Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Koordinirane mjere za smanjenje potražnje za plinom

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba vijeća (EU) 2022/1369 o koordiniranim mjerama za smanjenje potražnje za plinom

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Ovom Uredbom želi se osigurati opskrba plinom u Europskoj uniji (EU) primjenom dobrovoljnog smanjenja potražnje i poboljšanjem koordinacije, praćenjem i izvješćivanjem o nacionalnim mjerama za smanjenje potražnje za plinom. Njome se uvodi mogućnost da se proglasi uzbunjivanje na razini EU-a, čime se aktivira obveza obveznog smanjenja potražnje na razini EU-a.
  • Uredba je izvorno donesena u kontekstu eskalacije ruske vojne agresije na Ukrajinu u proljeće 2022., koja je dovela do znatnog pada opskrbe plinom u namjernom pokušaju uporabe opskrbe kao političkog oružja. Primjenjivala se jednu godinu od 9. kolovoza 2022.
  • Uredbom (EU) 2023/706 o izmjeni za dodatnu se godinu produljio cilj država članica EU-a u pogledu dobrovoljnog smanjenja potražnje za plinom te se zadržala mogućnost da Vijeće Europske unije proglasi uzbunjivanje na razini EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Dobrovoljno smanjenje potražnje

Na temelju Uredbe o izmjeni (EU) 2023/706 države članice moraju uložiti sve napore kako bi smanjile svoju potrošnju plina za najmanje 15 % u razdoblju od 1. travnja 2023. do 31. ožujka 2024. (razdoblje smanjenja) u usporedbi s prosjekom u razdoblju od 1. travnja 2017. do 31. ožujka 2022. (referentno razdoblje).

Time se prate stvarna smanjenja potražnje za plinom u EU-u za više od 15 % tijekom razdoblja od kolovoza 2022. do siječnja 2023., u okviru početnog razdoblja obuhvaćenog Uredbom (EU)2022/1369.

Obvezno smanjenje potražnje kad EU proglasi uzbunjivanje

U slučaju uzbunjivanja na razini EU-a svaka država članica dužna je smanjiti potrošnju plina za najmanje 15 % u usporedbi sa svojom potrošnjom plina tijekom referentnog razdoblja. Smanjenja potražnje koja su države članice ostvarile prije proglašenja uzbunjivanja mora se uzeti u obzir za potrebe obveznog smanjenja potražnje.

Vijeće može proglasiti uzbunjivanje na razini EU-a na prijedlog Europske komisije. Komisija mora podnijeti navedeni prijedlog:

  • ako smatra da postoji znatan rizik od ozbiljne nestašice plina ili
  • ako dođe do iznimno visoke potražnje za plinom, što dovodi do znatnog pogoršanja opskrbe plinom.

Komisija je također dužna dostaviti prijedlog za proglašavanje uzbunjivanja na razini EU-a ako to zatraži pet ili više nadležnih tijela država članica koje su proglasile uzbunjivanje na nacionalnoj razini u skladu s Uredbom (EU) 2017/1938 (vidjeti sažetak).

Komisija će se također savjetovati s relevantnim skupinama za rizik navedenima u Prilogu I. Uredbi (EU) 2017/1938 i Koordinacijskom skupinom za plin.

Izuzeća

Izuzeća od obaveznog smanjenja od 15 % uključuju sljedeće slučajeve:

  • elektroenergetski sustav države članice sinkroniziran je samo s elektroenergetskim sustavom zemlje koja nije članica EU-a te potom više nije sinkroniziran ako je izuzeće nužno za osiguravanje sigurnog i pouzdanog rada sustava;
  • država članica nije izravno povezana s plinskim međusobno povezanim sustavom bilo koje druge države članice.

Država članica može ograničiti referentnu potrošnju plina koja se upotrebljava za izračun cilja obveznog smanjenja potražnje:

  • za količinu plina koja je jednaka razlici između njezina prijelaznog cilja koji treba ostvariti do 1. kolovoza 2022. i stvarne količine pohranjenog plina 1. kolovoza 2022. ako ispunjava prijelazni cilj na taj datum;
  • za količinu plina potrošenog kao sirovina* tijekom referentnog razdoblja.

