Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1288R(01)

Ispravak Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1288 оd 6. travnja 2022. o dopuni Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju sadržaj i prikaz informacija o načelu „ne nanosi bitnu štetu”, sadržaj, metodologije i prikaz informacija o pokazateljima održivosti i štetnim učincima na održivost te sadržaj i prikaz informacija o promicanju okolišnih ili socijalnih obilježja i ciljeva održivih ulaganja u predugovornoj dokumentaciji, na internetskim stranicama i u periodičnim izvještajima (Službeni list Europske unije L 196 od 25. srpnja 2022.)

SL L 332, 27.12.2022, p. 1–74 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/1288/corrigendum/2022-12-27/oj

27.12.2022   

HR

Službeni list Europske unije

L 332/1


Ispravak Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1288 оd 6. travnja 2022. o dopuni Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju sadržaj i prikaz informacija o načelu „ne nanosi bitnu štetu”, sadržaj, metodologije i prikaz informacija o pokazateljima održivosti i štetnim učincima na održivost te sadržaj i prikaz informacija o promicanju okolišnih ili socijalnih obilježja i ciljeva održivih ulaganja u predugovornoj dokumentaciji, na internetskim stranicama i u periodičnim izvještajima

( Službeni list Europske unije L 196 od 25. srpnja 2022 .)

Na stranici 1., tekst Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/1288 оd 6. travnja 2022. o dopuni Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju sadržaj i prikaz informacija o načelu „ne nanosi bitnu štetu”, sadržaj, metodologije i prikaz informacija o pokazateljima održivosti i štetnim učincima na održivost te sadržaj i prikaz informacija o promicanju okolišnih ili socijalnih obilježja i ciljeva održivih ulaganja u predugovornoj dokumentaciji, na internetskim stranicama i u periodičnim izvještajima zamjenjuje se kako slijedi:

DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2022/...

оd 6.4.2022.

o dopuni Uredbe (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju sadržaj i prikaz informacija o načelu „ne nanosi bitnu štetu”, sadržaj, metodologije i prikaz informacija o pokazateljima održivosti i štetnim učincima na održivost, te sadržaj i prikaz informacija o promicanju okolišnih ili socijalnih obilježja i ciljeva održivih ulaganja u predugovornoj dokumentaciji, na internetskim stranicama i u periodičnim izvještajima

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2019/2088 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o objavama povezanima s održivosti u sektoru financijskih usluga (1), a posebno njezin članak 2.a stavak 3., članak 4. stavak 6. treći podstavak i stavak 7. drugi podstavak, članak 8. stavak 3. četvrti podstavak, članak 9. stavak 5. četvrti podstavak, članak 10. stavak 2. četvrti podstavak i članak 11. stavak 4. četvrti podstavak,

budući da:

(1)

Objave informacija o održivosti u sektoru financijskih usluga trebale bi biti dovoljno jasne, sažete i uočljive kako bi se ulagateljima omogućilo donošenje utemeljenih odluka. U tu bi svrhu krajnji ulagatelji trebali imati pristup pouzdanim podacima koje mogu pravodobno i učinkovito iskoristiti i analizirati. Informacije u tim objavama trebalo bi stoga preispitati i revidirati u skladu s direktivama, uredbama i nacionalnim odredbama iz članka 6. stavka 3. i članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088. Osim toga, trebalo bi utvrditi pravila o objavama na internetskim stranicama ako je takva objava propisana Uredbom (EU) 2019/2088.

(2)

Sadržaj i prikaz informacija u objavama povezanima s održivosti koje se odnose na financijske proizvode u kojima se upućuje na košaricu indeksa trebali bi krajnjim ulagateljima omogućiti detaljan uvid u obilježja tih financijskih proizvoda. Stoga se informacije u objavama o održivosti koje se odnose na indeks koji je utvrđen kao referentna vrijednost, a sastoji se od košarice indeksa, trebaju odnositi i na košaricu i na svaki indeks u toj košarici.

(3)

Za krajnje ulagatelje koje zanimaju rezultati održivosti koje postižu sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici važna je sveobuhvatnost informacija koje sudionici na financijskim tržištima objave o glavnim štetnim učincima svojih odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti i informacija koje financijski savjetnici objave o glavnim štetnim učincima svojih savjeta o ulaganjima ili osiguranju na čimbenike održivosti. Te bi se informacije stoga trebale odnositi na izravna i neizravna ulaganja u imovinu.

(4)

Potrebno je osigurati da se objavljene informacije mogu jednostavno uspoređivati i da se pokazatelji glavnih štetnih učinaka odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti mogu lako razumjeti. Takva usporedivost i razumljivost mogu se poboljšati uvede li se razlika između pokazatelja glavnih štetnih učinaka koji uvijek dovode do glavnih štetnih učinaka, s jedne strane, i dodatnih pokazatelja štetnih učinaka na čimbenike održivosti koji su glavni za sudionike na financijskim tržištima, s druge strane. Važno je međutim omogućiti da se štetni učinci odluka o ulaganjima na klimu ili druge čimbenike održivosti smatraju jednako važnima kao štetni učinci odluka o ulaganjima na socijalna, radna i ljudska prava te na čimbenike održivosti koji se odnose na suzbijanje korupcije ili podmićivanja. Stoga bi se dodatni pokazatelji glavnih štetnih učinaka trebali odnositi barem na jedan od tih čimbenika. Kako bi se osigurala koherentnost s drugim objavama informacija o održivosti, pokazatelji glavnih štetnih učinaka trebali bi, ako je relevantno, sadržavati standardizirane parametre i temeljiti se na pokazateljima iz Delegirane uredbe Komisije (EU) 2020/1818 (2) i Delegirane uredbe Komisije (EU) 2021/2139 (3).

(5)

Kako bi se dodatno poboljšala usporedivost informacija koje se objavljuju, informacije o glavnim štetnim učincima trebale bi se odnositi na ista referentna razdoblja od 1. siječnja do 31. prosinca prethodne godine i trebale bi se svake godine objavljivati do istog datuma, 30. lipnja. Moguće je, međutim, da će se portfelji ulaganja sudionika na financijskim tržištima redovito mijenjati tijekom tih referentnih razdoblja. Stoga bi glavne štetne učinke trebalo određivati barem na četiri specifična datuma u određenom referentnom razdoblju, a prosječni bi rezultat trebalo objavljivati jedanput godišnje. Kako bi se ulagateljima omogućilo da uspoređuju kako su sudionici na financijskim tržištima tijekom vremena uzimali u obzir glavne štetne učinke, sudionici na financijskim tržištima trebali bi objavljivati povijesnu godišnju usporedbu svojih izvještaja za barem pet prethodnih referentnih razdoblja, ako su dostupni.

(6)

Tretman sudionika na financijskim tržištima koji u određenoj godini po prvi put uzimaju u obzir glavne štetne učinke trebao bi biti pravedan, a istodobno bi trebalo omogućiti da krajnji ulagatelji prije donošenja odluka o ulaganjima dobiju dostatne informacije. Stoga bi ti sudionici na financijskim tržištima trebali objavljivati informacije o mjerama koje planiraju ili ciljevima koje su utvrdili za sljedeće referentno razdoblje kako bi se izbjegli ili smanjili glavni štetni učinci koje su utvrdili. Iz istog bi razloga trebali objavljivati i informacije o svojim politikama identifikacije i utvrđivanja važnosti glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti te o međunarodnim standardima koje će primjenjivati u tom referentnom razdoblju.

(7)

Krajnji ulagatelji bi, neovisno o državi članici svoje rezidentnosti, trebali moći uspoređivati objavljene glavne štetne učinke na čimbenike održivosti. Stoga bi sudionici na financijskim tržištima trebali za te ulagatelje objaviti sažetak svojih objava i na jeziku koji je uobičajen u međunarodnim financijama i na službenim jezicima država članica u kojima se financijski proizvodi tih sudionika na financijskim tržištima stavljaju na raspolaganje.

(8)

Financijski savjetnici koriste informacije o glavnim štetnim učincima na čimbenike održivosti koje objave sudionici na financijskim tržištima. Stoga bi informacije koje objave financijski savjetnici o tome jesu li i kako u svojim savjetima o ulaganjima ili osiguranju vodili računa o glavnim štetnim učincima na čimbenike održivosti trebale sadržavati jasan opis načina obrade informacija od sudionika na financijskim tržištima i uvrštenja u njihove savjete o ulaganjima ili osiguranju. Te kriterije ili pragove trebali bi osobito objavljivati financijski savjetnici koji se oslanjaju na kriterije ili pragove koji se odnose na glavne štetne učinke na čimbenike održivosti, a korišteni su za odabir financijskih proizvoda ili savjetovanje o financijskim proizvodima.

(9)

Parametri ugljičnog otiska nisu još potpuno razvijeni. Sudionici na financijskim tržištima koji, u skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EU) 2019/2088, u svojim objavama na razini subjekta navode stupanj usklađenosti svojih financijskih proizvoda s ciljevima Pariškog sporazuma donesenog u sklopu Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama („Pariški sporazum”) trebali bi stoga takve objave temeljiti na budućim klimatskim scenarijima.

(10)

Financijski proizvodi mogu promicati okolišna ili socijalna obilježja tako da se uzmu u obzir glavni štetni učinci na odluke o ulaganjima. U financijskim proizvodima koji za cilj imaju održivo ulaganje obvezno je, u okviru objava informacija o načelu „ne nanosi bitnu štetu”, uzeti u obzir pokazatelje održivosti u vezi sa štetnim učincima iz članka 7. stavaka 4. i 6. Uredbe (EU) 2019/2088. Zato bi sudionici na financijskim tržištima trebali u svojim objavama o održivosti naznačiti kako u tim financijskim proizvodima uzimaju u obzir glavne štetne učinke svojih odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti.

(11)

U članku 10. stavku 1. drugom podstavku Uredbe (EU) 2019/2088 propisuje se da sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja objavljuju informacije o tim obilježjima bez dovođenja u zabludu krajnjih ulagatelja. To podrazumijeva da sudionici na financijskim tržištima ne bi smjeli informacije o održivosti, među ostalim kategorizacijom proizvoda, objavljivati na način koji ne odražava kako financijski proizvod uistinu promiče ta okolišna ili socijalna obilježja. Stoga bi sudionici na financijskim tržištima trebali objavljivati samo one kriterije za odabir temeljne imovine koji su obvezujući u postupku donošenja odluke u ulaganju, a ne kriterije koje po vlastitom nahođenju mogu zanemariti ili poništiti.

(12)

Financijski proizvodi koji promiču okolišna ili socijalna obilježja mogu se iskoristiti za ulaganja u široku lepezu temeljne imovine, od kojih neka sama po sebi nisu održiva ulaganja niti pridonose specifičnim okolišnim ili socijalnim obilježjima koja financijski proizvod promiče. Takva su ulaganja npr. instrumenti zaštite od rizika, neprovjerena ulaganja u svrhu diversifikacije, ulaganja za koja nedostaje podataka ili novca koji se drži kao dodatna likvidna sredstva. Sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje takve financijske proizvode trebali bi stoga biti potpuno transparentni o dodjeli temeljnih ulaganja za te kategorije ulaganja.

(13)

Financijski proizvodi mogu promicati okolišna ili socijalna obilježja na brojne načine, među ostalim u predugovornoj ili periodičnoj dokumentaciji, u svojem nazivu proizvoda ili marketinškoj komunikaciji o strategiji ulaganja, standardima financijskog proizvoda, oznakama koje nose ili primjenjivim uvjetima za automatsko upisivanje. Da bi se osigurala usporedivost i sveobuhvatnost okolišnih ili socijalnih obilježja koja se promiču, sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja trebali bi potvrditi informacije o promicanju okolišnih ili socijalnih obilježja u prilozima dokumentima ili informacijama iz članka 6. stavka 3. i članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088 o predugovornim i periodičnim objavama.

(14)

Financijski proizvodi koji promiču okolišna ili socijalna obilježja različito su ambiciozni u smislu održivosti. Zato bi, ako ti financijski proizvodi djelomično promiču održivo ulaganje, sudionici na financijskim tržištima trebali potvrditi tu činjenicu u prilozima dokumentima ili informacijama iz članka 6. stavka 3. i članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088 o predugovornim i periodičnim objavama kako bi krajnji ulagatelji mogli razumjeti različite stupnjeve održivosti i u tom smislu donositi utemeljene odluke o ulaganjima.

(15)

Iako bi financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje trebalo koristiti samo za održiva ulaganja, takvi proizvodi se do izvjesne mjere mogu koristiti i za druga ulaganja, kada je to neophodno zbog specifičnih sektorskih pravila. Stoga je primjereno propisati objave informacija o iznosu i svrsi svih drugih ulaganja, tako da se može provjeriti onemogućuju li ta ulaganja ostvarenje cilja održivog ulaganja određenog financijskog proizvoda.

(16)

Brojni financijski proizvodi ovise o strategiji isključivanja na temelju okolišnih ili socijalnih kriterija. Krajnji ulagatelji bi trebali dobiti informacije potrebne za procjenu učinaka takvih kriterija na odluke o ulaganjima i učinaka takvih strategija isključivanja na sastav nastalog portfelja. Tržišna praksa pokazuje da su se neke strategije isključivanja pokazale djelotvornima, iako te strategije ustvari dovode do isključenja samo ograničenog broja ulaganja. Stoga se treba osvrnuti na „manipulativni zeleni marketing” koji je osobito praksa stjecanja nepoštene konkurentske prednosti preporučivanjem financijskog proizvoda kao prihvatljivog za okoliš ili održivog, iako ustvari taj financijski proizvod ne ispunjava osnovne okolišne ili druge standarde održivosti. Kako bi se spriječili zavaravajuća prodaja i manipulativni zeleni marketing, a krajnjim ulagateljima omogućilo bolje razumijevanje učinaka strategija isključivanja koje se primjenjuju u nekim financijskim proizvodima, sudionici na financijskim tržištima trebali bi sve preuzete obveze u smislu isključenih ulaganja, osobito kao obvezujuće elemente strategije ulaganja, potvrditi u informacijama o raspodjeli imovine i o pokazateljima održivosti koji se primjenjuju za mjerenje učinaka takvih strategija.

(17)

Cilj je Uredbe (EU) 2019/2088 smanjiti asimetriju informacija u odnosu nalogodavac – nalogoprimatelj koje se odnose na promicanje okolišnih ili socijalnih obilježja i ciljeva održivog ulaganja. Zato se tom uredbom za sudionike na financijskim tržištima propisuju predugovorne i redovite objave krajnjim ulagateljima kada djeluju kao nalogoprimatelji tih krajnjih ulagatelja. Da bi taj zahtjev bio potpuno djelotvoran, sudionici na financijskim tržištima trebali bi tijekom životnog ciklusa financijskog proizvoda pratiti usklađenost tog proizvoda s okolišnim ili socijalnim obilježjima ili s ciljem održivog ulaganja. Stoga bi sudionici na financijskim tržištima trebali u svojim objavama na internetskim stranicama objasniti mehanizme unutarnje ili vanjske kontrole koji su uvedeni radi kontinuiranog praćenja takve usklađenosti.

(18)

U Uredbi (EU) 2019/2088 navodi se da je procjena praksi dobrog upravljanja sastavni dio financijskih proizvoda koji promiču okolišna ili socijalna obilježja ili za cilj imaju održivo ulaganje. Zato bi sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja ili za cilj imaju održivo ulaganje trebali objavljivati informacije o svojim politikama za procjenu praksi dobrog upravljanja u društvima u koja se ulaže.

(19)

U članku 8. stavku 1. točki (b) Uredbe (EU) 2019/2088 propisuje se da sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja i u kojima je indeks određen kao referentna vrijednost, objavljuju informacije o tome je li i na koji je način taj indeks usklađen s tim obilježjima. S druge strane, u članku 9. stavku 1. Uredbe (EU) 2019/2088 propisuje se da sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje i utvrđen indeks kao referentnu vrijednost objavljuju informacije o tome kako je taj indeks usklađen s tim ciljem ulaganja i zašto se i kako razlikuje od šireg tržišnog indeksa. Zato bi sudionici na financijskim tržištima za takve proizvode trebali jasno pokazati da je utvrđeni indeks primjeren za ostvarenje navedenog cilja održivog ulaganja i da se strategijom tog financijskog proizvoda osigurava njegova kontinuirana usklađenost s tim indeksom. Stoga bi za takve financijske proizvode glavne metodološke informacije trebalo objaviti na razini indeksa.

(20)

Sudionici na financijskim tržištima mogu primjenjivati razne metode ulaganja ne bi li osigurali da financijski proizvodi koje stavljaju na raspolaganje ostvaruju okolišna ili socijalna obilježja ili cilj održivog ulaganja. Sudionici na financijskim tržištima mogu izravno ili neizravno ulagati u vrijednosne papire koje su izdala društva u koja se ulaže. Sudionici na financijskim tržištima trebali bi biti transparentni o udjelima svojih izravnih i neizravnih ulaganja. Sudionici na financijskim tržištima osobito bi trebali objasniti kako je korištenje izvedenica u skladu s okolišnim ili socijalnim obilježjima koje financijski proizvod promiče ili s ciljem održivog ulaganja.

(21)

Da bi se krajnjim ulagateljima zajamčila jasnoća, u predugovornim informacijama o financijskim proizvodima koji promiču okolišna ili socijalna obilježja trebalo bi jasno, u obliku izjave, naznačiti da takvi proizvodi nemaju za cilj održivo ulaganje. U istu bi svrhu, a i da bi se osigurali jednaki uvjeti kao za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje, u predugovornim, internetskim i periodičnim informacijama o proizvodima koji promiču okolišna ili socijalna obilježja trebalo navesti i udio održivih ulaganja.

(22)

U članku 2. točki 17. Uredbe (EU) 2019/2088 održivo ulaganje je definirano kao ulaganje u ekonomsku djelatnost kojom se doprinosi ostvarenju okolišnih ili socijalnih ciljeva ili ulaganje u ljudski kapital ili gospodarski ili socijalno ugrožene zajednice, pod uvjetom da se takvim ulaganjima ne nanosi bitna šteta bilo kojem od tih ciljeva i da društva u koja se ulaže slijede prakse dobrog upravljanja. Načelo „ne nanosi bitnu štetu” osobito je važno za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje jer je njihov cilj usklađenosti s tim načelom nužan kriterij na temelju kojeg se procjenjuje je li ulaganjem ostvaren cilj održivog ulaganja. To je načelo međutim relevantno i za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja ako se koriste za održiva ulaganja jer bi sudionici na financijskim tržištima trebali objaviti udio izvršenih održivih ulaganja. Sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja i koji djelomično čine održiva ulaganja ili financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje trebali bi stoga objaviti informacije koje se odnose na načelo „ne nanosi bitnu štetu”. Načelo „ne nanosi bitnu štetu” povezano je s objavama informacija o glavnim štetnim učincima odluka o ulaganju na čimbenike održivosti. Zato bi u objavama informacija o financijskim proizvodima o načelu „ne nanosi bitnu štetu” trebalo objasniti kako se vodilo računa o pokazateljima štetnih učinaka. Osim toga, budući da su te objave blisko povezane s Uredbom (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća (4), primjereno je propisati dodatne informacije o usklađenosti ulaganja s minimalnim zaštitnim mjerama iz te uredbe.

