EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R1052

A Bizottság (EU) 2016/1052 felhatalmazáson alapuló rendelete (2016. március 8.) az 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a részvény-visszavásárlási programokra és a stabilizációs intézkedésekre alkalmazandó feltételekre vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2016/1357

HL L 173., 2016.6.30, p. 34–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2016/1052/oj

30.6.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 173/34


A BIZOTTSÁG (EU) 2016/1052 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2016. március 8.)

az 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a részvény-visszavásárlási programokra és a stabilizációs intézkedésekre alkalmazandó feltételekre vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a piaci visszaélésekről, valamint a 2003/6/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 2003/124/EK, a 2003/125/EK és a 2004/72/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2014. április 16-i 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) (piaci visszaélésekről szóló rendelet) és különösen annak 5. cikke (6) bekezdésének harmadik albekezdésére,

mivel:

(1)

A piaci visszaélésre vonatkozó tilalmak alóli mentesség csak akkor alkalmazható, ha a részvény-visszavásárlási programok keretében folytatott sajátrészvény-kereskedés, valamint az értékpapírok és a kapcsolódó eszközök stabilizációs célú kereskedése megfelel az 596/2014/EU rendeletben és az e rendeletben előírt követelményeknek és feltételeknek.

(2)

Jóllehet az 596/2014/EU rendelet lehetővé teszi a kapcsolódó eszközök révén végrehajtott stabilizációt, a részvény-visszavásárlási programokkal kapcsolatos ügyletekre vonatkozó mentességet a kibocsátó saját részvényeivel folytatott tényleges kereskedésre kell korlátozni, és az nem alkalmazható a származtatott pénzügyi termékekkel végzett ügyletekre.

(3)

Mivel az átláthatóság a piaci visszaélés megelőzésének egyik előfeltétele, fontos biztosítani, hogy a részvény-visszavásárlási programok keretében folytatott sajátrészvény-kereskedést és az értékpapírok stabilizációs célú kereskedését megelőzően, annak során és azt követően az erre kötelezettek megfelelő információkat hozzanak nyilvánosságra, illetve közöljenek az illetékes hatóságokkal.

(4)

A piaci visszaélések megakadályozása érdekében helyénvaló feltételeket megállapítani a részvény-visszavásárlási programok keretében folytatott sajátrészvény-kereskedés vételi árfolyama és megengedett napi volumene tekintetében. E feltételek megkerülésének megakadályozása érdekében a visszavásárlási ügyleteket olyan kereskedési helyszínen kell végrehajtani, amelyre bevezették a kibocsátó részvényeit, vagy amelyen kereskednek azokkal. Az árképzéshez hozzá nem járuló tárgyalásos ügyletek mindamellett abban az esetben alkalmazhatók részvény-visszavásárlási programokban – és részesülhetnek a mentességben –, ha az 596/2014/EU rendeletben és az e rendeletben említett minden feltétel teljesül.

(5)

A részvény-visszavásárlási programok keretében folytatott sajátrészvény-kereskedésre vonatkozó mentességgel való visszaélés megakadályozása érdekében e rendeletben korlátozásokat kell megállapítani a részvény-visszavásárlási programok során a kibocsátó által végrehajtható ügylettípusok és a sajátrészvény-kereskedés időzítése tekintetében. E korlátozásoknak meg kell akadályozniuk, hogy a kibocsátó a részvény-visszavásárlási program ideje alatt saját részvényeket adjon el, és figyelembe kell venniük a kibocsátóra vonatkozó esetleges ideiglenes kereskedési tilalmakat, valamint azt, hogy a kibocsátó jogosan késleltetheti bennfentes információk nyilvános közzétételét.

