Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R0765

    Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2024/765 od 29. veljače 2024. o izmjeni Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027.

    ST/5818/2024/INIT

    SL L, 2024/765, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj

    European flag

    Službeni list
    Europske unije

    HR

    Serije L


    2024/765

    29.2.2024

    UREDBA VIJEĆA (EU, Euratom) 2024/765

    od 29. veljače 2024.

    o izmjeni Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027.

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 312.,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju, a posebno njegov članak 106.a,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta (1),

    nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

    u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom,

    budući da:

    (1)

    Komisija je predstavila preispitivanje funkcioniranja višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje 2021. – 2027. navedenog u Uredbi Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 (2) nakon prvih godina njegove provedbe, uključujući procjenu održivosti gornjih granica rashoda.

    (2)

    Unija se od prosinca 2020. suočava s nizom nezabilježenih i neočekivanih izazova. Unija je djelovala brzo i iskoristila sva sredstva koja su joj na raspolaganju, ali ograničena proračunska fleksibilnost sadržana u VFO-u za razdoblje 2021. – 2027. gotovo je iscrpljena, što smanjuje kapacitete proračuna Unije za odgovor čak i na najhitnije izazove.

    (3)

    U prvim godinama provedbe VFO-a za odgovor na brojne izazove u velikoj su se mjeri upotrebljavali posebni instrumenti. I dalje postoji potreba za poduzimanjem dodatnih mjera, ali proračunska sredstva za suočavanje s takvim situacijama u preostalom razdoblju VFO-a ograničena su.

    (4)

    Proračun Unije trebao bi omogućiti Uniji da pruži nužne odgovore politika na novonastale izazove i ispuni pravne obveze, što se ne može postići u okviru postojećih gornjih granica ili uz iscrpljenu fleksibilnost. Gornje granice rashoda u odobrenim sredstvima za preuzimanje obveza za naslove 1., 2., 3., 4., 5. i 6. trebalo bi izmijeniti za 2024., 2025., 2026. i 2027. Stoga bi, iako se gornje granice rashoda u odobrenim sredstvima za plaćanje mogu zadržati na trenutačnim razinama, trebalo prilagoditi gornje granice odobrenih sredstava za plaćanje za 2026. u okviru jedinstvenog instrumenta za razliku do gornje granice kako bi se izbjegao rizik od zaostataka. Usto, trebalo bi izmijeniti ukupni iznos dodatnih dodjela u okviru prilagodbe za specifične programe predviđene u članku 5. i povezanoj tablici u Prilogu II. Uredbi (EU, Euratom) 2020/2093.

    (5)

    Trebalo bi izmijeniti i iznose za pričuvu za prilagodbu Brexitu, kao i za Europski fond za prilagodbu globalizaciji.

    (6)

    Nezakonitim agresivnim ratom Rusije protiv Ukrajine rat se vratio na europsko tlo. Unija će nastaviti podupirati Ukrajinu dok god to bude potrebno i bezrezervno je podržavati na njezinu europskom putu. U tu su svrhu Europski parlament i Vijeće donijeli Uredbu (EU) 2024/792 Europskog parlamenta i Vijeća (3) kako bi Unija poduprla makrofinancijsku stabilnost, obnovu i modernizaciju Ukrajine, kao i napore Ukrajine u pogledu reformi na njezinu putu prema pristupanju Uniji („Instrument za Ukrajinu”).

    (7)

    S obzirom na nesigurnosti povezane s agresivnim ratom Rusije, Instrument za Ukrajinu trebao bi biti fleksibilan instrument za pružanje odgovarajućeg oblika i razine potpore do 2027. Potporu u okviru Instrumenta za Ukrajinu trebalo bi pružati u obliku zajmova, bespovratne potpore i izdvajanja rezervacija za proračunska jamstva.

    (8)

    Za dio potpore u okviru Instrumenta za Ukrajinu koja se pruža u obliku zajmova primjereno je produljiti postojeće jamstvo iz proračuna Unije do 2027. kako bi se pokrila financijska pomoć koja se stavlja na raspolaganje Ukrajini. Stoga bi trebalo biti moguće mobilizirati potrebna odobrena sredstva u proračunu Unije iznad gornjih granica VFO-a za financijsku pomoć Ukrajini koja joj je na raspolaganju do kraja 2027. Uz pokrivanje kratkoročne financijske pomoći Ukrajini, kako je već predviđeno Uredbom (EU) 2022/2463, proračunskim jamstvom Unije trebalo bi pokriti financijsku pomoć Ukrajini u iznosu do 33 milijarde EUR kako je navedeno u Uredbi (EU) 2024/792.

