Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32002D0647

A Tanács határozata (2002. július 12.) az Európai Fejlesztési Alap Bizottsága eljárási szabályzatának elfogadásáról

HL L 212., 2002.8.8, p. 8–12 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2002/647/oj

32002D0647



Hivatalos Lap L 212 , 08/08/2002 o. 0008 - 0012


A Tanács határozata

(2002. július 12.)

az Európai Fejlesztési Alap Bizottsága eljárási szabályzatának elfogadásáról

(2002/647/EK)

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok, másrészről az Európai Közösség és tagállamai között létrejött, 2000. június 23-án Cotonouban aláírt partnerségi megállapodásra [1],

tekintettel a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselőinek az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok, másrészről az Európai Közösség és tagállamai között létrejött, 2000. június 23-án Cotonouban aláírt partnerségi megállapodás pénzügyi jegyzőkönyve alapján nyújtandó közösségi támogatás finanszírozásáról és igazgatásáról, valamint az EK-Szerződés IV. részében említett tengerentúli országok és területek pénzügyi támogatásának elosztásáról [2] szóló, 2000. szeptember 18-án, Brüsszelben aláírt belső megállapodásra, és különösen annak 21. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel a tengerentúli országok és területek, valamint az Európai Közösség társulásáról szóló, 2001. november 27-i 2001/882/EK [3] tanácsi határozatra ("Tengerentúli Társulási Határozat"),

tekintettel a Bizottság javaslatára,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

Az Európai Fejlesztési Alap Bizottságának a mellékletben meghatározott eljárási szabályzata elfogadásra kerül.

2. cikk

A belső megállapodás hatálybalépéséig az Európai Fejlesztési Alap Bizottsága eljárási szabályzatát csak a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselőinek 2000. október 3-i 2000/770/EK [4] határozata 1. cikkének (1) és (2) bekezdésében, a TOT vonatkozásában pedig a 2001/882/EK határozat 20. cikkében említett programozási szükségletekre kell alkalmazni.

3. cikk

Ez a határozat az Európai KözösségekHivatalos Lapjában történő kihirdetésének napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2002. július 12-én.

a Tanács részéről

az elnök

T. Pedersen

[1] HL L 317., 2000.12.15., 3. o.

[2] HL L 317., 2000.12.15., 355. o.

[3] HL L 314., 2001.11.30., 1. o.

[4] HL L 317., 2000.12.15., 354. o.

--------------------------------------------------

MELLÉKLET

AZ EURÓPAI FEJLESZTÉSI ALAP BIZOTTSÁGÁNAK ELJÁRÁSI SZABÁLYZATA

1. cikk

Összetétel

Az Európai Fejlesztési Alap Bizottság (a továbbiakban: a bizottság) a tagállamok küldöttségeiből (a továbbiakban: "küldöttségek") áll, elnöke a Bizottság képviselője.

A bizottság munkájában részt vesz az Európai Fejlesztési Bank képviselője.

A Tanács Főtitkárságának képviselője megfigyelőként vesz részt az üléseken.

2. cikk

Előterjesztés a bizottságnak

(1) A tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselőinek előterjesztést kell tennie a bizottság részére az egyrészről az afrikai, karibi és csendes-óceáni államok, másrészről az Európai Közösség és tagállamai között létrejött, 2000. június 23-án Cotonouban (Benin) aláírt partnerségi megállapodás pénzügyi jegyzőkönyve alapján nyújtandó közösségi támogatás finanszírozásáról és igazgatásáról, valamint az EK-Szerződés IV. részében említett tengerentúli országok és területek pénzügyi támogatásának elosztásáról [1] szóló, 2000. szeptember 18-án, Brüsszelben aláírt belső megállapodásban (a továbbiakban: "Belső Megállapodás") és adott esetben a tengerentúli országok és területek, valamint az Európai Közösség társulásáról szóló, 2001. november 27-i 2001/882/EK [2] tanácsi határozatban ("Tengerentúli Társulási Határozat") meghatározott esetekben az ott megállapított eljárás szerint. A határozattal ráruházott feladatok vonatkozásában a bizottságot EFA–TOT-bizottságként említik.

(2) Az (1) bekezdésben említett előterjesztési eseteken túlmenően:

a) a Bizottság minden ülésen a bizottság elé terjeszti a megelőző időszakban a Belső Megállapodás 24. cikke (2) bekezdésének b) pontja, a 24. cikkének (3) bekezdése, a 24. cikkének (4) bekezdése és 25. cikke (3) bekezdésének első francia bekezdése alapján hozott határozatok jegyzékét;

b) a bizottságot a lehető legkorábban tájékoztatni kell a projektek vagy cselekvési programok végrehajtásának olyan lehetséges késedelméről vagy nehézségeiről, amelyek jelentős járulékos kötelezettségvállalást eredményezhetnek vagy amelyek a Belső Megállapodás rendelkezései alapján kötelező beterjesztéssel járó lényegi változások.

