This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32021D0973
Commission Implementing Decision (EU) 2021/973 of 1 June 2021 confirming or amending the provisional calculation of the average specific emissions of CO2 and the specific emissions targets for manufacturers of passenger cars and light commercial vehicles for the calendar year 2019 and, for the passenger car manufacturer Dr Ing. h.c. F. Porsche AG and the Volkswagen pool, for the calendar years 2014 to 2018 pursuant to Regulation (EU) 2019/631 of the European Parliament and of the Council (notified under document C(2021) 3682) (Only the Czech, Dutch, English, Estonian, French, German, Hungarian, Italian and Swedish texts are authentic) (Text with EEA relevance)
Provedbena odluka Komisije (EU) 2021/973 оd 1. lipnja 2021. o potvrđivanju ili izmjeni privremenog izračuna prosječnih specifičnih emisija CO2 i ciljnih vrijednosti specifičnih emisija za proizvođače osobnih automobila i lakih gospodarskih vozila za kalendarsku godinu 2019. te za proizvođača osobnih automobila Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženje Volkswagen za kalendarske godine od 2014. do 2018. u skladu s Uredbom (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća (priopćeno pod brojem dokumenta C(2021) 3682) (Vjerodostojan je samo tekst na češkom, engleskom, estonskom, francuskom, mađarskom, nizozemskom, njemačkom, švedskom i talijanskom jeziku) (Tekst značajan za EGP)
Provedbena odluka Komisije (EU) 2021/973 оd 1. lipnja 2021. o potvrđivanju ili izmjeni privremenog izračuna prosječnih specifičnih emisija CO2 i ciljnih vrijednosti specifičnih emisija za proizvođače osobnih automobila i lakih gospodarskih vozila za kalendarsku godinu 2019. te za proizvođača osobnih automobila Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženje Volkswagen za kalendarske godine od 2014. do 2018. u skladu s Uredbom (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća (priopćeno pod brojem dokumenta C(2021) 3682) (Vjerodostojan je samo tekst na češkom, engleskom, estonskom, francuskom, mađarskom, nizozemskom, njemačkom, švedskom i talijanskom jeziku) (Tekst značajan za EGP)
C/2021/3682
SL L 215, 17.6.2021, pp. 1–36
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
In force: This act has been changed. Current consolidated version:
28/02/2022
|
17.6.2021 |
HR |
Službeni list Europske unije |
L 215/1 |
PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE (EU) 2021/973
оd 1. lipnja 2021.
o potvrđivanju ili izmjeni privremenog izračuna prosječnih specifičnih emisija CO2 i ciljnih vrijednosti specifičnih emisija za proizvođače osobnih automobila i lakih gospodarskih vozila za kalendarsku godinu 2019. te za proizvođača osobnih automobila Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženje Volkswagen za kalendarske godine od 2014. do 2018. u skladu s Uredbom (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća
(priopćeno pod brojem dokumenta C(2021) 3682)
(Vjerodostojan je samo tekst na češkom, engleskom, estonskom, francuskom, mađarskom, nizozemskom, njemačkom, švedskom i talijanskom jeziku)
(Tekst značajan za EGP)
EUROPSKA KOMISIJA,
uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,
uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2019. o utvrđivanju standardnih vrijednosti CO2 emisija za nove osobne automobile i za nova laka gospodarska vozila te o stavljanju izvan snage uredbi (EZ) br. 443/2009 i (EU) br. 510/2011 (1), a posebno njezin članak 7. stavak 5. drugi podstavak,
budući da:
|
(1) |
U skladu s Uredbom (EU) 2019/631 i s obzirom na ciljne vrijednosti specifičnih emisija i prosječne specifične emisije za kalendarsku godinu 2019. te uredbama (EZ) br. 443/2009 (2) i (EU) br. 510/2011 (3), Komisija je svake godine dužna utvrditi prosječne specifične emisije CO2 i ciljnu vrijednost specifičnih emisija za svakog proizvođača odgovornog za nova osobna vozila i laka gospodarska vozila registrirana u Uniji, Islandu, Norveškoj i Ujedinjenoj Kraljevini te za svako udruženje proizvođača. Zatim se na temelju toga utvrđuje učinkovitost proizvođača ili udruženja proizvođača u ispunjavanju njihove obveze da ne premaše ciljne vrijednosti specifičnih emisija. |
|
(2) |
Detaljni podaci koji se trebaju koristiti za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 i ciljnih vrijednosti specifičnih emisija za kalendarsku godinu 2019. temelje se na broju novih osobnih automobila i novih lakih gospodarskih vozila koja su registrirala tijela za izvješćivanje tijekom te kalendarske godine. |
|
(3) |
Sve su zemlje dostavile Komisiji svoje podatke za 2019., pri čemu su neke kasnile s dostavom, za koju je rok bio 28. veljače 2020. U svakom slučaju u kojem je nakon provjere Komisija utvrdila da neki podaci nedostaju ili da su očito netočni, Komisija se obratila predmetnim tijelima za izvješćivanje i u dogovoru s njima podatke na odgovarajući način prilagodila ili upotpunila. U slučajevima kada dogovor s tijelom za izvješćivanje nije bilo moguće postići, privremeni podaci koje je dostavila ta zemlja nisu prilagođeni. |
|
(4) |
Komisija je 26. lipnja 2020. objavila privremene podatke i obavijestila 91 proizvođača osobnih automobila i 61 proizvođača lakih gospodarskih vozila, kao i njihova udruženja, o privremenim izračunima njihovih prosječnih specifičnih emisija CO2 i njihovim ciljnim vrijednostima specifičnih emisija za 2019. |
