség (kompetencia)

    A szervezetnek:

    a)

    meg kell határoznia a szükséges felkészültséget azon személy(ek) esetében, akik a felügyelete alatt olyan munkát végeznek, amely hatással van környezeti teljesítményére és arra a képességére, hogy eleget tegyen megfelelési kötelezettségeinek;

    b)

    biztosítania kell, hogy ezek a személyek felkészültek legyenek megfelelő oktatás, képzés vagy gyakorlat alapján;

    c)

    meg kell határoznia a környezeti tényezőivel és környezetközpontú irányítási rendszerével kapcsolatos képzési szükségleteket;

    d)

    ahol alkalmazható, intézkedéseket kell tennie a szükséges felkészültség megszerzésére, és értékelnie kell a végrehajtott intézkedések eredményességét;

    Megjegyzés:

    Az alkalmazható intézkedések közé tartozhat pl.: a jelenlegi alkalmazottak képzése, mentorálása vagy áthelyezése; esetleg felkészült személyek kölcsönzése vagy szerződtetése.

    A szervezetnek a felkészültség bizonyítékaként megfelelő dokumentált információt kell megőriznie.

    B.6.   A munkavállalók bevonása

    1.

    A szervezetnek fel kell ismernie, hogy a munkavállalók aktív bevonása ösztönzője és előfeltétele a környezet folyamatos és sikeres fejlesztésének, valamint alapvető erőforrása a környezeti teljesítmény javításának és megfelelő módszere a környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszer szervezetben történő sikeres működtetésének.

    2.

    A „munkavállalók bevonása” kifejezés magában foglalja a munkavállalók közvetlen részvételét, valamint a munkavállalóknak és képviselőiknek nyújtott tájékoztatást egyaránt. Ezért minden szinten ki kell alakítani a munkavállalói részvételi rendszert. A szervezetnek fel kell ismernie, hogy a vezetőség elkötelezettségének, fogékonyságának és aktív segítségnyújtásának kimutatása előfeltétele az említett folyamatoknak. Mindezek alapján a vezetőségnek megfelelő visszajelzést kell nyújtania a munkavállalók felé.

    3.

    E követelményeken kívül a munkavállalókat vagy képviselőiket be kell vonni a szervezet környezeti teljesítményének folyamatos javítását célzó folyamatba a következők révén:

    a)

    előzetes környezeti állapotfelmérés,

    b)

    a környezeti teljesítményt javító környezetvédelmi vezetési és hitelesítési rendszer kialakítása és bevezetése,

    c)

    környezetvédelmi bizottságok vagy munkacsoportok létrehozása az információk összegyűjtésére és a környezetvédelmi felelős/a vezetés képviselői, valamint a munkavállalók és képviselőik részvételének biztosítására,

    d)

    közös munkacsoportok kialakítása a környezetvédelmi cselekvési program és a környezetvédelmi ellenőrzés terén,

    e)

    a környezetvédelmi nyilatkozatok kidolgozása.

    4.

    E célra megfelelő részvételi formákat kell alkalmazni, például a javaslatok könyvének rendszerét, projektalapú csoportmunkát vagy környezetvédelmi bizottságok alakítását. A szervezeteknek ismerniük kell az e területen folytatott bevált gyakorlatról szóló bizottsági iránymutatásokat. Kérésükre a munkavállalók képviselőit is be kell vonni e folyamatba.

    A.7.3.   Tudatosság

    A szervezetnek biztosítania kell, hogy a szervezet felügyelete alatt munkát végző személyek tudatában legyenek a következőknek:

    a)

    a környezeti politika,

    b)

    a munkájukhoz kapcsolódó jelentős környezeti tényezők és az ezekkel összefüggő tényleges vagy lehetséges környezeti hatások;

    c)

    hozzájárulásuk a környezetközpontú irányítási rendszer eredményességéhez, beleértve a környezeti teljesítmény növekedésének előnyeit;

    d)

    a környezetközpontú irányítási rendszer követelményeinek való meg nem felelés következményei, beleértve a szervezet megfelelési kötelezettségeinek nem teljesítését.

