Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0622(02)

    Objava zahtjeva za upis naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode 2020/C 208/05

    C/2020/4076

    SL C 208, 22.6.2020, p. 10–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.6.2020   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 208/10


    Objava zahtjeva za upis naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

    (2020/C 208/05)

    Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od tri mjeseca od datuma ove objave.

    JEDINSTVENI DOKUMENT

    „COLATURA DI ALICI DI CETARA”

    EU br.: PDO-IT-02440 – 16.10.2018.

    ZOI (X) ZOZP ( )

    1.   Naziv

    „Colatura di Alici di Cetara”

    2.   Država članica ili treća zemlja

    Italija

    3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

    3.1.   Vrsta proizvoda

    Razred 1.7. Svježa riba, mekušci i rakovi te proizvodi dobiveni od njih

    3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

    „Colatura di Alici di Cetara” (esencija slanih inćuna) tekući je proizvod koji se dobiva fermentiranjem inćuna (Engraulis encrasicolus L.) u soli. Kada se pušta u potrošnju, mora imati sljedeća svojstva: bistroća: bistar i svijetao; boja: jantarna, koja naginje boji mahagonija; miris: dugotrajan, intenzivan, koji podsjeća na miris inćuna u soli, svježih inćuna i slani miris mora; okus: umami, snažan i veoma bogat, zahvaljujući sastojcima kao što su inćuni i sol.

    „Colatura di Alici di Cetara” ekstrakt je s visokim udjelom bjelančevina koji se sastoji od slobodnih aminokiselina koje se mogu odmah apsorbirati u tijelu. Udio masti rezultat je procesa razaranja stanica do kojeg dolazi tijekom fermentacije inćuna u bliskom kontaktu s morskom soli u drvenim bačvama i malim bačvama koje se na talijanskom nazivaju terzigni. U tablici u nastavku prikazane su referentne vrijednosti za proizvod „Colatura di Alici di Cetara” na kraju postupka fermentacije u soli.

    Parametar

    Referentna vrijednost

    SOL

    ≥ 20 g na 100 g proizvoda

    BJELANČEVINE

    ≥ 8 g na 100 g proizvoda

    MASTI

    0,1–3 g na 100 g proizvoda

    pH

    5–7

    3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

    Inćuni (Engraulis encrasicolus) ulovljeni u morskom pojasu uz obalu pokrajine Salerno; srednja ili krupna morska sol.

    3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

    Inćuni se love u morskom pojasu uz obalu pokrajine Salerno, na maksimalnoj udaljenosti od 12 nautičkih milja od obale. Faze obrade, fermentacije, dozrijevanja i cijeđenja ZOI-ja „Colatura di Alici di Cetara” provode se u objektima za preradu na određenom području koje je definirano u točki 4. u nastavku. Postupci dozrijevanja i cijeđenja mogu se provoditi i u ugostiteljskim poduzećima, no samo u onima koja se nalaze u općini Cetara.

    3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

    ZOI „Colatura di Alici di Cetara” mora se prodavati u potpuno prozirnim staklenim spremnicima zapremnine od najmanje 50 ml do najviše 1 000 ml.

    3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

    Na etiketi koja se lijepi na staklene spremnike mora se nalaziti natpis „Colatura di Alici di Cetara” D.O.P. (ZOI), otisnut čitkim, neizbrisivim slovima koja se moraju jasno razlikovati od drugih natpisa na etiketi. Etiketa mora uključivati i sljedeće: (a) logotip ZOI-ja; (b) simbol Europske unije; (c) značajke spremnika: terzigno (mala bačva) ili bačva.

    Ako je proizvod dozrijevao, na etiketi se može upotrijebiti izraz „invecchiata” (dozreli), nakon koje slijedi broj mjeseci/godina dozrijevanja.

    Logotip ZOI-ja „Colatura di Alici di Cetara” sastoji se od četiriju stiliziranih elemenata: male bačve (tal. terzigno), obrisa tornja u Cetari, koji je smješten unutar te bačve, inćuna u prednjem planu i kapi ekstrakta inćuna.

    Image 1

    4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

    Ribolovno područje obuhvaća morski pojas uz obalu pokrajine Salerno. Udaljenost od obale varira s obzirom na ribolovnu dubinu (dubina od 50 do 200 m) i iznosi maksimalno 12 nautičkih milja. Sve faze pripreme, obrade, dozrijevanja i cijeđenja moraju se provoditi isključivo u općinama pokrajine Salerno.

    5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

    „Colatura di Alici di Cetara” zbog svojih se mirisnih i okusnih svojstava upotrebljava kao prirodni začin i umak za tjesteninu i druga jela, koja mogu biti jednostavna ili složenija.

    Miris je dugotrajan i intenzivan i u njemu se osjete inćuni u soli i miris mora. Okus je snažan i veoma bogat.

    Mirisna i okusna svojstva proizvoda „Colatura di Alici di Cetara” proizlaze iz posebnih uvjeta u ribolovnom području duž obale pokrajine Salerno, ali i vještine pripreme inćuna i tradicionalnih spremnika u kojima se odvija faza fermentacije.

