EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016D2008

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/2008 z dnia 15 listopada 2016 r. dotycząca środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła w niektórych państwach członkowskich (notyfikowana jako dokument nr C(2016) 7023) (Tekst mający znaczenie dla EOG )

C/2016/7023

OJ L 310, 17.11.2016, p. 51–65 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/04/2021: This act has been changed. Current consolidated version: 29/11/2019

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2016/2008/oj

17.11.2016   

PL

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

L 310/51


DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2016/2008

z dnia 15 listopada 2016 r.

dotycząca środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła w niektórych państwach członkowskich

(notyfikowana jako dokument nr C(2016) 7023)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając dyrektywę Rady 89/662/EWG z dnia 11 grudnia 1989 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych w handlu wewnątrzwspólnotowym w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego (1), w szczególności jej art. 9 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/425/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. dotyczącą kontroli weterynaryjnych i zootechnicznych mających zastosowanie w handlu wewnątrzwspólnotowym niektórymi żywymi zwierzętami i produktami w perspektywie wprowadzenia rynku wewnętrznego (2), w szczególności jej art. 10 ust. 4,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/119/EWG z dnia 17 grudnia 1992 r. wprowadzającą ogólne wspólnotowe środki zwalczania niektórych chorób zwierząt i szczególne środki odnoszące się do choroby pęcherzykowej świń (3), w szczególności jej art. 14 ust. 2, art. 19 ust. 1 lit. a) i art. 19 ust. 3 lit. a) oraz art. 19 ust. 4 i 6,

uwzględniając dyrektywę Rady 2002/99/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. ustanawiającą przepisy o wymaganiach zdrowotnych dla zwierząt regulujące produkcję, przetwarzanie, dystrybucję oraz wprowadzanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi (4), w szczególności jej art. 4 ust. 3,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)

Choroba guzowatej skóry bydła to choroba wirusowa bydła przenoszona przez wektory. Zgodnie z opinią naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w sprawie choroby guzowatej skóry bydła, przyjętą w dniu 3 grudnia 2014 r. (opinia EFSA) (5), do zakażenia chorobą guzowatej skóry bydła może dojść przez kontakt bezpośredni lub pośredni. Choroba guzowatej skóry bydła prowadzi do znacznych strat w produkcji zwierzęcej i może szybko się rozprzestrzeniać, szczególnie za pośrednictwem zwierząt żywych, wektorów i określonych produktów pozyskanych od zakażonych zwierząt.

(2)

Dyrektywa 92/119/EWG określa ogólne środki zwalczania stosowane w przypadku wystąpienia ogniska niektórych chorób zwierząt, w tym choroby guzowatej skóry bydła. Odnośne środki kontroli obejmują środki stosowane w przypadku zaistnienia podejrzenia i potwierdzenia wystąpienia choroby guzowatej skóry bydła w gospodarstwie, w tym ustanowienie obszarów zapowietrzonych i zagrożonych wokół ognisk choroby oraz inne dodatkowe środki zwalczania służące zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby i eliminacji zakażenia. W przypadku wystąpienia ogniska choroby guzowatej skóry bydła wspomniane środki zwalczania obejmują również szczepienia jako uzupełnienie innych środków zwalczania.

(3)

W decyzjach wykonawczych Komisji (UE) 2015/1500 (6) i (UE) 2016/645 (7) określono niektóre środki ochronne w związku z potwierdzeniem występowania choroby guzowatej skóry bydła w Grecji w 2015 r. i w Bułgarii w 2016 r. Odnośne środki ochronne obejmują ustanowienie w wymienionych państwach członkowskich obszaru zakażonego, który opisano w załączniku do wspomnianych decyzji wykonawczych, obejmującego obszar, na którym potwierdzono wystąpienie choroby guzowatej skóry bydła, oraz obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione przez Grecję i Bułgarię zgodnie z dyrektywą 92/119/EWG. Decyzje wykonawcze (UE) 2015/1500 i (UE) 2016/645 kilkakrotnie zmieniano w związku z rozwojem sytuacji w zakresie choroby, w tym rozszerzano obszar zakażony o dodatkowe jednostki regionalne Grecji i Bułgarii. Przedmiotowe decyzje wykonawcze stosuje się do dnia 31 grudnia 2016 r.

(4)

Decyzje wykonawcze Komisji (UE) 2015/2055 (8) i (UE) 2016/1183 (9) stanowią, że Grecja i Bułgaria mogą prowadzić szczepienia interwencyjne bydła trzymanego w gospodarstwach w strefie szczepień określonej w załączniku I do tych decyzji wykonawczych.

(5)

Oprócz Grecji i Bułgarii od kwietnia do sierpnia 2016 r. wiele państw trzecich w Europie Południowo-Wschodniej, mianowicie Albania, była jugosłowiańska republika Macedonii, Kosowo (10), Czarnogóra i Serbia, również zgłosiło, że na ich terytorium po raz pierwszy pojawiły się ogniska choroby guzowatej skóry bydła. Wszystkie wymienione państwa trzecie powiadomiły Komisję, że jednym z zastosowanych przez nie środków było włączenie szczepienia przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła do realizowanej aktualnie polityki zwalczania chorób.

(6)

Zgodnie z opinią EFSA (11) w obrocie handlowym dostępne są jedynie żywe atenuowane szczepionki przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła. W opinii EFSA stwierdzono, że Neethling – atenuowana szczepionka przeciwko wirusowi choroby guzowatej skóry bydła – bardzo skutecznie zapobiega zachorowalności na tę chorobę. Ponieważ szczepionki homologiczne przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła są skuteczniejsze niż szczepionki oparte na atenuowanym wirusie ospy owiec, zaleca się ich stosowanie, o ile są dostępne, gdyż producenci tej szczepionki działają wyłącznie poza Unią. Ponadto zgodnie z opinią EFSA czynnik wywołujący chorobę guzowatej skóry bydła może utrzymywać się w skórze zakażonych zwierząt nawet przez 92 dni, nie wywołując nawet widocznych zmian patologicznych.

(7)

Żadna szczepionka przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła nie posiada pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Unii. Szczepienie interwencyjne, o którym mowa w art. 19 dyrektywy 92/119/EWG, można zatem przeprowadzać tylko zgodnie z art. 8 dyrektywy 2001/82/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (12), w którym dopuszcza się możliwość tymczasowego zezwolenia przez państwa członkowskie na zastosowanie immunologicznych weterynaryjnych produktów leczniczych bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w przypadku poważnych chorób epizootycznych, do których należy choroba guzowatej skóry bydła.

(8)

Zgodnie z pilnymi zaleceniami EFSA w sprawie choroby guzowatej skóry bydła przyjętymi w dniu 29 lipca 2016 r. (13) szczepienie przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła jest najskuteczniejszym sposobem ograniczenia rozprzestrzeniania się tej choroby. Zwalczenie choroby guzowatej skóry bydła wymaga zaszczepienia całej podatnej populacji w regionach zagrożonych wprowadzeniem choroby guzowatej skóry bydła oraz w regionach dotkniętych tą chorobą, w celu ograniczenia do minimum liczby ognisk choroby, przy czym należy objąć szczepieniami jak największą liczbę zwierząt i gospodarstw. Skuteczna polityka w zakresie profilaktyki i zwalczania choroby guzowatej skóry bydła powinna zatem obejmować szczepienie.