    (9)

    Za dio potpore u okviru Instrumenta za Ukrajinu koja se pruža u obliku bespovratne potpore i izdvajanja rezervacija za proračunska jamstva odobrena sredstva trebala bi se pružiti putem novog tematskog posebnog instrumenta, tj. „pričuve za Ukrajinu”. Odobrena sredstva za preuzimanje obveza i odgovarajuća odobrena sredstva za plaćanje trebala bi se mobilizirati svake godine u okviru proračunskog postupka navedenog u članku 314. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), i to iznad gornjih granica VFO-a. Kako bi kontrolirani razvoj rashoda bio programiran na temelju relevantnih odredaba Uredbe (EU) 2024/792 Europskog parlamenta i Vijeća, a osobito s obzirom na iznose koje treba navesti u Ukrajinskom planu, primjereno je navesti sveukupne i godišnje maksimalne iznose koji se mogu staviti na raspolaganje za pričuvu za Ukrajinu u razdoblju 2024. – 2027. Kako bi se osigurale potpuna provedba i fleksibilnost među godinama, u skladu s ukupnim iznosom, trebalo bi biti moguće u sljedećim godinama, do 2027., iskoristiti nemobilizirani dio godišnjeg iznosa u određenoj godini, uz maksimalni godišnji iznos za relevantnu godinu.

    (10)

    Od 2022. Unija i većina velikih gospodarstava bilježe nagli porast kamatnih stopa za sve izdavatelje obveznica, uključujući Uniju. Stoga se očekuje da će troškovi financiranja na teret proračuna Unije koji proizlaze iz zaduživanja za Instrument Europske unije za oporavak „NextGenerationEU” (EURI) na temelju članka 5. stavka 2. Odluke Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 (4) premašiti procjene koje su prvotno programirane u okviru gornjih granica VFO-a u trenutku njegova donošenja u prosincu 2020., a koje su iznosile 2 332 milijuna EUR za 2025. (u cijenama iz 2018.), 3 196 milijuna EUR za 2026. (u cijenama iz 2018.) i 4 168 milijuna EUR za 2027. (u cijenama iz 2018.).

    (11)

    S obzirom na nesigurnost u pogledu budućeg razvoja kamatnih stopa u promjenjivim tržišnim okolnostima, kao i na ukupne potrebe u pogledu zaduživanja radi financiranja tekućih programa Unije koji se financiraju u okviru EURI-ja, primjereno je, u sklopu odredaba koje su potrebne za neometano odvijanje godišnjeg proračunskog postupka i osiguravanje da se financijska sredstva stave na raspolaganje kako bi Unija mogla ispuniti svoje pravne obveze, uspostaviti izvanredan i privremen instrument ograničen na trajanje trenutačnog VFO-a kako bi se pokrili troškovi financiranja zaduživanja u okviru EURI-ja koji premašuju izvorno programirane iznose. Trebalo bi stoga uspostaviti novi tematski posebni instrument, „Instrument EURI”, s isključivim ciljem pokrivanja nepodmirenih prekoračenja troškova. Taj bi instrument trebao biti izvanredan instrument te ne bi mogao služiti kao presedan za buduće aranžmane za VFO-ove nakon 2027., osobito kad je posrijedi pokrivanje troškova plaćanja kamata sredstava pozajmljenih na tržištima za financiranje EURI-ja.

