EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0334

Uredba Komisije (EU) 2023/334 оd 2. veljače 2023. o izmjeni priloga II. i V. Uredbi (EZ) br. 396/2005 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu maksimalnih razina ostataka za klotianidin i tiametoksam u ili na određenim proizvodima (Tekst značajan za EGP)

C/2023/214

SL L 47, 15.2.2023, p. 29–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/334/oj

15.2.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 47/29


UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/334

оd 2. veljače 2023.

o izmjeni priloga II. i V. Uredbi (EZ) br. 396/2005 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu maksimalnih razina ostataka za klotianidin i tiametoksam u ili na određenim proizvodima

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 396/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. veljače 2005. o maksimalnim razinama ostataka pesticida u ili na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla i o izmjeni Direktive Vijeća 91/414/EEZ (1), a posebno njezin članak 14. stavak 1. točku (a), članak 18. stavak 1. točku (b) i članak 49. stavak 2.,

budući da:

(1)

Maksimalne razine ostataka (MRO) za klotianidin i tiametoksam utvrđene su u Prilogu II. Uredbi (EZ) br. 396/2005. Europska agencija za sigurnost hrane („Agencija”) preispitala je te MRO-e u skladu s člankom 12. Uredbe (EZ) br. 396/2005 (2) i preporučila MRO-e za koje je utvrđeno da su sigurni za potrošače. Uredbom Komisije (EU) 2016/156 (3) ti su MRO-i uvršteni u Prilog II. Uredbi (EZ) br. 396/2005. Neki od tih MRO-a temeljili su se na maksimalnim razinama ostataka iz Codexa (CXL) i već su uvršteni u Prilog II. Uredbi (EZ) br. 396/2005 prethodnim izmjenama (4).

(2)

Komisija za Codex Alimentarius (CAC) donijela je 11. srpnja 2015. (5) novi skup CXL-a za klotianidin i tiametoksam. Budući da je Agencija utvrdila da su sigurni za potrošače u Uniji (6), Uredbom Komisije (EU) 2017/671 (7) uvršteni su u Uredbu (EZ) br. 396/2005.

(3)

Klotianidin je u Prilog I. Direktivi Vijeća 91/414/EEZ (8) uvršten 1. kolovoza 2006., a tiametoksam 1. veljače 2007., dakle prije stupanja na snagu Uredbe (EZ) br. 1107/2009 Europskog parlamenta i Vijeća (9). U najnovijim procjenama rizika (10) (11) za pčele od izloženosti tim tvarima koje je provela Agencija u skladu s Uredbom (EZ) br. 1107/2009 utvrđeno je da zbog njihovih intrinzičnih svojstava izloženost klotianidinu i tiametoksamu pri uporabi na otvorenom dovodi do neprihvatljivih rizika za pčele ili se na temelju dostupnih podataka ti rizici ne mogu isključiti. Stoga je provedbenim uredbama Komisije (EU) 2018/784 (12) i (EU) 2018/785 (13) odobrenje klotianidina odnosno tiametoksama ograničeno samo na uporabu u trajnim staklenicima te se zahtijevalo da dobiveni usjevi ostanu u trajnom stakleniku tijekom cijelog svojeg životnog vijeka.

(4)

Nakon donošenja tih ograničenja povučeni su svi zahtjevi za produljenje odobrenja aktivnih tvari klotianidin i tiametoksam. Stoga je odobrenje klotianidina isteklo 31. siječnja 2019., a odobrenje tiametoksama 30. travnja 2019.

(5)

S obzirom na procjenu rizika za pčele koju je provela Agencija i sve dostupne relevantne informacije, trenutačno ne postoje dokazi koji bi omogućili bilo kakvu uporabu klotianidina i tiametoksama na otvorenom koja bi se smatrala sigurnom za pčele. Međutim, proizvođači tvari mogu u bilo kojem trenutku dostaviti dodatne informacije, kako je propisano člankom 7. Uredbe (EZ) br. 1107/2009, kojima dokazuju sigurnost uporabe klotianidina i tiametoksama na otvorenom za pčele. Ako se navedene informacije dostave, preispitat će se u roku propisanom u toj uredbi. Do danas takve informacije nisu dostavljene.

(6)

Štetni učinci klotianidina i tiametoksama na pčele izravno su povezani s intrinzičnim svojstvima tih tvari. Zbog toga rizici za pčele koji proizlaze iz uporabe tih tvari na otvorenom vjerojatno neće biti ograničeni na Uniju.

(7)

Postoje brojni dokazi da aktivne tvari koje su neonikotinoidi (kao što su klotianidin i tiametoksam) iznimno snažnu utječu na smanjenje broja pčela i drugih oprašivača na svijetu. Međuvladina znanstveno-politička platforma o bioraznolikosti i uslugama ekosustava o oprašivačima, oprašivanju i proizvodnji hrane u svojem je izvješću o procjeni iz 2016. (14) zaključila da neonikotinoidi (kao što su klotianidin i tiametoksam) štetno utječu na pčele i druge oprašivače. Utjecaj neonikotinoida na divlje životinje od 2012. procjenjuje radna skupina za sistemske pesticide Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN) U okviru globalne integrirane procjene utjecaja sistemskih pesticida na bioraznolikost i ekosustave pregledana je 1 121 znanstvena studija, a rezultati pokazuju da su populacije oprašivača vrlo osjetljive na postojeće razine onečišćenja neonikotinoidima, koje može imati velike i dalekosežne negativne biološke i ekološke posljedice (15). Nedavno preispitivanje postojećih znanstvenih spoznaja potkrijepilo je taj zaključak te je u njemu navedeno da uporaba neonikotinoida uzrokuje smanjenje populacije oprašivača u različitim dijelovima svijeta (16).