3. cikk

Az ülés összehívása

(1) A bizottságot az elnöke hívja össze saját kezdeményezésére vagy egy tagállam kérésére.

(2) A bizottság összehívható más bizottságokkal történő együttes ülésre is a feladatköreiken belül jelentkező, közös érdeklődésre számot tartó kérdések megvitatására.

4. cikk

Napirend

(1) A napirend tervezetét az elnök állítja össze és a bizottság elé terjeszti.

(2) A napirenden belül meg kell különböztetni:

- azon javasolt intézkedéseket, amelyekről a bizottságot a Belső Megállapodás rendelkezései alapján kérik fel vélemény adására,

- és a Belső Megállapodás egyéb rendelkezései alapján a bizottság elé terjesztett kérdéseket.

(3) Bármely küldöttség kérheti, hogy a bizottság valamely kérdést tűzzön napirendre.

(4) A napirendnek tartalmaznia kell az előző ülés jegyzőkönyvének jóváhagyását is.

5. cikk

A bizottság tagjai részére megküldendő dokumentumok

(1) Az elnök küldi ki az ülésre szóló meghívókat, a napirend és azon intézkedések tervezetét, amelyek a bizottság véleményét igénylik és bármely más munkaanyagot a titkárság útján a Közösség hivatalos nyelvein, általános szabályként legkésőbb az ülés napját 15 munkanappal megelőzően.

(2) Sürgős esetekben és olyan intézkedések esetén, amelyeket haladéktalanul alkalmazni kell, az elnök a bizottság egy tagjának kérésére vagy saját kezdeményezésére az ülést megelőző 6 munkanapra rövidítheti le az (1) bekezdésben megállapított határidőt.

(3) Kivételképpen a rendkívüli sürgősség kellően megalapozott eseteiben (pl. súlyos gazdasági, társadalmi és politikai körülmények, a fogadó ország által elszenvedett természeti katasztrófák vagy egyéb, nagyon gyors cselekvést igénylő körülmények) az elnök eltérhet az (1) és (2) bekezdésben megállapított határidőktől.

(4) A Belső Megállapodás alapján szóbeli eljárásban a bizottság elé terjesztendő javaslatok esetén a küldöttségeknek az ülés időpontja előtt legalább három munkanappal értesíteniük kell a bizottság titkárságát:

- a 4. cikk (1) bekezdésében említett napirendben A. napirendi pontként felvéve azon tárgykörökről, amelyekhez alapjában véve elvileg már hozzájárulásukat tudják adni és amelyeket javasolnak (megjegyzésekkel vagy anélkül vagy további információk kérésével), és

- azon tárgykörökről, amelyek álláspontjuk szerint további megvitatást igényelnek és ezért B. napirendi pontként történő felvételüket javasolják.

A küldöttségeknek ugyancsak írásban és azonos határidővel kell megfogalmazniuk megjegyzéseiket és további információk iránti kérésüket.

A Bizottság további információkat nyújt és válaszol minden kérdésre, ha ez lehetséges, még a bizottság ülését megelőzően.

6. cikk

A bizottság véleménye

(1) A bizottság a Belső Megállapodásban meghatározott esetekben az ott előírt eljárásnak megfelelően nyilvánít véleményt. Ha egy kérdést a bizottság elé terjesztenek véleménynyilvánításra, azt a Belső Megállapodás 21. cikkének feltételei mellett és a 27. cikkben meghatározott eljárással összhangban kell megvitatni.

(2) Szóbeli eljárás használatakor és az ülés alatt a tervezett intézkedés lényeges megváltoztatása vagy új ténybeli elemekkel történő kiegészítése esetén az elnök saját kezdeményezésére vagy egy tagállam kérésére elhalaszthatja a szavazást egy adott napirendi pontról az ülés végére vagy egy későbbi ülésre.

(3) Ha a (2) bekezdésben körülírt helyzetben az elnök a küldöttség kérése ellenére nem halasztja el a szavazást, a küldöttség fenntartással élhet, amelyet az ülés napját követő naptól számított 3 munkanapon belül vissza kell vonni. A határidő elteltekor a bizottság véleményét mint véglegeset kell rögzíteni. A Bizottság értesíti a tagállamokat azon tagállamok végleges álláspontjáról, amelyek küldöttsége a bizottságnál fenntartással élt.

7. cikk

Képviselet és a határozatképesség feltételei

(1) Minden tagállam küldöttsége egy bizottsági tagnak számít. Minden egyes tagállam dönthet a küldöttsége összetételéről és erről tájékoztatja az elnököt.

Az elnök jóváhagyásával a küldöttséget nem kormányzati szakértők kísérhetik az érintett tagállam költségére.

(2) A tagállami küldöttségek szükség esetén legfeljebb egy másik tagállam küldöttségét képviselhetik. Az elnököt az a küldöttség értesíti írásban, amelyet képviselnek.

(3) A bizottság tanácskozásai érvényességéhez a határozatképesség olyan feltételei szükségesek, amelyek a Belső Megállapodásnak megfelelően a többségi vélemény kialakítását lehetővé teszik.

