Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R1166

    Az Európai Parlament és a Tanács 1166/2008/EK rendelete ( 2008. november 19. ) a gazdaságszerkezeti felmérésekről és a mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérésről, valamint az 571/88/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (EGT-vonatkozású szöveg)

    HL L 321., 2008.12.1, p. 14–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2018; hatályon kívül helyezte: 32018R1091

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/1166/oj

    1.12.2008   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 321/14


    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 1166/2008/EK RENDELETE

    (2008. november 19.)

    a gazdaságszerkezeti felmérésekről és a mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérésről, valamint az 571/88/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 285. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel a Bizottság javaslatára,

    a Szerződés 251. cikkében megállapított eljárásnak megfelelően (1),

    mivel:

    (1)

    A mezőgazdasági üzemek szerkezetére vonatkozó közösségi felmérések szervezéséről szóló, 1988. február 29-i 571/88/EGK tanácsi rendelet (2) 2007-ig rendelkezik egy, a gazdaságok szerkezetéről statisztikákat előállító közösségi felmérési programról.

    (2)

    A gazdaságok szerkezetére vonatkozó felmérések 1966–67 óta közösségi alapon végrehajtott programját célszerű folytatni a tendenciák közösségi szintű vizsgálata érdekében. Az átláthatóság érdekében az 571/88/EGK rendeletet fel kell váltani e rendelettel.

    (3)

    Legalább tízévente a Közösségben működő gazdaságokra kiterjedő általános összeírás szükséges a gazdaságokra vonatkozó alapnyilvántartások, továbbá a mintavételes felmérések rétegezéséhez szükséges más adatok aktualizálása érdekében. Az e rendelet elfogadását megelőző legutóbbi általános összeírás 1999/2000-ben történt.

    (4)

    Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló, 2005. szeptember 20-i 1698/2005/EK tanácsi rendeletben (3) a vidékfejlesztéssel kapcsolatban meghatározott intézkedések megvalósításáról adatokat kell gyűjteni.

    (5)

    A Tanács az agrár-környezetvédelmi mutatókról szóló 2006. december 19-i következtetéseiben megállapította, hogy a mezőgazdasági tevékenységekről megfelelő földrajzi szintek szerinti, és a Közösség egészét lefedő összehasonlítható adatok szükségesek. A Tanács felkérte a Bizottságot, hogy hozza meg a 2006. szeptember 15-i bizottsági közleményben (4) foglalt intézkedéseket, amelyek közé tartozik a statisztikai adatok előállítása, különös tekintettel a gazdaságok irányítási gyakorlatára és a gazdaságok ráfordításainak felhasználására.

    (6)

    Jelenleg az egyes gazdaságok szintjén hiányoznak a statisztikai információk a mezőgazdasági termelés különböző módszereiről. Szükséges ezért javítani az információgyűjtést a mezőgazdasági termelési módszerekről, a gazdaságok szerkezetéről szóló információkkal összekapcsolva, hogy további statisztikai adatok álljanak rendelkezésre az agrár-környezetvédelmi politika kidolgozásához és az agrár-környezetvédelmi mutatók minőségének javításához.

    (7)

    A gazdaságok szerkezetéről az összes tagállamtól származó összehasonlítható statisztikák fontosak a közösségi agrárpolitika meghatározásához. A felmérésben használt mutatóknál ezért a lehető legnagyobb mértékben egységes osztályozásokat és közös fogalom-meghatározásokat kell alkalmazni.

    (8)

    A 2010. évi, mezőgazdasági gazdaságszerkezetre vonatkozó felmérés és a 2011. évi tízévenkénti népszámlálás nagy terhet róna a tagállamok statisztikai erőforrásaira, ha e két fő felmérés terepmunkájának időszakai átfedésben lennének. Eltérést kell ezért előírni, annak érdekében, hogy a tagállamok képesek legyenek a gazdaságszerkezeti felmérés 2009-ben történő végrehajtására.

    (9)

    A közösségi statisztikákról szóló 1997. február 17-i 322/97/EK tanácsi rendelet (5) képezi e rendelet rendelkezéseinek hivatkozási alapját, különösen a pártatlanság, a megbízhatóság, a tárgyszerűség, a költséghatékonyság, a statisztikai adatok bizalmas kezelése és az átláthatóság normáinak való megfelelés tekintetében. A jelen rendelet értelmében nyújtott bizalmas statisztikai adatok továbbítása és védelme vonatkozásában a referenciakeretet a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala részére történő továbbításáról szóló, 1990. június 11-i 1588/90/EGK, Euratom tanácsi rendelet (6) képezi annak biztosítása érdekében, hogy a közösségi statisztikák létrehozása és terjesztése során jogellenesen ne szolgáltassanak információkat, és nem statisztikai célra ne használják fel azokat.

    (10)

    A Bizottság a gazdaságok elhelyezkedését csak statisztikai elemzésekhez használhatja, mintavételezéshez és felmérések készítéséhez nem. Biztosítani kell a bizalmas adatok megfelelő védelmét, többek között a helymeghatározó paraméterek pontosságának korlátozásával és a közzétételre szánt statisztikai adatok megfelelő összevonásával.

    (11)

    A Tanács 3037/90/EGK rendelete (7) létrehozta a Közösségben a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozását.

    (12)

    A statisztikai célú területi egységek nómenklatúrájának (NUTS) létrehozásáról szóló, 2003. május 26-i 1059/2003/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (8) szerint a területi egységeket a NUTS-besorolással összhangban kell meghatározni.

    (13)

    A válaszadók és a tagállamok adatszolgáltatási terhének lehető legnagyobb mértékű csökkentése érdekében gondoskodni kell arról, hogy mintavételes felméréseket és adminisztratív forrásokat lehessen használni.

    (14)

    A felmérések végrehajtása mind a Közösség, mind pedig a tagállamok részéről több éven át jelentős költségvetési forrásokat igényel, amelyek jelentős hányada a Közösség igényeinek kielégítését szolgálja.

    (15)

    Köztudott, hogy a gazdaságok műholdas helymeghatározására és azonosítására vonatkozó követelmények sok tagállamban komoly módszertani és műszaki nehézségekbe ütköznek.

    (16)

    Gondoskodni kell ezért a felmérési program végrehajtásának az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból történő közösségi támogatásáról, a közös agrárpolitika finanszírozásáról szóló, 2005. június 21-i 1290/2005/EK tanácsi rendelet (9) alapján.

    (17)

    Ez a rendelet a program teljes időtartamára meghatároz egy pénzügyi keretösszeget, amely az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság között létrejött, a költségvetési fegyelemről és a pénzgazdálkodás hatékonyságáról és eredményességéről szóló, 2006. május 17-i intézményközi megállapodás (10) 37. pontja szerint elsődleges hivatkozási alapként szolgál a költségvetési hatóság számára az éves költségvetési eljárás során.

    (18)

    Mivel e rendelet célját – nevezetesen a gazdaságok szerkezetéről és a mezőgazdasági termelési módszerekről szóló közösségi statisztikák szisztematikus előállítását – a tagállamok nem tudják kellőképpen megvalósítani, és ezért azt e rendelet nagyságrendje és hatása miatt azt közösségi szinten jobban meg lehet valósítani, a Közösség – a Szerződés 5. cikkében foglalt szubszidiaritás elvének megfelelően – intézkedéseket hozhat. Az említett cikkben foglalt arányosság elvével összhangban e rendelet nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

    (19)

    Az e rendelet végrehajtásához szükséges intézkedéseket a Bizottságra ruházott végrehajtási hatáskörök gyakorlására vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozattal (11) összhangban kell elfogadni.

