Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D2008

    A Bizottság (EU) 2016/2008 végrehajtási határozata (2016. november 15.) az egyes tagállamokban előforduló bőrcsomósodáskórral kapcsolatos állat-egészségügyi védőintézkedésekről (az értesítés a C(2016) 7023. számú dokumentummal történt) (EGT-vonatkozású szöveg )

    C/2016/7023

    HL L 310., 2016.11.17, p. 51–65 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021: This act has been changed. Current consolidated version: 29/11/2019

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2016/2008/oj

    17.11.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 310/51


    A BIZOTTSÁG (EU) 2016/2008 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    (2016. november 15.)

    az egyes tagállamokban előforduló bőrcsomósodáskórral kapcsolatos állat-egészségügyi védőintézkedésekről

    (az értesítés a C(2016) 7023. számú dokumentummal történt)

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a belső piac megvalósításának céljával a Közösségen belüli kereskedelemben alkalmazható állat-egészségügyi ellenőrzésekről szóló, 1989. december 11-i 89/662/EGK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 9. cikke (4) bekezdésére,

    tekintettel az egyes élőállatok és állati termékek Közösségen belüli kereskedelmében a belső piac megvalósításának céljával alkalmazandó állat-egészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzésekről szóló, 1990. június 26-i 90/425/EGK tanácsi irányelvre (2) és különösen annak 10. cikke (4) bekezdésére,

    tekintettel az egyes állatbetegségek elleni védekezésre irányuló általános közösségi intézkedések, valamint a sertések hólyagos betegségére vonatkozó külön intézkedések bevezetéséről szóló, 1992. december 17-i 92/119/EGK tanácsi irányelvre (3) és különösen annak 14. cikke (2) bekezdésére, 19. cikke (1) bekezdésének a) pontjára, 19. cikke (3) bekezdésének a) pontjára és 19. cikkének (4) és (6) bekezdésére,

    tekintettel az emberi fogyasztásra szánt állati eredetű termékek termelésére, feldolgozására, forgalmazására és behozatalára irányadó állat-egészségügyi szabályok megállapításáról szóló, 2002. december 16-i 2002/99/EK tanácsi irányelvre (4) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    A bőrcsomósodáskór a szarvasmarhaféléket sújtó, vektorok által terjesztett vírusos megbetegedés. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által a bőrcsomósodáskórral kapcsolatban 2014. december 3-án elfogadott tudományos szakvélemény (a továbbiakban: az EFSA véleménye) (5) szerint a bőrcsomósodáskór közvetlenül és közvetetten is átvihető. A bőrcsomósodáskór súlyos károkat okoz az állattenyésztésben, és rendkívül gyorsan tud terjedni, mindenekelőtt élő állatokon, vektorokon és fertőzött állatokból nyert egyes termékeken keresztül.

    (2)

    A 92/119/EGK irányelv bizonyos állatbetegségek, többek között a bőrcsomósodáskór kitörése esetén alkalmazandó általános védőintézkedéseket határoz meg. Az ilyen intézkedések közé tartoznak azok a védőintézkedések, amelyeket a bőrcsomósodáskórnak egy gazdaságban való megjelenése gyanúja és megerősítése esetén foganatosítanak, ideértve a betegség kitörésének helye körüli védő- és megfigyelési körzetek létesítését és más további, a betegség terjedésének megakadályozását és a fertőzés felszámolását célzó védőintézkedéseket. Az említett védőintézkedések között szerepel a bőrcsomósodáskór kitörése esetén az egyéb védőintézkedések kiegészítéseként végzett vakcinázás is.

    (3)

    Az (EU) 2015/1500 bizottsági végrehajtási határozat (6) és az (EU) 2016/645 bizottsági végrehajtási határozat (7) bizonyos védintézkedéseket állapít meg azzal összefüggésben, hogy 2015-ben Görögországban, 2016-ban pedig Bulgáriában megerősítést nyert a bőrcsomósodáskór megjelenése. Ezen védőintézkedések közé tartozik – az említett végrehajtási határozatok mellékletében ismertetettek szerint – az érintett tagállamokban fertőzéssel sújtott körzet létesítése, amely magában foglalja azt a területet, ahol a bőrcsomósodáskór előfordulása megerősítést nyert, valamint minden, a 92/119/EGK irányelvnek megfelelően Görögország, illetve Bulgária által létrehozott védő- és megfigyelési körzetet. A betegséggel kapcsolatos helyzet alakulása nyomán az (EU) 2015/1500 bizottsági végrehajtási határozatot és az (EU) 2016/645 bizottsági végrehajtási határozatot több ízben is módosították, és többek között bővítésre kerültek a fertőzéssel sújtott körzetek úgy, hogy további regionális egységekre kiterjedjenek Görögországban, illetve Bulgáriában. Az említett végrehajtási határozatok 2016. december 31-ig alkalmazandók.

    (4)

    Az (EU) 2015/2055 bizottsági végrehajtási határozat (8) és az (EU) 2016/1183 bizottsági végrehajtási határozat (9) értelmében Görögország és Bulgária az érintett végrehajtási határozatok I. mellékletében meghatározott vakcinázási körzetben található gazdaságokban tartott szarvasmarhafélék esetében sürgősségi vakcinázást hajthat végre.

    (5)

    Görögország és Bulgária mellett 2016 áprilisa és augusztusa között számos délkelet-európai harmadik ország (Albánia, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Koszovó (10), Montenegró és Szerbia) is jelentést tett arról, hogy területükön most először megjelent a bőrcsomósodáskór. Az említett harmadik országok értesítették a Bizottságot, hogy az aktuális járványügyi protokollba – egyéb intézkedések mellett – felvették a bőrcsomósodáskór elleni vakcinázást.

    (6)

    Az EFSA véleményének (11) megfelelően a bőrcsomósodáskór ellen csak attenuált élő vakcinák érhetők el a kereskedelmi forgalomban. Az EFSA véleménye szerint az attenuált „Neethling” bőrcsomósodáskór-vírust tartalmazó vakcina rendkívül hatékony az elhullás megelőzése terén. Mivel a bőrcsomósodáskór elleni homológ vakcinák hatékonyabbak, mint az attenuált juhhimlő-víruson alapuló vakcinák, javasolt a használatuk, amennyiben kizárólag az Unión kívül működő vakcinagyártóktól beszerezhetők. Emellett – szintén az EFSA véleményének megfelelően – a bőrcsomósodáskór kiváltó tényezője az érintett állatok bőrében akár 92 napig jelen lehet, akár látható elváltozás nélkül is.

    (7)

    Jelenleg nincs olyan, a bőrcsomósodáskór elleni vakcina, amely rendelkezne uniós forgalombahozatali engedéllyel. Ezért a 92/119/EGK irányelv 19. cikke szerinti sürgősségi vakcinázás kizárólag a 2001/82/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (12) 8. cikkének megfelelően hajtható végre, amelynek értelmében a tagállamok ideiglenesen engedélyezhetik forgalombahozatali engedéllyel nem rendelkező immunológiai állatgyógyászati készítmények használatát súlyos járványos állatbetegségek esetén, mint amilyen a bőrcsomósodáskór.

    (8)

    Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 2016. július 29-i, a bőrcsomósodáskórra vonatkozó sürgős tanácsa (13) értelmében a bőrcsomósodáskór elterjedésének visszaszorítására a leghatékonyabb módszer a vakcinázás. A bőrcsomósodáskór felszámolásához vakcinázást kell végrehajtani a betegségre fogékony fajok teljes populációján azokban a régiókban, amelyekben a bőrcsomósodáskór megjelent, vagy amelyekben a betegség megjelenésének kockázata fennáll, annak érdekében, hogy a minimálisra lehessen csökkenteni a kitörések számát, továbbá az állatok és a gazdaságok szintjén magas szintű vakcinázási lefedettségre van szükség. Vagyis a bőrcsomósodáskórra vonatkozó szilárd megelőzési és védekezési stratégiának tartalmaznia kell a vakcinázás elrendelését.

