Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62020CO0328

    Rješenje predsjednika Suda od 18. prosinca 2020.
    Europska komisija protiv Republike Austrije.
    Povreda obveze države članice – Zahtjev za intervenciju – Treća država, koja je stranka Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru, i Nadzorno tijelo EFTA‑e – Dopuštanje.
    Predmet C-328/20.

    ECLI identifier: ECLI:EU:C:2020:1068

     RJEŠENJE PREDSJEDNIKA SUDA

    18. prosinca 2020. ( *1 )

    „Povreda obveze države članice – Zahtjev za intervenciju – Treća država, koja je stranka Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru, i Nadzorno tijelo EFTA‑e – Dopuštanje”

    U predmetu C‑328/20,

    povodom tužbe zbog povrede obveze na temelju članka 258. UFEU‑a, podnesene 22. srpnja 2020.,

    Europska komisija, koju zastupaju D. Martin i B.–R. Killmann, u svojstvu agenata,

    tužitelj,

    protiv

    Republike Austrije, koju zastupaju A. Posch, M. Klamert, J. Schmoll i C. Pesendorfer, u svojstvu agenata,

    tuženik,

    PREDSJEDNIK SUDA

    uzimajući u obzir prijedlog F. Biltgena, suca izvjestitelja,

    saslušavši nezavisnog odvjetnika J. Richarda de la Toura,

    donosi sljedeće

    Rješenje

    1

    Tužbom podnesenom tajništvu Suda 22. srpnja 2020. Europska komisija zahtijeva od Suda da utvrdi da je Republika Austrija, prilagodbom iznosa obiteljskih davanja kao i socijalnih i poreznih pogodnosti u korist djece osoba koje imaju pravo na takva davanja u Austriji troškovima života u državi članici boravišta djeteta, povrijedila obveze koje ima na temelju, s jedne strane, članaka 4., 7. i 67. Uredbe (EZ) br. 883/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti (SL 2004., L 166, str. 1.) (SL, posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 5., svezak 3., str. 160. i ispravak SL 2020., L 415, str. 88.) i, s druge strane, članka 7. Uredbe (EU) br. 492/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 5. travnja 2011. o slobodi kretanja radnika u Uniji (SL 2011., L 141, str. 1.) (SL, posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 5., svezak 2., str. 264.).

    2

    Aktima podnesenima tajništvu Suda 28. listopada 2020. na temelju članka 40. trećeg stavka Statuta Suda Europske unije i članka 130. Poslovnika Suda, Nadzorno tijelo EFTA‑e i Kraljevina Norveška zatražile su intervenciju u ovom predmetu u potporu zahtjevima Komisije odnosno Republike Austrije.

    3

    Nakon što su na temelju članka 131. stavka 1. Poslovnika pozvani da iznesu svoja eventualna očitovanja o tim zahtjevima za intervenciju, Republika Austrija nije podnijela nikakav prigovor, dok Komisija, pojašnjavajući da u pogledu merituma nema nikakav prigovor na to da se navedeni zahtjevi za intervenciju prihvate, dvoji o njihovoj dopuštenosti jer se odnose na intervenciju u postupak između institucije Unije i druge države članice, u smislu zadnje rečenice drugog stavka članka 40. Statuta Suda Europske unije.

    Zahtjevi za intervenciju

    4

    Najprije valja podsjetiti da se člankom 40. Statuta Suda Europske unije u prvim trima stavcima predviđaju tri različite kategorije intervenijenata, od kojih svaki podliježe posebnom uređenju.

    5

    U skladu s člankom 40. prvim stavkom Statuta Suda Europske unije, države članice i institucije Unije mogu se bez ograničenja uključiti u postupak pred Sudom.