(23)

Da bi krajnji ulagatelji mogli bolje razumjeti ponuđene strategije ulaganja, sudionici na financijskim tržištima trebali bi objave informacija o održivosti na internetskim stranicama iskoristiti za detaljniju obradu tema koje su sažeto objavljene u predugovornoj dokumentaciji i navesti dodatne informacije relevantne za krajnje ulagatelje. Prije zaključenja ugovora sudionici na financijskim tržištima trebali bi obavijestiti krajnje ulagatelje o činjenici da se detaljnije informacije o proizvodu mogu pronaći na određenoj internetskoj stranici i dati im poveznicu na te informacije.

(24)

Objave o informacijama o proizvodima na internetskim stranicama trebale bi sadržavati dodatne detalje o strategiji ulaganja primijenjenoj za dotični financijski proizvod, uključujući politiku za procjenu dobrog upravljanja u društvima u koja se ulaže, te metodologije na temelju kojih je mjereno ostvaruje li financijski proizvod okolišna ili socijalna obilježja ili cilj održivog ulaganja. Osim toga, sudionici na financijskim tržištima trebali bi na svojim internetskim stranicama objaviti jasan, sažet i razumljiv sažetak informacija uvrštenih u periodične izvještaje.

(25)

Što se tiče sadržaja informacija u periodičnim objavama propisanima člankom 11. Uredbe (EU) 2019/2088, sudionici na financijskim tržištima trebali bi objaviti minimalan skup standardiziranih i usporedivih kvantitativnih i kvalitativnih pokazatelja o tome kako svaki financijski proizvod ostvaruje okolišna ili socijalna obilježja koja promiče ili cilj održivog ulaganja koji nastoji ostvariti. Ti bi pokazatelji trebali biti relevantni za strukturu i strategiju ulaganja financijskog proizvoda kako je opisano u predugovornim informacijama o financijskom proizvodu. Da bi se osigurala usklađenost predugovornih i periodičnih objava, sudionici na financijskim tržištima trebali bi u svojim periodičnim objavama osobito iskazati specifične pokazatelje održivosti navedene u predugovornim informacijama i koji su korišteni za mjerenje ostvarenja okolišnih ili socijalnih obilježja i cilja održivog ulaganja.

(26)

Krajnjim ulagateljima treba omogućiti jasan pregled ulaganja financijskog proizvoda. Sudionici na financijskim tržištima trebali bi stoga u periodične izvještaje propisane člankom 11. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti informacije o učincima 15 najuspješnijih ulaganja financijskog proizvoda. Ta najuspješnija ulaganja trebalo bi odabrati na temelju obračuna ulaganja za najveći udio ulaganja u referentnom razdoblju, pri čemu se obračuni provode u odgovarajućim intervalima kako bi bili reprezentativni za to referentno razdoblje. Međutim, ako je pola ukupnih ulaganja financijskog proizvoda manje od 15 ulaganja, sudionici na financijskim tržištima trebali bi dostaviti informacije samo o tim ulaganjima. Osim toga, da bi se osigurala adekvatna usporedivost tijekom vremena, sudionici na financijskim tržištima trebali bi objavljivati povijesnu godišnju usporedbu svojih izvještaja za barem pet prethodnih referentnih razdoblja, pod uvjetom da su dostupni izvještaji za ta referentna razdoblja.

(27)

Sudionici na financijskim tržištima koji stavljaju na raspolaganje financijske proizvode u kojima se za ostvarenje okolišnih ili socijalnih obilježja ili cilja održivog ulaganja koristi neka referentna vrijednost, trebali bi biti transparentni o tome kako, u nastojanju da se ostvare ta obilježja ili cilj, uspijevaju održati usklađenost financijskog proizvoda s utvrđenom referentnom vrijednosti. Iz tog razloga, a i da bi se potaknula usklađenost s objavama informacija o okolišnim, socijalnim i upravljačkim ciljevima na razini referentne vrijednosti propisanima Uredbom (EU) 2016/1011 Europskog Parlamenta i Vijeća (5), sudionici na financijskim tržištima trebali bi u svojim periodičnim izvještajima usporediti uspješnost dotičnog financijskog proizvoda i utvrđene referentne vrijednosti za sve relevantne pokazatelje održivosti na temelju kojih se može dokazati da je utvrđena referentna vrijednost usklađena s okolišnim ili socijalnim obilježjima tog financijskog proizvoda ili njegovim ciljem održivog ulaganja. Krajnji ulagatelji bi na temelju te usporedbe mogli jasno utvrditi rezultate održivosti financijskog proizvoda u odnosu na rezultate nekog redovnog proizvoda.

(28)

Krajnjim ulagateljima treba omogućiti da iskoriste prednosti objava informacija o održivosti koje se odnose na neki financijski proizvod koji nudi sudionik na financijskim tržištima iz neke druge države članice. Sudionici na financijskim tržištima trebali bi stoga sažetak informacija dostavljenih u tim objavama o održivosti objaviti na jeziku koji je uobičajen u međunarodnim financijama. Ako se financijski proizvod stavlja na raspolaganje izvan države članice u kojoj sudionik na financijskim tržištima ima poslovni nastan, sažetak tih informacija trebalo bi objaviti i na jednom od službenih jezika države članice u kojoj se taj financijski proizvod stavlja na raspolaganje.

(29)

Treba osigurati usporedivost izjave o glavnim štetnim učincima, predugovornih i periodičnih objava propisanih Uredbom (EU) 2019/2088 te da te informacije krajnjim ulagateljima budu lako razumljive. Stoga je primjereno utvrditi standardne obrasce za prikaz tih informacija. Iz istog bi razloga obrasci trebali sadržavati sažeta objašnjenja najvažnijih pojmova u tim obrascima.

(30)

U nekim financijskim proizvodima krajnjim ulagateljima se može nuditi niz temeljnih opcija ulaganja. Treba osigurati da krajnji ulagatelji budu informirani o potencijalnim rezultatima održivosti takvih proizvoda te obvezati sudionike na financijskim tržištima na dostavljanje informacija o tim opcijama kojima se promiču okolišna ili socijalna obilježja ili koje za cilj imaju održivo ulaganje. Iz tih bi informacija trebalo biti jasno da u financijskim proizvodima koji promiču okolišna ili socijalna obilježja stupanj ostvarenja tih okolišnih ili socijalnih obilježja tim proizvodima ovisi o udjelu opcija koje krajnji ulagatelj odabere, a koje promiču ta obilježja, kao i o razdoblju u kojem krajnji ulagatelj ulaže u te opcije. Iz tih bi informacija trebalo biti jasno i da u financijskim proizvodima koji za cilj imaju održivo ulaganje sve temeljne opcije ulaganja moraju za cilj imati održivo ulaganje. U nekim se financijskim proizvodima krajnjim ulagateljima nudi niz temeljnih opcija ulaganja, pri čemu je jedna ili više takvih opcija prihvatljiva kao financijski proizvod koji promiče okolišna ili socijalna obilježja. Da bi se zajamčila potpuna transparentnost, važno je osigurati da informacijama o tim financijskim proizvodima budu obuhvaćene i te opcije. Ima financijskih proizvoda u kojima jedna ili više temeljnih opcija ulaganja jesu financijski proizvodi koji za cilj imaju održivo ulaganje. I u tom bi slučaju informacijama o tim proizvodima trebale biti obuhvaćene i te opcije. Ima i financijskih proizvoda s jednom ili više temeljnih opcija ulaganja koje za cilj imaju održivo ulaganje, ali u kojima te opcije nisu financijski proizvodi kako su definirani u članku 2. točki 12. Uredbe (EU) 2019/2088. Budući da su te opcije dio ukupnog financijskog proizvoda iz područja primjene Uredbe (EU) 2019/2088 i da za cilj imaju održivo ulaganje, primjereno je propisati minimalne informacije koje treba dostaviti o njihovu cilju održivog ulaganja.

(31)

Predugovorne objave informacija o financijskim proizvodima u kojima se nudi niz temeljnih opcija ulaganja trebale bi sadržavati odgovarajuću količinu informacija o održivosti financijskog proizvoda u cjelini. Trebalo bi omogućiti da krajnji ulagatelji dobiju sažet popis temeljnih opcija ulaganja koje se odnose na održivost i jasnu uputu o tome gdje mogu pronaći informacije o tim opcijama koje se odnose na održivost. Taj bi popis trebao sadržavati odgovarajuću kategorizaciju tih temeljnih opcija ulaganja u smislu cilja održivog ulaganja i promicanja okolišnih ili socijalnih obilježja.

(32)

Uključe li se informacije o održivosti izravno u obliku priloga predugovornim objavama iz Uredbe (EU) 2019/2088, krajnji ulagatelji možda ne bi dobili jasnu i sažetu objavu jer se u financijskom proizvodu može nuditi široka lepeza temeljnih opcija ulaganja i odgovarajući broj priloga s informacijama. U takvim bi slučajevima trebalo dopustiti da se takve informacije dostavljaju upućivanjem na druge objave u skladu s direktivama, uredbama ili nacionalnim pravom. Slično tome bi se u periodičnim objavama o financijskim proizvodima u kojima se nudi niz temeljnih opcija ulaganja periodične informacije trebale odnositi samo na opcije u koje se ulaže jer se na temelju opcija u koje se zaista ulaže određuje u kojoj mjeri financijski proizvod ostvaruje okolišna ili socijalna obilježja koja promiče ili svoj cilj održivog ulaganja.

(33)

Uredbom (EU) 2020/852 izmijenjena je Uredba (EU) 2019/2088 utoliko što se propisuje da sudionici na financijskim tržištima u predugovorne i periodične objave financijskih proizvoda koji za cilj imaju održivo ulaganje i kojima se ulaže u ekonomsku djelatnost koja pridonosi okolišnom cilju u smislu članka 2. točke 17. te uredbe uključe informacije o okolišnom cilju iz Uredbe (EU) 2020/852 te opis načina i mjere u kojoj su ulaganja na kojima se temelji financijski proizvod usmjerena u okolišno održive ekonomske djelatnosti iz članka 3. te uredbe. Osim toga, Uredbom (EU) 2019/2088 propisuje se i da sudionici na financijskim tržištima u predugovorne i periodične objave financijskih proizvoda koji promiču okolišna ili socijalna obilježja uključe informacije propisane za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje i kojima se ulaže u ekonomsku djelatnost koja u smislu te uredbe pridonosi okolišnom cilju. Krajnjim ulagateljima treba omogućiti jednostavnu usporedbu financijskih proizvoda na osnovi razine ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti. Sudionici na financijskim tržištima trebali bi stoga, za potrebe članka 6. stavaka 1. i 2. te članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088, u priloge dokumentima ili informacijama iz članka 6. stavka 3. i članka 11. stavka 2. te uredbe uključiti grafičke prikaze takvih ulaganja na temelju standardiziranih pokazatelja, s tržišnom vrijednosti ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti u brojniku i tržišnom vrijednosti svih ulaganja u nazivniku. Kako bi se krajnjim ulagateljima omogućile pouzdane informacije, u brojniku bi trebala biti tržišna vrijednost ulaganja u društva u koja se ulaže koja predstavlja udio okolišno održivih ekonomskih djelatnosti tih društava u koja se ulaže te prihode od dužničkih vrijednosnih papira ako je prema uvjetima tih dužničkih vrijednosnih papira te prihode nužno iskoristiti za okolišno održive ekonomske djelatnosti. Kako bi se obuhvatila sva ulaganja kojima se mogu financirati okolišno održive ekonomske djelatnosti, u brojnik bi trebalo moći uključiti infrastrukturnu imovinu, nekretnine, sekuritizacijsku imovinu i ulaganja u druge financijske proizvode iz članka 5. prvog stavka i članka 6. prvog stavka Uredbe (EU) 2020/852. Budući da nema pouzdanih metodologija na temelju kojih se može utvrditi u kojoj su mjeri izloženosti koje proizlaze iz izvedenica izloženosti prema okolišno održivim ekonomskim djelatnostima, takve izloženosti ne bi trebale biti uključene u brojnik. U nazivniku bi trebala biti tržišna vrijednost svih ulaganja.

(34)

Zasad nema odgovarajuće metodologije na temelju koje bi se moglo izračunati u kojoj su mjeri izloženosti prema središnjim državama, središnjim bankama i nadnacionalnim izdavateljima („izloženosti prema državi”) izloženosti prema okolišno održivim ekonomskim djelatnostima. Radi bolje informiranosti krajnjih ulagatelja, primjereno je izračunati i grafički prikazati opseg ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti na dva načina. Prvi je da se u brojnik dopusti uključiti ulaganja u dužničke vrijednosne papire koje izdaju središnje države, središnje banke i nadnacionalni izdavatelji ako je prema uvjetima tih dužničkih vrijednosnih papira primitke nužno iskoristiti za okolišno održive ekonomske djelatnosti, a u nazivnik uključiti ulaganja u dužničke vrijednosne papire koje izdaju središnje države, središnje banke i nadnacionalni izdavatelji, neovisno o korištenju primitaka. Kako bi se krajnjim ulagateljima omogućile dodatne informacije za donošenje odluka o ulaganju, sudionici na financijskim tržištima trebali bi objasniti zašto određene izloženosti prema državi nisu izloženosti prema okolišno održivim ekonomskim djelatnostima, među ostalim ako je razlog nepostojanje odgovarajućih metodologija na temelju kojih se može izračunati u kojoj su mjeri te izloženosti izloženosti prema okolišno održivim ekonomskim djelatnostima. Drugi je način da se iz brojnika i nazivnika isključe izloženosti prema središnjim državama, što bi dodatno poboljšalo usporedivost financijskih proizvoda i krajnjim ulagateljima omogućilo da procijene u kojoj se mjeri financijskim proizvodima ulaže u okolišno održive ekonomske djelatnosti, bez izloženosti prema državi.

(35)

Sudionici na financijskim tržištima trebali bi se moći osloniti na treće osobe koje pružaju podatke ako poduzeća još nisu ispunila obvezu iz članka 8. Uredbe (EU) 2020/852 koja se odnosi na objavu informacije o tome kako su i u kojoj mjeri njihove aktivnosti povezane s ekonomskim djelatnostima koje se smatraju okolišno održivima u skladu s člancima 3. i 9. te uredbe. Sudionici na financijskim tržištima trebali bi ulaganja u društva u koja se ulaže na koja se ne primjenjuje zahtjev o objavljivanju informacija iz članka 8. Uredbe (EU) 2020/852 procjenjivati na temelju javno objavljenih podataka. Samo ako takvi podaci nisu dostupni, sudionicima na financijskim tržištima trebalo bi dopustiti korištenje podataka dobivenih izravno od društava u koja se ulaže ili od trećih osoba, u svakom slučaju pod uvjetom da su tako dobiveni podaci istovjetni podacima objavljenima u skladu s tim člankom 8.

(36)

Potrebno je osigurati da se uz financijske proizvode dosljedno objavljuju informacije o tome u kojoj su mjeri ulaganja u društva u koja se ulaže, a koja su nefinancijska poduzeća, ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti u skladu s člancima 3. i 9. Uredbe (EU) 2020/852. U tu bi svrhu sudionici na financijskim tržištima trebali odlučiti hoće li za izračun ključnog pokazatelja uspješnosti po financijskom proizvodu koristiti udio u prihodima, kapitalne ili operativne rashode i tu bi odluku trebali objaviti u prilozima dokumentima ili informacijama iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088. Kako bi se osigurala usporedivost financijskih proizvoda i krajnjim ulagateljima olakšalo razumijevanje, ključni pokazatelj uspješnosti trebali bi biti prihodi. Kapitalni ili operativni rashodi trebali bi se koristiti samo ako je to opravdano značajkama financijskog proizvoda, osobito ako kapitalni ili operativni rashodi dolično predstavljaju stupanj ulaganja tih financijskih proizvoda u okolišno održive ekonomske djelatnosti, i pod uvjetom da se to objasni. Ako se ulaže u financijska poduzeća, kako su definirana u članku 1. točki 8. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2021/2178 (6), usporedivost bi trebalo postići zahtjevom da se isti ključni pokazatelj uspješnosti primijeni za istu vrstu financijskog poduzeća. Za društva za osiguranje i društva za reosiguranje koja obavljaju djelatnosti neživotnog osiguranja trebalo bi omogućiti kombinaciju ključnih pokazatelja uspješnosti ulaganja i osiguranja u jedan ključni pokazatelj uspješnosti. Radi promicanja transparentnosti prema krajnjim ulagateljima potrebno je propisati da se periodičnim objavama informacija o tome kako se i u kojoj mjeri ulaganja na kojima se temelji financijski proizvod usmjeravaju na okolišno održive ekonomske djelatnosti omogući usporedba s ciljanim udjelima ulaganja u te ekonomske djelatnosti iskazanima u predugovornim objavama informacija. Kako bi se osigurala usporedivost i transparentnost, u periodičnim objavama trebalo bi navesti u kojoj su mjeri ulaganja u te ekonomske djelatnosti usmjerena na temelju prihoda te kapitalnih i operativnih rashoda.

(37)

Odredbe ove Uredbe blisko su uzajamno povezane jer se sve odnose na informacije koje su sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici dužni objaviti u objavama o održivosti u sektoru financijskih usluga propisanima Uredbom (EU) 2019/2088. Kako bi se osigurala usklađenost tih odredaba, koje bi trebale stupiti na snagu istodobno, te kako bi se sudionicima na financijskim tržištima i financijskim savjetnicima omogućio sveobuhvatan pregled njihovih obveza u skladu s tom uredbom, učinkovito je u jednu uredbu uključiti sve regulatorne tehničke standarde propisane člankom 2.a stavkom 3., člankom 4. stavkom 6. trećim podstavkom i stavkom 7. drugim podstavkom, člankom 8. stavkom 3. četvrtim podstavkom, člankom 9. stavkom 5. četvrtim podstavkom, člankom 10. stavkom 2. četvrtim podstavkom i člankom 11. stavkom 4. četvrtim podstavkom.

(38)

Ova se Uredba temelji na nacrtu regulatornih tehničkih standarda koji su Komisiji dostavili Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo, Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje i Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (europska nadzorna tijela).

(39)

Zajednički odbor europskih nadzornih tijela iz članka 54. Uredbe (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (7), članka 54. Uredbe (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (8) i članka 54. Uredbe (EU) br. 1095/2010 Europskog parlamenta i Vijeća (9) proveo je otvoreno javno savjetovanje o nacrtu regulatornih tehničkih standarda na kojem se temelji ova Uredba, analizirao je moguće povezane troškove i koristi te zatražio savjet Interesne skupine za bankarstvo osnovane u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća, Interesne skupine za osiguranje i reosiguranje osnovane u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća i Interesne skupine za vrijednosne papire i tržišta kapitala osnovane u skladu s člankom 37. Uredbe (EU) br. 1095/2010.