    (9)

    A bőrcsomósodáskórnak vakcinázott állatokról és azokból származó termékekről való átterjedésével kapcsolatos kockázat eltér attól a kockázattól, amelyet a vakcinázatlan és esetleg a betegség lappangó szakaszában lévő állatok jelentenek. Ezért meg kell határozni a vakcinázott szarvasmarhafélék és az ilyen állatokból származó termékek szállításra bocsátására vonatkozó feltételeket. Emellett a bőrcsomósodáskórnak azon (vakcinázott vagy nem vakcinázott) állatokon keresztüli terjedésének a kockázata, amelyek olyan területről származnak, ahol bőrcsomósodáskór elleni vakcinázást alkalmaznak, de nem jelent meg bőrcsomósodáskór, különbözik a bőrcsomósodáskór által érintett területekről származó állatok jelentette kockázattól. Ezért ezen állatok vonatkozásában specifikus feltételeket kell megállapítani.

    (10)

    A bőrcsomósodáskórral kapcsolatos tudományos ismereteink hiányosak. A vakcinázott szarvasmarhafélék védettek ugyan a betegség klinikai tüneteitől, de nem feltétlenül védettek a megfertőződéstől, és nem minden vakcinázott állatnál alakul ki immunitás. Ezért a kockázat minimalizálása érdekében a vakcinázott állatok szállítmányainak szállításra bocsátása csak legalább 28 napos időtartamot követően engedélyezhető, mivel 28 nap a bőrcsomósodáskór vakcinázást követő leghosszabb lappangási időszaka.

    (11)

    A bőrcsomósodáskór terjedési kockázatát illetően a különféle áruk eltérő kockázati szintet képviselnek. Az EFSA véleményében foglaltaknak megfelelően az élő szarvasmarhafélék, valamint a fertőzött szarvasmarhafélék spermájának, nyersbőrének és irhájának szállítása az expozíció és a következmények tekintetében nagyobb kockázattal jár, mint az egyéb termékek, így pl. a szarvasmarhafélékből származó tej és tejtermékek, kezelt bőr és irha vagy friss hús, előkészített hús és húskészítmények szállítása. Ugyanakkor az e termékeknek a bőrcsomósodáskór átvitelében betöltött esetleges szerepét alátámasztó tudományos vagy kísérleti úton nyert bizonyítékok hiányosak. Ebben a határozatban ezért kiegyensúlyozott és a kockázatokhoz mérten arányos védőintézkedéseket kell előírni. Hasonlóképpen, nem lehet kizárni a bőrcsomósodáskórnak a szarvasmarhafélék spermája, petesejtjei és embriói általi átvitelét sem. Ezért az EFSA véleménye és az Állat-egészségügyi Világszervezet (OIE) legfrissebb releváns szabványai és ajánlásai alapján indokolt e termékekre bizonyos védintézkedéseket előírni.

    (12)

    A szarvasmarhafélék vázizomszövete az OIE Állatbetegségekkel Foglalkozó Tudományos Bizottsága (14) szerint biztonságos termék, ahogyan azt az OIE szárazföldi állatok egészségügyi szabványaival foglalkozó bizottsága 2016. februári üléséről készült jegyzőkönyv B. része 36. mellékletében (15) is jelezték. A bőrcsomósodáskór vírusának friss húsból, előkészített húsból vagy húskészítményekből a betegségre fogékony állatokra történő átvitelét nem támasztja alá tudományos vagy kísérleti úton nyert bizonyíték. Jóllehet az EFSA véleménye azt jelzi, hogy a bőrcsomósodáskór vírusa a friss húsban meghatározatlan ideig képes a túlélésre, az 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletben (16) és a 999/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (17) 7. cikkében foglalt, a kérődzőknek kérődzőkből származó fehérjékkel való takarmányozására vonatkozó uniós tilalomnak köszönhetően ki van zárva a bőrcsomósodáskór vírusa orális átvitelének lehetősége.

    (13)

    A tej és a tejtermékek, valamint a kolosztrum csak abban az esetben jelenthetnek kockázatot a bőrcsomósodáskór terjedésének szempontjából, ha azokat a betegségre fogékony állatfajoknak történő takarmányozásra szánják. Ezért a bőrcsomósodáskór általuk való terjedésének megelőzése érdekében kockázatcsökkentő intézkedések megállapítása szükséges azokra az esetekre, amikor e termékeket takarmányozásra szánják.

    (14)

    A 64/432/EGK tanácsi irányelv (18) és a 93/444/EGK bizottsági határozat (19) értelmében az állatokat szállítás közben állat-egészségügyi bizonyítványnak kell kísérnie. Amennyiben az e határozat I. mellékletében felsorolt területekről származó élő állatok szállításra bocsátásának tilalmától való eltérést Unión belüli kereskedelemre vagy harmadik országba irányuló exportra szánt élő állatok esetében alkalmazzák, az említett egészségügyi bizonyítványokban – annak érdekében, hogy a vonatkozó bizonyítványok megfelelő és pontos egészségügyi információkat tartalmazzanak – hivatkozni kell erre a határozatra.

    (15)

    Az egyértelműség és az egyszerűsítés érdekében az (EU) 2015/1500, (EU) 2015/2055, (EU) 2016/645 és (EU) 2016/1183 végrehajtási határozatokat hatályon kívül kell helyezni, és fel kell váltani e határozattal, amely a bőrcsomósodáskór által érintett vagy a betegséggel szemben vakcinázást alkalmazó valamennyi tagállam tekintetében módosított, egységes intézkedéseket vezet be.

    (16)

    Az érintett tagállamok által benyújtott és az (EU) 2015/2055 és (EU) 2016/1183 végrehajtási határozatokban szereplő, Görögországra, illetve Bulgáriára vonatkozó vakcinázási programok jóváhagyása, továbbá a Horvátország által benyújtott vakcinázási program jóváhagyása egy másik, a későbbiekben elfogadásra kerülő végrehajtási határozat tárgyát képezi.

    (17)

    Bulgária értesítette a Bizottságot, hogy 2016. július 15-én az összes szarvasmarhaféle bőrcsomósodáskór elleni vakcinázása befejeződött, továbbá hogy területén utoljára 2016. augusztus 1-jén fordult elő bőrcsomósodáskór. Ennek megfelelően Bulgária egyes területeit, ahol sosem fordult elő bőrcsomósodáskór, de vakcinázást hajtottak végre a betegség ellen, e határozat mellékletének I. részében „betegségtől mentes, védőoltással védett körzetként”, míg a terület fennmaradó részét „fertőzött körzetként” kell felvenni.

    (18)

    Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    Tárgy és hatály

    E határozat megállapítja az I. mellékletben felsoroltak szerinti tagállamokban vagy azok részeiben (a továbbiakban: érintett tagállamok) a bőrcsomósodáskórral összefüggésben foganatosítandó állat-egészségügyi védőintézkedéseket, ezen belül a tagállamok által a Bizottság jóváhagyása céljából benyújtott, bőrcsomósodáskór elleni vakcinázási programok minimumkövetelményeit.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E határozat alkalmazásában:

    1.   „szarvasmarhafélék”: a Bos taurus, Bos indicus, Bison bison és Bubalus bubalis fajhoz tartozó patás állatok;

    2.   „fogságban élő kérődző vadak”: olyan fajokba tartozó kérődző vadak, amelyek a legfrissebb tudományos ismeretek alapján érintettek a bőrcsomósodáskór átadásában és terjesztésében;

    3.   „fertőzött körzet”: a tagállam területének azon, e határozat I. mellékletének II. részében felsorolt része, amely magában foglalja azt a területet, amelyen a bőrcsomósodáskór előfordulása megerősítést nyert, valamint minden, a 92/119/EGK irányelv 10. cikkének megfelelően létrehozott védő- és megfigyelési körzetet, és amelyen a bőrcsomósodáskór elleni vakcinázás a vakcinázási programok Bizottság általi jóváhagyását követően végrehajtható;

    4.   „betegségtől mentes, védőoltással védett körzet”: a tagállam területének azon, e határozat I. mellékletének I. részében felsorolt része, amely magában foglalja a bőrcsomósodáskórral fertőzött körzeten kívüli területeket, amelyeken a vakcinázási programok Bizottság általi jóváhagyását követően bőrcsomósodáskór elleni vakcinázást hajtanak végre.

