Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0183

    Prijedlog UREDBE VIJEĆA o privremenim mjerama koje se odnose na glavne skupštine europskih društava (SE) i europskih zadruga (SCE)

    COM/2020/183 final

    Bruxelles, 29.4.2020.

    COM(2020) 183 final

    2020/0073(APP)

    Prijedlog

    UREDBE VIJEĆA

    o privremenim mjerama koje se odnose na glavne skupštine europskih društava (SE) i europskih zadruga (SCE)

    (Tekst značajan za EGP)


    OBRAZLOŽENJE

    1.KONTEKST PRIJEDLOGA

    Razlozi i ciljevi prijedloga

    Uredba Vijeća (EZ) br. 2157/2001 od 8. listopada 2001. o Statutu europskog društva (SE) i Uredba Vijeća (EZ) br. 1435/2003 od 22. srpnja 2003. o Statutu europskih zadruga (SCE) utvrđuju pravila za uspostavu i rad subjekata koje uređuju (SE-ovi i SCE-ovi). Uredba o SE-u i Uredba o SCE-u također usklađuju rok za održavanje glavne skupštine. Obje uredbe u svojem članku 54. utvrđuju isto pravilo prema kojem SE-ovi i SCE-ovi održavaju glavnu skupštinu najmanje jednom u tijeku svake kalendarske godine, i to u roku od šest mjeseci od završetka financijske godine. Uredbe ne predviđaju izuzetke od tog pravila.

    Pandemija bolesti COVID-19 ima ozbiljne posljedice za društva i zadruge, uključujući SE-ove i SCE-ove. Osobito s obzirom na karantenske mjere i mjere ograničavanja socijalnih kontakata, kao i zbog potrebe da se njihovi napori usmjere na poslovanje u uvjetima ograničenih gospodarskih aktivnosti, SE-ovi i SCE-ovi suočavaju se sa znatnim poteškoćama u poštovanju roka za održavanje glavne skupštine iz članka 54. odgovarajućih uredbi. Iako su države članice uvele hitne mjere u području prava trgovačkih društava kako bi poduprle i pomogle društvima da se prilagode trenutačnim izvanrednim okolnostima, takve se mjere ne primjenjuju na SE-ove i SCE-ove jer je u oba slučaja njihov statut uredba EU-a.

    Održavanje glavne skupštine od presudne je važnosti kako bi se osiguralo da se zakonski propisane ili gospodarski nužne odluke koje utječu na društvo, njegove dioničare i treće strane, donose pravovremeno. S obzirom na to da su izvanredne okolnosti uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 izvan kontrole SE-ova, SCE-ova i država članica, ovim se prijedlogom na razini EU-a utvrđuje privremeno odstupanje od roka iz članka 54. Uredbe o SE-u i članka 54. Uredbe o SCE-u. Takvo privremeno odstupanje trebalo bi SE-ovima i SCE-ovima omogućiti fleksibilnost kako bi mogli održati glavnu skupštinu u roku od 12 mjeseci od završetka financijske godine, a u svakom slučaju najkasnije 31. prosinca 2020. To privremeno odstupanje potrebno je kako bi se SE-ovima i SCE-ovima omogućilo da obave potrebne pripreme za glavnu skupštinu te radi pravne sigurnosti u pogledu ispunjavanja obveza utvrđenih u uredbama o SE-u i SCE-u.

    Osim toga, u članku 53. Uredbe o SE-u utvrđuje se da se ustroj i vođenje glavne skupštine, uključujući postupke glasovanja, uređuju pravom koje se primjenjuje na dionička društva u državi članici u kojoj se nalazi registrirano sjedište SE-a. U članku 53. Uredbe o SCE-u utvrđuje se ekvivalentno pravilo. Slično nacionalnim hitnim mjerama koje su mnoge države članice već donijele u pogledu dioničkih društava ili drugih društava ili subjekata, važno je da države članice u skladu s člankom 53. odgovarajućih uredbi osiguraju da se SE-ovima i SCE-ovima omogući upotreba digitalnih alata i postupaka te da SE-ovi i SCE-ovi nastoje u najvećoj mogućoj mjeri primjenjivati te alate i postupke kako bi se osiguralo donošenje potrebnih odluka.

    2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

    Pravna osnova

    Prijedlog se temelji na članku 352. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU). U toj se odredbi navodi da ako se u okviru politika utvrđenih Ugovorima pokaže da je potrebno djelovanje Unije za postizanje jednog od ciljeva određenih Ugovorima, a Ugovorima nisu predviđene potrebne ovlasti, Vijeće, odlučujući jednoglasno na prijedlog Komisije i uz prethodnu suglasnost Europskog parlamenta usvaja odgovarajuće mjere te je ona već poslužila kao pravna osnova za donošenje Uredbe (EZ) br. 2157/2001 i Uredbe (EZ) br. 1435/2003.

    Supsidijarnost

    Države članice ne mogu dostatno ostvariti ciljeve prijedloga jer su europska društva (SE-ovi) uređena na razini Unije Uredbom Vijeća (EZ) br. 2157/2001, a europske zadruge (SCE-ovi) uređene su na razini Unije Uredbom Vijeća (EZ) br. 1435/2003. Sve privremene mjere u kontekstu krize uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19 koje predstavljaju odstupanje od tih uredbi trebaju se donositi na razini Unije.

    Proporcionalnost

    Ovaj prijedlog ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje cilja ublažavanja posljedica trenutačne pandemije bolesti COVID-19 u pogledu održavanja glavne skupštine SE-ova i SCE-ova. Predložena mjera stoga je proporcionalna, među ostalim i zbog pravovremene provedbe.

