Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(42)

Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije za istraživanje za financijsku godinu 2014. s odgovorom Agencije

SL C 409, 9.12.2015, p. 379–385 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.12.2015   

HR

Službeni list Europske unije

C 409/379


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije za istraživanje za financijsku godinu 2014. s odgovorom Agencije

(2015/C 409/42)

UVOD

1.

Izvršna agencija za istraživanje (u daljnjem tekstu: Agencija ili REA), sa sjedištem u Bruxellesu, osnovana je Odlukom Komisije 2008/46/EZ (1). Agencija je osnovana na ograničeno razdoblje od 1. siječnja 2008. do 31. prosinca 2017. radi upravljanja posebnim aktivnostima Unije u području istraživanja (2). Europska komisija Agenciji je službeno odobrila administrativnu i operativnu neovisnost 15. lipnja 2009.

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI IZJAVA O JAMSTVU

2.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih kontrola nadzornih i kontrolnih sustava Agencije. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

IZJAVA O JAMSTVU

3.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2014.; te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom.

Odgovornost uprave

4.

Uprava je odgovorna za pripremu i vjerno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija (5):

(a)

Odgovornosti uprave u vezi s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom Agencije uključuju izradu, primjenu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i vjerno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške, odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije (6) te davanje razumnih računovodstvenih procjena u danim okolnostima. Ravnatelj odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Agencije nakon što ju je računovodstveni službenik Agencije pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona u svim značajnim aspektima istinito i vjerno prikazuje financijsko stanje Agencije.

(b)

Odgovornosti uprave u vezi sa zakonitošću i pravilnošću povezanih transakcija te usklađenošću s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, primjenu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara te, po potrebi, pravne postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

5.

Odgovornost je Suda da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) podnese izjavu o jamstvu u pogledu pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da njome dobije razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Agencije značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

6.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do kojih je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i vjerno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi se zajamčila zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te zatim priprema odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti računovodstvenih politika, razumnosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

7.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu osnova za izjavu o jamstvu.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

8.

Prema mišljenju Suda godišnja računovodstvena dokumentacija Agencije u svim značajnim aspektima vjerno prikazuje financijsko stanje Agencije na dan 31. prosinca 2014. te rezultate poslovanja i novčane tokove za godinu završenu tim danom, u skladu s odredbama Financijske uredbe Agencije i računovodstvenim pravilima koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

9.

Prema mišljenju Suda transakcije povezane s godišnjom računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila 31. prosinca 2014. u svim su značajnim aspektima zakonite i pravilne.

Ovo je izvješće usvojilo IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda, g. Milan Martin CVIKL, na sastanku održanome u Luxembourgu 8. rujna 2015.

Za Revizorski sud

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsjednik


(1)  SL L 11, 15.1.2008., str. 9.

(2)  U Prilogu ukratko se opisuju nadležnosti i djelovanje Agencije. Priložen je u informativne svrhe.

(3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o financijskom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvještaj o promjenama u neto imovini te kratak prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

(5)  Članci 62. i 68. u vezi s člancima 53. i 58. Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 (SL L 298, 26.10.2012., str. 1.).

(6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdala Međunarodna federacija računovođa (IFAC), odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(7)  Članak 162. Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012.


PRILOG

Izvršna agencija za istraživanje (Bruxelles)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Europske unije u skladu s Ugovorom

(članci 179. i 180. UFEU-a)

Prikupljanje informacija

Cilj je Unije jačati svoje znanstvene i tehnološke temelje ostvarivanjem europskog istraživačkog prostora u kojem će istraživači, znanstvene spoznaje i tehnologija slobodno cirkulirati, i poticati je kako bi postala konkurentnija, uključujući u svojoj industriji.

U tu svrhu Unija potiče poduzetnike širom Unije, uključujući male i srednje poduzetnike, istraživačke centre i sveučilišta, u njihovim visokokvalitetnim istraživačkim i tehnološko-razvojnim djelatnostima; podupire njihove napore koje ulažu u međusobnu suradnju i to poglavito kako bi istraživačima omogućila da slobodno surađuju s istraživačima iz drugih zemalja, a poduzećima da u cijelosti iskoriste potencijal unutarnjeg tržišta, osobito […] utvrđivanjem zajedničkih standarda i uklanjanjem zakonskih i poreznih prepreka toj suradnji. […]

Radi ostvarivanja tih ciljeva Unija provodi sljedeće aktivnosti kojima nadopunjuje aktivnosti koje se provode u državama članicama:

provedba istraživačkih, tehnološko-razvojnih i demonstracijskih programa promicanjem suradnje s poduzetnicima, istraživačkim centrima i sveučilištima te njihove međusobne suradnje,

poticanje suradnje s trećim zemljama i međunarodnim organizacijama u istraživačkom, tehnološko-razvojnom i demonstracijskom području Unije,

širenje i vrednovanje rezultata u istraživačkim, tehnološko-razvojnim i demonstracijskim aktivnostima Unije,

poticanje usavršavanja i pokretljivosti istraživača u Uniji.