    (12)

    Instrument EURI trebalo bi mobilizirati proračunsko tijelo tijekom godišnjeg proračunskog postupka, samo ako je to potrebno. Ne dovodeći u pitanje prava proračunskog tijela, trebalo bi ga mobilizirati nakon nastojanja pronalaženja drugih mogućnosti financiranja, među ostalim, putem manevarskog prostora ostvarenog provedbom proračuna programâ i redefiniranjem prioriteta, kao i s pomoću netematskih posebnih instrumenata, kako bi se pokrio znatan dio potrebnih iznosa koji premašuju iznose koji su prvotno uneseni u postojeću proračunsku liniju u okviru EURI-ja u naslovu 2.b, koliko god je moguće, s ciljem mobiliziranja iznosa koji odgovara otprilike 50 % prekoračenja troškova plaćanja kamata u okviru EURI-ja kao referentne vrijednosti. To će se učiniti u skladu s primjenjivim sektorskim pravilima i drugim pravnim obvezama te uzimajući u obzir prioritete, razborito planiranje proračuna i dobro financijsko upravljanje, za koje su posebno potrebne odgovarajuće sigurnosne pričuve za nepredviđene izdatke. Neće se utjecati na nacionalne omotnice država članica za koje je preuzeta pravna obveza, osobito one u okviru zajedničke poljoprivredne politike i kohezijske politike. Odobrena sredstva za preuzimanje obveza i odgovarajuća odobrena sredstva za plaćanje u okviru Instrumenta EURI u proračunu Unije trebalo bi staviti na raspolaganje iznad gornjih granica VFO-a. U okviru Instrumenta EURI prvo bi se trebao upotrijebiti iznos jednak opozvanim odobrenim sredstvima, koja nisu vanjski namjenski prihodi, od početka trenutačnog VFO-a. Ne bi trebalo uzeti u obzir iznose opozvanih sredstava koja su ponovno stavljena na raspolaganje u skladu s postojećim relevantnim odredbama. Raspoloživ iznos opozvanih sredstava za Instrument EURI trebao bi se izračunavati svake godine u sklopu tehničke prilagodbe VFO-u, pri čemu bi trebalo jasno prikazati ukupna raspoloživa sredstva i iznose koji su već uzeti u obzir u prethodnim mobilizacijama Instrumenta EURI. U neočekivanom slučaju da prekoračenje i dalje nije podmireno, potrebni dodatni iznos za potpuno financiranje troškova trebao bi se mobilizirati u okviru Instrumenta EURI kao zaštitni mehanizam i kao kranja mjera. Ako, iznimno, jedna država članica ili više njih smatraju da postoje ozbiljne bojazni u pogledu mobilizacije zaštitnog mehanizma, mogle bi od predsjednika Europskog vijeća zatražiti da uputi tu točku na dnevni red sljedećeg sastanka Europskog vijeća. Taj postupak u pravilu ne bi trebao trajati dulje od mjesec dana te bi se njime trebala u cijelosti poštovati prava institucija kako su utvrđena u Ugovorima.

    (13)

    S obzirom na prirodne katastrofe koje su se dogodile u državama članicama i zemljama uključenima u pristupne pregovore s Unijom, kao i prirodne katastrofe i humanitarne krize u trećim zemljama, te kako bi se za njih osigurala odgovarajuća financijska sredstva, postojeću pričuvu za solidarnost i pomoć u nuždi trebalo bi ojačati i podijeliti u dva zasebna instrumenta: „europsku pričuvu za solidarnost”, za pružanje potpore pogođenim zemljama i regijama u okviru Fonda solidarnosti Europske unije uspostavljenog Uredbom Vijeća (EZ) br. 2012/2002 (5), i „pričuvu za pomoć u nuždi”, za osiguravanje povećanja proračunskih sredstava za relevantne programe Unije kako bi se odgovorilo na krize i hitne situacije unutar Unije i izvan nje.

    (14)

    Instrument fleksibilnosti trebalo bi ojačati kako bi se održali dostatni kapaciteti Unije za reagiranje na nepredviđene okolnosti do 2027. Iznose iz europske pričuve za solidarnost i pričuve za pomoć u nuždi koji su prestali vrijediti trebalo bi od 2024. staviti na raspolaganje Instrumentu fleksibilnosti.

    (15)

    S obzirom na te neočekivane događaje i nove izazove potrebno je revidirati VFO te bi stoga na odgovarajući način trebalo izmijeniti Uredbu (EU, Euratom) 2020/2093.

    (16)

    Izmjenama Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 ne dovodi se u pitanje obveza poštovanja gornjih granica vlastitih sredstava utvrđenih u članku 3. stavku 1. i članku 6. Odluke (EU, Euratom) 2020/2053.