     

    A.7.4.   Kommunikáció

    A.7.4.1.   Általános előírások

    A szervezetnek folyamato(ka)t kell kialakítania, bevezetnie és fenntartania a környezetközpontú irányítási rendszer szempontjából lényeges belső és külső kommunikációra, beleértve, hogy:

    a)

    miről kommunikáljanak;

    b)

    mikor kommunikáljanak;

    c)

    kivel kommunikáljanak;

    d)

    hogyan kommunikáljanak.

    Kommunikációs folyamatának (folyamatainak) kialakításakor a szervezetnek:

    figyelembe kell vennie megfelelési kötelezettségeit,

    biztosítania kell a közzétett környezeti információk összhangját a környezetközpontú irányítási rendszerben keletkezett információkkal és azt, hogy megbízhatók legyenek.

    A szervezetnek válaszolnia kell a környezetközpontú irányítási rendszerével kapcsolatos kommunikációkra.

    A szervezetnek kommunikációjának bizonyítékaként dokumentált információt kell megőriznie, ahogy megfelelő.

    A.7.4.2.   Belső kommunikáció

    A szervezetnek:

    a)

    belső kommunikációt kell folytatnia, ahogy megfelelő, a környezetközpontú irányítási rendszerrel kapcsolatos lényeges információkról a szervezet különféle szintjei és funkciói között, beleértve a környezetközpontú irányítási rendszer változtatásait;

    b)

    biztosítania kell, hogy kommunikációs folyamata(i) lehetővé tegye/tegyék a szervezet felügyelete alatt dolgozó személyek számára, hogy hozzájáruljanak a folyamatos fejlesztéshez.

     

    A.7.4.3.   Külső kommunikáció

    A szervezetnek külső kommunikációt kell folytatnia a környezetközpontú irányítási rendszerrel kapcsolatos lényeges információkról, ahogy azt a szervezet kommunikációs folyamata(i) meghatározza/meghatározzák és ahogy a megfelelési kötelezettségei megkövetelik.

    B.7.   Kommunikáció

    1.

    Fontos, hogy a szervezet nyílt párbeszédet folytasson a nyilvánossággal, a hatóságokkal és más érdekelt felekkel, beleértve a helyi közösségeket és ügyfeleket is, tevékenységének, termékeinek és szolgáltatásainak környezeti hatásairól.

    2.

    A nagyfokú átláthatóság biztosítása, valamint az érdekelt felekkel történő kellő bizalom kialakítása érdekében az EMAS keretében nyilvántartásba vett szervezetek nyilvánosságra hozzák a környezeti jelentés IV. mellékletében meghatározott környezeti információkat.

    A.7.5.   Dokumentált információ

    A.7.5.1.   Általános előírások

    A szervezet környezetközpontú irányítási rendszerének tartalmaznia kell:

    a)

    az ezen nemzetközi szabvány által megkövetelt dokumentált információkat;

    b)

    a szervezet által a környezetközpontú irányítási rendszer eredményességéhez szükségesként meghatározott dokumentált információkat.

    Megjegyzés:

    A környezetközpontú irányítási rendszer dokumentált információi szervezetenként eltérő terjedelműek lehetnek a következőktől függően:

    a szervezet mérete valamint tevékenységeinek, folyamatainak, termékeinek és szolgáltatásainak típusa,

    az igény, hogy bizonyítsa megfelelési kötelezettségeinek teljesítését,

    a folyamatok összetettsége és kölcsönhatásaik,

    a szervezet felügyelete alatt munkát végző személyek felkészültsége.

    A.7.5.2.   Létrehozás és frissítés

    Amikor dokumentált információt hoznak létre és frissítenek, a szervezetnek biztosítania kell a megfelelő:

    a)

    azonosítást és leírást (pl. cím, dátum, szerző vagy hivatkozási szám);

    b)

    formátumot (pl. nyelv, szoftververzió, grafika) és adathordozót (pl. papír, elektronikus);

    c)

    az alkalmasság és a megfelelőség átvizsgálását és jóváhagyását.