(6)

Az értékpapír-stabilizáció célja az, hogy első vagy másodlagos kibocsátás során korlátozott ideig árfolyamvédelmet nyújtson a kibocsátott értékpapíroknak abban az esetben, ha azok eladási nyomás alá kerülnek, ezáltal pedig csökkentse a rövid távra befektetők által keltett eladási nyomást, és rendezett piacot biztosítson az érintett értékpapírok számára. Ezáltal hozzájárul a befektetők és a kibocsátók pénzügyi piacokba vetett bizalmának növeléséhez. Következésképpen az értékpapírokat jelentős összegű kibocsátás keretében jegyző vagy megvásárló befektetők és a kibocsátók érdekében a részvénycsomagok kizárólagosan magántermészetű adásvétele nem tekintendő értékpapírok jelentős összegű kibocsátásának.

(7)

Egyes tagállamokban első nyilvános kibocsátás esetén engedélyezett a szabályozott piacon való hivatalos kereskedést megelőzően is kereskedni az érintett értékpapírokkal. Ezt szokásosan hivatalos kibocsátás előtti kereskedésnek („when issued trading”) nevezik. Ezért az értékpapír-stabilizációra vonatkozó mentesség alkalmazásában lehetővé kell tenni, hogy bizonyos átláthatósági és kereskedési feltételek betartása esetén a stabilizációs időszak a hivatalos kereskedés megkezdése előtt kezdődhessen.

(8)

A piac integritása megköveteli a stabilizációs intézkedések megfelelő nyilvánosságát. A stabilizációs intézkedések felügyeletének biztosítása céljából a stabilizációs ügyletekről az illetékes hatóságokat is értesíteni kell. A befektetők védelme, a piaci integritás megőrzése és a piaci visszaélések megakadályozása érdekében az is fontos, hogy az illetékes hatóságok felügyeleti tevékenységük végrehajtása keretében valamennyi stabilizációs ügyletről értesüljenek, függetlenül attól, hogy azokra kereskedési helyszínen vagy azon kívül kerül-e sor. Helyénvaló továbbá előre pontosítani a kibocsátók, az ajánlattevők vagy a stabilizációt végrehajtó szervezetek közötti, az alkalmazandó beszámolási és átláthatósági követelmények teljesítésével kapcsolatos feladatmegosztást. A feladatmegosztás során figyelembe kell venni, ki rendelkezik a releváns információkkal. A kijelölt szervezet feladatai közé kell tartozzon, hogy megválaszolja az érintett tagállamok illetékes hatóságai által megfogalmazott kéréseket. A befektetők és piaci szereplők könnyű hozzáférésének biztosítása érdekében a stabilizálandó értékpapírok első vagy másodlagos kibocsátásának megkezdését megelőzően a 809/2004/EK bizottsági rendelet (2) szerinti közzététel nem sértheti az e rendelet 6. cikke szerinti közzétételi követelményeket.

(9)

Megfelelő együttműködést kell megvalósítani a stabilizációt végző összes befektetési társaság és hitelintézet között. A stabilizáció során egy befektetési társaságnak vagy hitelintézetnek kell eljárnia központi tájékoztatóként valamennyi érintett tagállam illetékes hatóságának esetleges szabályozói beavatkozása esetén.

(10)

A stabilizációs tevékenység forrásellátása és fedezése céljából lehetővé kell tenni kiegészítő stabilizáció túljegyzési opció vagy greenshoe opció formájában való végrehajtását. Mindazonáltal meg kell állapítani a kiegészítő stabilizáció átláthatósága, végrehajtásának lehetséges módja és időtartama tekintetében betartandó feltételeket. Emellett külön figyelmet kell fordítani a túljegyzési opció valamely befektetési társaság vagy hitelintézet általi stabilizációs célú alkalmazására akkor, ha az a greenshoe opció által nem fedezett pozíciót eredményez.

(11)

Az esetleges zavarok elkerülése érdekében a stabilizációs tevékenységet a piaci feltételek és az értékpapír kibocsátási árfolyamának figyelembevételével kell végezni. A stabilizációs intézkedések eredményeként létrejött pozíciók felszámolását célzó ügyleteket az aktuális piaci feltételek figyelembevételével úgy kell végrehajtani, hogy azok a lehető legkisebb hatást gyakorolják a piacra. Mivel a stabilizáció célja az árfolyam támogatása, a stabilizációs vételek során beszerzett értékpapírok eladása, ideértve a további stabilizációs tevékenység megkönnyítése érdekében végzett eladásokat is, nem tekinthető az árfolyamot támogató műveletnek. Önmagukban sem ezek az eladások, sem a későbbi vételek nem tekintendők visszaélésszerűnek, jóllehet nem tartoznak az 596/2014/EU rendelet szerinti mentesség hatály alá.