(40)

Sudionicima na financijskim tržištima i financijskim savjetnicima treba omogućiti da se prilagode zahtjevima utvrđenima u ovoj Delegiranoj uredbi. Stoga bi datum početka njezine primjene trebalo odgoditi do 1. siječnja 2023. Potrebno je, međutim, propisati da sudionici na financijskim tržištima koji uzimaju u obzir glavne štetne učinke odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti kako je navedeno u članku 4. stavku 1. točki (a) Uredbe (EU) 2019/2088, ili kako je propisano člankom 4. stavkom 3. ili 4. te uredbe, do 31. prosinca 2022., prvi put objave informacije o tim učincima na svojim internetskim stranicama u zasebnom odjeljku pod naslovom „Izjava o glavnim štetnim učincima odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti” do 30. lipnja 2023. za razdoblje od 1. siječnja 2022. do 31. prosinca 2022.,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

POGLAVLJE I.

DEFINICIJE I OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Definicije

Za potrebe ove Uredbe, primjenjuju se sljedeće definicije:

(1)

„financijsko poduzeće” znači UAIF kako je definiran u članku 4. stavku 1. točki (b) Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća (10), društvo za upravljanje kako je definirano u članku 2. stavku 1. točki (b) Direktive 2009/65/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (11), društvo za investicije kojem je odobrenje za rad izdano u skladu s člancima 27., 28. i 29. Direktive 2009/65/EZ i koje nije odabralo društvo za upravljanje kojem je odobrenje izdano u skladu s člancima 6., 7. i 8. te direktive, kreditna institucija kako je definirana u članku 4. stavku 1. točki 1. Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (12), investicijsko društvo kako je definirano u članku 4. stavku 1. točki 2. Uredbe (EU) br. 575/2013, društvo za osiguranje kako je definirano u članku 13. točki 1. Direktive 2009/138/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (13), društvo za reosiguranje kako je definirano u članku 13. točki 4. Direktive 2009/138/EZ ili subjekt iz treće zemlje koji obavlja slične djelatnosti, na koji se primjenjuju zakoni treće zemlje i koji je pod nadzorom nadzornog tijela treće zemlje;

(2)

„nefinancijsko poduzeće” znači poduzeće koje nije financijsko poduzeće definirano u točki 1.;

(3)

„izloženost prema državi” znači izloženost prema središnjim državama, središnjim bankama i nadnacionalnim izdavateljima;

(4)

„okolišno održiva ekonomska djelatnost” znači ekonomska djelatnost koja ispunjava zahtjeve iz članka 3. Uredbe (EU) 2020/852;

(5)

„prijelazna ekonomska djelatnost” znači ekonomska djelatnost koja ispunjava zahtjeve iz članka 10. stavka 2. Uredbe (EU) 2020/852;

(6)

„omogućujuća ekonomska djelatnost” znači ekonomska djelatnost koja ispunjava zahtjeve iz članka 16. Uredbe (EU) 2020/852.

Članak 2.

Opća načela prikaza informacija

1.   Sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici dužni su informacije propisane ovom Uredbom objavljivati bez naknade i tako da budu lako dostupne, nediskriminirajuće, uočljive, jednostavne, sažete, razumljive, nepristrane, jasne i nedvosmislene. Sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici dužni su informacije propisane ovom Uredbom prikazivati i navoditi tako da budu lako čitljive, napisane slovima veličine koja je pogodna za čitanje i lako razumljivim jezikom. Sudionici na financijskim tržištima mogu prilagoditi veličinu i vrstu slova te boje u obrascima iz priloga od I. do V. ovoj Uredbi.

2.   Sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici dužni su informacije propisane ovom Uredbom dostavljati u pretraživom elektroničkom formatu, osim ako je drukčije propisano sektorskim propisima iz članka 6. stavka 3. i članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088.

3.   Sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici dužni su se pobrinuti da informacije objavljene na njihovim internetskim stranicama u skladu s ovom Uredbom budu ažurne. Dužni su navesti datum objave informacija i datum svakog ažuriranja. Ako se te informacije prikazuju u datoteci za preuzimanje, sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici dužni su u nazivu datoteke navesti povijest verzija.

4.   Sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici dužni su pri upućivanju na subjekte ili financijske proizvode u informacijama koje se objavljuju u skladu s ovom Uredbom objaviti, ako su dostupne, identifikacijske oznake pravne osobe (LEI) i međunarodni identifikacijski broj vrijednosnih papira (ISIN).

Članak 3.

Referentne vrijednosti s košaricom indeksa

Ako se indeks koji je utvrđen kao referentna vrijednost sastoji od košarice indeksa, sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici dužni su informacije o tom indeksu objaviti u odnosu na tu košaricu i na svaki indeks u košarici.

POGLAVLJE II.

TRANSPARENTNOST U POGLEDU ŠTETNIH UČINAKA NA ČIMBENIKE ODRŽIVOSTI

ODJELJAK 1.

Sudionici na financijskim tržištima

Članak 4.

Izjava sudionika na financijskim tržištima o uzimanju u obzir glavnih štetnih učinaka svojih odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti

1.   Sudionici na financijskim tržištima i financijski savjetnici iz članka 4. stavka 1. točke (a) Uredbe (EU) 2019/2088 ili članka 4. stavka 3. ili 4. te uredbe dužni su do 30. lipnja svake godine na svojim internetskim stranicama, u zasebnom odjeljku naslovljenom: „Izjava o glavnim štetnim učincima odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti” objaviti informacije iz članka 4. stavka 1. točke (a) Uredbe (EU) 2019/2088, članka 4. stavaka 2., 3. i 4. te uredbe i članaka od 4. do 10. ove Uredbe. Te se informacije odnose na razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca prethodne godine i objavljuju se u odjeljku „Objave informacija o održivosti”, kako je navedeno u članku 23. ove Uredbe.

2.   Sudionici na financijskim tržištima izjavu iz stavka 1. objavljuju u formatu obrasca iz tablice 1 Priloga I.

3.   Odstupajući od stavka 1., za sudionike na financijskim tržištima koji izjavu iz članka 4. stavka 1. točke (a) Uredbe (EU) 2019/2088 ili članka 4. stavka 3. ili 4. te uredbe objavljuju prvi put informacije iz stavka 1. odnose se na razdoblje od datuma na koji su glavni štetni učinci odluka o ulaganju na čimbenike održivosti prvi put uzeti u obzir do 31. prosinca te godine. Ti sudionici na financijskim tržištima informacije u izjavi iz stavka 1. objavljuju do 30. lipnja sljedeće godine.

Članak 5.

Odjeljak sa sažetkom

Sudionici na financijskim tržištima u odjeljku sa sažetkom u tablici 1 Priloga I. navode sve sljedeće informacije:

(a)

ime sudionika na financijskom tržištu na kojeg se odnosi izjava o štetnim učincima na održivost;

(b)

činjenicu da se uzimaju u obzir glavni štetni učinci na čimbenike održivosti;

(c)

referentno razdoblje na koje se izjava odnosi;

(d)

sažetak glavnih štetnih učinaka.

Odjeljak sa sažetkom u tablici 1 Priloga I. sastavlja se na svim sljedećim jezicima:

(a)

na jednom od službenih jezika matične države članice sudionika na financijskim tržištima i, ako se razlikuje, na još jednom jeziku koji je uobičajen u međunarodnim financijama;

(b)

ako se financijski proizvod stavlja na raspolaganje u matičnoj državi članici sudionika na financijskim tržištima, na jednom od službenih jezika u toj matičnoj državi članici.

Odjeljak sa sažetkom ima najviše dvije otisnute stranice papira veličine A4.

Članak 6.

Opis glavnih štetnih učinaka odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti

1.   Sudionici na financijskim tržištima u odjeljku „Opis glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti” u tablici 1 Priloga I. ispunjavaju sve rubrike koje se odnose na pokazatelje glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti i dodaju sve od sljedećeg:

(a)

informacije o jednom ili više dodatnih klimatskih i okolišnih pokazatelja iz tablice 2 Priloga I.;

(b)

informacije o jednom ili više dodatnih pokazatelja za socijalna i radno-pravna pitanja pitanja, poštovanje ljudskih prava, suzbijanje korupcije i podmićivanja iz tablice 3 Priloga I.;

(c)

informacije o svim drugim pokazateljima na temelju kojih se identificiraju i ocjenjuju dodatni glavni štetni učinci na neki čimbenik održivosti.

2.   Sudionici na financijskim tržištima u odjeljku „Opis glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti” u tablici 1 Priloga I. opisuju mjere poduzete od 1. siječnja do 31. prosinca prethodne godine i planirane mjere ili postavljene ciljeve za sljedeće razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca kako bi se izbjegli ili smanjili utvrđeni glavni štetni učinci.

3.   Sudionici na financijskim tržištima u stupcima „Učinak” u odjeljku „Opis glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti” u tablici 1 Priloga I. upisuju podatak o učinku kao prosjek učinaka na dan 31. ožujka, 30. lipnja, 30. rujna i 31. prosinca svakog razdoblja od 1. siječnja do 31. prosinca.

Članak 7.

Opis politika za identifikaciju i utvrđivanje prioriteta glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti

1.   Sudionici na financijskim tržištima u odjeljku „Opis politika za identifikaciju i utvrđivanje prioriteta glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti” u tablici 1 Priloga I. opisuju svoje politike za identifikaciju i utvrđivanje prioriteta glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti te kako se te politike ažuriraju i primjenjuju, uključujući sve od sljedećeg:

(a)

datum na koji je upravljačko tijelo sudionika na financijskim tržištima odobrilo te politike;

(b)

način dodjele odgovornosti za provedbu tih politika u organizacijskim strategijama i procedurama;

(c)

metodologije za odabir pokazatelja iz članka 6. stavka 1. točaka (a), (b) i (c) te za identifikaciju i ocjenu glavnih štetnih učinaka iz članka 6. stavka 1., a osobito objašnjenje o tome kako se u tim metodologijama vodi računa o vjerojatnosti nastanka i ozbiljnosti tih glavnih štetnih učinaka, među ostalim o njihovoj potencijalnoj nepopravljivosti;

(d)

svako dopušteno odstupanje u tim metodologijama iz točke (c) ovog stavka, s objašnjenjem tog dopuštenog odstupanja;

(e)

korištene izvore podataka.

2.   Ako informacije o nekom od tih pokazatelja nisu lako dostupne, sudionici na financijskim tržištima u odjeljku „Opis politika za identifikaciju i utvrđivanje prioriteta glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti” u tablici 1 Priloga I. detaljno opisuju napore koje su uložili ne bi li dobili informacije izravno od društava u koja se ulaže ili dodatnim istraživanjem, suradnjom s trećim pružateljima podataka ili vanjskim stručnjacima ili na temelju razumnih pretpostavki.

Članak 8.

Odjeljak za politike sudjelovanja

1.   Sudionici na financijskim tržištima u odjeljku „Politike sudjelovanja” u tablici 1 Priloga I. navode sve sljedeće informacije:

(a)

ovisno o slučaju, kratke sažetke politika sudjelovanja iz članka 3.g Direktive 2007/36/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (14);

(b)

kratke sažetke drugih politika sudjelovanja za smanjenje glavnih štetnih učinaka.

2.   U kratkim sažecima iz stavka 1. opisuje se sve od sljedećeg:

(a)

pokazatelji štetnih učinaka koji su uzeti u obzir u politikama sudjelovanja iz stavka 1.;

(b)

kako će se te politike sudjelovanja prilagoditi ne smanje li se glavne štetni učinci nakon više od jednog razdoblja u kojem su prijavljeni.

Članak 9.

Odjeljak za upućivanja na međunarodne standarde

1.   Sudionici na financijskim tržištima u odjeljku „Upućivanja na međunarodne standarde” u tablici 1 Priloga I. opisuju poštuju li i u kojoj mjeri kodekse odgovornog poslovanja i međunarodno priznate standarde dužne pažnje i izvještavanja te, ako je relevantno, stupanj svoje usklađenosti s ciljevima Pariškog sporazuma.

2.   Opis iz stavka 1. sadržava informacije o svemu od sljedećeg:

(a)

pokazateljima na temelju kojih su razmatrani glavni štetni učinci na čimbenike održivosti iz članka 6. stavka 1. i mjerena usklađenost iz stavka 1.;

(b)

metodologijama i podacima na temelju kojih je mjerena usklađenost iz stavka 1., uključujući opis opsega pokrivenosti, izvore podataka i -način na koji se u toj metodologiji koriste predviđanja glavnih štetnih učinaka društava u koja se ulaže;

(c)

je li primijenjen klimatski scenarij budućih događaja te ako jest, naziv i autora tog scenarija te kada je izrađen;

(d)

ako nije primijenjen klimatski scenarij budućih događaja, objašnjenje zašto sudionik na financijskim tržištima smatra da takav scenarij nije relevantan.

Članak 10.

Povijesna usporedba

Sudionici na financijskim tržištima koji su opisali štetne učinke na čimbenike održivosti za razdoblje koje prethodi razdoblju za koje se informacije objavljuju u skladu s člankom 6. u odjeljku „Opis glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti” u tablici 1 Priloga I. navode povijesnu usporedbu izvještajnog razdoblja s prethodnim izvještajnim razdobljem, a zatim sa svakim od zadnjih pet prethodnih razdoblja obuhvaćenih periodičnim izvještajem.

ODJELJAK 2.

Financijski savjetnici

Članak 11.

Izjava financijskih savjetnika o uzimanju u obzir štetnih učinaka na čimbenike održivosti u njihovim savjetima o osiguranju ili ulaganjima

1.   Financijski savjetnici iz članka 2. točke 11. podtočaka (a) i (b) Uredbe (EU) 2019/2088 koji primjenjuju članak 4. stavak 5. točku (a) te uredbe informacije iz članka 4. stavka 5. točke (a) te uredbe objavljuju na svojim internetskim stranicama u zasebnom odjeljku naslovljenom „Izjava o glavnim štetnim učincima savjeta o osiguranju na čimbenike održivosti”.

2.   Financijski savjetnici iz članka 2. točke 11. podtočaka od (c) do (f) Uredbe (EU) 2019/2088 koji primjenjuju članak 4. stavak 5. točku (a) te uredbe informacije iz članka 4. stavka 5. točke (a) te uredbe objavljuju na svojim internetskim stranicama u zasebnom odjeljku naslovljenom „Izjava o glavnim štetnim učincima savjeta o ulaganjima na čimbenike održivosti”.

3.   Izjava iz stavka 1. sadržava detalje o procesu koji financijski savjetnici primjenjuju pri odabiru financijskih proizvoda o kojima savjetuju, uključujući sve od sljedećeg:

(a)

kako financijski savjetnici koriste informacije koje objave sudionici na financijskim tržištima u skladu s ovom Uredbom;

(b)

rangiraju li i biraju li financijski savjetnici financijske proizvode na temelju pokazatelja iz tablice 1 Priloga I. i drugih dodatnih pokazatelja te, ovisno o slučaju, opis primijenjene metodologije rangiranja i odabira;

(c)

sve kriterije ili pragove na temelju glavnih štetnih učinaka iz tablice 1 Priloga I. korištene za odabir financijskih proizvoda ili savjetovanje o financijskim proizvodima.

ODJELJAK 3.

Izjava sudionika na financijskom tržištu da ne uzimaju u obzir štetne učinke odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti i izjava financijskih savjetnika da ne uzimaju u obzir štetne učinke na čimbenike održivosti u njihovim savjetima o ulaganjima ili osiguranju

Članak 12.

Izjava sudionika na financijskom tržištu da ne uzimaju u obzir štetne učinke odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti

1.   Sudionici na financijskim tržištima iz članka 4. stavka 1. točke (b) Uredbe (EU) 2019/2088 informacije iz članka 4. stavka 1. točke (b) te uredbe objavljuju informacije na svojim internetskim stranicama u zasebnom odjeljku naslovljenom „Neuzimanje u obzir štetnih učinaka odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti”.

2.   Izjava iz stavka 1. sadržava sve od sljedećeg:

(a)

uočljivu izjavu o tome da sudionik na financijskim tržištima ne uzima u obzir štetne učinke svojih odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti;

(b)

razloge zbog kojih sudionik na financijskim tržištima ne uzima u obzir štetne učinke svojih odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti te, ako je relevantno, informacije o tome namjeravala li i kada uzeti u obzir takve štetne učinke upućivanjem na pokazatelje iz tablice 1 Priloga I.

Članak 13.

Izjava financijskih savjetnika da ne uzimaju u obzir štetne učinke na čimbenike održivosti u njihovim savjetima o ulaganjima ili osiguranju

1.   Financijski savjetnici iz članka 2. točke 11. podtočaka (a) i (b) Uredbe (EU) 2019/2088 informacije iz članka 4. stavka 5. točke (b) te uredbe objavljuju na svojim internetskim stranicama u zasebnom odjeljku naslovljenom „Neuzimanje u obzir štetnih učinaka odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti”.

2.   Financijski savjetnici iz članka 2. točke 11. podtočaka od (c) do (f) Uredbe (EU) 2019/2088 informacije iz članka 4. stavka 5. točke (b) te uredbe objavljuju na svojim internetskim stranicama u zasebnom odjeljku naslovljenom „Neuzimanje u obzir štetnih učinaka odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti”.

3.   Izjava i informacije iz stavaka 1. i 2. sadržavaju sve od sljedećeg:

(a)

uočljivu izjavu o tome da financijski savjetnik u svojim savjetima o ulaganjima ili savjetima o osiguranju ne uzima u obzir štetne učinke odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti;

(b)

razloge zbog kojih financijski savjetnik u svojim savjetima o ulaganjima ili savjetima o osiguranju ne uzima u obzir štetne učinke odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti te, ako je relevantno, informacije o tome namjeravala li i kada uzeti u obzir takve štetne učinke upućivanjem na pokazatelje iz tablice 1 Priloga I.

POGLAVLJE III.

PREDUGOVORNE OBJAVE INFORMACIJA O PROIZVODIMA

ODJELJAK 1.

Promicanje okolišnih ili socijalnih obilježja

Članak 14.

Prikaz predugovornih informacija koje sudionici na financijskim tržištima trebaju objavljivati u skladu s člankom 8. stavcima 1., 2. i 2.a Uredbe (EU) 2019/2088

1.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su informacije koje se trebaju objavljivati u skladu s člankom 8. stavcima 1., 2. i 2.a Uredbe (EU) 2019/2088 prikazati u formatu obrasca iz Priloga II. ovoj Uredbi. Te se informacije prilažu dokumentima ili informacijama iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088.

2.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u glavni dio dokumenta ili informacija iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti uočljivu izjavu o tome da su u tom prilogu dostupne informacije o okolišnim ili socijalnim obilježjima.

3.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u prilozima dokumentu ili informacijama iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 navesti sve sljedeće informacije:

(a)

je li financijski proizvod namijenjen za održiva ulaganja;

(b)

promiče li financijski proizvod okolišna ili socijalna obilježja iako nema za cilj održivo ulaganje.

Članak 15.