(8)

Otkako je uvedena zabrana uporabe klotianidina i tiametoksama na otvorenom u Uniji i nekoliko je zemalja izvan Unije ograničilo uporabu klotianidina i tiametoksama radi zaštite oprašivača, uključujući pčele (17) (18) (19). Druge zemlje trenutačno ponovno ocjenjuju svoja odobrenja tih aktivnih tvari (20) (21) (22).

(9)

Uredbom (EZ) br. 396/2005 utvrđuju se u skladu s općim načelima iz Uredbe (EZ) br. 178/2002 (23) odredbe o maksimalnim razinama ostataka pesticida u ili na hrani i hrani za životinje biljnog i životinjskog podrijetla. U skladu s člankom 5. stavkom 1. navedene uredbe propisima o hrani nastoji se ostvariti jedan ili više općih ciljeva visoke razine zaštite života i zdravlja ljudi te zaštite interesa potrošača, uključujući pravednu praksu u trgovini hranom, uzimajući u obzir, tamo gdje je to moguće, zaštitu zdravlja i dobrobit životinja, zdravlje biljaka i okoliš.

(10)

U svijetu raste zabrinutost da je smanjenje broja oprašivača ozbiljna prijetnja globalnoj bioraznolikosti, okolišu i održivom razvoju te održavanju poljoprivredne produktivnosti i sigurnosti opskrbe hranom. Prema međunarodnoj inicijativi za očuvanje i održivo korištenje oprašivačima u okviru Konvencije o biološkoj raznolikosti (24), oprašivanje je jedan od najvažnijih mehanizama za održavanje i promicanje bioraznolikosti i, općenito, života na Zemlji. Mnogi ekosustavi, uključujući poljoprivredne ekosustave i dvije trećine glavnih prehrambenih kultura, ovise u pogledu kakvoće ili prinosa o oprašivačima. Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO) poziva na djelovanje u svrhu otklanjanja uzroka smanjenja broja oprašivača kako bi se zajamčila održiva globalna proizvodnja hrane (25). Hrana kao što su voće, povrće, orašasti plodovi i sjemenke jako ovisi o oprašivanju i glavni je prehrambeni izvor mikronutrijenata potrebnih za sprečavanje rizika od nekih nezaraznih bolesti kod ljudi (26) (27). Zbog toga su oprašivači važni za osiguravanje raznolikosti u prehrani i ublažavanje prijetnje bioraznolikosti u globalnom okolišu.

(11)

Budući da je smanjenje broja oprašivača problem od međunarodne važnosti, potrebno je donijeti mjere Unije za zaštitu globalne populacije oprašivača (uključujući pčele) od rizika od aktivnih tvari kao što su neonikotinoidi klotianidin i tiametoksam. Očuvanje populacije oprašivača samo na razini Unije ne bi bilo dovoljno za zaustavljanje globalnog smanjenja populacija oprašivača i njegovih učinaka na bioraznolikost, poljoprivrednu proizvodnju i sigurnost opskrbe hranom, među ostalim i u Uniji.

(12)

U skladu s člankom 3. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EZ) br. 396/2005 MRO-i za klotianidin i tiametoksam temeljili su se na dobroj poljoprivrednoj praksi kako je definirana u članku 3. stavku 2. točki (a) te uredbe, pri čemu se posebno vodilo računa o učinkovitosti u borbi protiv organizama štetnih za bilje i zaštiti okoliša i javnog zdravlja u kontekstu odobrenja uporabe sredstava za zaštitu bilja koja sadržavaju te tvari. MRO-i koji proizlaze iz te dobre poljoprivredne prakse naknadno su razmotreni i utvrđeno je da su sigurni za potrošače u Uniji. Sada je primjereno dopuniti dosadašnji regulatorni odgovor tako da se u njega bolje integriraju pitanja povezana s okolišem, pri čemu treba osobito razmotriti jamči li se dobrom poljoprivrednom praksom koja se u prošlosti upotrebljavala kao osnova za utvrđivanje MRO-a dostatna zaštita okoliša na temelju aktualnih spoznaja. Dobra poljoprivredna praksa koja obuhvaća uporabu klotianidina i tiametoksama na otvorenom s obzirom na aktualne znanstvene i tehničke spoznaje nije prihvatljiva zbog njezinih učinaka na pčele. Zbog globalnog smanjenja broja oprašivača potrebno je osigurati i da roba uvezena u Uniju ne sadržava ostatke koji proizlaze iz dobre poljoprivredne prakse utemeljene na uporabi klotianidina i/ili tiametoksama na otvorenom, kako bi se izbjegao prijenos štetnih učinaka na pčele iz proizvodnje hrane u Uniji na proizvodnju hrane u drugim dijelovima svijeta koja se zatim uvozi u Uniju (28). To je primjereno kako bi se osiguralo da su svi proizvodi koji se proizvode ili konzumiraju u Uniji slobodni od klotianidina i tiametoksama te da proizvodnja nije povezana sa smrtnošću oprašivača. Stoga CXL-ove utemeljene na dobroj poljoprivrednoj praksi kojom se ne postiže odgovarajuća razina zaštite u Uniji više ne bi trebalo utvrđivati kao MRO-ove u skladu s Uredbom (EZ) br. 396/2005.