    (17)

    S obzirom na stanje u Ukrajini ova bi Uredba trebala hitno stupiti na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije te bi se trebala primjenjivati, s retroaktivnim učinkom, od 1. siječnja 2024.,

    DONIJELO JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Uredba (EU, Euratom) 2020/2093 mijenja se kako slijedi:

    1.

    članak 2. mijenja se kako slijedi:

    (a)

    u stavku 2. prvi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

    „2.   Ako je potrebno upotrijebiti sredstva iz posebnih instrumenata predviđenih u člancima 8., 9., 10., 10.a, 10.b i 12., odobrena sredstva za preuzimanje obveza i odgovarajuća odobrena sredstva za plaćanje unose se u proračun iznad relevantnih gornjih granica VFO-a.”

    ;

    (b)

    u stavku 3. dodaje se sljedeći podstavak:

    „Ako je potrebno mobilizirati jamstvo za pružanje financijske pomoći Ukrajini, koja je raspoloživa za razdoblje 2024. – 2027. u ukupnom iznosu zajmova od najviše 33 000 milijuna EUR u tekućim cijenama, kako je navedeno u Uredbi (EU) 2024/792 Europskog parlamenta i Vijeća (*1), i odobrena u skladu s člankom 220. stavkom 1. Financijske uredbe, potrebni iznos mobilizira se iznad gornjih granica VFO-a.

    (*1)  Uredba (EU) 2024/792. Europskog parlamenta i Vijeća od 29. veljače 2024. o uspostavi Instrumenta za Ukrajinu (SL L, 2024/792, 29.2.2024., ELI: ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).”;"

    2.

    u članku 4. stavku 1. dodaju se sljedeće točke:

    „(f)

    izračun iznosa raspoloživog za Instrument EURI u skladu s člankom 10.a stavkom 3. točkom (a);

    (g)

    izračun iznosa koje je potrebno staviti na raspolaganje Instrumentu fleksibilnosti na temelju članka 12. stavka 1. drugog podstavka.”;

    3.

    u članku 5. stavak 1. drugi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

    „Ukupni iznos dodatnih dodjela za razdoblje 2022. – 2027. za odobrena sredstva za preuzimanje obveza odnosno odobrena sredstva za plaćanje iznosi 10 155 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.). Godišnji iznos dodatnih dodjela za odobrena sredstva za preuzimanje obveza odnosno odobrena sredstva za plaćanje za svaku godinu u razdoblju 2022. – 2026. iznosi najmanje 1 500 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.) i ne smije premašiti 2 000 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.).”;

    4.

    članci 8. i 9. zamjenjuju se sljedećim:

    „Članak 8.

    Europski fond za prilagodbu globalizaciji

    1.   Europski fond za prilagodbu globalizaciji, čiji su ciljevi i područje primjene navedeni u Uredbi (EU) 2021/691 Europskog parlamenta i Vijeća (*2), ne smije premašiti maksimalni godišnji iznos od 30 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.).

    2.   Odobrena sredstva za Europski fond za prilagodbu globalizaciji unose se u opći proračun Unije kao rezervacija.

    Članak 9.

    Pričuva za solidarnost i pomoć u nuždi

    1.   Pričuva za solidarnost i pomoć u nuždi sastoji se od dvaju instrumenata koji se mogu upotrebljavati za financiranje:

    (a)

    pomoći za odgovor na hitne situacije uzrokovane velikim katastrofama obuhvaćenima Fondom solidarnosti Europske unije, čiji su ciljevi i područje primjene navedeni u Uredbi Vijeća (EZ) br. 2012/2002 (*3) (‚europska pričuva za solidarnost’); i

    (b)

    brzih odgovora na posebne hitne potrebe u Uniji ili u trećim zemljama nakon događaja koje nije bilo moguće predvidjeti kad je proračun donesen, osobito za hitne odgovore i aktivnosti potpore nakon prirodnih katastrofa koje nisu obuhvaćene točkom (a), katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem, humanitarnih kriza u slučajevima velikih prijetnji za javno zdravlje, odnosno velikih veterinarskih ili fitosanitarnih prijetnji, te u situacijama u kojima migracijski tokovi dovode do osobitog pritiska na vanjskim granicama Unije, ako okolnosti to zahtijevaju (‚,pričuva za pomoć u nuždi’).

