Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0460

    Izmijenjeni prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi Fonda za pravednu tranziciju

    COM/2020/460 final

    Bruxelles, 28.5.2020.

    COM(2020) 460 final

    2020/0006(COD)

    Izmijenjeni prijedlog

    UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o uspostavi Fonda za pravednu tranziciju


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PRIJEDLOGA

    Razlozi i ciljevi prijedloga

    Europska komisija donijela je 14. siječnja 2020. zakonodavni prijedlog 1 o osnivanju Fonda za pravednu tranziciju, zajedno s prijedlogom 2 za izmjenu svojeg zakonodavnog prijedloga o Uredbi o zajedničkim odredbama.

    U skladu s ciljem učinkovitog i pravednog postizanja klimatske neutralnosti EU-a do 2050., svrha je Fonda za pravednu tranziciju ublažavanje gospodarskih, okolišnih i socijalnih troškova tranzicije prema klimatskoj neutralnosti, osobito na područjima koja su najteže pogođena tranzicijom. Potpora iz Fonda usmjerena je na mjere preusmjeravanja gospodarstva, prekvalifikaciju pogođenih radnika i pomoć pri traženju posla.

    Izbijanje bolesti uzrokovane koronavirusom (COVID-19) potaknula je mnoge vlade na uvođenje dosad neviđenih mjera za obuzdavanje pandemije. To je pak dovelo do naglog pada proizvodnje u mnogim gospodarstvima i ozbiljnih socijalnih posljedica. Stoga se narednih godina očekuju znatne poteškoće u području javnih financija i upravljanja dugom, što bi moglo ograničiti javna ulaganja potrebna za gospodarski oporavak.

    Osim toga, nacionalni i regionalni kapaciteti za svladavanje posljedica krize razlikuju se među državama članicama i regijama zbog razlika u gospodarskoj strukturi i fiskalnom položaju. Ako se na to ne obrati pozornost, te razlike mogu dovesti do nejednakog oporavka i povećanja regionalnih razlika, što s druge strane može ugroziti unutarnje tržište, financijsku stabilnost europodručja i našu Uniju u cjelini.

    Kako bi se spriječilo povećanje razlika i izbjegao neujednačen proces oporavka, potrebno je kratkoročno i srednjoročno pružiti dodatnu potporu državama članicama i regijama kako bi se pomoglo njihovim gospodarstvima i društvima da prevladaju trenutačnu situaciju te kako bi se osigurao brz i održiv oporavak njihovih gospodarstava.

    U tom kontekstu potrebno je ubrzati ulaganja u zelenu tranziciju kako bi se stvorili uvjeti za dugoročan rast Europe i otpornost europskog gospodarstva na buduće šokove. Sve bi se to trebalo u potpunosti odraziti u budućim programima i prioritetima ulaganja. Ubrzanim napuštanjem vađenja fosilnih goriva i aktivnosti s visokim emisijama ugljika s pomoću ciljane potpore gospodarskoj diversifikaciji i stvaranju novih gospodarskih mogućnosti i radnih mjesta stvara se ogroman potencijal za rast europskog gospodarstva. U središtu naših nastojanja mora biti omogućivanje regijama i građanima da se uspješno nose s tranzicijom prema klimatski neutralnom gospodarstvu.

    Stoga se predlaže da se za Fond za pravednu tranziciju stave na raspolaganje dodatna sredstva u iznosu od 35 613 048 000 EUR (u tekućim cijenama). Od tih dodatnih sredstava, 2 810 048 000 EUR trebalo bi potjecati iz odobrenih proračunskih sredstava, čime bi razina programa u okviru sljedećeg VFO-a dosegla 11 270 459 000 EUR; ta bi sredstva trebalo raspodijeliti tijekom tekućih pregovora na razini Europskog vijeća. Preostala dodatna sredstva u iznosu od 32 803 000 000 EUR obuhvatit će razdoblje od 2021. do 2024. i činit će vanjske namjenske prihode koji potječu iz Europskog instrumenta za oporavak.

    Ti će se iznosi raspodijeliti među državama članicama uzimajući u obzir njihovu sposobnost financiranja ulaganja potrebnih za suočavanje s tranzicijom prema klimatskoj neutralnosti u skladu s metodologijom utvrđenom u Prilogu I. predloženoj Uredbi o fondu za pravednu tranziciju.

    Odstupajući od pravila koja se primjenjuju na vanjske namjenske prihode navedenih u Financijskoj uredbi, nakon što se ta dodatna sredstva dodijele programima, za njih vrijede primjenjiva pravila utvrđena u Uredbi o zajedničkim odredbama, uključujući pravila o obvezama i opozivu sredstava.

    Kako bi se očuvala sposobnost država članica i regija da sredstva kohezijske politike koriste za potporu ekonomskoj, socijalnoj i teritorijalnoj koheziji, za dodatna sredstva iz Europskog instrumenta za oporavak neće biti potrebni prijenosi iz nacionalnih sredstava dodijeljenih u okviru Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda plus.

