Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC1125(05)

    Objava zahtjeva za registraciju naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode 2022/C 448/10

    C/2022/8562

    SL C 448, 25.11.2022, p. 39–43 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.11.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 448/39


    Objava zahtjeva za registraciju naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

    (2022/C 448/10)

    Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od tri mjeseca od datuma ove objave.

    JEDINSTVENI DOKUMENT

    „Olio Campania”

    EU br.: PGI-IT-02795 – 4. kolovoza 2021.

    ZOI ( ) ZOZP (X)

    1.   Naziv [ZOI-ja ili ZOZP-a]

    „Olio Campania”

    2.   Država članica ili treća zemlja

    Italija

    3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

    3.1.   Vrsta proizvoda

    Razred 1.5. – Ulja i masnoće

    3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

    Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Olio Campania” odnosi se na ekstra djevičansko maslinovo ulje dobiveno od maslina proizvedenih isključivo na zemljopisnom području iz točke 4.

    Ekstra djevičansko maslinovo ulje sa ZOZP-om „Olio Campania” u trenutku puštanja u potrošnju mora imati sljedeća svojstva:

    fizikalno-kemijska svojstva:

    Kiselost (% oleinske kiseline)

    ≤ 0,4

    Peroksidni broj (meq O2/kg ulja)

    ≤ 12

    K232

    ≤ 2,2

    K270

    ≤ 0,18

    Ukupni polifenoli (mg/kg)

    ≥ 200

    organoleptička svojstva:

    Deskriptor

    Medijan

    Voćnost maslina

    3–7

    Gorko

    2–6

    Pikantno

    2–6

    Boja: slamnatožuta do zelena.

    Svi kvalitativni parametri koji nisu izričito navedeni moraju biti u skladu sa zakonodavstvom EU-a koje se primjenjuje na ekstra djevičansko maslinovo ulje.

    Kad je riječ o organoleptičkom profilu, ZOZP „Olio Campania” ima srednji do visok intenzitet voćnosti maslina. Aromatska komponenta, kao i percipirana „gorčina” i „pikantnost” u skladu su s koncentracijom ukupnih polifenola (≥ 200 mg/kg).

    3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

    Ekstra djevičansko maslinovo ulje sa ZOZP-om „Olio Campania” mora biti dobiveno od sljedećih sorti, pojedinačno ili pomiješanih: Asprinia, Caiazzana, Carpellese, Frantoio, Leccino, Leccio del Corno, Marinese, Minucciola, Nostrale, Ogliarola campana, Ortice, Ortolana, Pisciottana, Racioppella, Ravece, Rotondella, Salella, Sessana, Tonda. Mogu se upotrebljavati i druge sorte, pod uvjetom da ne čine više od 15 % ukupne sirovine.

    Zahvaljujući međudjelovanju sortnih genotipova koji su se s vremenom aklimatizirali, svojstvima tla i klime te proizvodnim tehnikama koje se primjenjuju na tom području ZOZP „Olio Campania” odlikuje se specifičnim kemijskim, fizikalnim i organoleptičkim parametrima.

    3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

    Uzgoj i branje maslina i postupak ekstrakcije ulja moraju se odvijati na utvrđenom zemljopisnom području.

    3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

    Ekstra djevičansko maslinovo ulje sa ZOZP-om „Olio Campania” mora se puštati u potrošnju u zapečaćenim i označenim spremnicima koji su dopušteni u skladu s primjenjivim zakonodavstvom i kojima kapacitet ne prelazi 5 litara.

    3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

    Zabranjeno je dodavanje bilo kakvih opisa zaštićenoj oznaci zemljopisnog podrijetla „Olio Campania” koji nisu izričito predviđeni u specifikaciji proizvoda, uključujući sljedeće pridjeve: fine (fino), scelto (kvalitetno), selezionato (odabrano) ili superiore (vrhunsko). Dopušteni su istiniti i dokazivi navodi kojima se opisuju metode proizvođača (npr. „jednosortno”, nakon čega slijedi naziv upotrijebljene sorte) ako ih je prethodno odobrilo odgovorno kontrolno tijelo. Imena te nazivi poduzeća i privatnih marki mogu se upotrijebiti na istinit način ako nemaju pohvalno značenje i ako potrošača ne dovode u zabludu. Zabranjena je upotreba ostalih zemljopisnih oznaka.

