EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 19.7.2018.
COM(2018) 556 final
KOMUNIKACIJA KOMISIJE
Pripreme za povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije
30. ožujka 2019.
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52018DC0556
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE EUROPEAN COUNCIL, THE COUNCIL, THE EUROPEAN CENTRAL BANK, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE, THE COMMITTEE OF THE REGIONS AND THE EUROPEAN INVESTMENT BANK Preparing for the withdrawal of the United Kingdom from the European Union on 30 March 2019
KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU, VIJEĆU, EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU, ODBORU REGIJA I EUROPSKOJ INVESTICIJSKOJ BANCI Pripreme za povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije 30. ožujka 2019.
KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU, VIJEĆU, EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU, ODBORU REGIJA I EUROPSKOJ INVESTICIJSKOJ BANCI Pripreme za povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije 30. ožujka 2019.
COM/2018/556 final
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 19.7.2018.
COM(2018) 556 final
KOMUNIKACIJA KOMISIJE
Pripreme za povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije
30. ožujka 2019.
KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU, VIJEĆU, EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU, ODBORU REGIJA I EUROPSKOJ INVESTICIJSKOJ BANCI
Pripreme za povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije
30. ožujka 2019.
Odlukom Ujedinjene Kraljevine o izlasku iz Unije stvaraju se neizvjesnosti koje mogu izazvati probleme
Europsko vijeće (članak 50.), 29. travnja 2017. 1
Europsko vijeće poziva Komisiju, visoku predstavnicu Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku te države članice da nastave s radom na tome da na svim razinama budu spremne za posljedice povlačenja Ujedinjene Kraljevine, uzimajući u obzir sve moguće ishode.
Europsko vijeće (članak 50.), 29. ožujka 2018. 2
Europsko vijeće ponovno poziva države članice, institucije Unije i sve
dionike da povećaju radom na tome da na svim razinama budu spremne za bilo koji ishod.
Europsko vijeće (članak 50.), 29. lipnja 2018. 3
Sažetak:
Povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije odrazit će se na građane, poduzeća i upravna tijela u Ujedinjenoj Kraljevini i Europskoj uniji. Posljedice su mnogobrojne – od novih kontrola na (novim) vanjskim granicama EU-a, valjanosti dozvola, potvrda i odobrenja izdanih u Ujedinjenoj Kraljevini do novih uvjeta za prijenos podataka.
Europska unija ulaže velike napore kako bi postigla dogovor o urednom povlačenju i nada se da će uspjeti dogovoriti okvir za buduće odnose s Ujedinjenom Kraljevinom.
Međutim, nije sigurno da će se sporazum postići. Čak i ako se postigne, odnosi Ujedinjene Kraljevine s Europskom unijom više neće biti isti kao kad je bila država članica, što bitno mijenja situaciju.
Stoga svi predmetni dionici moraju biti spremni za povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije 30. ožujka 2019. Ovu Komunikaciju treba promatrati u kontekstu poziva čelnika 27 država članica EU-a da se pojača pripravnost na svim razinama te se njome potiču svi dionici na koje povlačenje Ujedinjene Kraljevine može utjecati da odmah poduzmu potrebne mjere pripravnosti.
1.Kontekst
Ujedinjena Kraljevina odlučila je izići iz Europske unije
Dana 30. ožujka 2019. 4 Ujedinjena Kraljevina izlazi iz Europske unije i postaje treća zemlja.
Neovisno o predviđenom scenariju to će za europske građane, poduzeća i upravna tijela uzrokovati znatne poremećaje. Europsko vijeće u više je navrata naglasilo da se treba pripremiti, a 29. lipnja 2018. ponovno je pozvalo države članice, institucije Unije i sve dionike da pojačaju svoje pripreme na svim razinama i za sve ishode. 5 U ovoj se Komunikaciji opisuju tekuće pripreme, ističu se mjere pripravnosti koje su do sada poduzete te se upućuje na različite izazove koji su pred nama.
U tijeku su pregovori o sporazumu o povlačenju
Europska unija i Ujedinjena Kraljevina pregovaraju o sporazumu o povlačenju. O napretku ostvarenom pri sastavljanju pravnog teksta na razini pregovarača izviješteno je 19. ožujka 2018. 6 . Taj napredak uključuje detaljne dogovore o prijelaznom razdoblju do 31. prosinca 2020. (vidjeti u nastavku). O daljnjem napretku izviješteno je u zajedničkoj izjavi pregovarača EU-a i Ujedinjene Kraljevine 19. lipnja 2018. 7 . Iako je ostvaren napredak, važna su pitanja i dalje otvorena, primjerice trajna zaštita u Ujedinjenoj Kraljevini niza oznaka zemljopisnog podrijetla koje su u Ujedinjenoj Kraljevini zaštićene dok je bila država članica i standarda zaštite osobnih podataka koji su preneseni u Ujedinjenu Kraljevinu dok je bila država članica. Otvorena su i pitanja povezana s policijskom i pravosudnom suradnjom u kaznenim stvarima. Osim toga, neriješena su i pitanja upravljanja sporazumom o povlačenju, uključujući ulogu Suda Europske unije. Naposljetku, nije ostvaren napredak u dogovoru o „zaštitnom mehanizmu” za izbjegavanje tvrde granice u Irskoj, neovisno o ishodu pregovora o budućim odnosima.
Usporedno s nacrtom sporazuma o povlačenju Europska unija i Ujedinjena Kraljevina započele su raspravu o sadržaju političke izjave kojom bi se utvrdio zajednički dogovor o okviru za buduće odnose Europske unije i Ujedinjene Kraljevine.
Zasad se planira da će Europska unija i Ujedinjena Kraljevina u listopadu 2018. postići sporazum o povlačenju i političkoj izjavi o budućim odnosima. Time bi se osiguralo dovoljno vremena za postupak zaključivanja u Europskoj uniji (Vijeće uz suglasnost Europskog parlamenta) i ratifikaciju u Ujedinjenoj Kraljevini.
Sklapanje i ratifikacija sporazuma o povlačenju zahtjevan je postupak
Možda će se dogovoriti prijelazno razdoblje…
Ako EU i Ujedinjena Kraljevina dogovore nacrt sporazuma o povlačenju, njime bi se predvidjelo prijelazno razdoblje od datuma povlačenja (tj. 30. ožujka 2019.) do 31. prosinca 2020. Tijekom prijelaznog razdoblja propisi Unije (takozvana pravna stečevina Unije, uključujući međunarodne sporazume 8 ), kako se budu dalje razvijali, općenito bi se primjenjivali na Ujedinjenu Kraljevinu i u njoj iako Ujedinjena Kraljevina više ne bi sudjelovala u upravljanju ili odlučivanju institucija, tijela ili agencija EU-a. Prijelazno razdoblje stoga bi omogućilo dodatan 21 mjesec za pripremu za dan prestanka primjene prava EU-a na Ujedinjenu Kraljevinu i u njoj.