    Dosljednost u odnosu na druge instrumente Unije

    Potpora koja se pruža iz Fonda za pravednu tranziciju dopunjava se posebnim programom za pravednu tranziciju u okviru programa InvestEU. Njime će se podupirati širi opseg ulaganja za potporu tranziciji, a osobito aktivnosti s niskim razinama ugljika i aktivnosti otporne na klimatske promjene, primjerice ulaganja u obnovljive izvore energije i programi energetske učinkovitosti. Tim će se programom moći financirati energetska i prometna infrastruktura, uključujući plinsku infrastrukturu i centralizirano grijanje, ali i projekti dekarbonizacije, gospodarska diversifikacija regija i socijalna infrastruktura.

    Osim toga, novim instrumentom za kreditiranje u javnom sektoru, koji se provodi u suradnji s EIB-om, omogućit će se kombiniranje EU-ovih bespovratnih sredstava sa zajmovima koje EIB odobrava javnim subjektima u cilju ostvarivanja koristi za najteže pogođena područja utvrđena u teritorijalnim planovima za pravednu tranziciju.

    Sinergije i komplementarnosti između triju stupova osigurat će se teritorijalnim planovima za pravednu tranziciju, u kojima će se utvrditi razvojne potrebe područja koja su najteže pogođena klimatskom tranzicijom.

    2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

    Pravna osnova

    Djelovanje EU-a opravdano je člankom 174. stavkom 1. UFEU-a: „Unija razvija i provodi aktivnosti koje vode jačanju njezine ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije. Unija osobito nastoji smanjiti razlike u stupnju razvijenosti među različitim regijama i zaostalost regija u najnepovoljnijem položaju.”

    Kako bi se uspostavio Fond za pravednu tranziciju, potrebno je temeljiti prijedlog na članku 175. UFEU-a, kojim se izričito poziva Uniju da podupre ostvarivanje ciljeva iz članka 174. djelovanjem kroz strukturne fondove, EIB i ostale postojeće financijske instrumente.

    U članku 175. trećem stavku UFEU-a predviđa se i da „ako se pokaže potreba za određenim posebnim djelovanjima izvan okvira fondova, Vijeće može jednoglasno, na prijedlog Komisije i nakon savjetovanja s Europskim parlamentom, Gospodarskim i socijalnim odborom te Odborom regija, odlučiti o takvim djelovanjima, ne dovodeći pritom u pitanje mjere donesene u okviru drugih politika Unije.”

    Prijedlog je potrebno temeljiti i na članku 322. stavku 1. točki (a) UFEU-a kako bi se omogućila ciljana odstupanja od Financijske uredbe.

    Supsidijarnost i proporcionalnost

    U skladu s člankom 4. stavkom 2. UFEU-a podijeljena nadležnost između Unije i država članica primjenjuje se u području ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije kao i određenih aspekata socijalne politike. Unija je nadležna i za poduzimanje djelovanja kojima se podupiru, koordiniraju ili dopunjuju djelovanja država članica u području obrazovanja i strukovnog osposobljavanja te industrije (članak 6. UFEU-a).

    Provedba Fonda za pravednu tranziciju u okviru podijeljenog upravljanja temelji se na načelu supsidijarnosti. U okviru podijeljenog upravljanja Komisija delegira zadaće strateškog programiranja i provedbe državama članicama i regijama. Time se ograničava djelovanje EU-a na ono što je nužno za postizanje ciljeva kako je utvrđeno u Ugovorima.

    Cilj je podijeljenog upravljanja osigurati da se odluke donose što je moguće bliže građanima i da je djelovanje na razini EU-a opravdano s obzirom na mogućnosti i posebnosti na nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini. Podijeljeno upravljanje približava Europu građanima i povezuje lokalne potrebe s europskim ciljevima. Štoviše, njime se povećava odgovornost za ciljeve EU-a jer države članice i Komisija dijele ovlasti za donošenje odluka i odgovornost te zajednički financiraju programe.

    Odabir instrumenta

    Kohezijska politika prikladan je okvir za Fond za pravednu tranziciju jer je to glavna politika EU-a za rješavanje pitanja strukturnih promjena u europskim regijama. Pruža financijsku potporu za ulaganja u širokom rasponu područja koja doprinose stvaranju radnih mjesta i rastu te uključuje partnerstva s akterima na terenu.

    Njome se predviđa i integrirani lokalizirani pristup kojim se osiguravaju sinergije i usklađenost između ulaganja koja primaju potporu u okviru Fonda za pravednu tranziciju i ulaganja koja se podupiru u okviru glavnih programa kohezijske politike. Time će se ubrzati gospodarski razvoj i preusmjeravanje predmetnih regija.

    Osim toga, osigurava se odgovornost država članica i regija. To je ključno u kontekstu Fonda za pravednu tranziciju, koji se treba temeljiti na prilagođenim teritorijalnim strategijama tranzicije, koje uključuju na sveobuhvatan način brojne socijalne, okolišne i gospodarske probleme koje je tranzicija uzrokovala.

    U okviru kohezijske politike izbor instrumenta jest uredba Europskog parlamenta i Vijeća u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom kako je predviđeno člankom 175. stavkom 3. Ugovora.

    3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

    Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

    Nije primjenjivo

    Savjetovanja s dionicima

    Nije bilo savjetovanja s vanjskim dionicima. Međutim, prijedlog se temelji na raspravama održanima s državama članicama i Europskim parlamentom tijekom posljednjih tjedana u kontekstu pregovora o prijedlogu o osnivanju Fonda za pravednu tranziciju.