    (20)

    A Bizottságot különösen arra kell felhatalmazni, hogy meghatározza a számosállategységekre vonatkozó együtthatókat, meghatározza a mutatókat, és hogy e rendelethez mellékleteket fogadjon el. Mivel ezek az intézkedések általános hatályúak, és e rendelet új, nem alapvető fontosságú elemekkel történő kiegészítésével annak nem alapvető fontosságú elemei módosítására irányulnak, ezeket az 1999/468/EK határozat 5a. cikkében meghatározott, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

    (21)

    Megtörtént a konzultáció a 72/279/EGK tanácsi határozattal (12) létrehozott Mezőgazdasági Statisztikai Állandó Bizottsággal,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    I. FEJEZET

    ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

    1. cikk

    A rendelet tárgya

    E rendelet keretet hoz létre a mezőgazdasági gazdaságok szerkezetéről szóló, összehasonlítható közösségi statisztikák előállítására és a mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérésre.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E rendelet alkalmazásában:

    a)

    „mezőgazdasági üzem” vagy „gazdaság”: önálló irányítású, technikailag és gazdaságilag különálló egység, amely az I. mellékletben felsorolt mezőgazdasági tevékenységeket végez az Európai Unió gazdasági területén, akár főtevékenységként, akár melléktevékenységként;

    b)

    „számosállategység”: olyan általános mértékegység, amely összehasonlítás céljából lehetővé teszi a különböző kategóriákba tartozó állatfajok összevonását. A számosállategységeket az egyes állatkategóriák takarmányozási igényei alapján határozzák meg, ehhez együtthatókat fogadnak el a 15. cikk (2) bekezdésében említett, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárásnak megfelelően;

    c)

    „mintavételes felmérés”: véletlenszerű rétegezett mintavételen alapuló statisztikai felmérés, amelynek célja, hogy regionális és tagállami szinten reprezentatív statisztikai adatokat szolgáltasson a gazdaságokról. A rétegezés tartalmazza a gazdaság méretét és típusát, biztosítandó, hogy a különböző méretű és típusú gazdaságok megfelelően reprezentálva legyenek;

    d)

    „régió”: az 1059/2003/EK rendeletben meghatározott NUTS 2 területi egység;

    e)

    „a gazdaság helye”: a gazdaság szélességi és hosszúsági koordinátái 5 perces íven belül, hogy elkerülhető legyen az egyes gazdaságok közvetlen azonosítása. Ha a szélesség és hosszúság szerinti helynél csak egyetlen gazdaság szerepel, ezt a gazdaságot annál a szomszédos helynél tüntetik fel, ahol legalább még egy gazdaság szerepel.

    3. cikk

    A felmérések tárgya

    (1)   Az e rendeletben leírt felmérések a következőkre terjednek ki:

    a)

    azok a gazdaságok, ahol a mezőgazdasági hasznosítású terület nagysága legalább 1 hektár,

    b)

    azok a gazdaságok, ahol a mezőgazdasági hasznosítású terület 1 hektárnál kisebb, akkor, ha ezek a gazdaságok bizonyos hányadot eladásra termelnek, illetve ha termelési egységük meghalad bizonyos fizikai küszöbértékeket.

    (2)   Azok a tagállamok, amelyek egy hektárnál nagyobb felmérési küszöbértéket alkalmaznak, kötelesek ezt a küszöbértéket úgy meghatározni, hogy ezzel csak azokat a legkisebb gazdaságokat zárják ki a felmérésből, amelyek együttesen az adott tagállam közbirtok nélküli teljes használatban lévő mezőgazdasági területének legfeljebb 2 %-át vagy a teljes számosállategység legfeljebb 2 %-át adják.

    (3)   A II. mellékletben előírt fizikai küszöbértékek bármelyikét elérő gazdaságoknak azonban minden esetben szerepelniük kell a felmérésben.

    4. cikk

    Adatforrások

    (1)   A tagállamok felhasználják az 1782/2003/EK rendeletben (13) előírt integrált igazgatási és ellenőrző rendszerből, az 1760/2000/EK rendeletben (14) előírt szarvasmarhafélék azonosítási és nyilvántartási rendszeréből, és a 834/2007/EK rendeletnek (15) megfelelően létrehozott biogazdálkodási nyilvántartásokból származó információkat, amennyiben ezek az információk legalább olyan minőségűek, mint amilyeneket a statisztikai felmérésekből lehet nyerni. A tagállamok a III. mellékletben említett, géntechnológiával módosított haszonnövények művelésével és a külön vidékfejlesztési intézkedésekkel kapcsolatban használhatnak közigazgatási forrásokat is.

    (2)   Ha egy tagállam úgy határoz, hogy az (1) bekezdésben meghatározottaktól eltérő közigazgatási forrást használ, a tagállam előre tájékoztatja a Bizottságot, és részletes adatokat közöl a használni kívánt módszerről és a közigazgatási forrásból származó adatok minőségéről.

    5. cikk

    Pontossági követelmények

    (1)   A mintavételes felméréseket végző tagállamok biztosítják, hogy a súlyozott felmérési eredmények statisztikailag reprezentatívak legyenek a gazdaságokra az egyes régiókon belül, és hogy a felmérések úgy legyenek megtervezve, hogy megfeleljenek a IV. mellékletben megállapított pontossági követelményeknek.

    (2)   Indokolt esetben a Bizottság engedélyezi, hogy a tagállamok meghatározott régióknál eltérhessenek az első bekezdésben említett pontossági követelményektől.

    II. FEJEZET

    GAZDASÁGOK SZERKEZETÉRE VONATKOZÓ STATISZTIKÁK

    6. cikk

    Gazdaságszerkezeti felmérés

    (1)   A tagállamok 2010-ben, 2013-ban és 2016-ban felmérést (a továbbiakban: gazdaságszerkezeti felmérés) készítenek a gazdaságok szerkezetéről.

    (2)   A 2010. évi gazdaságszerkezeti felmérés általános összeírás formájában történik. A III. melléklet V. ii., az egyéb jövedelemszerző tevékenységekről szóló alpontjában szereplő mutatókhoz azonban használható mintavételes felmérés is.

    (3)   A 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérés történhet mintavételes felmérés formájában.

    7. cikk

    Felmérési mutatók

    (1)   A tagállamok információkat szolgáltatnak a III. mellékletben felsorolt mutatókról.

    (2)   A Bizottság, összhangban a 15. cikk (2) bekezdésében említett ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással, a 2013. és a 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérésekhez módosíthatja a III. mellékletben felsorolt mutatókat.

    (3)   Amennyiben egy tagállam megállapítja, hogy egy mutató előfordulása alacsony vagy nulla, akkor a mutató kizárható az adatgyűjtésből. E tagállam a felmérési évet közvetlenül megelőző naptári évben tájékoztatja a Bizottságot az adatgyűjtésből kizárt mutatókról.

    (4)   A mutatók meghatározásait a 15. cikk (2) bekezdésében említett, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban fogadják el.

    8. cikk

    Tárgyidőszak

    A 2010., 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérés esetében a tárgyidőszak meghatározása a következő:

    a)

    a III. mellékletben a földterületre meghatározott mutatók esetében 12 hónapos időszak, amely a felmérés évében március 1. és október 31. közé eső zárónapon végződik,

    b)

    a III. mellékletben az állatállományra meghatározott mutatók esetében egy referencianap a felmérés évében március 1. és december 31. között,

    c)

    a III. mellékletben a munkaerőre meghatározott mutatók esetében 12 hónapos időszak, amely a felmérés évében március 1. és október 31. közé eső zárónapon végződik,

    d)

    a III. mellékletben meghatározott vidékfejlesztési intézkedések esetében egy hároméves időszak, amely a felmérés évében december 31-én végződik.