Nadležnosti Agencije

(Provedbena odluka Komisije 2013/778/EU)

Ciljevi

REA pomaže Komisiji u postizanju ciljeva okvirnih programa za istraživanje i strategija EU-a za poticanje rasta podupiranjem istraživanja i inovacija i provedbom dijelova okvirnih programa Obzor 2020. i FP7. Agencija pruža učinkovite i djelotvorne usluge istraživačkoj zajednici brinući se za nesmetanu uporabu svojega dijela financijskih sredstava EU-a za istraživanje i inovacije i pružajući usluge podrške svim istraživačkim službama Komisije i sudionicima okvirnih programa. Održavanjem bliskog kontakta s korisnicima i omogućivanjem visoke razine vidljivosti Europske unije, REA promiče europski istraživački prostor i istraživačke politike EU-a.

U okviru svojih novih ovlasti (koje je Komisija usvojila u prosincu 2013.) REA upravlja preostalim projektima iz programa FP7 u skladu s prethodnim ovlastima (aktivnosti u sklopu programa Marie Curie, mjere za mala i srednja poduzeća te svemirska i sigurnosna istraživanja), kao i brojnim aktivnostima u okviru novog okvirnog programa Obzor 2020. (aktivnosti u sklopu programa Marie Skłodowska-Curie, buduće tehnologije i tehnologije u nastajanju (otvorene buduće tehnologije i tehnologije u nastajanju), svemirska istraživanja, 2., 6. i 7. društveni izazov, širenje izvrsnosti i sudjelovanja te znanost s društvom i za društvo). Kad je riječ o uslugama podrške, REA nudi čitav niz usluga u okviru svojih novih ovlasti i pruža usluge dodatnim klijentima.

Zadaće

U pogledu upravljanja projektima, Agencija zaključuje ugovore o bespovratnim sredstvima te njima upravlja, čime su obuhvaćene sljedeće aktivnosti:

priprema i objavljivanje poziva na podnošenje prijedloga,

evaluacija prijedloga,

priprema i potpisivanje ugovora o bespovratnim sredstvima,

praćenje provedbe projekata, uključujući odobravanje izvješća i ostalih krajnjih rezultata,

plaćanja, povrati te primjena sankcija u smislu članka 114. stavka 4. opće Financijske uredbe, posebice kada su pogreške u prijavljenim troškovima utvrđene nakon ex post revizija na razini krajnjih korisnika,

ex post promidžba i objavljivanje rezultata.

U pogledu pružanja usluga podrške, Agencija obavlja sljedeće zadaće:

administrativna podrška u objavljivanju javnih poziva, upravljanje elektroničkim zaprimanjem prijedloga te podrška u vezi s evaluacijama na daljinu i na licu mjesta,

zaključivanje ugovora sa stručnim ocjenjivačima i plaćanje stručnih ocjenjivača u okviru programa Obzor 2020. (osim stručnjaka Europskog istraživačkog vijeća), kao i stručnjaka za praćenje čijim se uslugama koristi REA,

upravljanje bazom podataka sudionika programa Obzor 2020. (jedinstveni sustav za registraciju), uključujući podršku u vezi s provjerom financijskih kapaciteta odabranih korisnika, koja se upotrebljava i za druge programe EU-a (Istraživački fond za ugljen i čelik, COSME, Erasmus+, Kreativna Europa, Građanstvo i programi u području zdravlja i potrošača),

upravljanje službom za upite o istraživanjima/odjelom za podršku korisnicima za program Obzor 2020.

Upravljanje

Upravni odbor

Sastoji se od pet članova i jednog promatrača koje imenuje Europska komisija. Usvaja organizacijsku shemu Agencije i njezin godišnji program rada nakon što ih odobri Komisija. Osim toga, usvaja administrativni proračun Agencije te njezino godišnje izvješće o radu i računovodstvenu dokumentaciju.

Ravnatelj

Imenuje ga Komisija, upravlja Agencijom zajedno s upravnim odborom, izvršava administrativni proračun, uspostavlja upravljačke sustave i sustave unutarnje kontrole prilagođene zadaćama koje su povjerene Agenciji te priprema izvješća koja će biti predstavljena Komisiji.

Vanjska revizija

Europski revizorski sud.

Tijelo zaduženo za davanje razrješnice

Europski parlament u skladu s preporukom Vijeća. Kada je riječ o izvršenju administrativnog proračuna Agencije, odluka o davanju razrješnice upućuje se ravnatelju. Komisija zadržava odgovornost za izvršenje operativnog proračuna koje je delegirala Agenciji.

Sredstva stavljena na raspolaganje Agenciji 2014. (2013.)

Operativni proračun za 2014.