    A.7.5.3.   A dokumentált információk felügyelete

    A környezetközpontú irányítási rendszer és e nemzetközi szabvány által megkövetelt dokumentált információkat felügyelet alatt kell tartani az alábbiak érdekében:

    a)

    elérhetők és használatra alkalmasak legyenek, ahol és amikor szükséges;

    b)

    megfelelően védve legyenek (pl. bizalmasság elvesztésétől, helytelen használattól vagy sértetlenség elvesztésétől).

    A dokumentált információk felügyeletéhez a szervezetnek a következő tevékenységeket kell megvalósítania lehetőség szerint:

    elosztás, hozzáférés, visszakeresés és használat,

    tárolás és megóvás, beleértve az olvashatóság megóvását,

    változásfelügyelet (pl. verziókezelés),

    megőrzés és selejtezés.

    A szervezet által a környezetközpontú irányítási rendszer tervezéséhez és működtetéséhez szükségesként meghatározott, külső eredetű dokumentált információt megfelelő módon azonosítani kell és felügyelet alatt kell tartani.

    Megjegyzés:

    A hozzáféréssel együtt járhat a döntés arról, hogy az engedély csak a dokumentált információ megtekintésére vonatkozik, vagy az engedély és a felhatalmazás a dokumentált információ megtekintésére és megváltoztatására egyaránt vonatkozik.

    A.8.   Működés

    A.8.1.   Működéstervezés és -felügyelet

    A szervezetnek ki kell alakítania, be kell vezetnie, felügyelet alatt kell tartania és fenn kell tartania azokat a folyamatokat, amelyek a környezetközpontú irányítási rendszer követelményeinek teljesítéséhez, valamint a 6.1. és 6.2. szakasz szerinti tevékenységek megvalósításához szükségesek azáltal, hogy:

    meghatározza a folyamat(ok) működési kritériumait,

    megvalósítja a folyamat(ok) a felügyeletét összhangban a működési kritériumokkal.

    Megjegyzés:

    A felügyeleti tevékenységek tartalmazhatnak műszaki intézkedéseket és eljárásokat. A felügyeleti tevékenységeket meg lehet valósítani egy hierarchiát (pl. kiküszöbölés, helyettesítés, adminisztratív eljárás) követve és alkalmazhatók önmagukban vagy kombináltan.

    A szervezetnek felügyelet alatt kell tartania a tervezett változtatásokat és át kell vizsgálnia a nem tervezett változások következményeit, szükség szerint intézkedéseket téve a kedvezőtlen hatások enyhítésére.

    A szervezetnek biztosítania kell, hogy a kihelyezett folyamatok felügyelet vagy befolyás alatt legyenek. Az ezen folyamat(ok)ra alkalmazandó felügyelet vagy befolyás típusát és mértékét meg kell határozni a környezetközpontú irányítási rendszerben.

    Az életciklus-szemlélettel összhangban a szervezetnek:

    a)

    felügyeleti tevékenységeket kell kialakítania, alkalmas módon, annak biztosítására, hogy a környezeti követelménye(i)vel megfelelően foglalkozzanak a termék vagy szolgáltatás tervezési és fejlesztési folyamatában, átgondolva az életciklus minden egyes szakaszát;

    b)

    a termékek és szolgáltatások beszerzésére környezeti követelmény(eke)t kell meghatároznia, ahogy megfelelő;

    c)

    kommunikálnia kell lényeges környezeti követelményeit a külső szolgáltatók felé, a vállalkozókat is beleértve;

    d)

    át kell gondolnia az információnyújtás szükségességét termékei és szolgáltatásai szállításával vagy kiszállításával, felhasználásával, életciklusvégi kezelésével és végleges ártalmatlanításával kapcsolatos lehetséges jelentős környezeti hatásokról.

    A szervezetnek a szükséges mértékben dokumentált információkat kell fenntartania annak érdekében, hogy meglegyen a bizalom a folyamatok tervezettnek megfelelő végrehajtása iránt.