    9. cikk

    Az adatok átadása

    (1)   A 2010. évi gazdaságszerkezeti felmérés hitelesített felmérési adatait a tagállamok 2012. március 31-ig megküldik a Bizottságnak.

    (2)   A 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérés hitelesített felmérési adatait a tagállamok a felmérési év végétől számított 12 hónapon belül megküldik a Bizottságnak.

    (3)   A III. mellékletben felsorolt vidékfejlesztési intézkedésekre vonatkozó és adminisztratív nyilvántartásokon alapuló adatok külön is megküldhetők a Bizottságnak, a felmérés évének végétől számított 18 hónapon belül.

    (4)   A Bizottság számára a gazdaságszerkezeti felmérés adatait elektronikus formában kell átadni, az egyes gazdaságok szintjére lebontva.

    (5)   A felmérési adatok átadásának formátumát a Bizottság határozza meg.

    (6)   A gazdaságszerkezeti felmérés adatait a Bizottság nem használja fel mintavétel vagy felmérések végzése céljára.

    10. cikk

    Mintavételi rendszer

    A 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérés mintavételi rendszerének továbbfejlesztése érdekében a tagállamok a gazdaságszerkezeti felmérésért felelős nemzeti hatóságok számára hozzáférést biztosítanak a területükön fellelhető adminisztratív nyilvántartásokban található, a gazdaságokról szóló információkhoz.

    III. FEJEZET

    A MEZŐGAZDASÁGI TERMELÉSI MÓDSZEREKRŐL SZÓLÓ STATISZTIKÁK

    11. cikk

    A mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérés

    (1)   A tagállamok felmérést végeznek a gazdaságok által alkalmazott mezőgazdasági termelési módszerekről. Ez a felmérés történhet mintavételes felmérés formájában.

    (2)   Indokolt esetben a Bizottság engedélyezheti, hogy a tagállamok külön részminták alkalmazásával végezzék el a mintavételes felmérést.

    (3)   A tagállamok információkat szolgáltatnak a mezőgazdasági termelési módszereknek az V. mellékletben felsorolt mutatóiról.

    (4)   A felmérésben részt vevő minden egyes gazdaság esetében a tagállamok megadják a gazdaságban öntözésre felhasznált víz becsült mennyiségét is (köbméterben). Ez a becslés modell segítségével is elvégezhető.

    (5)   A Bizottság módszertani és egyéb támogatást nyújt a tagállamoknak a (4) bekezdésben említett modell elkészítéséhez. A Bizottság ezenfelül elősegíti a tagállamok közötti ahhoz szükséges együttműködést és tapasztalatcserét, hogy az eredmények összehasonlíthatók legyenek.

    (6)   Amennyiben egy tagállam megállapítja, hogy egy mutató előfordulása alacsony vagy nulla, akkor a mutató kizárható az adatgyűjtésből. E tagállam a felmérési évet közvetlenül megelőző naptári évben tájékoztatja a Bizottságot az adatgyűjtésből kizárt mutatókról.

    (7)   A mutatók meghatározásait a 15. cikk (2) bekezdésében említett, ellenőrzéssel történő szabályozási bizottsági eljárással összhangban kell elfogadni.

    (8)   A tárgyidőszak azonos a 2010. évi gazdaságszerkezeti felmérés tárgyidőszakával.

    (9)   Ennek a felmérésnek az eredményeit az egyes gazdaságok szintjén összekapcsolják a 2010. évi gazdaságszerkezeti felmérésből származó adatokkal. Az egyesített hitelesített adatokat a tagállamok elektronikus formában legkésőbb 2012. december 31-ig megküldik a Bizottságnak.

    (10)   A felmérési adatok átadásának formátumát a Bizottság határozza meg.

    (11)   A mezőgazdasági termelési módszerekre vonatkozó adatokat a Bizottság nem használja fel mintavétel vagy felmérések végzése céljára.

    IV. FEJEZET

    JELENTÉSEK, FINANSZÍROZÁS ÉS VÉGREHAJTÁSI RENDELKEZÉSEK

    12. cikk

    Jelentések

    (1)   A tagállamok benyújtják az e rendelet hatálya alá tartózó felmérésekre vonatkozó nemzeti módszertani jelentéseket, amelyek a következőket ismertetik:

    a)

    a szervezés és az alkalmazott módszerek,

    b)

    az e rendeletben említett mintavételes felméréseknél elért pontossági szintek,

    c)

    adott esetben információk a felhasznált adminisztratív adatforrások minőségéről, valamint

    d)

    azok a felvételi és kizárási kritériumok, amelyek segítségével a 3. cikk szerint meghatározták, hogy a felmérések mire terjedjenek ki.

    (2)   A nemzeti módszertani jelentéseket a hitelesített felmérési eredményekkel együtt, a 9. cikk (1) és (2) bekezdésében meghatározott határidőkön belül nyújtják be a Bizottságnak.

    (3)   Az egyes felmérések végén megkövetelt nemzeti módszertani jelentéseken felül a tagállamok megküldenek a Bizottságnak minden olyan további információt, amely a felmérés szervezése és módszerei tekintetében szükséges.

    13. cikk

    Közösségi hozzájárulás

    (1)   A tagállamok legfeljebb 75 %-os pénzügyi hozzájárulást kapnak a Közösségtől az e rendeletben előírt felmérések végrehajtási költségeihez, figyelembe véve a (3) és (4) bekezdésében meghatározott felső határokat.

    (2)   E rendelet alkalmazásának kezdetén a Bizottság azon tagállamoknak, amelyek megfelelő kérelmet nyújtanak be, megadja a szükséges műszaki támogatást és tanácsadást a gazdaságok műholdas helymeghatározása tekintetében.

    (3)   A 2010. évi gazdaságszerkezeti felmérés és a mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérés egyesített költségeire a közösségi hozzájárulás felső korlátai az alábbi összegek:

    Luxemburg, illetve Málta esetében 50 000 EUR,

    Ausztria, Írország, illetve Litvánia esetében 1 000 000 EUR,

    Bulgária, Németország, Magyarország, Portugália, illetve az Egyesült Királyság esetében 2 000 000 EUR,

    Görögország, Spanyolország, illetve Franciaország esetében 3 000 000 EUR,

    Olaszország, Lengyelország, illetve Románia esetében 4 000 000 EUR, és

    az összes többi tagállam esetében rendre 300 000 EUR.

    (4)   A 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérésekre a (3) bekezdésben előírt összegek 50 %-kal csökkennek.

    (5)   A közösségi pénzügyi hozzájárulás finanszírozása az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból történik, az 1290/2005/EK rendelet 3. cikke (2) bekezdésének e) pontja alapján.

    14. cikk

    Pénzügyi keret

    (1)   E felmérési program végrehajtásának pénzügyi keretösszege 58 850 000 EUR a 2008–2013 időszakra, beleértve az e rendelet rendelkezései szerint a tagállamok által szolgáltatandó adatok feldolgozásához a Bizottság által használt adatbázisrendszerek kifejlesztéséhez, fenntartásához és kezeléséhez szükséges előirányzatokat is.

    (2)   A 2014–2018 közötti időszakra szóló összeget a Bizottság javaslatára a 2014-ben kezdődő időszakra szóló új pénzügyi terv alapján a költségvetési és jogalkotó hatóság határozza meg.

    (3)   Az éves előirányzatokat a pénzügyi terv korlátain belül a költségvetési hatóság engedélyezi.

    15. cikk

    Bizottság

    (1)   A Bizottság munkáját a 72/279/EGK határozattal létrehozott Agrárstatisztikai Állandó Bizottság segíti.

