EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0804(01)

Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

SL C 282, 4.8.2016, p. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.8.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 282/14


Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2016/C 282/09)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

JEDINSTVENI DOKUMENT

„OLIVA DI GAETA”

EU br.: PDO-IT-02101 – 23.12.2015.

ZOI ( X ) ZOZP ( )

1.   Naziv

„Oliva di Gaeta”

2.   Država članica ili treća zemlja

Italija

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.6. Voće, povrće i žitarice, u prirodnom stanju ili prerađeni

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

Naziv „Oliva di Gaeta” odnosi se na sortu maslina itrana (poznata i pod nazivom gaetana). Kada se stavlja na tržište maslina „Oliva di Gaeta” mora imati sljedeća svojstva:

—   oblik: okrugao,

—   veličina: najmanje 12 mm,

—   broj plodova po kilogramu: najviše 410,

—   boja: jarko ružičasta do blago ljubičasta,

—   odnos mesa i koštice: najmanje 3,

—   ukupni polifenoli: najmanje 12 mg/kg,

—   ukupni tokoferoli: najmanje 42 mg/kg.

Osim toga, meso se odlikuje jednostavnim i potpunim odvajanjem od koštice, mekanom konzistencijom, tipično gorkastim te kiselkastim i/ili mliječnim okusom i jarkom ružičastom do ljubičastom bojom.

Moguće nepravilnosti na plodovima, kao što su nepravilnosti na kori s promjenama na mesu ili bez njih, gruba kora, postojanje peteljke, kvarenje zbog kriptogamnih biljaka i/ili kukaca, dopuštene se u najvećem udjelu od 6 %.

3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

Sorta itrana (poznata i pod nazivom gaetana) jedina je sorta koja se upotrebljava za proizvodnju ZOI-ja „Oliva di Gaeta”. Nije dopuštena upotreba genetski modificiranih biljaka sorte itrana. Pri proizvodnji maslina „Oliva di Gaeta” zabranjena je upotreba nezrelih ili mekanih plodova s crvenom korom i/ili mesom koje još nije poprimilo „krvavo crvenu boju”.

3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Svi proizvodni postupci (uzgoj, berba i prerada maslina) moraju se provoditi na određenom zemljopisnom području opisanom u prethodno navedenoj točki 4.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Proizvod koji je stavljen na tržište sa zaštićenom oznakom izvornosti „Oliva di Gaeta” može se pakirati na sljedeće načine:

u spremnicima za prehrambenu namjenu najveće zapremnine do 25 litara. Za takvu vrstu pakiranja na spremniku mora biti jasno vidljivim i neizbrisivima slovima naveden datum pakiranja,

u prozirnim staklenim spremnicima najveće zapremnine do 4 litre,

u plastičnim spremnicima za jednokratnu upotrebu najveće zapremnine do 4 litre.

U trenutku pakiranja dopuštena je upotreba kiselina i/ili konzervansa kao što su L-askorbinska kiselina i limunska kiselina kako bi se produžio rok trajanja proizvoda.

Dopuštena je pasterizacija salamure.

Zabranjena je pasterizacija maslina.

3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Na etiketama koje se upotrebljavaju za masline „Oliva di Gaeta” obvezno je istaknuti grafičku oznaku Europske unije kojom se označavaju proizvodi sa ZOI-jem i sljedeće dodatne podatke:

naziv „Oliva di Gaeta” iza kojeg slijedi pokrata ZOI,

naziv, tvrtka društva i adresa proizvodnog poduzeća,

logotip proizvoda koji je prikazan u nastavku:

Image

Zabranjeno je dodavanje bilo kakvih navoda koji nisu izričito predviđeni. Međutim, dopušteno je istaknuti oznake kojima se upućuje na privatne robne marke pod uvjetom da te napomene nemaju pohvalni ton niti dovode potrošača u zabludu, a dopušteno je istaknuti i naziv poljoprivrednog gospodarstva s kojeg potječe proizvod kao i druga točna upućivanja koja se mogu provjeriti i koja su odobrena propisima Unije, nacionalnim ili regionalnim propisima, a nisu u suprotnosti sa svrhom i sadržajem specifikacije.

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Područje uzgoja i proizvodnje maslina sa zaštićenom oznakom izvornosti „Oliva di Gaeta” obuhvaća dijelove regija Lacij i Kampanija koji su navedeni u nastavku:

Pokrajina Latina: cijelo područje općina Bassiano, Campodimele, Castelforte, Cori, Fondi, Formia, Gaeta, Itri, Lenola, Maenza, Minturno, Monte S. Biagio, Norma, Priverno, Prossedi, Roccagorga, Roccamassima, Roccasecca dei Volsci, Sermoneta, Sezze, Sonnino, Sperlonga, Spigno Saturnia, SS. Cosma e Damiano, Terracina i dio općine Cisterna di Latina. Područje proizvodnje općine Cisterna di Latina na jugu je ograničeno željezničkom prugom Rim – Napulj.

Pokrajina Frosinone: cijelo područje općina Amaseno, Ausonia, Castelnuovo Parano, Coreno Ausonio, Esperia i Pico.