(9)

Ryzyko rozprzestrzeniania się choroby guzowatej skóry bydła za pośrednictwem zaszczepionych zwierząt i produktów od nich pochodzących jest inne niż ryzyko stwarzane przez niezaszczepione zwierzęta, u których być może rozwija się choroba. Należy zatem określić warunki wysyłania zaszczepionego bydła i produktów od niego pochodzących. Również ryzyko rozprzestrzeniania się choroby guzowatej skóry bydła za pośrednictwem zwierząt – niezależnie od tego, czy zostały zaszczepione, czy nie – pochodzących z obszaru, na którym szczepienie przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła stosuje się pomimo braku wystąpienia ognisk tej choroby, jest inne niż ryzyko stwarzane przez zwierzęta pochodzące z obszarów, na których stwierdzono występowanie tej choroby. Należy zatem określić również szczegółowe warunki w odniesieniu do takich zwierząt.

(10)

Wiedza naukowa na temat choroby guzowatej skóry bydła jest niepełna. Zaszczepione bydło jest chronione przed objawami klinicznymi, ale niekoniecznie jest chronione przed zakażeniem; ponadto nie wszystkie zaszczepione zwierzęta nabywają odporność ochronną. W związku z tym w celu zminimalizowania ryzyka wysyłanie partii zaszczepionych zwierząt powinno być dozwolone wyłącznie po upływie minimum 28 dni od szczepienia, czyli po upływie maksymalnego okresu inkubacji choroby guzowatej skóry bydła.

(11)

Stopień ryzyka rozprzestrzenienia się choroby guzowatej skóry bydła różni się w zależności od produktu. Jak wskazano w opinii EFSA, przemieszczanie żywego bydła, nasienia bydła oraz surowych skór i skórek z zakażonego bydła stwarza większe ryzyko pod względem narażenia i konsekwencji niż przemieszczanie innych produktów, takich jak mleko i produkty mleczne, wyprawione skóry i skórki lub świeże mięso, surowe wyroby mięsne i produkty mięsne pochodzące od bydła. Brak jest jednak dowodów naukowych lub doświadczalnie potwierdzających rolę takich produktów w przenoszeniu choroby guzowatej skóry bydła. Środki zwalczania określone w niniejszej decyzji powinny zatem być wyważone i proporcjonalne do ryzyka. Nie można również wykluczyć przenoszenia choroby guzowatej skóry bydła za pośrednictwem nasienia, komórek jajowych i zarodków bydła. Należy zatem wprowadzić pewne środki ochronne w odniesieniu do tych towarów, bazując na opinii EFSA i odpowiednich najnowszych normach i zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

(12)

Mięso z mięśni szkieletowych bydła uznaje się za bezpieczny surowiec według komisji naukowej OIE ds. chorób zwierząt (14) i zgodnie z załącznikiem 36 do części B sprawozdania z posiedzenia komisji OIE ds. norm w zakresie zdrowia zwierząt lądowych, które odbyło się w lutym 2016 r. (15). Brak jest dowodów naukowych i doświadczalnie potwierdzających przenoszenie wirusa choroby guzowatej skóry bydła na podatne zwierzęta za pośrednictwem świeżego mięsa, surowych wyrobów mięsnych lub produktów mięsnych. Chociaż w opinii EFSA potwierdzono, że wirus choroby guzowatej skóry bydła może przetrwać w mięsie przez nieokreślony czas, obowiązujący w Unii zakaz żywienia przeżuwaczy białkami pochodzącymi od przeżuwaczy, ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 (16) i art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 (17), wyklucza możliwość ewentualnego przeniesienia wirusa tej choroby drogą pokarmową.

(13)

Mleko i produkty mleczne oraz siara mogą stwarzać ryzyko rozprzestrzenienia się choroby guzowatej skóry bydła tylko w przypadku, gdy przeznaczane są do żywienia zwierząt należących do gatunku podatnego. W związku z tym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby guzowatej skóry bydła za pośrednictwem takich produktów w przypadku żywienia nimi zwierząt, należy określić środki zmniejszające ryzyko.

(14)

Dyrektywa Rady 64/432/EWG (18) i decyzja Komisji 93/444/EWG (19) stanowią, że przemieszczanym zwierzętom muszą towarzyszyć świadectwa weterynaryjne. Jeżeli odstępstwa od zakazu wysyłania zwierząt żywych z obszarów wymienionych w załączniku I do niniejszej decyzji mają zastosowanie do zwierząt żywych przeznaczonych do handlu wewnątrzunijnego lub na wywóz do państwa trzeciego, świadectwa weterynaryjne powinny zawierać odesłanie do niniejszej decyzji, aby zapewnić podanie właściwych i dokładnych informacji dotyczących zdrowia w odnośnych świadectwach.

(15)

Do celów przejrzystości i uproszczenia należy uchylić decyzje wykonawcze (UE) 2015/1500, (UE) 2015/2055, (UE) 2016/645 i (UE) 2016/1183 i zastąpić je niniejszą decyzją wprowadzającą zmienione i jednolite środki dla wszystkich państw członkowskich, w których wystąpiła choroba guzowatej skóry bydła lub w których wprowadzono szczepienie przeciwko tej chorobie.

(16)

W celu zatwierdzenia programów szczepień przedłożonych przez zainteresowane państwa członkowskie i obecnie uwzględnionych w decyzjach wykonawczych (UE) 2015/2055 i (UE) 2016/1183, odpowiednio w odniesieniu do Grecji i Bułgarii, oraz zatwierdzenia programu szczepień przedłożonego przez Chorwację należy przyjąć odrębną decyzję wykonawczą.

(17)

Bułgaria poinformowała Komisję, że szczepienie całego bydła przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła ukończono w dniu 15 lipca 2016 r., a ostatni przypadek wystąpienia tej choroby na terytorium Bułgarii potwierdzono w dniu 1 sierpnia 2016 r. Zatem pewne obszary Bułgarii, na których przeprowadzono szczepienia przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła, chociaż choroba ta nigdy tam nie wystąpiła, należy wymienić w części I załącznika I do niniejszej decyzji jako „obszar wolny od choroby, na którym zastosowano szczepienia”, natomiast pozostały obszar tego państwa członkowskiego należy wskazać jako „obszar zakażony”.

(18)

Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Przedmiot i zakres stosowania

Niniejszą decyzją określa się środki zwalczania w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła w państwach członkowskich lub ich częściach wymienionych w załączniku I (państwa członkowskie, których dotyczy decyzja), w tym minimalne wymogi dotyczące programów szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła przedłożonych przez państwa członkowskie do zatwierdzenia przez Komisję.