    3. cikk

    Az I. mellékletben szereplő területekről származó szarvasmarhaféléknek, fogságban élő kérődző vadaknak és bizonyos állati eredetű termékeknek a szállításra bocsátására vonatkozó korlátozások

    Az érintett tagállamok megtiltják a következő szállítmányok szállításra bocsátását:

    a)

    az I. melléklet I. és II. részében felsorolt területekről származó élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak;

    b)

    az I. melléklet I. és II. részében felsorolt területekről származó szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak spermája, petesejtjei és embriói;

    c)

    az I. melléklet II. részében felsorolt területekről származó szarvasmarhafélékből és fogságban élő kérődző vadakból nyert, takarmánynak szánt kolosztrum, tej és tejtermékek;

    d)

    az I. melléklet I. és II. részében felsorolt területekről származó szarvasmarhafélékből és fogságban élő kérődző vadakból nyert állati melléktermékek, az e) pontban felsoroltak kivételével;

    e)

    az I. melléklet I. és II. részében felsorolt területekről származó szarvasmarhafélékből és fogságban élő kérődző vadakból nyert, emberi felhasználásra szánt kezeletlen nyersbőr és irha vagy nem emberi felhasználásra szánt kezeletlen bőr és irha.

    4. cikk

    Eltérés az I. melléklet I. részében felsorolt területekről származó élő szarvasmarhaféléknek és fogságban élő kérődző vadaknak a szállításra bocsátására vonatkozó tilalomtól

    (1)   A 3. cikk a) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak szállításra bocsátását olyan gazdaságokból, amelyek az I. melléklet I. részében felsorolt területeken helyezkednek el, amennyiben az érintett állatok esetében az alábbiak közül legalább egy feltétel teljesül:

    a)

    az állatokat az I. melléklet I. vagy II. részében felsorolt területekről ugyanazon vagy egy másik tagállamba, vagy egy harmadik országba szállítják, és teljesülnek a következő feltételek:

    i.

    az állatok bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került, és az állatok olyan gazdaságból származnak, ahol legalább 28 napos időtartamig tartózkodtak, továbbá ahol valamennyi, a betegségre fogékony fajba tartozó állat bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került;

    ii.

    a berakodáskor a gazdaságban lévő valamennyi állatot klinikailag megvizsgálták, és azok a bőrcsomósodáskór egyetlen klinikai tünetét sem mutatták;

    iii.

    az állatokra a 92/119/EGK irányelvben foglalt korlátozások egyike sem vonatkozik;

    iv.

    a származás helye szerinti illetékes hatóság a bőrcsomósodáskór ellen olyan vakcinázási programot hajt végre, amely megfelel a II. mellékletben megállapított feltételeknek, és amelyet a Bizottság jóváhagyott, és z illetékes hatóság értesítette a Bizottságot és a többi tagállamot a vakcinázási program kezdetének dátumáról; valamint

    v.

    a 12. cikknek megfelelően terelőeljárás létrehozására került sor a származási, átszállítási és rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatóságainak irányítása alatt, biztosítandó, hogy az állatok szállítása biztonságos módon történjen, és az állatokat később ne bocsássák szállításra egy másik tagállamba vagy harmadik országba; vagy

    b)

    az állatokat ugyanazon vagy egy másik tagállam, vagy egy harmadik ország valamely területére szállítják, és teljesülnek a következő feltételek:

    i.

    az állatok bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább három hónappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került, és az állatok olyan gazdaságból származnak, amelyben valamennyi, a betegségre fogékony fajba tartozó állat bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került;

    ii.

    a berakodáskor a gazdaságban lévő valamennyi állatot klinikailag megvizsgálták, és azok a bőrcsomósodáskór egyetlen klinikai tünetét sem mutatták;

    iii.

    az állatokra a 92/119/EGK irányelvben foglalt korlátozások egyike sem vonatkozik;

    iv.

    az állatokat születésük óta vagy a szállítást megelőzően legalább 28 napig olyan gazdaságban tartották, amelynek legalább 20 km-es körzetében három hónappal a szállításra bocsátás dátuma előtt nem erősítették meg a bőrcsomósodáskór előfordulását, azt megelőzően pedig a bőrcsomósodáskór-fertőzés megerősítése esetén az érintett gazdaságokban minden, a betegségre fogékony állatot leöltek és megsemmisítettek; a gazdaság az I. melléklet I. részében felsorolt területen működik olyan tagállamban, ahol a szállításra bocsátás dátuma előtt legalább három hónappal az I. melléklet I. részében felsorolt valamennyi területen vakcinázást vagy újbóli vakcinázást hajtottak végre bőrcsomósodáskór ellen a II. mellékletnek megfelelően, és az állatok még a védőoltás gyártó általi leírásában garantált immunitási időszakon belül vannak;

    v.

    a származás hely szerinti illetékes hatóság a bőrcsomósodáskór ellen olyan vakcinázási programot hajtott végre, amely megfelel a II. mellékletben megállapított feltételeknek, és amelyet a Bizottság jóváhagyott, az illetékes hatóság pedig értesítette a Bizottságot és a többi tagállamot a vakcinázási program kezdetének és befejezésének dátumáról; valamint

    vi.

    a 12. cikknek megfelelően terelőeljárás létrehozására került sor a származási, átszállítási és rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatóságainak irányítása alatt, biztosítandó, hogy az állatok szállítása biztonságos módon történjen, és az állatokat később ne bocsássák szállításra egy másik tagállamba vagy harmadik országba; vagy

    c)

    az állatokat ugyanazon vagy egy másik tagállam, vagy egy harmadik ország bármely területére szállítják, és teljesülnek a következő feltételek:

    i.

    az állatokra teljesülnek más, megfelelő állat-egészségügyi garanciák, mivel azon kockázatelemzés eredménye alapján, amelyet a származási hely szerinti tagállam illetékes hatósága a bőrcsomósodáskór terjedése ellen hozott intézkedésekkel kapcsolatban előír, és amelyet a tranzit és a rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatósága az állatok szállításra bocsátásának dátumát megelőzően jóváhagyott, megfelelőnek bizonyultak;

    ii.

    az állatok bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került, és az állatok olyan gazdaságból származnak, amelyben valamennyi, a betegségre fogékony fajba tartozó állat bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került;

    iii.

    a berakodáskor a gazdaságban lévő valamennyi állatot klinikailag megvizsgálták, és azok a bőrcsomósodáskór egyetlen klinikai tünetét sem mutatták;

    iv.

    az állatokra a 92/119/EGK irányelvben foglalt korlátozások egyike sem vonatkozik;

    v.

    az állatokat születésük óta vagy a szállításra bocsátás dátumát megelőzően legalább 28 napig olyan gazdaságban tartották, amelynek legalább 20 km-es körzetében három hónappal a szállítás előtt nem erősítették meg a bőrcsomósodáskór előfordulását, azt megelőzően pedig a bőrcsomósodáskór-fertőzés megerősítése esetén az érintett gazdaságokban minden, a betegségre fogékony állatot leöltek és megsemmisítettek;

    vi.

    a 12. cikknek megfelelően terelőeljárás létrehozására került sor a származási, a tranzit és a rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatóságainak irányítása alatt, biztosítandó, hogy az i. alpontban előírt állat-egészségügyi garanciáknak megfelelően elszállított állatok szállítása biztonságos módon történjen, és az állatokat később ne bocsássák szállításra egy másik tagállamba vagy harmadik országba;

    vii.

    a származás helye szerinti illetékes hatóság a bőrcsomósodáskór ellen olyan vakcinázási programot hajt végre, amely megfelel a II. mellékletben megállapított feltételeknek, és amelyet a Bizottság jóváhagyott, és z illetékes hatóság értesítette a Bizottságot és a többi tagállamot a vakcinázási program kezdetének dátumáról; valamint

    viii.

    a származási hely szerinti tagállam haladéktalanul tájékoztatja a Bizottságot és a többi tagállamot az i. alpontban említett állat-egészségügyi garanciákról és illetékes hatóságok általi jóváhagyásról.