    I u nacrtu izvješća izvjestitelja odbora REGI i u mišljenju odbora BUDG posebno se predlaže znatno povećanje proračuna Fonda za pravednu tranziciju.

    Prikupljanje i primjena stručnog znanja

    Nije primjenjivo

    Procjena učinka

    U procjeni učinka 3 provedenoj radi pripreme prijedloga Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o Europskom fondu za regionalni razvoj i Kohezijskom fondu 4 podržani su ciljevi i glavne značajke Fonda za pravednu tranziciju.

    Predloženim izmjenama prijedloga o Fondu za pravednu tranziciju uzimaju se u obzir povećani izazovi s kojima se područja suočavaju s obzirom na nedavnu pandemiju COVID-a 19. Osim povećanog iznosa sredstava, promjene su ograničene tj. ne mijenjaju se struktura ni temelji početnog prijedloga. Stoga nije provedena samostalna procjena učinka.

    Primjerenost i pojednostavnjenje propisa

    Nije primjenjivo

    Temeljna prava

    Nije primjenjivo

    4.UTJECAJ NA PRORAČUN

    Dodatna sredstva iz odobrenih proračunskih sredstava u okviru VFO-a za razdoblje 2021.–2027. dovest će do dodatnih obveza u razdoblju 2021.–2027. te plaćanja u razdoblju 2022.–2027. i nakon 2027.

    Dodatna sredstva koja će se financirati u okviru prijedloga Europskog instrumenta za oporavak dovest će do dodatnih obveza u 2021., 2022., 2023. i 2024. te plaćanja u godinama od 2021. do 2027. na temelju vanjskih namjenskih prihoda.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga

    Predložene izmjene prijedloga o Fondu za pravednu tranziciju usmjerene su na sljedeće elemente:

    ·povećanje sredstava putem dodatnih odobrenih proračunskih sredstava i vanjskih namjenskih prihoda,

    ·nema obveze da se ta dodatna sredstva koja se financiraju u okviru Europskog instrumenta za oporavak dopunjavaju prijenosima iz EFRR-a i ESF-a plus,

    ·izmjena Priloga I. radi prilagodbe predloženom povećanju sredstava.

    2020/0006 (COD)

    Izmijenjeni prijedlog

    UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o uspostavi Fonda za pravednu tranziciju

    Prijedlog Komisije COM(2020) 22 mijenja se kako slijedi:

    1.Preambula se mijenja kako slijedi:

    (a)prvi stavak zamjenjuje se sljedećim:

    „uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 175. treći stavak i članak 322. stavak 1. točku (a),”

    (b)Umeće se novi šesti stavak:

    „uzimajući u obzir mišljenje Revizorskog suda 5 ,”;

    2.umeće se sljedeća uvodna izjava 8.a:

    „(8a) Horizontalna financijska pravila koja su donijeli Europski parlament i Vijeće na temelju članka 322. Ugovora o funkcioniranju Europske unije primjenjuju se na ovu Uredbu. Ta su pravila utvrđena u Financijskoj uredbi i njima se pobliže određuje postupak za utvrđivanje i izvršenje proračuna putem bespovratnih sredstava, nabave, nagrada i neizravne provedbe te se predviđaju provjere odgovornosti financijskih izvršitelja. Pravila donesena na temelju članka 322. UFEU-a odnose se i na zaštitu proračuna Unije u slučaju općih nedostataka u pogledu vladavine prava u državama članicama, s obzirom na to da je poštovanje vladavine prava temeljni preduvjet dobrog financijskog upravljanja i djelotvornog financiranja EU-a.”;

    3.umeće se sljedeća uvodna izjava 9.a:

    „(9a) U skladu s Uredbom [Europski instrument za oporavak] i u okviru ograničenja sredstava koja su njome dodijeljena, trebalo bi u okviru Fonda za pravednu tranziciju provesti mjere oporavka i otpornosti kako bi se svladale dosad nezabilježene posljedice krize uzrokovane bolešću COVID-19.  Pri upotrebi takvih dodatnih sredstava potrebno je poštovati rokove utvrđene u Uredbi [ERI].”;

    4.U članku 3. stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

    „2.    Sredstva za FPT u okviru cilja „Ulaganje za radna mjesta i rast” koja su raspoloživa za proračunsku obvezu za razdoblje 2021.–2027. iznose 11 270 459 000 EUR u tekućim cijenama i, ovisno o slučaju, mogu se uvećati dodatnim sredstvima dodijeljenima u proračunu Unije i drugim sredstvima u skladu s primjenjivim temeljnim aktom.

    Od iznosa iz prvog podstavka 0,35 % dodjeljuje se za tehničku pomoć na inicijativu Komisije.”

    5.umeće se sljedeći članak 3.a:

    „Članak 3.a

    Sredstva iz Instrumenta Europske unije za oporavak

    1.Mjere iz članka 2. Uredbe [ERI] provode se u okviru Fonda za pravednu tranziciju te je za njih namijenjeno 32 803 000 000 EUR u tekućim cijenama od iznosa iz članka 3. stavka 2. točke (a) podtočke vi. te Uredbe, podložno njezinu članku 4. stavcima 3., 4. i 8.