Artykuł 2

Definicje

Na potrzeby niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje:

1)

„bydło” oznacza zwierzęta kopytne należące do gatunków Bos taurus, Bos indicus, Bison bison i Bubalus bubalis;

2)

„dzikie przeżuwacze utrzymywane w niewoli” oznaczają przeżuwacze należące do gatunków, o których wiadomo – zgodnie z najnowszą dostępną wiedzą naukową – że uczestniczą w przenoszeniu i rozprzestrzenianiu choroby guzowatej skóry bydła;

3)

„obszar zakażony” oznacza część terytorium państwa członkowskiego wymienioną w części II załącznika I do niniejszej decyzji, obejmującą obszar, na którym potwierdzono wystąpienie choroby guzowatej skóry bydła, oraz wszystkie obszary zapowietrzone i zagrożone ustanowione zgodnie z art. 10 dyrektywy 92/119/EWG, na której można prowadzić szczepienia przeciwko tej chorobie po zatwierdzeniu programów szczepień przez Komisję;

4)

„obszar wolny od choroby, na którym zastosowano szczepienia” oznacza część terytorium państwa członkowskiego wymienioną w części I załącznika I do niniejszej decyzji, obejmującą obszary poza obszarem zakażonym chorobą guzowatej skóry bydła, na której prowadzi się szczepienia przeciwko tej chorobie po zatwierdzeniu programów szczepień przez Komisję.

Artykuł 3

Ograniczenia dotyczące wysyłki bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli oraz określonych produktów pochodzenia zwierzęcego z obszarów wymienionych w załączniku I

Państwa członkowskie, których dotyczy decyzja, zakazują wysyłania partii:

a)

żywego bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w częściach I i II załącznika I;

b)

nasienia, komórek jajowych i zarodków bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w częściach I i II załącznika I;

c)

siary, mleka i produktów mlecznych pozyskanych od bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli, jeżeli produkty te przeznaczone są na paszę, z obszarów wymienionych w części II załącznika I;

d)

niewymienionych w lit. e) nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w częściach I i II załącznika I;

e)

przeznaczonych do spożycia przez ludzi nieobrobionych surowych skór i skórek lub nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi nieobrobionych surowych skór i skórek bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w częściach I i II załącznika I.

Artykuł 4

Odstępstwo od zakazu wysyłki żywego bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w części I załącznika I

1.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. a) właściwy organ może zezwolić na wysyłanie żywego bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z gospodarstw położonych na obszarach wymienionych w części I załącznika I, pod warunkiem że zwierzęta te spełniają co najmniej jeden z następujących zbiorów warunków:

a)

zwierzęta są wysyłane na obszary wymienione w części I lub II załącznika I, znajdujące się w tym samym lub innym państwie członkowskim, lub do państwa trzeciego, i spełniają następujące warunki:

(i)

zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki i pochodzą z gospodarstwa, w którym przebywały przez okres co najmniej 28 dni i w którym wszystkie zwierzęta należące do gatunku podatnego zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki;

(ii)

wszystkie zwierzęta w gospodarstwie pochodzenia zostały poddane kontroli klinicznej w dniu załadunku na potrzeby wysyłki i nie wykazywały żadnych objawów klinicznych choroby guzowatej skóry bydła;

(iii)

zwierzęta nie podlegają żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG;

(iv)

właściwy organ w miejscu pochodzenia realizuje program szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła, który jest zgodny z warunkami określonymi w załączniku II i został zatwierdzony przez Komisję, oraz poinformował Komisję i pozostałe państwa członkowskie o dacie rozpoczęcia swojego programu szczepień; oraz

(v)

ustanowiono procedurę odrębnego przesyłania zgodnie z art. 12, pod kontrolą właściwych organów państw członkowskich miejsca pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia, w celu zapewnienia bezpiecznego transportu zwierząt i dopilnowania, aby zwierzęta nie zostały później wysłane do innego państwa członkowskiego ani do państwa trzeciego; lub

b)

zwierzęta są wysyłane na dowolny obszar znajdujący się w tym samym lub innym państwie członkowskim lub do państwa trzeciego i spełniają następujące warunki:

(i)

zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na trzy miesiące przed datą wysłania i pochodzą z gospodarstwa, w którym wszystkie zwierzęta należące do gatunku podatnego zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki;

(ii)

wszystkie zwierzęta w gospodarstwie pochodzenia zostały poddane kontroli klinicznej w dniu załadunku na potrzeby wysyłki i nie wykazywały żadnych objawów klinicznych choroby guzowatej skóry bydła;

(iii)

zwierzęta nie podlegają żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG;

(iv)

zwierzęta przebywały od urodzenia lub przez okres co najmniej 28 dni przed datą wysyłki w gospodarstwie, w którym nie potwierdzono żadnego przypadku choroby guzowatej skóry bydła w promieniu co najmniej 20 km w okresie trzech miesięcy przed datą wysyłki, a w okresie wcześniejszym każde potwierdzenie zakażenia chorobą guzowatej skóry bydła skutkowało eliminacją i zniszczeniem wszystkich podatnych zwierząt w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba, położonym na obszarze wymienionym w części I załącznika I w państwie członkowskim, w którym wszystkie zwierzęta na wszystkich jego obszarach wymienionych w części I załącznika I zostały zaszczepione lub ponownie zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła zgodnie z załącznikiem II co najmniej na trzy miesiące przed datą wysyłki i są objęte okresem ochrony immunologicznej wskazanym przez producenta w specyfikacji szczepionki;

(v)

właściwy organ w miejscu pochodzenia wdrożył program szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła, który był zgodny z warunkami określonymi w załączniku II i został zatwierdzony przez Komisję, oraz poinformował Komisję i pozostałe państwa członkowskie o dacie rozpoczęcia i zakończenia swojego programu szczepień; oraz

(vi)

ustanowiono procedurę odrębnego przesyłania zgodnie z art. 12, pod kontrolą właściwych organów państw członkowskich miejsca pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia, w celu zapewnienia bezpiecznego transportu zwierząt i dopilnowania, aby zwierzęta nie zostały później wysłane do innego państwa członkowskiego ani do państwa trzeciego; lub

c)

zwierzęta są wysyłane na dowolny obszar znajdujący się w danym państwie członkowskim lub państwie trzecim, i spełniają następujące warunki:

(i)

zwierzęta spełniają wszelkie inne odpowiednie gwarancje dotyczące zdrowia zwierząt, w oparciu o pozytywne wyniki oceny ryzyka środków przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby guzowatej skóry bydła, wymagane przez właściwy organ państwa członkowskiego miejsca pochodzenia i zatwierdzone przez właściwe organy państw miejsc tranzytu i przeznaczenia, przed datą wysyłki przedmiotowych zwierząt;

(ii)

zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki i pochodzą z gospodarstwa, w którym wszystkie zwierzęta należące do gatunku podatnego zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki;

(iii)

wszystkie zwierzęta w gospodarstwie pochodzenia zostały poddane kontroli klinicznej w dniu załadunku na potrzeby wysyłki i nie wykazywały żadnych objawów klinicznych choroby guzowatej skóry bydła;

(iv)

zwierzęta nie podlegają żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG;