Informacije o održivim ulaganjima u odjeljku o raspodjeli imovine za financijske proizvode koji promiču okolišna obilježja

1.   Za financijske proizvode iz članka 6. prvog podstavka Uredbe (EU) 2020/852 sudionici na financijskim tržištima dužni su u odjeljku „Koliko su minimalno održiva ulaganja s okolišnim ciljem usklađena s taksonomijom EU-a?” u obrascu iz Priloga II. navesti sve od sljedećeg:

(a)

prikaz u obliku kružnog grafikona:

i.

razine agregiranih ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti, koja se izračunava u skladu s člankom 17. stavcima od 1. do 4. ove Uredbe;

ii.

razine agregiranih ulaganja, isključujući izloženosti prema državi, u okolišno održive ekonomske djelatnosti, koja se izračunava u skladu s člankom 17. stavkom 5. ove Uredbe;

(b)

opis ulaganja na kojima se temelje financijski proizvodi u okolišno održive ekonomske djelatnosti, navodeći među ostalim hoće li usklađenost tih ulaganja sa zahtjevima iz članka 3. Uredbe (EU) 2020/852 biti predmet izražavanja uvjerenja jednog ili više revizora ili revizije koju će provesti jedna ili više treća strana te ako hoće, ime ili imena revizora ili trećih strana;

(c)

ako se financijskim proizvodima ulaže u ekonomske djelatnosti koje nisu okolišno održive, jasno obrazloženje takvih ulaganja;

(d)

ako financijski proizvodi sadržavaju izloženosti prema državi, a sudionik na financijskom tržištu ne može procijeniti u kojoj mjeri te izloženosti doprinose okolišno održivim ekonomskim djelatnostima, opisno objašnjenje udjela ulaganja koja se sastoje od tih izloženosti u ukupnim ulaganjima.

2.   Za potrebe stavka 1. točke (a) sudionici na financijskim tržištima koriste:

(a)

isti ključni pokazatelj uspješnosti za agregirana ulaganja u nefinancijska poduzeća;

(b)

isti ključni pokazatelj uspješnosti za agregirana ulaganja u istu vrstu nefinancijskih poduzeća.

Ključni pokazatelj uspješnosti društava za osiguranje i društava za reosiguranje koja obavljaju djelatnosti neživotnog osiguranja može biti kombinacija ključnih pokazatelja uspješnosti ulaganja i osiguranja u skladu s člankom 6. Delegirane uredbe (EU) 2021/2178.

3.   Za potrebe stavka 1. točke (b), opis uključuje sve od sljedećeg:

(a)

ako se ulaže u nefinancijska poduzeća, mjeri li se stupanj ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti na temelju prihoda ili je sudionik na financijskim tržištima zbog obilježja financijskog proizvoda odlučio da se mjerenjem na temelju kapitalnih ili operativnih rashoda dobije priličniji izračun te obrazloženje te odluke, uključujući objašnjenje primjerenosti te odluke za ulagatelje u određeni financijski proizvod;

(b)

ako informacije o stupnju ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti nisu lako dostupne iz javnih objava društava u koja se ulaže, detalji o tome je li sudionik na financijskim tržištima dobio istovrijedne informacije izravno od društava u koja se ulaže ili od trećih osoba koje pružaju podatke;

(c)

raščlambu minimalnih udjela ulaganja u prijelazne i omogućujuće ekonomske djelatnosti, u oba slučaja iskazano u postotku svih ulaganja financijskog proizvoda.

Članak 16.

Informacije o održivim ulaganjima u odjeljku o raspodjeli imovine za financijske proizvode koji promiču socijalna obilježja

Za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja i koji sadržavaju obvezu održivih ulaganja sa socijalnim ciljem, sudionici na financijskim tržištima dužni su u odjeljku „Kakva je raspodjela imovine planirana za ovaj financijski proizvod?” u obrascu iz Priloga II. iskazati minimalni udio tih održivih ulaganja.

Članak 17.

Izračun stupnja ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti

1.   Stupanj ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti izračunava se primjenom sljedeće formule:

Formula

pri čemu su „ulaganja financijskog proizvoda u okolišno održive ekonomske djelatnosti” zbroj tržišnih vrijednosti sljedećih ulaganja financijskog proizvoda:

(a)

za dužničke i vlasničke vrijednosne papire društava u koja se ulaže, ako je udio djelatnosti tih društava povezan s okolišno održivim ekonomskim djelatnostima, tržišna vrijednost tog udjela tih dužničkih i vlasničkih vrijednosnih papira;

(b)

za dužničke vrijednosne papire osim onih iz točke (a), ako je prema uvjetima tih vrijednosnih papira udio prihoda od njih nužno iskoristiti za okolišno održive ekonomske djelatnosti, tržišna vrijednost tog udjela;

(c)

za obveznice izdane u skladu s propisima Unije o okolišno održivim obveznicama, tržišna vrijednost tih obveznica;

(d)

za ulaganja u nekretnine koja se smatraju okolišno održivim ekonomskim djelatnostima, tržišna vrijednost tih ulaganja;

(e)

za ulaganja u infrastrukturu koja se smatraju okolišno održivim ekonomskim djelatnostima, tržišna vrijednost tih ulaganja;

(f)

za ulaganja u sekuritizacijske pozicije kako su definirane u članku 2. točki 19. Uredba (EU) 2017/2402 Europskog parlamenta i Vijeća (15) s odnosnim izloženostima u okolišno održivim ekonomskim djelatnostima, tržišna vrijednost udjela tih izloženosti;

(g)

za ulaganja u financijske proizvode iz članka 5. prvog stavka i članka 6. prvog stavka Uredbe (EU) 2020/852, tržišna vrijednost udjela tih financijskih proizvoda koja predstavlja stupanj ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti, što se izračunava u skladu s ovim člankom.

Stupanj ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti izračunava se primjenom metodologije za izračun neto kratkih pozicija iz članka 3. stavaka 4. i 5. Uredbe (EU) br. 236/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (16).

2.   Za potrebe stavka 1. točke (a), udio djelatnosti društava u koja se ulaže povezanih s okolišno održivim ekonomskim djelatnostima izračunava se na temelju najprikladnijih ključnih pokazatelja uspješnosti za ulaganja financijskog proizvoda na temelju sljedećih informacija:

(a)

za društva u koja se ulaže iz članka 8. stavaka 1. i 2. Uredbe (EU) 2020/852, informacije koje su ta društva objavila u skladu s tim člankom;

(b)

za druga društva u koja se ulaže, istovrijedne informacije koje je sudionik na financijskim tržištima dobio izravno od društava u koja se ulaže ili od trećih osoba koje pružaju podatke.

3.   U objavama informacija iz članka 15. stavka 1. točke (a) i članka 19. stavka 1. točke (a), u slučaju ulaganja u nefinancijska poduzeća koja su dužna objavljivati nefinancijske informacije u skladu s Delegiranom uredbom (EU) 2021/2178 i druga nefinancijska poduzeća koja to nisu dužna, pri izračunu iz stavka 2. koriste se prihodi kao isti ključni pokazatelj uspješnosti za sva nefinancijska poduzeća.

4.   Odstupajući od stavka 3., ako zbog obilježja financijskog proizvoda kapitalni ili operativni rashodi omogućuju doličniji izračun razine ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti, pri izračunu se može koristiti jedan od ta dva ključna pokazatelja uspješnosti, ovisno o tome koji je primjereniji. Ako se ulaže u financijska poduzeća na koja se primjenjuje članak 8. stavak 1. Uredbe (EU) 2020/852 i druga financijska poduzeća na koja se ta obveza ne primjenjuje, pri izračunu iz stavka 2. koriste se ključni pokazatelji uspješnosti iz točaka od (b) do (e) odjeljka 1.1. Priloga III. Delegiranoj uredbi (EU) 2021/2178.

5.   Za objave informacija iz članka 15. stavka 1. točke (a) podtočke ii., članka 19. stavka 1. točke (a) podtočke ii., članka 55. stavka 1. točke (b) podtočke iii. i članka 62. stavka 1. točke (b) podtočke iii. primjenjuju se stavci od 1. do 4. ovog članka, osim što se iz izračuna brojnika i nazivnika iz stavka 1. isključuju izloženosti prema državi.

ODJELJAK 2.

Održivo ulaganje kao cilj

Članak 18.

Prikaz predugovornih informacija koje sudionici na financijskim tržištima trebaju objavljivati u skladu s člankom 9. stavcima od 1. do 4.a Uredbe (EU) 2019/2088

1.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su informacije koje se trebaju objavljivati u skladu s člankom 9. stavcima od 1. do 4.a Uredbe (EU) 2019/2088 i ovim odjeljkom prikazati u prilogu dokumentu ili uključiti u informacije iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088. Te informacije prikazuju u formatu obrasca iz Priloga III. ovoj Uredbi.

2.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u glavni dio dokumenta ili informacija iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti uočljivu izjavu o tome da su u tom prilogu dostupne informacije o održivom ulaganju.

3.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su na početku priloga dokumentu ili informacija iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti uočljivu izjavu o tome da su u tom prilogu dostupne informacije o održivom ulaganju.

Članak 19.

Informacije o održivim ulaganjima za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

1.   Za financijske proizvode iz članka 5. prvog podstavka Uredbe (EU) 2020/852 sudionici na financijskim tržištima u odjeljku „Kakva je raspodjela imovine i koliki je minimalni udio održivih ulaganja?” u obrascu iz Priloga III. ovoj Uredbi navode sve sljedeće informacije:

(a)

prikaz u obliku kružnog grafikona:

i.

u skladu s člankom 15. stavkom 1. točkom (a) podtočkom i. ove Uredbe;

ii.

u skladu s člankom 15. stavkom 1. točkom (a) podtočkom ii. ove Uredbe;

(b)

opis u skladu s člankom 15. stavkom 1. točkom (b) ove Uredbe;

(c)

jasno objašnjenje razloga zbog kojih se financijskim proizvodima ulaže u ekonomske djelatnosti koje pridonose nekom okolišnom cilju i ekonomske djelatnosti koje nisu okolišno održive;

(d)

ako financijski proizvodi sadržavaju izloženosti prema državi, a sudionik na financijskom tržištu ne može procijeniti u kojoj mjeri te izloženosti doprinose okolišno održivim ekonomskim djelatnostima, opisno objašnjenje udjela ulaganja koja se sastoje od tih izloženosti u ukupnim ulaganjima.

2.   Za potrebe stavka 1. točke (a), sudionici na financijskim tržištima primjenjuju članak 15. stavak 2.

3.   Za potrebe stavka 1. točke (b), sudionici na financijskim tržištima primjenjuju članak 15. stavak 3.

4.   Za financijske proizvode kojima se ulaže u ekonomsku djelatnost kojom se pridonosi nekom socijalnom cilju sudionici na financijskim tržištima u odjeljku „Kakva je raspodjela imovine i koliki je minimalni udio održivih ulaganja?” u obrascu iz Priloga III. ovoj Uredbi navode minimalni udio tih ulaganja.

ODJELJAK 3.

Financijski proizvodi s ulagačkim opcijama

Članak 20.

Financijski proizvodi s jednom ili više temeljnih opcija ulaganja na temelju kojih su ti financijski proizvodi prihvatljivi kao financijski proizvodi koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

1.   Odstupajući od članaka od 14. do 17., ako financijski proizvod ulagateljima nudi ulagačke opcije i ako je na temelju jedne ili više tih opcija taj financijski proizvod prihvatljiv kao financijski proizvod koji promiče okolišna ili socijalna obilježja, sudionici na financijskim tržištima dužni su u glavni dio dokumenta ili informacija iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti uočljivu izjavu kojom se potvrđuje sve od sljedećeg:

(a)

da financijski proizvod promiče okolišna ili socijalna obilježja;

(b)

da je ostvarenje tih obilježja uvjetovano ulaganjem u barem jednu ulagačku opciju s popisa iz stavka 2. točke (a) ovog članka i držanjem barem jedne od tih opcija tijekom razdoblja držanja tog financijskog proizvoda;

(c)

da su dodatne informacije o tim obilježjima dostupne u prilozima iz stavka 3. ovog članka ili, ako je relevantno, posredstvom upućivanja iz stavka 5. ovog članka.

2.   Uočljiva izjava iz stavka 1. sadržava sve od sljedećeg:

(a)

popis ulagačkih opcija iz stavka 3., prikazanih u skladu s kategorijama opcija za ulaganja iz točaka (a), (b) i (c) tog stavka;

(b)

udjele ulagačkih opcija u svakoj od tih kategorija iz stavka 3. točaka (a), (b) i (c) u odnosu na ukupni broj opcija ulagačkih koje financijski proizvod nudi.

3.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u prilozima dokumentu ili informacijama iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 navesti sve sljedeće informacije za sljedeće kategorije ulagačkih opcija:

(a)

za svaku opciju za ulaganja koja je prihvatljiva kao financijski proizvod koji promiče okolišna ili socijalna obilježja, informacije iz članaka 14. i 17. ove Uredbe;

(b)

za svaku opciju za ulaganja koja je prihvatljiva kao financijski proizvod koji za cilj ima održivo ulaganje, informacije iz članaka 18. i 19. ove Uredbe;

(c)

za svaku opciju za ulaganja koja za cilj ima održivo ulaganje, a nije financijski proizvod, informacije o cilju održivog ulaganja.

4.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su informacije iz stavka 3. točke (a) prikazati u obliku obrasca iz Priloga II., a informacije iz stavka 3. točke (b) na obrascu iz Priloga III.

5.   Odstupajući od stavka 3., ako financijski proizvod ulagateljima nudi niz ulagačkih opcija tako da se informacije o tim opcijama ne mogu jasno i sažeto navesti u prilozima dokumentu ili informacijama iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 zbog broja priloga koji bi za to bili potrebni, sudionici na financijskim tržištima mogu informacije iz stavka 3. ovog članka dostaviti tako što će u glavni dio dokumenta ili informacija iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti upućivanja na priloge objavama propisanima direktivama, uredbama i nacionalnim odredbama iz tog stavka u kojima se te informacije mogu naći.

Članak 21.

Financijski proizvodi s temeljnim opcijama ulaganja koje za cilj imaju održivo ulaganje

1.   Odstupajući od članaka 18. i 19., ako financijski proizvod ulagateljima nudi ulagačke opcije i ako sve te opcije imaju za cilj održivo ulaganje, sudionici na financijskim tržištima dužni su u vidljivoj izjavi u glavnom dijelu dokumenta ili informacija iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 potvrditi da financijski proizvod ima za cilj održivo ulaganje i da su informacije o tom cilju dostupne u prilozima dokumentu ili informacijama iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 ili, ako je relevantno, posredstvom upućivanja iz stavka 5. ovog članka.

2.   Uočljiva izjava iz stavka 1. sadržava sve od sljedećeg:

(a)

popis ulagačkih opcija iz stavka 3., prikazanih u skladu s kategorijama ulagačkih opcija iz točaka (a) i (b) tog stavka;

(b)

udio svake od tih kategorija ulagačkih opcija iz stavka 3. točaka (a) i (b) u svakoj od tih kategorija u odnosu na ukupni broj ulagačkih opcija koje financijski proizvod nudi.

3.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u prilozima dokumentu ili informacijama iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 navesti sve sljedeće informacije za sljedeće kategorije ulagačkih opcija:

(a)

za svaku opciju za ulaganja koja je prihvatljiva kao financijski proizvod koji za cilj ima održivo ulaganje, informacije iz članaka 18. i 19. ove Uredbe;

(b)

za svaku opciju za ulaganja koja za cilj ima održivo ulaganje, a nije financijski proizvod, informacije o cilju održivog ulaganja.

4.   Sudionici na financijskim tržištima informacije iz stavka 3. točke (a) prikazuju u skladu s obrascem iz Priloga III.

5.   Odstupajući od stavka 3., ako financijski proizvod ulagateljima nudi niz ulagačkih opcija tako da se informacije o tim opcijama ne mogu jasno i sažeto navesti u prilozima dokumentu ili informacijama iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 zbog broja priloga koji bi za to bili potrebni, sudionici na financijskim tržištima mogu informacije iz stavka 3. ovog članka dostaviti tako što će u glavni dio dokumenta ili informacija iz članka 6. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti upućivanja na priloge objavama propisanima direktivama, uredbama i nacionalnim odredbama iz tog stavka u kojima su te informacije sadržane.

Članak 22.

Informacije o temeljnim opcijama ulaganja koje za cilj imaju održivo ulaganje, ali same nisu financijski proizvodi

Informacije o cilju održivog ulaganja iz članka 20. stavka 3. točke (c) i članka 21. stavka 3. točke (b) sadržavaju sve od sljedećeg:

(a)

opis cilja održivog ulaganja;

(b)

popis pokazatelja na temelju kojih se mjeri ostvarenje tog cilja održivog ulaganja;

(c)

opis načina na koji održiva ulaganja ne nanose bitnu štetu bilo kojem od ciljeva održivog ulaganja, uključujući sve od sljedećeg:

i.

kako su uzeti u obzir pokazatelji štetnih učinaka iz tablice 1 Priloga I. i svi relevantni pokazatelji iz tablica 2 i 3 tog priloga;

ii.

je li održivo ulaganje usklađeno sa Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća i UN-ovim vodećim načelima o poslovanju i ljudskim pravima, uključujući načela i prava iz osam temeljnih konvencija utvrđena u Deklaraciji Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu te Međunarodnoj povelji o ljudskim pravima.

POGLAVLJE IV.

OBJAVE INFORMACIJA O PROIZVODIMA NA INTERNETSKIM STRANICAMA

Članak 23.

Odjeljak na internetskim stranicama za objave informacija o održivosti financijskih proizvoda

Sudionici na financijskim tržištima dužni su za svaki financijski proizvod objaviti informacije iz članka 10. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/2088 u zasebnom odjeljku naslovljenom „Objave informacija o održivosti”, u istom dijelu svojih internetskih stranica na kojem su druge informacije o financijskom proizvodu, uključujući marketinšku komunikaciju. Sudionici na financijskim tržištima dužni su jasno označiti financijske proizvode na koje se odnose informacije u odjeljku s objavama o održivosti i uočljivo prikazati okolišna ili socijalna obilježja ili cilj održivog ulaganja tog financijskog proizvoda.

ODJELJAK 1.

Objava na internetskim stranicama informacija o financijskim proizvodima koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Članak 24.

Odjeljak o objavi na internetskim stranicama informacija o financijskim proizvodima koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja sudionici na financijskim tržištima dužni su informacije iz članka 10. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/2088 i članaka od 25. do 36. ove Uredbe objaviti sljedećim redoslijedom i u svim sljedećim odjeljcima naslovljenima:

(a)

„Sažetak”;

(b)

„Nema za cilj održivo ulaganje”;

(c)

„Okolišna ili socijalna obilježja financijskog proizvoda”;

(d)

„Strategija ulaganja”;

(e)

„Udio ulaganja”;

(f)

„Praćenje okolišnih ili socijalnih obilježja”;

(g)

„Metodologije”;

(h)

„Izvori i obrada podataka”;

(i)

„Ograničenja metodologija i podataka”;

(j)

„Dužna pažnja”;

(k)

„Politike sudjelovanja”;

(l)

„Utvrđena referentna vrijednost” ako je indeks utvrđen kao referentna vrijednost kako bi se ostvarila okolišna ili socijalna obilježja koja financijski proizvod promiče.

Članak 25.

Odjeljak „Sažetak” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

1.   Na internetskoj stranici u odjeljku „Sažetak” iz članka 24. točke (a) sudionici na financijskim tržištima dužni su sažeti sve informacije sadržane u odjeljcima iz tog članka o financijskim proizvodima koji promiču okolišna ili socijalna obilježja. Odjeljak sa sažetkom ima najviše dvije otisnute stranice papira veličine A4.