    (2)   Erre a bekezdésre történő hivatkozáskor az 1999/468/EK határozat 5a. cikkének (1)–(4) bekezdését és 7. cikkét kell alkalmazni, tekintettel a határozat 8. cikkében foglalt rendelkezésekre is.

    16. cikk

    Eltérések

    (1)   A 6. cikk (1) és (2) bekezdésében, a 8. cikkben, a 9. cikk (1) bekezdésében, a 11. cikk (8) és (9) bekezdésében, a 13. cikk (3) bekezdésében és a III. és IV. mellékletben foglaltaktól eltérően Görögország, Spanyolország és Portugália esetében a 2010. év helyett a 2009. év értendő.

    (2)   A 9. cikk (1) bekezdésének rendelkezésétől eltérően a 2012. március 31-i dátum helyett a következő dátumokat alkalmazzák:

    a)

    Görögország és Portugália esetében 2011. március 31.,

    b)

    Spanyolország esetében 2011. június 30.,

    c)

    Olaszország és Románia esetében 2012. június 30.

    (3)   A 11. cikk (9) bekezdésének rendelkezésétől eltérően a 2012. december 31-i dátum helyett Görögország, Spanyolország és Portugália esetében a 2011. december 31-i dátumot alkalmazzák.

    17. cikk

    Hatályon kívül helyezés

    (1)   Az 571/88/EGK rendelet hatályát veszti.

    (2)   A hatályon kívül helyezett rendeletre való hivatkozásokat az e rendeletre való hivatkozásként kell értelmezni.

    18. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet 2009. január 1-jétől alkalmazandó.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Strasbourgban, 2008. november 19-én.

    az Európai Parlament részéről

    az elnök

    H.-G. PÖTTERING

    a Tanács részéről

    az elnök

    J.-P. JOUYET


    (1)  Az Európai Parlament 2008. május 21-i álláspontja (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé), és a Tanács 2008. október 20-i határozata.

    (2)  HL L 56., 1988.3.2., 1. o.

    (3)  HL L 277., 2005.10.21., 1. o.

    (4)  A közlemény címe: „A környezetvédelmi szempontoknak a közös agrárpolitikába történő integrálása nyomon követését szolgáló agrár-környezetvédelmi mutatók kialakítása”.

    (5)  HL L 52., 1997.2.22., 1. o.

    (6)  HL L 151., 1990.6.15., 1. o.

    (7)  HL L 293., 1990.10.24., 1. o.

    (8)  HL L 154., 2003.6.21., 1. o.

    (9)  HL L 209., 2005.8.11., 1. o.

    (10)  HL C 139., 2006.6.14., 1. o.

    (11)  HL L 184., 1999.7.17., 23. o.

    (12)  HL L 179., 1972.8.7., 1. o.

    (13)  A közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló, 2003. szeptember 29-i 1782/2003/EK tanácsi rendelet (HL L 270., 2003.10.21., 1. o.).

    (14)  A szarvasmarhafélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról, továbbá a marhahús és marhahústermékek címkézéséről szóló, 2000. július 17-i 1760/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 204., 2000.8.11., 1. o.).

    (15)  Az ökológiai termelésről és az ökológiai termékek címkézéséről és a 2092/91/EGK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2007. június 28-i 834/2007/EK tanácsi rendelet (HL L 189., 2007.7.20., 1. o.).


    I. MELLÉKLET

    A gazdaság fogalommeghatározásánál említett mezőgazdasági tevékenységek felsorolása

    Egy gazdaság mint olyan meghatározásához a következő tevékenységek (amelyek lehetnek akár főtevékenységek, akár melléktevékenységek) használatosak, a növénytermesztés, állattenyésztés, vadgazdálkodás és kapcsolódó szolgáltatások mint gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása (NACE, 2. módosítás) alapján:

    A tevékenység leírása

    NACE (2. módosítás) szerinti kód

    Kiegészítő megjegyzések a mezőgazdasági tevékenység mint olyan meghatározásakor figyelembe vett vagy kizárt tevékenységekhez

    Nem évelő növények termesztése

    01.1

     

    Évelő növények termesztése

    01.2

    A saját termesztésű szőlőből vagy olajbogyóból bort, illetve olívaolajat előállító gazdaságok e rendelet hatálya alá tartoznak.

    Növényi szaporítóanyag termesztése

    01.3

     

    Állattenyésztés

    01.4

    A NACE (2. módosítás) 01.49 pontja alá besorolt tevékenységek (Egyéb állat tenyésztése) közül egyik sem tartozik e rendelet hatálya alá, kivéve:

    i)

    struccok, emuk és nyulak tenyésztése és nevelése,

    ii)

    méhek tartása, méz és méhviasz előállítása.

    Vegyes gazdálkodás

    01.5

     

    Mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás

    01.6

    Általában nem tartoznak e rendelet hatálya alá azok a gazdaságok, melyek a NACE (2. módosítás) 01.6 pontja alatti tevékenységekkel foglalkoznak, feltéve hogy kizárólag ilyen tevékenységekkel foglalkoznak.

    E rendelet hatálya alá tartoznak azonban azok a gazdaságok, amelyek kizárólag mezőgazdasági terület jó mezőgazdasági és környezeti állapotban tartásával (NACE, 2. módosítás, 01.61) foglalkoznak.


    II. MELLÉKLET

    A gazdaságszerkezeti felmérésekben és a mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérésben alkalmazandó küszöbértékek

    Mutató

    Küszöbérték

    Hasznosított mezőgazdasági terület

    Szántó, konyhakert, gyep, ültetvények

    5 ha

    Szabadföldi ültetvények

    Gyümölcsös-, bogyós-, citrus- és olívaültetvények, szőlők és faiskolák

    1 ha

    Egyéb intenzív termesztés

    Friss zöldségfélék, dinnyék és szamóca – szabadföldi vagy alacsony (nem járható) védőtakarás alatt

    0,5 ha

    Dohány

    0,5 ha

    Komló

    0,5 ha

    Gyapot

    0,5 ha

    Üvegházban vagy más (járható) védőtakarás alatt termesztett növények

    Friss zöldségfélék, dinnyék és szamóca

    0,1 ha

    Virágok és dísznövények (a faiskolákat kivéve)

    0,1 ha

    Szarvasmarhafélék

    Valamennyi

    10 egyed

    Sertés

    Valamennyi

    50 egyed

    Tenyészkocák

    10 egyed

    Juh

    Valamennyi

    20 egyed

    Kecske

    Valamennyi

    20 egyed

    Baromfi

    Valamennyi

    1 000 egyed


    III. MELLÉKLET

    A gazdaságszerkezeti felmérés mutatóinak felsorolása

    MUTATÓ

    MÉRTÉKEGYSÉG/KATEGÓRIA

    I.   