(12)

Ez a rendelet az Európai Értékpapír-piaci Hatóság által a Bizottságnak benyújtott szabályozástechnikai standardtervezeteken alapul.

(13)

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező szabályozástechnikai standardtervezetekről, elemezte az esetleges kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 37. cikkével összhangban létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport véleményét.

(14)

A pénzügyi piacok zavartalan működésének biztosítása érdekében e rendeletnek sürgősen hatályba kell lépnie, és az e rendeletben foglalt rendelkezéseket ugyanattól az időponttól fogva kell alkalmazni, mint az 596/2014/EU rendeletben foglalt rendelkezéseket,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. cikk

E rendelet alkalmazásában:

a)   „ütemterv szerinti visszavásárlási program”: olyan részvény-visszavásárlási program, amelyben a program közzétételének időpontjában meghatározzák a program időtartama alatt forgalmazandó részvénymennyiséget és a kereskedések időpontját;

b)   „megfelelő nyilvános közzététel”: az (EU) 2016/1055 bizottsági végrehajtási rendeletnek (4) megfelelően a nyilvánosság számára az információkhoz való gyors hozzáférést és az információk teljes körű, megfelelő és időben történő értékelését lehetővé tevő, és adott esetben a 2004/109/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (5) 21. cikkében említett, hivatalosan kijelölt rendszer szerinti közzététel;

c)   „ajánlattevő”: az értékpapírok korábbi birtokosa vagy az értékpapírokat kibocsátó szervezet;

d)   „allokáció”: az az eljárás vagy azok az eljárások, amelyek révén az értékpapírokat az azokat megelőzőleg jegyző vagy azokra megelőzőleg ajánlatot tevő befektetők között elosztják;

e)   „kiegészítő stabilizáció”: túljegyzési opció vagy greenshoe opció befektetési társaságok vagy hitelintézetek általi gyakorlása az értékpapírok jelentős összegű kibocsátásával összefüggésben, kizárólag a stabilizációs tevékenység elősegítése érdekében;

f)   „túljegyzési opció”: a szindikátusi megállapodás vagy szindikátusvezetési megállapodás azon záradéka, amely lehetővé teszi az eredetileg felkínáltnál nagyobb számú értékpapír jegyzésének vagy vételi ajánlatának elfogadását;

g)   „a meghirdetett mennyiségen felüli értékpapírok eredeti árfolyamon történő vásárlási opciója (greenshoe opció)”: a kibocsátó által a kibocsátásban részt vevő befektetési társaság(ok) vagy hitelintézet(ek) javára biztosított, a túljegyzés fedezésére szolgáló opció, melynek feltételei szerint az ilyen társaság(ok) vagy hitelintézet(ek) kibocsátási árfolyamon vásárolhatják fel az értékpapírok egy meghatározott mennyiségét az értékpapírok kibocsátását követő meghatározott időszakban.

II. FEJEZET

RÉSZVÉNY-VISSZAVÁSÁRLÁSI PROGRAMOK

2. cikk

Közzétételi és beszámolási kötelezettségek

(1)   Az 596/2014/EU rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében meghatározott mentesség csak abban az esetben alkalmazható, ha a kibocsátó a 2012/30/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (6) 21. cikke (1) bekezdésének megfelelően engedélyezett részvény-visszavásárlási program keretében történő kereskedés megkezdése előtt biztosítja a következő információk megfelelő nyilvános közzétételét:

a)

a program célja az 596/2014/EU rendelet 5. cikke (2) bekezdésének megfelelően;

b)

a programra előirányzott maximális pénzösszeg;

c)

a beszerzendő részvények maximális száma;

d)

az az időszak, amelyre a programot jóváhagyó engedély vonatkozik (a továbbiakban: a program időtartama).