1  557,8 (1  759,2) milijuna eura za odobrena sredstva za obveze i 1  057,4 (1  443,6) milijuna eura za odobrena sredstva za plaćanja. Agencija izvršava operativni proračun Komisije na temelju odluke Komisije o delegaciji.

Administrativni proračun za 2014.

51,5 (46,8) milijuna eura. Agencija samostalno izvršava administrativni proračun.

Osoblje na dan 31. prosinca 2014.

Radna mjesta prema planu radnih mjesta: 145 (140) od kojih je 139 (138) popunjeno

Ugovorno osoblje: 435 (418) planiranih djelatnika, od kojih je na dan 31. prosinca 2014. bilo zaposleno 409 (407).

Ukupni broj zaposlenih članova osoblja: 548 (545), koji obavljaju sljedeće zadaće:

provedba programa: 365 (366),

usluge podrške u okviru programa Obzor 2020.: 99 (96),

upravljačke i administrativne zadaće: 84 (83).

Proizvodi i usluge 2014. (2013.)

Uz preostale programe FP7 i nastavak upravljanja aktivnostima u sklopu programa Marie Skłodowska-Curie u vezi s programom Obzor 2020. te svemirskim i sigurnosnim istraživanjima u razdoblju od 1. siječnja 2014., REA je postupno preuzela nove aktivnosti koje su joj delegirane tijekom druge polovice 2014.: istraživanja u području poljoprivrede i sigurnosti hrane (2. društveni izazov), istraživanja u području inovativnih, uključivih i promišljajućih društava (6. društveni izazov), nove dijelove 7. društvenog izazova (istraživanje u području sigurnosti IT-a) te aktivnosti u vezi s otvorenim budućim tehnologijama i tehnologijama u nastajanju iz dijela programa Obzor 2020. pod naslovom „Izvrsna znanost”.

Za dio I. – Izvrsna znanost, u okviru programa Obzor 2020., zaključeno je sedam poziva 2014. godine i dovršene su tri evaluacije. Potpisano je 246 novih sporazuma o bespovratnim sredstvima.

Za dio II. – Vodeći položaj industrije, u okviru programa Obzor 2020., zaključeno je šest poziva 2014. godine i dovršeno je šest evaluacija. Potpisano je 36 novih sporazuma o bespovratnim sredstvima.

Za dio III. – 2.,.6. i 7. izazov, u okviru programa Obzor 2020., zaključeno je jedanaest poziva 2014. godine i dovršeno je šest evaluacija. Potpisano je sedam novih sporazuma o bespovratnim sredstvima.

Za sve projekte kojima se upravljalo u okviru programa Obzor 2020., provedeno je 159 plaćanja pretfinanciranja 2014. godine te jedno međuplaćanje.

Za upravljanje preostalim dijelovima programa FP7 pod nazivom „Ljudi”, provedeno je 2  379 (3  787) plaćanja (međuplaćanja/završna plaćanja, osim plaćanja za stručne ocjenjivače). Na kraju 2014. godine Agencija je upravljala s ukupno 5  745 (6  090) projekata u okviru ovog programa.

Za upravljanje preostalim dijelovima programa FP7 pod nazivom „Mjere za mala i srednja poduzeća”, u okviru programa „Kapaciteti”, provedeno je 390 (577) plaćanja (međuplaćanja/završna plaćanja, osim plaćanja za stručne ocjenjivače). Na kraju 2014. godine Agencija je upravljala s ukupno 565 (691) projekata u okviru ovog programa.

Za upravljanje preostalim dijelovima programa FP7 u vezi s temama o svemiru i sigurnosti, u okviru programa „Suradnja”, provedeno je 193 (294) plaćanja (međuplaćanja/završna plaćanja, osim plaćanja za stručne ocjenjivače). Na kraju 2014. godine Agencija je upravljala s ukupno 324 (348) projekta u okviru ovih tema.

U pogledu usluga podrške programu Obzor 2020., 2014. godine ostvareni su sljedeći rezultati:

pružena je podrška za 64 (194) objave poziva,

zaprimljeno je 42  874(25  214) prijedloga s pomoću elektroničkog alata za podnošenje prijedloga,

zaključeni su ugovori s 11  399(4  323) stručnih ocjenjivača i provedeno je 10  585(5  055) plaćanja stručnjacima (napominjemo da se podatci za 2013. godinu odnose samo na programe kojima je upravljala Agencija, dok je 2014. godine Agencija bila zadužena za gotovo sve stručne ocjenjivače za program Obzor 2020.),

dovršeno je 5  923 (4  524) odobrenja za sudionike,

poslano je 13  052 (4  488) odgovora na pitanja upućena Službi za upite o istraživanju.

Izvor: Prilog koji je dostavila Agencija.


ODGOVOR AGENCIJE

Agencija je primila na znanje sadržaj izvješća Suda.


Top