(v)

zwierzęta przebywały od urodzenia lub przez okres co najmniej 28 dni przed datą wysyłki w gospodarstwie, w którym nie potwierdzono żadnego przypadku choroby guzowatej skóry bydła w promieniu co najmniej 20 km w okresie trzech miesięcy przed datą wysyłki, a w okresie wcześniejszym każde potwierdzenie zakażenia chorobą guzowatej skóry bydła skutkowało eliminacją i zniszczeniem wszystkich podatnych zwierząt w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba;

(vi)

ustanowiono procedurę odrębnego przesyłania zgodnie z art. 12, pod kontrolą właściwych organów państw członkowskich miejsca pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia, w celu zapewnienia bezpiecznego transportu zwierząt wysyłanych zgodnie z gwarancjami dotyczącymi zdrowia zwierząt przewidzianymi w ppkt (i) i dopilnowania, aby zwierzęta nie zostały później wysłane do innego państwa członkowskiego ani do państwa trzeciego;

(vii)

właściwy organ w miejscu pochodzenia realizuje program szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła, który jest zgodny z warunkami określonymi w załączniku II i został zatwierdzony przez Komisję, oraz poinformował Komisję i pozostałe państwa członkowskie o dacie rozpoczęcia swojego programu szczepień; oraz

(viii)

państwo członkowskie miejsca pochodzenia musi bezzwłocznie poinformować Komisję i pozostałe państwa członkowskie o gwarancjach dotyczących zdrowia zwierząt oraz o zatwierdzeniu przez właściwe organy, o którym mowa w ppkt (i).

2.   Jeżeli bydło i dzikie przeżuwacze utrzymywane w niewoli spełniają wymogi dotyczące odstępstwa przewidzianego w ust. 1 niniejszego artykułu, do odpowiednich świadectw weterynaryjnych dotyczących tych zwierząt zgodnie z dyrektywą 64/432EWG lub decyzją 93/444/EWG dodaje się następujące uzupełniające sformułowanie:

„ …(Zwierzęta) zgodne z …(art. 4 ust. 1 lit. a) lub z art. 4 ust. 1 lit. b) lub z art. 4 ust. 1 lit. c) wskazać odpowiednio) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/2008 dotyczącej środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła w niektórych państwach członkowskich”.

Artykuł 5

Odstępstwo od zakazu wysyłki żywego bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w części II załącznika I

1.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. a) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę żywego bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z gospodarstw położonych na obszarach wymienionych w części II załącznika I na dowolny obszar państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, pod warunkiem że zwierzęta te spełniają następujące warunki:

a)

zwierzęta spełniają odpowiednie gwarancje dotyczące zdrowia zwierząt, w oparciu o pozytywne wyniki oceny ryzyka środków przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby guzowatej skóry bydła, wymagane przez właściwy organ państwa członkowskiego miejsca pochodzenia i zatwierdzone przez właściwe organy państw miejsc tranzytu i przeznaczenia, przed datą wysyłki przedmiotowych zwierząt;

b)

zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki i pochodzą z gospodarstwa, w którym wszystkie zwierzęta należące do gatunku podatnego zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki;

c)

wszystkie zwierzęta w gospodarstwie pochodzenia zostały poddane kontroli klinicznej w dniu załadunku na potrzeby wysyłki i nie wykazywały żadnych objawów klinicznych choroby guzowatej skóry bydła;

d)

zwierzęta nie podlegają żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG;

e)

zwierzęta przebywały od urodzenia lub przez okres co najmniej 28 dni przed datą wysyłki w gospodarstwie, w którym nie potwierdzono żadnego przypadku choroby guzowatej skóry bydła w promieniu co najmniej 20 km w okresie trzech miesięcy przed datą wysyłki, a w okresie wcześniejszym każde potwierdzenie zakażenia chorobą guzowatej skóry bydła skutkowało eliminacją i zniszczeniem wszystkich podatnych zwierząt w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba, położonym na obszarze wymienionym w części II załącznika I w państwie członkowskim, w którym wszystkie zwierzęta na wszystkich jego obszarach wymienionych w części II załącznika I zostały zaszczepione lub ponownie zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła zgodnie z załącznikiem II co najmniej na trzy miesiące przed datą wysyłki i są objęte okresem ochrony immunologicznej wskazanym przez producenta w specyfikacji szczepionki;

f)

właściwy organ w miejscu pochodzenia realizuje program szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła, który jest zgodny z warunkami określonymi w załączniku II i został zatwierdzony przez Komisję, i poinformował Komisję oraz pozostałe państwa członkowskie o dacie rozpoczęcia i zakończenia swojego programu szczepień zgodnie z załącznikiem II;

g)

ustanowiono procedurę odrębnego przesyłania zgodnie z art. 12, pod kontrolą właściwych organów państw członkowskich miejsca pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia, w celu zapewnienia bezpiecznego transportu zwierząt wysyłanych zgodnie z gwarancjami dotyczącymi zdrowia zwierząt przewidzianymi w lit. a) i dopilnowania, aby zwierzęta nie zostały później wysłane do innego państwa członkowskiego ani do państwa trzeciego; oraz

h)

państwo członkowskie miejsca pochodzenia musi bezzwłocznie poinformować Komisję i pozostałe państwa członkowskie o gwarancjach dotyczących zdrowia zwierząt oraz o zatwierdzeniu przez właściwe organy, o którym mowa w lit. a).

2.   Jeżeli bydło i dzikie przeżuwacze utrzymywane w niewoli spełniają wymogi dotyczące odstępstwa przewidzianego w ust. 1 niniejszego artykułu, do odpowiednich świadectw weterynaryjnych dotyczących tych zwierząt zgodnie z dyrektywą 64/432EWG lub decyzją 93/444/EWG dodaje się następujące uzupełniające sformułowanie:

„ …(Zwierzęta) zgodne z art. 5 ust. 1 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/2008 dotyczącej środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła w niektórych państwach członkowskich”.

Artykuł 6

Warunki specjalne dotyczące wysyłki żywego bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli na obszarach wymienionych w częściach I i II załącznika I znajdujących się w tym samym państwie członkowskim

1.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. a) i z zastrzeżeniem zgodności z ust. 2 niniejszego artykułu właściwy organ może zezwolić na wysyłkę partii żywego bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z gospodarstw położonych na obszarze wymienionym w:

a)

części I załącznika I do miejsca przeznaczenia znajdującego się na innym obszarze wymienionym w części I lub II załącznika I w tym samym państwie członkowskim;

b)

części II załącznika I do miejsca przeznaczenia znajdującego się na innym obszarze wymienionym w części II załącznika I w tym samym państwie członkowskim.