    Általános mutatók

    A gazdaság helye

     

    – –

    Földrajzi szélesség (legfeljebb 5 perces íven belül)

    fok: perc

    – –

    Földrajzi hosszúság (legfeljebb 5 perces íven belül)

    fok: perc

    A gazdaság jogállása

     

    – –

    A gazdaságért a jogi és gazdasági felelősséget:

     

    – – –

    egy természetes személy viseli, aki az egyéni gazdálkodó, amennyiben a gazdaság független?

    igen/nem

    – – – –

    Ha az előző kérdésre a válasz igen, akkor ez a személy (a gazdálkodó) egyben a gazdaság irányítója is?

    igen/nem

    – – – – –

    Ha ez a személy nem a gazdaság irányítója, akkor az irányító a gazdálkodó családjának valamelyik tagja?

    igen/nem

    – – – – –

    Ha a gazdaság irányítója a gazdálkodó családjának valamelyik tagja, akkor a gazdálkodó házastársa? (1)

    igen/nem

    – – –

    társas egyéni gazdaság esetében egy vagy több olyan természetes személy viseli, aki(k) tag(ok)?

    igen/nem

    – – –

    jogi személy viseli?

    igen/nem

    A birtokhasználat típusa (a gazdálkodóra vonatkozóan) és a gazdálkodási rendszer

     

    – –

    Hasznosított mezőgazdasági terület:

     

    – – –

    tulajdonosi gazdálkodás

    ha

    – – –

    bérlői gazdálkodás

    ha

    – – –

    részes művelés vagy más módozatok

    ha

    – –

    Biogazdálkodás:

     

    – – –

    A gazdaság összes mezőgazdasági hasznosítású területe, amelyen biogazdálkodási módszereket alkalmaznak és erről a nemzeti vagy a közösségi szabályok szerinti tanúsítvány van

    ha

    – – –

    A gazdaság összes mezőgazdasági hasznosítású területe, amelyen folyamatban van a biogazdálkodási módszerekre való áttérés, amelyekről majd a nemzeti vagy a közösségi szabályok szerinti tanúsítvány lesz

    ha

    – – –

    A gazdaság alábbi hasznosítású földterülete, ahol a nemzeti vagy a közösségi szabályok szerinti biogazdálkodási módszereket alkalmaznak és erről tanúsítvány van, vagy pedig folyamatban van az ezekre való áttérés:

     

    – – – –

    Gabonafélék szemes terménynek (vetőmag is)

    ha

    – – – –

    Száraz hüvelyesek és fehérjetartalmú növények szemes terménynek (beleértve a vetőmagot, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékét)

    ha

    – – – –

    Burgonya (újburgonya és vetőburgonya is)

    ha

    – – – –

    Cukorrépa (vetőmag nem)

    ha

    – – – –

    Olajos magvúak

    ha

    – – – –

    Friss zöldségfélék, dinnyék és szamóca

    ha

    – – – –

    Állandó legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt

    ha

    – – – –

    Gyümölcsös- és bogyós ültetvények

    ha

    – – – –

    Citrusültetvények

    ha

    – – – –

    Olívaültetvények

    ha

    – – – –

    Szőlő

    ha

    – – – –

    Egyéb növények (rostnövények stb.)

    ha

    – – –

    A nemzeti vagy a közösségi szabályok szerint tanúsított és állattenyésztésre alkalmazott biogazdálkodási módszerek:

     

    – – – –

    Szarvasmarhafélék

    egyed

    – – – –

    Sertés

    egyed

    – – – –

    Juh- és kecske

    egyed

    – – – –

    Baromfi

    egyed

    – – – –

    Egyéb állatok

    igen/nem

    – –

    A gazdaságban folyó termelés célja:

     

    – – –

    Értékalapon a gazdaság végtermékeinek több mint 50 %-a saját fogyasztást elégít ki

    igen/nem

    – – –

    A végfogyasztóknak történő közvetlen értékesítés a gazdaság teljes értékesítésének több mint 50 %-át teszi ki (1)

    igen/nem

    II.   

    Földterület

    Szántó

     

    – –

    Gabonafélék szemes terménynek (vetőmag is):

     

    – – –

    Közönséges búza és tönköly

    ha

    – – –

    Durumbúza

    ha

    – – –

    Rozs

    ha

    – – –

    Árpa

    ha

    – – –

    Zab

    ha

    – – –

    Szemes kukorica

    ha

    – – –

    Rizs

    ha

    – – –

    Egyéb gabonafélék szemes terménynek

    ha

    – –

    Száraz hüvelyesek és fehérjetartalmú, növények szemes terménynek (beleértve a vetőmagot, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékét)

    ha

    – – –

    ebből borsó, lóbab és édes csillagfürt

    ha

    – –

    Burgonya (újburgonya és vetőburgonya is)

    ha

    – –

    Cukorrépa (vetőmag nem)

    ha

    – –

    Takarmányozásra használt gumósok és káposztafélék (vetőmag nem)

    ha

    – –

    Ipari növények:

     

    – – –

    Dohány

    ha

    – – –

    Komló

    ha

    – – –

    Gyapot

    ha

    – – –

    Káposztarepce és réparepce

    ha

    – – –

    Napraforgó

    ha

    – – –

    Szója

    ha

    – – –

    Lenmag (olajlen)

    ha

    – – –

    Egyéb olajos magvúak

    ha

    – – –

    Len

    ha

    – – –

    Kender

    ha

    – – –

    Egyéb rostnövények

    ha

    – – –

    Illóolajnövények, gyógyhatású és fűszernövények

    ha

    – – –

    Egyéb, máshová nem sorolt ipari növények

    ha

    – –

    Friss zöldségfélék, dinnyék, szamóca, ebből:

     

    – – –

    Szabadföld vagy alacsony (nem járható) védőtakarás

    ha

    – – – –

    Szántóföld

    ha

    – – – –

    Árutermelő kertészet

    ha

    – – –

    Üvegház vagy más (járható) védőtakarás

    ha

    – –

    Virágok és dísznövények (a faiskolákat kivéve):

     

    – – –

    Szabadföld vagy alacsony (nem járható) védőtakarás

    ha

    – – –

    Üvegház vagy más (járható) védőtakarás

    ha

    – –

    Takarmánynövények zölden betakarítva:

     

    – – –

    Időszaki gyep

    ha

    – – –

    Egyéb takarmánynövények:

     

    – – – –

    Silókukorica

    ha

    – – – –

    Pillangós zöldtakarmányok

    ha

    – – – –

    Egyéb, máshová nem sorolt takarmánynövények zölden betakarítva

    ha

    – –

    Szántóföldi vetőmagok és palánták

    ha

    – –

    Egyéb szántóföldi növények

    ha

    – –

    Támogatásra nem jogosult ugar

    ha

    – –

    Gazdaságilag nem hasznosított, támogatásra jogosult ugar

    ha

    Konyhakertek

    ha

    Állandó legelő és rét

    ha

    – –

    Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt

    ha

    – –

    Külterjes legelő

    ha

    – –

    A termelésből kivont, támogatásra jogosult állandó legelő és rét

    ha

    Ültetvények

     

    – –

    Gyümölcsös- és bogyós ültetvények

    ha

    – – –

    Gyümölcsös ültetvények, ebből:

    ha

    – – – –

    Mérsékelt égövi gyümölcsfajok

    ha

    – – – –

    Szubtrópusi gyümölcsfajok

    ha

    – – –

    Bogyósok

    ha

    – – –

    Héjasok

    ha

    – –

    Citrusültetvények

    ha

    – –

    Olíva-ültetvények

    ha

    – – –

    Szokásosan étkezési olajbogyó termesztése

    ha

    – – –

    Szokásosan olajkészítésre szánt olajbogyó termesztése

    ha

    – –

    Szőlő, ebből az, ahol a szokásos termék:

    ha

    – – –

    Minőségi bor

    ha

    – – –

    Egyéb bor

    ha

    – – –

    Csemegeszőlő

    ha

    – – –

    Mazsola

    ha

    – –

    Faiskolák

    ha

    – –

    Egyéb ültetvények

    ha

    – – –

    ebből karácsonyfa (1)

    ha

    – –

    Üvegházi ültetvények

    ha

    Egyéb földterület

     

    – –

    Hasznosítatlan mezőgazdasági terület

    ha

    – –

    Erdős terület

    ha

    – – –

    ebből rövid rotációs idejű sarjerdő

    ha

    – –

    Egyéb földterület (épületek, gazdasági udvarok, utak, tavak, kőfejtők, terméketlen föld, sziklák stb. által elfoglalt terület)

    ha

    Gomba, öntözött terület, energianövények és géntechnológiával módosított haszonnövények

     

    – –

    Gomba

    ha

    – –

    Öntözött terület

     

    – – –

    Öntözhető összterület

    ha

    – – –

    Az előző 12 hónapban legalább egyszer öntözött megművelt terület összesen:

    ha

    – –

    Energianövények (bioüzemanyagok és más megújuló energia előállítása céljából)

    ha

    – – –

    ebből pihentetésre ösztönző támogatási rendszerekkel kapcsolatos területen

    ha

    – –

    géntechnológiával módosított haszonnövények

    ha

    III.   