    6

    Člankom 40. stavkom 2. Statuta Suda Europske unije predviđa se da isto pravo pripada tijelima, uredima i agencijama Unije kao i svim drugim fizičkim ili pravnim osobama, ako mogu dokazati pravni interes za ishod postupka pred Sudom, pri čemu je, međutim, pojašnjeno da se fizičke ili pravne osobe ne mogu uključiti u postupke među državama članicama, među institucijama Unije ili između država članica, s jedne strane, i institucija Unije, s druge strane.

    7

    Naposljetku, člankom 40. trećim stavkom Statuta Suda Europske unije posvećuje se posebna pozornost državama strankama Sporazuma o Europskom gospodarskom prostoru od 2. svibnja 1992. (SL 1994., L 1, str. 3.) (u daljnjem tekstu: Sporazum o EGP‑u), koje nisu države članice, te u tom sporazumu navedenom Nadzornom tijelu EFTA‑e, pri čemu je pojašnjeno da se oni mogu uključiti u postupke pred Sudom u kojima je u pitanju jedno od područja primjene tog sporazuma.

    8

    Iz potonje odredbe proizlazi da dopuštenost zahtjeva za intervenciju treće države, stranke Sporazuma o EGP‑u, ili Nadzornog tijela EFTA‑e podliježe samo uvjetu prema kojem predmet postupka na koji se odnosi taj zahtjev za intervenciju mora biti obuhvaćen područjem primjene tog sporazuma. Stoga gore navedenim državama i Nadzornom tijelu treba dopustiti intervenciju u postupke koji su pokrenuti pred Sudom, a da ne moraju dokazati poseban interes, kada se ti postupci odnose na jedno od područja primjene Sporazuma o EGP‑u.

    9

    Nadalje, nije osporavano da je navedeni uvjet ispunjen u ovom predmetu. Tužba podnesena protiv tuženika odnosi se na njegovu navodnu povredu obveza koje ima na temelju uredbi br. 883/2004 i 492/2011, koje su bile uključene u Sporazum o EGP‑u Odlukom Zajedničkog odbora EGP‑a br. 76/2011 od 1. srpnja 2011. o izmjeni Priloga VI. (Socijalna sigurnost) i Protokola 37. Sporazumu o EGP‑u (SL 2011., L 262, str. 33.) (SL, posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 11., svezak 109., str. 263.) odnosno Odlukom Zajedničkog odbora EGP‑a br. 52/2012 od 30. ožujka 2012. o izmjeni Priloga V. (Slobodno kretanje radnika) Sporazumu o EGP‑u (SL 2012., L 207, str. 32.) (SL, posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 11., svezak 92., str. 252.).

    10

    U tim okolnostima valja prihvatiti zahtjeve za intervenciju Nadzornog tijela EFTA‑e i Kraljevine Norveške u potporu zahtjevima Komisije odnosno Republike Austrije.

    Troškovi

    11

    Na temelju članka 137. Poslovnika, odluka o troškovima donosi se u presudi ili rješenju kojim se završava postupak.

    12

    Budući da su u ovom slučaju zahtjevi za intervenciju Nadzornog tijela EFTA‑e i Kraljevine Norveške prihvaćeni, o troškovima povezanima s njihovom intervencijom valja odlučiti naknadno.

     

    Slijedom navedenog, predsjednik Suda rješava:

     

    1.

    Nadzornom tijelu EFTA‑e i Kraljevini Norveškoj dopušta se intervencija u predmetu C‑328/20 u potporu zahtjevima Europske komisije odnosno Republike Austrije.

     

    2.

    Tajništvo će Nadzornom tijelu EFTA‑e i Kraljevini Norveškoj dostaviti presliku svih postupovnih akata.

     

    3.

    Nadzornom tijelu EFTA‑e i Kraljevini Norveškoj odredit će se rok za podnošenje intervencijskog podneska.

     

    4.

    Naknadno će se odlučiti o troškovima u vezi s intervencijom Nadzornog tijela EFTA‑e i Kraljevine Norveške.

     

    Potpisi


    ( *1 ) Jezik postupka: njemački

    Top