    Taj se iznos smatra drugim sredstvima kako je navedeno u članku 3. stavku 2. i čini vanjske namjenske prihode u skladu s člankom 21. stavkom 5. Uredbe (EU, Euratom) 2018/1046.

    Stavljaju se na raspolaganje za proračunsku obvezu u okviru cilja „Ulaganje za rast i radna mjesta” za godine 2021.–2024. uz ukupna sredstva iz članka 3. kako slijedi:

    2021.: 7 954 600 000 EUR;

    2022.: 8 114 600 000 EUR;

    2023.: 8 276 600 000 EUR;

    2024.: 8 441 600 000 EUR.

    Usto, 15 600 000 EUR u tekućim cijenama stavlja se na raspolaganje za administrativne rashode iz sredstava iz prvog podstavka.

    2.Od iznosa iz stavka 1. prvog podstavka 0,35 % dodjeljuje se za tehničku pomoć na inicijativu Komisije.

    3.Godišnja raspodjela iznosa iz stavka 1. po državama članicama uključuje se u odluku Komisije iz članka 3. stavka 3. u skladu s metodologijom utvrđenom u Prilogu I.

    4.Odstupajući od članka [21.a] Uredbe (EU) [nova Uredba o zajedničkim odredbama], za iznos iz stavka 1. nije potrebna dodatna potpora iz EFRR-a ili ESF-a plus.

    5.Odstupajući od članka 14. stavka 3. Financijske uredbe, na proračunske obveze koje se temelje na sredstvima iz stavka 1. primjenjuju se pravila o opozivu utvrđena u glavi VII. poglavlju IV. Uredbe (EU) [nova Uredba o zajedničkim odredbama]. Odstupajući od članka 12. stavka 4. točke (c) Financijske uredbe, ta se sredstva ne mogu upotrijebiti za sljedeći program ili djelovanje.”;

    6.Članak 6. stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

    „2. Prioriteti FPT-a sadržavaju sredstva FPT-a koja čine cjelovita ili djelomična dodjela FPT-a za države članice i sredstva prenesena u skladu s člankom [21.a] Uredbe (EU) [nova Uredba o zajedničkim odredbama]. Ukupna sredstva iz EFRR-a i ESF-a plus koja se prenose FPT-u moraju biti najmanje 1,5 puta veća od iznosa potpore FPT-a tom prioritetu isključujući sredstva iz članka 3.a stavka 1., ali ne veća od trostrukog iznosa te potpore.”;

    7.Prilog I. mijenja se u skladu s Prilogom ovoj Uredbi. 

    Sastavljeno u Bruxellesu,

    Za Europski parlament    Za Vijeće

    Predsjednik    Predsjednik

    ZAKONODAVNI FINANCIJSKI IZVJEŠTAJ

    1.OKVIR PRIJEDLOGA/INICIJATIVE 

    1.1.Naslov prijedloga/inicijative 

    Izmijenjeni prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi Fonda za pravednu tranziciju

    1.2.Predmetna područja politike (klaster programa)

    9. Okoliš i klimatske aktivnosti (2021.–2027.)

    1.3.Prijedlog/inicijativa odnosi se na: 

     novo djelovanje 

     novo djelovanje nakon pilot-projekta/pripremnog djelovanja 6  

    X  produženje postojećeg djelovanja 

     spajanje ili preusmjeravanje jednog ili više djelovanja u drugo/novo djelovanje 

    1.4.Osnova prijedloga/inicijative 

    1.4.1.Zahtjevi koje treba ispuniti u kratkoročnom ili dugoročnom razdoblju, uključujući detaljan vremenski plan provedbe inicijative

    Predlaže se izmjena Prijedloga uredbe o osnivanju Fonda za pravednu tranziciju kako bi se ubrzala potrebna ulaganja u zelenu tranziciju kako bi se stvorili uvjeti za dugoročan rast Europe i otpornost europskog gospodarstva na buduće šokove. Stoga se predlaže da se za Fond za pravednu tranziciju stave na raspolaganje dodatna sredstva u iznosu od 35 613 048 000 EUR (u tekućim cijenama). Od tih dodatnih sredstava, 2 810 048 000 EUR u tekućim cijenama trebalo bi potjecati iz odobrenih proračunskih sredstava, čime bi razina programa u okviru sljedećeg VFO-a dosegla 11 270 459 000 EUR; ta bi sredstva trebalo raspodijeliti tijekom tekućih pregovora na razini Europskog vijeća. Preostala dodatna sredstva u iznosu od 32 803 000 000 EUR obuhvatit će razdoblje od 2021. do 2024. i činit će vanjske namjenske prihode koji potječu iz Europskog instrumenta za oporavak.

    1.4.2.Dodana vrijednost sudjelovanja Unije (može proizlaziti iz različitih čimbenika, npr. prednosti koordinacije, pravne sigurnosti, veće djelotvornosti ili komplementarnosti). Za potrebe ove točke „dodana vrijednost sudjelovanja Unije” vrijednost je koja proizlazi iz intervencije Unije i predstavlja dodatnu vrijednost u odnosu na vrijednost koju bi države članice inače ostvarile same.