    2.   Europska pričuva za solidarnost ne smije premašiti maksimalni godišnji iznos od 1 016 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.). Bilo koji dio godišnjeg iznosa koji nije iskorišten u godini n može se iskoristiti do kraja godine n+1. Dio godišnjeg iznosa koji potječe iz prethodne godine upotrebljava se prvi. Bilo koji dio godišnjeg iznosa iz godine n koji nije iskorišten u godini n+1 prestaje vrijediti.

    Dana 1. listopada svake godine najmanje četvrtina godišnjeg iznosa europske pričuve za solidarnost ostaje raspoloživa za pokrivanje potreba koje se pojave do kraja te godine.

    U iznimnim slučajevima i ako preostala raspoloživa financijska sredstva nisu dovoljna za pokrivanje iznosa koji se smatraju potrebnima u godini tijekom koje je došlo do katastrofe iz stavka 1. točke (a), Komisija može predložiti da se razlika financira iz godišnjeg iznosa iz prvog podstavka ovog stavka raspoloživog za sljedeću godinu, do maksimalnog iznosa od 400 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.).

    3.   Pričuva za pomoć u nuždi ne smije premašiti maksimalni godišnji iznos od 508 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.). Bilo koji dio godišnjeg iznosa koji nije iskorišten u godini n može se iskoristiti do kraja godine n+1. Dio godišnjeg iznosa koji potječe iz prethodne godine upotrebljava se prvi. Bilo koji dio godišnjeg iznosa iz godine n koji nije iskorišten u godini n+1 prestaje vrijediti.

    4.   Odobrena sredstva za europsku pričuvu za solidarnost i pričuvu za pomoć u nuždi unose se u opći proračun Unije kao rezervacija.

    (*2)  Uredba (EU) 2021/691 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. travnja 2021. o Europskom fondu za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom (EGF) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1309/2013 (SL L 153, 3.5.2021., str. 48.)."

    (*3)  Uredba Vijeća (EZ) br. 2012/2002 od 11. studenoga 2002. o osnivanju Fonda solidarnosti Europske unije (SL L 311, 14.11.2002., str. 3.).”;"

    5.

    u članku 10. stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

    „2.   Pričuva za prilagodbu Brexitu ne smije premašiti iznos od 4 491 milijun EUR (u cijenama iz 2018.).”

    ;

    6.

    umeću se sljedeći članci:

    „Članak 10.a

    Instrument EURI

    1.   Od 2025. Instrument EURI može se koristiti za financiranje, u određenoj godini, dijela dospjelih troškova kamata i isplata kupona u odnosu na sredstva pozajmljena na tržištima kapitala u skladu s člankom 5. stavkom 2. Odluke Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 (*4). Instrument EURI može se u određenoj godini mobilizirati samo kako bi se, u mjeri utvrđenoj u sljedećim stavcima, pokrio iznos tih troškova koji premašuje sljedeće iznose (u cijenama iz 2018.):

    2025. – 2 332 milijuna EUR,

    2026. – 3 196 milijuna EUR,

    2027. – 4 168 milijuna EUR.

    2.   Europski parlament i Vijeće mogu mobilizirati Instrument EURI u okviru proračunskog postupka predviđenog člankom 314. UFEU-a tek nakon što su nastojali pronaći druge načine financiranja, kako bi se pokrio znatan dio iznosa koji premašuju iznose iz stavka 1. ovoga članka, u skladu s primjenjivim sektorskim pravilima i drugim pravnim obvezama, uzimajući u obzir prioritete, razborito planiranje proračuna i dobro financijsko upravljanje.

    Odobrena sredstva za Instrument EURI stavljaju se na raspolaganje iznad gornjih granica VFO-a.

    3.   Instrument EURI obuhvaća sljedeće:

    (a)

    iznos jednak opozvanim odobrenim sredstvima, koja nisu vanjski namjenski prihodi, kumulativno od 2021., i koja nisu mobilizirana u okviru tog instrumenta prethodnih godina, uz izuzeće iznosâ opozvanih sredstava koja su ponovno stavljena na raspolaganje u skladu s odredbama članka 15. Financijske uredbe i posebnim pravilima o ponovnom stavljanju na raspolaganje odobrenih sredstava kako se navodi u relevantnim temeljnim aktima. Taj se iznos upotrebljava prvi;

    (b)

    samo ako je iznos iz točke (a) ovog stavka nedostatan, dodatan iznos koji je potreban kako bi se u potpunosti financirali troškovi iz stavka 1. u dotičnoj godini.