    Állatállomány

    Lófélék

    egyed

    Szarvasmarhafélék:

     

    – –

    Egy évnél fiatalabb hím- és nőivarú szarvasmarha

    egyed

    – –

    Egy és két év közötti életkorú hímivarú szarvasmarha

    egyed

    – –

    Egy és két év közötti életkorú nőivarú szarvasmarha

    egyed

    – –

    Kétéves és idősebb hímivarú szarvasmarha

    egyed

    – –

    Kétéves és idősebb üsző

    egyed

    – –

    Tejhasznú tehén

    egyed

    – –

    Egyéb tehén

    egyed

    Juh és kecske:

     

    – –

    Juh (mindenféle korú)

    egyed

    – – –

    Juh, nőivarú tenyészállat

    egyed

    – – –

    Egyéb juh

    egyed

    – –

    Kecske (mindenféle korú)

    egyed

    – – –

    Kecske, nőivarú tenyészállat

    egyed

    – – –

    Egyéb kecske

    egyed

    Sertés:

     

    – –

    20 kg élősúly alatti malac

    egyed

    – –

    50 kg vagy nagyobb súlyú tenyészkoca

    egyed

    – –

    Egyéb sertés

    egyed

    Baromfi:

     

    – –

    Brojler

    egyed

    – –

    Tojótyúk

    egyed

    – –

    Egyéb baromfi:

    egyed

    – – –

    Pulyka (1)

    egyed

    – – –

    Kacsa (1)

    egyed

    – – –

    Liba (1)

    egyed

    – – –

    Strucc (1)

    egyed

    – – –

    Egyéb, máshol nem említett baromfi (1)

    egyed

    Nyúl, nőivarú tenyészállat

    egyed

    Méh

    kaptár

    Máshová nem sorolt állatállomány

    igen/nem

    IV.   

    Gépek és berendezések

    IV. i.

    Gépek  (1)

    A gazdaság kizárólagos tulajdonában lévő gépek

     

    – –

    Négykerekű traktorok, lánctalpas traktorok, eszközhordozó traktorok

    darabszám

    – –

    Talajmegmunkáló gépek, kapálógépek, rotációs kapák és motoros kaszálógépek

    darabszám

    – –

    Kombájnok

    darabszám

    – –

    Egyéb teljesen gépesített betakarítógépek

    darabszám

    Több gazdaság által használt gépek

    – –

    Négykerekű traktorok, lánctalpas traktorok, eszközhordozó traktorok

    igen/nem

    – –

    Talajmegmunkáló gépek, kapálógépek, rotációs kapák és motoros kaszálógépek

    igen/nem

    – –

    Kombájnok

    igen/nem

    – –

    Egyéb teljesen gépesített betakarító gépek

    igen/nem

    IV. ii.   

    Berendezések

    Megújuló energia előállítására szolgáló berendezések, az energiaforrás fajtája szerint:

     

    – –

    Szélenergia

    igen/nem

    – –

    Biomassza

    igen/nem

    – – –

    ebből biometán

    igen/nem

    – –

    Napenergia

    igen/nem

    – –

    Vízenergia

    igen/nem

    – –

    Egyéb megújuló energiaforrások

    igen/nem

    V.   

    Munkaerő

    V.i.   

    A gazdaság munkaereje

    Gazdálkodó

     

    – –

    Neme

    férfi/nő

    – –

    Kora

    korcsoport (2)

    – –

    A gazdaságban végzett mezőgazdasági munka (a házimunkától eltekintve)

    Az éves munkaegység 1. százaléksávja (3)

    A gazdaság irányítója

     

    – –

    Neme

    férfi/nő

    – –

    Kora

    korcsoport

    – –

    A gazdaságban végzett mezőgazdasági munka (a házimunkától eltekintve)

    Az éves munkaegység 2. százaléksávja (4)

    A gazdaság irányítójának képzettsége

     

    – –

    A gazdaság irányítójának mezőgazdasági képzettsége

    Képzettségi kódok (5)

    – –

    A gazdaság irányítója az utóbbi 12 hónapban szakképzésben részesült (6)

    igen/nem

    Az egyéni gazdálkodónak a gazdaságban mezőgazdasági munkát végző férfi családtagjai

     

    – –

    A gazdaságban végzett mezőgazdasági munka (a házimunkától eltekintve)

    Az éves munkaegység 2. százaléksávja

    Az egyéni gazdálkodónak a gazdaságban mezőgazdasági munkát végző női családtagjai

     

    – –

    A gazdaságban végzett mezőgazdasági munka (a házimunkától eltekintve)

    Az éves munkaegység 2. százaléksávja

    Rendszeresen alkalmazott, nem családi férfi munkaerő

     

    – –

    A gazdaságban végzett mezőgazdasági munka (a házimunkától eltekintve)

    Az éves munkaegység 2. százaléksávja

    Rendszeresen alkalmazott, nem családi női munkaerő

     

    – –

    A gazdaságban végzett mezőgazdasági munka (a házimunkától eltekintve)

    Az éves munkaegység 2. százaléksávja

    Nem rendszeresen alkalmazott, nem családi férfi és női munkaerő

    teljes munkaidős munkanap

    A mezőgazdasági munka összes olyan teljes munkaidős munkanapjainak száma a felmérés napját megelőző 12 hónap folyamán, amely nem tartozik az előző kategóriákba, és amelyet a gazdaságban nem közvetlenül alkalmazott személyek végeznek (pl. vállalkozók alkalmazottai)

    teljes munkaidős munkanap

    V. ii.   

    Egyéb jövedelemszerző tevékenységek (nem mezőgazdasági munka a gazdaságban és munkavégzés a gazdaságon kívül)

    A gazdálkodó, aki egyben a gazdaság irányítója is, egyéb jövedelemszerző tevékenységei

     

    – –

    Fő foglalkozásként

    igen/nem

    – –

    Mellékfoglalkozásként

    igen/nem

    – –

    Egyéb jövedelemszerző tevékenységei

     

    – – –

    A gazdasággal közvetlenül összefüggő tevékenységek

    igen/nem

    – – –

    A gazdasággal közvetlenül nem összefüggő tevékenységek

    igen/nem

    Az egyéni gazdálkodó házastársának egyéb jövedelemszerző tevékenységei

     

    – –

    Fő foglalkozásként

    igen/nem

    – –

    Mellékfoglalkozásként

    igen/nem

    – –

    Egyéb jövedelemszerző tevékenységei

     

    – – –

    A gazdasággal közvetlenül összefüggő tevékenységek

    igen/nem

    – – –

    A gazdasággal közvetlenül nem összefüggő tevékenységek

    igen/nem

    Az egyéni gazdálkodó egyéb családtagjainak egyéb jövedelemszerző tevékenységei

     

    – –

    Fő foglalkozásként

    igen/nem

    – –

    Mellékfoglalkozásként

    igen/nem

    – –

    Egyéb jövedelemszerző tevékenységei

     

    – – –

    A gazdasággal közvetlenül összefüggő tevékenységek

    igen/nem

    – – –

    A gazdasággal közvetlenül nem összefüggő tevékenységek

    igen/nem

    A gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységekben részt vevő közvetlenül, rendszeresen alkalmazott nem családi munkaerő

     

    – –

    Fő foglalkozásként

    igen/nem

    – –

    Mellékfoglalkozásként

    igen/nem

    VI.   