|
(5) |
Komisija je dostavila privremene podatke koji uključuju korekcijske faktore za osobne automobile izračunane u skladu s člankom 7. stavkom 2. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2017/1153 (4) i za laka gospodarska vozila izračunane u skladu s člankom 6. stavkom 2. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2017/1152 (5). Određivanje korekcijskih faktora dio je korelacijskih postupaka uspostavljenih kako bi se uzele u obzir promjene regulatornog ispitnog postupka za mjerenje specifičnih emisija CO2. Ti faktori služe da se dopuštena postupovna odstupanja potrebna za korelaciju vrijednosti emisija CO2 upotrebljavaju u skladu sa svojom svrhom, a ne kao sredstvo za umjetno umanjivanje tih vrijednosti. |
|
(6) |
Korekcijski faktor izračunava se na temelju faktorâ odstupanja i verifikacije utvrđenih za statistički uzorak vozila koji bi trebao biti reprezentativan za vozni park novih vozila određenog proizvođača. |
|
(7) |
Od proizvođača je zatraženo da provjere privremene podatke u skladu s člankom 8. stavkom 4. Uredbe (EZ) br. 443/2009 i člankom 8. stavkom 5. Uredbe (EU) br. 510/2011, a posebno faktore odstupanja i verifikacije na temelju kojih se izračunava korekcijski faktor te da u roku od tri mjeseca od primitka obavijeste Komisiju o svim pogreškama. Obavijest o pogreškama dostavilo je 56 proizvođača osobnih automobila i 24 proizvođača lakih gospodarskih vozila. U slučaju jednog proizvođača osobnih automobila potvrđena je primjenjivost korekcijskog faktora na njegove prosječne specifične emisije. U slučaju jednog proizvođača osobnih automobila i jednog proizvođača lakih gospodarskih vozila sva vozila uključena u privremeni skup podataka bila su izvan područja primjene Uredbe (EU) 2019/631. |
|
(8) |
U slučaju preostalih proizvođača osobnih automobila i proizvođača lakih gospodarskih vozila koji nisu prijavili pogreške u skupovima podataka ili odgovorili na drugi način trebalo bi potvrditi privremene podatke i privremene izračune prosječnih specifičnih emisija i ciljnih vrijednosti specifičnih emisija. Za jednog od tih proizvođača lakih gospodarskih vozila trebalo bi primijeniti korekcijski faktor. |
|
(9) |
Komisija je provjerila pogreške koje su prijavili proizvođači i razloge koje su naveli za ispravke te je privremeni skup podataka prema potrebi potvrđen ili izmijenjen. U skupovima podataka zadržani su samo oni zapisi koji uključuju vrijednosti za masu i emisije CO2. Stoga bi za 89 proizvođača osobnih automobila i 58 proizvođača lakih gospodarskih vozila trebalo potvrditi ili izmijeniti privremene podatke. |
|
(10) |
U skladu s člankom 4. Uredbe (EZ) br. 443/2009 i člankom 4. Uredbe (EU) br. 10/2011 trebalo bi se smatrati da proizvođač poštuje svoju ciljnu vrijednost specifičnih emisija ako njegove prosječne specifične emisije CO2 navedene u ovoj Odluci ne prelaze njegovu ciljnu vrijednost specifičnih emisija. Ta usklađenost proizvođača koji su članovi udruženja sa svojim ciljnim vrijednostima trebala bi se ocjenjivati na razini udruženja u skladu s člankom 7. točkom 7. tih uredbi. |
|
(11) |
U izračunu ciljnih vrijednosti specifičnih emisija i prosječnih specifičnih emisija trebalo bi uzeti u obzir i zapise s potpunim podacima o masi u voznom stanju i emisijama CO2 čiji identifikacijski brojevi vozila nedostaju ili nisu točni. Međutim, trebalo bi uzeti u obzir činjenicu da proizvođači ne mogu provjeriti ni ispraviti te zapise. Stoga je pri određivanju razlike do ciljne vrijednosti dotičnih proizvođača primjereno primijeniti graničnu vrijednost dopuštene pogreške. |
|
(12) |
Ta granična vrijednost dopuštene pogreške izračunava se kao razlika između prosječnih specifičnih emisija i ciljnih vrijednosti specifičnih emisija izračunanih s onim registracijama koje proizvođač nije mogao provjeriti i bez njih. Neovisno o tome je li razlika pozitivna ili negativna, granična vrijednost dopuštene pogreške primjenjuje se tako da se njome uvijek poboljša položaj proizvođača u pogledu njegove ciljne vrijednosti specifičnih emisija. |
|
(13) |
Ako je nakon uzimanja u obzir granične vrijednosti dopuštene pogreške razlika do ciljne vrijednosti proizvođača ili udruženja, ovisno o slučaju, veće od nule, premija za prekomjerne emisije određuje se u skladu s člankom 8. Uredbe (EU) 2019/631. To je slučaj s četirima proizvođačima osobnih automobila, Automobili Lamborghini S.p.A., Bentley Motors Ltd, Maserati S.p.A. i Ssangyong Motor Company, te jednim proizvođačem lakih gospodarskih vozila, Ssangyong Motor Company. Premije za prekomjerne emisije izračunavaju se u skladu s člankom 8. stavkom 2. Uredbe (EU) 2019/631. |
|
(14) |
U skladu s člankom 2. točkom 4. Uredbe (EZ) br. 443/2009 i člankom 2. točkom 4. Uredbe (EU) br. 510/2011 proizvođači odgovorni za manje od 1 000 registracija novih vozila u kalendarskoj godini izuzeti su od poštovanja ciljne vrijednosti specifičnih emisija. Međutim, primjereno je izračunati njihove prosječne specifične emisije i broj registriranih novih vozila te dostaviti te podatke. |
|
(15) |