A kibocsátó biztosítja a program és az első albekezdésnek megfelelően már közzétett információk későbbi módosításainak megfelelő közzétételét.

(2)   A kibocsátó kialakítja azokat az eljárásokat, amelyek lehetővé teszik számára az illetékes hatóság felé teljesítendő beszámolási kötelezettség teljesítését és a részvény-visszavásárlási programmal összefüggő minden ügylet, köztük az 596/2014/EU rendelet 5. cikkének (3) bekezdésében meghatározott információk nyilvántartását. A kibocsátó a részvény-visszavásárlási programmal kapcsolatos minden ügyletről az ilyen ügyletek lebonyolításának napját követő hetedik piaci kereskedési nap végéig részletes és aggregált formában beszámol minden egyes olyan kereskedési helyszín illetékes hatóságának, amelyre a részvényt bevezették, vagy amelyen a részvénnyel kereskednek. Az aggregált beszámolóban fel kell tüntetni az aggregált forgalmat és – napokra és kereskedési helyszínekre lebontva – a súlyozott átlagárat.

(3)   A kibocsátó az ügyletek lebonyolításának napját követő hetedik piaci kereskedési nap végéig megfelelő módon közzéteszi a (2) bekezdésben említett részvény-visszavásárlási programokkal kapcsolatos ügyletekre vonatkozó információkat. Közzéteszi emellett a weboldalán a nyilvánosságra hozott ügyleteket, és ezt az információt a megfelelő közzététel napjától számítva legalább öt évig elérhetővé teszi a nyilvánosság számára.

3. cikk

A kereskedés feltételei

(1)   Az 596/2014/EU rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében meghatározott mentesség csak abban az esetben alkalmazható, ha a részvény-visszavásárlási programokkal kapcsolatos ügyletek teljesítik a következő feltételeket:

a)

a kibocsátó a részvényeket olyan kereskedési helyszínen vásárolja vissza, amelyre a részvényt bevezették, vagy amelyen a részvénnyel kereskednek;

b)

a részvényekkel folyamatos kereskedést folytató kereskedési helyszínen beadott megbízások nem adhatók be az aukciós szakaszban, és az aukciós szakasz előtt beadott megbízások nem módosíthatók az aukciós szakaszban;

c)

a részvényekkel kizárólag aukciós kereskedést folytató kereskedési helyszínen beadott megbízásokat a kibocsátó az aukció során adja be és módosítja, feltéve, hogy az egyéb piaci szereplőknek elegendő idejük van reagálni a megbízásokra.

(2)   Az 596/2014/EU rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében meghatározott mentesség alkalmazásának feltételeként a részvény-visszavásárlási programok keretében lebonyolított ügyletek során a kibocsátók nem vásárolhatnak részvényeket a vétel kereskedési helyszínén kötött legutóbbi független ügylet árfolyama és a vétel kereskedési helyszínén aktuálisan érvényes legmagasabb, független vételi ajánlati árfolyam közül a magasabbat meghaladó árfolyamon, függetlenül attól, hogy a részvényeket egyéb kereskedési helyszíneken is forgalmazzák-e.

(3)   Az 596/2014/EU rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében meghatározott mentesség alkalmazásának feltételeként a részvény-visszavásárlási programok keretében lebonyolított ügyletek során a kibocsátók egyetlen kereskedési napon sem vásárolhatnak a részvényből a részvény a vásárlás kereskedési helyszíne tekintetében számított átlagos napi forgalmának 25 %-át meghaladó mennyiséget.

Az első albekezdés alkalmazásában az átlagos napi forgalom számításának alapja a következő időszakok valamelyike:

a)

a 2. cikk (1) bekezdésében előírt közzététel hónapját megelőző hónap; az így meghatározott forgalom mennyiségét meg kell adni a részvény-visszavásárlási programban, és az a program teljes időtartamára vonatkozik;

b)

a vásárlás napját megelőző 20 kereskedési nap, amely esetben a programban nem szerepel a mennyiség.