2.   Odstępstwo przewidziane w ust. 1 ma zastosowanie wyłącznie do partii żywego bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli, o ile zwierzęta te spełniają co najmniej jeden z następujących warunków:

a)

zwierzęta zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki i pochodzą z gospodarstwa, w którym wszystkie zwierzęta należące do gatunku podatnego zostały zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła co najmniej na 28 dni przed datą wysyłki;

b)

zwierzęta, niezależnie od tego, czy zostały zaszczepione oraz czy w gospodarstwie ich pochodzenia przeprowadzono szczepienie przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła, mogą być przewiezione do rzeźni w celu uboju z konieczności, pod warunkiem że odnośne gospodarstwo pochodzenia nie podlega żadnemu z ograniczeń przewidzianych w dyrektywie 92/119/EWG w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła, które uniemożliwiają tego rodzaju przemieszczenie;

c)

zwierzęta są niezaszczepionym potomstwem w wieku poniżej czterech miesięcy urodzonym przez matki zaszczepione co najmniej 28 dni przed porodem i mogą być przemieszczane do innego gospodarstwa, pod warunkiem że wszystkie zwierzęta należące do gatunku podatnego przebywające w gospodarstwie pochodzenia zostały zaszczepione lub ponownie zaszczepione zgodnie z instrukcjami producenta zastosowanej szczepionki co najmniej 28 dni przed datą planowanego przemieszczenia, a odnośne gospodarstwo nie podlega żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła, które uniemożliwiają tego rodzaju przemieszczenie.

Artykuł 7

Odstępstwa od zakazu wysyłki nasienia, komórek jajowych i zarodków bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w części I załącznika I

1.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. b) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę nasienia, komórek jajowych i zarodków bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z centrów pozyskiwania nasienia lub z innych zakładów położonych na obszarze wymienionym w części I załącznika I na inny obszar tego samego lub innego państwa członkowskiego wymieniony w części I lub II załącznika I, pod warunkiem że zwierzęta będące dawcami oraz nasienie, komórki jajowe i zarodki spełniają następujące warunki:

a)

zwierzęta będące dawcami zostały zaszczepione i ponownie zaszczepione przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła zgodnie z instrukcjami producenta zastosowanej szczepionki, przy czym pierwszą dawkę podano co najmniej 60 dni przed datą pobrania nasienia, komórek jajowych lub zarodka; lub zwierzęta będące dawcami poddano badaniu serologicznemu w celu wykrycia swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi choroby guzowatej skóry bydła, w dniu pobrania i co najmniej 28 dni po okresie pobierania nasienia lub w dniu pobrania w przypadku zarodków i komórek jajowych, i otrzymano wyniki ujemne;

b)

zwierzęta będące dawcami przebywały przez 60 dni poprzedzających datę pobrania nasienia, komórek jajowych lub zarodków w centrum sztucznego unasienniania lub w innym odpowiednim zakładzie, w którym nie potwierdzono żadnego przypadku choroby guzowatej skóry bydła w promieniu co najmniej 20 km w okresie trzech miesięcy przed datą pobrania nasienia, komórek jajowych lub zarodków, a w okresie wcześniejszym każde potwierdzenie zakażenia chorobą guzowatej skóry bydła skutkowało eliminacją i zniszczeniem wszystkich podatnych zwierząt w gospodarstwach, w których wystąpiła choroba;

c)

zwierzęta będące dawcami zostały poddane kontroli klinicznej na 28 dni przed datą pobrania oraz w całym okresie pobierania i nie wykazywały żadnych objawów klinicznych choroby guzowatej skóry bydła;

d)

zwierzęta będące dawcami poddano badaniu na obecność czynnika choroby guzowatej skóry bydła metodą łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) przeprowadzonemu na próbkach krwi pobranych na początku okresu pobierania nasienia, a następnie pobieranych co najmniej co 14 dni w tymże okresie, lub w dniu pobrania zarodków i komórek jajowych, i uzyskano wyniki ujemne;

e)

nasienie poddano badaniu na obecność czynnika choroby guzowatej skóry bydła metodą PCR z wynikiem ujemnym; oraz

f)

właściwy organ w miejscu pochodzenia realizuje program szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła, który jest zgodny z warunkami określonymi w załączniku II i został zatwierdzony przez Komisję, i poinformował Komisję oraz pozostałe państwa członkowskie o dacie rozpoczęcia i zakończenia swojego programu szczepień zgodnie z załącznikiem II.

2.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. b) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę nasienia, komórek jajowych i zarodków bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z centrów pozyskiwania nasienia lub innych zakładów położonych na obszarach wymienionych w części I załącznika I na dowolny obszar państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, pod warunkiem że zwierzęta będące dawcami oraz nasienie, komórki jajowe i zarodki spełniają następujące warunki:

a)

warunki ustanowione w ust. 1 lit. a)–f);

b)

zwierzęta będące dawcami spełniają wszelkie inne odpowiednie gwarancje dotyczące zdrowia zwierząt, w oparciu o pozytywne wyniki oceny ryzyka wpływu takiej wysyłki oraz środków przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby guzowatej skóry bydła, wymagane przez właściwy organ państwa członkowskiego miejsca pochodzenia i zatwierdzone przez właściwe organy państw miejsc tranzytu i przeznaczenia, przed wysyłką takiego nasienia, komórek jajowych lub zarodków; oraz

c)

państwo członkowskie miejsca pochodzenia musi bezzwłocznie poinformować Komisję i pozostałe państwa członkowskie o gwarancjach dotyczących zdrowia zwierząt oraz o zatwierdzeniu przez właściwe organy, o których mowa w lit. b).

3.   Jeżeli nasienie, zarodki i komórki jajowe, które są zgodne z wymogami zawartymi w ust. 1 i 2 niniejszego artykułu, są wysyłane do innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, do odpowiednich świadectw weterynaryjnych zgodnych z dyrektywami 88/407/EWG, 89/556/EWG lub z decyzją 93/444/EWG dodaje się następujące uzupełniające sformułowanie:

„ …(Nasienie, komórki jajowe lub zarodki, wskazać odpowiednio) zgodne z …(art. 7 ust. 1 lub z art. 7 ust. 2, wskazać odpowiednio) decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/2008 dotyczącej środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła w niektórych państwach członkowskich”.

Artykuł 8

Odstępstwo od zakazu wysyłki nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w częściach I i II załącznika I

Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. d) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z:

a)

obszaru wymienionego w części I załącznika I do miejsca przeznaczenia znajdującego się w tym samym państwie członkowskim lub na obszarze innego państwa członkowskiego wymienionym w części I lub w części II załącznika I;

b)

obszaru wymienionego w części II załącznika I do miejsca przeznaczenia znajdującego się w tym samym państwie członkowskim lub na obszarze innego państwa członkowskiego wymienionym w części II załącznika I, pod warunkiem że:

(i)

nieprzetworzone produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego zostają wysłane pod nadzorem urzędowym właściwych organów do przetworzenia lub usunięcia w zakładzie zatwierdzonym zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1069/2009; oraz

(ii)

jeżeli miejsce przeznaczenia znajduje się w innym państwie członkowskim, ustanawia się procedurę odrębnego przesyłania zgodnie z art. 12 pod kontrolą właściwych organów państw członkowskich miejsca pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia w celu zapewnienia bezpiecznego transportu nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego do miejsca przeznaczenia i dopilnowania, aby nie zostały one później wysłane do innego państwa członkowskiego ani do państwa trzeciego.