    Komisija svake godine u sklopu tehničkih prilagodbi iz članka 4. izračunava raspoloživi iznos na temelju prvog podstavka točke (a), uzimajući u obzir iznose koji su razmatrani u tu svrhu prethodnih godina.

    Članak 10.b

    Pričuva za Ukrajinu

    1.   Pričuva za Ukrajinu može se mobilizirati isključivo u svrhu financiranja rashoda u okviru Uredbe (EU) 2024/792.

    2.   Pričuva za Ukrajinu ne smije premašiti iznos od 17 000 milijuna EUR u tekućim cijenama za razdoblje 2024. – 2027.

    3.   Godišnji iznos mobiliziran u okviru pričuve za Ukrajinu u određenoj godini ne smije premašiti 5 000 milijuna EUR u tekućim cijenama. Ne dovodeći u pitanje ukupni iznos naveden u stavku 2., neiskorišteni dio godišnjeg iznosa u određenoj godini može se iskoristiti u sljedećim godinama, do 2027.

    4.   Europski parlament i Vijeće mogu mobilizirati pričuvu za Ukrajinu u okviru proračunskog postupka predviđenog člankom 314. UFEU-a.

    (*4)  Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 od 14. prosinca 2020. o sustavu vlastitih sredstava Europske unije te o stavljanju izvan snage Odluke 2014/335/EU, Euratom (SL L 424, 15.12.2020., str. 1.).”;"

    7.

    u članku 11. umeće se sljedeći stavak:

    „3.a   Maksimalni iznos godišnje prilagodbe iz stavka 3. ovog članka za 2026., uvećan za iznos iz članka 5. stavka 2. drugog podstavka, prilagođava se za iznos jednak neiskorištenom dijelu maksimalnog iznosa za 2025.”

    ;

    8.

    članak 12. zamjenjuje se sljedećim:

    „Članak 12.

    Instrument fleksibilnosti

    1.   Instrument fleksibilnosti može se iskoristiti za financiranje posebnih nepredviđenih rashoda u odobrenim sredstvima za preuzimanje obveza i odgovarajućim odobrenim sredstvima za plaćanje za određenu financijsku godinu koji se ne mogu financirati u okviru gornjih granica raspoloživih za jedan ili više drugih naslova. Gornja granica raspoloživog godišnjeg iznosa za Instrument fleksibilnosti za razdoblje 2021. – 2023. iznosi 915 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.). Gornja granica raspoloživog godišnjeg iznosa za Instrument fleksibilnosti za razdoblje 2024 – 2027. iznosi 1 346 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.).

    Raspoloživi godišnji iznos za Instrument fleksibilnosti svake se godine povećava za iznos koji je jednak dijelovima godišnjih iznosa za europsku pričuvu za solidarnost i pričuvu za pomoć u nuždi koji su prestali vrijediti u prethodnoj godini u skladu s člankom 9.

    2.   Neiskorišteni dio godišnjeg iznosa Instrumenta fleksibilnosti može se iskoristiti do kraja godine n+2. Svaki dio godišnjeg iznosa koji potječe iz prethodnih godina upotrebljava se prvi, pri čemu se kreće od najstarijeg takvog iznosa. Bilo koji dio godišnjeg iznosa iz godine n koji nije iskorišten do kraja godine n+2 prestaje vrijediti.”

    ;

    9.

    prilozi I. i II. zamjenjuju se tekstom navedenim u Prilogu ovoj Uredbi.

    Članak 2.

    Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od 1. siječnja 2024.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 29. veljače 2024.

    Za Vijeće

    Predsjednica

    H. LAHBIB


    (1)  Suglasnost od 27. veljače 2024. (još nije objavljeno u Službenom listu).

    (2)  Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 od 17. prosinca 2020. kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027. (SL L 433 I, 22.12.2020., str. 11.).

    (3)  Uredba (EU) 2024/792 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. veljače 2024. o uspostavi Instrumenta za Ukrajinu (SL L, 2024/792, 29.2.2024., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).