2.   Odjeljak „Sažetak” internetskih stranica iz članka 24. točke (a) dostupan je barem na sljedećim jezicima:

(a)

na jednom od službenih jezika matične države članice i, ako se razlikuje i ako se financijski proizvod stavlja na raspolaganje u nekoliko država članica, na još jednom jeziku koji je uobičajen u međunarodnim financijama;

(b)

ako se financijski proizvod stavlja na raspolaganje u matičnoj državi članici, na jednom od službenih jezika u toj matičnoj državi članici.

Članak 26.

Odjeljak „Nema za cilj održivo ulaganje” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

1.   Na internetskoj stranici u odjeljku „Nema za cilj održivo ulaganje” iz članka 24. točke (b) sudionici na financijskim tržištima umeću sljedeću izjavu: „Ovaj financijski proizvod promiče okolišna ili socijalna obilježja, ali nema za cilj održivo ulaganje”.

2.   Ako je financijski proizvod namijenjen za jedno ili više održivih ulaganja, sudionici na financijskim tržištima dužni su na internetskoj stranici u odjeljku „Nema za cilj održivo ulaganje” iz članka 24. točke (b) objasniti kako održivo ulaganje ne nanosi bitnu štetu ciljevima održivog ulaganja, uključujući sve od sljedećeg:

(a)

kako su uzeti u obzir pokazatelji štetnih učinaka iz tablice 1 Priloga I. i svi relevantni pokazatelji iz tablica 2 i 3 tog priloga I.;

(b)

je li održivo ulaganje usklađeno sa Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća i UN-ovim vodećim načelima o poslovanju i ljudskim pravima, uključujući načela i prava iz osam temeljnih konvencija utvrđena u Deklaraciji Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu te Međunarodnoj povelji o ljudskim pravima.

Članak 27.

Odjeljak „Okolišna ili socijalna obilježja financijskog proizvoda” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Okolišna ili socijalna obilježja financijskog proizvoda” iz članka 24. točke (c), sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati okolišna ili socijalna obilježja koja financijski proizvod promiče.

Članak 28.

Odjeljak „Strategija ulaganja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Strategija ulaganja” iz članka 24. točke (d) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati sljedeće:

(a)

primijenjenu strategiju ulaganja kako bi se ostvarila okolišna ili socijalna obilježja koja taj financijski proizvod promiče;

(b)

politiku procjene praksi dobrog upravljanja u društvima u koja se ulaže, među ostalim u vezi s dobrim upravljačkim strukturama, odnosima sa zaposlenicima, isplaćivanjem naknada osoblju i izvršavanjem poreznih obveza.

Članak 29.

Odjeljak „Udio ulaganja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Udio ulaganja” iz članka 24. točke (e) sudionici na financijskim tržištima dužni su umetnuti informacije iz članka 14. i naznačiti razliku između izravnih izloženosti prema subjektima u koje se ulaže i svih drugih vrsta izloženosti prema tim subjektima.

Članak 30.

Odjeljak „Praćenje okolišnih ili socijalnih obilježja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Praćenje okolišnih ili socijalnih obilježja” iz članka 24. točke (f) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati kako se okolišna ili socijalna obilježja koja financijski proizvod promiče i pokazatelji održivosti na temelju kojih se mjeri ostvarenje svakog od tih okolišnih ili socijalnih obilježja koja financijski proizvod promiče prate tijekom životnog ciklusa financijskog proizvoda i povezane mehanizme unutarnje ili vanjske kontrole.

Članak 31.

Odjeljak „Metodologije za okolišna ili socijalna obilježja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Metodologije za okolišna ili socijalna obilježja” iz članka 24. točke (g) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati metodologije na temelju kojih se mjeri kako se ostvaruju okolišna ili socijalna obilježja koja financijski proizvod promiče.

Članak 32.

Odjeljak „Izvori i obrada podataka” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Izvori i obrada podataka” iz članka 24. točke (h) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati sve od sljedećeg:

(a)

korištene izvore podataka kako bi se ostvarilo svako okolišno ili socijalno obilježje koje financijski proizvod promiče;

(b)

mjere koje se poduzimaju radi osiguranja kvalitete podataka;

(c)

način obrade podataka;

(d)

udio procijenjenih podataka.

Članak 33.

Odjeljak „Ograničenja metodologija i podataka” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Ograničenja metodologija i podataka” iz članka 24. točke (i) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati sve od sljedećeg:

(a)

sva ograničenja metodologija iz članka 24. točke (g) i izvora podataka iz članka 24. točke (h);

(b)

kako ta ograničenja ne utječu na ostvarenje okolišnih ili socijalnih obilježja koja financijski proizvod promiče.

Članak 34.

Odjeljak „Dužna pažnja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Dužna pažnja” iz članka 24. točke (j) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati postupke dužne pažnje provedene na temeljnoj imovini financijskog proizvoda, uključujući unutarnje i vanjske kontrole tih postupaka dužne pažnje.

Članak 35.

Odjeljak „Politike sudjelovanja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Na internetskoj stranici u odjeljku „Politike sudjelovanja” iz članka 24. točke (k) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati politike sudjelovanja koje se provode ako je sudjelovanje dio okolišne ili socijalne politike ulaganja, uključujući sve upravljačke procedure koje se primjenjuju na prijepore u društvima u koja se ulaže povezane s održivosti.

Članak 36.

Odjeljak „Utvrđena referentna vrijednost” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

1.   Na internetskoj stranici u odjeljku „Utvrđena referentna vrijednost” iz članka 24. točke (l) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati je li indeks utvrđen kao referentna vrijednost kako bi se ostvarila okolišna ili socijalna obilježja koja financijski proizvod promiče i kako je taj indeks usklađen s okolišnim ili socijalnim obilježjima koja financijski proizvod promiče, uključujući ulazne podatke, metodologije za odabir tih podataka, metodologije rebalansa i način izračuna indeksa.

2.   Ako se informacije iz stavka 1. djelomično ili u cijelosti objavljuju na internetskim stranicama administratora referentne vrijednosti, navodi se poveznica na te informacije.

ODJELJAK 2.

Objava na internetskim stranicama informacija o financijskim proizvodima koji za cilj imaju održiva ulaganja

Članak 37.

Objava na internetskim stranicama informacija o financijskim proizvodima koji za cilj imaju održiva ulaganja

Za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja sudionici na financijskim tržištima dužni su informacije iz članka 10. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/2088 i članaka od 38. do 49. ove Uredbe objaviti sljedećim redoslijedom i u svim sljedećim odjeljcima naslovljenima:

(a)

„Sažetak”;

(b)

„Nenanošenje bitne štete cilju održivog ulaganja”;

(c)

„Cilj održivog ulaganja financijskog proizvoda”;

(d)

„Strategija ulaganja”;

(e)

„Udio ulaganja”;

(f)

„Praćenje cilja održivog ulaganja”;

(g)

„Metodologije”;

(h)

„Izvori i obrada podataka”;

(i)

„Ograničenja metodologija i podataka”;

(j)

„Dužna pažnja”;

(k)

„Politike sudjelovanja”;

(l)

„Ostvarenje cilja održivog ulaganja”.

Članak 38.

Odjeljak „Sažetak” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

1.   Na internetskoj stranici u odjeljku „Sažetak” iz članka 37. točke (a) sudionici na financijskim tržištima dužni su sažeti sve informacije sadržane u odjeljcima iz tog članka 38. o financijskim proizvodima koji za cilj imaju održivo ulaganje. Odjeljak sa sažetkom ima najviše dvije otisnute stranice papira veličine A4.

2.   Odjeljak „Sažetak” internetskih stranica iz članka 37. točke (a) dostupan je barem na sljedećim jezicima:

(a)

na jednom od službenih jezika matične države članice i, ako se razlikuje i ako se financijski proizvod stavlja na raspolaganje u nekoliko država članica, na još jednom jeziku koji je uobičajen u međunarodnim financijama;

(b)

ako se financijski proizvod stavlja na raspolaganje u matičnoj državi članici, na jednom od službenih jezika u toj matičnoj državi članici.

Članak 39.

Odjeljak „Nenanošenje bitne štete cilju održivog ulaganja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Nenanošenje bitne štete cilju održivog ulaganja” iz članka 37. točke (b) sudionici na financijskim tržištima dužni su objasniti da ulaganja financijskog instrumenta ne nanose i kako ne nanose bitnu štetu nekom od ciljeva održivog ulaganja te navesti sve sljedeće informacije:

(a)

kako su uzeti u obzir pokazatelji štetnih učinaka iz tablice 1 Priloga I. i svi relevantni pokazatelji iz tablica 2 i 3 tog priloga;

(b)

je li održivo ulaganje usklađeno sa Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća i UN-ovim vodećim načelima o poslovanju i ljudskim pravima, uključujući načela i prava iz osam temeljnih konvencija utvrđena u Deklaraciji Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu te Međunarodnoj povelji o ljudskim pravima.

Članak 40.

Odjeljak „Cilj održivog ulaganja financijskog proizvoda” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Cilj održivog ulaganja financijskog proizvoda” iz članka 37. točke (c), sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati cilj održivog ulaganja financijskog proizvoda.

Članak 41.

Odjeljak „Strategija ulaganja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Strategija ulaganja” iz članka 37. točke (d) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati sljedeće:

(a)

strategiju ulaganja koja se primjenjuje radi ostvarenja cilja održivog ulaganja;

(b)

politiku procjene praksi dobrog upravljanja u društvima u koja se ulaže, među ostalim u vezi s dobrim upravljačkim strukturama, odnosima sa zaposlenicima, isplaćivanjem naknada osoblju i izvršavanjem poreznih obveza.

Članak 42.

Odjeljak „Udio ulaganja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Udio ulaganja” iz članka 37. točke (e) sudionici na financijskim tržištima dužni su umetnuti informacije iz odjeljka „Kakva je raspodjela imovine i koliki je minimalni udio održivih ulaganja?” u obrascu iz Priloga III. ovoj Uredbi i dužni su razlikovati izravne izloženosti u društvima u koja se ulaže i sve druge vrste izloženosti prema tim subjektima.

Članak 43.

Odjeljak „Praćenje cilja održivog ulaganja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Praćenje cilja održivog ulaganja” iz članka 37. točke (f) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati kako se cilj održivog ulaganja i pokazatelji održivosti na temelju kojih se mjeri ostvarenje cilja održivog ulaganja prate tijekom životnog ciklusa financijskog proizvoda i povezane mehanizme unutarnje ili vanjske kontrole.

Članak 44.

Odjeljak „Metodologije” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Metodologije” iz članka 37. točke (g) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati metodologije za mjerenje ostvarenja cilj održivog ulaganja i kako se pokazatelji održivosti primjenjuju za mjerenje ostvarenja tog cilja održivog ulaganja.

Članak 45.

Odjeljak „Izvori i obrada podataka” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Izvori i obrada podataka” iz članka 37. točke (h) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati sve od sljedećeg:

(a)

korištene izvore podataka kako bi se ostvario cilj održivog ulaganja financijskog proizvoda;

(b)

mjere koje se poduzimaju radi osiguranja kvalitete podataka;

(c)

način obrade podataka;

(d)

udio procijenjenih podataka.

Članak 46.

Odjeljak „Ograničenja metodologija i podataka” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Ograničenja metodologija i podataka” iz članka 37. točke (i) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati sve od sljedećeg:

(a)

sva ograničenja metodologija iz članka 37. točke (g) i izvora podataka iz članka 37. točke (h);

(b)

zašto ta ograničenja ne utječu na ostvarenje cilja održivog ulaganja.

Članak 47.

Odjeljak „Dužna pažnja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Dužna pažnja” iz članka 37. točke (j) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati postupke dužne pažnje provedene na temeljnoj imovini financijskog proizvoda, uključujući unutarnje i vanjske kontrole tih postupaka dužne pažnje.

Članak 48.

Odjeljak „Politike sudjelovanja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

Na internetskoj stranici u odjeljku „Politike sudjelovanja” iz članka 37. točke (k) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati politike sudjelovanja koje se provode ako je sudjelovanje dio cilja održivog ulaganja, uključujući sve upravljačke procedure koje se primjenjuju na prijepore u društvima u koja se ulaže povezane s održivosti.

Članak 49.

Odjeljak „Ostvarenje cilja održivog ulaganja” na internetskim stranicama za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

1.   Na internetskoj stranici u odjeljku „Ostvarenje cilja održivog ulaganja” iz članka 37. točke (l) sudionici na financijskim tržištima dužni su opisati sve od sljedećeg:

(a)

za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje i za koje je utvrđen indeks kao referentna vrijednost, kako je taj indeks usklađen s ciljem održivog ulaganja financijskog proizvoda, uključujući ulazne podatke, metodologije za odabir tih podataka, metodologije rebalansa i način izračuna indeksa;

(b)

za financijske proizvode koji za cilj imaju smanjenje emisija ugljika, izjavu da je referentna vrijednost prihvatljiva kao referentna vrijednost EU-a za klimatsku tranziciju ili referentna vrijednost EU-a usklađena s Pariškim sporazumom kako je definirana u članku 3. točkama 23.a i 23.b Uredbe (EU) 2016/1011 i poveznicu na mjesto na kojem se može pronaći metodologija za izračun tih referentnih vrijednosti.

2.   Odstupajući od stavka 1. točke (a), ako se informacije iz te točke objavljuju na internetskim stranicama administratora referentne vrijednosti, navodi se poveznica na te informacije.

3.   Odstupajući od stavka 1. točke (b), ako referentna vrijednost EU-a za klimatsku tranziciju ili referentna vrijednost EU-a usklađena s Pariškim sporazumom kako je definirana u članku 3. točkama 23.a i 23.b Uredbe (EU) 2016/1011 nije dostupna, na internetskoj stranici u odjeljku „Ostvarenje cilja održivog ulaganja” iz članka 38. točke (l) ove Uredbe navodi se ta činjenica i objašnjava kako se osigurava kontinuirani napor koji se ulaže u ostvarenje cilja smanjenja emisija ugljika u smislu ostvarenja ciljeva Pariškog sporazuma. Sudionici na financijskim tržištima dužni su objasniti u kojoj je mjeri financijski proizvod usklađen sa zahtjevima o metodologijama iz Delegirane uredbe EU) 2020/1818.

POGLAVLJE V.

OBJAVE INFORMACIJA O PROIZVODIMA U PERIODIČNIM IZVJEŠTAJIMA

ODJELJAK 1.

Promicanje okolišnih ili socijalnih obilježja

Članak 50.

Zahtjevi o prikazu i sadržaju za periodične izvještaje o financijskim proizvodima koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

1.   Za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja sudionici na financijskim tržištima dužni su informacije iz članka 11. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/2088 prikazati u prilogu dokumentu ili u informacijama iz članka 11. stavka 2. te uredbe na obrascu iz Priloga IV. ovoj Uredbi.

2.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u glavni dio dokumenta ili informacija iz članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti uočljivu izjavu o tome da su u tom prilogu dostupne informacije o okolišnim ili socijalnim obilježjima.

Članak 51.

Ostvarenje okolišnih ili socijalnih obilježja koja financijski proizvod promiče

U odjeljku „U kojoj su mjeri ostvarena okolišna i/ili socijalna obilježja koja promiče financijski proizvod?” u obrascu iz Priloga IV. ovoj Uredbi sudionici na financijskim tržištima navode sve sljedeće informacije:

(a)

u kojoj su mjeri okolišna ili socijalna obilježja koja financijski proizvod promiče ostvarena u referentnom razdoblju, uključujući rezultate pokazatelja uspješnosti na temelju kojih se mjeri kako je ostvaren svaki od tih okolišnih ili socijalnih obilježja i koje su izvedenice, ako ih je bilo, korištene za ostvarenje tih okolišnih ili socijalnih obilježja;

(b)

za financijske proizvode iz članka 6. prvog podstavka Uredbe (EU) 2020/852, okolišne ciljeve iz članka 9. te uredbe kojima su pridonijela održiva ulaganja na kojem se temelji financijski proizvod;

(c)

ako je sudionik na financijskim tržištima objavio barem jedan prethodni periodični izvještaj za određeni financijski proizvod u skladu s ovim odjeljkom, povijesnu usporedbu razdoblja obuhvaćenog periodičnim izvještajem i razdoblja obuhvaćenih prethodnim periodičnim izvještajima;

(d)

za financijske proizvode koji sadržavaju obvezu održivih ulaganja, objašnjenje načina na koji su ta ulaganja pridonijela ciljevima održivog ulaganja iz članka 2. točke 17. Uredba (EU) 2019/2088 i nisu znatno naštetila nijednom od tih ciljeva u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući sve sljedeće:

i.

kako su uzeti u obzir pokazatelji štetnih učinaka iz tablice 1 Priloga I. i svi relevantni pokazatelji iz tablica 2 i 3 tog priloga;

ii.

je li održivo ulaganje bilo usklađeno sa Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća i UN-ovim vodećim načelima o poslovanju i ljudskim pravima, uključujući načela i prava iz osam temeljnih konvencija utvrđena u Deklaraciji Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu te Međunarodnoj povelji o ljudskim pravima;

(e)

informacije o glavnim štetnim učincima na čimbenike održivosti iz odjeljka „Uzimaju li se u obzir glavni štetni učinci na čimbenike održivosti u ovom financijskom proizvodu?” u obrascu iz Priloga II. ovoj Uredbi.

Članak 52.

Najuspješnija ulaganja za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

1.   Odjeljak „Koja su najvažnija ulaganja ovog financijskog instrumenta?” u obrascu iz Priloga IV. ovoj Uredbi sadržava popis, u padajućem redoslijedu po veličini, 15 ulaganja koja čine najveći udio ulaganja financijskog proizvoda u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući sektore i zemlje u kojima su ta ulaganja izvršena.

2.   Odstupajući od stavka 1., ako broj ulaganja koja čine 50 % ulaganja financijskog proizvoda u referentnom razdoblju manji od 15, odjeljak iz stavka 1. sadržava popis tih ulaganja, u padajućem redoslijedu po veličini, uključujući sektore i zemlje u kojima su ta ulaganja izvršena.

Članak 53.

Raspodjela imovine po financijskim proizvodima koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

U odjeljku „Kako je raspodijeljena imovina?” u obrascu iz Priloga IV. ovoj Uredbi sudionici na financijskim tržištima navode opis ulaganja financijskog proizvoda, uključujući sve od sljedećeg:

(a)

udjele ulaganja financijskog proizvoda kojima su u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem ostvarena okolišna ili socijalna obilježja koja se promiču;

(b)

svrhu preostalih ulaganja u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući opis svih minimalnih okolišnih ili socijalnih zaštitnih mjera i jesu li ta ulaganja iskorištena za zaštitu od rizika, odnose li se na novac koji se drži kao dodatna likvidna sredstva ili je riječ o ulaganjima za koja nema dostatnih podataka.

Članak 54.