    U skladu s ciljem učinkovitog i pravednog postizanja klimatske neutralnosti EU-a do 2050., svrha je Fonda za pravednu tranziciju ublažavanje gospodarskih, okolišnih i socijalnih troškova tranzicije prema klimatskoj neutralnosti, osobito u područjima koja su najteže pogođena tranzicijom. Potpora iz Fonda usmjerena je na mjere preusmjeravanja gospodarstva, prekvalifikaciju pogođenih radnika i pomoć pri traženju posla.

    Izbijanje bolesti uzrokovane koronavirusom (COVID-19) potaknula je mnoge vlade na uvođenje dosad neviđenih mjera za obuzdavanje pandemije. To je pak dovelo do naglog pada proizvodnje u mnogim gospodarstvima i ozbiljnih socijalnih posljedica. Stoga se narednih godina očekuju znatne poteškoće u području javnih financija i upravljanju dugom, što bi moglo ograničiti javna ulaganja potrebna za gospodarski oporavak.

    Osim toga, nacionalni i regionalni kapaciteti za svladavanje posljedica krize razlikuju se među državama članicama i regijama zbog razlika u gospodarskoj strukturi i fiskalnom položaju. Ako se na to ne obrati pozornost, te razlike mogu dovesti do nejednakog oporavka i povećanja regionalnih razlika, što s druge strane može ugroziti unutarnje tržište, financijsku stabilnost europodručja i našu Uniju u cjelini.

    Kako bi se spriječilo povećanje razlika i izbjegao neujednačen proces oporavka, potrebno je kratkoročno i srednjoročno pružiti dodatnu potporu državama članicama i regijama kako bi se pomoglo njihovim gospodarstvima i društvima da prevladaju trenutačnu situaciju te kako bi se osigurao brz i održiv oporavak njihovih gospodarstava.

    1.4.3.Pouke iz prijašnjih sličnih iskustava

    1.4.4.Usklađenost i moguća sinergija s drugim prikladnim instrumentima

    Potpora koja se pruža iz Fonda za pravednu tranziciju dopunjava se posebnim programom za pravednu tranziciju u okviru programa InvestEU. Njime će se podupirati širi opseg ulaganja za potporu tranziciji, a osobito aktivnosti s niskim razinama ugljika i aktivnosti otporne na klimatske promjene, primjerice ulaganja u obnovljive izvore energije i programi energetske učinkovitosti. Tim će se programom moći financirati energetska i prometna infrastruktura, uključujući plinsku infrastrukturu i centralizirano grijanje, ali i projekti dekarbonizacije, gospodarska diversifikacija regija i socijalna infrastruktura.

    Osim toga, novim instrumentom za kreditiranje u javnom sektoru, koji se provodi s EIB-om, omogućit će se kombiniranje EU-ovih bespovratnih sredstava sa zajmovima koje EIB odobrava javnim subjektima u cilju ostvarivanja koristi za najteže pogođena područja utvrđena u teritorijalnim planovima za pravednu tranziciju.

    Sinergije i komplementarnosti između triju stupova osigurat će se teritorijalnim planovima za pravednu tranziciju, u kojima će se utvrditi razvojne potrebe područja koja su najteže pogođena klimatskom tranzicijom.

    Prijedlog je ograničen na ciljane izmjene koje su potrebne za utvrđivanje pravila za stavljanje na raspolaganje dodatnih sredstava i upravljanje njihovim izvršavanjem. Prijedlog je u skladu s Uredbom o zajedničkim odredbama. Mjere su u skladu s prijedlogom Komisije o fondu za oporavak.

    Dodatni će se iznosi raspodijeliti među državama članicama uzimajući u obzir njihovu sposobnost financiranja ulaganja potrebnih za suočavanje s tranzicijom prema klimatskoj neutralnosti u skladu s metodologijom utvrđenom u Prilogu I. predloženoj Uredbi o fondu za pravednu tranziciju. Kako bi se očuvala sposobnost država članica i regija da sredstva kohezijske politike koriste za potporu ekonomskoj, socijalnoj i teritorijalnoj koheziji, za dodatna sredstva iz Europskog instrumenta za oporavak neće biti potrebni prijenosi iz nacionalnih sredstava dodijeljenih u okviru Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda plus.

    1.5.Trajanje i financijski učinak 

    X Ograničeno trajanje

       na snazi od [DD/MM]GGGG do [DD/MM]GGGG

    X    financijski učinak od 2021. do 2027. za odobrena sredstva za preuzete obveze i od 2021. do 2027. za odobrena sredstva za plaćanje

    Neograničeno trajanje

    provedba s početnim razdobljem od 2021. nadalje

    nakon čega slijedi redovna provedba.

    1.6.Predviđeni načini upravljanja 7  

    X Izravno upravljanje koje provodi Komisija (za 0,35% sredstava dodijeljenih za tehničku pomoć)

    X putem svojih službi, uključujući osoblje u delegacijama Unije

       putem izvršnih agencija

    X Podijeljeno upravljanje s državama članicama

     Neizravno upravljanje povjeravanjem zadaća izvršenja proračuna:

    ◻ trećim zemljama ili tijelima koja su one odredile

    ◻ međunarodnim organizacijama i njihovim agencijama (navesti)

    ◻ EIB-u i Europskom investicijskom fondu

    ◻ tijelima iz članaka 70. i 71. Financijske uredbe

    ◻ tijelima javnog prava

    ◻ tijelima uređenima privatnim pravom koja pružaju javne usluge u mjeri u kojoj daju odgovarajuća financijska jamstva

    ◻ tijelima uređenima privatnim pravom države članice kojima je povjerena provedba javno-privatnog partnerstva i koja daju odgovarajuća financijska jamstva

    ◻ osobama kojima je povjerena provedba određenih djelovanja u području ZVSP-a u skladu s glavom V. UEU-a i koje su navedene u odgovarajućem temeljnom aktu.