Nakon temeljitog ispitivanja proizvođač osobnih automobila Dr. Ing. h. c. F. Porsche AG dostavio je zadovoljavajuća pojašnjenja na temelju kojih su za tog proizvođača izmijenjeni privremeni podaci za kalendarske godine od 2014. do 2019. U tom kontekstu trebalo bi smatrati da su privremeni podaci za navedene kalendarske godine potvrđeni za tog proizvođača kao i za udruženje Volkswagen čiji je član. |
|
(16) |
Komisija je u skladu s člankom 12. Provedbene uredbe Komisije (EU) br. 725/2011 (6) provela ad hoc provjeru ušteda CO2 koje su certificirane s obzirom na Provedbenu odluku Komisije 2013/341/EU (7) i Provedbenu odluku Komisije (EU) 2015/158 (8). Provjera je pokazala zadovoljavajuće rezultate u pogledu ušteda CO2 koje su certificirane s obzirom na Provedbenu odluku 2013/341/EU. Međutim, u pogledu Provedbene odluke (EU) 2015/158 uočena je razlika između certificiranih ušteda CO2 za dva učinkovita alternatora ugrađena u vozila koja je proizveo proizvođač Daimler AG i ušteda koje je potvrdila Komisija, a koja iznosi 9 %, odnosno 23 %. Komisija je obavijestila Daimler AG o utvrđenim odstupanjima i pozvala tog proizvođača da dostavi dokaze o točnosti certificiranih ušteda CO2. |
|
(17) |
Komisija je na temelju informacija proizvođača Daimler AG utvrdila da je razlika u uštedama nastala zbog načina na koji je primijenjena metodologija ispitivanja za potrebe certificiranja i provjere ušteda CO2. Točnije, prije certifikacijskog ispitivanja proveden je postupak uhodavanja učinkovitih alternatora, iako se metodologijom ispitivanja iz Provedbene odluke (EU) 2015/158 ne propisuje niti dopušta specifično uhodavanje učinkovitih alternatora koje se provodi izvan certifikacijskog ispitivanja. |
|
(18) |
Iz članka 12. Uredbe (EZ) br. 443/2009 i članka 12. Uredbe (EU) br. 510/2011 proizlazi da, kako bi se uštede CO2 iz inovativnih tehnologija uzele u obzir za izračun specifičnih prosječnih emisija proizvođača u 2019., tim se uštedama mora dati provjereni doprinos smanjenju emisija CO2 u skladu s metodologijom ispitivanja koja može proizvesti provjerljive, ponovljive i usporedive rezultate. Budući da certificirane uštede CO2 za dva učinkovita alternatora u određenim vozilima koja je proizveo proizvođač Daimler AG nisu potvrđene provjerom provedenom na temelju metodologije ispitivanja iz Provedbene odluke (EU) 2015/158, certificirane uštede CO2 koje se pripisuju tim ekoinovacijama, a koje iznose 0,102 g CO2/km na razini voznog parka proizvođača Daimler AG, ne bi trebalo uzeti u obzir za izračun njegovih prosječnih specifičnih emisija. Na istoj osnovi uštede CO2 pripisane tim ekoinovacijama, koje iznose 0,101 g CO2/km na razini voznog parka udruženja Daimler AG, ne bi se trebale uzeti u obzir za izračun njegovih prosječnih specifičnih emisija. |
|
(19) |
Vrijednosti povezane s učinkovitošću proizvođača kako su potvrđene ili izmijenjene ovom Odlukom moglo bi se preispitati ako relevantna nacionalna tijela potvrde postojanje nepravilnosti u vrijednostima emisija CO2 korištenima u svrhu određivanja poštuju li proizvođači ciljne vrijednosti specifičnih emisija, |
DONIJELA JE OVU ODLUKU:
Članak 1.
1. U Prilogu I. navedene su vrijednosti koje se odnose na učinkovitost proizvođača osobnih automobila za kalendarsku godinu 2019.
2. U Prilogu II. navedene su vrijednosti koje se odnose na učinkovitost proizvođača lakih gospodarskih vozila za kalendarsku godinu 2019.
3. Vrijednosti povezane s učinkovitošću proizvođača Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženja Volkswagen kao proizvođača osobnih automobila za kalendarske godine od 2014. do 2017. navedene su u Prilogu III., a za kalendarsku godinu 2018. navedene su u Prilogu IV.
Članak 2.
Odluka je upućena sljedećim pojedinačnim proizvođačima i udruženjima osnovanima u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/631:
|
(1) |
|
|
(2) |
|
|
(3) |
|
|
(4) |
|
|
(5) |
|
|
(6) |
|
|
(7) |
|
|
(8) |
|
|
(9) |
|
|
(10) |
|
|
(11) |
|
|
(12) |
|
|
(13) |
|
|
(14) |
|
|
(15) |
|
|
(16) |
|
|
(17) |
|
|
(18) |
|
|
(19) |
|
|
(20) |
|
|
(21) |
|
|
(22) |
|
|
(23) |
|
|
(24) |
|
|
(25) |
|
|
(26) |
|
|
(27) |
|
|
(28) |
|
|
(29) |
|
|
(30) |
|
|
(31) |
|
|
(32) |
|
|
(33) |
|
|
(34) |
|
|
(35) |
|
|
(36) |
|
|
(37) |
|
|
(38) |
|
|
(39) |
|
|
(40) |
|
|
(41) |
|
|
(42) |
|
|
(43) |
|
|
(44) |
|
|
(45) |
|
|
(46) |
|
|
(47) |
|
|
(48) |
|
|
(49) |
|
|
(50) |
|
|
(51) |
|
|
(52) |
|
|
(53) |
|
|
(54) |
|
|
(55) |
|
|
(56) |
|
|
(57) |
|
|
(58) |
|
|
(59) |
|
|
(60) |
|
|
(61) |
|
|
(62) |
|
|
(63) |
|
|
(64) |
|
|
(65) |
|
|
(66) |
|
|
(67) |
|
|
(68) |
|
|
(69) |
|
|
(70) |
|
|
(71) |
|
|
(72) |
|
|
(73) |
|
|
(74) |
|
|
(75) |
|
|
(76) |
|
|
(77) |
|
|
(78) |
|
|
(79) |
|
|
(80) |
|
|
(81) |
|
|
(82) |
|
|
(83) |
|
|
(84) |
|
|
(85) |
|
|
(86) |
|
|
(87) |
|
|
(88) |
|
|
(89) |
|
|
(90) |
|
|
(91) |
|
|
(92) |
|
|
(93) |
|
|
(94) |
|
|
(95) |
|
|
(96) |
|
|
(97) |
|
|
(98) |
|
|
(99) |
|
|
(100) |
|
|
(101) |
|
|
(102) |
|
|
(103) |
|
|
(104) |
|
|
(105) |
|
|
(106) |
|
|
(107) |
|
|
(108) |
|
|
(109) |
|
|
(110) |
|
|
(111) |
|
|
(112) |
|
|
(113) |
|
|
(114) |
|
|
(115) |
|
|
(116) |
|
|
(117) |
|
|
(118) |
|
|
(119) |
|
|
(120) |
|
|
(121) |
|
|
(122) |
|
|
(123) |
|
|
(124) |
|
|
(125) |
|
|
(126) |
|
Sastavljeno u Bruxellesu 1. lipnja 2021.