    (2)   Amennyiben a szarvasmarhafélékre és a fogságban élő kérődző vadakra teljesülnek az eltérésre az e cikk (1) bekezdésében előírt feltételek, az érintett állatok esetében a 64/432/EGK irányelvben vagy a 93/444/EGK határozatban előírt megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvány az alábbiakkal egészül ki:

    „Az egyes tagállamokban előforduló bőrcsomósodáskórral kapcsolatos állat-egészségügyi védőintézkedésekről szóló (EU) 2016/2008 bizottsági végrehajtási határozat (4. cikke (1)bekezdése a) pontjának vagy 4. cikke (1) bekezdése b) pontjának vagy 4. cikke (1) bekezdése c) pontjának) (értelemszerűen jelölje) megfelelő …(állatok)”.

    5. cikk

    Eltérés az I. melléklet II. részében felsorolt területekről származó élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak szállításra bocsátására vonatkozó tilalomtól

    (1)   A 3. cikk a) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadaknak valamely tagállam vagy harmadik ország valamely területére olyan gazdaságokból történő szállításra bocsátását, amelyek az I. melléklet II. részében felsorolt területeken helyezkednek el, amennyiben az érintett állatok esetében teljesülnek az alábbi feltételek:

    a)

    az állatokra teljesülnek a megfelelő állat-egészségügyi garanciák, mivel azon kockázatelemzés eredménye alapján, amelyet a származási hely szerinti tagállam illetékes hatósága a bőrcsomósodáskór terjedése ellen hozott intézkedésekkel kapcsolatban előír, és amelyet a tranzit és a rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatósága az állatok szállításra bocsátását megelőzően jóváhagyott, megfelelőnek bizonyultak;

    b)

    az állatok bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került, és az állatok olyan gazdaságból származnak, amelyben valamennyi, a betegségre fogékony fajba tartozó állat bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került;

    c)

    a berakodáskor a gazdaságban lévő valamennyi állatot klinikailag megvizsgálták, és azok a bőrcsomósodáskór egyetlen klinikai tünetét sem mutatták;

    d)

    az állatokra a 92/119/EGK irányelvben foglalt korlátozások egyike sem vonatkozik;

    e)

    az állatokat születésük óta vagy a szállítást megelőzően legalább 28 napig olyan gazdaságban tartották, amelynek legalább 20 km-es körzetében három hónappal a szállításra bocsátás dátuma előtt nem erősítették meg a bőrcsomósodáskór előfordulását, azt megelőzően pedig a bőrcsomósodáskór-fertőzés megerősítése esetén az érintett gazdaságokban minden, a betegségre fogékony állatot leöltek és megsemmisítettek; a gazdaság az I. melléklet II. részében felsorolt területen működik olyan tagállamban, ahol a szállításra bocsátás dátuma előtt legalább három hónappal az I. melléklet II. részében felsorolt valamennyi területen vakcinázást vagy újbóli vakcinázást hajtottak végre bőrcsomósodáskór ellen a II. mellékletnek megfelelően, és az állatok még a védőoltás gyártó általi leírásában garantált immunitási időszakon belül vannak;

    f)

    a származás helye szerinti illetékes hatóság a bőrcsomósodáskór ellen olyan vakcinázási programot hajt végre, amely megfelel a II. mellékletben megállapított feltételeknek, és amelyet a Bizottság jóváhagyott, az illetékes hatóság pedig a II. mellékletnek megfelelően értesítette a Bizottságot és a többi tagállamot a vakcinázási program kezdetének és befejezésének dátumáról;

    g)

    a 12. cikknek megfelelően terelőeljárás létrehozására került sor a származási, tranzit és rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatóságainak irányítása alatt, biztosítandó, hogy az a) pontban előírt állat-egészségügyi garanciáknak megfelelően elszállított állatok szállítása biztonságos módon történjen, és az állatokat később ne bocsássák szállításra egy másik tagállamba vagy harmadik országba; valamint

    h)

    a származási hely szerinti tagállam haladéktalanul tájékoztatja a Bizottságot és a többi tagállamot az a) pontban említett állat-egészségügyi garanciákról és illetékes hatóságok általi jóváhagyásról.

    (2)   Amennyiben a szarvasmarhafélékre és a fogságban élő kérődző vadakra teljesülnek az eltérésre az e cikk (1) bekezdésében előírt feltételek, az érintett állatok esetében a 64/432/EGK irányelvben vagy a 93/444/EGK határozatban előírt megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvány az alábbiakkal egészül ki:

    „Az egyes tagállamokban előforduló bőrcsomósodáskórral kapcsolatos állat-egészségügyi védőintézkedésekről szóló (EU) 2016/2008 bizottsági végrehajtási határozat (5. cikke (1) bekezdésének) megfelelő …(állatok)”.

    6. cikk

    Élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak ugyanazon tagállamnak az I. melléklet I. és II. részében felsorolt területei közötti szállításra bocsátására alkalmazandó egyedi feltételek

    (1)   A 3. cikk a) pontjában előírt tilalomtól eltérve és az e cikk (2) bekezdésében foglaltak teljesülése esetén az illetékes hatóság engedélyezheti az azon gazdaságokból származó élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak szállítmányainak szállításra bocsátását, amelyek az alábbiakban felsorolt területeken helyezkednek el:

    a)

    az I. melléklet I. része, amennyiben a rendeltetési hely ugyanazon tagállamnak az I. melléklet I. vagy II. részében felsorolt egy másik területén helyezkedik el;

    b)

    az I. melléklet II. része, amennyiben a rendeltetési hely ugyanazon tagállamnak az I. melléklet II. részében felsorolt egy másik területén helyezkedik el;

    (2)   Az (1) bekezdésben előírt eltérés csak abban az esetben alkalmazandó élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak szállítmányaira, amennyiben az érintett állatok esetében az alábbiak közül legalább egy feltétel teljesül:

    a)

    az állatok bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került, és az állatok olyan gazdaságból származnak, amelyben valamennyi, a betegségre fogékony fajba tartozó állat bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására legalább 28 nappal a szállításra bocsátás dátuma előtt sor került;

    b)

    az állatok, függetlenül vakcinázási státusuktól vagy a származás helye szerinti gazdaságban a bőrcsomósodáskór elleni vakcinázás helyzetétől, kényszervágás esetén vágóhídra szállíthatók, amennyiben a származás helye szerinti gazdaságra a 92/119/EGK irányelvben a bőrcsomósodáskórral kapcsolatban előírt korlátozások közül – amelyek megtiltanák az ilyen szállítást – egy sem vonatkozik;

    c)

    az állatok az ellés előtt legalább 28 nappal vakcinázott anyaállatoktól származó, 4 hónaposnál fiatalabb, nem vakcinázott utódok, melyek másik gazdaságba szállíthatók, amennyiben legalább 28 nappal a tervezett szállítást megelőzően a származás szerinti gazdaságban minden, a betegségre fogékony állat esetében vakcinázást vagy újbóli vakcinázást hajtottak végre a gyártó utasításainak betartásával, a gazdaságra pedig a 92/119/EGK irányelvben a bőrcsomósodáskórral kapcsolatban előírt korlátozások közül – amelyek megtiltanák az ilyen szállítást – egy sem vonatkozik.