Udio ulaganja u razne ekonomske sektore i podsektore

U odjeljku „U kojim su ekonomskim sektorima izvršena ulaganja?” u obrascu iz Priloga IV. ovoj Uredbi sudionici na financijskim tržištima navode informacije o udjelu ulaganja u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem u razne sektore i podsektore, uključujući sektore gospodarstva u kojima se ostvaruju prihodi od istraživanja, rudarstva, vađenja, proizvodnje, obrade, skladištenja, rafiniranja ili distribucije, uključujući prijevoz, skladištenje i trgovinu, fosilnih goriva kako su definirana u članku 2. točki 62. Uredbe (EU) 2018/1999 Europskog parlamenta i Vijeća (17).

Članak 55.

Informacije o ulaganjima u okolišno održive ekonomske djelatnosti za financijske proizvode koji promiču okolišna obilježja

1.   Ako financijski proizvod iz članka 6. prvog podstavka Uredbe (EU) 2020/852 sadržava obvezu ulaganja u ekonomske djelatnosti koje doprinose nekom okolišnom cilju u smislu članka 2. točke 17. Uredbe 2019/2088, odjeljak „Koliki je bio udio ulaganja koja se odnose na održivost?” u obrascu iz Priloga IV. ovoj Uredbi sadržava sve sljedeće informacije:

(a)

raščlambu udjela ulaganja po svakom okolišnom cilju iz članka 9. Uredbe (EU) 2020/852 kojem su ta ulaganja pridonijela;

(b)

opis ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući:

i.

informaciju o tome je li usklađenost tih ulaganja sa zahtjevima iz članka 3. Uredbe (EU) 2020/852 bila predmet izražavanja uvjerenja jednog ili više revizora ili revizije koju je provela jedna ili više trećih strana te ako jest, ime ili imena revizora ili trećih strana;

ii.

prikaz u obliku trakastog grafikona agregiranih ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, izračunatih u skladu s člankom 17. stavcima od 1. do 4.;

iii.

prikaz u obliku trakastog grafikona razine agregiranih ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, isključujući izloženosti prema državi, izračunatih u skladu s člankom 17. stavkom 5.;

iv.

informacije iz članka 15. stavka 2. točke (b);

v.

raščlambu minimalnih udjela ulaganja u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem u prijelazne i omogućujuće ekonomske djelatnosti, u oba slučaja iskazano u postotku svih ulaganja financijskog proizvoda;

vi.

jasno objašnjenje razloga zbog kojih se financijskim proizvodom namijenjenim za održiva ulaganja s okolišnim ciljem nije ulagalo u okolišno održive ekonomske djelatnosti;

vii.

ako je sudionik na financijskim tržištima objavio barem jedan periodični izvještaj za određeni financijski proizvod u skladu s ovim odjeljkom, povijesnu usporedbu razine ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem i prethodnim razdobljima;

viii.

ako sudionici na financijskim tržištima ne mogu procijeniti u kojoj su mjeri izloženosti prema državi pridonijele okolišno održivim ekonomskim djelatnostima u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, opisno objašnjenje razloga i razmjera tih izloženosti u ukupnim ulaganjima.

2.   Za potrebe stavka 1. točke (b) podtočaka ii. i iii. primjenjuje se sve sljedeće:

(a)

prilikom agregiranja ulaganja u nefinancijska poduzeća izračunavaju se prihodi, kapitalni i operativni rashodi i uključuju u grafički prikaz;

(b)

prilikom agregiranja ulaganja u financijska poduzeća prihodi, kapitalni i operativni rashodi se, prema potrebi, izračunavaju i uključuju u grafički prikaz;

(c)

ključni pokazatelj uspješnosti društava za osiguranje i društava za reosiguranje koja obavljaju djelatnosti neživotnog osiguranja može biti kombinacija ključnih pokazatelja uspješnosti ulaganja i osiguranja u skladu s člankom 6. Delegirane uredbe (EU) 2021/2178.

Članak 56.

Informacije za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

Za financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja i koji sadržavaju obvezu održivih ulaganja sa socijalnim ciljem, odjeljak „Koliki je bio udio ulaganja koja se odnose na održivost?” u obrascu iz Priloga IV. ovoj Uredbi sadržava udio tih održivih ulaganja.

Članak 57.

Rezultati održivosti indeksa utvrđenog kao referentna vrijednost za okolišna ili socijalna obilježja

1.   U odjeljku „Kakvi su rezultati ovog financijskog proizvoda u odnosu na određenu referentnu vrijednost?” u obrascu iz Priloga IV. ovoj Uredbi sudionici na financijskim tržištima za sve financijske proizvode koji promiču okolišna ili socijalna obilježja navode sve sljedeće informacije:

(a)

objašnjenje o tome kako se indeks koji je utvrđen kao referentna vrijednost razlikuje od relevantnog šireg tržišnog indeksa, uključujući rezultate, u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, pokazatelja održivosti koje sudionik financijskih tržišta smatra relevantnima za određivanje usklađenosti indeksa s okolišnim ili socijalnim obilježjima koje financijski proizvod promiče i okolišnim, socijalnim ili upravljačkim čimbenicima iz izjave o referentnoj vrijednosti koju administrator referentne vrijednosti objavi u skladu s člankom 27. stavkom 1. Uredbe (EU) 2016/1011;

(b)

usporedbu uspješnosti financijskog proizvoda i pokazatelja na temelju kojih se mjere čimbenici održivosti indeksa iz točke (a) u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem;

(c)

usporedbu uspješnosti financijskog proizvoda i relevantnog šireg tržišnog indeksa u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem.

2.   Usporedba iz stavka 1. točaka (b) i (c) prikazuje se, ako je relevantno, u obliku tablice ili grafikona.

ODJELJAK 2.

Održivo ulaganje kao cilj

Članak 58.

Zahtjevi o prikazu i sadržaju za periodične izvještaje o financijskim proizvodima koji za cilj imaju održivo ulaganje

Za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje sudionici na financijskim tržištima dužni su informacije iz članka 11. stavka 1. Uredbe (EU) 2019/2088 prikazati u prilogu dokumentu ili u informacijama iz članka 11. stavka 2. te uredbe na obrascu iz Priloga V. ovoj Uredbi. Sudionici na financijskim tržištima dužni su u glavni dio dokumenta ili informacija iz članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti uočljivu izjavu o tome da su u tom prilogu dostupne informacije o održivom ulaganju.

Članak 59.

Ostvarenje cilja održivog ulaganja financijskog proizvoda

U odjeljku „U kojoj je mjeri ostvaren cilj održivog ulaganja ovog financijskog proizvoda?” u obrascu iz Priloga V. ovoj Uredbi sudionici na financijskim tržištima navode sve sljedeće informacije:

(a)

u kojoj je mjeri cilj održivog ulaganja ostvaren u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući uspješnost:

i.

pokazatelja održivosti iz pododjeljka „Na temelju kojih pokazatelja održivosti se mjeri ostvarenje cilja održivog ulaganja ovog financijskog proizvoda?” u odjeljku „Koji je cilj održivog ulaganja ovog financijskog proizvoda?” u obrascu iz Priloga III. ovoj Uredbi;

ii.

izvedenica iz pododjeljka „Kako se korištenjem izvedenica ostvaruje cilj održivog ulaganja?” u odjeljku „Kakva je raspodjela imovine i koliki je minimalni udio održivih ulaganja?” u obrascu iz Priloga III. ovoj Uredbi koje su korištene u svrhu ostvarenja cilja održivog ulaganja;

(b)

za financijske proizvode iz članka 5. prvog podstavka Uredbe (EU) 2020/852, okolišne ciljeve iz članka 9. te uredbe kojima su pridonijela održiva ulaganja na kojem se temelji financijski proizvod;

(c)

za financijske proizvode iz članka 9. stavka 3. Uredbe (EU) 2019/2088, informacije o tome kako je cilj smanjenja emisija ugljika usklađen s Pariškim sporazumom, uz opis doprinosa financijskog proizvoda ostvarenju ciljeva Pariškog sporazuma u razdoblju obuhvaćenom izvještajem, među ostalim u smislu referentne vrijednosti EU-a za klimatsku tranziciju ili referentne vrijednosti EU-a usklađene s Pariškim sporazumom, okolišnih, socijalnih i upravljačkih čimbenika i kriterija koje je administrator referentne vrijednosti razmatrao u skladu s Delegiranom uredbom (EU) 2020/1818;

(d)

ako su sudionici na financijskim tržištima objavili barem jedan prethodni periodični izvještaj za određeni financijski proizvod u skladu s ovim odjeljkom, povijesnu usporedbu tekućeg razdoblja obuhvaćenog periodičnim izvještajem i prethodnih razdoblja;

(e)

objašnjenje o tome kako su održiva ulaganja financijskog proizvoda pridonijela cilju održivog ulaganja i nisu nanijela bitnu štetu nekom od ciljeva održivog ulaganja u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući sve od sljedećeg:

i.

kako su uzeti u obzir pokazatelji štetnih učinaka iz tablice 1 Priloga I. i svi relevantni pokazatelji iz tablica 2 i 3 tog priloga;

ii.

je li održivo ulaganje bilo usklađeno sa Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća i UN-ovim vodećim načelima o poslovanju i ljudskim pravima, uključujući načela i prava iz osam temeljnih konvencija utvrđena u Deklaraciji Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu te Međunarodnoj povelji o ljudskim pravima;

(f)

informacije o glavnim štetnim učincima na čimbenike održivosti iz odjeljka „Uzimaju li se u obzir glavni štetni učinci na čimbenike održivosti u ovom financijskom proizvodu?” u obrascu iz Priloga III. ovoj Uredbi.

Članak 60.

Najuspješnija ulaganja za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

1.   U odjeljku „Koja su najvažnija ulaganja ovog financijskog instrumenta?” u obrascu iz Priloga V. ovoj Uredbi sudionici na financijskim tržištima navode popis, u padajućem redoslijedu po veličini, 15 ulaganja koja čine najveći udio ulaganja financijskog proizvoda u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući sektore i zemlje u kojima su ta ulaganja izvršena.

2.   Odstupajući od stavka 1., ako broj ulaganja koja čine 50 % ulaganja financijskog proizvoda u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem manji od 15, odjeljak iz stavka 1. sadržava popis tih ulaganja, u padajućem redoslijedu po veličini, uključujući sektore i zemlje u kojima su ta ulaganja izvršena.

Članak 61.

Udio ulaganja koji se odnosi na održivost za financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje

U odjeljku „Koliki je bio udio ulaganja koja se odnose na održivost?” u obrascu iz Priloga V. ovoj Uredbi sudionici na financijskim tržištima navode sve sljedeće informacije:

(a)

udjele ulaganja financijskog proizvoda koja su pridonijela cilju održivog ulaganja;

(b)

svrhu preostalih ulaganja u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući opis svih minimalnih okolišnih ili socijalnih zaštitnih mjera i jesu li ta ulaganja iskorištena za zaštitu od rizika i ili se odnose na novac koji se drži kao dodatna likvidna sredstva;

(c)

udio ulaganja u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem u razne sektore i podsektore.

Članak 62.

Informacije o održivim ulaganjima za financijske proizvode s ciljem održivog ulaganja

1.   Za financijske proizvode iz članka 5. prvog podstavka Uredbe (EU) 2020/852, odjeljak „Koliki je bio udio ulaganja koja se odnose na održivost?” u obrascu iz Priloga V. sadržava sve sljedeće informacije:

(a)

raščlambu u skladu s člankom 55. stavkom 1. točkom (a);

(b)

opis održivih ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući:

i.

informacije u skladu s člankom 55. stavkom 1. točkom (b) podtočkom i.;

ii.

prikaz u obliku trakastog grafikona u skladu s člankom 55. stavkom 1. točkom (b) podtočkom ii.;

iii.

prikaz u obliku trakastog grafikona u skladu s člankom 55. stavkom 1. točkom (b) podtočkom iii.;

iv.

informacije iz članka 15. stavka 1. točke (b);

v.

raščlambu u skladu s člankom 55. stavkom 1. točkom (b) podtočkom v.;

vi.

jasno objašnjenje razloga zbog kojih se financijskim proizvodom namijenjenim za održiva ulaganja s okolišnim ciljem nije ulagalo u okolišno održive ekonomske djelatnosti;

vii.

ako je sudionik na financijskim tržištima objavio barem jedan periodični izvještaj za određeni financijski proizvod u skladu s ovim odjeljkom, povijesnu usporedbu razine ulaganja u okolišno održive ekonomske djelatnosti u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem i prethodnim razdobljima;

(c)

opisno objašnjenje u skladu s člankom 55. stavkom 1. točkom (b) podtočkom viii.;

(d)

za financijske proizvode s održivim ulaganjima sa socijalnim ciljem, odjeljak „Koliki je bio udio socijalno održivih ulaganja u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem?” u obrascu iz Priloga V. sadržava i udio tih održivih ulaganja.

2.   Za potrebe stavka 1. točke (b) podtočaka ii. i iii. sudionici na financijskim tržištima primjenjuju članak 55. stavak 2.

Članak 63.

Rezultati održivosti indeksa utvrđenog kao referentna vrijednost za cilj održivosti

1.   U odjeljku „Kakvi su rezultati ovog financijskog proizvoda u odnosu na referentnu vrijednost za održivost?” u obrascu iz Priloga V. sudionici na financijskim tržištima dužni su za sve financijske proizvode koji za cilj imaju održivo ulaganje i za koje je utvrđen indeks kao referentna vrijednost navesti sve sljedeće informacije:

(a)

objašnjenje o tome kako se indeks koji je utvrđen kao referentna vrijednost razlikuje od relevantnog šireg tržišnog indeksa, uključujući rezultate, u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, pokazatelja održivosti koje sudionik financijskih tržišta smatra relevantnima za određivanje usklađenosti indeksa s ciljem održivog ulaganja, uključujući okolišne, socijalne i upravljačke čimbenike iz izjave o referentnoj vrijednosti koju administrator referentne vrijednosti objavi u skladu s člankom 27. stavkom 1. Uredbe (EU) 2016/1011;

(b)

usporedbu uspješnosti financijskog proizvoda i pokazatelja na temelju kojih se mjere čimbenici održivosti indeksa iz točke (a) u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem;

(c)

usporedbu uspješnosti financijskog proizvoda i relevantnog šireg tržišnog indeksa u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem.

2.   Usporedba iz stavka 1. točaka (b) i (c) prikazuje se, ako je relevantno, u obliku tablice ili grafikona.

ODJELJAK 3.

Povijesna usporedba periodičnih izvještaja

Članak 64.

Povijesna usporedba periodičnih izvještaja

1.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u povijesnoj usporedbi iz članka 51. točke (c), članka 55. stavka 1. točke (b) podtočke vii., članka 59. točke (d) i članka 62. stavka 1. točke (b) podtočke vii. usporediti razdoblje obuhvaćeno periodičnim izvještajem s razdobljima obuhvaćenima prethodnim periodičnim izvještajima, a zatim i sa svakim prethodnim razdobljem obuhvaćenim periodičnim izvještajem u barem zadnjih pet prethodnih razdoblja.

2.   Za potrebe povijesnih usporedbi iz članka 51. točke (c) i članka 59. točke (d), sudionici na financijskim tržištima dužni su dosljedno tijekom vremena izvještavati o rezultatima pokazatelja održivosti i dostavljati sve sljedeće informacije:

(a)

ako se objavljuju kvantitativne informacije, vrijednosti s relativnom mjerom, kao što je učinak po uloženom euru;

(b)

koji su pokazatelji predmet izražavanja uvjerenja revizora ili revizije koju provodi treća strana;

(c)

udio temeljne imovine financijskog proizvoda iz odjeljka „Koliki je bio udio ulaganja koja se odnose na održivost?” u obrascu iz Priloga IV. ove Uredbe i u odjeljku „Koliki je bio udio ulaganja koja se odnose na održivost?” u obrascu iz Priloga V.

ODJELJAK 4.

Financijski proizvodi s ulagačkim opcijama

Članak 65.

Financijski proizvodi s jednom ili više temeljnih opcija ulaganja na temelju kojih su ti financijski proizvodi prihvatljivi kao financijski proizvodi koji promiču okolišna ili socijalna obilježja

1.   Odstupajući od članaka od 50. do 57., ako financijski proizvod ulagateljima nudi ulagačke opcije i ako je na temelju jedne ili više tih opcija taj financijski proizvod prihvatljiv kao financijski proizvod koji promiče okolišna ili socijalna obilježja, sudionici na financijskim tržištima dužni su u glavni dio dokumenta ili informacija iz članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088 uvrstiti uočljivu izjavu kojom se potvrđuje sve od sljedećeg:

(a)

da financijski proizvod promiče okolišna ili socijalna obilježja;

(b)

da je ostvarenje tih obilježja uvjetovano ulaganjem u barem jednu ulagačku opciju s popisa iz stavka 2. ovog članka i držanjem barem jedne od tih opcija tijekom razdoblja držanja financijskog proizvoda;

(c)

da su dodatne informacije o tim obilježjima dostupne u prilozima iz stavka 2. ovog članka.

2.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u prilozima dokumentu ili informacijama iz članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088 navesti sve sljedeće informacije:

(a)

za svaku iskorištenu ulagačku opciju koja je prihvatljiva kao financijski proizvod koji promiče okolišna ili socijalna obilježja, informacije iz članaka od 50. do 57. ove Uredbe;

(b)

za svaku iskorištenu ulagačku opciju koja je prihvatljiva kao financijski proizvod koji za cilj ima održivo ulaganje, informacije iz članaka od 58. do 63. ove Uredbe;

(c)

za svaku iskorištenu ulagačku opciju koja za cilj ima održivo ulaganje, a nije financijski proizvod, informacije o cilju održivog ulaganja.

3.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su informacije iz stavka 2. točke (a) prikazati u obliku obrasca iz Priloga IV., a informacije iz stavka 2. točke (b) na obrascu iz Priloga V.

Članak 66.

Financijski proizvodi s temeljnim opcijama ulaganja koje za cilj imaju održivo ulaganje

1.   Odstupajući od članaka od 58. do 63., ako financijski proizvod ulagateljima nudi ulagačke opcije i ako sve te opcije imaju za cilj održivo ulaganje, sudionici na financijskim tržištima dužni su u vidljivoj izjavi u glavnom dijelu dokumenta ili informacija iz članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088 potvrditi da financijski proizvod ima za cilj održivo ulaganje i da su informacije o tom cilju dostupne u prilozima iz stavka 2. ovog članka.

2.   Sudionici na financijskim tržištima dužni su u prilozima dokumentu ili informacijama iz članka 11. stavka 2. Uredbe (EU) 2019/2088 navesti sve sljedeće informacije:

(a)

za svaku ulagačku opciju koja je prihvatljiva kao financijski proizvod koji za cilj ima održivo ulaganje, informacije iz članaka od 58. do 63.;

(b)

za svaku iskorištenu ulagačku opciju koja za cilj ima održivo ulaganje, a nije financijski proizvod, informacije o cilju održivog ulaganja.

3.   Sudionici na financijskim tržištima informacije iz stavka 2. točke (a) prikazuju na obrascu iz Priloga V.

Članak 67.