Djelomično, privremeno ili potpuno izuzeće može se primijeniti ako se država članica suočava s elektroenergetskom krizom ako nema drugih ekonomskih alternativa za zamjenu plina neophodnog za proizvodnju električne energije bez ozbiljnog ugrožavanja sigurnosti opskrbe.

Postoje vremenska ograničenja u okviru kojih su države članice dužne obavijestiti Komisiju žele li zatražiti izuzeća na temelju referentne potrošnje plina ili bilo kojeg drugog odstupanja.

Mjere za postizanje smanjenja potražnje

Nadležno tijelo u svakoj državi članici odgovorno je za praćenje svoje provedbe mjera za smanjenje potražnje.

Države članice mogu slobodno odabrati odgovarajuće mjere za smanjenje potražnje. One trebaju biti jasno definirane, transparentne, proporcionalne, nediskriminirajuće i provjerljive te trebaju uzeti u obzir načela utvrđena u Uredbi (EU) 2017/1938. Te mjere prije svega:

  • neopravdano ne narušavaju tržišno natjecanje ni pravilno funkcioniranje unutarnjeg tržišta plina;
  • ne ugrožavaju sigurnost opskrbe plinom drugih država članica ni EU-a;
  • u skladu su s odredbama Uredbe (EU) 2017/1938 u pogledu zaštićenih kupaca.

Zaštićeni kupac u osnovi je kupac iz kategorije kućanstva povezan na opskrbu plinom. Države članice u tu skupinu mogu uključiti i mala i srednja poduzeća te temeljne socijalne usluge te postrojenja za daljinsko grijanje koja vrše isporuku tim subjektima ako ne mogu prijeći na druga goriva osim plina.

Države članice također mogu isključiti te kupce iz takvih mjera na temelju objektivnih i transparentnih kriterija kojima se uzima u obzir:

  • gospodarska važnost;
  • utjecaj poremećaja na lance opskrbe (uključujući lance opskrbe u sektorima na kraju lanca u drugim državama članicama) koji su ključni za društvo;
  • potencijalnu dugotrajnu štetu na industrijskim postrojenjima;
  • mogućnosti smanjenja potrošnje i zamjene proizvoda u EU-u.

Države članice također moraju razmotriti:

  • mjere za smanjenje potrošnje plina u sektoru električne energije;
  • mjere za poticanje prelaska na druga goriva u industriji;
  • nacionalne informativne kampanje i
  • ciljane obveze smanjenja grijanja i hlađenja za poticanje prelaska na druga goriva i smanjenje potrošnje u industriji.

Novo pravilo za specifičan slučaj povećane potrošnje plina zbog prelaska s ugljena na plin

Uredbom o izmjeni (EU) 2023/706 uvodi se novo pravilo prema kojemu država članica može prilagoditi referentnu potrošnju plina koja se koristi za izračun cilja obveznog smanjenja potražnje prema količini povećane potrošnje plina proizišle iz prelaska s ugljena na plin za potrebe centraliziranog grijanja ako to povećanje u razdoblju od 1. kolovoza 2023. do 31. ožujka 2024. iznosi najmanje 8 % u usporedbi s prosječnom potrošnjom plina tijekom referentnog razdoblja i u mjeri u kojoj se to povećanje može izravno pripisati tom prelasku.

Koordinacija, praćenje, izvršavanje i preispitivanje

Države članice moraju:

  • međusobno surađivati unutar svake od relevantnih skupina za rizik;
  • ažurirati svoj nacionalni interventni plan utemeljen na Uredbi (EU) 2017/1938 do 31. listopada 2022.;
  • savjetovati se s Komisijom i relevantnim skupinama za rizik prije donošenja revidiranih interventnih planova;
  • pratiti provedbu mjera za smanjenje potražnje na svojem državnom području i izvješćivati Komisiju svaka dva mjeseca.