    7. cikk

    Eltérések az I. melléklet I. részében felsorolt területekről származó szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak spermájának, petesejtjeinek és embrióinak a szállításra bocsátására vonatkozó tilalomtól

    (1)   A 3. cikk b) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak spermájának, petesejtjeinek és embrióinak ugyanazon vagy egy másik tagállam egy másik, az I. melléklet I. vagy II. részében felsorolt területére történő szállításra bocsátását olyan spermagyűjtő központokból és állomásokról vagy más létesítményekből, amelyek az I. melléklet I. részében felsorolt területeken helyezkednek el, amennyiben a donor állatok, valamint a sperma, a petesejtek és az embriók esetében teljesülnek az alábbiak feltételek:

    a)

    a donor állatok bőrcsomósodáskór elleni vakcinázására vagy újbóli vakcinázására a felhasznált vakcina gyártójának utasításainak betartásával sor került, és az első vakcinázás legalább 60 nappal a sperma, petesejtek és embriók begyűjtését megelőzően történt; vagy a donor állatokon a bőrcsomósodáskór vírusa antitesteinek kimutatására szolgáló szerológiai vizsgálatot végeztek negatív eredménnyel, a begyűjtés napján és legalább 28 nappal a spermagyűjtési időszakot követően, vagy pedig az embriók és petesejtek begyűjtésének napján;

    b)

    a donor állatokat 60 nappal a sperma, petesejtek és embriók begyűjtését megelőzően olyan mesterséges megtermékenyítési központban vagy más megfelelő létesítményben tartották, amelynek legalább 20 km-es körzetében három hónappal a sperma, petesejtek és embriók begyűjtését megelőzően nem erősítették meg a bőrcsomósodáskór előfordulását, azt megelőzően pedig a bőrcsomósodáskór-fertőzés megerősítése esetén az érintett gazdaságokban minden, a betegségre fogékony állatot leöltek és megsemmisítettek;

    c)

    a donor állatokat 28 nappal a begyűjtést megelőzően, valamint a teljes gyűjtési időszak alatt klinikailag megvizsgálták, és azok a bőrcsomósodáskór egyetlen klinikai tünetét sem mutatták;

    d)

    a donor állatokon a bőrcsomósodáskór kórokozójának kimutatása céljából polimeráz láncreakcióval (PCR) vizsgálatot végeztek a spermagyűjtés kezdetekor, majd azt követően a spermagyűjtési időszak alatt legalább 14 naponta vett, vagy az embriók és petesejtek begyűjtésének napján levett vérmintákon, negatív eredménnyel;

    e)

    a spermán a bőrcsomósodáskór kórokozójának kimutatása céljából polimeráz láncreakcióval (PCR) vizsgálatot végeztek, negatív eredménnyel; valamint

    f)

    a származás helye szerinti illetékes hatóság a bőrcsomósodáskór ellen olyan vakcinázási programot hajt végre, amely megfelel a II. mellékletben megállapított feltételeknek, és amelyet a Bizottság jóváhagyott, az illetékes hatóság pedig a II. mellékletnek megfelelően értesítette a Bizottságot és a többi tagállamot a vakcinázási program kezdetének és befejezésének dátumáról;

    (2)   A 3. cikk b) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak spermájának, petesejtjeinek és embrióinak valamely tagállam vagy harmadik ország valamely területére történő szállításra bocsátását olyan spermagyűjtő központokból és állomásokról vagy más gazdaságokból, amelyek az I. melléklet I. részében felsorolt területeken helyezkednek el, amennyiben a donor állatok, valamint a sperma, a petesejtek és az embriók esetében teljesülnek az alábbiak feltételek:

    a)

    az (1) bekezdés a)–f) pontjában megállapított feltételek;

    b)

    a donor állatokra teljesülnek más, megfelelő állat-egészségügyi garanciák, mivel a szállítás hatására vonatkozó kockázatelemzés eredménye alapján, amelyet a származási hely szerinti tagállam illetékes hatósága a bőrcsomósodáskór terjedése ellen hozott intézkedésekkel kapcsolatban előír, és amelyet a tranzit és a rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatósága a sperma, petesejtek vagy embriók szállításra bocsátását megelőzően jóváhagyott, megfelelőnek bizonyultak; valamint

    c)

    a származási hely szerinti tagállam haladéktalanul tájékoztatja a Bizottságot és a többi tagállamot a b) pontban említett állat-egészségügyi garanciákról és illetékes hatóságok általi jóváhagyásról.

    (3)   Az e cikk (1) vagy (2) bekezdésében előírt feltételeknek megfelelő sperma, petesejtek és embriók egy másik tagállamba vagy harmadik országba való szállításra bocsátása esetén a 88/407/EGK, 89/556/EGK irányelvben vagy a 93/444/EGK határozatban előírt megfelelő állat-egészségügyi bizonyítvány az alábbi szöveggel egészül ki:

    „Az egyes tagállamokban előforduló bőrcsomósodáskórral kapcsolatos állat-egészségügyi védőintézkedésekről szóló (EU) 2016/2008 bizottsági végrehajtási határozat (7. cikke (1) vagy 7. cikke (2) bekezdésének) (értelemszerűen jelölje) megfelelő …(sperma, petesejtek és/vagy embriók, értelemszerűen jelölje)”.

    8. cikk

    Eltérés az I. melléklet I. és II. részében felsorolt területekről származó szarvasmarhafélékből és fogságban élő kérődző vadakból származó feldolgozatlan állati melléktermékek szállításra bocsátására vonatkozó tilalomtól

    A 3. cikk d) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti szarvasmarhafélékből és fogságban élő kérődző vadakból származó feldolgozatlan állati melléktermékeknek a szállításra bocsátását a következő területekről:

    a)

    az I. melléklet I. részében felsorolt terület, amennyiben a rendeltetési hely ugyanazon tagállamban vagy egy másik tagállamnak az I. melléklet I. vagy II. részében felsorolt valamely területén található;

    b)

    az I. melléklet II. részében felsorolt terület, amennyiben a rendeltetési hely ugyanazon tagállamban vagy egy másik tagállamnak az I. melléklet II. részében felsorolt valamely területén található, amennyiben:

    i.

    a feldolgozatlan állati melléktermékeket az illetékes hatóság felügyelete mellett az 1069/2009/EK rendeletnek megfelelően jóváhagyott üzembe szállítják feldolgozás vagy ártalmatlanítás céljára; valamint

    ii.

    ha a rendeltetési hely egy másik tagállamban található, a 12. cikknek megfelelően terelőeljárás létrehozására kerül sor a származási, átszállítási és rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatóságainak irányítása alatt, biztosítandó, hogy a feldolgozatlan állati melléktermékek rendeltetési helyre történő szállítása biztonságos módon történjen, és a termékeket később ne bocsássák szállításra egy másik tagállamba vagy harmadik országba.

    9. cikk

    Eltérés az I. melléklet I. és II. részében felsorolt területekről származó szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak bőrének és irhájának a szállításra bocsátására vonatkozó tilalomtól

    (1)   A 3. cikk e) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak bőrének és irhájának az I. melléklet I. részében felsorolt területekről ugyanazon vagy egy másik tagállam egy másik, az I. melléklet I. vagy II. részében felsorolt területére történő szállításra bocsátását, amennyiben teljesülnek az alábbi feltételek:

    a)

    a termék emberi felhasználásra szánt kezeletlen nyersbőr és irha vagy olyan kezeletlen bőr és irha, amelyet az illetékes hatóság felügyelete mellett jóváhagyott üzembe szállítanak feldolgozás vagy ártalmatlanítás céljára;

    b)

    ha a rendeltetési hely egy másik tagállamban található, a 12. cikknek megfelelően terelőeljárás létrehozására kerül sor a származási, átszállítási és rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatóságainak irányítása alatt, biztosítandó, hogy a bőrök és irhák rendeltetési helyre történő szállítása biztonságos módon történjen, és a termékeket később ne bocsássák szállításra egy másik tagállamba vagy harmadik országba, mielőtt sor kerülne legalább a 9. cikk (2) bekezdésének b) pontjában foglaltaknak megfelelő feldolgozásukra; valamint

    c)

    a bőrök és irhák olyan gazdaságokból származnak, amelyekre a 92/119/EGK irányelvben a bőrcsomósodáskórral kapcsolatban előírt korlátozások közül egy sem vonatkozik.