    2.MJERE UPRAVLJANJA 

    2.1.Pravila praćenja i izvješćivanja 

    Navesti učestalost i uvjete.

    Prijedlog je ograničen i usmjeren na utvrđivanje nužnih pravila kojih se treba pridržavati pri stavljanju na raspolaganje dodatnih sredstava. Ta pravila ne prelaze ono što je potrebno da bi se dodatna sredstva stavila na raspolaganje te se utvrđuju primjenjiva pravila za izvršavanje tih sredstava.

    2.2.Sustavi upravljanja i kontrole 

    Prijedlog je ograničen i usmjeren na utvrđivanje nužnih pravila kojih se treba pridržavati pri stavljanju na raspolaganje dodatnih sredstava. Ta pravila ne prelaze ono što je potrebno da bi se dodatna sredstva stavila na raspolaganje te se utvrđuju primjenjiva pravila za izvršavanje tih sredstava.

    2.3.Mjere za sprečavanje prijevara i nepravilnosti 

    Navesti postojeće ili predviđene mjere za sprečavanje i zaštitu, npr. iz strategije za borbu protiv prijevara.

    Prijedlog je ograničen i usmjeren na utvrđivanje nužnih pravila kojih se treba pridržavati pri stavljanju na raspolaganje dodatnih sredstava. Ta pravila ne prelaze ono što je potrebno da bi se dodatna sredstva stavila na raspolaganje te se utvrđuju primjenjiva pravila za izvršavanje tih sredstava.

    3.PROCIJENJENI FINANCIJSKI UČINAK PRIJEDLOGA/INICIJATIVE 

    3.1.Naslov višegodišnjeg financijskog okvira i predložene nove proračunske linije rashoda 

    Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

    Proračunska linija

    Vrsta 
    rashoda

    Doprinos

    dif./nedif. 8  

    zemalja EFTA-e 9

    zemalja kandidatkinja 10

    trećih zemalja

    u smislu članka [21. stavka 2. točke (b)] Financijske uredbe

    3

    09 01 02 Rashodi za potporu za Fond za pravednu tranziciju (FPT)

    nedif.

    NE

    NE

    NE

    NE

    3

    09 03 02 Fond za pravednu tranziciju (FPT) – Operativna tehnička pomoć

    dif.

    NE

    NE

    NE

    NE

    3

    09 03 03 – FPT financiran iz Europskog instrumenta za oporavak

    dif.

    NE

    NE

    NE

    NE

    3.2.Procijenjeni učinak na rashode 

    3.2.1.Sažetak procijenjenog učinka na rashode 

    U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

    Naslov višegodišnjeg financijskog  
    okvira

    3

    Prijedlog će dovesti do dodatnih obveza u razdoblju 2021.–2027. te plaćanja u razdoblju od 2021. do 2027. i nakon 2027.

    Od tih dodatnih sredstava, 2 810 048 000 EUR u tekućim cijenama trebalo bi potjecati iz odobrenih proračunskih sredstava, čime bi razina programa u okviru sljedećeg VFO-a dosegla 11 270 459 000 EUR u tekućim cijenama; ta bi sredstva trebalo raspodijeliti tijekom tekućih pregovora na razini Europskog vijeća.

    Preostala dodatna sredstva obuhvatit će razdoblje od 2021. do 2024. i činit će vanjske namjenske prihode koji potječu iz Europskog instrumenta za oporavak na temelju vanjskih namjenskih prihoda. Iznosi dostupni kao vanjski namjenski prihodi u smislu članka 21. stavka 5. Financijske uredbe koji potječu iz Unijinih operacija zaduživanja kako je utvrđeno u Uredbi (EU) XXX/XX (Uredba ERI). Od tih vanjskih namjenskih prihoda do 15 600 000 EUR može se namijeniti za administrativne rashode, uključujući troškove vanjskog osoblja.

    Okvirna raspodjela odobrenih sredstava koja se financiraju u okviru VFO-a 2021.–2027.:

    2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    2025.

    2026.

    2027.

    Nakon 2027.

    UKUPNO

    Odobrena sredstva za poslovanje

    Obveze

    (1)

    416,600

    413,025

    408,037

    402,684

    396,953

    390,832

    381,917

    2 810,048

    Plaćanja

    (2)

    60,055

    343,229

    444,024

    343,665

    409,011

    461,055

    749 008

    2 810,048

    UKUPNA odobrena sredstva

    Obveze

    =1+3

    416,600

    413,025

    408,037

    402,684

    396,953

    390,832

    381,917

    2 810,048

    Plaćanja

    =2+3

    60,055

    343,229

    444,024

    343,665

    409,011

    461,055

    749,008

    2 810,048

    Okvirna raspodjela rashoda iz vanjskih namjenskih prihoda:

    2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    2025.