…no moramo biti spremni za sve scenarije…
Dionici te nacionalna upravna tijela i upravna tijela EU-a moraju se pripremiti za dva moguća glavna scenarija:
·Ako se sporazum o povlačenju ratificira do 30. ožujka 2019., tako da može stupiti na snagu tog datuma, pravo EU-a prestaje se primjenjivati na Ujedinjenu Kraljevinu i u njoj 1. siječnja 2021., tj. nakon prijelaznog razdoblja od 21 mjeseca, čiji su uvjeti utvrđeni sporazumom o povlačenju.
·Ako se ne postigne dogovor o sporazumu o povlačenju ili ako obje stranke pravovremeno ne ratificiraju sporazum o povlačenju, neće biti prijelaznog razdoblja i pravo EU-a prestat će se primjenjivati na Ujedinjenu Kraljevinu i u njoj od 30. ožujka 2019. (takozvani scenarij „bez dogovora” ili „neuređeni izlazak”).
Osim toga, čak i ako se ratificira sporazum o povlačenju i tijekom prijelaznog razdoblja uspješno sklopi sporazum o budućim odnosima, ti odnosi neće biti isti kao s državom članicom Unije. Europsko vijeće stalno podsjeća na to da treća zemlja ne može imati ista prava i uživati iste pogodnosti kao država članica. Stoga je iznimno važno pripremiti se na činjenicu da će Ujedinjena Kraljevina postati treća zemlja, čak i u najmanje štetnom scenariju.
…a svaki scenarij ima različite posljedice
Glavne posljedice prvog scenarija: povlačenje 30. ožujka 2019. na temelju sporazuma o povlačenju, uključujući prijelazno razdoblje do 31. prosinca 2020. ·Ujedinjena Kraljevina bit će treća zemlja. ·Nastavak primjene prava EU-a na Ujedinjenu Kraljevinu i u njoj: općenito, pravo EU-a nastavilo bi se primjenjivati tijekom prijelaznog razdoblja. ·Izlazak iz institucijskog ustroja: Ujedinjena Kraljevina od 30. ožujka 2019. više ne bi sudjelovala u donošenju odluka u institucijama EU-a ni upravljanju tijelima i agencijama EU-a. ·Upravljanje prijelaznim razdobljem: institucije EU-a zadržale bi svoju ulogu u nadzoru i izvršenju prava EU-a u Ujedinjenoj Kraljevini. ·Pregovori o budućim odnosima: Europska unija trebala bi pregovarati s Ujedinjenom Kraljevinom o sporazumu o budućim odnosima koji bi u idealnom slučaju trebao biti spreman (dogovoren, potpisan i ratificiran) na kraju prijelaznog razdoblja te se primjenjivati od 1. siječnja 2021. |
Glavne posljedice drugog scenarija: povlačenje 30. ožujka 2019. bez ugovora o povlačenju ·Ujedinjena Kraljevina postaje treća zemlja i pravo Unije prestaje se primjenjivati na nju i u njoj 9 . ·Građani: ne bi bilo posebnog dogovora o građanima EU-a u Ujedinjenoj Kraljevini ili građanima Ujedinjene Kraljevine u Europskoj uniji. ·Granična pitanja: Europska unija mora primjenjivati svoju regulativu i tarife na granicama s Ujedinjenom Kraljevinom kao trećom zemljom, uključujući provjere i kontrole carinskih, sanitarnih i fitosanitarnih standarda te provjeru usklađenosti s normama EU-a. To bi znatno utjecalo i na promet između Ujedinjene Kraljevine i Europske unije. Carinske, sanitarne i fitosanitarne kontrole na granicama mogu uzrokovati velike zastoje, npr. u cestovnom prometu, i poteškoće u lukama. ·Trgovina i regulatorna pitanja: Ujedinjena Kraljevina postaje treća zemlja čiji bi odnosi s Europskom unijom bili uređeni općim međunarodnim javnim pravom, uključujući pravila Svjetske trgovinske organizacije. Konkretno, u vrlo reguliranim sektorima to bi značilo velik zaostatak u odnosu na postojeću razinu integracije tržišta. ·Pregovori s Ujedinjenom Kraljevinom: ovisno o okolnostima koje bi dovele do povlačenja bez sporazuma, EU bi mogao započeti pregovore s Ujedinjenom Kraljevinom kao trećom zemljom. ·Financiranje sredstvima EU-a: Subjekti Ujedinjene Kraljevine više se ne bi mogli natjecati kao subjekti Unije za dobivanje bespovratnih sredstava EU-a ili sudjelovanje u postupcima javne nabave EU-a. Ako pravnim odredbama na snazi nije drukčije predviđeno, natjecatelji ili ponuditelji iz Ujedinjene Kraljevine mogli bi biti odbijeni. |
2. Razlika između pripravnosti i izvanredne situacije
Prekid odnosa koji se gradio više od četrdeset godina neizbježno će uzrokovati velike promjene u interakciji s Ujedinjenom Kraljevinom na svim razinama, među ostalim u gospodarskom i pravnom smislu. Do tih će promjena, koje su posljedica odluke Ujedinjene Kraljevine, doći bez obzira na našu pripravnost, no pripravnost će ublažiti njihov učinak. Iako pregovara s Ujedinjenom Kraljevinom o urednom povlačenju, Unija nastoji zaštititi interes 27 država članica i njezinih građana i poduzeća, a države članice trebale bi i same poduzeti mjere pripravnosti. Potrebno je stoga odmah ubrzati pripreme na svim razinama i uzeti u obzir sve moguće ishode.
Povlačenje će na građane, poduzeća i države članice različito utjecati, što će ovisiti o mnogim čimbenicima, među ostalim o tome hoće li na snagu stupiti sporazum o povlačenju, te o budućim odnosima između Unije i Ujedinjene Kraljevine.
Pripravnost znači predviđanje svih mogućih scenarija i procjenu svih relevantnih povezanih rizika, planiranje odgovora i reagiranje na potencijalne ishode. Moraju se poduzeti svi mogući potrebni koraci kako bi se osiguralo da odgovor bude planiran te da dionici i tijela javne vlasti u Uniji što više ublaže rizike. Stoga se svi moramo pripremiti za promjene do kojih će zbog odlaska Ujedinjene Kraljevine neizbježno doći.
Pri definiranju mjera koje će se morati poduzeti, Komisija razlikuje dvije vrste mjera: mjere pripravnosti i planiranje djelovanja u izvanrednim situacijama.
a)Mjere pripravnosti
Mjere pripravnosti mjere su koje će se morati poduzeti zbog povlačenja Ujedinjene Kraljevine, bez obzira na sporazum o povlačenju s Ujedinjenom Kraljevinom.