    (2)   A 3. cikk e) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak bőrének és irhájának az I. melléklet I. vagy II. részében felsorolt területekről ugyanazon vagy egy másik tagállam, vagy egy harmadik ország valamely területére történő szállításra bocsátását, amennyiben teljesülnek az alábbi feltételek:

    a)

    a termék emberi felhasználásra szánt kezeletlen nyersbőr és irha vagy olyan kezeletlen bőr és irha, amely olyan gazdaságokból származik, amelyekre a 92/119/EGK irányelvben a bőrcsomósodáskórral kapcsolatban előírt korlátozások közül egy sem vonatkozik;

    b)

    a bőröket és irhákat:

    i.

    a 142/2011/EU bizottsági rendelet (20) I. melléklete 28. b)–e) pontjában foglaltaknak megfelelően kezelték; vagy

    ii.

    alávetették valamely, a 853/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (21) III. melléklete XIV. szakasza I. fejezetének (4)b)ii. pontjában szereplő kezelések egyikének; valamint

    c)

    a kezelés után minden óvintézkedést megtettek a bőrök és irhák kórokozókkal történő fertőződésének elkerülése érdekében.

    (3)   A 3. cikk e) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak bőrének és irhájának az I. melléklet II. részében felsorolt területekről ugyanazon vagy egy másik tagállam egy másik, az I. melléklet II. részében felsorolt területére történő szállításra bocsátását, amennyiben teljesülnek az alábbi feltételek:

    a)

    a termék emberi felhasználásra szánt kezeletlen nyersbőr és irha vagy olyan kezeletlen bőr és irha, amelyet az illetékes hatóság felügyelete mellett jóváhagyott üzembe szállítanak feldolgozás vagy ártalmatlanítás céljára;

    b)

    ha a rendeltetési hely egy másik tagállamban található, a 12. cikknek megfelelően terelőeljárás létrehozására kerül sor a származási, átszállítási és rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatóságainak irányítása alatt, biztosítandó, hogy a bőrök és irhák rendeltetési helyre történő szállítása biztonságos módon történjen, és a termékeket később ne bocsássák szállításra egy másik tagállamba, mielőtt sor kerülne legalább a 9. cikk (2) bekezdésének b) pontjában foglaltaknak megfelelő feldolgozásukra; valamint

    c)

    a bőrök és irhák olyan gazdaságokból származnak, amelyekre a 92/119/EGK irányelvben a bőrcsomósodáskórral kapcsolatban előírt korlátozások közül egy sem vonatkozik.

    (4)   A 3. cikk e) pontjában előírt tilalomtól eltérve az illetékes hatóság engedélyezheti élő szarvasmarhafélék és fogságban élő kérődző vadak bőrének és irhájának az I. melléklet I. vagy II. részében felsorolt területekről ugyanazon vagy egy másik tagállam, vagy egy harmadik ország valamely területére történő szállításra bocsátását, amennyiben teljesülnek az alábbi feltételek:

    a)

    a bőrökre és irhákra teljesülnek más, megfelelő állat-egészségügyi garanciák, mivel azon kockázatelemzés eredménye alapján, amelyet a származási hely szerinti tagállam illetékes hatósága a bőrcsomósodáskór terjedése ellen hozott intézkedésekkel kapcsolatban előír, és amelyet a tranzit és a rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatósága a bőrök és irhák szállításra bocsátását megelőzően jóváhagyott, megfelelőnek bizonyultak;

    b)

    a bőrök és irhák olyan gazdaságokból származnak, amelyekre a 92/119/EGK irányelvben a bőrcsomósodáskórral kapcsolatban előírt korlátozások közül egy sem vonatkozik;

    c)

    a 12. cikknek megfelelően terelőeljárás létrehozására került sor a származási, tranzit és rendeltetési hely szerinti tagállamok illetékes hatóságainak irányítása alatt, biztosítandó, hogy az e bekezdés a) pontjában előírt állat-egészségügyi garanciáknak megfelelően szállításra bocsátott bőrök és irhák rendeltetési helyre való szállítása biztonságos módon történjen, és a termékeket később ne bocsássák szállításra egy másik tagállamba, mielőtt sor kerülne legalább a 9. cikk (2) bekezdésének b) pontjában foglaltaknak megfelelő feldolgozásukra; valamint

    d)

    a származási hely szerinti tagállam haladéktalanul tájékoztatja a Bizottságot és a többi tagállamot az a) pontban említett állat-egészségügyi garanciákról és illetékes hatóságok általi jóváhagyásról.

    10. cikk

    Eltérés az I. melléklet II. részében felsorolt területekről származó, takarmányozásra szánt kolosztrumnak, tejnek és tejtermékeknek a szállításra bocsátására vonatkozó tilalomtól

    (1)   Eltérve a 3. cikk c) pontjában előírt tilalomtól, az illetékes hatóság engedélyezheti az I. melléklet II. részében működő gazdaságokból származó szarvasmarhafélékből és fogságban élő kérődző vadakból nyert, takarmányozásra szánt kolosztrum, tej és tejtermékek szállításra bocsátását, amennyiben a kolosztrum, a tej és a tejtermékek esetében elvégezték valamely, a ragadós száj- és körömfájás vírusának elpusztítását biztosító, a 2003/85/EK tanácsi irányelv (22) IX. cikke A. része 1.1.–1.5. pontjában leírt kezelést, és a szállítmány megfelel az e cikk (2) bekezdésében foglaltaknak.

    (2)   Az illetékes hatóság csak abban az esetben engedélyezi az e cikk (1) bekezdésében foglalt eltérésnek megfelelően kolosztrum, tej és tejtermékek más tagállamokba való szállításra bocsátását, ha a szállítmányokat hatósági állat-egészségügyi bizonyítvány kíséri az 599/2004/EK bizottsági rendelet (23) mellékletében foglaltaknak megfelelően, és az említett bizonyítvány II. része a következő igazolással egészül ki:

    „Az egyes tagállamokban előforduló bőrcsomósodáskórral kapcsolatos állat-egészségügyi védőintézkedésekről szóló (EU) 2016/2008 bizottsági végrehajtási határozat 10. cikkének megfelelő kolosztrum, tej vagy tejtermékek”.

    11. cikk

    A szállítójárművekkel, a tisztítással és a fertőtlenítéssel kapcsolatos követelmények

    (1)   Az illetékes hatóság biztosítja, hogy azt megelőzően, hogy az I. melléklet II. részében felsorolt valamely területen a betegségre fogékony fajokba tartozó állatokkal kapcsolatba kerülő szállítójárművek bármelyike a területet elhagyná, a jármű üzemeltetője vagy vezetője bizonyítékkal szolgál arra vonatkozóan, hogy az érintett állatokkal való utolsó érintkezés óta a járművet oly módon tisztították meg és fertőtlenítették, amely inaktiválta a bőrcsomósodáskór vírusát, továbbá a járművet olyan, engedélyezett rovarölőkkel kezelték, amelyek hatékonyak a bőrcsomósodáskór vektoraival szemben.

    (2)   Az illetékes hatóság meghatározza, hogy az (1) bekezdésben foglaltak szerint a jármű üzemeltetője vagy vezetője mely információkat köteles benyújtani annak bizonyítására, hogy az előírt tisztításra, fertőtlenítésre és rovarmentesítésre sor került.