(13)

Nadalje, u Uniji su ukinuta sva odobrenja za sredstva za zaštitu bilja koja sadržavaju klotianidin i/ili tiametoksam. Stoga je primjereno izbrisati odgovarajuće MRO-e utvrđene u Prilogu II. Uredbi (EZ) br. 396/2005 u skladu s člankom 17. te uredbe u vezi s člankom 14. stavkom 1. točkom (a).

(14)

Uzimajući u obzir sve čimbenike relevantne za pitanje koje se razmatra u skladu s člankom 14. stavkom 2., u vezi s člankom 11. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, prema kojem se „zahtjevi u pogledu zaštite okoliša moraju […] uključiti u utvrđivanje i provedbu politika i aktivnosti Unije, posebice s ciljem promicanja održivog razvoja”, sve postojeće MRO-e za klotianidin i/ili tiametoksam iz Uredbe (EZ) br. 396/2005 trebalo bi stoga svesti na granicu određivanja.

(15)

Komisija se savjetovala s referentnim laboratorijima Europske unije o analitički ostvarivim granicama određivanja specifičnima za svaki proizvod. Te bi granice određivanja trebalo navesti u Prilogu V. u skladu s člankom 18. stavkom 1. točkom (b) Uredbe (EZ) br. 396/2005.

(16)

Preko Svjetske trgovinske organizacije od trgovinskih partnera Unije zatraženo je mišljenje o novim MRO-ima te su njihove napomene uzete u obzir.

(17)

Uredbu (EZ) br. 396/2005 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(18)

Kako bi se omogućilo uobičajeno stavljanje na tržište, prerada i potrošnja proizvoda, ovom Uredbom trebalo bi utvrditi prijelazne odredbe za proizvode koji su proizvedeni ili uvezeni u Uniju prije izmjene MRO-a i za koje postoje informacije koje pokazuju da je za takve proizvode u skladu s postojećim MRO-ima zadržana visoka razina zaštite potrošača.

(19)

Subjektima u trećim zemljama, osobito onima u slabije razvijenim zemljama i zemljama u razvoju, i subjektima u poslovanju s hranom trebalo bi ostaviti razuman rok prije početka primjene izmijenjenih MRO-a kako bi se mogli pripremiti za ispunjavanje novih uvjeta koji proizlaze iz izmjene MRO-a. Takva prilagodba poljoprivrednih praksi može se razumno očekivati nakon najmanje dvije sezone uzgoja.

(20)

Za potrebe međunarodne trgovine mogu se podnijeti zahtjevi za uvoznu tolerancu za klotianidin ili tiametoksam na temelju članka 7. Uredbe (EZ) br. 396/2005, a trebali bi sadržavati relevantne informacije kojima se dokazuje da je dobra poljoprivredna praksa namijenjena za posebnu uporabu aktivnih tvari sigurna za oprašivače. Te bi se informacije, ako budu dostavljene, procjenjivale od slučaja do slučaja u roku propisanom u toj uredbi. Ako podnositelj zahtjeva u kontekstu procjene zahtjeva za uvoznu tolerancu dostavi znanstvene dokaze da upotreba tih neonikotinoida ne utječe štetno na oprašivače i ako su ispunjeni svi zahtjevi, Komisija bi mogla utvrditi uvoznu tolerancu.

(21)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za bilje, životinje, hranu i hranu za životinje,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Prilozi II. i V. Uredbi (EZ) br. 396/2005 mijenjaju se u skladu s Prilogom ovoj Uredbi.

Članak 2.

Uredba (EZ) br. 396/2005 kako je glasila prije nego što je izmijenjena ovom Uredbom nastavlja se primjenjivati na proizvode koji su proizvedeni u Uniji ili uvezeni u Uniju prije 7. ožujka 2026.

Članak 3.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 7. ožujka 2026.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 2. veljače 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 70, 16.3.2005., str. 1.

(2)  EFSA (Europska agencija za sigurnost hrane), 2014. Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels (MRLs) for clothianidin and thiamethoxam according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005 (Obrazloženo mišljenje o preispitivanju postojećih maksimalnih razina ostataka (MRO) za klotianidin i tiametoksam u skladu s člankom 12. Uredbe (EZ) br. 396/2005). EFSA Journal 2014.;12(12):3918, 120 str. doi:10.2903/j.efsa.2014.3918.

(3)  Uredba Komisije (EU) 2016/156 оd 18. siječnja 2016. o izmjeni priloga II. i III. Uredbi (EZ) br. 396/2005 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu maksimalnih razina ostataka za boskalid, klotianidin, tiametoksam, folpet i tolklofos-metil u ili na određenim proizvodima (SL L 31, 6.2.2016., str. 1.).

(4)  Uredba Komisije (EU) br. 441/2012 od 24. svibnja 2012. o izmjeni priloga II. i III. Uredbi (EZ) br. 396/2005 Europskog parlamenta i Vijeća s obzirom na maksimalne razine ostataka za bifenazat, bifentrin, boskalid, kadusafos, klorantraniliprol, klorotalonil, klotianidin, ciprokonazol, deltametrin, dikambu, difenokonazol, dinokap, etoksazol, fenpiroksimat, flubendiamid, fludioksonil, glifosat, metalaksil-M, meptildinokap, novaluron, tiametoksam i triazofos u ili na nekim proizvodima (SL L 135, 25.5.2012., str. 4.).