Na primjer, kad je riječ o gospodarskim subjektima koji sada posluju na temelju dozvola, odobrenja i potvrda koje su izdala tijela Ujedinjene Kraljevine, mjere pripravnosti mogu uključivati podnošenje zahtjeva za dozvole i potvrde u nekoj od 27 država članica kako bi se osigurao neprekinut pristup tržištu EU-a. Države članice mogu razmotriti donošenje mjera za ublažavanje dodatnog administrativnog opterećenja koje će nastati zbog novih mjera granične kontrole i povećanog broja zahtjeva gospodarskih subjekata za dozvole ili potvrde u 27 država članica.
Na razini EU-a, primjer mjera pripravnosti preseljenje je decentraliziranih agencija sa sjedištem u Londonu i preraspodjela zadaća koje obavljaju tijela Ujedinjene Kraljevine na tijela 27 država članica. Te su mjere potrebne bez obzira na sporazum s Ujedinjenom Kraljevinom jer trećim zemljama nije moguće povjeriti obavljanje takvih zadaća Unije niti u njima može biti sjedište tijela Unije.
b)Planiranje djelovanja u izvanrednim situacijama
Iako pravo EU-a ostaje nepromijenjeno, zbog neizvjesnosti postupka pregovora potrebno je razraditi sve scenarije.
Planiranje djelovanja u izvanrednim situacijama obuhvaća predviđanje mjera potrebnih za ublažavanje posljedica povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Unije bez sporazuma o povlačenju, dakle i bez prijelaznog razdoblja, a koje bi se neizbježno pojavile oko datuma povlačenja (30. ožujka 2019.).
Mjere za izvanredne situacije u načelu bi bile privremene sve dok se ne provedu potrebna dugoročna usklađivanja. Mjerama za izvanredne situacije ne mogu se postići isti rezultati kao pri urednom povlačenju dogovorenom sporazumom o povlačenju niti se njima može vratiti na stanje u kojem je Ujedinjena Kraljevina država članica.
Planiranje djelovanja u izvanrednim situacijama za najgori mogući ishod nije znak nepovjerenja u pregovore. Komisija osigurava vrlo važne resurse i ulaže velike napore kako bi postigla dogovor, što nam je i dalje cilj. Međutim, ishod pregovora nije moguće predvidjeti.
Mjere za izvanredne situacije ne bi nužno uključivale zakonodavne mjere na razini EU-a i mogle bi biti u nadležnosti država članica, ovisno o području nadležnosti. Na primjer, u području carina u načelu ne bi bile potrebne izmjene Carinskog zakonika Unije jer on već uključuje propise o trećim zemljama; mjere za izvanredne situacije na nacionalnoj razini mogle bi biti potrebne za rješavanje problema automobilskih kolona koje čekaju na provedbu carinskih formalnosti. U skladu s pravnim okvirom Carinskog zakonika Unije mjere za izvanredne situacije trebalo bi koordinirano razvijati i provoditi.
3. Tko treba biti pripravan?
Pripravnost za povlačenje Ujedinjene Kraljevine nije ograničena na institucije Europske unije. Riječ je o zajedničkom naporu na razini EU-a te na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini i naporu gospodarskih subjekata. Kako bi se pripremili za povlačenje i ublažili najgore učinke mogućeg neuređenog izlaska, svi subjekti moraju preuzeti svoj dio odgovornosti.
Pripravnost se prvenstveno odnosi na privatne subjekte, poslovne subjekte i stručnjake.
Iako se može činiti da se povlačenje Ujedinjene Kraljevine odigrava na visokoj i apstraktnoj razini između Ujedinjene Kraljevine i Europske unije, njegove će stvarne posljedice osjetiti građani, stručnjaci i poslovni subjekti. Gospodarstva država članica usko su povezana zahvaljujući jedinstvenom tržištu, s integriranim prekograničnim lancima opskrbe i opsežnim prekograničnim pružanjem usluga. Povlačenje bi stoga moglo znatno utjecati na te gospodarske subjekte.
Važno je da poduzeća svih veličina, uključujući mala i srednja poduzeća (MSP), odmah počnu poduzimati mjere pripravnosti. Privatni subjekti, poslovni subjekti i stručnjaci moraju preuzeti odgovornost za svoju situaciju, procijeniti moguće učinke neuređenog izlaska na svoj poslovni model, donijeti potrebne ekonomske odluke i poduzeti sve potrebne administrativne korake prije 30. ožujka 2019. Građani na koje će utjecati povlačenje Ujedinjenog Kraljevstva i javne uprave koje im stoje na raspolaganju također bi se trebali pripremiti za 30. ožujka 2019.
Moguća pitanja trebalo bi uputiti nadležnim tijelima. Industrijska udruženja na razini EU-a i na nacionalnoj/regionalnoj razini imaju ključnu ulogu u informiranju svojih članova o stupnju pripravnosti, posebno malih i srednjih poduzeća. Veleposlanstva, konzulati i službe za građane imaju sličnu ulogu u informiranju građana.
U tom se smislu podsjeća na to da je regulatorni okvir EU-a koji se primjenjuje na treće zemlje već uspostavljen i da bi ga dionici već trebali poznavati. Taj se regulatorni okvir na datum povlačenja neće mijenjati. Komisija je objavila obavijesti (vidjeti u nastavku i Prilogu) kojima podsjeća na pravila koja će se primjenjivati kada Ujedinjena Kraljevina postane treća zemlja.
Iako javna tijela mogu pružiti potporu i smjernice kako bi što bolje razjasnila pravni okvir kojim će se urediti odnosi između Europske unije i Ujedinjene Kraljevine te u pravni okvir uvesti potrebne izmjene kako bi dalje neometano funkcionirao u Europskoj uniji s 27 država članica, pravni okvir ne može uzeti u obzir svaki pojedinačni i specifični komercijalni problem.
Mnoga se poduzeća premještaju u ostalih 27 država članica ili na njih šire svoje poslovanje. Druga poduzeća upozorila su na učinak koji će neuređeni Brexit imati na njihovo poslovanje ili poslovne modele.
U nekim su slučajevima, primjerice, poduzeća zabrinuta zbog potrebe zamjene odobrenja koja je izdala Ujedinjena Kraljevina odobrenjima koje su izdala tijela jedne od 27 država članica. Pojedinačni stručnjaci možda će morati zamijeniti diplomu Ujedinjene Kraljevine diplomom jedne od 27 država članica ili će u EU-27 morati zatražiti priznavanje stručnih kvalifikacija stečenih u Ujedinjenoj Kraljevini. Stoga se putem obavijesti dionici (vidjeti u nastavku) potiču da što prije poduzmu potrebne mjere.
