Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Osiguravanje sigurnosti dizala

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2014/33/EU o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na dizala i sigurnosne komponente za dizala

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Ima dva glavna cilja:

  • dopustiti da se dizala i njihove sigurnosne komponente prodaju diljem tržišta Europske unije (EU); i
  • osigurati visoku razinu sigurnosti za korisnike dizala i osoblje za održavanje.

KLJUČNE TOČKE

Direktivom se utvrđuju jednaka pravila o stavljanju na tržište i stavljanju u uporabu dizala i sigurnosnih komponenti za dizala. Primjenjuje se na dizala koja se trajno upotrebljavaju u građevinama i namijenjena su za prijevoz osoba i tereta. Ne primjenjuje se na uspinjače, dizalice, pokretne stepenice ili trake. Spora dizala (čija brzina nije veća od 0,15 m/s) također su isključena iz područja primjene.

Direktivom se definiraju bitni zdravstveni i sigurnosni zahtjevi koje svako dizalo mora zadovoljavati. Nadalje, njome se definiraju odgovornosti proizvođača, uvoznika i distributera u kontekstu stavljanja na tržište dizala i sigurnosnih komponenti za dizala:

  • sva dizala i sigurnosne komponente stavljeni na tržište EU-a moraju nositi oznaku CE o sukladnosti kako bi se pokazalo da ispunjavaju sve bitne sigurnosne zahtjeve zakonodavstva EU-a;
  • prije dobivanja oznake CE proizvođač mora provesti ocjenjivanje sukladnosti kako bi osigurao sigurnost za svoja dizala i komponente te sastavio tehničku dokumentaciju za njih;
  • proizvođači mogu upotrebljavati usklađene norme, na koje se upućuje u Službenom listu Europske unije, kako bi imali koristi od pretpostavke sukladnost i pojednostavnjenog pristupa tržištu;
  • uvoznici moraju provjeriti jesu li proizvođači sigurnosnih komponenti ispravno proveli ocjenjivanje sukladnosti i obavijestiti tijelo za nadzor sigurnosti ako smatraju da sigurnosne komponente nisu u skladu s bitnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima;
  • sva potrebna dokumentacija mora se bilježiti i čuvati 10 godina;
  • dokumentacija i sigurnosne informacije moraju biti napisane na jeziku koji bez poteškoća razumiju krajnji korisnici;
  • proizvođači i uvoznici moraju naznačiti svoju poštansku adresu na sigurnosnim komponentama i dizalima;
  • na zahtjev relevantnih nadležnih tijela proizvođači mogu upotrebljavati elektronička sredstva kako bi dokazali sukladnost.

Dodatno, direktivom se određuje kako nacionalna tijela za nadzor sigurnosti moraju identificirati i spriječiti uvoz opasnih sigurnosnih komponenti ili dizala iz zemalja koje nisu članice EU-a.

OTKAD SE PRAVILA PRIMJENJUJU?

Direktivom se revidirala i zamijenila Direktiva 95/16/EZ.

Trebala se prenijeti u nacionalno pravo do 19. travnja 2016. Ta pravila primjenjuju se od 20. travnja 2016.

POZADINA

Direktivom se ažuriraju pravila EU-a o stavljanju na tržište i stavljanju u uporabu dizala i sigurnosnih komponenti za dizala. To je dio napora da se zakonodavstvo EU-a modernizira u širokom rasponu industrijskih sektora, čime se žele pojednostavniti pravila, smanjiti administrativno opterećenje te uspostaviti jasnija i dosljednija pravila.

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2014/33/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na dizala i sigurnosne komponente za dizala (preinaka) (SL L 96, 29.3.2014., str. 251.–308.)

Posljednje ažuriranje 30.08.2022

Top