Ako se proglasi uzbunjivanje na razini EU-a, izvješćivanje se mora obavljati na mjesečnoj osnovi.

Države članice u svoja izvješća mogu uključiti raščlambu potrošnje plina prema sektoru.

Ako Komisija utvrdi rizik da država članica neće moći ispuniti obvezu obveznog smanjenja potražnje, Komisija traži od države članice da dostavi plan u kojem se utvrđuje strategija za ispunjavanje te obveze.

Komisija je morala provesti preispitivanje ove Uredbe s obzirom na opće stanje opskrbe EU-a plinom te je do 1. ožujka 2024. Vijeću morala podnijeti izvješće o glavnim nalazima tog preispitivanja. Na temelju tog izvješća Komisija je trebala odlučiti hoće li predložiti produljenje razdoblja primjene Uredbe (EU) 2022/1369.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

  • Uredba (EU) 2022/1369 primjenjivala se od 9. kolovoza 2022., a Uredba o izmjeni (EU) 2023/706 primjenjivala se od 1. travnja 2023.
  • Uredba o izmjeni (EU) 2023/706 primjenjivala se od 31. ožujka 2024.

POZADINA

Unatoč smanjenju potražnje postignutom Uredbom (EU) 2022/1369 tijekom zime 2022./2023., i dalje je dolaskom zime 2023./2024. postojala zabrinutost zbog sigurnosti opskrbe energijom, uz epizode znatne nestabilnosti u ljeto i jesen 2023., kad su cijene u samo nekoliko tjedna porasle za više od 50 %.

Preispitivanje Komisije iz veljače 2024. (koje je prethodno navedeno) pokazalo je da se na razini EU-a potražnja za plinom između kolovoza 2022. i prosinca 2023. smanjila za 18 %, što je rezultiralo uštedom od približno 101 milijarde m3 plina. Štoviše, smanjenje je premašilo cilj postavljen u ljeto 2022. te je bilo ključno za očuvanje stabilne opskrbe, stabilizaciju energetskih tržišta EU-a i pokazivanje solidarnosti s Ukrajinom.

Uzimajući u obzir navedeno, Komisija je predložila da se, umjesto produljenja valjanosti Uredbe (EU) 2022/1369, donese preporuka Vijeća o mjerama kontinuiranog smanjenja potražnje za plinom. U skladu s time, Vijeće je 25. ožujka 2024. donijelo svoju Preporuku o nastavku koordiniranih mjera za smanjenje potražnje za plinom. Preporukom se potiče države članice da nastave provoditi dobrovoljne mjere kako bi se održalo zbirno smanjenje potražnje za plinom za 15 % u usporedbi s prosječnom potražnjom u razdoblju između travnja 2017. i ožujka 2022.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Sirovina. „Neenergetska upotreba prirodnog plina”, kako je navedeno u izračunima energetskih bilanci Komisije (Eurostata).

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EU) 2022/1369 od 5. kolovoza 2022. o koordiniranim mjerama za smanjenje potražnje za plinom (SL L 206, 8.8.2022., str. 1.–10.).

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2022/1369 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Preporuka Vijeća od 25. ožujka 2024. o nastavku koordiniranih mjera za smanjenje potražnje za plinom (SL C, C/2024/2476, 27.3.2024.).

Izvješće Komisije Vijeću: preispitivanje funkcioniranja Uredbe (EU) 2022/1369 o koordiniranim mjerama za smanjenje potražnje za plinom, izmijenjene Uredbom (EU) 2023/706 (COM(2024) 88 final, 27.2.2024.).

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – „Štednja plina za sigurnu zimu” (COM(2022) 360 final, 20.7.2022.).

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Plan REPowerEU (COM(2022) 230 final, 18.5.2022.).

Uredba (EU) 2017/1938Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2017. o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 994/2010 (SL L 280, 28.10.2017., str. 1.–56.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EZ) br. 715/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o uvjetima za pristup mrežama za transport prirodnog plina i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1775/2005 (SL L 211, 14.8.2009., str. 36.–54.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 08.02.2024

Top