Za Komisiju
Frans TIMMERMANS
Izvršni potpredsjednik
(1) SL L 111, 25.4.2019., str. 13.
(2) Uredba (EZ) br. 443/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o utvrđivanju standardnih vrijednosti emisija za nove osobne automobile u okviru integriranog pristupa Zajednice smanjenju emisija CO2 iz lakih vozila (SL L 140, 5.6.2009., str. 1.).
(3) Uredba (EU) br. 510/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. svibnja 2011. o utvrđivanju standardnih vrijednosti emisija za nova laka gospodarska vozila kao dio integriranog pristupa Unije s ciljem smanjivanja emisija CO2 iz osobnih i lakih gospodarskih vozila (SL L 145, 31.5.2011., str. 1.).
(4) Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/1153 od 2. lipnja 2017. o utvrđivanju metodologije za određivanje korelacijskih parametara nužnih za uzimanje u obzir promjene regulatornog ispitnog postupka i o izmjeni Uredbe (EU) br. 1014/2010 (SL L 175, 7.7.2017., str. 679.).
(5) Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/1152 od 2. lipnja 2017. o utvrđivanju metodologije za određivanje korelacijskih parametara nužnih za uzimanje u obzir promjene regulatornog ispitnog postupka u pogledu lakih gospodarskih vozila i o izmjeni Provedbene uredbe (EU) br. 293/2012 (SL L 175, 7.7.2017., str. 644.).
(6) Provedbena uredba Komisije (EU) br. 725/2011 od 25. srpnja 2011. o uspostavljanju postupka za odobravanje i certifikaciju inovativnih tehnologija za smanjenje emisija CO2 iz osobnih automobila sukladno Uredbi (EZ) br. 443/2009 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 194, 26.7.2011., str. 19.).
(7) Provedbena odluka Komisije 2013/341/EU od 27. lipnja 2013. o odobrenju alternatora Valeo Efficient Generation Alternator kao inovativne tehnologije za smanjenje emisija CO2 iz osobnih automobila u skladu s Uredbom (EZ) br. 443/2009 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 179, 29.6.2013., str. 98.).
(8) Provedbena odluka Komisije (EU) 2015/158 оd 30. siječnja 2015. o odobrenju dvaju visokoučinkovitih alternatora proizvođača Robert Bosch GmbH kao inovativne tehnologije za smanjivanje emisija CO2 iz osobnih automobila u skladu s Uredbom (EZ) br. 443/2009 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 26, 31.1.2015., str. 31.).
PRILOG I.
Tablica 1.
Učinkovitost pojedinačnih proizvođača osobnih automobila u kalendarskoj godini 2019. u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Ime proizvođača |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Prosječna masa |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Uštede CO2 od ekoinovacija |
Korekcijski faktor |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
|
ADAM OPEL GMBH |
P10 |
157 |
1 429,72 |
125,745 |
132,278 |
-7,394 |
0 |
1 |
0,861 |
|
ADIDOR VOITURES SAS |
DMD |
80 |
1 306,56 |
148,813 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
ALFA ROMEO SPA |
P3 |
50 565 |
1 619,15 |
147,256 |
140,935 |
6,321 |
0,104 |
1 |
0 |
|
ALPINA BURKARD BOVENSIEPEN GMBH E CO |
D |
693 |
2 005,00 |
209,937 |
216,000 |
-6,063 |
0 |
1 |
0 |
|
ANHUI JIANGHUAI AUTOMOBILE |
DMD |
44 |
1 535,00 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
ASTON MARTIN LAGONDA LTD |
D |
2 435 |
1 853,53 |
253,756 |
295,000 |
-41,244 |
0 |
1 |
0 |
|
AUDI AG |
P15 |
700 930 |
1 617,16 |
129,147 |
140,844 |
-11,697 |
0,005 |
1 |
0 |
|
AUDI HUNGARIA MOTOR |
P15 |
5 810 |
1 441,57 |
154,874 |
132,819 |
22,055 |
0 |
1 |
0 |
|
AUDI SPORT GMBH |
P15 |
11 467 |
1 707,81 |
209,024 |
144,986 |
64,038 |
0,001 |
1 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P11 |
376 275 |
1 174,99 |
123,939 |
120,637 |
3,299 |
0,191 |
1 |
0,003 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P10 |
522 998 |
1 179,70 |
106,270 |
120,852 |
-14,583 |
0,202 |
1 |
0,001 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P10 |
866 936 |
1 276,15 |
107,758 |
125,260 |
-17,504 |
0,098 |
0,989 |
0,002 |
|
AUTOMOBILI LAMBORGHINI SPA |
D |
1 984 |
1 976,36 |
332,863 |
304,000 |
28,863 |
0 |
1 |
0 |
|
AVTOVAZ JSC |
P11 |
3 790 |
1 310,36 |
193,965 |
126,823 |
67,142 |
0 |
1 |
0 |
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
P1 |
985 804 |
1 612,74 |
123,773 |
140,642 |
-16,869 |
1,183 |
1 |
0 |
|
BEIJING BORGWARD AUTOMOTIVE CO LTD |
DMD |
7 |
1 854,00 |
233,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
BENTLEY MOTORS LTD |
D |
2 976 |
2 439,99 |
269,276 |
264,000 |
5,276 |
0 |
1 |
0 |
|
BLUECAR SAS |
DMD |
166 |
1 515,20 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
BMW M GMBH |
P1 |
16 906 |
1 792,57 |
222,790 |
148,860 |
73,930 |
0,020 |
1 |
0 |
|
BUGATTI AUTOMOBILES SAS |
P15 |
22 |
2 070,00 |
516,000 |
161,538 |
354,462 |
0 |
1 |
0 |
|
BYD AUTO INDUSTRY COMPANY LIMITED |