Europska unija, nacionalna i regionalna tijela i trgovinske organizacije objavili su popratne informacije i osmislili alate za pomoć pojedincima i poduzećima, ali potrebno je uložiti daljnje napore, posebno usmjerene na mala i srednja poduzeća.
Od prodaje unutar EU-a do trgovine s Ujedinjenom Kraljevinom kao trećom zemljom: priprema za nove postupke
Međunarodni poduzetnici znaju što znači trgovati s trećim zemljama izvan Europske unije, primjerice u smislu carinskih deklaracija, sanitarnih i fitosanitarnih kontrola itd. Znaju i koji su zahtjevi potrebni za unos proizvoda iz trećih zemalja na jedinstveno tržište Unije, primjerice u smislu uvoznih formalnosti te poštovanja mjerodavnog zakonodavstva Unije i postupaka za ocjenjivanje usklađenosti. Međutim, mnoga poduzeća nemaju iskustva s trgovinom s trećim zemljama jer trguju isključivo unutar jedinstvenog tržišta bez granica. Pružanje podrške takvim poduzećima stoga je posebno zahtjevno, a izazov koji povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije nosi sa sobom za njih je najveći: morat će se uključiti u postupke na koje nisu naviknuti, a koji su obvezni za trgovinu s trećim zemljama 10 .
Informacije o trgovanju s trećim zemljama dostupne su na web-mjestu Komisije 11 . Osim toga, nacionalna državna tijela, na primjer u Austriji, Irskoj i Nizozemskoj, uspostavila su posebne web-stranice kako bi pomogla poduzećima da procijene učinak i/ili nove postupke koji će uslijediti nakon povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz EU-a (vidjeti u nastavku).
Države članice, nacionalna i regionalna tijela imaju važnu ulogu…
Iako će činjenica da Ujedinjena Kraljevina postaje treća zemlja znatno utjecati na Europsku uniju u cjelini, utjecaj Brexita na pojedinačne države članice znatno će ovisiti o njihovoj blizini i jačini gospodarskih veza s Ujedinjenom Kraljevinom, primjerice u pogledu zajedničke infrastrukture ili kontrole kretanja robe i ljudi.
Države članice dijele nadležnost za donošenje zakonodavnih akata s Europskom unijom u mnogim područjima politika, a njihova nacionalna i regionalna tijela nadležna su za provedbu i izvršenje pravne stečevine Unije. Bit će potrebne prilagodbe nacionalnih propisa i smjernica za dionike te znatna ulaganja u osoblje i infrastrukturu (npr. carinske, sanitarne i fitosanitarne kontrole na granicama, tijela nadležna za posebne postupke itd.). U pripreme trebaju biti uključena i regionalna tijela, posebno ona sa zakonodavnim ovlastima, ali i lokalna tijela.
Stručnjaci iz 27 država članica raspravljali su o detaljima pripravnosti i praktičnim rješenjima u okviru tehničkih stručnih seminara u organizaciji Komisije. Ti neformalni seminari platforma su na kojoj Komisija objašnjava, primjerice, sadržaj obavijesti, a države članice mogu iznijeti probleme, postaviti pitanja i razmijeniti najbolje prakse. Ključni su za pronalaženje europskih rješenja za utvrđene probleme.
Osim rasprava na razini EU-a nekoliko država članica opsežno je analiziralo vlastite potrebe za provedbom zakonodavnih promjena i drugih prilagodbi pravnih instrumenata. Nekoliko država razvilo je alate za potporu svojim gospodarskim subjektima radi pripreme za povlačenje Ujedinjene Kraljevine.
Na irskom web-mjestu 'prepareforbrexit.com mala i srednja poduzeća mogu procijeniti svoju osjetljivost na Brexit i pronaći informacije o povezanim događanjima i potpori. Irska svojim malim i srednjim poduzećima nudi financijsku pomoć u iznosu do 5000 EUR za troškove pripravnosti za Brexit (npr. priprema planova, sudjelovanje na događanjima, stvaranje novih kontakata ako postoji potreba za alternativnim dobavljačima itd.). |
Nizozemska tijela uspostavila su mrežnu platformu pod nazivom „Analiza učinka Brexita”, s pomoću koje MSP-ovi mogu procijeniti svoju osjetljivost na potencijalne probleme povezane s povlačenjem Ujedinjene Kraljevine. |
…zajedno s institucijama EU-a, Europskom komisijom i agencijama EU-a
Objedinjujući suverenitet država članica, EU stvara trajan okvir u kojem države članice i dionici mogu djelovati. Međutim, iako EU ima isključivu nadležnost za donošenje zakonodavnih akata u nekim područjima (npr. carina, trgovina, ribarstvo) i zajedničku nadležnost s državama članicama u ostalima (npr. unutarnje tržište, promet, energetika, sigurnost), njegove su ovlasti u uspostavi mjera pripravnosti i mjera za izvanredne situacije u mnogim slučajevima ograničene na podizanje svijesti te omogućavanje rasprava i provođenje mjera pripravnosti za zainteresirane strane.
Komisija je utvrdila nekoliko područja rada u kojima je ovlaštena djelovati.
a)Zakonodavne promjene i drugi instrumenti
Prvo područje rada obuhvaća sveobuhvatnu analizu pravne stečevine Unije radi utvrđivanja mjera koje treba poduzeti u različitim sektorima i područjima politike kako bi se osiguralo daljnje neometano funkcioniranje propisa EU-a u Uniji s 27 država članica nakon odlaska Ujedinjene Kraljevine.
U prvoj fazi Komisija se usredotočila na nužne zakonodavne promjene koje Europski parlament i Vijeće moraju donijeti i utvrdila osam mjera koje će se morati prilagoditi bez obzira na ishod pregovora o povlačenju 12 . S obzirom na rokove potreban je brz napredak u pogledu tih zakonodavnih prijedloga i njihovo pravovremeno donošenje prije 30. ožujka sljedeće godine.
Važno je istaknuti da ne postoji pravna obveza izmjene ili brisanja svih upućivanja na Ujedinjenu Kraljevinu ili njezine institucije i subjekte u postojećem zakonodavstvu EU-a. Ta će upućivanja nakon povlačenja jednostavno postati zastarjela i suvišna. Relevantne izmjene mogu se unijeti prilikom budućih revidiranja i ažuriranja predmetnih pravnih akata zbog drugih razloga.
Osim toga, Komisija može poduzeti dodatne nužne mjere jer je od Europskog parlamenta i Vijeća u osnovnim pravnim aktima dobila ovlaštenje za donošenje provedbenih ili delegiranih akata. Komisija trenutačno provodi detaljnu analizu tog područja.