    A.8.2.   Vészhelyzeti felkészültség és reagálás

    A szervezetnek ki kell alakítania, be kell vezetnie és fenn kell tartania a szükséges folyamato(ka)t arról, hogy hogyan fog felkészülni és reagálni a 6.1.1. szakasz szerint azonosított lehetséges vészhelyzetekre.

    A szervezetnek:

    a)

    fel kell készülnie arra, hogy tervezett intézkedésekkel megelőzze vagy enyhítse a vészhelyzetekből származó kedvezőtlen környezeti hatásokat;

    b)

    reagálnia kell a bekövetkezett vészhelyzetekre;

    c)

    intézkedéseket kell tennie, hogy megelőzze vagy enyhítse a vészhelyzetek következményeit, ezek legyenek arányosak a vészhelyzet nagyságával és a lehetséges környezeti hatással;

    d)

    rendszeres időközönként ki kell próbálnia a tervezett válaszintézkedéseket, ahol ez megvalósítható;

    e)

    rendszeres időközönként felül kell vizsgálnia és módosítania kell a folyamato(ka)t és a tervezett reagálást, különösen vészhelyzetek bekövetkezése vagy próbák után;

    f)

    biztosítania kell, megfelelő módon, a vészhelyzeti felkészültséggel és reagálással kapcsolatos információkat és képzést az érintett érdekelt felek számára, beleértve a szervezet felügyelete alatt munkát végző személyeket.

    A szervezetnek a szükséges mértékben dokumentált információkat kell fenntartania annak érdekében, hogy meglegyen a bizalom a folyamat(ok) tervezettnek megfelelő végrehajtása iránt.

    A.9.   Teljesítményértékelés

    A.9.1.   Figyelemmel kísérés, mérés, elemzés és értékelés

    A.9.1.1.   Általános előírások

    A szervezetnek figyelemmel kell kísérnie, mérnie, elemeznie és értékelnie kell környezeti teljesítményét.

    A szervezetnek meg kell határoznia:

    a)

    mit szükséges figyelemmel kísérni és mérni;

    b)

    az érvényes eredmények biztosításához szükséges figyelemmel kísérési, mérési, elemzési és értékelési módszereket, ahogy alkalmazhatók;

    c)

    azokat a kritériumokat, amelyekkel összehasonlítva a szervezet értékelni fogja környezeti teljesítményét, valamint a megfelelő mutatókat;

    d)

    mikor kell a figyelemmel kísérést és mérést elvégezni;

    e)

    mikor kell elemezni és értékelni a figyelemmel kísérésből és mérésből származó eredményeket.

    A szervezetnek biztosítania kell, hogy kalibrált vagy igazolt(verifikált) megfigyelő- és mérőeszközöket alkalmazzanak és megfelelően karbantartsák azokat.

    A szervezetnek értékelnie kell környezeti teljesítményét és a környezetközpontú irányítási rendszer eredményességét.

    A szervezetnek belső és külső kommunikációt kell folytatnia a környezeti teljesítményével kapcsolatos fontos információkról, ahogy azt a kommunikációs folyamata(i) meghatározza (meghatározzák) és ahogy a megfelelési kötelezettségei megkövetelik.

    A szervezetnek megfelelő dokumentált információkat kell megőriznie a figyelemmel kísérés, mérés, elemzés és értékelés eredményéről bizonyítékként.

    A.9.1.2.   Az előírások betartásának értékelése

    A szervezetnek ki kell alakítania, be kell vezetnie és fenn kell tartania a megfelelési kötelezettségei teljesítésének értékeléséhez szükséges folyamato(ka)t.

    A szervezetnek:

    a)

    meg kell határoznia a megfelelés kiértékelésének gyakoriságát;

    b)

    értékelnie kell a megfelelőséget és szükség esetén intézkednie kell;

    c)

    fenn kell tartania helyzetének ismeretét és megértését a megfelelési kötelezettségek teljesítésével kapcsolatban.

    A szervezetnek a megfelelés kiértékelésének eredményedről bizonyítékként dokumentált információkat kell megőriznie.