DMD |
10 |
2 465,00 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
CATERHAM CARS LIMITED |
DMD |
140 |
675,36 |
173,671 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
CNG-TECHNIK GMBH |
P4 |
1 464 |
1 707,50 |
103,509 |
144,972 |
-41,464 |
0 |
1 |
0,001 |
|
DAIMLER AG |
P2 |
979 292 |
1 589,41 |
136,087 |
139,576 |
-3,491 |
0,651 |
1 |
0,002 |
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
213 |
1 579,69 |
204,915 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
DONKERVOORT AUTOMOBIELEN BV |
DMD |
33 |
865,33 |
178,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
DR AUTOMOBILES SRL |
D |
2 056 |
1 400,96 |
152,654 |
155,000 |
-2,346 |
0,000 |
1 |
0 |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P15 |
72 980 |
1 908,92 |
185,561 |
154,177 |
31,381 |
1,03 |
1 |
0,003 |
|
DR MOTOR COMPANY SRL |
D |
1 805 |
1 170,35 |
147,143 |
150,000 |
-2,857 |
0 |
1 |
0 |
|
E-GO MOBILE AG |
DMD |
143 |
1 231,00 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
FABBRICA DALLARA SRL |
DMD |
25 |
1 013,20 |
217,960 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
FCA ITALY SPA |
P3 |
667 266 |
1 186,83 |
123,324 |
121,178 |
2,146 |
0,437 |
1 |
0 |
|
FCA US LLC |
P3 |
161 863 |
1 606,13 |
149,124 |
140,340 |
8,784 |
0,555 |
1 |
0 |
|
FERRARI SPA |
D |
3 380 |
1 709,04 |
279,654 |
286,000 |
-6,346 |
0 |
1 |
0 |
|
FORD INDIA PRIVATE LTD |
P4 |
40 036 |
1 146,15 |
118,725 |
119,319 |
-0,594 |
0 |
1 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY |
P4 |
15 091 |
1 961,75 |
221,690 |
156,591 |
65,078 |
0 |
1 |
0,021 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA LIMITED |
P4 |
10 |
1 669,30 |
141,780 |
143,226 |
-1,850 |
0,120 |
1 |
0,404 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P4 |
922 360 |
1 465,58 |
129,851 |
133,916 |
-4,069 |
0,184 |
1 |
0,004 |
|
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC |
D |
2 634 |
1 803,16 |
252,016 |
265,000 |
-12,984 |
0,000 |
1 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
117 |
1 615,34 |
172,197 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
GUMPERT SPORTWAGEN MANUFAKTUR GMBH |
DMD |
1 |
1 825,00 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
HONDA MOTOR CO LTD |
P5 |
116 781 |
1 397,63 |
124,926 |
130,811 |
-5,887 |
0,284 |
1 |
0,002 |
|
HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD |
P5 |
199 |
1 639,23 |
139,136 |
141,852 |
-2,716 |
0 |
1 |
0 |
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
P6 |
152 644 |
1 065,20 |
122,259 |
115,619 |
6,637 |
0,002 |
1 |
0,003 |
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P6 |
174 736 |
1 454,79 |
100,245 |
133,423 |
-33,186 |
0,084 |
1 |
0,008 |
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE GMBH |
P6 |
4 276 |
1 441,68 |
131,866 |
132,824 |
-0,958 |
0,130 |
1 |
0 |
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH |
P6 |
220 684 |
1 478,97 |
144,380 |
134,528 |
9,850 |
0,081 |
1 |
0,002 |
|
ISUZU MOTORS LTD |
DMD |
1 |
1 980,00 |
183,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
P13/ND |
214 955 |
2 037,92 |
157,608 |
178,025 |
-20,417 |
0,124 |
1 |
0 |
|
KIA MOTORS CORPORATION |
P7 |
324 405 |
1 304,13 |
114,743 |
126,538 |
-11,796 |
0,003 |
1 |
0,001 |
|
KIA MOTORS SLOVAKIA |
P7 |
173 159 |
1 442,39 |
138,016 |
132,857 |
5,158 |
0,070 |
1 |
0,001 |
|
KOENIGSEGG AUTOMOTIVE AB |
DMD |
1 |
1 750,00 |
464,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
KTM SPORT MOTORCYCLE AG |
DMD |
1 |
875,00 |
202,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
LADA AUTOMOBILE GMBH |
DMD |
849 |
1 269,59 |
221,876 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
LONDON EV COMPANY |
DMD |
23 |
2 305,00 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
LOTUS CARS LIMITED |
D |
717 |
1 139,76 |
206,134 |
225,000 |
-18,866 |
0 |
1 |
0 |
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
P12/ND |
104 813 |
1 229,06 |
131,875 |
123,114 |
8,761 |
0 |
1 |
0 |
|
MAHINDRA & MAHINDRA LTD |
D |
1 083 |
1 293,97 |
141,099 |
165,000 |
-23,901 |
0 |
1 |
0 |
|
MARUTI SUZUKI INDIA LTD |
P12/ND |
9 692 |
965,43 |
106,144 |
123,114 |
-16,970 |
0 |
1 |
0 |
|
MASERATI SPA |
D |
5 127 |
2 129,93 |
239,733 |
237,000 |
2,733 |
0 |
1 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
P14 |
247 405 |
1 373,75 |
134,727 |
129,720 |
5,007 |
0,507 |
1 |
0 |
|
MCLAREN AUTOMOTIVE LIMITED |
D |
1 061 |
1 513,62 |
257,573 |
260,000 |
-2,427 |
0 |
1 |
0 |
|
MERCEDES-AMG GMBH |
P2 |
5 871 |
1 957,64 |
247,183 |
156,404 |
90,779 |
0 |
1 |
0 |
|
MG MOTOR UK LIMITED |
P8/ND |
13 038 |
1 330,02 |
134,160 |
140,101 |
-5,941 |
0 |
1 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION MMC |
P9 |