    3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

    Ex post evaluacija/provjera primjerenosti postojećeg zakonodavstva

    Ova hitna mjera aktivirana je iznenadnim i nepredvidljivim izbijanjem pandemije bolesti COVID-19. Zbog toga nije provedena procjena učinka ili ex post evaluacija. Nekoliko dionika pozvalo je na donošenje zakonodavnog rješenja za to pitanje.

    4.UTJECAJ NA PRORAČUN

    Nije primjenjivo.



    2020/0073 (APP)

    Prijedlog

    UREDBE VIJEĆA

    o privremenim mjerama koje se odnose na glavne skupštine europskih društava (SE) i europskih zadruga (SCE)

    (Tekst značajan za EGP)

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 352.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    uzimajući u obzir suglasnost Europskog parlamenta,

    nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

    u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom,

    budući da:

    (1)Nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija 11. ožujka 2020. proglasila pandemiju, države članice uvele su niz dosad neviđenih mjera, prvenstveno karantenske mjere i mjere ograničavanja socijalnih kontakata, kako bi se obuzdalo širenje koronavirusa (COVID-19).

    (2)Te bi mjere mogle spriječiti društva i zadruge da poštuju svoje pravne obveze u skladu s nacionalnim i EU-ovim pravom trgovačkih društava, što se osobito odnosi na znatne poteškoće u organizaciji glavnih skupština.

    (3)Na nacionalnoj razini države članice uvele su hitne mjere kako bi poduprle društva i zadruge te im osigurale potrebne alate i fleksibilnost u trenutačnim izvanrednim okolnostima. Mnoge države članice omogućile su uporabu digitalnih alata i postupaka za održavanje glavnih skupština te su produžile rokove za održavanje glavnih skupština u 2020.

    (4)Na razini Unije europska društva (SE-ovi) uređena su Uredbom Vijeća (EZ) br. 2157/2001 1 , a europske zadruge (SCE-ovi) uređene su Uredbom Vijeća (EZ) br. 1435/2003 2 . Obje uredbe u svojem članku 54. propisuju da se glavna skupština održava u roku od šest mjeseci od završetka financijske godine. Uzimajući u obzir trenutačne izvanredne okolnosti, trebalo bi odobriti privremeno odstupanje od tog zahtjeva. S obzirom na to da je održavanje glavnih skupština od ključne važnosti kako bi se osiguralo da se zakonski propisane ili gospodarski nužne odluke donose na vrijeme, trebalo bi dopustiti SE-ovima i SCE-ovima da održe glavnu skupštinu u roku od 12 mjeseci, a u svakom slučaju najkasnije do 31. prosinca 2020. Budući da je riječ o privremenoj mjeri zbog pandemije bolesti COVID-19, odstupanje bi trebalo biti primjenjivo samo na glavne skupštine koje se moraju održati 2020.

    (5)Za donošenje ove Uredbe Ugovor o funkcioniranju Europske unije predviđa samo one ovlasti utvrđene u članku 352.

    (6)S obzirom na to da cilj ove Uredbe, odnosno pružanje privremenog hitnog rješenja uz odstupanje od odredbe Uredbe (EZ) br. 2157/2001 i odredbe Uredbe (EZ) br. 1435/2003, ne mogu dostatno ostvariti države članice, nego se zbog svojeg opsega i učinaka on na bolji način može ostvariti na razini Unije, Unija može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji. U skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u tom članku, ova Uredba ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje tih ciljeva.

    (7)S obzirom na to da rok od šest mjeseci iz članka 54. Uredbe (EZ) br. 2157/2001 i Uredbe (EZ) br. 1435/2003 istječe u svibnju ili lipnju 2020. te s obzirom na to da treba uzeti u obzir razdoblja sazivanja, ova bi Uredba trebala hitno stupiti na snagu.

    (8)S obzirom na hitnost, smatra se primjerenim predvidjeti iznimku od osmotjednog roka iz članka 4. Protokola br. 1 o ulozi nacionalnih parlamenata u Europskoj uniji, priloženog Ugovoru o Europskoj uniji, Ugovoru o funkcioniranju Europske unije i Ugovoru o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju,

    DONIJELO JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Privremena mjera u pogledu glavnih skupština europskih društava (SE)

    U slučaju da je u skladu s prvom rečenicom članka 54. stavka 1. Uredbe (EZ) br. 2157/2001 potrebno održati glavnu skupštinu SE-a u 2020., SE može, odstupajući od te odredbe, održati glavnu skupštinu u roku od 12 mjeseci od završetka financijske godine, uz uvjet da se skupština održi najkasnije do 31. prosinca 2020.

    Članak 2.

    Privremena mjera koja se odnosi na glavne skupštine europskih zadruga (SCE)

    U slučaju da je u skladu s prvom rečenicom članka 54. stavka 1. Uredbe (EZ) br. 1435/2003 potrebno održati glavnu skupštinu SCE-a u 2020., SCE može, odstupajući od te odredbe, održati glavnu skupštinu u roku od 12 mjeseci od završetka financijske godine, uz uvjet da se skupština održi najkasnije do 31. prosinca 2020.

    Članak 3.

    Stupanje na snagu

    Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

       Za Vijeće

       Predsjednik

    (1)    Uredba Vijeća (EZ) br. 2157/2001 od 8. listopada 2001. o Statutu europskog društva (SE) (SL L 294, 10.11.2001., str. 1.).
    (2)    Uredba Vijeća (EZ) br. 1435/2003 od 22. srpnja 2003. o Statutu europskih zadruga (SCE) (SL L 207, 18.8.2003., str. 1.).
    Top