    Image 1

    Oznaka „Olio Campania” mora se nalaziti na etiketi jasnim, neizbrisivim velikim slovima, u veličini fonta koja ne smije biti manja od one kojom je otisnut naziv pod kojim se proizvod prodaje kako bi je se moglo lako razlučiti od svih ostalih navedenih informacija. Etiketa mora sadržavati i logotip prikazan u nastavku.

    4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

    Područje proizvodnje ekstra djevičanskog maslinova ulja sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Olio Campania” obuhvaća cijelo administrativno područje regije Kampanije.

    5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

    Zahtjev za priznavanje oznake „Olio Campania” temelji se na svojstvima kvalitete proizvoda i njegovu ugledu.

    Kampanija ima vrlo pogodnu klimu za uzgoj maslina. Ljeta su vruća i suha. Najveći dio padalina pada u jesen i zimi (prosječna godišnja količina padalina 900–1 100 mm). Prosječna temperatura u najhladnijem mjesecu (siječanj) niža je od 18 °C (ali viša od 1 °C), a u najtoplijem mjesecu (srpanj) raste iznad 20 °C. Prosječna godišnja temperatura (14,4 °C) uobičajena je za umjerenu mediteransku klimu.

    Te klimatske značajke ključne su za specifičnost ZOZP-a „Olio Campania”. Visoke temperature i dugotrajne ljetne suše uzrokuju nakupljanje polifenola u maslinama. Riječ je o tvarima visoke prehrambene vrijednosti koje ZOZP-u „Olio Campania” daju gorak i pikantan okus. Sastav masnih kiselina, na koji utječu okolišni i genetski čimbenici, još je jedna karakteristična značajka maslinova ulja proizvedenog u Kampaniji. Naime, hlapljivi spojevi koji daju aromatične note tipične za osjetilni profil ZOZP-a „Olio Campania” (a to su uglavnom naznake badema, artičoke i rajčice) dobiveni su procesom lipoksigenaze. Riječ je o lancu enzimskih oksidacijskih reakcija koje posebno utječu na masne kiseline, dok na te reakcije snažno utječe supstratna (masne kiseline) i enzimska aktivnost. Na tom se biokemijskom putu linolna i linolenska masna kiselina s pomoću enzima (lipoksigenaze, hidroperoksidne liaze, izomeraze, alkohol dehidrogenaze) pretvaraju u aldehide, alkohole i hlapljive estere koji uljima daju glavna aromatska svojstva. U ispitivanjima plinske kromatografije hlapljivih tvari u uljima proizvedenima u Kampaniji utvrđene su neke molekule odgovorne za ta svojstva. Konkretnije, ulja proizvedena u Kampaniji sadržavaju trans-2-heksanal (odgovoran za voćnost zelene masline i note badema koje se nalaze u gotovo svim sortama), cis-3-heksanal (odgovoran za note nezrele rajčice utvrđene, primjerice, u uljima dobivenima od sorti Ravece i Ortice) i cis-3-heksanol (odgovoran za note lišća i artičoke u uljima dobivenima od sorti Nostrale, Minucciola i Biancolilla).

    Specifičnost ulja proizvedenog u Kampaniji potvrđena je i u nedavnom istraživanju koje su pri Centru za istraživanje maslina, voća i agruma u okviru Vijeća za poljoprivredna istraživanja i analizu poljoprivredne ekonomike (CREA-OFA, prethodno poznato kao CREA-OLI) proveli Muzzalupo I. i dr. i u kojem je proučavan genetski profil 489 talijanskih sorti maslina, kako je detaljno opisano u članku „Analiza genetske bioraznolikosti germplazme talijanskih maslina s pomoću SSR markera” objavljenom 2014. u časopisu The Scientific World Journal. Statističkim ispitivanjem prikupljenih podataka proučavane sorte raspoređene su u sedam skupina na temelju genetskog afiniteta. Sve sorte koje potječu iz Kampanije, uključujući one iz točke 3.3., pripadaju istoj skupini (4. skupina). To pokazuje da se njihov genetski profil jasno razlikuje od profila ostalih talijanskih sorti uključenih u studiju.