102 154 |
1 632,85 |
118,943 |
141,561 |
-22,618 |
0,071 |
1 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD MMTH |
P9 |
37 284 |
946,60 |
106,497 |
110,199 |
-3,702 |
0 |
1 |
0 |
|
MORGAN TECHNOLOGIES LTD |
DMD |
372 |
1 071,13 |
202,067 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
NISSAN INTERNATIONAL SA |
|
391 479 |
1 390,41 |
114,270 |
130,481 |
-16,213 |
0,068 |
1 |
0,002 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P10 |
790 982 |
1 296,67 |
126,017 |
126,197 |
-0,182 |
0,123 |
1 |
0,002 |
|
PAGANI AUTOMOBILI SPA |
DMD |
10 |
1 491,00 |
343,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
PIAGGIO & C SPA |
DMD |
1 |
1 010,00 |
150,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
PSA AUTOMOBILES SA |
P10 |
326 474 |
1 460,47 |
114,078 |
133,683 |
-19,605 |
0,193 |
1 |
0 |
|
RENAULT SAS |
P11 |
1 269 109 |
1 336,75 |
116,048 |
128,029 |
-11,983 |
0,160 |
1 |
0,002 |
|
RENAULT TRUCKS |
DMD |
91 |
2 523,97 |
191,385 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
ROLLS-ROYCE MOTOR CARS LTD |
P1 |
694 |
2 640,71 |
345,931 |
187,620 |
158,311 |
0 |
1 |
0 |
|
SAIC MOTOR CORPORATION LTD |
P8/ND |
1 064 |
1 606,23 |
0,000 |
140,101 |
-140,101 |
0 |
1 |
0 |
|
SEAT SA |
P15 |
491 073 |
1 318,68 |
119,525 |
127,203 |
-7,680 |
0,006 |
1 |
0,002 |
|
SECMA SAS |
DMD |
88 |
666,18 |
131,727 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
SKODA AUTO AS |
P15 |
726 643 |
1 357,31 |
119,019 |
128,969 |
-9,951 |
0,196 |
1 |
0,001 |
|
SOCIÉTÉ DES AUTOMOBILES ALPINE |
P11 |
3 919 |
1 170,18 |
144,043 |
120,417 |
23,626 |
0 |
1 |
0 |
|
SSANGYONG MOTOR COMPANY |
ND |
12 765 |
1 619,46 |
171,517 |
167,573 |
3,944 |
0 |
1 |
0 |
|
SUBARU CORPORATION |
ND |
27 450 |
1 598,21 |
162,300 |
164,616 |
-2,316 |
0,172 |
1 |
0 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
P12/ND |
128 106 |
993,52 |
115,085 |
123,114 |
-8,029 |
0,146 |
1 |
0 |
|
SUZUKI MOTOR THAILAND CO LTD |
P12/ND |
11 405 |
892,85 |
91,915 |
123,114 |
-31,199 |
0 |
1 |
0 |
|
TECNO MECCANICA IMOLA SPA |
DMD |
4 |
712,00 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
TESLA INC |
P3 |
104 354 |
1 950,74 |
0,000 |
156,088 |
-156,088 |
0 |
1 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
P14 |
788 030 |
1 352,78 |
99,595 |
128,762 |
-29,170 |
0,138 |
1 |
0,003 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P15 |
1 713 273 |
1 435,42 |
121,797 |
132,538 |
-10,742 |
0,006 |
1 |
0,001 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
|
326 205 |
1 779,44 |
131,927 |
148,260 |
-16,335 |
0 |
1 |
0,002 |
Tablica 2.
Učinkovitost udruženja proizvođača osobnih automobila u kalendarskoj godini 2019. u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Ime udruženja |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Prosječna masa |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Uštede CO2 od ekoinovacija |
Korekcijski faktor |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
|
BMW GROUP |
P1 |
1 003 404 |
1 616,48 |
125,595 |
140,813 |
-15,218 |
1,163 |
1 |
0 |
|
DAIMLER AG |
P2 |
985 163 |
1 591,60 |
136,749 |
139,676 |
-2,929 |
0,647 |
1 |
0,002 |
|
FCA-TESLA |
P3 |
984 048 |
1 359,02 |
115,719 |
129,047 |
-13,328 |
0,393 |
1 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P4 |
978 961 |
1 460,53 |
130,773 |
133,686 |
-2,915 |
0,172 |
1 |
0,002 |
|
HONDA MOTOR EUROPE LTD |
P5 |
116 980 |
1 398,05 |
124,950 |
130,830 |
-5,881 |
0,283 |
1 |
0,001 |
|
HYUNDAI |
P6 |
552 340 |
1 356,68 |
124,208 |
128,940 |
-4,737 |
0,060 |
1 |
0,005 |
|
KIA |
P7 |
497 564 |
1 352,24 |
122,842 |
128,737 |
-5,896 |
0,027 |
1 |
0,001 |
|
MG-SAIC |
P8/ND |
14 102 |
1 350,86 |
124,037 |
140,101 |
-16,064 |
0,000 |
1 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS |
P9 |
139 438 |
1 449,35 |
115,615 |
133,175 |
-17,560 |
0,052 |
1 |
0 |
|
PSA-OPEL |
P10 |
2 507 547 |
1 286,51 |
113,874 |
125,733 |
-11,860 |
0,140 |
0,995 |
0,001 |
|
RENAULT |
P11 |
1 653 093 |
1 299,47 |
118,089 |
126,325 |
-8,239 |
0,167 |
1 |
0,003 |
|
SUZUKI POOL |
P12/ND |
254 016 |
1 085,12 |
120,632 |
123,114 |
-2,482 |
0,073 |
1 |
0 |
|
TATA MOTORS JAGUAR LAND ROVER |
P13/ND |
214 955 |
2 037,92 |
157,608 |
178,025 |
-20,417 |
0,124 |
1 |
0 |
|
TOYOTA-MAZDA |
P14 |
1 035 435 |
1 357,79 |
107,990 |
128,990 |
-21,001 |
0,226 |
1 |
0,001 |
|
VW GROUP PC |
P15 |
3 722 198 |
1 449,13 |
123,912 |
133,165 |
-9,253 |
0,063 |
1 |
0 |
Objašnjenja uz tablice 1. i 2.:
Stupac A:
Tablica 1.: „Ime proizvođača” znači ime proizvođača kako ga je taj proizvođač prijavio Komisiji ili, ako ime nije prijavljeno, ime koje je dostavila država članica.
Tablica 2.: „Ime udruženja” znači ime udruženja kako ga je naveo voditelj udruženja.