    A gazdaságban végzett egyéb jövedelemszerző tevékenységek (a gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó tevékenységek)

    VI. i.   

    Az egyéb jövedelemszerző tevékenységek felsorolása

    Turizmus, fizetővendéglátás és más szabadidős tevékenységek

    igen/nem

    Kézművesség

    igen/nem

    Mezőgazdasági termékek feldolgozása

    igen/nem

    Megújuló energia termelése

    igen/nem

    Fafeldolgozás (például fűrészelés stb.)

    igen/nem

    Haltermelés

    igen/nem

    Szerződéses munka (a gazdaság eszközeinek használatával)

     

    – –

    Mezőgazdasági munka (más gazdaságok számára)

    igen/nem

    – –

    Nem mezőgazdasági munka

    igen/nem

    Erdőgazdálkodás

    igen/nem

    Egyéb

    igen/nem

    VI. ii.   

    A gazdasághoz közvetlenül kapcsolódó egyéb jövedelemszerző tevékenységek fontossága

    Százalékos arány a gazdaság össztermeléséhez viszonyítva

    Százaléksávok (7)

    VII.   

    A vidékfejlesztés támogatása

    A gazdaság az utóbbi 3 évben igénybe vette az alábbi vidékfejlesztési támogatások egyikét

     

    – –

    Tanácsadási szolgáltatások

    igen/nem

    – –

    Gazdaságok korszerűsítése

    igen/nem

    – –

    Mezőgazdasági és erdészeti termékek értéknövelése

    igen/nem

    – –

    A közösségi jogszabályokon alapuló szabványok alkalmazása

    igen/nem

    – –

    Mezőgazdasági termelők részvétele élelmiszer-minőségi rendszerekben

    igen/nem

    – –

    Natura 2000 kifizetések a mezőgazdasági területre

    igen/nem

    – –

    A vízügyi keretirányelvhez (8) kapcsolódó kifizetések

    igen/nem

    – –

    Agrár-környezetvédelmi kifizetések

    igen/nem

    – – –

    ebből a biogazdálkodás keretében

    igen/nem

    – –

    Állatjólléti kifizetések

    igen/nem

    – –

    Nem mezőgazdasági tevékenységek irányába történő diverzifikálás

    igen/nem

    – –

    Turisztikai tevékenységek ösztönzése

    igen/nem


    (1)  2010-ben nem kell megadni.

    (2)  Korcsoportok: (az iskola befejezése – 24 év), (25 – 34) (35 – 44), (45 – 54), (55 – 64), (65 és idősebb)

    (3)  Az éves munkaegység (AWU) 1. százaléksávja: (0), (> 0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75 – < 100), (100)

    (4)  Az éves munkaegység (AWU) 2. százaléksávja: (> 0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75 – < 100), (100)

    (5)  Képzettség kódok: (csak gyakorlati mezőgazdasági tapasztalat), (mezőgazdasági alapképzettség), (felsőfokú mezőgazdasági képzettség).

    (6)  2013-ban nem kell megadni.

    (7)  Százaléksávok: (≥ 0 – ≤ 10).(> 10 – ≤ 50) (> 50 – < 100)

    (8)  A vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteinek meghatározásáról szóló, 2000. október 23-i 2000/60/EK európai parlamenti és a tanácsi irányelv (HL L 327., 2000.12.22., 1. o.).


    IV. MELLÉKLET

    PONTOSSÁGI KÖVETELMÉNYEK

    Az e rendeletben előírt mintavételes felméréseknek a NUTS 2 régiókra és nemzeti szinten (1) összegzett kedvezőtlen adottságú térségekre statisztikailag reprezentatívnak kell lenniük gazdaságtípusra és -méretre nézve, a mezőgazdasági gazdaságok közösségi tipológiájának kialakításáról szóló, 1985. június 7-i 85/377/EGK bizottsági határozattal (2) összhangban. Ezenkívül a gazdaságok növény és állatállomány mutatóira meghatározott pontossági szintek szükségesek.

    Ezek a pontossági szintek az alábbi pontossági táblázatokban szerepelnek, és valamennyi, legalább 10 000 gazdaságot tartalmazó NUTS 2 régióra vonatkoznak. A 10 000-nél kevesebb gazdaságot számláló NUTS 2 régiókra vonatkozóan e pontossági szintek ezzel szemben a kapcsolódó NUTS 1 régióra vonatkoznak, amennyiben ez a NUTS 1 régió legalább 1 000 gazdaságot tartalmaz. A mezőgazdasági termelési módszerek felméréséhez a tárgynak megfelelő növény és állatállomány mutatók a 2010. évi gazdaságszerkezeti felmérésből származó eredmények alapján lesznek meghatározhatók.

    Pontossági kategóriák a 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérésekhez

    Növényekre vonatkozó mutatók:

    Gabonafélék szemesterménynek (ideértve a vetőmagot is), köztük a közönséges búza és tönköly, durumbúza, rozs, árpa, zab, szemes kukorica, rizs és egyéb gabonafélék szemesterménynek

    Száraz hüvelyesek és fehérjetartalmú növények szemes terménynek (beleértve a vetőmagot, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékét)

    Burgonya (újburgonya és vetőburgonya is)

    Cukorrépa (vetőmag nem)

    Olajos magvú növények, köztük a káposztarepce, réparepce, napraforgó, szója, lenmag (olajlen) és más olajos magvú növények

    Friss zöldségfélék, dinnyék, szamóca

    Virágok és dísznövények (a faiskolákat kivéve)

    Takarmánynövények zölden betakarítva

    Legelő és rét, kivéve a külterjes legelőt

    Gyümölcsös és bogyós ültetvények

    Citrusültetvények

    Olíva-ültetvények

    Borszőlő

    Állatállományra vonatkozó mutatók:

    Tejhasznú tehén

    Egyéb tehén

    Egyéb szarvasmarha

    Tenyészkoca

    Egyéb sertés

    Juh

    Kecske

    Baromfi

    A 2010. évi gazdaságszerkezeti felmérés és a mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérés részeként végzett mintavételes felmérések pontossági kategóriái

    Növényekre vonatkozó mutatók:

    Gabonafélék szemesterménynek (ideértve a vetőmagot is), köztük a közönséges búza és tönköly, durumbúza, rozs, árpa, zab, szemes kukorica, rizs és egyéb gabonafélék szemesterménynek

    Burgonya (újburgonya és vetőburgonya is) és cukorrépa (a vetőmagot kivéve)

    Olajos magvú növények, köztük a káposztarepce, réparepce, napraforgó, szója, lenmag (olajlen) és más olajos magvú növények

    Ültetvények, köztük gyümölcsös-, bogyós-, citrus és olívaültetvények, szőlő, faiskolák és egyéb ültetvények

    Friss zöldségfélék, dinnyék, szamóca, virág és dísznövény (kivéve a faiskolákat)

    Időszaki gyep és állandó rét és legelő

    Állatállományra vonatkozó mutatók:

    Szarvasmarha (bármilyen korú)

    Juh- és kecske (bármilyen korú)

    Sertés

    Baromfi

    A legalább 10 000 gazdaságot tartalmazó NUTS 2 régióra vonatkozó pontossági táblázatok