    Područje proizvodnje ima vrlo neobične fizičke značajke: na sjeveru je okruženo planinskim lancem Lattari, okosnicom amalfijske obale i obale Sorrenta, i odlikuje se velikim razlikama u visini (od razine mora do više od 1 400 metara nadmorske razine), a na jugu završava cilentanskom obalom, koja ima slične značajke. Nadalje, zbog velike raznolikosti morskog područja nastali su specifični uvjeti okoliša u kojem se razvijaju ciljane vrste riba: samo nekoliko nautičkih milja od obale nalaze se veoma duboka morska područja, što znači da se ribolov inćuna provodi na maksimalnoj udaljenosti od 12 nautičkih milja od obale, i to na prosječnoj dubini od 200 m. To morsko područje ima i visoke razine saliniteta od približno 38 promila, zbog čega je ondje prisutno manje fitoplanktona. Inćuni su zbog toga manji, rastu sporije i imaju niže razine masti, zbog čega su ukusniji i inćuni koji se drže u soli i ekstrakt koji nastaje dugotrajnim postupkom soljenja. Nizak udio masti smanjuje rizik od kemijskih reakcija koje bi mogle uzrokovati užeglost proizvoda tijekom razdoblja fermentacije inćuna u soli.

    Ribolov inćuna tradicionalno se provodi na različitim obalnim područjima pokrajine Salerno, što je dovelo do razvoja prepoznatljive i raširene vještine pripremanja i soljenja inćuna, prvo samo u obiteljima ribara, a s vremenom se ta tradicija nastavila u malim radionicama i potom u industrijskim poduzećima srednje veličine. Čak i kada se proizvodi u poduzećima srednje veličine, „Colatura di Alici di Cetara” uvijek je rezultat velikog umijeća vještih lokalnih radnika.

    Jedna od osnovnih vještina radnika na tom području, a to su uglavnom žene, brzo je i besprijekorno uklanjanje glava i utroba inćuna. To se provodi isključivo ručno kako bi se osiguralo potpuno uklanjanje glave i utrobe, što pozitivno utječe na kvalitetu i mirisna i okusna svojstva proizvoda „Colatura di Alici di Cetara” jer se time sprečava pojava gorkih nota.

    Te se aktivnosti provode odmah nakon što se inćuni ulove kako bi se izbjeglo zamrzavanje ili dugotrajno čuvanje u hladnjaku, čime bi se smanjila kvaliteta sirovine.

    Nadalje, važna je i vještina radnika u pripremi tradicionalnih drvenih spremnika za soljenje inćuna. To se provodi isključivo ručno, pri čemu se naizmjenično slažu slojevi inćuna i morske soli. Nakon što se poslažu svi slojevi, spremnik se prekriva poklopcem na koji se stavljaju utezi kako bi se stvorio dovoljan pritisak.

    Potrebno je pravilno napuniti spremnik i uredno posložiti inćune, vodeći računa o tome da su u svakom sloju gusto poredani i potpuno prekriveni solju kako bi se spriječio rizik od kvarenja zbog neželjenih oksidacijskih procesa koji nastaju zbog praznina u kojima se zadržao kisik. Ti su uvjeti važni zato što organoleptička svojstva mirisa i okusa proizvoda „Colatura di Alici di Cetara” nastaju i razvijaju se tijekom faze fermentacije inćuna u soli u tom spremniku.

    „Colatura di Alici di Cetara” stoljećima nije bila široko dostupna i mogla se pronaći isključivo na području amalfijske obale, posebno u Cetari, gdje je u skladu sa stoljetnom tradicijom neizostavan sastojak specijaliteta koji se pripremaju na Badnjak i poslužuje se sa špagetima ili linguinima.

    Pozornost medija pridonijela je većoj popularnosti ovog proizvoda.

    Počeo se stavljati na tržište u drugoj polovini 1980-ih, prvo na lokalnom području, a poslije i šire.

    „Colatura di Alici di Cetara” gastronomski je proizvod koji je iznimno cijenjen u cijeloj Italiji, a poznat je i u drugim zemljama kao prepoznatljiv sastojak lokalne kulinarske tradicije amalfijske obale, a posebno Cetare.

    Upućivanje na objavu specifikacije

    (članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)

    Ministarstvo je pokrenulo je nacionalni postupak prigovora objavom zahtjeva za registraciju ZOI-ja „Colatura di Alici di Cetara” u Službenom listu Talijanske Republike br. 181 od 1. kolovoza 2018. Cjelokupan tekst specifikacije proizvoda dostupan je na sljedećim stranicama:

    https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    ili

    izravno na početnoj stranici Ministarstva za poljoprivrednu, prehrambenu i šumarsku politiku (www.politicheagricole.it), klikom na „Prodotti DOP, IGP” (Proizvodi ZOI, ZOZP; u gornjem desnom kutu zaslona) i zatim na „Prodotti DOP, IGP, STG” (Proizvodi ZOI, ZOZP, ZTS; na lijevoj strani zaslona) te naposljetku na „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE” (Specifikacije podnesene na razmatranje Europskoj uniji).


    (1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.


    Top