    (4)  Odluka Vijeća (EU, Euratom) 2020/2053 od 14. prosinca 2020. o sustavu vlastitih sredstava Europske unije te o stavljanju izvan snage Odluke 2014/335/EU, Euratom (SL L 424, 15.12.2020., str. 1.).

    (5)  Uredba Vijeća (EZ) br. 2012/2002 od 11. studenoga 2002. o osnivanju Fonda solidarnosti Europske unije (SL L 311, 14.11.2002., str. 3.).


    PRILOG

    „PRILOG I.

    VIŠEGODIŠNJI FINANCIJSKI OKVIR (EU-27)

    (u milijunima EUR – cijene iz 2018.)

    ODOBRENA SREDSTVA ZA PREUZIMANJE OBVEZA

    2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    2025.

    2026.

    2027.

    Ukupno 2021. – 2027.

    1.

    Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija

    19 712

    20 211

    19 678

    19 178

    18 173

    18 120

    17 565

    132 637

    2.

    Kohezija, otpornost i vrijednosti

    5 996

    62 642

    63 525

    65 079

    65 184

    56 675

    58 680

    377 781

    2.a

    Ekonomska, socijalna i teritorijalna kohezija

    1 666

    56 673

    57 005

    57 436

    57 772

    48 302

    48 937

    327 791

    2.b

    Otpornost i vrijednosti

    4 330

    5 969

    6 520

    7 643

    7 412

    8 373

    9 743

    49 990

    3.

    Prirodni resursi i okoliš

    53 562

    52 626

    51 893

    51 013

    49 914

    48 734

    47 960

    355 702

    od čega: rashodi povezani s tržištem i izravna plaćanja

    38 040

    37 544

    36 857

    36 054

    35 283

    34 602

    33 886

    252 266

    4.

    Migracije i upravljanje granicama

    1 687

    3 104

    3 454

    3 569

    4 083

    4 145

    4 701

    24 743

    5.

    Sigurnost i obrana

    1 598

    1 750

    1 762

    2 112

    2 277

    2 398

    2 576

    14 473

    6.

    Susjedstvo i svijet

    15 309

    15 522

    14 789

    14 500

    14 192

    13 326

    13 447

    101 085

    7.

    Europska javna uprava

    10 021

    10 215

    10 342

    10 454

    10 554

    10 673

    10 843

    73 102

    od čega: administrativni rashodi institucija

    7 742

    7 878

    7 945

    7 997

    8 025

    8 077

    8 188

    55 852

    UKUPNA ODOBRENA SREDSTVA ZA PREUZIMANJE OBVEZA

    107 885

    166 070

    165 443

    165 905

    164 377

    154 071

    155 772

    1 079 523

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    UKUPNA ODOBRENA SREDSTVA ZA PLAĆANJE

    154 065

    153 850

    152 682

    151 436

    151 175

    151 175

    151 175

    1 065 558

    PRILOG II.

    PRILAGODBA ZA SPECIFIČNE PROGRAME – POPIS PROGRAMA, KLJUČ ZA RASPODJELU I UKUPNA DODATNA DODJELA ZA ODOBRENA SREDSTVA ZA PREUZIMANJE OBVEZA

    (u milijunima EUR, cijene iz 2018.)

     

    Ključ za raspodjelu

    Ukupna dodatna dodjela za odobrena sredstva za preuzimanje obveza u okviru članka 5.

     

    2022. – 2024.

    2025. – 2027.

     

    1.

    Jedinstveno tržište, inovacije i digitalizacija

    36,36 %

    41,79 %

    4 000

    Obzor Europa

    27,27 %

    31,34 %

    3 000

    Fond InvestEU

    9,09 %

    10,45 %

    1 000

    2b.

    Otpornost i vrijednosti

    54,55 %

    47,76 %

    5 155

    EU za zdravlje

    26,37 %

    15,37 %

    2 055

    Erasmus+

    15,46 %

    17,77 %

    1 700

    Kreativna Europa

    5,45 %

    6,26 %

    600

    Prava i vrijednosti

    7,27 %

    8,36 %

    800

    4.

    Migracije i upravljanje granicama

    9,09 %

    10,45 %

    1 000

    Fond za integrirano upravljanje granicama

    9,09 %

    10,45 %

    1 000

    UKUPNO

    100,00 %

    100,00 %

    10 155


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj

    ISSN 1977-0847 (electronic edition)


    Top