    2026.

    2027.

    UKUPNO

    Rashodi poslovanja koji se financiraju iz vanjskih namjenskih prihoda iz Europskog instrumenta za oporavak

    Obveze

    (1)

    7 954,600

    8 114,600

    8 276,600

    8 441,600

    32 787,400

    Plaćanja

    (2)

    7 310,645

    7 726,658

    7 212,000

    6 294,109

    4 243,988

    32 787,400

    Rashodi za administrativnu potporu koji se financiraju iz vanjskih namjenskih prihoda iz Europskog instrumenta za oporavak

    Obveze = plaćanja

    (3)

    2,400

    2,400

    2,400

    2,400

    2,000

    2,000

    2,000

    15,600

    Ukupni rashodi koji se financiraju iz vanjskih namjenskih prihoda iz Europskog instrumenta za oporavak

    Obveze

    =1+3

    7 957,000

    8 117,000

    8 279,000

    8 444,000

    2,000

    2,000

    2,000

    32 803,000

    Plaćanja

    =2+3

    7 313,045

    7 729,058

    7 214,400

    6 296,509

    4 245,988

    2,000

    2,000

    32 803,000



    Naslov višegodišnjeg financijskog  
    okvira

    7.

    „Administrativni rashodi”

    U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

    2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    2025.

    2026.

    2027.

    Nakon 2027.

    UKUPNO

    Ljudski resursi

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    10,500

    Ostali administrativni rashodi

    UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA 7. višegodišnjeg financijskog okvira

    (ukupne obveze = ukupna plaćanja)

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    10,500

    3.2.2.Sažetak procijenjenog učinka na administrativna odobrena sredstva

       Za prijedlog/inicijativu nisu potrebna administrativna odobrena sredstva.

    X    Za prijedlog/inicijativu potrebna su sljedeća administrativna odobrena sredstva:

    U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

    Godine

    2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    2025.

    2026.

    2027.

    UKUPNO

    NASLOV 7. 
    višegodišnjeg financijskog okvira

    Ljudski resursi

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    1,500

    10,500

    Ostali administrativni rashodi

    Međuzbroj za NASLOV 7. 
    višegodišnjeg financijskog okvira

    Izvan NASLOVA 7. 
    višegodišnjeg financijskog okvira

    Ljudski resursi

    2,400

    2,400

    2,400

    2,400

    2,000

    2,000

    2,000

    15,600

    Ostali administrativni  
    rashodi

    Međuzbroj  
    izvan NASLOVA 7. 
    višegodišnjeg financijskog okvira

    2,400

    2,400

    2,400

    2,400

    2,000

    2,000

    2,000

    15,600

    UKUPNO

    3,900

    3,900

    3,900

    3,900

    3,500

    3,500

    3,500

    26,100

    Potrebna odobrena sredstva za ljudske resurse i ostale administrativne rashode pokrit će se odobrenim sredstvima glavne uprave koja su već dodijeljena za upravljanje djelovanjem i/ili su preraspodijeljena unutar glavne uprave te, prema potrebi, dodatnim sredstvima koja se mogu dodijeliti nadležnoj glavnoj upravi u okviru godišnjeg postupka dodjele sredstava uzimajući u obzir proračunska ograničenja.



    3.2.2.1.Procijenjene potrebe u pogledu ljudskih resursa

       Za prijedlog/inicijativu nisu potrebni ljudski resursi.

    X    Za prijedlog/inicijativu potrebni su sljedeći ljudski resursi:

    Procjenu navesti u ekvivalentima punog radnog vremena

    Godine

    2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    2025.

    2026.

    2027.

    Sjedište i predstavništva Komisije

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    10

    Delegacije

    Istraživanje

    Financirano iz NASLOVA 7. višegodišnjeg financijskog okvira 

    – u sjedištima

    – u delegacijama

    Financirano iz omotnice programa  11

    – u sjedištima

    – u delegacijama

    Istraživanje

    Ostalo (namjenski prihodi)

    30

    30

    30

    30

    25

    25

    25

    UKUPNO

    40

    40

    40

    40

    35

    35

    35

    Potrebe za ljudskim resursima pokrit će se osobljem glavne uprave kojemu je već povjereno upravljanje djelovanjem i/ili koje je preraspoređeno unutar glavne uprave te, prema potrebi, resursima koji se mogu dodijeliti nadležnoj glavnoj upravi u okviru godišnjeg postupka dodjele sredstava uzimajući u obzir proračunska ograničenja. Dodatno osoblje bit će samo vanjsko osoblje koje će se financirati isključivo iz namjenskih prihoda.

    Opis zadaća:

    Dužnosnici i privremeno osoblje

    Vanjsko osoblje

    Ugovorno osoblje koje pruža potporu u pregovorima o novim programima, prati izvršavanje, uključujući financijsko upravljanje i reviziju, te sudjeluje u postupku zaključenja programa.

    3.3.Procijenjeni učinak na prihode 

    X    Prijedlog/inicijativa nema financijski učinak na prihode.

       Prijedlog/inicijativa ima sljedeći financijski učinak:

       na vlastita sredstva

       na ostale prihode

    navesti jesu li prihodi namijenjeni proračunskim linijama rashoda    

    U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

    Proračunska linija prihoda:

    Učinak prijedloga/inicijative

    2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    2025.