    A.9.2.   Belső audit

    A.9.2.1.   Általános előírások

    A szervezetnek tervezett időközönként belső auditokat kell végeznie, hogy információkat szolgáltasson arról, vajon a környezetközpontú irányítási rendszer:

    a)

    megfelel-e:

    1.

    a szervezet környezetközpontú irányítási rendszerére vonatkozó saját követelményeinek;

    2.

    ezen nemzetközi szabvány követelményeinek;

    b)

    eredményesen van-e megvalósítva és fenntartva.

    A.9.2.2.   Belső auditprogram

    A szervezetnek a gyakoriságot, a módszereket, a felelősségeket, a tervezési követelményeket és a jelentéstételt tartalmazó belső auditprogramo(ka)t kell kialakítania a belső auditjaira vonatkozóan.

    A belső auditprogram kialakításakor a szervezetnek figyelembe kell vennie az érintett folyamatok környezeti fontosságát, a szervezetre hatással lévő változásokat és a megelőző auditok eredményeit.

    A szervezetnek:

    a)

    minden egyes auditra pontosan meg kell határoznia az auditkritériumokat és az alkalmazási területet;

    b)

    úgy kell kiválasztania az auditorokat, és végrehajtania az auditokat, hogy biztosítsa az auditfolyamat objektivitását és pártatlanságát;

    c)

    biztosítania kell, hogy az auditok eredményeit jelentsék az illetékes vezetésnek;

    A szervezetnek az auditprogram megvalósításáról és az auditeredményekről bizonyítékként dokumentált információkat kell megőriznie.

    A.9.3.   Vezetőségi átvizsgálás

    A felső vezetőségnek tervezett időközönként át kell vizsgálnia a szervezet környezetközpontú irányítási rendszerét azért, hogy biztosítsa folyamatos alkalmasságát, megfelelőségét és eredményességét.

    A vezetőségi átvizsgálásnak tartalmaznia kell a következők megfontolását:

    a)

    a korábbi vezetőségi átvizsgálásokból származó intézkedések állapotát;

    b)

    a változásokat:

    1.

    a környezetközpontú irányítási rendszer szempontjából lényeges külső és belső tényezőkben;

    2.

    az érdekelt felek szükségleteiben és elvárásaiban, beleértve a megfelelési kötelezettségeket;

    3.

    a jelentős környezeti tényezőiben;

    4.

    a kockázatokban és lehetőségekben;

    c)

    a környezeti célok teljesülésének mértékét;

    d)

    a szervezet környezeti teljesítményével kapcsolatos információkat, beleértve a tendenciákat:

    1.

    a nemmegfelelőségekről és a helyesbítő tevékenységekről;

    2.

    a figyelemmel kísérési és mérési eredményekről;

    3.

    megfelelési kötelezettségeinek teljesítéséről;

    4.

    az auditeredményekről;

    e)

    az erőforrások megfelelőségét;

    f)

    az érdekelt felek lényeges közlése(i)t, beleértve a panaszokat;

    g)

    a folyamatos fejlesztés lehetőségeit.

    A vezetőségi átvizsgálás kimeneteinek tartalmazniuk kell:

    következtetéseket a környezetközpontú irányítási rendszer folyamatos alkalmasságáról, megfelelőségéről és eredményességéről,

    döntéseket a folyamatos fejlesztési lehetőségekről,

    döntéseket a környezetközpontú irányítási rendszer változtatásaira vonatkozó igényről, beleértve az erőforrásigényeket is,

    intézkedéseket, szükség esetén, ha a környezeti célok nem teljesültek,

    lehetőségeket a környezetközpontú irányítási rendszer más üzleti folyamatokkal történő integrációjának fejlesztésére, szükség szerint,

    bármilyen változtatást a szervezet stratégiai irányvonalában.

    A szervezetnek a vezetőségi átvizsgálások eredményeiről bizonyítékként dokumentált információkat kell megőriznie.