    Osim tih okolišnih i genetskih čimbenika, i drugi čimbenici koji su izravnije povezani s ljudskim djelovanjem, primjerice agronomske tehnike i tehnike ekstrakcije, također su pridonijeli tome da ulje proizvedeno u Kampaniji postane jedinstveno. Regija Kampanija i sveučilište Università degli Studi di Napoli Federico II. od devedesetih godina 20. stoljeća intenzivno rade na promicanju smjernica za poboljšanje kvalitete. To je uvelike utjecalo na modernizaciju postojećih proizvodnih struktura. Te su inovacije imale jasne učinke na kvalitetu proizvedenih ulja, osobito kad je riječ o uljima kiselosti ≤ 0,4 % i dobrog sadržaja polifenola. Ta su svojstva posljedica ranijeg i jednostavnijeg procesa berbe jer je time znatno skraćen vremenski razmak između branja i drobljenja. Budući da u Kampaniji postoje moderne preše za masline kod kojih se posebna pozornost posvećuje reguliranju vremenskih/temperaturnih parametara u svim fazama ekstrakcije, taj se proces odvija u najprikladnijim uvjetima kako bi se povećao potencijal svih sorti maslina.

    Ugled naziva „Olio Campania” temelji se na snažnoj povijesnoj povezanosti predmetnog područja, stabala maslina, ulja i kulture koja je i dalje prisutna u regiji Kampaniji.

    Tijekom 2 500 godina, dokle seže povijest maslina i ulja u Kampaniji, jedinstveni i povoljni uvjeti zemljopisnog područja potaknuli su širenje maslinika u cijeloj regiji, zbog čega su oni postali važan (a katkad i jedini) izvor prihoda za lokalno stanovništvo. Maslinici ujedno štite poljoprivredna zemljišta i krase ih svojom postojanošću. Do kraja 20. stoljeća proizvodnja maslinova ulja u Kampaniji postala je strateški temelj kulinarske tradicije i okosnica mediteranske prehrane te dobila presudnu važnost. Poznati američki nutricionist Ancel Keys, otac mediteranske prehrane, koji je više od 40 godina živio u Kampaniji, tvrdio je da je ulje iz Kampanije od ključne važnosti jer smanjuje razinu kolesterola i tako povoljno utječe na kardiovaskularni sustav.

    Ugled naziva „Olio Campania” potkrijepljen je trgovačkim i povijesnim zapisima, publikacijama i dokumentima koji dokazuju njegov prestiž i poznatost i svjedoče o njima.

    Trgovački računi društava Crom Olearia, Oleificio Rossomando, Oleificio F.lli Malandrino, Borrelli Giorgio & Figli, Fattorie Mediterranee i drugih iz razdoblja 1991.–2019. u rubrici „Opis proizvoda” sadržavaju oznaku „Olio Campania” ili „Olio extravergine d’oliva Campania”. Ta se oznaka navodi i na etiketama boca stavljenih na tržište. Na nekim računima društva Basso Fedele & Figli za razdoblje 1989.–2001. i na etiketama pričvršćenima na proizvode za izvoz nalaze se i riječi „Olio Campania” ili „Kampanien” (njemački prijevod). Osim toga, međunarodno brodarsko društvo „Flotta Lauro” sa sjedištem u Napulju, nekad jedno od najpoznatijih poduzeća za kružna putovanja na svijetu, na svojim je rutama prodavalo maslinovo ulje proizvedeno u maslinicima u vlasništvu brodovlasnika pod oznakom „Olio extra vergine della Campania” te ga je upotrebljavalo na svojim brodovima za kružna putovanja.

    Regija Kampanija i odbor zadužen za promicanje proizvoda i njegove robne marke također su godinama mnogo radili na povećanju prepoznatljivosti proizvoda, među ostalim sudjelovanjem na međunarodnim događanjima i sajmovima te objavljivanjem niza promotivnih materijala. Jedan je takav primjer međunarodni sajam hrane CIBUS 2021., na kojem je ZOZP „Olio Campania” imao vlastiti informativni i promotivni štand s izloženim uzorcima. ZOZP „Olio Campania” predstavljen je i na štandu regije Kampanije na drugim sektorskim sajmovima, kao što su Olio Capitale 2021. održan u Trstu i Festival ulja u Varšavi 2019. Projekt o ZOZP-u „Olio Campania” prvi je put predstavljen na izložbi SOL održanoj 2017. u Veroni, gdje je postavljen izložbeni štand i održana konferencija za medije, a otad je predstavljen u više navrata. Primjer natjecanja jest nagrada Extrabio Campania (13. izdanje održano 2020.), koja je posebno usmjerena na ekstra djevičanska maslinova ulja s ekoloških poljoprivrednih gospodarstava (za koja je regija Kampanija osobito prikladna). Odbor za ZOZP nedavno je bio jedan od partnera u organizaciji i promicanju natjecanja ExtraCampania, na kojem se dodjeljuju nagrade najboljim uljima proizvedenima u Kampaniji.