Pokrajina Rim: cijelo područje općina Castel Madama, Castel S.Pietro, Palestrina, Labico, Valmontone, Artena, San Gregorio da Sassola, Casape, Poli i Tivoli.

Pokrajina Caserte: cijelo područje općina Sessa Aurunca i Cellole.

Image

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

Određeno zemljopisno područje koje obuhvaća 44 općine neprekinuta je cjelina koja se proteže od sjevera do juga uzduž planina Monti Tiburtini, Prenestini, Lepini, Ausini i Aurunci. U toj je regiji uzgoj maslina koji se gotovo isključivo temelji na uzgoju sorte itrana (poznata i pod nazivom gaetana) usko povezan s lokalnom društvenom strukturom koja je tijekom stoljeća uvjetovala razvoj područja, a time i život stanovništva koje se tijekom vremena izmjenjivalo, te je ponajprije utjecala na gospodarstvo u regiji. Sorta itrana (poznata i pod nazivom gaetana) izvrsno se prilagodila pedološkim uvjetima na području uzgoja masline „Oliva di Gaeta” izvan kojeg je znatno manje prisutna.

Itrana je sorta s dvostrukom namjenom koja se odlikuje kasnim dozrijevanjem. Berba se provodi kada su masline potpuno zrele. Za dobivanje svojstava masline „Oliva di Gaeta” potrebno je odrediti odgovarajući stupanj zrelosti masline. Plodovi namijenjeni proizvodnji masline „Oliva di Gaeta” moraju se brati u fazi potpune zrelosti koja nastupa kada površina ploda postane crna i sjajna, a ponekad je prekrivena i tankim slojem maška koji se lokalno naziva „panno”, dok meso izvana prema unutra postupno poprima tamnocrvenu boju vina. Poljoprivrednik i/ili upravitelj gospodarstva određuje potreban stupanj zrelosti ploda, što je vrlo važna faza za dobivanje boje masline „Oliva di Gaeta” nakon postupka fermentacije.

Postupak fermentacije maslina namijenjen proizvodnji masline „Oliva di Gaeta” provodi se u skladu s tradicionalnim sustavom za proizvodnju maslina sorte itrana. Ta se metoda, koja se u lokalnoj zajednici prenosi s koljena na koljeno, primjenjuje isključivo na određenom području te se temelji na prirodnom početku mliječne fermentacije bez dodavanja soli i/ili kiseline na samom početku. Taj sustav koji se ustalio tijekom godina temelji se na postupku fermentacije u kojem se spontano razvija bogata i raznolika mikroflora koja najprije uzrokuje burnu, a zatim polaganu fermentaciju koja se stabilizira nakon dodavanja soli. Pri upravljanju tim postupkom operater mora pozorno pratiti mješavinu vode i maslina kojoj se zatim dodaje sol. Tijekom postupka operater mora redovito dodavati salamuru kako masline nikad ne bi bile izložene zraku.

Pravilno odvijanje fermentacije ne očituje se samo u mekšem mesu masline koje se lagano odvaja od koštice, nego i u svojstvima po kojima se gorkasti te kiselkasti i/ili mliječni okus masline „Oliva di Gaeta” razlikuje od drugih sorti stolnih maslina.

Iz brojnih tragova u brojnim povijesnim dokumentima iz razdoblja Vojvodstva Gaete koji se odnose na proizvodnju i prodaju (crnih) stolnih maslina proizlazi da masline istog naziva potječu s područja tog vojvodstva.

Naziv „Oliva di Gaeta” tradicionalno se može povezati s nazivom izvornog područja jer ono pripada istoimenom vojvodstvu kao i nazivu luke iz koje su brodovi kretali prema glavnim potrošačkim tržištima crnih maslina. Trgovci i proizvođači otada upotrebljavaju naziv „Oliva di Gaeta” za označivanje crnih stolnih maslina sorte itrana koje se dobivaju posebnim sustavom lokalne prerade. S povijesnog stajališta, na povezanost između proizvoda i područja upućuju brojna dokumentirana svjedočanstva. Postoje i brojna povijesna upućivanja na način prerade crnih stolnih maslina. Naziv „Oliva di Gaeta” ustalio se tijekom desetljeća, što potvrđuju računi, etikete, promotivni materijali i razne tiskovine.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)

Pročišćeni tekst specifikacije dostupan je na sljedećem web-mjestu: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335”

ili

izravno na početnoj stranici talijanskog Ministarstva za poljoprivrednu, prehrambenu i šumarsku politiku (www.politicheagricole.it) klikom na „Prodotti DOP e IGP” (Proizvodi sa ZOI-jem i ZOZP-om) (u gornjem desnom uglu ekrana), a zatim na „Prodotti DOP, IGP e STG” (Proizvodi sa ZOI-jem, ZOZP-om i ZTS-om) (na lijevoj strani ekrana) te na kraju na „Disciplinari di produzione all’esame dell’UE” (Specifikacije podnesene na razmatranje Europskoj uniji).


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.


Top