Informacije o temeljnim opcijama ulaganja koje za cilj imaju održivo ulaganje, ali same nisu financijski proizvodi

Informacije o cilju održivog ulaganja iz članka 65. stavka 2. točke (c) i članka 66. stavka 2. točke (b) sadržavaju sve od sljedećeg:

(a)

opis cilja održivog ulaganja;

(b)

u kojoj je mjeri cilj održivog ulaganja ostvaren u razdoblju obuhvaćenom periodičnim izvještajem, uključujući rezultate pokazatelja uspješnosti na temelju kojih se mjere ukupni učinci na održivost opcija koje za cilj imaju održivo ulaganje;

(c)

opis načina na koji održiva ulaganja ne nanose bitnu štetu bilo kojem od ciljeva održivog ulaganja, uključujući sve od sljedećeg:

i.

kako su uzeti u obzir pokazatelji štetnih učinaka iz tablice 1 Priloga I. i svi relevantni pokazatelji iz tablica 2 i 3 tog priloga;

ii.

je li održivo ulaganje usklađeno sa Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća i UN-ovim vodećim načelima o poslovanju i ljudskim pravima, uključujući načela i prava iz osam temeljnih konvencija utvrđena u Deklaraciji Međunarodne organizacije rada o temeljnim načelima i pravima na radu te Međunarodnoj povelji o ljudskim pravima.

POGLAVLJE VI.

ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 68.

Stupanje na snagu i primjena

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova Uredba primjenjuje se od 1. siječnja 2023.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 6.4.2022.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN

PRILOG I.

Obrazac za izjavu o glavnim štetnim učincima na održivost

Za potrebe ovog Priloga primjenjuju se sljedeće definicije.

(1)

„opseg 1, 2 i 3 emisija stakleničkih plinova” znači opseg emisija stakleničkih plinova iz točke 1. podtočke (e) podpodtočaka od i. do iii. Priloga III. Uredbi (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća (18);

(2)

„emisije stakleničkih plinova” znači emisije stakleničkih plinova kako su definirane u članku 3. točki 1. Uredbe (EU) 2018/842 Europskog parlamenta i Vijeća (19);

(3)

„ponderirani prosjek” znači omjer pondera ulaganja sudionika na financijskom tržištu u društvo u koje se ulaže u odnosu na vrijednost tog poduzeća;

(4)

„vrijednost poduzeća” znači zbroj, na kraju fiskalne godine, tržišne kapitalizacije redovnih dionica, tržišne kapitalizacije povlaštenih dionica i knjigovodstvene vrijednosti ukupnog duga i nekontrolirajućih udjela, bez odbitka novca i novčanih ekvivalenata;

(5)

„trgovačka društva aktivna u sektoru fosilnih goriva” znači društva koja ostvaruju prihode od istraživanja, rudarstva, vađenja, proizvodnje, prerade, skladištenja, rafiniranja ili distribucije fosilnih goriva, što uključuje prijevoz, skladištenje i trgovinu, kako su definirana u članku 2. točki 62. Uredbe (EU) 2018/1999 Europskog parlamenta i Vijeća (20);

(6)

„obnovljivi izvori energije” znači obnovljivi nefosilni izvori energije kao što je energija vjetra, solarna energija (toplinska i fotonaponska) te geotermalna energija, energija iz okoliša, energija plime, oseke, valova i slična energija iz oceana, hidroenergija, biomasa, plin dobiven od otpada, plin dobiven iz uređaja za obradu otpadnih voda i bioplin;

(7)

„neobnovljivi izvori energije” znači izvori energije osim onih iz točke 6.;

(8)

„intenzitet potrošnje energije” znači omjer potrošnje energije po jedinici aktivnosti, outputa ili kojeg drugog parametra društva u koje se ulaže i ukupne potrošnje energije tog društva;

(9)

„sektori koji znatno utječu na klimu” znači sektori navedeni u odjeljcima od A do H i u odjeljku L Priloga I. Uredbi (EZ) br. 1893/2006 Europskog parlamenta i Vijeća (21);

(10)

„zaštićeno područje” znači određena područja u Zajedničkoj bazi podataka o određenim područjima (CDDA) koju održava Europska agencija za okoliš;

(11)

„područje izrazite bioraznolikosti izvan zaštićenih područja” znači izrazito biološki raznoliko zemljište iz članka 7.b stavka 3. Direktive 98/70/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (22);

(12)

„emisije u vodu” znači izravne emisije prioritetnih tvari kako su definirane u članku 2. točki 30. Direktiva 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (23) i izravne emisije nitrata, fosfata i pesticida;

(13)

„područja s velikim nedostatkom vode” znači regije u kojima je postotak ukupne količine povučene vode visok (40–80 %) ili iznimno visok (veći od 80 %) u alatu Atlasa o riziku voda „Aqueduct” Svjetskog instituta za resurse (WRI);

(14)

„opasni otpad i radioaktivni otpad” znači opasni otpad i radioaktivni otpad;

(15)

„opasni otpad” znači otpad kako je definiran u članku 3. točki 2. Direktive 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (24);

(16)

„radioaktivni otpad” znači radioaktivni otpad kako je definiran u članku 3. točki 7. Direktive Vijeća 2011/70/Euratom (25);

(17)

„nereciklirani otpad” znači svaki otpad koji nije recikliran u smislu „recikliranja” iz članka 3. točke 17. Direktive 2008/98/EZ;

(18)

„djelatnosti koje negativno utječu na područja osjetljiva na bioraznolikost” znači djelatnosti koje imaju sve sljedeće značajke:

(a)

obavljanjem djelatnosti dolazi do pogoršanja stanja prirodnih staništa i staništa vrsta ni do uznemiravanja vrsta kojima je zaštićeno područje namijenjeno;

(b)

za te se djelatnosti ne provode zaključci, mjere ublažavanja ili procjene utjecaja doneseni u skladu s nekom od sljedećih direktiva, nacionalnih propisa ili međunarodnih standarda koji su istovrijedni tim direktivama:

i.

Direktiva 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (26);

ii.

Direktiva Vijeća 92/43/EEZ (27);

iii.

procjena utjecaja na okoliš (PUO) kako je definirana u članku 1. stavku 2. točki (g) Direktive 2011/92/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (28);

iv.

za djelatnosti koje se obavljaju u trećim zemljama, zaključci, mjere ublažavanja ili procjene utjecaja doneseni u skladu s nacionalnim propisima ili međunarodnim standardima koji su istovrijedni direktivama i procjenama utjecaja iz točaka i., ii. i iii.;

(19)

„područja osjetljiva na bioraznolikost” znači mreža zaštićenih područja Natura 2000, lokaliteti na popisu svjetske baštine UNESCO-a i ključna područja biološke raznolikosti („KBA”), kao i druga zaštićena područja, kako je navedeno u Dodatku D Prilogu II. Delegiranoj uredbi Komisije (EU) 2021/2139 (29);

(20)

„ugrožene vrste” znači ugrožene vrste, uključujući floru i faunu, uvrštene na Europski crveni popis ili Crveni popis IUCN-a, kako je navedeno u odjeljku 7. Priloga II. Delegiranoj uredbi (EU) 2021/2139;

(21)

„krčenje šuma” znači privremena ili trajna prenamjena šumskog zemljišta uzrokovana ljudskim djelovanjem u nešumsko zemljište;

(22)

„načela Globalnog sporazuma UN-a” znači deset načela Globalnog sporazuma Ujedinjenih naroda;

(23)

„neusklađena razlika u plaćama između muškaraca i žena” znači razlika između prosječne bruto plaće po satu muških i ženskih zaposlenika, izraženo u postotku prosječne bruto plaće po satu muških zaposlenika;

(24)

„uprava” znači upravno, upravljačko ili nadzorno tijelo društva;

(25)

„politika ljudskih prava” znači preuzeta obveza politike o ljudskim pravima odobrena na razini uprave da ekonomske djelatnosti društva u koje se ulaže moraju biti u skladu s Vodećim načelima UN-a o poslovanju i ljudskim pravima;

(26)

„zviždač” znači „prijavitelj” kako je definiran u članku 5. točki 7. Direktive (EU) 2019/1937 Europskog parlamenta i Vijeća (30);

(27)

„neorganske onečišćujuće tvari” znači emisije koje su u rasponu ili ispod razina emisija povezanih s najboljim raspoloživim tehnikama kako su definirane u članku 3. točki 13. Direktive 2010/75/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (31), za industriju baznih anorganskih kemikalija – krute i ostale tvari;

(28)

„onečišćujuće tvari u zraku” znači izravne emisije sumporova dioksida (SO2), dušikovih oksida (NOx), nemetanskih hlapivih organskih spojeva (NMHOS) i sitnih lebdećih čestica (PM2,5) kako su definirani u članku 3. točkama od 5. do 8. Direktive (EU) 2016/2284 Europskog parlamenta i Vijeća (32), amonijaka (NH3) iz te direktive i teških metala iz Priloga I. toj direktivi;

(29)

„tvari koje oštećuju ozonski omotač” znači tvari navedene u Montrealskom protokolu o tvarima koje oštećuju ozonski sloj.

Za potrebe ovog Priloga, primjenjuju se sljedeće formule:

(1)

„emisije stakleničkih plinova” izračunavaju se prema sljedećoj formuli:

Image 1

(2)

„ugljični otisak” izračunava se prema sljedećoj formuli:

Image 2

(3)

„intenzitet emisija stakleničkih plinova društava u koja se ulaže” izračunava se prema sljedećoj formuli:

Image 3

(4)

„intenzitet emisija stakleničkih plinova država” izračunava se prema sljedećoj formuli:

Image 4

(5)

„neučinkovite nekretnine” izračunavaju se prema sljedećoj formuli:

Image 5

Za potrebe formula primjenjuju se sljedeće definicije:

(1)

„tekuća vrijednost ulaganja” znači vrijednost u EUR ulaganja sudionika na financijskom tržištu u društvo u koje se ulaže;

(2)

„vrijednost poduzeća” znači zbroj, na kraju fiskalne godine, tržišne kapitalizacije redovnih dionica, tržišne kapitalizacije povlaštenih dionica i knjigovodstvene vrijednosti ukupnog duga i nekontrolirajućih udjela, bez odbitka novca i novčanih ekvivalenata;

(3)

„tekuća vrijednost svih ulaganja” znači vrijednost u EUR svih ulaganja sudionika na financijskom tržištu;

(4)

pojmovi „zgrada gotovo nulte energije” (ZGNE), „potražnja za primarnom energijom” (PPE) i „energetski certifikat” (EC) imaju značenja iz članka 2. točaka 2., 5. i 12. Direktive 2010/31/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (33).

Tablica 1.

Izjava o glavnim štetnim učincima odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti

Sudionik na financijskom tržištu [Ime i oznaka LEI, ako je dostupna]

Sažetak

[Ime i oznaka LEI, ako je dostupna] uzima u obzir glavne štetne učinke svojih odluka o ulaganjima na čimbenike održivosti. Ovo je konsolidirana izjava o glavnim negativnim učincima na čimbenike održivosti [ime sudionika na financijskom tržištu] [ovisno o slučaju, umetnuti „i njegovih društava kćeri odnosno [navesti dotična društva kćeri]”].

Ova izjava o glavnim štetnim učincima na čimbenike održivosti odnosi se na referentno razdoblje od [umetnuti „1. siječnja” ili datum prvog razmatranja glavnih štetnih učinaka] do 31. prosinca [godine n].

[Sažetak iz članka 5. na jezicima iz stavka 1. tog članka]

Opis glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti

[Informacije iz članka 7. u formatu utvrđenom u nastavku]

Pokazatelji primjenjivi na ulaganja u poduzeća

Pokazatelj štetnog učinka na održivost

Mjerilo

Učinak [godina n]

Učinak [godina n–1]

Objašnjenje

Poduzete i planirane mjere i ciljevi utvrđeni za sljedeće referentno razdoblje

KLIMATSKI I DRUGI OKOLIŠNI POKAZATELJI

Emisije stakleničkih plinova

1.

Emisije stakleničkih plinova

Opseg 1 emisija stakleničkih plinova

 

 

 

 

 

Opseg 2 emisija stakleničkih plinova

 

 

 

 

 

Opseg 3 emisija stakleničkih plinova

 

 

 

 

 

Ukupne emisije stakleničkih plinova

 

 

 

 

2.

Ugljični otisak

Ugljični otisak

 

 

 

 

3.

Intenzitet emisija stakleničkih plinova u društvima u koja se ulaže

Intenzitet emisija stakleničkih plinova u društvima u koja se ulaže

 

 

 

 

4.

Izloženost prema društvima koja posluju u sektoru fosilnih goriva

Udio ulaganja u društva koja posluju u sektoru fosilnih goriva

 

 

 

 

5.

Udio potrošnje i proizvodnje energije iz neobnovljivih izvora

Udio potrošnje i proizvodnje energije iz neobnovljivih izvora u društvima u koja se ulaže u odnosu na energiju iz obnovljivih izvora, izraženo kao postotak ukupnih izvora energije

 

 

 

 

6.

Intenzitet potrošnje energije po sektorima koji znatno utječu na klimu

Potrošnja energije u GWh na milijun EUR prihoda društava u koja se ulaže, po sektorima koji znatno utječu na klimu

 

 

 

 

Bioraznolikost

7.

Djelatnosti koje negativno utječu na područja osjetljiva na bioraznolikost

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže s lokacijama/operacijama u područjima ili u blizini područja osjetljivih na bioraznolikost ako djelatnosti tih društava u koja se ulaže negativno utječu na ta područja

 

 

 

 

Voda

8.

Emisije u vodu

Tone emisija u vodu koje nastaju u društvima u koja se ulaže na milijun uloženih EUR, izraženo kao ponderirani prosjek

 

 

 

 

Otpad

9.

Udio opasnog otpada i radioaktivnog otpada

Tone opasnog otpada i radioaktivnog otpada koji nastaju u društvima u koja se ulaže na milijun uloženih EUR, izraženo kao ponderirani prosjek

 

 

 

 

POKAZATELJI ZA SOCIJALNA I KADROVSKA PITANJA, POŠTOVANJE LJUDSKIH PRAVA, SUZBIJANJE KORUPCIJE I PODMIĆIVANJA

Socijalna i kadrovska pitanja

10.

Povrede načela Globalnog sporazuma UN-a (UNGC) i Smjernica Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) za multinacionalna poduzeća

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja su kršila načela UNGC-a ili Smjernice OECD-a za multinacionalna poduzeća

 

 

 

 

11.

Nedostatak postupaka i mehanizama za praćenje usklađenosti s načelima Globalnog sporazuma UN-a i Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju politike za praćenje usklađenosti s načelima UNGC-a ili Smjernicama OECD-a za multinacionalna poduzeća ili mehanizmima za rješavanje pritužbi zbog kršenja načela UNGC-a ili Smjernica OECD-a za multinacionalna poduzeća

 

 

 

 

12.

Neusklađena razlika u plaćama između muškaraca i žena

Prosječna neusklađena razlika u plaćama između muškaraca i žena u društvima u koja se ulaže

 

 

 

 

13.

Rodna raznolikost u upravi

Prosječni omjer žena i muškaraca u upravama društava u koja se ulaže, izraženo kao postotak svih članova uprave

 

 

 

 

14.

Izloženost prema kontroverznom oružju (protupješačke mine, kazetno streljivo, kemijsko i biološko oružje)

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže uključena u proizvodnju ili prodaju kontroverznog oružja

 

 

 

 

Pokazatelji primjenjivi na ulaganja u države i nadnacionalne organizacije

Pokazatelj štetnog učinka na održivost

Mjerilo

Učinak [godina n]

Učinak [godina n–1]

Objašnjenje

Poduzete i planirane mjere i ciljevi utvrđeni za sljedeće referentno razdoblje

Zaštita okoliša

15.

Intenzitet emisija stakleničkih plinova

Intenzitet emisija stakleničkih plinova u zemljama u koje se ulaže

 

 

 

 

Socijalni aspekti

16.

Zemlje u koje se ulaže u kojima se krše socijalna prava

Broj zemalja u koje se ulaže u kojima se krše socijalna prava (apsolutni broj i relativni broj podijeljeni ukupnim brojem zemalja u koje se ulaže), kako je navedeno u međunarodnim ugovorima i konvencijama, načelima Ujedinjenih naroda i, ovisno o slučaju, nacionalnom pravu

 

 

 

 

Pokazatelji primjenjivi na ulaganja u nekretnine

Pokazatelj štetnog učinka na održivost

Mjerilo

Učinak [godina n]

Učinak [godina n–1]

Objašnjenje

Poduzete i planirane mjere i ciljevi utvrđeni za sljedeće referentno razdoblje

Fosilna goriva

17.

Izloženost prema fosilnim gorivima posredstvom nekretnina

Udio ulaganja u nekretnine koje se koriste za vađenje, skladištenje, prijevoz ili proizvodnju fosilnih goriva

 

 

 

 

Energetska učinkovitost

18.

Izloženost prema energetski neučinkovitim nekretninama

Udio ulaganja u energetski neučinkovite nekretnine

 

 

 

 

Drugi pokazatelji glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti

[Informacije o glavnim štetnim učincima na čimbenike održivosti iz članka 6. stavka 1. točke (a) u formatu iz tablice 2.]

[Informacije o glavnim štetnim učincima na čimbenike održivosti iz članka 6. stavka 1. točke (b) u formatu iz tablice 3.]

[Informacije o svim drugim štetnim učincima na čimbenike održivosti na temelju kojih su utvrđeni i ocijenjeni dodatni glavni štetni učinci na neki čimbenik održivosti iz članka 6. stavka 1. točke (c) u formatu iz tablice 2. ili 3.]

Opis politika za identifikaciju i utvrđivanje prioriteta glavnih štetnih učinaka na čimbenike održivosti

[Informacije iz članka 7.]

Politike sudjelovanja

[Informacije iz članka 8.]

Upućivanja na međunarodne standarde

[Informacije iz članka 9.]

Povijesna usporedba

[Informacije iz članka 10.]


Tablica 2.

Dodatni klimatski i drugi okolišni pokazatelji

Negativan učinak na održivost

Štetni učinak na čimbenike održivosti

(kvalitativni ili kvantitativni)

Mjerilo

Pokazatelji primjenjivi na ulaganja u poduzeća

KLIMATSKI I DRUGI OKOLIŠNI POKAZATELJI

Emisije

1.

Emisije neorganskih onečišćujućih tvari

Tone ekvivalenta neorganskih onečišćujućih tvari na milijun uloženih EUR, izraženo kao ponderirani prosjek

2.

Emisije onečišćujućih tvari u zraku

Tone ekvivalenta onečišćujućih tvari u zraku na milijun uloženih EUR, izraženo kao ponderirani prosjek

3.

Emisije tvari koje oštećuju ozonski omotač

Tone ekvivalenta tvari koje oštećuju ozonski omotač na milijun uloženih EUR, izraženo kao ponderirani prosjek

4.

Ulaganja u društva koja nemaju inicijative za smanjenje emisija ugljika

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju inicijative za smanjenje emisija ugljika radi usklađivanja s Pariškim sporazumom

Energetska učinkovitost

5.

Raščlamba potrošnje energije prema vrsti energije iz neobnovljivih izvora

Udio energije iz neobnovljivih izvora koju koriste društva u koja se ulaže raščlanjen po svakom neobnovljivom izvoru energije

Voda, otpad i materijali

emisije

6.

Potrošnja vode i recikliranje

1.

Prosječna potrošnja vode u društvima u koja se ulaže (u kubičnim metrima) na milijun EUR prihoda društava u koja se ulaže

2.