Artykuł 9

Odstępstwo od zakazu wysyłki skór i skórek bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszarów wymienionych w częściach I i II załącznika I

1.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. e) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę skór i skórek bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszaru wymienionego w części I załącznika I na inny obszar tego samego lub innego państwa członkowskiego wymieniony w części I lub II załącznika I, pod warunkiem że:

a)

są to nieobrobione surowe skóry i skórki przeznaczone do spożycia przez ludzi lub nieobrobione skóry i skórki wysłane pod nadzorem urzędowym właściwych organów do przetworzenia lub usunięcia w zatwierdzonym zakładzie;

b)

jeżeli miejsce przeznaczenia znajduje się w innym państwie członkowskim, ustanawia się procedurę odrębnego przesyłania zgodnie z art. 12 pod kontrolą właściwych organów państw członkowskich miejsca pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia w celu zapewnienia bezpiecznego transportu skór i skórek do miejsca przeznaczenia i dopilnowania, aby nie zostały one później wysłane do innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, zanim zostaną poddane obróbce co najmniej zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. b); oraz

c)

skóry i skórki pochodzą z gospodarstw, które nie podlegają żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła.

2.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. e) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę skór i skórek bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszaru wymienionego w części I lub II załącznika I na dowolny inny obszar tego samego lub innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, pod warunkiem że:

a)

są to nieobrobione surowe skóry i skórki przeznaczone do spożycia przez ludzi lub nieobrobione skóry i skórki pochodzące z gospodarstw, które nie podlegają żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła;

b)

skóry i skórki:

(i)

poddano obróbce zgodnie z pkt 28 lit. b)–e) załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 142/2011 (20); lub

(ii)

poddano jednemu z rodzajów obróbki, o których mowa w sekcji XIV rozdział I pkt 4 lit. b) ppkt (ii) w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (21); oraz

c)

zastosowano wszelkie środki ostrożności, aby skóry i skórki nie uległy ponownemu skażeniu czynnikami chorobotwórczymi po obróbce.

3.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. e) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę skór i skórek bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszaru wymienionego w części II załącznika I na inny obszar tego samego lub innego państwa członkowskiego wymieniony w części II załącznika I, pod warunkiem że:

a)

są to nieobrobione surowe skóry i skórki przeznaczone do spożycia przez ludzi lub nieobrobione skóry i skórki wysłane pod nadzorem urzędowym właściwych organów do przetworzenia lub usunięcia w zatwierdzonym zakładzie;

b)

jeżeli miejsce przeznaczenia znajduje się w innym państwie członkowskim, ustanawia się procedurę odrębnego przesyłania zgodnie z art. 12 pod kontrolą właściwych organów państw członkowskich miejsca pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia w celu zapewnienia bezpiecznego transportu skór i skórek do miejsca przeznaczenia i dopilnowania, aby nie zostały one później wysłane do innego państwa członkowskiego, zanim zostaną poddane obróbce co najmniej zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. b); oraz

c)

skóry i skórki pochodzą z gospodarstw, które nie podlegają żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła.

4.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. e) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę skór i skórek bydła oraz dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli z obszaru wymienionego w części I lub II załącznika I na dowolny inny obszar tego samego lub innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, pod warunkiem że:

a)

skóry i skórki spełniają wszelkie inne odpowiednie gwarancje dotyczące zdrowia zwierząt, w oparciu o pozytywne wyniki oceny ryzyka środków przeciwko rozprzestrzenianiu się choroby guzowatej skóry bydła, wymagane przez właściwy organ państwa członkowskiego miejsca pochodzenia i zatwierdzone przez właściwe organy państw miejsc tranzytu i przeznaczenia, przed wysyłką przedmiotowych skór i skórek;

b)

skóry i skórki pochodzą z gospodarstw, które nie podlegają żadnym ograniczeniom przewidzianym w dyrektywie 92/119/EWG w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła;

c)

ustanawia się procedurę odrębnego przesyłania zgodnie z art. 12 pod kontrolą właściwych organów państw członkowskich miejsca pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia, w celu zapewnienia bezpiecznego transportu skór i skórek wysyłanych, zgodnie z wymogami dodatkowych gwarancji dotyczących zdrowia zwierząt przewidzianych w lit. a) niniejszego ustępu, do miejsca przeznaczenia i dopilnowania, aby nie zostały one później wysłane do innego państwa członkowskiego, zanim zostaną poddane obróbce co najmniej zgodnie z art. 9 ust. 2 lit. b); oraz

d)

państwo członkowskie miejsca pochodzenia musi bezzwłocznie poinformować Komisję i pozostałe państwa członkowskie o gwarancjach dotyczących zdrowia zwierząt oraz o zatwierdzeniu przez właściwe organy, o którym mowa w lit. a).

Artykuł 10

Odstępstwo od zakazu wysyłki siary, mleka i produktów mlecznych przeznaczonych na paszę z obszarów wymienionych w części II załącznika I

1.   Na zasadzie odstępstwa od zakazu przewidzianego w art. 3 lit. c) właściwy organ może zezwolić na wysyłkę siary, mleka i produktów mlecznych przeznaczonych na paszę pozyskanych od bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli w gospodarstwach położonych na obszarach wymienionych w części II załącznika I, pod warunkiem że siara, mleko i produkty mleczne poddano obróbce, by zapewnić zniszczenie wirusa pryszczycy, jak opisano w pkt 1.1–1.5 części A załącznika IX do dyrektywy Rady 2003/85/WE (22), oraz że przesyłka jest zgodna z ust. 2 niniejszego artykułu.

2.   Właściwy organ zezwala na wysyłkę do innego państwa członkowskiego partii siary, mleka i produktów mlecznych zgodnie z odstępstwem przewidzianym w ust. 1 niniejszego artykułu wyłącznie wówczas, gdy towarzyszy im oficjalne świadectwo weterynaryjne określone w załączniku do rozporządzenia Komisji (WE) nr 599/2004 (23), a część II tego świadectwa zdrowia zawiera następujące poświadczenie:

„Siara, mleko lub produkty mleczne zgodne z art. 10 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2016/2008 dotyczącej środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do choroby guzowatej skóry bydła w niektórych państwach członkowskich”.

Artykuł 11

Wymogi dotyczące pojazdów transportowych, czyszczenia i dezynfekcji

1.   Właściwy organ zapewnia, by podmiot eksploatujący pojazd transportowy lub kierowca takiego pojazdu, który miał kontakt ze zwierzętami należącymi do gatunku podatnego na obszarze wymienionym w części II załącznika I, przed opuszczeniem tego obszaru dostarczył dowód, że od ostatniego kontaktu z tymi zwierzętami pojazd wyczyszczono i zdezynfekowano w taki sposób, by inaktywować wirus choroby guzowatej skóry bydła, oraz że poddano go działaniu zatwierdzonych insektycydów skutecznych w zwalczaniu wektorów choroby guzowatej skóry bydła.

2.   Właściwy organ określa przewidziane w ust. 1 informacje, które musi przedłożyć podmiot eksploatujący pojazd transportowy lub jego kierowca, by udowodnić, że przeprowadzono wymagane czyszczenie, dezynfekcję i dezynsekcję.