    12. cikk

    Terelőeljárás

    Az illetékes hatóság biztosítja, hogy a 4., 5., 6., 8. és 9. cikkben előírt, az élő szarvasmarhafélék, fogságban élő kérődző vadak, feldolgozatlan állati melléktermékek és kezeletlen bőrök és irhák szállítására vonatkozó terelőeljárás eleget tesz az alábbi feltételeknek:

    a)

    az érintett élő állatok, feldolgozatlan állati melléktermékek vagy kezeletlen bőrök és irhák szállítására használt minden egyes járművet:

    i.

    a feladás szerinti tagállam illetékes hatóságánál egyedileg nyilvántartásba vettek élő állatok, feldolgozatlan állati melléktermékek vagy kezeletlen bőrök és irhák terelőeljárás alkalmazásával történő szállítása céljából;

    ii.

    a hatósági állatorvos berakodás után plombával lezárt; a plombát csak a rendeltetési hely illetékes hatóságának tisztviselője törheti fel és cserélheti ki; a plomba alkalmazásáról vagy cseréjéről tájékoztatni kell a rendeltetési hely illetékes hatóságát;

    b)

    a szállítás:

    i.

    hatósági ellenőrzés mellett;

    ii.

    közvetlenül, megállás nélkül történik, kivéve, ha az 1/2005/EK tanácsi rendelet (24) által előírt pihenési időre kerül sor ellenőrző állomáson. Ha az I. melléklet II. részében felsorolt területen elhelyezkedő területen történő átszállítás során az ellenőrző állomáson tervezett pihenési idő időtartama egy napos vagy ennél hosszabb, az állatok vektorok elleni védelme biztosítva van;

    iii.

    az útvonalat a származási hely illetékes hatósága engedélyezte;

    c)

    a szállítmány kizárólag ugyanazon állat-egészségügyi státusú élő állatokból vagy feldolgozatlan állati melléktermékekből, illetve kezeletlen bőrökből és irhákból áll;

    d)

    a rendeltetési hely szerinti gazdaságért felelős hatósági állatorvos minden egyes beérkezést megerősít a származási hely illetékes hatóságánál;

    e)

    az élő állatok, feldolgozatlan állati melléktermékek vagy kezeletlen bőrök és irhák kirakodását követően a járművet és minden, a szállítás során használt felszerelést teljes egészében megtisztítanak, fertőtlenítenek és a bőrcsomósodáskór ismert vektoraival szemben hatékony, engedélyezett rovarölőkkel kezelnek a hatósági állatorvos felügyelete mellett, a rendeltetési hely zárt területén;

    f)

    az I. melléklet I. vagy II. részében felsorolt területekről történő első olyan szállításra bocsátást megelőzően, amely során terelőeljárásra kerül sor, a származási hely szerinti illetékes hatóság az érintett hatóságokkal együtt biztosítja a szükséges intézkedések meghozatalát annak érdekében, hogy a szállítás közben előforduló balesetek, a jármű komoly meghibásodása, a jármű vezetője vagy üzemeltetője csalárd tevékenysége esetén megfelelő vészhelyzeti terv, utasítási lánc, valamint a szolgálatok közötti teljes körű együttműködés lépjen működésbe, a tehergépjármű vagy egyéb jármű vezetője vagy üzemeltetője pedig haladéktalanul értesíti az illetékes hatóságot a jármű komoly meghibásodásáról vagy a járművet érő bármiféle balesetről; valamint

    g)

    kezeletlen bőrök és irhák vagy feldolgozatlan állati melléktermékek esetében a járműveknek minden oldalról (ideértve az ajtót is) teljesen szivárgásmenteseknek kell lenniük.

    13. cikk

    A bőrcsomósodáskór elleni vakcinázási programok

    A tagállamok által a Bizottságnak jóváhagyás céljára benyújtott, bőrcsomósodáskór elleni vakcinázási programoknak meg kell felelniük a II. mellékletben foglalt követelményeknek.

    14. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    Az (EU) 2015/1500, (EU) 2015/2055, (EU) 2016/645 és (EU) 2016/1183 végrehajtási határozathatályát veszti, a bennük foglalt intézkedéseket az e határozatban foglalt intézkedések váltják fel.

    15. cikk

    Alkalmazás

    Ez a határozat 2019. december 31-ig alkalmazandó.

    16. cikk

    Címzettek

    Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, 2016. november 15-én.

    a Bizottság részéről

    Vytenis ANDRIUKAITIS

    a Bizottság tagja


    (1)  HL L 395., 1989.12.30., 13. o.

    (2)  HL L 224., 1990.8.18., 29. o.

    (3)  HL L 62., 1993.3.15., 69. o.

    (4)  HL L 18., 2003.1.23., 11. o.

    (5)  EFSA Journal 2015; 13(1): 3986.

    (6)  A Bizottság (EU) 2015/1500 végrehajtási határozata (2015. szeptember 7.) a bőrcsomósodáskór görögországi előfordulásával összefüggő egyes ideiglenes védintézkedésekről és az (EU) 2015/1423 végrehajtási határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 234., 2015.9.8., 19. o.).

    (7)  A Bizottság (EU) 2016/645 végrehajtási határozata (2016. április 22.) a bőrcsomósodáskór bulgáriai előfordulásával összefüggő egyes védintézkedésekről (HL L 108., 2016.4.23., 61. o.).

    (8)  A Bizottság (EU) 2015/2055 végrehajtási határozata (2015. november 10.) a szarvasmarhafélék bőrcsomósodáskór elleni görögországi sürgősségi vakcinázására vonatkozó program meghatározásához kapcsolódó feltételek megállapításáról és az (EU) 2015/1500 végrehajtási határozat módosításáról (HL L 300., 2015.11.17., 31. o.).

    (9)  A Bizottság (EU) 2016/1183 végrehajtási határozata (2016. július 14.) a szarvasmarhafélék bőrcsomósodáskór elleni sürgősségi vakcinázására irányuló, Bulgáriában végrehajtandó program jóváhagyásáról és az (EU) 2016/645 végrehajtási határozat mellékletének módosításáról (HL L 195., 2016.7.20., 75. o.).

    (10)  Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.

    (11)  EFSA Journal 2015;13(1):3986 [73. o.].

    (12)  Az Európai Parlament és a Tanács 2001/82/EK irányelve (2001. november 6.) az állatgyógyászati készítmények közösségi kódexéről (HL L 311., 2001.11.28., 1. o.).

    (13)  EFSA Journal 2016;14(8):4573[27. o.].

    (14)  http://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Internationa_Standard_Setting/docs/pdf/SCAD/A_SCAD_Feb2016.pdf (15. melléklet, 11.11.1a). cikk. Biztonságos termékek).

    (15)  http://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Internationa_Standard_Setting/docs/pdf/A_TAHSC_Feb_2016_Part_B.pdf.

    (16)  Az Európai Parlament és a Tanács 1069/2009/EK rendelete (2009. október 21.)a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról és az 1774/2002/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (állati melléktermékekre vonatkozó rendelet), (HL L 300., 2009.11.14., 1. o.)

    (17)  Az Európai Parlament és a Tanács 999/2001/EK rendelete (2001. május 22) egyes fertőző szivacsos agyvelőbántalmak megelőzésére, az ellenük való védekezésre és a felszámolásukra vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 147., 2001.5.31., 1. o.).

    (18)  A Tanács 64/432/EGK irányelve (1964. június 26.) a szarvasmarhafélék és a sertések Közösségen belüli kereskedelmét érintő állat-egészségügyi problémákról (HL 121., 1964.7.29., 1977/64. o.).

    (19)  A Bizottság 93/444/EGK határozata (1993. július 2:) a harmadik országokba való kivitelre szánt egyes élő állatok és termékek Közösségen belüli kereskedelmére vonatkozó részletes szabályokról (HL L 208., 1993.8.19., 34. o.).