Stupac B:
„D” znači da je odstupanje odobreno u skladu s člankom 10. stavkom 3. Uredbe (EU) 2019/631 za kalendarsku godinu 2019. (mali proizvođač);
„ND” znači da je odstupanje odobreno u skladu s člankom 10. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631 za kalendarsku godinu 2019. (specijalizirani proizvođač);
„DMD” znači da se primjenjuje izuzeće de minimis u skladu s člankom 2. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631 tako da proizvođač ne mora zadovoljiti ciljnu vrijednost specifičnih emisija u 2019.;
„P” znači da je proizvođač član udruženja (čiji je broj naveden u stupcu B tablice 2.) koje je osnovano u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/631 i da je sporazum o udruživanju valjan za kalendarsku godinu 2019.
Stupac C:
„Broj registracija” znači ukupan broj novih osobnih automobila registriranih u Europskoj uniji, Islandu, Norveškoj i Ujedinjenoj Kraljevini u kalendarskoj godini 2019. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1.) ili članovi udruženja (tablica 2.).
Stupac D:
„Prosječna masa” (kg) znači prosjek mase u voznom stanju svih novih osobnih automobila registriranih u Europskoj uniji, Islandu, Norveškoj i Ujedinjenoj Kraljevini u kalendarskoj godini 2019. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1.) ili članovi udruženja (tablica 2.).
Stupac E:
„Prosječne specifične emisije CO2 ” (g CO2/km) znači prosječne specifične emisije CO2 svih novih osobnih automobila registriranih u Europskoj uniji, Islandu, Norveškoj i Ujedinjenoj Kraljevini u kalendarskoj godini 2019. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1.) ili članovi udruženja (tablica 2.). U izračunu prosječnih specifičnih emisija CO2, prema potrebi, uzima se u obzir sljedeće:
|
— |
uštede emisija CO2 koje proizlaze iz uporabe inovativnih tehnologija iz članka 11. Uredbe (EU) 2019/631 (stupac H); |
|
— |
korekcijski faktor iz članka 7. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/1153 (stupac I). |
Stupac F:
„Ciljna vrijednost specifičnih emisija” (g CO2/km) znači ciljna vrijednost specifičnih emisija proizvođača (tablica 1.) ili udruženja (tablica 2.) izračunana u skladu s Prilogom I. Uredbi (EZ) br. 443/2009, pri čemu je vrijednost M0 ili 1 379,88 ili ciljna vrijednost odstupanja odobrena u skladu s člankom 10. Uredbe (EU) 2019/631. Ako se na proizvođača primjenjuje izuzeće u skladu s člankom 2. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631, ne navode se ciljne vrijednosti specifičnih emisija.
Stupac G:
„Razlika do ciljne vrijednosti” (g CO2/km) znači razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 navedenih u stupcu E i ciljne vrijednosti specifičnih emisija navedene u stupcu F, od koje se oduzima granična vrijednost dopuštene pogreške iz stupca J.
Ako je vrijednost u stupcu G veća od nule, to znači da je premašena ciljna vrijednost specifičnih emisija.
Za proizvođača koji je član udruženja poštovanje ciljne vrijednosti specifičnih emisija procjenjuje se na razini udruženja.
Stupac H:
„Uštede CO2 od ekoinovacija” (g CO2/km) znači uštede emisija koje se uzimaju u obzir za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 navedenih u stupcu E, a koje proizlaze iz uporabe inovativnih tehnologija kojima se daje provjereni doprinos smanjenjima emisija CO2 i koje je Komisija odobrila u skladu s člankom 11. Uredbe (EU) 2019/631.
Stupac I:
„Korekcijski faktor” znači korekcijski faktor izračunan u skladu s člankom 7. stavkom 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/1153, koji je upotrijebljen za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 proizvođača (tablica 1.) ili udruženja (tablica 2.).
Stupac J:
„Granična vrijednost dopuštene pogreške” (g CO2/km) znači vrijednost kojom je u izračunu razlike do ciljne vrijednosti (stupac G) prilagođena razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E) i ciljne vrijednosti specifičnih emisija (stupac F) kako bi se uzeli u obzir podaci koje je Komisiji dostavio proizvođač (tablica 1.) ili udruženje (tablica 2.) s oznakom pogreške B, kako je navedeno u članku 9. stavku 3. Uredbe Komisije (EU) br. 1014/2010.
Ta se granična vrijednost dopuštene pogreške izračunava prema sljedećoj formuli:
|
|
granična vrijednost dopuštene pogreške = apsolutna vrijednost [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
|
AC1 = prosječne specifične emisije CO2 uključujući zapise s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu E); |
|
|
TG1 = ciljna vrijednost specifičnih emisija uključujući zapise s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu F); |
|
|
AC2 = prosječne specifične emisije CO2 bez zapisa s oznakom pogreške B; |
|
|
TG2 = ciljna vrijednost specifičnih emisija bez zapisa s oznakom pogreške B. |
PRILOG II.
Tablica 1.