Primjeri potrebnih zakonodavnih promjena zbog povlačenja Ujedinjene Kraljevine ·Prijedlog raspodjele carinskih kvota između Ujedinjene Kraljevine i EU-27 uključen je u raspored Svjetske trgovinske organizacije za Uniju. Taj je prijedlog popraćen preporukom Vijeća o pregovaračkom mandatu u cilju nastavka pregovora s drugim članicama Svjetske trgovinske organizacije (Vijeće je donijelo odluku o mandatu 26. lipnja 2018.). Ta je raspodjela nužna prilagodba kako bi se zajamčila pravna sigurnost i kontinuirani neometani uvoz u okviru carinskih kvota u Uniju 27 država članica i Ujedinjenu Kraljevinu 13 . ·Prijedlog uredbe o dopuni zakonodavstva EU-a o homologaciji tipa motornih vozila itd. Time će se imateljima homologacije iz Ujedinjene Kraljevine omogućiti da od homologacijskih tijela 27 država članica EU-a zatraže novu homologaciju za iste tipove motornih vozila na temelju dokumentacije i izvješća o testiranju dostavljenih u okviru prethodne homologacije u Ujedinjenoj Kraljevini 14 . ·U pogledu energetske učinkovitosti prenošenje cilja Unije za 2030. (izraženog u postocima) u apsolutne vrijednosti morat će se prilagoditi kako bi se uzelo u obzir povlačenje Ujedinjene Kraljevine. ·Izmjena postojeće uredbe u kojoj su navedene zemlje čiji državljani moraju imati vizu pri prelasku vanjskih granica država članica i zemlje čiji su državljani izuzeti od zahtjeva za vizu za boravke kraće od tri mjeseca. Ujedinjena Kraljevina morat će se uvrstiti na jedan ili drugi popis 15 . ·Prijedlog o izmjeni Uredbe o Instrumentu za povezivanje Europe radi prilagodbe rute Sjevernomorsko-mediteranskog koridora i planiranja nove pomorske rute za povezivanje Irske s kontinentalnim dijelom koridora. ·Prijedlog o izmjeni Uredbe o zajedničkim pravilima i normama za organizacije koje obavljaju pregled i nadzor brodova kako bi se osiguralo prenošenje zadaće sudjelovanja dviju odobrenih organizacija u redovnoj procjeni s Ujedinjene Kraljevine na EU-27. |
Komisija poziva Europski parlament i Vijeće da daju prioritet navedenim prijedlozima koji se odnose na povlačenje Ujedinjene Kraljevine.
b)Obavijesti o pripravnosti koje su izradile službe Komisije
Krajem 2017. Komisija je objavljivanjem niza tehničkih obavijesti u kojima su navedene pravne i praktične posljedice povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz EU-a počela podizati razinu svijesti u područjima u kojima države članice ili dionici moraju djelovati. Te su obavijesti izradile službe Komisije, prema potrebi u suradnji s nadležnom agencijom EU-a. Sve su objavljene na web-mjestu Europa 16 i javno su dostupne.
U obavijestima je navedeno kakvo će biti stanje u pojedinom sektoru nakon povlačenja. Temelje se isključivo na činjeničnom i pravnom stanju koje bi nastupilo nakon povlačenja u slučaju da se ne sklopi sporazum o povlačenju te ne sadržavaju tumačenje ishoda pregovora ili njihova učinka na propise u pojedinom sektoru. Ako se pravno stanje promijeni nakon sklapanja sporazuma o povlačenju s Ujedinjenom Kraljevinom ili zbog promjene predmetnog zakonodavstva, obavijesti će se prilagoditi ili povući ako više ne budu relevantne.
Komisija je dosad objavila 68 takvih obavijesti koje obuhvaćaju područja kao što su zdravlje i sigurnost hrane, promet, financijska stabilnost i financijske usluge, okoliš, unutarnje tržište, carine, građansko pravosuđe, pravo trgovačkih društava i stručne kvalifikacije. U nekoliko područja obavijesti su popraćene pitanjima i odgovorima objavljenima na web-mjestu pojedinih glavnih uprava i službi Komisije ili agencija EU-a.
c)Postupak preseljenja agencija i tijela EU-a
Druga važna područja u kojima Komisija analizira potrebe i u nekim je slučajevima već poduzela nužne korake jesu institucionalna i proračunska pitanja. Jedan je primjer preseljenje dviju agencija sa sjedištem u Londonu: Europske agencije za lijekove i Europskog nadzornog tijela za bankarstvo, koje će 30. ožujka 2019. preseliti u Amsterdam odnosno Pariz i ondje nastaviti poslovati.
Postoje i drugi slični slučajevi u kojima je potrebno preseljenje ili preraspodjela zadaća zbog povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz EU-a, kao što je preseljenje Centra za praćenje sigurnosti Galileo i preraspodjela zadaća referentnih laboratorija EU-a za određene bolesti životinja i sigurnost hrane sa sjedištem u Ujedinjenoj Kraljevini na laboratorije u 27 država članica EU-a. Preseljenje i preraspodjela morat će se dovršiti do 30. ožujka 2019. jer, kao što je već navedeno, čak i ako se sklopi prijelazni sporazum, nakon datuma povlačenja neće biti moguće trećim zemljama povjeriti obavljanje takvih zadaća Unije niti u njima može biti sjedište tijela Unije.
d)Ostala područja rada
Komisija djeluje i u drugim područjima rada, među ostalim i na vrlo praktičnom aspektu unutarnje pripravnosti koji se odnosi na isključenje i prilagodbu baza podataka i informatičkih sustava te drugih platformi za komunikaciju i razmjenu informacija kojima Ujedinjena Kraljevina više ne bi smjela imati pristup.
Nadalje, Komisija analizira potrebe u pogledu vanjske pripravnosti, odnosno posljedice povlačenja na međunarodne sporazume čija je EU stranka (samostalno, zajedno s državama članicama EU-a ili preko država članica EU-a) i koji su uključeni u brojna područja politike obuhvaćena pravom Unije. EU namjerava obavijestiti svoje međunarodne partnere o povlačenju Ujedinjene Kraljevine kada se postigne dostatna sigurnost u ishod tekućih pregovora o povlačenju Ujedinjene Kraljevine.
Konačno, 30. ožujka 2019. zatvorit će se Predstavništvo Komisije u Ujedinjenoj Kraljevini te će se otvoriti Delegacija Europske unije u toj zemlji.
4. Zaključak
Priprema za povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije, bez obzira na scenarij u kojem će se odvijati, pitanje je koje se tiče sviju. Povlačenje će promijeniti odnose i znatno utjecati na građane i poduzeća EU-a s 27 država članica, a neki su od tih učinaka nepovratni.