Artykuł 12

Procedura odrębnego przesyłania

Właściwy organ zapewnia zgodność procedury odrębnego przesyłania dotyczącej transportu żywego bydła i dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli, nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz nieobrobionych skór i skórek objętych odstępstwami przewidzianymi w art. 4, 5, 6, 8 i 9 z następującymi wymogami:

a)

każdy pojazd wykorzystywany do transportu wspomnianych żywych zwierząt, nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub nieobrobionych skór i skórek:

(i)

został oddzielnie zarejestrowany przez właściwy organ państwa członkowskiego miejsca wysyłki do celów związanych z transportem żywych zwierząt, albo nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, albo nieobrobionych skór i skórek, w ramach procedury odrębnego przesyłania;

(ii)

został zaplombowany przez urzędowego lekarza weterynarii po załadunku na potrzeby wysyłki; jedynie urzędnik właściwego organu miejsca przeznaczenia może usunąć plombę i wymienić ją na nową; każdy załadunek lub wymianę plomb należy zgłosić właściwemu organowi w miejscu przeznaczenia;

b)

transport odbywa się:

(i)

pod nadzorem urzędowym;

(ii)

bezpośrednio, bez zatrzymywania, chyba że czas odpoczynku wymagany na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 (24) ma miejsce w punkcie kontroli. Jeżeli przewidziano, że czas odpoczynku wynoszący jeden dzień lub więcej będzie miał miejsce w punkcie kontroli podczas przemieszczania przez obszar wymieniony w części II załącznika I, zwierzęta chroni się przed atakiem wektorów;

(iii)

trasą zatwierdzoną przez właściwy organ w miejscu pochodzenia;

c)

partia dostawy obejmuje wyłącznie żywe zwierzęta lub nieprzetworzone produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub nieobrobione skóry i skórki o takim samym statusie zdrowotnym;

d)

urzędowy lekarz weterynarii odpowiedzialny za gospodarstwo w miejscu przeznaczenia musi potwierdzić każde przybycie właściwemu organowi miejsca pochodzenia;

e)

po rozładunku żywych zwierząt lub nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub nieobrobionych skór i skórek pojazd i wszelki inny sprzęt, który wykorzystano do transportu, w całości zostaje oczyszczony, zdezynfekowany i poddany działaniu zatwierdzonych insektycydów skutecznych w zwalczaniu znanych wektorów choroby guzowatej skóry bydła na zamkniętym obszarze miejsca przeznaczenia pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii;

f)

przed pierwszą wysyłką z obszarów wymienionych w części I lub II załącznika I, w odniesieniu do której przeprowadza się procedurę odrębnego przesyłania, właściwy organ miejsca pochodzenia zapewnia przeprowadzenie koniecznych uzgodnień z odpowiednimi właściwymi organami w celu zapewnienia planu awaryjnego, drogi służbowej i pełnej współpracy służb w razie wypadków podczas transportu, poważnej awarii pojazdu lub oszukańczego działania podmiotu eksploatującego pojazd lub jego kierowcy, a kierowca pojazdu ciężarowego lub innego pojazdu, lub podmiot eksploatujący taki pojazd, bezzwłocznie powiadamia właściwy organ o każdym wypadku lub każdej poważnej awarii pojazdu; oraz

g)

w przypadku nieobrobionych skór i skórek lub nieprzetworzonych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pojazdy muszą być całkowicie zabezpieczone przed wyciekiem ze wszystkich stron, w tym przez zamknięte drzwi.

Artykuł 13

Programy szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła

Programy szczepień przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła przedłożone przez państwa członkowskie do zatwierdzenia przez Komisję są zgodne z minimalnymi wymogami ustanowionymi w załączniku II.

Artykuł 14

Uchylenie

Decyzje wykonawcze (UE) 2015/1500, (UE) 2015/2055, (UE) 2016/645 oraz (UE) 2016/1183 tracą moc, a przewidziane w nich środki zastępuje się środkami przewidzianymi w niniejszej decyzji.

Artykuł 15

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2019 r.

Artykuł 16

Adresaci

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 listopada 2016 r.

W imieniu Komisji

Vytenis ANDRIUKAITIS

Członek Komisji


(1)  Dz.U. L 395 z 30.12.1989, s. 13.

(2)  Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 29.

(3)  Dz.U. L 62 z 15.3.1993, s. 69.

(4)  Dz.U. L 18 z 23.1.2003, s. 11.

(5)  Dziennik EFSA 2015; 13(1): 3986.

(6)  Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/1500 z dnia 7 września 2015 r. dotycząca niektórych środków ochronnych przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła w Grecji i uchylająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/1423 (Dz.U. L 234 z 8.9.2015, s. 19).

(7)  Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/645 z dnia 22 kwietnia 2016 r. dotycząca niektórych środków ochronnych przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła w Bułgarii (Dz.U. L 108 z 23.4.2016, s. 61).

(8)  Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/2055 z dnia 10 listopada 2015 r. ustanawiająca warunki realizacji programu szczepień interwencyjnych bydła przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła w Grecji i zmieniająca decyzję wykonawczą (UE) 2015/1500 (Dz.U. L 300 z 17.11.2015, s. 31).

(9)  Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2016/1183 z dnia 14 lipca 2016 r. zatwierdzająca program szczepień interwencyjnych przeciwko chorobie guzowatej skóry bydła w Bułgarii oraz zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej (UE) 2016/645 (Dz.U. L 195 z 20.7.2016, s. 75).

(10)  Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.

(11)  Dziennik EFSA 2015; 13(1):3986 [73 s.].

(12)  Dyrektywa 2001/82/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do weterynaryjnych produktów leczniczych (Dz.U. L 311 z 28.11.2001, s. 1).

(13)  Dziennik EFSA 2016; 14(8):4573 [27 s.].

(14)  http://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Internationa_Standard_Setting/docs/pdf/SCAD/A_SCAD_Feb2016.pdf (załącznik 15, art. 11.11.1-bis: Bezpieczne produkty).

(15)  http://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Internationa_Standard_Setting/docs/pdf/A_TAHSC_Feb_2016_Part_B.pdf

(16)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz.U. L 300 z 14.11.2009, s. 1).

(17)  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001 z dnia 22 maja 2001 r. ustanawiające zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii (Dz.U. L 147 z 31.5.2001, s. 1).

(18)  Dyrektywa Rady 64/432/EWG z dnia 26 czerwca 1964 r. w sprawie problemów zdrowotnych zwierząt wpływających na handel wewnątrzwspólnotowy bydłem i trzodą chlewną (Dz.U. 121 z 29.7.1964, s. 1977/64).

(19)  Decyzja Komisji 93/444/EWG z dnia 2 lipca 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad regulujących handel wewnątrzwspólnotowy niektórymi żywymi zwierzętami i produktami przeznaczonymi na wywóz do państw trzecich (Dz.U. L 208 z 19.8.1993, s. 34).

(20)  Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy (Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1).

(21)  Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55).