(5)  Zajednički program FAO/WHO za standarde hrane, Komisija za Codex Alimentarius. Dodaci III. i IV. Trideset osma sjednica. Ženeva, Švicarska, 6.–11. srpnja 2015.

(6)  Europska agencija za sigurnost hrane; Scientific support for preparing an EU position in the 47th Session of the Codex Committee on Pesticide Residues (CCPR) (Znanstvena potpora za pripremu stajališta EU-a na 47. sjednici Odbora Codexa za ostatke pesticida (CCPR)). EFSA Journal 2015.;13(7):4208, 178 str. doi: 10.2903/j.efsa.2015.4208.

(7)  Uredba Komisije (EU) 2017/671 od 7. travnja 2017. o izmjeni Priloga II. Uredbi (EZ) br. 396/2005 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu maksimalnih razina ostataka za klotianidin i tiametoksam u ili na određenim proizvodima (SL L 97, 8.4.2017., str. 9. ).

(8)  Direktiva Vijeća 91/414/EEZ od 15. srpnja 1991. o stavljanju sredstava za zaštitu bilja na tržište (SL L 230, 19.8.1991., str. 1.).

(9)  Uredba (EZ) br. 1107/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. listopada 2009. o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja i stavljanju izvan snage direktiva Vijeća 79/117/EEZ i 91/414/EEZ (SL L 309, 24.11.2009., str. 1.).

(10)  Europska agencija za sigurnost hrane; Peer review of the pesticide risk assessment for bees for the active substance clothianidin considering the uses as seed treatments and granules (Stručni pregled procjene rizika za pčele od uporabe aktivne tvari klotianidin kao sredstva za tretiranje sjemena i u granulama). EFSA Journal 2018.;16(2):5177.

(11)  Europska agencija za sigurnost hrane; Peer review of the pesticide risk assessment for bees for the active substance thiamethoxam considering the uses as seed treatments and granules (Stručni pregled procjene rizika za pčele od uporabe aktivne tvari tiametoksam kao sredstva za tretiranje sjemena i u granulama). EFSA Journal 2018.;16(2):5179.

(12)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/784 оd 29. svibnja 2018. o izmjeni Provedbene uredbe (EU) br. 540/2011 u pogledu uvjeta za odobrenje aktivne tvari klotianidin (SL L 132, 30.5.2018., str. 35.).

(13)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/785 оd 29. svibnja 2018. o izmjeni Provedbene uredbe (EU) br. 540/2011 u pogledu uvjeta za odobrenje aktivne tvari tiametoksam (SL L 132, 30.5.2018., str. 40.).

(14)  IPBES (2016.). The assessment report of the Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services on pollinators, pollination and food production (Izvješće o procjeni Međuvladine znanstveno-političke platforme o bioraznolikosti i uslugama ekosustava o oprašivačima, oprašivanju i proizvodnji hrane). S.G. Potts, V. L. Imperatriz-Fonseca i H. T. Ngo (ur.). Tajništvo Međuvladine znanstveno-političke platforme o bioraznolikosti i uslugama ekosustava, Bonn, Njemačka. 552 stranice. https://doi.org/10.5281/zenodo.3402856.

(15)  Radna skupina IUCN SSC CEM za sistemske pesticide. Globalna integrirana procjena. Stručno pregledani članci iz znanstvenih časopisa sabrani u časopisu Environmental Science and Pollution Research, svezak 22., izdanje 1., siječanj 2015.

(16)  Neonic Insecticides and Invertebrate Species Endangerment (Neonikotidni insekticidi i opasnosti za vrste beskralježnjaka), Pierre Mineau. Modul u zbirci Earth Systems and Environmental Sciences. 2021.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128211397001264.

(17)  Kanadska regulatorna agencija za zaštitu bilja. Re-evaluation Decision RVD2019-05, Clothianidin and Its Associated End-use Products: Pollinator Re-evaluation (Odluka o ponovnoj procjeni RVD2019-05, Klotianidin i njegovi povezani proizvodi za krajnju uporabu: Ponovna procjena oprašivača). Regulatorna agencija za zaštitu bilja, 11. travnja 2019. ISSN: 1925-0886.

(18)  Kanadska regulatorna agencija za zaštitu bilja. Re-evaluation Decision RVD2019-04, Thiamethoxam and Its Associated End-use Products: Pollinator Re-evaluation (Odluka o ponovnoj procjeni RVD2019-04, Tiametoksam i njegovi povezani proizvodi za krajnju uporabu: Ponovna procjena oprašivača). Regulatorna agencija za zaštitu bilja, 11. travnja 2019. ISSN: 1925-0886.

(19)  Ministerio de Ganadería, Agricultura y Pesca de Paraguay. Resolución N° 503/019 DGSA Modificación de etiquetas para los Productos Fitosanitarios a base de los ingredientes activos Clotianidina, Imidacloprid, Tiametoxan y Clorpirifos. Prosinac 2019.

(20)  Australsko tijelo za pesticide i veterinarske lijekove. Ponovno razmatranje odobrenja i registracija neonikotinoida. Commonwealth of Australia Gazette br. APVMA 23, studeni 2019. https://apvma.gov.au/sites/default/files/apvma_gazette_23_19_november_2019.pdf.