Stoga je važno da se pravovremeno poduzmu nužne mjere i da svi – građani, poduzeća, države članice i institucije EU-a – poduzmu nužne korake kako bi bili spremni i kako bi negativan učinak povlačenja sveli na najmanju moguću mjeru.
Komisija poziva Europski parlament i Vijeće da daju prioritet zakonodavnim prijedlozima koji se odnose na povlačenje kako bi akti stupili na snagu do datuma povlačenja.
Komisija će i dalje intenzivno raditi na pripravnosti, što je glavni prioritet. Spremna je prilagoditi se razvoju pregovora kako bi što uspješnije radila u interesu 27 država članica, njihovih građana i poduzeća. Preispitat će stanje nakon sastanka Europskog vijeća (članak 50.) u listopadu 2018.
Prikaz izazova i mjera pripravnosti po sektorima
Promet, uključujući zračni promet – pripravnost za Brexit EU određuje pravila o sigurnosti, zaštiti i pristupu tržištu EU-a u pogledu svake vrste prometa (zračni, cestovni, željeznički i pomorski promet te promet unutarnjim vodnim putovima). Tim se pravilima obično uvodi razlika između operatera EU-a i operatera trećih zemalja te se omogućuje pristup onima koji ispunjuju zahtjeve EU-a. Prijevozna poduzeća EU-a trebala bi pažljivo ocijeniti utječe li promjena statusa Ujedinjene Kraljevina iz države članice u treću zemlju na njihovo poslovanje te bi li trebala poduzeti nužne mjere pripravnosti.
Komisija je objavila deset obavijesti o prometu (zračni promet, sigurnost zračnog prometa, sigurnost u zračnom i pomorskom prometu, cestovni promet, željeznički promet, kvalifikacije pomoraca, pomorski promet, zaštita potrošača i prava putnika, unutarnji vodni putovi, industrijski proizvodi), u kojima su jasno navedene posljedice povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz pravnog i regulatornog okvira EU-a u nedostatku posebnih sporazuma, npr. u području sigurnosti zračnog prometa, čime se dionicima pružaju dovoljno jasne informacije o osnovnom stanju kojem bi se trebali prilagoditi. Komisija će ubrzo donijeti dva prijedloga izmjene postojećih uredbi koje će se morati mijenjati bez obzira na scenarij povlačenja. Izmjenom uredbe o priznavanju na razini Unije organizacija kojima su povjerene zadaće pregleda i nadzora brodova povećat će se pravna sigurnost, osigurati poslovni kontinuitet pogođenih vlasnika brodova i očuvati konkurentnost flota 27 država članica EU-a. Prijedlogom o izmjeni Uredbe o uspostavi Instrumenta za povezivanje Europe želi se prilagoditi situacija nakon povlačenja Ujedinjene Kraljevine kada se prometna infrastruktura te zemlje više neće nalaziti u Uniji radi osiguravanja kontinuirane povezanosti mreže EU-a. |
Carina – pripravnost za Brexit Kad Ujedinjena Kraljevina postane treća zemlja i ako se ne sklopi sporazum kojim se utvrđuje suprotno, carinske uprave u EU-u, tj. nacionalne carinske uprave morat će pri uvozu iz Ujedinjene Kraljevine i izvozu iz te zemlje primjenjivati pravila EU-a. To znači da će se provoditi formalnosti koje se trenutačno primjenjuju na trgovinu sa zemljama izvan EU-a, uključujući podnošenje carinskih deklaracija za prijevoz robe i povezane kontrole radi osiguravanja usklađenosti. Morat će se obračunavati carine i porezi (osobito PDV i trošarine). To je u suprotnosti sa sadašnjom situacijom u kojoj se na trgovinu između Ujedinjene Kraljevine i ostatka EU-a na granicama ne primjenjuju takve formalnosti i naknade. Carinske formalnosti za poduzeća podrazumijevaju dodatnu dokumentaciju i zahtjeve u pogledu podataka, a za carinu obradu i kontrole te infrastrukturne zahtjeve i za jedne i za druge, uključujući informatičku i fizičku infrastrukturu kojom se omogućuje primjerena kontrola rizika. Svi bi se predmetni dionici trebali pripremiti za primjenu carinskih postupaka i kontrola na prijevoz robe iz Ujedinjene Kraljevine i u nju. Nacionalne uprave počele su se pripremati za tu novu situaciju, prije svega planiranjem novog zapošljavanja. Komisija je sa svoje strane pažljivo ispitala postojeći pravni okvir i njegovu primjenu. Uložila je napore i na obavještavanje država članica o pravnim obvezama EU-a u pogledu trgovine s trećim zemljama, paralelno s radom na objavljivanju obavijesti dionicima. Održani su tehnički seminari uz sudjelovanje predstavnika 27 država članica radi podizanja razine svijesti i utvrđivanja problema te rasprave o trgovinskim pitanjima, posebno u okviru Kontaktne skupine za trgovinu. Carinska tijela EU-a uvelike ovise o sofisticiranim i objedinjenim informatičkim sustavima. Komisija je započela proces kojemu je cilj osigurati uvođenje odgovarajućih promjena na razini EU-a i država članica koje bi bile u skladu s promjenom statusa Ujedinjene Kraljevine. Konačno, Komisija radi na olakšavanju pristupa Ujedinjene Kraljevine Konvenciji o zajedničkom provoznom postupku. To je važna mjera olakšavanja trgovine kojom bi se omogućilo relativno slobodno kretanje robe u okviru carinskog nadzora u različitim jurisdikcijama i koja je posebno važna u slučaju robe koja putuje iz jednog dijela EU-a u drugi preko Ujedinjene Kraljevine. |