Ponderirani prosječni postotak vode koju recikliraju i ponovno koriste društva u koja se ulaže

7.

Ulaganja u društva koja nemaju politike gospodarenja vodom

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju politike gospodarenja vodom

8.

Izloženost prema područjima s velikim nedostatkom vode

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže s lokacijama u područjima s velikim nedostatkom vode koja nemaju politike gospodarenja vodom

9.

Ulaganja u društva koja proizvode kemikalije

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže čije su djelatnosti obuhvaćene odjeljkom 20.2. Priloga I. Uredbi (EZ) br. 1893/2006

10.

Degradacija zemljišta, dezertifikacija, prekrivanje tla

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže čije djelatnosti uzrokuju degradaciju zemljišta, dezertifikaciju ili prekrivanje tla

11.

Ulaganja u društva koja nemaju održive zemljišne/poljoprivredne prakse

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju održive zemljišne/poljoprivredne prakse ili politike

12.

Ulaganja u društva koja nemaju održive prakse za oceane/mora

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju održive prakse ili politike za oceane/mora

13.

Omjer nerecikliranog otpada

Tone nerecikliranog otpada koji nastaje u društvima u koja se ulaže na milijun uloženih EUR, izraženo kao ponderirani prosjek

14.

Prirodne vrste i zaštićena područja

1.

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže čije poslovanje utječe na ugrožene vrste

2.

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju politiku zaštite bioraznolikosti kojom su obuhvaćene operativne lokacije koje su u vlasništvu, zakupu, kojima se upravlja u zaštićenom području ili koje su u blizini zaštićenog područja ili područja izrazite bioraznolikosti izvan zaštićenih područja

15.

Krčenje šuma

Udio ulaganja u društva koja nemaju politiku za rješavanje problema krčenja šuma

Zeleni vrijednosni papiri

16.

Udio vrijednosnih papira koji nisu izdani u skladu s propisima Unije o okolišno održivim obveznicama

Udio takvih vrijednosnih papira u ulaganjima

Pokazatelji primjenjivi na ulaganja u države i nadnacionalne organizacije

Zeleni vrijednosni papiri

17.

Udio obveznica koje nisu izdane u skladu s propisima Unije o okolišno održivim obveznicama

Udio obveznica koje nisu izdane u skladu s propisima Unije o okolišno održivim obveznicama

Pokazatelji primjenjivi na ulaganja u nekretnine

Emisije stakleničkih plinova

18.

Emisije stakleničkih plinova

Opseg 1 emisija stakleničkih plinova iz nekretnina

Opseg 2 emisija stakleničkih plinova iz nekretnina

Opseg 3 emisija stakleničkih plinova iz nekretnina

Ukupne emisije stakleničkih plinova iz nekretnina

Potrošnja energije

19.

Intenzitet potrošnje energije

Potrošnja energije u GWh u nekretninama u vlasništvu po kvadratnom metru

Otpad

20.

Proizvodnja otpada u poslovanju

Udio nekretnina koje nisu opremljene za razvrstavanje otpada i nisu obuhvaćene ugovorom o oporabi ili recikliranju otpada

Potrošnja resursa

21.

Potrošnja sirovina za nove zgrade i veće rekonstrukcije

Udio sirovina za građenje (isključujući oporabljene, reciklirane i iz bioizvora) u odnosu na ukupnu masu građevinskih materijala upotrijebljenih u novim građevinama i za veće rekonstrukcije

Bioraznolikost

22.

Degradacija tla

Udio površine bez vegetacije (površine bez vegetacije u tlu, na krovovima, terasama i zidovima) u odnosu na ukupnu površinu parcela sve imovine


Tablica 3.

Dodatni pokazatelji za socijalna i kadrovska pitanja, poštovanje ljudskih prava, suzbijanje korupcije i podmićivanja

POKAZATELJI ZA SOCIJALNA I KADROVSKA PITANJA, POŠTOVANJE LJUDSKIH PRAVA, SUZBIJANJE KORUPCIJE I PODMIĆIVANJA

Negativan učinak na održivost

Štetni učinak na čimbenike održivosti

(kvalitativni ili kvantitativni)

Mjerilo

Pokazatelji primjenjivi na ulaganja u poduzeća

Socijalna i kadrovska pitanja

1.

Ulaganja u društva koja nemaju politike sprečavanja nezgoda na radu

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju politike sprečavanja nezgoda na radu

2.

Stopa nezgoda

Stopa nezgoda u društvima u koja se ulaže, izraženo kao ponderirani prosjek

3.

Broj izgubljenih dana zbog ozljeda, nezgoda, smrtnih slučajeva ili bolesti

Broj izgubljenih radnih dana zbog ozljeda, nezgoda, smrtnih slučajeva ili bolesti u društvima u koja se ulaže, izraženo kao ponderirani prosjek

4.

Nepostojanje etičkog kodeksa dobavljača

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju etički kodeks dobavljača (protiv nesigurnih radnih uvjeta, nesigurnih radnih mjesta, dječjeg i prisilnog rada)

5.

Nepostojanje mehanizma za rješavanje pritužbi o kadrovskim pitanjima

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju mehanizme za rješavanje pritužbi o kadrovskim pitanjima

6.

Nedovoljna zaštita zviždača

Udio ulaganja u subjekte koji nemaju politike zaštite zviždača

7.

Slučajevi diskriminacije

1.

Broj prijavljenih slučajeva diskriminacije u društvima u koja se ulaže, izraženo kao ponderirani prosjek

2.

Broj slučajeva diskriminacije koji dovode do sankcija u društvima u koja se ulaže, izraženo kao ponderirani prosjek

8.

Prekomjerna razlika u plaći direktora i zaposlenika

Prosječni omjer ukupne godišnje naknade u društvima u koja se ulaže za najviše plaćenu osobu i medijana ukupne godišnje naknade za sve zaposlenike (isključujući najviše plaćenu osobu)

Ljudska prava

9.

Nepostojanje politike zaštite ljudskih prava

Udio ulaganja u subjekte koji nemaju politiku zaštite ljudskih prava

10.

Nepostojanje politike dužne pažnje

Udio ulaganja u subjekte koji nemaju politiku dužne pažnje za utvrđivanje, sprečavanje, ublažavanje i rješavanje negativnih učinaka na ljudska prava

11.

Nepostojanje postupaka i mjera za sprečavanje trgovanja ljudima

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže koja nemaju politike protiv trgovanja ljudima

12.

Poslovanje i dobavljači s visokim rizikom od dječjeg rada

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže izložena poslovanju i dobavljačima s visokim rizikom od iskorištavanja dječjeg rada u smislu geografskih područja ili vrste posla

13.

Poslovanje i dobavljači s visokim rizikom od prisilnog ili obveznog rada

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže izložena poslovanju i dobavljačima s visokim rizikom od prisilnog ili obveznog rada u smislu zemljopisnih područja i/ili vrste posla

14.

Broj utvrđenih slučajeva ozbiljnih problema i kršenja ljudskih prava

Broj slučajeva ozbiljnih problema i incidenata kršenja ljudskih prava povezanih s društvima u koja se ulaže na temelju ponderiranog prosjeka

Suzbijanje korupcije i podmićivanja

15.

Nepostojanje politika suzbijanja korupcije i podmićivanja

Udio ulaganja u subjekte koji nemaju politiku suzbijanja korupcije i podmićivanja u skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda protiv korupcije

16.

Slučajevi nedovoljnih mjera poduzetih radi rješavanja kršenja standarda suzbijanja korupcije i podmićivanja

Udio ulaganja u društva u koja se ulaže s utvrđenim nedostacima u mjerama poduzetima za rješavanje kršenja postupaka i standarda suzbijanja korupcije i podmićivanja

17.

Broj osuđujućih presuda i iznos novčanih kazni zbog kršenja propisa o suzbijanju korupcije i podmićivanja

Broj osuđujućih presuda i iznos novčanih kazni zbog kršenja propisa o suzbijanju korupcije i podmićivanja.

Pokazatelji primjenjivi na ulaganja u države i nadnacionalne organizacije

Socijalni aspekti

18.

Prosječna ocjena nejednakosti dohotka

Raspodjela dohotka i ekonomske nejednakosti među sudionicima u određenom gospodarstvu, uključujući kvantitativni pokazatelj objašnjen u stupcu s objašnjenjima

 

19.

Prosječna ocjena slobode izražavanja

Mjerenje opsega u kojem političke organizacije i organizacije civilnog društva mogu slobodno djelovati, uključujući kvantitativni pokazatelj objašnjen u stupcu s objašnjenjima

Ljudska prava

20.

Prosječni rezultat zaštite ljudskih prava

Mjerenje prosječnih rezultata zaštite ljudskih prava u zemljama u koje se ulaže, na temelju kvantitativnog pokazatelja objašnjenog u stupcu s objašnjenjima

Upravljanje

21.

Prosječna ocjena korupcije

Mjerenje percipirane razine korupcije u javnom sektoru, na temelju kvantitativnog pokazatelja objašnjenog u stupcu s objašnjenjima

 

22.

Nekooperativne porezne jurisdikcije

Ulaganja u jurisdikcije na EU-ovu popisu nekooperativnih jurisdikcija u porezne svrhe

 

23.

Prosječna ocjena političke stabilnosti

Mjerenje vjerojatnosti da će postojeći režim biti svrgnut primjenom sile, na temelju kvantitativnog pokazatelja objašnjenog u stupcu s objašnjenjima

 

24.

Prosječna ocjena vladavine prava

Mjerenje razine korupcije, nedostatka temeljnih prava i nedostataka u građanskim i kaznenim sudskim postupcima, na temelju kvantitativnog pokazatelja objašnjenog u stupcu s objašnjenjima

PRILOG II.

Obrazac predugovorne objave za financijske proizvode iz članka 8. stavaka 1., 2. i 2.a Uredbe (EU) 2019/2088 i članka 6. prvog stavka Uredbe (EU) 2020/852

Image 6

Image 7

Image 8

Image 9

Image 10

Image 11

Image 12

Image 13

PRILOG III.

Obrazac predugovorne objave za financijske proizvode iz članka 9. stavaka od 1. do 4.a Uredbe (EU) 2019/2088 i članka 5. prvog stavka Uredbe (EU) 2020/852

Image 14

Image 15

Image 16

Image 17

Image 18

Image 19

PRILOG IV

Obrazac periodične objave za financijske proizvode iz članka 8. stavaka 1., 2. i 2.a Uredbe (EU) 2019/2088 i članka 6. prvog stavka Uredbe (EU) 2020/852

Image 20

Image 21

Image 22

Image 23

Image 24

Image 25

Image 26

Image 27

PRILOG V.

Obrazac periodične objave za financijske proizvode iz članka 9. stavaka od 1. do 4.a Uredbe (EU) 2019/2088 i članka 5. prvog stavka Uredbe (EU) 2020/852

Image 28

Image 29

Image 30

Image 31

Image 32

Image 33


(1)  SL L 317, 9.12.2019., str. 1.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/1818 od 17. srpnja 2020. o dopuni Uredbe (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu minimalnih standarda za referentne vrijednosti EU-a za klimatsku tranziciju i referentne vrijednosti EU-a usklađene s Pariškim sporazumom (SL L 406, 3.12.2020., str. 17.).

(3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/2139 od 4. lipnja 2021. o dopuni Uredbe (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem kriterija tehničke provjere na temelju kojih se određuje pod kojim se uvjetima smatra da ekonomska djelatnost znatno doprinosi ublažavanju klimatskih promjena ili prilagodbi klimatskim promjenama i nanosi li ta ekonomska djelatnost bitnu štetu kojem drugom okolišnom cilju (SL L 442, 9.12.2021., str. 1.).

(4)  Uredba (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. lipnja 2020. o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja i izmjeni Uredbe (EU) 2019/2088 (SL L 198, 22.6.2020., str. 13.).

(5)  Uredba (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2016. o indeksima koji se upotrebljavaju kao referentne vrijednosti u financijskim instrumentima i financijskim ugovorima ili za mjerenje uspješnosti investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2008/48/EZ i 2014/17/EU te Uredbe (EU) br. 596/2014 (SL L 171, 29.6.2016., str. 1.).

(6)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/2178 оd 6. srpnja 2021. o dopuni Uredbe (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem sadržaja i prikaza informacija o okolišno održivim ekonomskim djelatnostima koje objavljuju poduzeća na koja se primjenjuje članak 19.a ili članak 29.a Direktive 2013/34/EU i utvrđivanjem metodologije obveznog objavljivanja informacija (SLJ L 443, 10.12.2021., str. 9.).

(7)  Uredba (EU) br. 1093/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za bankarstvo), kojom se izmjenjuje Odluka br. 716/2009/EZ i stavlja izvan snage Odluka Komisije 2009/78/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 12.).

(8)  Uredba (EU) br. 1094/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje), o izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i o stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/79/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 48.).

(9)  Uredba (EU) br. 1095/2010 Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala), izmjeni Odluke br. 716/2009/EZ i stavljanju izvan snage Odluke Komisije 2009/77/EZ (SL L 331, 15.12.2010., str. 84.).

(10)  Direktiva 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova i izmjenama direktiva 2003/41/EZ i 2009/65/EZ te uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 1095/2010 (SL L 174, 1.7.2011., str. 1.).

(11)  Direktiva 2009/65/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o usklađivanju zakona i drugih propisa u odnosu na subjekte za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire (UCITS) (SL L 302, 17.11.2009., str. 32.).

(12)  Uredba (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o bonitetnim zahtjevima za kreditne institucije i o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 (SL L 176, 27.6.2013., str. 1.).

(13)  Direktiva 2009/138/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2009. o osnivanju i obavljanju djelatnosti osiguranja i reosiguranja (Solventnost II) (SL L 335, 17.12.2009., str. 1.).

(14)  Direktiva 2007/36/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 11. srpnja 2007. o izvršavanju pojedinih prava dioničara trgovačkih društava uvrštenih na burzu (SL L 184, 14.7.2007., str. 17.).

(15)  Uredba (EU) 2017/2402 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. prosinca 2017. o utvrđivanju općeg okvira za sekuritizaciju i o uspostavi specifičnog okvira za jednostavnu, transparentnu i standardiziranu sekuritizaciju te o izmjeni direktiva 2009/65/EZ, 2009/138/EZ i 2011/61/EU te uredaba (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 648/2012 (SL L 347, 28.12.2017., str. 35.).

(16)  Uredba (EU) br. 236/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. ožujka 2012. o kratkoj prodaji i određenim aspektima kreditnih izvedenica na osnovi nastanka statusa neispunjavanja obveza (SL L 86, 24.3.2012., str. 1.).

(17)  Uredba (EU) 2018/1999 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o upravljanju energetskom unijom i djelovanjem u području klime, izmjeni uredaba (EZ) br. 663/2009 i (EZ) br. 715/2009 Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva 94/22/EZ, 98/70/EZ, 2009/31/EZ, 2009/73/EZ, 2010/31/EU, 2012/27/EU i 2013/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva Vijeća 2009/119/EZ i (EU) 2015/652 te stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 525/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 328, 21.12.2018., str. 1.).

(18)  Uredba (EU) 2016/1011 Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2016. o indeksima koji se upotrebljavaju kao referentne vrijednosti u financijskim instrumentima i financijskim ugovorima ili za mjerenje uspješnosti investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2008/48/EZ i 2014/17/EU te Uredbe (EU) br. 596/2014 (SL L 171, 29.6.2016., str. 1.).

(19)  Uredba (EU) 2018/842 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2018. o obvezujućem godišnjem smanjenju emisija stakleničkih plinova u državama članicama od 2021. do 2030. kojim se doprinosi mjerama u području klime za ispunjenje obveza u okviru Pariškog sporazuma i izmjeni Uredbe (EU) br. 525/2013 (SL L 156, 19.6.2018., str. 26.).

(20)  Uredba (EU) 2018/1999 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o upravljanju energetskom unijom i djelovanjem u području klime, izmjeni uredaba (EZ) br. 663/2009 i (EZ) br. 715/2009 Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva 94/22/EZ, 98/70/EZ, 2009/31/EZ, 2009/73/EZ, 2010/31/EU, 2012/27/EU i 2013/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva Vijeća 2009/119/EZ i (EU) 2015/652 te stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 525/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 328, 21.12.2018., str. 1.).

(21)  Uredba (EZ) br. 1893/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. prosinca 2006. o utvrđivanju statističke klasifikacije ekonomskih djelatnosti NACE Revision 2 te izmjeni Uredbe Vijeća (EEZ) br. 3037/90 kao i određenih uredbi EZ-a o posebnim statističkim područjima (Tekst značajan za EGP) (SL L 393, 30.12.2006., str. 1. – 39.).

(22)  Direktiva 98/70/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 1998. o kakvoći benzinskih i dizelskih goriva i izmjeni Direktive Vijeća 93/12/EEZ (SL L 350, 28.12.1998., str. 58.).

(23)  Direktiva 2000/60/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2000. o uspostavi okvira za djelovanje Zajednice u području vodne politike (SL L 327, 22.12.2000., str. 1.).

(24)  Direktiva 2008/98/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 19. studenoga 2008. o otpadu i o stavljanju izvan snage određenih direktiva (SL L 312, 22.11.2008., str. 3.).

(25)  Direktiva Vijeća 2011/70/Euratom od 19. srpnja 2011. o uspostavi okvira Zajednice za odgovorno i sigurno zbrinjavanje istrošenog goriva i radioaktivnog otpada (SL L 199, 2.8.2011, str. 48.).

(26)  Direktiva 2009/147/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 30. studenoga 2009. očuvanju divljih ptica (SL L 20, 26.1.2010., str. 7.).

(27)  Direktiva Vijeća 92/43/EEZ od 21. svibnja 1992. o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore (SL L 206, 22.7.1992., str. 7.).

(28)  Direktiva 2011/92/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o procjeni učinaka određenih javnih i privatnih projekata na okoliš (SL L 026, 28.1.2012., str. 1.).

(29)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/2139 od 4. lipnja 2021. o dopuni Uredbe (EU) 2020/852 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem kriterija tehničke provjere na temelju kojih se određuje pod kojim se uvjetima smatra da ekonomska djelatnost znatno doprinosi ublažavanju klimatskih promjena ili prilagodbi klimatskim promjenama i nanosi li ta ekonomska djelatnost bitnu štetu kojem drugom okolišnom cilju (SL L 442, 9.12.2021., str. 1.).

(30)  Direktiva (EU) 2019/1937 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2019. o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije (SL L 305, 26.11.2019., str. 17.).

(31)  Direktiva 2010/75/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 24. studenoga 2010. o industrijskim emisijama (integrirano sprečavanje i kontrola onečišćenja) (SL L 334, 17.12.2010., str. 17.).

(32)  Direktiva (EU) 2016/2284 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2016. o smanjenju nacionalnih emisija određenih atmosferskih onečišćujućih tvari, o izmjeni Direktive 2003/35/EZ i stavljanju izvan snage Direktive 2001/81/EZ (Tekst značajan za EGP), SL L 344, 17.12.2016., str. 1. – 31.

(33)  Direktiva 2010/31/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 19. svibnja 2010. o energetskoj učinkovitosti zgrada (preinaka) (SL L 153, 18.6.2010., str. 13.).


Top