4. cikk

Kereskedési korlátozások

(1)   Az 596/2014/EU rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében meghatározott mentesség csak abban az esetben alkalmazható, ha a részvény-visszavásárlási programok során a kibocsátó nem folytatja a következő tevékenységeket:

a)

saját részvények eladása;

b)

kereskedés az 596/2014/EU rendelet 19. cikkének (11) bekezdésében említett tilalmi időszak alatt;

c)

kereskedés, amennyiben a kibocsátó úgy határozott, hogy az 596/2014/EU rendelet 17. cikke (4) vagy (5) bekezdésének megfelelően késlelteti a bennfentes információk közzétételét.

(2)   Az (1) bekezdés nem alkalmazandó abban az esetben, ha:

a)

a kibocsátó ütemterv szerinti visszavásárlási programmal rendelkezik; vagy

b)

a visszavásárlási program vezető szervezője olyan befektetési társaság vagy hitelintézet, amely a kibocsátó részvényeivel kapcsolatos kereskedési döntéseit a vásárlások időzítését illetően a kibocsátótól függetlenül hozza meg.

(3)   Az (1) bekezdés a) pontja nem alkalmazandó abban az esetben, ha a kibocsátó befektetési társaság vagy hitelintézet, és az illetékes hatóság által felügyelt megfelelő és hatékony belső intézkedéseket és eljárásokat alakított ki, vezetett be és alkalmaz a kibocsátóhoz közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó bennfentes információkhoz hozzáférő személyek által a saját részvények kereskedésével kapcsolatos döntésekért felelős személyek számára történő jogellenes információközlés megakadályozása érdekében, amikor saját részvényeivel bármilyen ilyen döntés alapján kereskedik.

(4)   Az (1) bekezdés b) és c) pontja nem alkalmazandó abban az esetben, ha a kibocsátó befektetési társaság vagy hitelintézet, és az illetékes hatóság által felügyelt megfelelő és hatékony belső intézkedéseket és eljárásokat alakított ki, vezetett be és alkalmaz a kibocsátóhoz közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó bennfentes információkhoz, többek között a részvény-visszavásárlási program keretében hozott részvényvásárlási döntésekhez hozzáférő személyek által a saját részvények ügyfelek nevében történő kereskedéséért felelős személyek számára történő jogellenes információközlés megakadályozása érdekében, amikor saját részvényeivel ilyen ügyfelek nevében kereskedik.

III. FEJEZET

STABILIZÁCIÓS INTÉZKEDÉSEK

5. cikk

A stabilizációs időszakra vonatkozó feltételek

(1)   A részvények és a részvényekkel egyenértékű értékpapírok vonatkozásában az 596/2014/EU rendelet 5. cikke (4) bekezdésének a) pontjában említett korlátozott időtartam (a továbbiakban: stabilizációs időszak):

a)

első nyilvános kibocsátás formájában megvalósuló jelentős kibocsátás esetén azon a napon kezdődik, amikor az érintett kereskedési helyszínen megkezdődik az értékpapírok kereskedése, és legkésőbb az ettől számított 30. naptári napon ér véget;

b)

másodlagos kibocsátás formájában megvalósuló jelentős kibocsátás esetén az értékpapírok végleges árfolyama megfelelő közzétételének napján kezdődik, és legkésőbb az allokáció napjától számított 30. naptári napon ér véget.

(2)   Az (1) bekezdés a) pontja alkalmazásában, amikor az első nyilvános kibocsátás olyan tagállamban történik, amely engedélyezi a kereskedést valamely kereskedési helyszínen történő forgalmazás megkezdése előtt, a stabilizációs időszak az értékpapírok végleges árfolyama megfelelő közzétételének napján kezdődik, és legkésőbb az ettől számított 30. naptári napon ér véget. Az ilyen kereskedést annak a kereskedési helyszínnek az alkalmazandó szabályai szerint kell végrehajtani, amelyre az értékpapírokat bevezetik, ideértve a közzétételre és a kereskedésről szóló beszámolásra vonatkozó szabályokat is.