Financijske usluge – pripravnost za Brexit Ujedinjena Kraljevina općenito i posebno londonski City s vremenom su postali važan centar financijskih usluga, zahvaljujući među ostalim i jedinstvenom tržištu. Mnogi pružatelji usluga, među ostalim iz trećih zemalja, imaju poslovni nastan u Ujedinjenoj Kraljevini i posluju na cijelom jedinstvenom tržištu zahvaljujući pravima na temelju dozvola za prekogranično poslovanje koja su zajamčena zakonodavstvom EU-a o financijskim uslugama. Nakon povlačenja ta prava prestaju postojati. To znači da će pružanje financijskih usluga iz Ujedinjene Kraljevine državama EU-27 biti uređeno režimom za treće zemlje iz prava Unije i nacionalnih pravnih okvira predmetne države članice klijenata iz EU-a. Neće biti pristupa jedinstvenom tržištu. Pružatelji usluga u svim sektorima financijskih usluga moraju se pripremiti za taj scenarij ako žele izbjeći prekid svojeg sadašnjeg poslovnog modela i nastaviti svojim klijentima pružati usluge. Kada je riječ o ugovorima, zasad se čini da ne postoji općeniti problem u vezi s kontinuitetom ugovora jer se izvršavanje postojećih obveza u načelu može nastaviti i nakon povlačenja. Međutim svaku vrstu ugovora treba promatrati zasebno. Komisija je o tome objavila osam obavijesti. Europska nadzorna tijela nizom svojih mišljenja osigurala su nacionalnim nadležnim tijelima i sudionicima na tržištu opširne dodatne smjernice. Komisija je predložila i izmjene određenih postojećih nadzornih mehanizama kako bi uzela u obzir moguće posljedice za financijsku stabilnost nakon povlačenja Ujedinjene Kraljevine. Suzakonodavce se potiče da što prije donesu te prijedloge 17 . Uzevši u obzir moguće posljedice za financijsku stabilnost osnovana je tehnička radna skupina kojom supredsjedaju Bank of England i Europska središnja banka i koja se redovito sastaje i raspravlja o upravljanju rizicima u području financijskih usluga u razdoblju oko 30. ožujka 2019. Dodatna tijela sudjeluju u analizi specifičnih pitanja. Ta će skupina Komisiji i nadležnom tijelu u Ujedinjenoj Kraljevini podnijeti izvješće o svojem radu. |
Sigurnost hrane – pripravnost za Brexit Kad Ujedinjena Kraljevina postane treća zemlja i ako se ne sklopi sporazum kojim se utvrđuje suprotno, strogi propisi EU-a u pogledu sanitarnih i fitosanitarnih uvjeta i kontrola koji se odnose na životinje, biljke i proizvode životinjskog i biljnog podrijetla primjenjivat će se na Ujedinjenu Kraljevinu kao na ostale treće zemlje. Na uvoz životinja, biljaka i proizvoda životinjskog i biljnog podrijetla iz Ujedinjene Kraljevine u Europsku uniju primjenjivat će se sljedeća pravila: ·Trgovina je moguća tek nakon što se ispune sanitarni i fitosanitarni uvjeti za predmetne poljoprivredno-prehrambene proizvode i zahtjevi u pogledu kontrole te provedu odgovarajuća certificiranja. ·Morat će se uspostaviti fizičke infrastrukture kako bi se, u skladu s pravilima EU-a, svako kretanje živih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla (uključujući hranu životinjskog podrijetla) te određenih biljaka i biljnih proizvoda kontroliralo na graničnim inspekcijskim postajama u pomorskim lukama, zračnim lukama ili na kopnu. Morat će se povećati kapacitet postojećih postaja, a možda će biti potrebna i uspostava novih postaja. Objavljeno je deset obavijesti u cilju informiranja poslovnih operatera. Osim toga, organizirani su sastanci s dionicima i seminar s tehničkim stručnjacima za 27 država članica. |
Farmaceutski proizvodi – pripravnost za Brexit Pravom EU-a o farmaceutskim proizvodima propisuje se da nositelji odobrenja za stavljanje na tržište određenog lijeka moraju imati poslovni nastan u EU-u. Osim toga, lijekovi proizvedeni u trećoj zemlji podliježu posebnim kontrolama pri uvozu. Nositelji odobrenja za stavljanje na tržište i subjekti u lancu opskrbe moraju se pripremiti za tu situaciju, prije svega tako da osiguraju dostupnost nužnih objekata za testiranje u EU-u. Službe Komisije objavile su u bliskoj suradnji s Europskom agencijom za lijekove obavijest i nekoliko dodatnih dokumenata s pitanjima i odgovorima u cilju pružanja uputa. Osim toga, organizirani su sastanci s dionicima i seminar s tehničkim stručnjacima za 27 država članica. Konačno, Europska agencija za lijekove provela je anketu o ključnim lijekovima u okviru svojeg opsežnijeg planiranja pripravnosti. |
Osobni podaci – pripravnost za Brexit Trenutačno uz uvjet poštovanja Uredbe o općoj zaštiti podataka 2016/679 postoji slobodan protok osobnih podataka između država članica i EU-a. Nakon što se pravo EU-a prestane primjenjivati na Ujedinjenu Kraljevinu, prijenos osobnih podataka iz EU-a u Ujedinjenu Kraljevinu i dalje će biti moguć, ali će podlijegati posebnim uvjetima utvrđenima u pravu EU-a. Poduzeća i tijela država članica koja trenutačno prenose osobne podatke Ujedinjenoj Kraljevini trebali bi stoga biti svjesni da će to postati prijenos osobnih podataka trećoj zemlji i istražiti je li to dopušteno na temelju relevantnih odredbi prava EU-a. Ako razina zaštite osobnih podataka u Ujedinjenoj Kraljevini bude u načelu jednaka razini zaštite u EU-u, Komisija će donijeti odluku o primjerenosti kojom će se omogućiti prijenos osobnih podataka u Ujedinjenu Kraljevinu bez ograničenja. Međutim, ta se odluka može donijeti tek nakon što Ujedinjena Kraljevina postane treća zemlja. Poduzeća bi stoga, u nedostatku odluke o primjerenosti, trebala procijeniti jesu li potrebne mjere kako bi takvi prijenosi i dalje bili mogući. Pritom bi poduzećima pomoć trebala pružiti tijela za zaštitu podataka država članica. |
Stručne kvalifikacije – pripravnost za Brexit
Pravom EU-a predviđa se olakšano priznavanje stručnih kvalifikacija koje su građani EU-a stekli u drugim državama članicama EU-a.
Građani sa stručnom kvalifikacijom stečenom u Ujedinjenoj Kraljevini trebali bi još dok je Ujedinjena Kraljevina država članica razmotriti je li preporučljivo dobiti priznanje stručne kvalifikacije u EU-27.
Komisija je objavila obavijest o pravilima EU-a o reguliranim profesijama i priznavanju stručnih kvalifikacija u kojoj se državljanima EU-a sa stručnim kvalifikacijama iz Ujedinjene Kraljevine stečenima prije Brexita savjetuje da se prije 30. ožujka 2019. obrate odgovarajućim nacionalnim tijelima i provjere je li potrebno ishoditi priznavanje stručne kvalifikacije.
http://www.consilium.europa.eu/media/21763/29-euco-art50-guidelinesen.pdf .
http://www.consilium.europa.eu/media/33458/23-euco-art50-guidelines.pdf .
https://www.consilium.europa.eu/media/35966/29-euco-art50-conclusions-en.pdf .