    A.10.   Fejlesztés

    A.10.1.   Általános előírások

    A szervezetnek meg kell határoznia a fejlesztési lehetőségeket (lásd a 9.1., a 9.2. és a 9.3. szakaszt) és meg kell valósítania a környezetközpontú irányítási rendszere tervezett eredményeinek eléréséhez szükséges intézkedéseket.

    A.10.2.   Nemmegfelelőség és helyesbítő tevékenység

    Amikor nemmegfelelőség fordul elő, a szervezetnek:

    a)

    reagálnia kell a nemmegfelelőségre és ahogy alkalmazható:

    1)

    intézkedést kell tennie annak felügyeletére és kijavítására;

    2)

    foglalkoznia kell a következményekkel, beleértve a kedvezőtlen környezeti hatások enyhítését;

    b)

    értékelnie kell, hogy szükség van-e intézkedésre a nemmegfelelőség okainak megszüntetésére annak érdekében, hogy az ne forduljon elő újra vagy máshol, a következők szerint:

    1)

    a nemmegfelelőség átvizsgálása;

    2)

    a nemmegfelelőség okainak meghatározása;

    3)

    annak meghatározása, hogy léteznek-e, vagy előfordulhatnak-e hasonló nemmegfelelőségek;

    c)

    végre kell hajtania minden szükséges tevékenységet;

    d)

    át kell vizsgálnia minden végrehajtott helyesbítő tevékenység eredményességét;

    e)

    el kell végeznie a változtatásokat a környezetközpontú irányítási rendszerben, ha szükséges.

    A helyesbítő tevékenységeknek arányosnak kell lenniük a feltárt nemmegfelelőségek miatt jelentkező hatások jelentőségével, beleértve a környezeti hatás(oka)t.

    A szervezetnek bizonyítékként dokumentált információt kell megőriznie:

    a nemmegfelelőségek jellegéről és minden, azok nyomán megtett intézkedésről,

    az összes helyesbítő tevékenység eredményéről.

    A.10.3.   Folyamatos fejlesztés

    A szervezetnek folyamatosan fejlesztenie kell a környezetközpontú irányítási rendszer alkalmasságát, megfelelőségét és eredményességét a környezeti teljesítmény növelése érdekében.

     

    III. MELLÉKLET

    BELSŐ KÖRNYEZETVÉDELMI AUDIT

    1.   Az auditprogram és az ellenőrzések gyakorisága

    1.1.   A környezetvédelmi auditprogram

    Az auditprogram biztosítja, hogy a szervezet vezetése megkapja azokat az információkat, amelyekre a szervezet környezeti teljesítményének és a környezetvédelmi vezetési rendszer hatékonyságának ellenőrzéséhez szüksége van, valamint ahhoz, hogy képes legyen igazolni, hogy ezek felett ellenőrzést gyakorol.

    1.2.   Az ellenőrzési program célkitűzései

    A célkitűzések körébe tartozik elsősorban a fennálló vezetési rendszerek értékelése és annak ellenőrzése, hogy ez megfelel-e a szervezet politikájának és programjának, továbbá a környezettel kapcsolatos jogi és egyéb előírásoknak.

    1.3.   Az auditprogram hatóköre

    Az egyes ellenőrzések, vagy – szükség esetén – az ellenőrzési ciklus minden egyes szakaszának általános alkalmazási körét egyértelműen meg kell határozni, amelynek során a következő adatok szükségesek:

    (1)

    az ellenőrzés tárgyát képező területek;

    (2)

    az ellenőrzés alá vont tevékenységek;

    (3)

    a figyelembeveendő környezetvédelmi kritériumok;

    (4)

    az ellenőrzés alá vont időszak.

    A környezetvédelmi audit a környezeti teljesítmény értékeléséhez szükséges tényadatok felmérését foglalja magában.

    1.4.   A környezetvédelmi audit gyakorisága

    A környezetvédelmi auditot vagy az ellenőrzési ciklust, amely a szervezet összes tevékenységét magában foglalja, szükség szerint, de legfeljebb 3 évente vagy, amennyiben a 7. cikkben említett eltérés érvényesül, 4 évente kell elvégezni. A tevékenységek ellenőrzésének gyakorisága az alábbiaktól függően változik:

    (1)

    a tevékenységek jellegétől, nagyságrendjétől és komplexitásától;

    (2)

    a kapcsolódó környezeti hatások jelentőségétől;

    (3)

    az előző környezetvédelmi auditok során feltárt problémák fontosságától és sürgős voltától;

    (4)

    a környezetvédelmi problémák előzményeitől.