(3)   A kötvények és az értékpapírosított adósság egyéb formái, köztük a részvényekre vagy részvényekkel egyenértékű értékpapírokra váltható vagy cserélhető értékpapírosított adósság vonatkozásában a stabilizációs időszak az értékpapírok kibocsátási feltételei megfelelő közzétételének a napján kezdődik, és a kibocsátásból származó jövedelem kibocsátóhoz való beérkezése napjától számított legfeljebb 30. naptári napon vagy – amennyiben ez korábban bekövetkezik – az érintett értékpapírok allokációjának napjától számított legfeljebb 60. naptári napon ér véget.

6. cikk

Közzétételi és beszámolási kötelezettségek

(1)   Az értékpapírok első vagy másodlagos kibocsátását megelőzően az (5) bekezdés szerint kijelölt személy biztosítja a következők megfelelő közzétételét:

a)

annak ténye, hogy stabilizációra nem feltétlenül kerül sor, és az bármikor megszűnhet;

b)

annak ténye, hogy a stabilizációs ügyletek célja az értékpapírok piaci árfolyamának védelme a stabilizációs időszak alatt;

c)

a stabilizációs időszak kezdete és vége;

d)

a stabilizációt végző szervezet megnevezése, kivéve, ha ez a közzététel időpontjában nem ismert, amely esetben az illető szervezet nevét a stabilizáció kezdete előtt megfelelően közzé kell tenni;

e)

túljegyzési opció vagy greenshoe opció lehetősége és az ezek által érintett értékpapírok maximális mennyisége, továbbá a greenshoe opció gyakorlásának lehetséges időtartama, valamint a túljegyzési lehetőség vagy a greenshoe opció gyakorlásának feltételei; valamint

f)

az esetleges stabilizáció helyszíne, adott esetben a kereskedési helyszín(ek) megnevezésével.

(2)   Az (5) bekezdés alapján kijelölt személyek a stabilizációs időszakban minden stabilizációs ügyletre vonatkozóan az ügyletek lebonyolításának napját követő hetedik piaci kereskedési nap végéig megfelelő módon közzéteszik a részletes információkat.

(3)   Az (5) bekezdés szerint kijelölt személy a stabilizációs időszak végétől számított egy héten belül biztosítja a következők megfelelő közzétételét:

a)

annak ténye, hogy történt-e stabilizáció vagy nem;

b)

a stabilizáció kezdetének napja;

c)

az a nap, amikor stabilizációra utoljára került sor;

d)

az az árfolyam-intervallum, amelyen belül stabilizációra került sor, minden olyan napra vonatkozóan, amelyen stabilizációs ügyletet végeztek;

e)

adott esetben azon kereskedési helyszín(ek) megnevezése, ahol stabilizációs ügyletre került sor.

(4)   Az 596/2014/EU rendelet 5. cikkének (5) bekezdésében meghatározott értesítési követelmény teljesítése céljából a stabilizációt végző szervezetek – tekintet nélkül arra, hogy a kibocsátó vagy az ajánlattevő nevében járnak el vagy sem – az értékpapírokra és kapcsolódó eszközökre vonatkozó minden stabilizációs megbízásról vagy ügyletről a 600/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (7) 25. cikke (1) bekezdésének, valamint 26. cikke (1), (2) és (3) bekezdésének megfelelően nyilvántartást vezetnek. A stabilizációt végző szervezetek – tekintet nélkül arra, hogy a kibocsátó vagy az ajánlattevő nevében járnak el vagy sem – az értékpapírokra és kapcsolódó eszközökre vonatkozó minden stabilizációs ügyletről értesítik:

a)

minden egyes olyan kereskedési helyszín illetékes hatóságát, amelyre a stabilizáció tárgyát képező értékpapírt bevezették, vagy amelyen azzal kereskednek;

b)

minden egyes olyan kereskedési helyszín illetékes hatóságát, amelyen kapcsolódó eszközöket érintő ügyletekre kerül sor az értékpapírok stabilizációja érdekében.