(21)  Novozelandsko tijelo za zaštitu okoliša. Application to decide whether there are grounds for reassessment of the neonicotinoids clothianidin, thiamethoxam, imidacloprid, thiacloprid, and acetamiprid (Zahtjev za donošenje odluke o tome postoje li razlozi za ponovnu procjenu neonikotinoida klotianidina, tiametoksama, imidakloprida, tiakloprida i acetamiprida) (APP203949). Prosinac 2019. https://www.epa.govt.nz/assets/FileAPI/hsno-ar/APP203949/APP203949_Final_Neonicotinoids_Decision_16-12-2019.pdf.

(22)  Agencija Sjedinjenih Američkih Država za zaštitu okoliša. Proposed Interim Registration Review Decision Case Numbers 7620 and 7614 (Predložena odluka o privremenom preispitivanju predmeta br. 7620 i 7614). Referentni brojevi EPA-HQ-OPP-2011-0865 i EPA-HQ-OPP-2011-0581. Siječanj 2020.

(23)  Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane. SL L 31, 1.2.2002., str. 1.

(24)  https://www.cbd.int/doc/decisions/cop-14/cop-14-dec-06-en.pdf.

(25)  FAO. 2019. The State of the World’s Biodiversity for Food and Agriculture (Stanje globalne bioraznolikosti u području hrane i poljoprivrede), J. Bélanger & D. Pilling (ur.). Komisija FAO-a za procjene genetskih resursa za hranu i poljoprivredu. Rim. 572 str. https://www.fao.org/3/CA3129EN/CA3129EN.pdf.

(26)  Effects of decreases of animal pollinators on human nutrition and global health: a modelling analysis. (Učinci smanjenja broja životinja oprašivača na prehranu ljudi i globalno zdravlje: analiza modeliranja), MR Smith, GM Singh, D Mozaffarian, SS Myers. The Lancet 386, izdanje 10007; 2015. doi: 10.1016/S0140-6736(15)61085-6.

(27)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Europski plan za borbu protiv raka. COM (2021) 44. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/HTML/?uri=CELEX:52021DC0044&from=en.

(28)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: Strategija „od polja do stola” za pravedan, zdrav i ekološki prihvatljiv prehrambeni sustav. COM (2020) 381. http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=CELEX%3A52015PC0337.


PRILOG

Prilozi II. i V. Uredbi (EZ) br. 396/2005 mijenjaju se kako slijedi:

1.

u Prilogu II. brišu se stupci za klotianidin i tiametoksam;

2.

u Prilogu V. dodaju se stupci koji se odnose na klotianidin i tiametoksam:

„Ostaci pesticida i maksimalne razine ostataka (mg/kg)

Brojčana oznaka

Skupine i primjeri pojedinačnih proizvoda na koje se odnose maksimalne razine ostataka (MRO)  (1)

Klotianidin

Tiametoksam

(1)

(2)

(3)

(4)

0100000

VOĆE, SVJEŽE ili SMRZNUTO; ORAŠASTI PLODOVI

0,01  (*)

0,01  (*)

0110000

Agrumi

 

 

0110010

Grejp

 

 

0110020

Naranča

 

 

0110030

Limun

 

 

0110040

Limeta

 

 

0110050

Mandarina

 

 

0110990

Ostalo (2)

 

 

0120000

Orašasti plodovi

 

 

0120010

Bademi

 

 

0120020

Brazilski orasi

 

 

0120030

Indijski oraščići

 

 

0120040

Kesteni

 

 

0120050

Kokosovi orasi

 

 

0120060

Lješnjaci

 

 

0120070

Makadamije/australski oraščići

 

 

0120080

Pekan orasi

 

 

0120090

Pinjoli

 

 

0120100

Pistacije

 

 

0120110

Orasi

 

 

0120990

Ostalo (2)

 

 

0130000

Jezgričavo voće

 

 

0130010

Jabuka

 

 

0130020

Kruška

 

 

0130030

Dunja

 

 

0130040

Mušmula

 

 

0130050

Nešpula/japanska mušmula

 

 

0130990

Ostalo (2)

 

 

0140000

Koštuničavo voće

 

 

0140010

Marelica

 

 

0140020

Trešnja (slatka)

 

 

0140030

Breskva

 

 

0140040

Šljiva

 

 

0140990

Ostalo (2)

 

 

0150000

Bobičasto i sitno voće

 

 

0151000

(a)

grožđe

 

 

0151010

Stolno grožđe

 

 

0151020

Vinsko grožđe

 

 

0152000

(b)

jagode

 

 

0153000

(c)

jagodičasto voće

 

 

0153010

Kupine

 

 

0153020

Ostružnice

 

 

0153030

Maline (crvene i žute)

 

 

0153990

Ostalo (2)

 

 

0154000

(d)

drugo sitno voće i bobice

 

 

0154010

Borovnice

 

 

0154020

Brusnice

 

 

0154030

Ribizi (bijeli, crni i crveni)

 

 

0154040

Ogrozd (crveni, zeleni i žuti)

 

 

0154050

Šipak

 

 

0154060

Dud (bijeli i crni)

 

 

0154070

Azarola/mediteranska mušmula/mušmulasti glog

 

 

0154080

Bobice bazge

 

 

0154990

Ostalo (2)

 

 

0160000

Razno voće

 