    A jelentősebb környezeti hatással járó, bonyolultabb tevékenységeket gyakrabban kell ellenőrzés alá vonni.

    A szervezet évente legalább egyszer környezetvédelmi auditot végez, mivel ez segíti annak igazolását a szervezet vezetése és a hitelesítő előtt, hogy a vezetés a jelentős környezeti tényezők fölött ellenőrzéssel bír.

    A szervezet elvégzi a következők ellenőrzését:

    (1)

    a szervezet környezeti teljesítménye; valamint

    (2)

    a szervezet megfelelése a környezettel kapcsolatos hatályos jogi és egyéb előírásoknak.

    2.   Audittevékenységek

    Az audittevékenységek körébe tartozik a munkavállalókkal a környezeti teljesítménnyel kapcsolatban folytatott beszélgetés, az üzemi feltételek és berendezések vizsgálata, valamint a nyilvántartás, az írásba foglalt eljárások és más vonatkozó dokumentumok áttekintése. Ezeket a tevékenységeket az ellenőrzés alá vont tevékenység környezeti teljesítményének értékelése céljából kell elvégezni, annak megállapítása érdekében, hogy az megfelel-e a vonatkozó szabványoknak, előírásoknak, illetve a környezetvédelmi céloknak és célkitűzéseknek. Az ellenőrzés során az is megállapításra kerül, hogy a környezetvédelmi felelősségvállalás és környezeti teljesítmény irányítása céljából kialakított rendszer hatékony és megfelelő-e, és ezért az magában foglalja többek között az említett kritériumoknak való megfelelés szúrópróbaszerű ellenőrzését, az egész irányítási rendszer hatékonyságának felmérése céljából.

    Az auditeljárásba különösen a következő intézkedések tartoznak:

    (1)

    az irányítási rendszerek megértése;

    (2)

    az irányítási rendszerek előnyeinek és hátrányainak felmérése;

    (3)

    bizonyítékok gyűjtése annak bemutatására, hogy az irányítási rendszer hol működik és hol nem működik;

    (4)

    a környezetvédelmi audit megállapításainak értékelése;

    (5)

    az audit következtetéseinek megfogalmazása;

    (6)

    az audit megállapításairól és következtetéseiről való jelentéstétel.

    3.   A környezetvédelmi audit eredményeiről és következtetéseiről való jelentéstétel

    Az írásba foglalt auditjelentés alapvető céljai a következők:

    (1)

    az audit hatókörének dokumentálása;

    (2)

    a vezetés tájékoztatása arról, hogy milyen mértékben felel meg a szervezet környezeti politikája az előírásoknak, és milyen mértékű a szervezetnél a környezetvédelem terén elért haladás;

    (3)

    a vezetés tájékoztatása a környezetre vonatkozó jogi és egyéb előírások betartásának helyzetéről, valamint a megfelelés tanúsíthatóságát biztosító intézkedések megtételéről;

    (4)

    a vezetés tájékoztatása a szervezet környezeti hatásainak nyomon követését és enyhítését célzó intézkedések hatékonyságáról és megbízhatóságáról;

    (5)

    adott esetben korrekciós intézkedések szükségességének igazolása.

    Az írásbeli ellenőrzési jelentés tartalmazza az ezeknek a célkitűzéseknek való megfeleléshez szükséges információkat.


    (1)  A nemzeti szabvány e mellékletben közölt szövegének felhasználása az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) engedélyével történt. A nemzeti szabvány teljes szöveg megvásárolható a nemzeti szabványügyi testületektől, amelyek jegyzéke a CEN hivatalos honlapján érhető el. E mellékletről kereskedelmi céllal bármilyen típusú másolatot készíteni tilos.


    Top