    2026.

    2027.

    Članak ………….

    Za namjenske prihode navesti odgovarajuće proračunske linije rashoda.

    […]

    Ostale napomene (npr. metoda/formula za izračun učinka na prihode ili druge informacije). 

    […]

    (1)    COM(2020) 22 final.
    (2)    COM(2020) 23 final.
    (3)    SWD(2018) 282 final.
    (4)    COM(2018) 372 final.
    (5)    SL C , , str...
    (6)    Kako je navedeno u članku 58. stavku 2. točki (a) ili (b) Financijske uredbe.
    (7)    Informacije o načinima upravljanja i upućivanja na Financijsku uredbu dostupni su na internetskim stranicama BudgWeb:     https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx
    (8)    Dif. = diferencirana odobrena sredstva; nedif. = nediferencirana odobrena sredstva.
    (9)    EFTA: Europsko udruženje slobodne trgovine.
    (10)    Zemlje kandidatkinje i, ako je primjenjivo, potencijalni kandidati sa zapadnog Balkana.
    (11)    U okviru gornje granice za vanjsko osoblje iz odobrenih sredstava za poslovanje (prijašnje linije „BA”).
    Top

    Bruxelles, 28.5.2020.

    COM(2020) 460 final

    PRILOG

    Izmijenjenom prijedlogu

    UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

    o uspostavi Fonda za pravednu tranziciju


    PRILOG

    „PRILOG I.

    Metoda dodjele sredstava Fonda za pravednu tranziciju

    Za svaku državu članicu financijska omotnica određuje se u skladu sa sljedećim koracima:

    (a)    udio svake države članice izračunava se kao ponderirani zbroj udjela utvrđenih na temelju kriterija navedenih u nastavku, uz navedene pondere:

    i.    emisije stakleničkih plinova industrijskih postrojenja u regijama razine NUTS 2, ako intenzitet ugljika, kako je definiran omjerom emisija stakleničkih plinova industrijskih postrojenja prema podacima koje su dostavile države članice u skladu s člankom 7. Uredbe (EZ) br. 166/2006 Europskog parlamenta i Vijeća 1 u usporedbi s bruto dodanom vrijednošću u industriji, dvostruko premašuje prosjek EU-27. Ako ta razina nije premašena ni u jednoj regiji razine NUTS 2 u određenoj državi članici, uzimaju se u obzir emisije stakleničkih plinova iz industrijskih postrojenja u regiji razine NUTS 2 s najvećim intenzitetom ugljika (ponder 49 %),

    ii.    zaposlenost u rudarenju ugljena i lignita (ponder 25 %),

    iii.    zaposlenost u industriji u regijama razine NUTS 2 koje se uzimaju u obzir u smislu točke i. (ponder 25 %),

    iv.    proizvodnja treseta (ponder 0,95 %),

    v.    proizvodnja naftnog škriljavca (ponder 0,05 %);

    (b)    dodjele koje su rezultat primjene točke (a) prilagođavaju se kako bi se osiguralo da nijedna država članica ne dobije iznos koji premašuje 8 milijardi EUR (u cijenama iz 2018.). Iznosi koji premašuju 8 milijardi EUR po državi članici razmjerno se preraspodjeljuju u dodjele svih ostalih država članica. Udjeli država članica ponovno se izračunavaju u skladu s tim;

    (c)    udjeli država članica koji su rezultat primjene točke (b) prilagođavaju se negativno ili pozitivno koeficijentom 1,5 puta razlika za koju je BND po stanovniku dotične države članice (mjeren u paritetima kupovne moći) za razdoblje od 2015. do 2017., kako se koristi za kohezijsku politiku u kontekstu pregovora o VFO-u 2021.–2027., veći ili manji od prosječnog BND-a po stanovniku država EU-27 (prosjek je izražen kao 100 %).

    Ta se prilagodba ne primjenjuje na države članice za koje je utvrđena gornja granica dodjele u skladu s točkom (b);

    (d)    dodjele koje su rezultat primjene točke (c) prilagođavaju se kako bi se osiguralo da konačna dodjela iz FPT-a rezultira intenzitetom potpore po stanovniku (koji se mjeri na temelju cjelokupnog stanovništva države članice) u iznosu od najmanje 32 EUR (u cijenama iz 2018.) tijekom cijelog razdoblja.

    Iznosi kojima se osigurava minimalni intenzitet potpore razmjerno se odbijaju od dodjela svih ostalih država članica, osim onih za koje je utvrđena gornja granica dodjele u skladu s točkom (b).

    Dodjela sredstava iz Fonda za pravednu tranziciju dodatna je dodjeli koja je rezultat primjene točaka od 1. do 16. Priloga XXII. [novoj Uredbi o zajedničkim odredbama] i nije uključena u osnovicu za dodjelu na koju se primjenjuju točke od 10. do 15. Priloga XXII. [novoj Uredbi o zajedničkim odredbama].”.

    (1)    Uredba (EZ) br. 166/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. siječnja 2006. o uspostavi Europskog registra ispuštanja i prijenosa onečišćujućih tvari i o izmjeni direktiva Vijeća 91/689/EEZ i 96/61/EZ (SL L 33, 4.2.2006., str. 1.)
    Top