 

0161000

(a)

s jestivom korom

 

 

0161010

Datulja

 

 

0161020

Smokva

 

 

0161030

Stolna maslina

 

 

0161040

Kumkvat

 

 

0161050

Karambola

 

 

0161060

Kaki/japanska jabuka

 

 

0161070

Jamun

 

 

0161990

Ostalo (2)

 

 

0162000

(b)

s nejestivom korom, manje

 

 

0162010

Kivi (crveni, zeleni i žuti)

 

 

0162020

Liči

 

 

0162030

Marakuja

 

 

0162040

Indijska smokva/plod kaktusa

 

 

0162050

Zvjezdasta jabuka

 

 

0162060

Virginijski draguni/Virginijski kaki

 

 

0162990

Ostalo (2)

 

 

0163000

(c)

s nejestivom korom, veće

 

 

0163010

Avokado

 

 

0163020

Banana

 

 

0163030

Mango

 

 

0163040

Papaja

 

 

0163050

Nar/šipak

 

 

0163060

Tropska jabuka

 

 

0163070

Guava

 

 

0163080

Ananas

 

 

0163090

Kruhovac

 

 

0163100

Durian

 

 

0163110

Bodljikava anona/guanabana

 

 

0163990

Ostalo (2)

 

 

0200000

POVRĆE, SVJEŽE ili SMRZNUTO

 

 

0210000

Korjenasto i gomoljasto povrće

0,01  (*)

0,01  (*)

0211000

(a)

krumpir

 

 

0212000

(b)

tropsko korjenasto i gomoljasto povrće

 

 

0212010

Kasava/manioka

 

 

0212020

Slatki krumpir

 

 

0212030

Jam

 

 

0212040

Maranta

 

 

0212990

Ostalo (2)

 

 

0213000

(c)

ostalo korjenasto i gomoljasto povrće osim šećerne repe

 

 

0213010

Cikla

 

 

0213020

Mrkva

 

 

0213030

Celer korjenaš

 

 

0213040

Hren

 

 

0213050

Čičoka

 

 

0213060

Pastrnjak

 

 

0213070

Korijen peršina

 

 

0213080

Rotkve

 

 

0213090

Turovac/bijeli korijen

 

 

0213100

Stočna koraba

 

 

0213110

Repa

 

 

0213990

Ostalo (2)

 

 

0220000

Lukovičasto povrće

0,01  (*)

0,01  (*)

0220010

Češnjak

 

 

0220020

Crveni luk

 

 

0220030

Ljutika

 

 

0220040

Mladi luk i velški luk

 

 

0220990

Ostalo (2)

 

 

0230000

Plodovito povrće

0,01  (*)

0,01  (*)

0231000

(a)

Solanaceae (pomoćnice) i Malvaceae (sljezovke)

 

 

0231010

Rajčica

 

 

0231020

Paprika

 

 

0231030

Patlidžan

 

 

0231040

Bamija

 

 

0231990

Ostalo (2)

 

 

0232000

(b)

tikvenjače s jestivom korom

 

 

0232010

Krastavac

 

 

0232020

Mali krastavac za kiseljenje

 

 

0232030

Tikvice

 

 

0232990

Ostalo (2)

 

 

0233000

(c)

tikvenjače s nejestivom korom

 

 

0233010

Dinja

 

 

0233020

Bundeva

 

 

0233030

Lubenica

 

 

0233990

Ostalo (2)

 

 

0234000

(d)

slatki kukuruz

 

 

0239000

(e)

ostalo plodovito povrće

 

 

0240000

Kupusnjače (uz izuzetak korijena kupusnjača i kultura kupusnjača s mladim listovima)

0,01  (*)

0,01  (*)

0241000

(a)

kupusnjače koje cvjetaju

 

 

0241010

Brokula

 

 

0241020

Cvjetača

 

 

0241990

Ostalo (2)

 

 

0242000

(b)

glavate kupusnjače

 

 

0242010

Kelj pupčar

 

 

0242020

Glavati kupus

 

 

0242990

Ostalo (2)

 

 

0243000

(c)

lisnate kupusnjače

 

 

0243010

Pekinški kupus

 

 

0243020

Kelj

 

 

0243990

Ostalo (2)

 

 

0244000

(d)

korabe

 

 

0250000

Lisnato povrće, začinsko bilje i jestivi cvjetovi

 

 

0251000

(a)

salate i salatno bilje

0,01  (*)

0,01  (*)

0251010

Matovilac

 

 

0251020

Salata

 

 

0251030

Širokolisna endivija

 

 

0251040

Vrtna grbica te ostale klice i izdanci

 

 

0251050

Barica

 

 

0251060

Rikola

 

 

0251070

Crvena gorušica

 

 

0251080

Kulture s mladim listovima (uključujući vrste roda Brassica)

 

 

0251990

Ostalo (2)

 

 

0252000

(b)

špinat i slični listovi

0,01  (*)

0,01  (*)

0252010

Špinat

 

 

0252020

Tušt

 

 

0252030

Blitva

 

 

0252990

Ostalo (2)

 

 

0253000

(c)

listovi vinove loze i slične vrste

0,01  (*)

0,01  (*)

0254000

(d)

potočarke

0,01  (*)

0,01  (*)

0255000

(e)

cikorije

0,01  (*)

0,01  (*)

0256000

(f)

začinsko bilje i jestivi cvjetovi

0,02  (*)