(5)   A kibocsátó, az ajánlattevő és a stabilizációt végrehajtó bármely szervezet, valamint a nevükben eljáró személyek központi tájékoztatót jelölnek ki maguk közül, amely a következőkért felel:

a)

az (1), (2) és (3) bekezdésben említett közzétételi követelmények betartása; valamint

b)

a (4) bekezdésben említett illetékes hatóságok kéréseinek kezelése.

7. cikk

Az árfolyamra vonatkozó feltételek

(1)   Részvények vagy részvényekkel egyenértékű más értékpapírok kibocsátása esetén az értékpapírok stabilizációja semmilyen körülmények között nem hajtható végre a kibocsátási árfolyam fölötti árfolyamon.

(2)   A részvényekre vagy részvényekkel egyenértékű értékpapírokra váltható vagy cserélhető értékpapírosított adósság kibocsátása esetén az ilyen adósságinstrumentumok stabilizációja semmilyen körülmények között nem végezhető el ezen instrumentumok az új kibocsátás végleges feltételei közzétételének időpontjában érvényes piaci árfolyama fölötti árfolyamon.

8. cikk

A kiegészítő stabilizáció feltételei

A kiegészítő stabilizáció során a 6. és 7. cikknek megfelelően kell eljárni, valamint be kell tartani a következő feltételeket:

a)

az értékpapírok túljegyzésére kizárólag a jegyzési időszakban és csak a kibocsátási árfolyamon kerülhet sor;

b)

a befektetési társaságnál vagy hitelintézetnél a túljegyzésből eredően keletkező, a greenshoe opció által nem fedezett pozíció nem haladhatja meg az eredeti kibocsátás 5 %-át;

c)

a greenshoe opciót a jogosultak csak akkor gyakorolhatják, ha az értékpapírokat túljegyezték;

d)

a greenshoe opció nem haladhatja meg az eredeti kibocsátás 15 %-át;

e)

a greenshoe opció időtartamának meg kell egyeznie az 5. cikkben meghatározott stabilizációs időszakkal;

f)

a greenshoe opció gyakorlásának tényét késedelem nélkül közzé kell tenni, a megfelelő részletekkel együtt, ideértve különösen az opció gyakorlásának időpontját és az érintett értékpapírok számát és jellegét.

IV. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

9. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2016. július 3-tól kell alkalmazni.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2016. március 8-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 173., 2014.6.12., 1. o.

(2)  A Bizottság 2004. április 29-i 809/2004/EK rendelete a 2003/71/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a tájékoztatókban foglalt információk formátuma, az információk hivatkozással történő beépítése, a tájékoztatók közzététele és a reklámok terjesztése tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 149., 2004.4.30., 1. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2010. november 24-i 1095/2010/EU rendelete az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(4)  A Bizottság 2016. június 29-i (EU) 2016/1055 végrehajtási rendelete az 596/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően a bennfentes információk megfelelő nyilvános közzétételére és a bennfentes információk nyilvános közzétételének késleltetésére alkalmazott technikai eszközökre vonatkozó végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról (lásd e Hivatalos Lap 47. oldalát.).

(5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2004. december 15-i 2004/109/EK irányelve a szabályozott piacra bevezetett értékpapírok kibocsátóival kapcsolatos információkra vonatkozó átláthatósági követelmények harmonizációjáról és a 2001/34/EK irányelv módosításáról (HL L 390., 2004.12.31., 38. o.).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2012/30/EU irányelve (2012. október 25.) a biztosítékok egyenértékűvé tétele céljából a részvénytársaságok alapításának, valamint tőkéjük fenntartásának és módosításának tekintetében a tagállamok által a társasági tagok és harmadik személyek érdekei védelmében az Európai Unió működéséről szóló szerződés 54. cikkének második bekezdése szerinti társaságoknak előírt biztosítékok összehangolásáról (HL L 315., 2012.11.14., 74. o.).

(7)  Az Európai Parlament és a Tanács 2014. május 15-i 600/2014/EU rendelete pénzügyi eszközök piacairól és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 173., 2014.6.12., 84. o.).


Top