(22)  Dyrektywa Rady 2003/85/WE z dnia 29 września 2003 r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania pryszczycy, uchylająca dyrektywę 85/511/EWG i decyzje 89/531/EWG i 91/665/EWG oraz zmieniająca dyrektywę 92/46/EWG (Dz.U. L 306 z 22.11.2003, s. 1).

(23)  Rozporządzenie Komisji (WE) nr 599/2004 z dnia 30 marca 2004 r. dotyczące przyjęcia zharmonizowanego wzoru świadectwa i sprawozdania z kontroli związanych z wewnątrzwspólnotowym handlem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. L 94 z 31.3.2004, s. 44).

(24)  Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniające dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (Dz.U. L 3 z 5.1.2005, s. 1).


ZAŁĄCZNIK I

CZĘŚĆ I

„Obszary wolne od choroby, na których zastosowano szczepienia”

1.   Chorwacja

Całe terytorium Chorwacji.

2.   Bułgaria

A.

Następujące obwody w Bułgarii:

obwód Burgas

obwód Warna

obwód Dobricz

obwód Razgrad

obwód Silistra

obwód Ruse

obwód Plewen.

B.

Następujące gminy w Bułgarii:

gminy Opaka, Popowo i Antonowo w obwodzie Tyrgowiszte

gminy Szumen, Kaspiczan, Nowi Pazar, Nikoła Kozlewo, Kaolinowo, Wenec i Chitrino w obwodzie Szumen

gminy Swisztow, Połski Trymbesz i Strażica w obwodzie Wielkie Tyrnowo.

CZĘŚĆ II

„Obszary zakażone”

1.   Grecja

A.

Następujące regiony w Grecji:

region Attyka

region Grecja Środkowa

region Macedonia Środkowa

region Macedonia Wschodnia i Tracja

region Epir

region Peloponez

region Tesalia

region Grecja Zachodnia

region Macedonia Zachodnia.

B.

Następujące jednostki regionalne w Grecji:

jednostka regionalna Limnos.

2.   Bułgaria

Całe terytorium Bułgarii z wyłączeniem obszarów wymienionych w części I.


ZAŁĄCZNIK II

MINIMALNE WYMOGI DOTYCZĄCE PROGRAMÓW SZCZEPIEŃ PRZECIWKO CHOROBIE GUZOWATEJ SKÓRY BYDŁA (O KTÓRYCH MOWA W ART. 13)

1.   WYMOGI OGÓLNE

Programy szczepień przedkładane przez państwa członkowskie obejmują co najmniej:

a)

szczepienie całego bydła oraz w stosownych przypadkach dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli, niezależnie od ich płci, wieku i ewentualnej ciąży lub statusu produkcyjnego, na obszarze, na którym przeprowadzać się będzie szczepienia;

b)

szczepienie potomstwa zaszczepionego bydła oraz w stosownych przypadkach dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli w wieku co najmniej 4 miesięcy zgodnie z instrukcjami producenta zastosowanej szczepionki;

c)

ponowne szczepienie całego bydła oraz w stosownych przypadkach dzikich przeżuwaczy utrzymywanych w niewoli zgodnie z instrukcjami producenta;

d)

środki, które zostaną wprowadzone, aby uniknąć rozprzestrzenienia się ewentualnego wirusa szczepionkowego. Wszystkie niewykorzystane szczepionki należy zwrócić do punktu dystrybucji szczepionek wraz z pisemnym dokumentem określającym liczbę zaszczepionych zwierząt oraz liczbę wykorzystanych dawek, a następnie w bezpieczny sposób zniszczyć pod nadzorem urzędowym;

e)

szczepienia, które ma prowadzić pod nadzorem i pod kontrolą właściwego organu urzędnik właściwego organu lub lekarz weterynarii upoważniony przez właściwy organ i pod nadzorem tego organu;

f)

wprowadzanie szczegółowych informacji dotyczących każdej sztuki zaszczepionego bydła przez właściwy organ do specjalnej internetowej bazy danych połączonej z centralną bazą danych ustanowioną zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady (1). Wpisy w rejestrze zapewniają powiązanie zaszczepionej matki z jej potomstwem;

g)

ustanowienie poszerzonego obszaru zagrożonego wynoszącego co najmniej 20 km wokół obszaru szczepień, na którym prowadzi się intensywny nadzór, a przemieszczanie bydła podlega kontrolom przeprowadzanym przez właściwy organ.

2.   MINIMALNY ZAKRES INFORMACJI, KTÓRE NALEŻY DOSTARCZYĆ

Programy szczepień przedkładane przez państwa członkowskie obejmują co najmniej następujące informacje:

a)

dokładnie wskazane obszary, na których przeprowadzane będą szczepienia;

b)

rodzaj lub rodzaje szczepionek, które zostaną zastosowane;

c)

liczbę gospodarstw i zwierząt, według gatunków i kategorii, które zostaną zaszczepione, w podziale na obszary;

d)

metodę i drogę służbową w odniesieniu do przeprowadzania szczepień (informacje dotyczące przechowywania, dystrybucji szczepionek, personelu, który będzie przeprowadzał szczepienia, rejestracji lub specjalnej identyfikacji zaszczepionych zwierząt, ustalania priorytetów w odniesieniu do szczepień na poszczególnych obszarach, nadzoru urzędowego nad szczepieniami, szczepienia nowo narodzonych cieląt, ponownego szczepienia zwierząt zgodnie z instrukcjami producenta);

e)

harmonogram dotyczący programu szczepień (rozpoczęcie, przewidywana data ukończenia na poszczególnych obszarach, data ukończenia na całym obszarze, na którym prowadzi się szczepienia);

f)

wszystkie środki towarzyszące szczepieniom, w tym ograniczenia dotyczące przemieszczania zwierząt oraz wysyłki produktów i produktów ubocznych pozyskanych z tych zwierząt.

3.   MINIMALNE WYMOGI DOTYCZĄCE SPRAWOZDAWCZOŚCI

Państwa członkowskie, które przedłożyły program szczepień, zgłaszają Komisji co najmniej następujące informacje:

a)

bezzwłoczne powiadomienie o dokładnej dacie rozpoczęcia kampanii szczepień;

b)

miesięczne sprawozdania okresowe określające dokładnie pokrycie szczepieniami uzyskane na każdym obszarze;

c)

bezzwłoczne powiadomienie o dokładnej dacie ukończenia szczepień na danym obszarze (pokrycie szczepieniami wynoszące co najmniej 95 % zarówno na poziomie stada, jak i na poziomie poszczególnych zwierząt);

d)

po ukończeniu pierwszej serii szczepień miesięczne sprawozdania przedkładane w pierwszym tygodniu każdego miesiąca zawierające podsumowanie liczby zwierząt, które zaszczepiono w poprzednim miesiącu, oraz powód szczepienia (np. nowo narodzone cielęta, ponowne szczepienie itd.);

e)

inne informacje zaczerpnięte ze specjalnej internetowej bazy danych na wniosek Komisji.


(1)  Rozporządzenie (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. ustanawiające system identyfikacji i rejestracji bydła i dotyczące etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 820/97 (Dz.U. L 204 z 11.8.2000, s. 1).


Top