0,02  (*)

0256010

Vrtna krasuljica

 

 

0256020

Vlasac

 

 

0256030

Lišće celera

 

 

0256040

Peršin

 

 

0256050

Kadulja

 

 

0256060

Ružmarin

 

 

0256070

Majčina dušica/timijan

 

 

0256080

Bosiljak i jestivi cvjetovi

 

 

0256090

Lovor

 

 

0256100

Estragon

 

 

0256990

Ostalo (2)

 

 

0260000

Mahunarke

0,01  (*)

0,01  (*)

0260010

Grah (s mahunama)

 

 

0260020

Grah (bez mahuna)

 

 

0260030

Grašak (s mahunama)

 

 

0260040

Grašak (bez mahuna)

 

 

0260050

Leća

 

 

0260990

Ostalo (2)

 

 

0270000

Stabljičasto povrće

0,01  (*)

0,01  (*)

0270010

Šparoge

 

 

0270020

Karda

 

 

0270030

Trakasti celer

 

 

0270040

Slatki komorač

 

 

0270050

Artičoka

 

 

0270060

Poriluk

 

 

0270070

Rabarbara

 

 

0270080

Mladice bambusa

 

 

0270090

Palmine srčike

 

 

0270990

Ostalo (2)

 

 

0280000

Gljive, mahovine i lišajevi

0,01  (*)

0,01  (*)

0280010

Kultivirane gljive

 

 

0280020

Divlje gljive

 

 

0280990

Mahovine i lišajevi

 

 

0290000

Alge i prokariotski organizmi

0,01  (*)

0,01  (*)

0300000

MAHUNARKE

0,01  (*)

0,01  (*)

0300010

Grah

 

 

0300020

Leća

 

 

0300030

Grašak

 

 

0300040

Lupine

 

 

0300990

Ostalo (2)

 

 

0400000

SJEME ULJARICA I PLODOVI ULJARICA

0,01  (*)

0,01  (*)

0401000

Sjeme uljarica

 

 

0401010

Sjemenke lana

 

 

0401020

Kikiriki

 

 

0401030

Sjemenke maka

 

 

0401040

Sjemenke sezama

 

 

0401050

Sjemenke suncokreta

 

 

0401060

Sjemenke uljane repice

 

 

0401070

Soja

 

 

0401080

Sjemenke gorušice

 

 

0401090

Sjemenke pamuka

 

 

0401100

Bučine sjemenke

 

 

0401110

Sjemenke šafranike

 

 

0401120

Sjemenke borača

 

 

0401130

Sjemenke zubastog lanka

 

 

0401140

Sjemenke konoplje

 

 

0401150

Ricinus

 

 

0401990

Ostalo (2)

 

 

0402000

Plodovi uljarica

 

 

0402010

Masline za proizvodnju ulja

 

 

0402020

Koštice uljne palme

 

 

0402030

Plodovi uljne palme

 

 

0402040

Kapok

 

 

0402990

Ostalo (2)

 

 

0500000

ŽITARICE

0,01  (*)

0,01  (*)

0500010

Ječam

 

 

0500020

Heljda i ostale pseudožitarice

 

 

0500030

Kukuruz

 

 

0500040

Proso

 

 

0500050

Zob

 

 

0500060

Riža

 

 

0500070

Raž

 

 

0500080

Sirak

 

 

0500090

Pšenica

 

 

0500990

Ostalo (2)

 

 

0600000

ČAJEVI, KAVA, BILJNE INFUZIJE, KAKAO I ROGAČI

 

 

0610000

Čajevi

0,05  (*)

0,05  (*)

0620000

Zrna kave

0,05  (*)

0,05  (*)

0630000

Biljne infuzije

0,05  (*)

0,05  (*)

0631000

(a)

iz cvjetova

 

 

0631010

Rimska kamilica

 

 

0631020

Hibiskus

 

 

0631030

Ruža

 

 

0631040

Jasmin

 

 

0631050

Lipa

 

 

0631990

Ostalo (2)

 

 

0632000

(b)

iz listova i začinskog bilja

 

 

0632010

Jagoda

 

 

0632020

Rooibos

 

 

0632030

Mate čaj/maté

 

 

0632990

Ostalo (2)

 

 

0633000

(c)

iz korijena

 

 

0633010

Odoljen

 

 

0633020

Ginseng

 

 

0633990

Ostalo (2)

 

 

0639000

(d)

iz svih drugih dijelova biljke

 

 

0640000

Kakao u zrnu

0,02  (*)

0,02  (*)

0650000

Rogač

0,05  (*)

0,05  (*)

0700000

HMELJ

0,05  (*)

0,05  (*)

0800000

ZAČINI

 

 

0810000

Začini od sjemenki

0,05  (*)

0,05  (*)

0810010

Anis

 

 

0810020

Crni kim

 

 

0810030

Celer

 

 

0810040

Korijandar

 

 

0810050

Kumin

 

 

0810060

Kopar

 

 

0810070

Komorač

 

 

0810080

Grozdasta piskavica/grčka djetelina

 

 

0810090

Muškatni oraščić

 

 

0810990

Ostalo (2)

 

 

0820000

Začini od plodova

0,05  (*)

0,05  (*)

0820010

Piment

 

 

0820020

Sečuanski papar

 

 

0820030

Kim

 

 

0820040

Kardamom

 

 

