Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0259

RADNI DOKUMENT SLUŽBI KOMISIJE SAŽETAK PROCJENE UČINKA Priložen dokumentu Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi certifikacijskog sustava EU-a za opremu za zaštitni pregled u zračnom prometu

SWD/2016/0259 final - 2016/0236 (COD)

Bruxelles, 7.9.2016.

SWD(2016) 259 final

RADNI DOKUMENT SLUŽBI KOMISIJE

SAŽETAK PROCJENE UČINKA

Priložen dokumentu


Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o uspostavi certifikacijskog sustava EU-a za opremu za zaštitni pregled u zračnom prometu

{COM(2016) 491 final}
{SWD(2016) 261 final}


Sažetak

Procjena učinka prijedloga uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi certifikacijskog sustava EU-a za opremu za obavljanje pregleda u zračnom prometu

A. Potreba za djelovanjem

Što je problem i što ga čini problemom na razini EU-a?

Ovom inicijativom rješava se nedostatak unutarnjeg tržišta za opremu za obavljanje pregleda u zračnom prometu. To uzrokuje neučinkovitost i ometa konkurentnost europskih proizvođača takve opreme.

Ako ne bude političke inicijative kojom bi se pružila potpora konkurentnosti europskih proizvođača, njihovi tržišni udjeli na globalnom tržištu sigurno će se smanjiti.

Što bi se trebalo postići?

Pravilno funkcioniranje unutarnjeg tržišta EU-a za opremu za obavljanje pregleda u zračnom prometu i povećanje globalne konkurentnosti poduzeća iz EU-a.

Koja je dodana vrijednost djelovanja na razini EU-a (supsidijarnost)?

Države su članice, zajedno s Komisijom, pristupile dijelu problema putem neobvezujućeg sporazuma o suradnji za razvoj zajedničkih ispitnih metodologija. Međutim, tim sporazumom nije predviđeno izdavanje certifikata. Nema naznaka da države članice imaju u planu pravno obvezujući, uzajamno dogovoreni sustav certifikacije. Stoga je potrebno djelovanje EU-a. Djelovanjem EU-a dodala bi se vrijednost budući da bi proizvođači mogli iskoristiti prednosti unutarnjeg tržišta i poboljšati svoju globalnu konkurentnost.

B. Rješenja

Koje opcije postoje za ostvarivanje ciljeva? Daje li se prednost nekoj opciji? Ako ne, zašto?

Razrađeno je pet političkih opcija:

1. „Osnovni scenarij”, Komisija ne bi pokretala inicijativu. 2. Preporuka državama članicama. 3. „Zakonodavstvo” – Zakonodavni prijedlog kojim bi se proizvođačima dozvolilo da stavljaju na tržište i prodaju svoje proizvode širom Unije nakon certifikacije u jednoj državi članici: 3.1. „stari pristup”, 3.2. „novi pristup”, 3.3. „centralizirani pristup”.

Odabrana je opcija 3.1. „stari pristup”, koja bi imala značajne pozitivne učinke i ujedno dobila široku potporu dionika.

Kakva su mišljenja različitih dionika? Tko podržava koju opciju?

Skupine dionika nisu podržale opcije 1 i 2. Većina dionika dala je prednost opciji 3.3., a odmah potom opcijama 3.1. i 3.2. Skupine dionika uglavnom su homogeno odgovarale na ova pitanja.

C. Učinci odabrane opcije

Koje su prednosti odabrane opcije (uz one glavne)?

Certifikacija bi se provodila samo u jednoj državi članici. Predloženim političkim djelovanje trebalo bi se povećati učinkovitost tržišta EU-a, poboljšati slobodno kretanje robe, poboljšati izbor koji se pruža kupcima, smanjiti administrativno opterećenje, poboljšati vrijeme stavljanja na tržište i poboljšati konkurentnost europskih proizvođača. To bi trebalo dovesti do općeg povećanja prodaje proizvođača iz EU-a u trećim zemljama te povećati opću stopu zaposlenosti u sektoru.

Koliki su troškovi odabrane opcije (ako ih ima, u kom slučaju samo glavni)? 

Smanjenje potrebe za višestrukim ispitivanjem jednog dijela ili opreme trebalo bi dovesti do smanjenja broja ispitivanja koje jedan laboratorij godišnje provodi, što bi dovelo do smanjenja prihoda laboratorija. Međutim, to bi iznosilo manje od uštede troškova koju bi ostvarili proizvođači.

Koji su učinci na malo i srednje poduzetništvo te konkurentnost?

Trenutačna pravna nesigurnost postojećeg sustava certifikacije povećava troškove razvoja kao i vrijeme potrebno za stavljanje na tržište opreme za zaštitni pregled u zračnom prometu. S obzirom na ograničene resurse dostupne malom i srednjem poduzetništvu, ovo je proporcionalno veći problem za malo i srednje poduzetništvo nego za veća poduzeća. Stoga, očekuje se da će pozitivni učinci opcije 3.1. biti veći za malo i srednje poduzetništvo.

Hoće li to znatno utjecati na državne proračune i uprave?

Ne

Hoće li biti drugih bitnih učinaka? 

Ne

D. Naknadne mjere

Kad će se ova politika preispitati?

Svakih pet godina.

Top