    Pontossági kategóriák

    A 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérés

    A mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérés

    A mutató gyakorisága a NUTS 2 régióban

    Relatív standard hiba

    A mutató gyakorisága a NUTS 2 régióban

    Relatív standard hiba

    A gazdaság növényekre vonatkozó mutatói

    a hasznosított mezőgazdasági terület legalább 7,5 %

    < 5 %

    a hasznosított mezőgazdasági terület legalább 10 %

    < 10 %

    A gazdaság állatállományra vonatkozó mutatói

    a számosállat egységek legalább 7,5 %-a és több mint 5 %-os nemzeti részesedés az egyes kategóriákban

    < 5 %

    a számosállat egységek legalább 10 %-a és több mint 5 %-os nemzeti részesedés az egyes kategóriákban

    < 10 %

    A kevesebb mint 10 000 gazdaságot tartalmazó NUTS 2 régióra vonatkozó pontossági táblázatok

    Pontossági kategóriák

    A 2013. és 2016. évi gazdaságszerkezeti felmérés

    A mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérés

    A mutató gyakorisága a legalább 1 000 gazdaságot tartalmazó, kapcsolódó NUTS 1 régióban

    Relatív standard hiba

    A mutató gyakorisága a legalább 1 000 gazdaságot tartalmazó, kapcsolódó NUTS 1 régióban

    Relatív standard hiba

    A gazdaság növényekre vonatkozó mutatói

    a hasznosított mezőgazdasági terület legalább 7,5 %

    < 5 %

    a hasznosított mezőgazdasági terület legalább 10 %

    < 10 %

    A gazdaság állatállományra vonatkozó mutatói

    a számosállat egységek legalább 7,5 %-a és több mint 5 %-os nemzeti részesedés az egyes kategóriákban

    < 5 %

    a számosállat egységek legalább 10 %-a és több mint 5 %-os nemzeti részesedés az egyes kategóriákban

    < 10 %


    (1)  Az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról, valamint egyes rendeletek módosításáról, illetve hatályon kívül helyezéséről szóló, 1999. május 17-i 1257/1999/EK tanácsi rendelet (HL L 160., 1999.6.26., 80. o.).

    (2)  HL L 220., 1985.8.17., 1. o.


    V. MELLÉKLET

    A mezőgazdasági termelési módszereket vizsgáló felmérés mutatóinak felsorolása

    Mutató

    Mértékegység/Kategória

    Talajművelési módszerek

    Hagyományos talajművelés (kormánylemezes eke vagy tárcsás eke)

    ha

    Talajkímélő művelés (kismértékű talajművelés)

    ha

    Nincs talajművelés (közvetlen vetés)

    ha

    Talajmegóvás

    A talaj téli lefedése:

    Szokásos téli növényzet

    ha

    Fedőnövényzet vagy ideiglenes növényzet

    ha

    Növénymaradékok

    ha

    Puszta talaj

    ha

    Vetésforgó:

    A tervezett vetésforgóból kihagyott szántóterület részaránya

    szántóterület százaléksávja (1)

    Tájképi jellemzők

    A gazdálkodó által az utóbbi 3 évben karbantartott vonalas létesítmények:

    Sövény

    igen/nem

    Fasor

    igen/nem

    Kőfal

    igen/nem

    Az utóbbi 3 évben létesített vonalas létesítmények:

    Sövény

    igen/nem

    Fasor

    igen/nem

    Kőfal

    igen/nem

    Legeltetés

    Legeltetés a gazdaság területén:

    Az előző év során legeltetett terület

    ha

    Az állatok legelőn tartásának időtartama

    hónap/ év

    Legeltetés közbirtokon:

    A közbirtokon legeltetett állatok összlétszáma

    egyed

    Az állatok közbirtokon való legeltetésének időtartama

    hónap/ év

    Istállózás

    Szarvasmarha:

    Kötött tartás – szilárd- és hígfázisú trágyakezeléssel

    állás

    Kötött tartás – hígtrágyakezeléssel

    állás

    Kötetlen tartás – szilárd- és hígfázisú trágyakezeléssel

    állás

    Kötetlen tartás – hígtrágyakezeléssel

    állás

    Egyéb

    állás

    Sertés:

    Részleges rácspadló

    állás

    Teljes rácspadló

    állás

    Szalmaalom (mélyalmos elhelyezés)

    állás

    Egyéb

    állás

    Tojótyúk:

    Szalmaalom (mélyalmos elhelyezés)

    állás

    Ketrecblokk (minden típus)

    állás

     

    Ketrecblokk trágyakihordó szalaggal

    állás

     

    Ketrecblokk mélyaknával

    állás

     

    Cölöpös ketrecblokk

    állás

    Egyéb

    állás

    Trágyázás

    Hasznosított mezőgazdasági terület, amelyre szilárd/mélyalmos trágyát juttatnak ki

    Összesen

    szántóterület százaléksávja (2)

    Azonnali beforgatással

    szántóterület százaléksávja (2)

    Hasznosított mezőgazdasági terület, amelyre trágyalevet juttatnak ki

    Összesen

    szántóterület százaléksávja (2)

    Azonnali beforgatással vagy beinjektálással

    szántóterület százaléksávja (2)

    A gazdaságban keletkező és az onnan kiszállított összes trágya százalékos aránya

    százaléksáv (3)

    Trágyatároló és -kezelő létesítmények

    Tároló létesítmények a következőkhöz:

    Szilárd trágya

    igen/nem

    Hígtrágya

    igen/nem

    Trágyalé

    Trágyalé-tartály

    igen/nem

    Derítő

    igen/nem

    A tároló létesítmények fedettek?

    Szilárd trágya

    igen/nem

    Hígtrágya

    igen/nem

    Trágyalé

    igen/nem

    Öntözés

    Öntözött terület

    Az öntözött terület átlagos nagysága az utóbbi 3 évben

    ha

    Az előző 12 hónapban legalább egyszer öntözött megművelt terület összesen:

    Összesen

    ha

    Gabonafélék szemesterménynek (a vetőmagot is beleértve) (a kukorica és a rizs kivételével)

    ha

    Kukorica (szemes és siló)

    ha

    Rizs

    ha

    Száraz hüvelyesek és fehérjetartalmú növények szemes terménynek (beleértve a vetőmagot, valamint a gabonafélék és hüvelyesek keverékét)

    ha

    Burgonya (újburgonya és vetőburgonya is)

    ha

    Cukorrépa (vetőmag nem)

    ha

    Káposztarepce és réparepce

    ha

    Napraforgó

    ha

    Rostnövények (len, kender, egyéb rostnövények)

    ha

    Friss zöldségfélék, dinnyék, szamóca – szabadföldi

    ha

    Időszaki és állandó gyep

    ha

    Egyéb szántóföldi növények

    ha

    Gyümölcsös- és bogyósültetvények

    ha

    Citrusültetvények

    ha

    Olívaültetvények

    ha

    Szőlő

    ha

    Alkalmazott öntözési módszerek:

    Felszíni öntözés (elárasztás, öntözőbarázda)

    igen/nem

    Esőztető öntözés

    igen/nem

    Csepegtető öntözés

    igen/nem

    A gazdaságban felhasznált öntözővíz forrása:

    Felszín alatti víz a gazdaság területén

    igen/nem

    A gazdaság területén található felszíni víz (tavak vagy mesterséges medencék)

    igen/nem

    Tavakból, folyókból vagy vízfolyásokból származó, a gazdaság területén kívüli felszíni víz

    igen/nem

    Közös vízellátó rendszerekből származó, a gazdaság területén kívüli víz

    igen/nem

    Egyéb vízforrások

    igen/nem


    (1)  Szántóterület százaléksávja: (0), (> 0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75).

    (2)  Hasznosított mezőgazdasági terület százaléksávja: (0), (> 0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75).

    (3)  Százaléksávok: (0), (> 0 – < 25), (≥ 25 – < 50), (≥ 50 – < 75), (≥ 75).


    Top