    (20)  A Bizottság 142/2011/EU rendelete ( 2011. február 25. ) a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról szóló 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról, valamint a 97/78/EK tanácsi irányelvnek az egyes minták és tételek határon történő állat-egészségügyi ellenőrzése alóli, az irányelv szerinti mentesítése tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 54., 2011.2.26., 1. o.).

    (21)  Az Európai Parlament és a Tanács 853/2004/EK rendelete (2004. április 29.) az állati eredetű élelmiszerek különleges higiéniai szabályainak megállapításáról (HL L 139., 2004.4.30., 55. o.).

    (22)  A Tanács 2003/85/EK irányelve (2003. szeptember 29.) a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésre irányuló közösségi intézkedésekről, valamint a 85/511/EGK irányelv és a 89/531/EGK és a 91/665/EGK határozat hatályon kívül helyezéséről és a 92/46/EGK irányelv módosításáról (HL L 306., 2003.11.22., 1. o.).

    (23)  A Bizottság 599/2004/EK rendelete (2004. március 30.) az állatok és az állati eredetű termékek Közösségen belüli kereskedelmével kapcsolatos harmonizált bizonyítványminta és ellenőrzési jelentés elfogadásáról (HL L 94., 2004.3.31., 44. o.).

    (24)  A Tanács 2005/1/EK rendelete 2004. december 22. az állatoknak a szállítás és a kapcsolódó műveletek közbeni védelméről, valamint a 64/432/EGK és a 93/119/EK irányelv és a 1255/97/EK rendelete módosításáról (HL L 3., 2005.1.5., 1. o.).


    I. MELLÉKLET

    I. RÉSZ

    „Betegségtől mentes, védőoltással védett körzet”

    1.   Horvátország

    Horvátország teljes területe.

    2.   Bulgária

    A.

    Bulgária következő megyéi:

    Burgasz megye

    Várna megye

    Dobrics megye

    Razgrad megye

    Szilisztra megye

    Rusze megye

    Pleven megye

    B.

    Bulgária következő települései:

    Targoviste megyében Opaka, Popovo és Antonovo település.

    Sumen megyében Sumen, Kaszpicsan, Novi Pazar, Nikola Kozlevo, Kaolinovo, Venec és Hitrino település.

    Veliko Tarnovo megyében Szvishtov, Polszki Trambesh és Strazsica település.

    II. RÉSZ

    „Fertőzött körzetek”

    1.   Görögország

    A.

    Görögország következő régiói:

    Attika régió

    Közép-Görögország régió

    Közép-Makedónia régió

    Kelet-Makedónia és Trákia régió

    Epirusz régió

    Peloponnészosz régió

    Thesszália régió

    Nyugat-Görögország régió

    Nyugat-Makedónia régió

    B.

    Görögország következő regionális egységei:

    Límnosz regionális egység,

    2.   Bulgária

    Bulgária teljes területe, az I. részben felsorolt területek kivételével.


    II. MELLÉKLET

    A BŐRCSOMÓSODÁSKÓR ELLENI VAKCINÁZÁS (13. CIKKBEN EMLÍTETT) MINIMUMKÖVETELMÉNYEI

    1.   ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

    A tagállamok által benyújtott vakcinázási programok biztosítják legalább a következőket:

    a)

    valamennyi szarvasmarhaféle és adott esetben valamennyi fogságban élő kérődző vad vakcinázása – az állatok ivarától, korától vagy produktív státusától függetlenül – azon a területen, ahol a vakcinázására sor kerül;

    b)

    a vakcinázott szarvasmarhafélék és adott esetben fogságban élő kérődző vadak utódainak vakcinázása, a vakcinagyártó utasításainak betartásával, négy hónaposnál nem fiatalabb korukban;

    c)

    valamennyi szarvasmarhaféle és adott esetben valamennyi fogságban élő kérődző vad újbóli vakcinázása, a gyártó utasításainak betartásával;

    d)

    a vírus esetleges terjedésének elkerüléséhez szükséges intézkedések foganatosítása. A vakcinából fennmaradó mennyiséget vissza kell küldeni a vakcinaelosztó állomásra, a vakcinázott állatok és a felhasznált adagok számát tartalmazó jegyzőkönyvvel együtt, majd a későbbiekben hatósági felügyelet mellett biztonságos módon meg kell semmisíteni;

    e)

    a vakcinázást az illetékes hatóság felügyelete és ellenőrzése mellett az illetékes hatóság tisztviselőjének vagy egy, az illetékes hatóság által felhatalmazott és annak felügyelete alatt eljáró állatorvosnak kell elvégeznie;

    f)

    a helyi illetékes hatóságnak valamennyi vakcinázott szarvasmarhaféle esetében be kell vezetnie a vakcinázás adatait az erre szolgáló online adatbázisba, amely összeköttetésben áll az 1760/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (1) megfelelően létrehozott központi adatbázissal. A nyilvántartásnak biztosítania kell, hogy a vakcinázott anyaállat és a tőle származó utódok közötti kapcsolat visszakereshető legyen;

    g)

    a vakcinázási körzet körül egy legalább 20 km-es megfigyelési területet kell kialakítani, amelyben fokozott megfigyelést kell végezni, és amelyben az illetékes hatóságnak ellenőrzéseket kell végeznie a szarvasmarhafélék szállítására vonatkozóan.

    2.   A BENYÚJTANDÓ MINIMÁLIS INFORMÁCIÓK

    A tagállamok által benyújtott vakcinázási programok legalább a következő információkat tartalmazzák:

    a)

    pontosan mely területeken kerül sor a vakcinázásra;

    b)

    a felhasználandó vakcinák típusa vagy típusai;

    c)

    a vakcinázás által érintett gazdaságok száma és a vakcinázandó állatok száma, fajonként és kategóriánként, területenkénti bontásban;

    d)

    a vakcinázás végrehajtásának módszere és hierarchikus struktúrája (a vakcina tárolása és szétosztása, a vakcinázást végrehajtó személyzet, a vakcinázott állatok egyedi azonosítójának nyilvántartásba vétele, a vakcinázás rangsorolása területenként, a vakcinázás hatósági felügyelete, az újszülött borjak vakcinázása, az állatok újbóli vakcinázása a gyártó utasításainak betartásával;)

    e)

    a vakcinázási program ütemterve (a vakcinázás megkezdése, a befejezés várható dátuma területenként, valamint a befejezés dátuma azon terület egészére nézve, ahol vakcinázást hajtanak végre);

    f)

    a vakcinázást kísérő valamennyi intézkedés, ideértve az állatok, valamint az azokból nyert termékek és melléktermékek szállítására vonatkozó korlátozásokat.

    3.   MINIMÁLIS JELENTÉSTÉTELI KÖVETELMÉNYEK

    A vakcinázási programokat benyújtó tagállamok értesítik a Bizottságot legalább a következőkről:

    a)

    a vakcinázási kampány kezdetének pontos dátuma (azonnali bejelentés);

    b)

    havonta helyzetjelentés az egyes területeken az elért átoltottságról;

    c)

    az egyes területekre nézve a vakcinázás befejezésének (legalább 95 %-os átoltottság mind a csorda, mind az állatok szintjén) pontos dátuma (azonnali bejelentés);

    d)

    a vakcinázás első körének befejezését követően havonkénti jelentések, amelyeket a hónap első hetében kell benyújtani, és amelyek beszámolnak az előző hónapban vakcinázott állatokról és a vakcinázás okáról (pl. újszülött borjak, újbóli vakcinázás stb.);

    e)

    a Bizottság kérésére egyéb, az online adatbázisból származó információk.


    (1)  Az Európai Parlament és a Tanács 1760/2000/EK rendelete (2000. július 17.) a szarvasmarhák azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról, továbbá a marhahús és marhahústermékek címkézéséről, valamint a 820/97/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 204., 2000.8.11., 1. o.).


    Top