Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62020TN0482

    Predmet T-482/20: Tužba podnesena 27. srpnja 2020. –LG i dr. protiv Komisije

    SL C 348, 19.10.2020, p. 22–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.10.2020   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 348/22


    Tužba podnesena 27. srpnja 2020. –LG i dr. protiv Komisije

    (Predmet T-482/20)

    (2020/C 348/32)

    Jezik postupka: engleski

    Stranke

    Tužitelji: LG i pet drugih tužitelja (zastupnici: A. Sigal i M. Teder, odvjetnici)

    Tuženik: Europska komisija

    Tužbeni zahtjev

    Tužitelji od Općeg suda zahtijevaju da:

    u skladu s člankom 263. UFEU-a poništi prešutnu odluku Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF) od 26. svibnja 2020. o odbijanju zahtjeva tužiteljâ za zaštitu povjerljivosti komunikacije između odvjetnika i njegove stranke u pogledu komunikacija između tužiteljâ i njihovog vanjskog pravnog savjetnika, osim ako tužitelji ne objasne kontekst i sadržaj takvih povjerljivih komunikacija;

    naloži tuženiku snošenje troškova.

    Tužbeni razlozi i glavni argumenti

    U prilog osnovanosti tužbe tužitelj ističe tri tužbena razloga.

    1.

    Prvi tužbeni razlog, koji se temelji na tvrdnji da je pravo tužiteljâ na zaštitu povjerljivosti komunikacije između odvjetnika i njegove stranke temeljno, iako nepisano, pravo u skladu s pravom Unije, kako je priznato u sudskoj praksi Suda. Tužitelji tvrde da ostvarivanje ovog prava ne može biti uvjetovano time da tužitelji dokažu da su njihove povjerljive komunikacije sadržajno povezane sa samom istragom u kojoj je zaštićena povjerljivost njihove komunikacije; to bi poništilo svrhu zaštite povjerljivosti komunikacije između odvjetnika i njegove stranke.

    2.

    Drugi tužbeni razlog, koji se temelji na tvrdnji da pravo tužitelja na zaštitu povjerljivosti komunikacije između odvjetnika i njegove stranke odvojeno proizlazi iz EKLJP-a i Povelje Europske unije o temeljnim pravima, osobito iz prava na privatnost u skladu s člankom 8. EKLJP-a (članak 7. Povelje) i prava na obranu u skladu s člankom 6. EKLJP-a (članak 47. Povelje). Tužitelji tvrde da zaštita povjerljivosti komunikacije između odvjetnika i njegove stranke u skladu s EKLJP-om i Poveljom ne ovisi o svrsi i sadržaju relevantnih komunikacija, već samo o identitetu njihovih sudionika.

    3.

    Treći tužbeni razlog, koji se temelji na tome da, čak i u slučaju da se pravo na zaštitu povjerljivosti komunikacije između odvjetnika i njegove stranke u skladu s EKLJP-om i Poveljom može ograničiti u korist općeg interesa, takva ograničenja moraju biti propisana zakonom. Tužitelji tvrde da se ona ne mogu temeljiti na diskrecijskoj odluci upravnog tijela.


    Top