    ZOZP „Olio Campania” uključen je i u inovacijski projekt pod nazivom „Box Narrante” u okviru mjere 16.1. PRR-a za razdoblje 2014.–2020., koji je trenutačno u fazi provedbe. U okviru tog partnerskog projekta, koji predvodi sveučilište Università degli Studi di Napoli Federico II., nude se inovativni paketi s tri vrste ekstra djevičanskog maslinova ulja (uključujući jedno ulje „Olio Campania”) s ciljem informiranja potrošača i prikupljanja informacija o njihovu uvažavanju proizvoda. U nacionalnom internetskom časopisu AgroNotizie31. siječnja 2022. objavljen je intervju s istraživačem o ciljevima i sadržaju projekta.

    Oznaka se citira ili spominje u brojnim publikacijama, u kojima se navode ciljevi i opis proizvoda radi promidžbe ili analize njegova komercijalnog potencijala. Na primjer, u izdanju publikacije Guida agli Oli evo della Campania (Vodič za ekstra djevičanska maslinova ulja iz Kampanije) iz 2020. nazivu je posvećen cijeli odlomak (str. 15.). Projekt o ZOZP-u „Olio Campania” nedavno je spomenut i u vodećim nacionalnim novinama i na poljoprivredno-prehrambenim mrežama kao što su Agricolae, TeatroNaturale, Olivo e Olio (ad litteram) i drugi, što je obuhvaćalo intervjue s istraživačima na sveučilištima i stručnjacima u tom području. Usto, vodeće talijanske financijske dnevne novine Il Sole 24Ore objavile su 21. prosinca 2019. članak o projektu o ZOZP-u „Olio Campania”. Agencija Ansa Terra e Gusto objavila je 29. siječnja 2022. vijest, koju su preuzele druge nacionalne mreže i informativni programi. Fondazione Qualivita, najvažnija institucija za promicanje ZOI-ja/ZOZP-a, u jedan je od svojih biltena uvrstila članak o ZOZP-u „Olio Campania”. Dnevne novine Il Mattino3. veljače 2022. posvetile su ZOZP-u „Olio Campania” cijelu stranicu u svojoj tjednoj rubrici o poljoprivredno-prehrambenim proizvodima te rubriku pod nazivom Sapori della Campania (Okusi Kampanije). Vodeće talijanske profesionalne poljoprivredne organizacije na svojim su internetskim stranicama izvijestile o toj temi i projektu o ZOZP-u te su istaknule njegovu stratešku važnost za predmetni sektor.

    Mnoge važne promidžbene aktivnosti koje su se provodile proteklih nekoliko godina također su pomogle u tome da se za projekt osigura potpora poduzeća iz predmetnog sektora. Tako se pothvatu pridružilo oko 240 poljoprivrednih poduzeća, pogona za prešanje maslina, proizvođača ulja, zadruga i organizacija proizvođača iz sektora, čime se povećala reprezentativnost odbora zaduženog za promidžbu.

    Studije provedene na sveučilištu Università degli Studi di Napoli Federico II. i druge opisane inicijative pridonijele su promidžbi proizvoda i njegove oznake. To je omogućilo veću preciznost u utvrđivanju i jačanju profila kvalitete ZOZP-a „Olio Campania” i njegova ugleda.

    Kako je prethodno opisano, ZOZP „Olio Campania” odlikuje se voćnošću maslina, koja uvijek uključuje jedan ili više sljedećih deskriptora: badem, artičoka ili rajčica. Upravo te arome, zajedno s uravnoteženom gorčinom i pikantnošću, pridonose priznavanju i prepoznavanju predmetnog ZOZP-a među potrošačima koji postaju sve kritičniji kad je riječ o kvaliteti.

    Upućivanje na objavu specifikacije

    Cjelokupan tekst specifikacije proizvoda dostupan je na sljedećim stranicama: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    ili:

    izravno na početnoj stranici Ministarstva za poljoprivrednu, prehrambenu i šumarsku politiku (www.politicheagricole.it), klikom na „Qualità” („Kvaliteta”) (u gornjem desnom kutu zaslona) i zatim na „Prodotti DOP IGP STG” („Proizvodi ZOI ZOZP ZTS”) (na lijevoj strani zaslona) te naposljetku na „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE” („Specifikacije podnesene na razmatranje Europskoj uniji”).


    (1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.


    Top