8. cikk

Harmadik felek jelenléte

(1) Az elnök saját hatáskörben vagy egy tagállam kérésére dönthet egyes kérdésekben szakértő meghallgatásáról.

(2) E szakértők és a 7. cikk (1) bekezdésében említettek nem lehetnek jelen és nem vehetnek részt a bizottsági szavazásban.

9. cikk

Írásbeli eljárás

(1) Ha a javasolt intézkedések írásbeli eljárásra tartoznak, a küldöttségeknek a javaslat megküldésétől számítva 15 munkanap áll rendelkezésükre álláspontjuk kialakítására. Ha valamely bizottsági tag a levélben megadott határidőre nem nyilvánítja ki álláspontját vagy tartózkodási szándékát, azt úgy kell tekinteni, hogy a határozathoz hallgatólagosan hozzájárult.

Sürgősség vagy rendkívüli sürgősség eseteiben az 5. cikk (2) és (3) bekezdésében megállapított határidőket kell alkalmazni. A rendkívüli sürgősség esetét kellően alá kell támasztani és a küldöttségek hozzájárulását csak kifejezett értesítés esetén lehet megadottnak tekinteni.

(2) Ha azonban egy bizottsági tag javasolja, hogy a tervezett intézkedéseket vitassák meg a bizottság ülésén, az írásbeli eljárás ezzel befejeződik; a javasolt intézkedéseket a bizottság következő ülésére kell áttenni.

10. cikk

Titkárság

A bizottság titkárságát a Bizottság biztosítja.

11. cikk

Az ülések jegyzőkönyvei és az azokról készült beszámolók

Minden egyes ülés jegyzőkönyvét az elnök felügyelete mellett kell elkészíteni és annak tartalmaznia kell a javasolt intézkedésekről kifejtett véleményeket és az ülés során kifejezett álláspontokat. A jegyzőkönyvet 15 napon belül kell a bizottság tagjainak megküldeni.

A bizottság tagjainak a jegyzőkönyvvel kapcsolatos írásbeli megjegyzéseiket az elnöknek kell megküldeniük. Erről a bizottságot tájékoztatni kell; bármiféle véleménykülönbség esetén a javasolt módosítást a bizottságnak kell megvitatnia. Ha továbbra is fennáll az egyet nem értés, a javasolt módosítást mellékelni kell a jegyzőkönyvhöz.

12. cikk

Jelenléti ív

(1) Az elnök minden ülésről jelenléti ívet készít, amely megjelöli azon hatóságokat és szerveket, amelyekhez a résztvevők tartoznak.

(2) A küldöttségek azon tagjainak, akik nem tartoznak egy tagállam valamely hatóságához vagy szervezetéhez, nyilatkozatot kell aláírniuk annak kijelentésére, hogy jelenlétük nem okoz érdekütközést.

Ilyen érdekütközés esetén az elnök kérésére az érintett tagnak vissza kell vonulnia, mialatt a kérdéses napirendi ponttal foglalkoznak.

13. cikk

Levelezés

(1) A bizottsággal kapcsolatos levelezést a Bizottságnak kell címezni, a bizottság titkárságának figyelmébe.

(2) A titkárság útján a bizottsági tagoknak címzett levelezést az érintett tagállam állandó képviselőjének is meg kell küldeni.

(3) Különleges körülményeket kivéve, a Bizottság és a bizottság közötti levelezést mindkét irányban az e célt szolgáló számítógépes eszközökkel kell küldeni.

14. cikk

Átláthatóság

(1) Az EFA–TOT-bizottság dokumentumaihoz való hozzáférést illetően ugyanazon alapelveket és feltételeket kell alkalmazni, mint a Bizottság esetén. Ha egy tagállamhoz ilyen kérdés érkezik, annak az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság dokumentumaihoz való nyilvános hozzáférésről szóló, 2001. május 31-i 1049/2001/EK [3] európai parlamenti és bizottsági határozat 5. cikkével összhangban kell eljárnia.

(2) A bizottság eljárásai minden részvevő számára bizalmasak.

15. cikk

Folyó kiadások

(1) A Bizottság viseli a bizottság folyó kiadásait, beleértve tagállamonként egy résztvevő számára az utazási költségeket.

Ha a kiosztott pénzügyi előirányzat megengedi, annak keretein belül a Bizottság két olyan küldöttségi tag utazási költségeit is fedezi, akik erre kérelmet nyújtottak be.

(2) A Bizottság felhatalmazással rendelkezik a 8. cikk (1) bekezdésében említett szakértők szállás- és utazási költségeinek visszatérítésére.

(3) A Bizottság a bizottság rendelkezésére bocsátja a munkájához szükséges helyiségeket és anyagi erőforrásokat.

[1] HL L 317., 2000.12.15., 355. o.

[2] HL L 314., 2001.11.30., 1. o.

[3] HL L 145., 2001.5.31., 43. o.

--------------------------------------------------

Top