0820050

Bobice kleke/borovice

 

 

0820060

Papar (bijeli, crni i zeleni)

 

 

0820070

Vanilija

 

 

0820080

Tamarind/indijska datulja

 

 

0820990

Ostalo (2)

 

 

0830000

Začini od kore

0,05  (*)

0,05  (*)

0830010

Cimet

 

 

0830990

Ostalo (2)

 

 

0840000

Začini od korijena i podanaka (rizoma)

 

 

0840010

Slatki korijen

0,05  (*)

0,05  (*)

0840020

Đumbir (10)

 

 

0840030

Kurkuma

0,05  (*)

0,05  (*)

0840040

Hren (11)

 

 

0840990

Ostalo (2)

0,05  (*)

0,05  (*)

0850000

Začini od pupoljaka

0,05  (*)

0,05  (*)

0850010

Klinčić

 

 

0850020

Kapari

 

 

0850990

Ostalo (2)

 

 

0860000

Začini od tučka

0,05  (*)

0,05  (*)

0860010

Šafran

 

 

0860990

Ostalo (2)

 

 

0870000

Začini od ljuski

0,05  (*)

0,05  (*)

0870010

Muškatni orah

 

 

0870990

Ostalo (2)

 

 

0900000

BILJKE BOGATE ŠEĆEROM

0,01  (*)

0,01  (*)

0900010

Korijen šećerne repe

 

 

0900020

Šećerna trska

 

 

0900030

Korijen cikorije

 

 

0900990

Ostalo (2)

 

 

1000000

PROIZVODI ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA – KOPNENE ŽIVOTINJE

 

 

1010000

Proizvodi od

0,02  (*)

0,02  (*)

1011000

(a)

svinje

 

 

1011010

Mišić

 

 

1011020

Masno tkivo

 

 

1011030

Jetra

 

 

1011040

Bubreg

 

 

1011050

Jestive iznutrice (koje nisu jetra i bubreg)

 

 

1011990

Ostalo (2)

 

 

1012000

(b)

goveda

 

 

1012010

Mišić

 

 

1012020

Masno tkivo

 

 

1012030

Jetra

 

 

1012040

Bubreg

 

 

1012050

Jestive iznutrice (koje nisu jetra i bubreg)

 

 

1012990

Ostalo (2)

 

 

1013000

(c)

ovce

 

 

1013010

Mišić

 

 

1013020

Masno tkivo

 

 

1013030

Jetra

 

 

1013040

Bubreg

 

 

1013050

Jestive iznutrice (koje nisu jetra i bubreg)

 

 

1013990

Ostalo (2)

 

 

1014000

(d)

koze

 

 

1014010

Mišić

 

 

1014020

Masno tkivo

 

 

1014030

Jetra

 

 

1014040

Bubreg

 

 

1014050

Jestive iznutrice (koje nisu jetra i bubreg)

 

 

1014990

Ostalo (2)

 

 

1015000

(e)

konja

 

 

1015010

Mišić

 

 

1015020

Masno tkivo

 

 

1015030

Jetra

 

 

1015040

Bubreg

 

 

1015050

Jestive iznutrice (koje nisu jetra i bubreg)

 

 

1015990

Ostalo (2)

 

 

1016000

(f)

peradi

 

 

1016010

Mišić

 

 

1016020

Masno tkivo

 

 

1016030

Jetra

 

 

1016040

Bubreg

 

 

1016050

Jestive iznutrice (koje nisu jetra i bubreg)

 

 

1016990

Ostalo (2)

 

 

1017000

(g)

ostalih kopnenih životinja iz uzgoja

 

 

1017010

Mišić

 

 

1017020

Masno tkivo

 

 

1017030

Jetra

 

 

1017040

Bubreg

 

 

1017050

Jestive iznutrice (koje nisu jetra i bubreg)

 

 

1017990

Ostalo (2)

 

 

1020000

Mlijeko

0,01  (*)

0,01  (*)

1020010

Krava

 

 

1020020

Ovca

 

 

1020030

Koza

 

 

1020040

Kobila

 

 

1020990

Ostalo (2)

 

 

1030000

Ptičja jaja

0,01  (*)

0,01  (*)

1030010

Kokoš

 

 

1030020

Patka

 

 

1030030

Guska

 

 

1030040

Prepelica

 

 

1030990

Ostalo (2)

 

 

1040000

Med i ostali proizvodi pčelarstva (7)

0,05  (*)

0,05  (*)

1050000

Vodozemci i gmazovi

0,01  (*)

0,01  (*)

1060000

Kopneni beskralježnjaci

0,01  (*)

0,01  (*)

1070000

Divlji kopneni kralježnjaci

0,01  (*)

0,01  (*)

1100000

PROIZVODI ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA – RIBA, RIBLJI PROIZVODI I SVI OSTALI MORSKI I SLATKOVODNI PREHRAMBENI PROIZVODI (8)

 

 

1200000

PROIZVODI ILI NJIHOV DIO NAMIJENJENI ISKLJUČIVO ZA PROIZVODNJU HRANE ZA ŽIVOTINJE (8)

 

 

1300000

PRERAĐENI PREHRAMBENI PROIZVODI (9)

 

 


(*)  Označava donju granicu analitičkog određivanja

(1)  Cjeloviti popis proizvoda biljnog i životinjskog podrijetla na koje se odnose MRO-i nalazi se u Prilogu I.”


Top