Ujedinjena Kraljevina dostavila je 29. ožujka 2017. obavijest o svojoj namjeri povlačenja iz Unije u skladu s člankom 50. Ugovora o Europskoj uniji. To znači da će se, ako se ratificiranim sporazumom o povlačenju ne utvrdi drugi datum ili ako u skladu s člankom 50. stavkom 3. Ugovora o Europskoj uniji Europsko vijeće u dogovoru s Ujedinjenom Kraljevinom jednoglasno ne odluči da se Ugovori prestaju primjenjivati od kasnijeg datuma, sve primarno i sekundarno zakonodavstvo Unije prestati primjenjivati na Ujedinjenu Kraljevinu od 30. ožujka 2019. u 00: 00 prema srednjoeuropskom vremenu. Komisija zasad nije primila nikakve naznake da bi Ujedinjena Kraljevina mogla zatražiti produljenje članstva u EU-u.
http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2018/06/29/20180629-euco-conclusions-art-50/ .
https://ec.europa.eu/commission/publications/draft-agreement-withdrawal-united-kingdom-great-britain-and-northern-ireland-european-union-and-european-atomic-energy-community-0_en . https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/draft_agreement_coloured.pdf
https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/joint_statement.pdf
Tijekom prijelaznog razdoblja na Ujedinjenu Kraljevinu nastavile bi se primjenjivati obveze utvrđene na temelju međunarodnih sporazuma kojih je EU stranka. EU će druge stranke tih sporazuma obavijestiti da tijekom prijelaznog razdoblja za potrebe tih sporazuma Ujedinjenu Kraljevinu treba smatrati državom članicom.
Kao posljedica toga, posebni režim kojim se uređuje pridruživanje prekomorskih zemalja i područja (PZP) u dijelu četvrtom Ugovora o funkcioniranju Europske unije prestao bi se primjenjivati i na britanske PZP-ove.
O sanitarnim i fitosanitarnim pitanjima raspravljalo se s industrijskim udruženjima iz EU-a na sastanku Savjetodavnog foruma za prehrambeni lanac i zdravlje životinja i biljaka 1. lipnja 2018.
http://madb.europa.eu/madb/servicesForSME.htm koje će se u smislu Ujedinjene kraljevine ažurirati, ovisno o ishodu pregovora.
https://ec.europa.eu/info/files/brexit-legislative-preparedness-proposals_en
COM(2018)321 final
COM(2018)397 final
Odluku će donijeti Vijeće na temelju ishoda pregovora.
COM(2017) 331 final i COM(2017) 536 final.
EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 19.7.2018.
COM(2018) 556 final
PRILOG
KOMUNIKACIJI KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU, VIJEĆU, EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU, ODBORU REGIJA I EUROPSKOJ INVESTICIJSKOJ BANCI
Pripreme za povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije
30. ožujka 2019.
Prilog: „Obavijesti o pripravnosti za Brexit”, koje su službe Komisije objavile po temama
(na dan 18. srpnja 2018.) 1
Tema |
|
ROBA |
|
1. |
Industrijski proizvodi |
2. |
Farmaceutski proizvodi (za ljudsku/veterinarsku primjenu) |
3. |
Sredstva za zaštitu bilja |
4. |
Biocidi |
5. |
Motorna vozila |
6. |
Traktori za poljoprivredu i šumarstvo, vozila na dva ili tri kotača i četverocikli, necestovni pokretni strojevi |
7. |
Industrijske kemikalije (REACH) (koje je objavila ECHA) |
8. |
Znak za okoliš |
9. |
Otpad (osim dozvola za pošiljke otpada) |
HRANA, HRANA ZA ŽIVOTINJE, ŽIVE ŽIVOTINJE, BILJKE |
|
10. |
Hrana i ekološka proizvodnja |
11. |
Hrana za životinje |
12. |
GMO |
13. |
Prirodne mineralne vode |
14. |
Biljni reprodukcijski materijal |
15. |
Uzgoj životinja/zootehnika |
16. |
Zdravlje životinja |
17. |
Zdravlje bilja |
CARINE I NEIZRAVNO OPOREZIVANJE |
|
18. |
Pravila o podrijetlu |
19. |
Carine i PDV |
20. |
Uvozne/izvozne dozvole |
21. |
Jedinka ugrožene vrste (CITES) (uvoz i izvoz) |
22. |
Uvoz drva |
23. |
Carinska provedba prava intelektualnog vlasništva |
FINANCIJSKE USLUGE |
|
24. |
Zakonska revizija |
25. |
Agencije za procjenu kreditnog rejtinga |
26. |
Upravljanje imovinom |
27. |
Usluge nakon trgovanja |
28. |
Investicijske usluge |
29. |
Bankarske usluge i platne usluge |
30. |
(Re)osiguranje |
31. |
Institucije za strukovno mirovinsko osiguranje |
PRAVO TRGOVAČKIH DRUŠTAVA, ZAŠTITA POTROŠAČA, ZAŠTITA PODATAKA |
|
32. |
Zaštita osobnih podataka |
33. |
Pravo trgovačkih društava |
34. |
Međunarodno privatno pravo |
35. |
Zaštita potrošača i prava putnika |
INTELEKTUALNO VLASNIŠTVO |
|
36. |
Žigovi i dizajni Zajednice |
37. |
Biljne sorte |
38. |
Autorska prava |
39. |
Dodatna potvrda o zaštiti |
STRUČNE KVALIFIKACIJE |
|
40. |
Stručne kvalifikacije |
41. |
Kvalifikacije osoblja klaonice |
42. |
Kvalifikacije prijevoznika životinja |
43. |
Kvalifikacije pomoraca |
PROMET |
|
44. |
Zračni promet (pristup) |
45. |
Sigurnost zračnog prometa |
46. |
Sigurnost u zračnom i pomorskom prometu |
47. |
Cestovni promet |
48. |
Pomorski promet (pristup i sigurnost) |
49. |
Željeznički promet |
50. |
Promet unutarnjim vodnim putovima |
DIGITALNI SEKTOR I INFORMACIJE |
|
51. |
Vršne domene .eu |
52. |
E-trgovina (usluge informacijskog društva) |
53. |
Telekomunikacije |
54. |
Audiovizualne medijske usluge |
55. |
eIDAS/usluge povjerenja |
56. |
Sigurnost mreže |
57. |
Geoblokiranje |
ENERGETIKA |
|
58. |
Pitanja povezana s Euratomom |
59. |
Tržište električne energije i plina |
60. |
Jamstva o podrijetlu |
OSTALO |
|
61. |
Tvari ljudskog podrijetla |
62. |
Javna nabava |
63. |
Europski sustav upravljanja okolišem i neovisnog ocjenjivanja (EMAS) |
64. |
Recikliranje brodova |
65. |
Europska građanska inicijativa |
66. |
Pravna stečevina u području ribarstva |
67. |
Europska radnička vijeća |
68. |
Industrijska sigurnost (EUCI) |