Učinkovitost pojedinačnih proizvođača lakih gospodarskih vozila u kalendarskoj godini 2019. u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Ime proizvođača |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Prosječna masa |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Uštede CO2 od ekoinovacija |
Korekcijski faktor |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
|
ALKE SRL |
DMD |
79 |
1 126,25 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
AUDI AG |
P9 |
58 |
1 789,91 |
141,121 |
177,186 |
-36,065 |
0 |
1 |
0 |
|
AUTOMOBILES CITROËN |
P4 |
86 840 |
1 837,92 |
146,890 |
181,651 |
-34,766 |
0 |
1 |
0,005 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P4 |
127 067 |
1 835,38 |
144,299 |
181,415 |
-37,117 |
0 |
0,989 |
0,001 |
|
AVTOVAZ JSC |
P8 |
485 |
1 266,48 |
225,196 |
128,507 |
96,689 |
0 |
1 |
0 |
|
BLUECAR SAS |
DMD |
1 |
1 325,00 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
DMD |
126 |
1 856,60 |
152,563 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
BMW M GMBH |
DMD |
25 |
2 152,00 |
185,800 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
FCA US LLC |
P2 |
14 |
1 813,00 |
184,214 |
179,334 |
4,880 |
0 |
1 |
0 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P8 |
30 094 |
1 280,25 |
123,333 |
129,788 |
-6,457 |
0,014 |
1 |
0,002 |
|
DAIMLER AG |
P1 |
161 818 |
2 178,12 |
189,555 |
213,290 |
-23,735 |
0 |
1 |
0 |
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
609 |
1 275,99 |
186,250 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
ESAGONO ENERGIA SRL |
DMD |
10 |
1 251,00 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
FCA ITALY SPA |
P2 |
144 440 |
1 704,35 |
156,733 |
169,229 |
-12,496 |
0,071 |
1 |
0 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA LIMITED |
P3 |
44 568 |
2 318,03 |
215,475 |
226,302 |
-10,828 |
0 |
1 |
0,001 |
|
FORD MOTOR COMPANY |
P3 |
273 |
2 238,98 |
207,729 |
218,950 |
-11,221 |
0 |
1 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P3 |
249 687 |
1 992,16 |
161,856 |
195,996 |
-34,141 |
0 |
1 |
0,001 |
|
MITSUBISHI FUSO TRUCK & BUS CORPORATION |
P1 |
561 |
2 177,34 |
179,891 |
213,217 |
-33,326 |
0 |
1 |
0 |
|
LLC AUTOMOBIL GAZ |
DMD |
1 |
2 326,00 |
295,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC |
DMD |
1 |
2 458,00 |
347,000 |
239,319 |
107,681 |
0 |
1 |
0 |
|
GONOW AUTO CO LTD |
DMD |
2 |
1 017,50 |
146,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
GOUPIL INDUSTRIE SA |
DMD |
825 |
1 045,14 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
450 |
1 953,45 |
236,613 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
HONDA MOTOR CO LTD |
DMD |
5 |
1 367,20 |
121,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
HYUNDAI MOTOR CO |
P5 |
1 494 |
2 150,45 |
200,862 |
210,717 |
-9,855 |
0 |
1 |
0 |
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE |
P5 |
116 |
1 043,24 |
119,655 |
107,746 |
11,909 |
0 |
1 |
0 |
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH |
P5 |
26 |
1 484,55 |
113,654 |
148,788 |
-35,134 |
0 |
1 |
0 |
|
ISUZU MOTORS LIMITED |
|
13 799 |
2 089,91 |
198,709 |
205,086 |
-6,377 |
0 |
1 |
0 |
|
IVECO SPA |
|
19 424 |
2 475,23 |
204,585 |
240,921 |
-36,357 |
0 |
1 |
0,021 |
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
|
1 868 |
2 404,69 |
200,841 |
234,361 |
-33,520 |
0 |
1 |
0 |
|
KIA MOTORS CORPORATION |
P6 |
946 |
1 488,49 |
121,285 |
149,154 |
-27,869 |
0 |
1 |
0 |
|
KIA MOTORS SLOVAKIA SRO |
P6 |
47 |
1 539,28 |
116,532 |
153,878 |
-37,346 |
0 |
1 |
0 |
|
LIGIER GROUP |
DMD |
23 |
709,91 |
0,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
MAHINDRA & MAHINDRA LTD |
DMD |
67 |
2 193,28 |
229,179 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
MAN TRUCK & BUS AG |
P9 |
8 940 |
2 187,02 |
203,763 |
214,118 |
-10,355 |
0 |
1 |
0 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
DMD |
68 |
1 516,29 |
138,044 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
MFTBC |
P1 |
93 |
2 548,69 |
230,957 |
247,753 |
-16,796 |
0 |
1 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION MMC |
P7 |
94 |
1 820,91 |
149,606 |
180,069 |
-30,463 |
0 |
1 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD MMTH |
P7 |
8 350 |
1 997,93 |
190,006 |
196,532 |
-6,526 |
0,351 |
1 |
0 |
|
NISSAN INTERNATIONAL SA |
|
45 711 |
1 929,57 |
153,616 |
190,175 |
-36,563 |
0,007 |
1 |
0,004 |
|
ADAM OPEL GMBH |
|
1 056 |
1 478,36 |
138,215 |
148,212 |
-10,173 |
0 |
1 |
0,176 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P4 |
75 029 |
1 770,28 |
148,538 |
175,361 |
-26,826 |
0 |
1 |
0,003 |
|
PIAGGIO & C SPA |
D |
3801 |
1 116,57 |
149,661 |
153,000 |
-3,339 |
0 |
1,009 |
0 |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P9 |
1 |
1 845,00 |
167,000 |
182,31 |
-15,310 |
0 |
1 |
0 |
|
PSA AUTOMOBILES SA |
P4 |
141 824 |
1 422,07 |
112,468 |
142,977 |
-30,510 |
0,001 |
1 |
0,001 |
|
RENAULT SAS |
P8 |
238 613 |
1 726,86 |
146,292 |
171,323 |
-25,031 |
0,039 |
1 |
0 |
|
RENAULT TRUCKS |
|
8 671 |
2 335,29 |
208,500 |
227,907 |
-19,407 |
0,040 |
1 |
0 |
|
ROMANITAL SRL |
DMD |
71 |
1 278,07 |
155,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
DMD |
517 |
2 370,64 |
152,673 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
SEAT SA |
P9 |
153 |
1 212,85 |
110,784 |
123,520 |
-12,736 |
0 |
1 |
0 |
|
SKODA AUTO AS |
P9 |
121 |
1 249,50 |
108,959 |
126,928 |
-17,969 |
0 |
1 |
0 |
|
SSANGYONG MOTOR COMPANY |
|
1 169 |
2 161,31 |
217,170 |
211,727 |
5,443 |
0 |
1 |
0 |
|
STREETSCOOTER GMBH |
|
1 987 |
1 667,23 |
0,000 |
165,777 |
-165,777 |
0 |
1 |
0 |
|
SUBARU CORPORATION |
DMD |
16 |
1 608,94 |
163,875 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
|
41 250 |
1 976,92 |
165,288 |
194,578 |
-29,297 |
0 |
1 |
0,007 |
|
UAZ |
DMD |
3 |
2 071,67 |
233,000 |
|
|
0 |
1 |
0 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P9 |
200 501 |
1 952,13 |
171,208 |
192,273 |
-21,208 |
0 |
1 |
0,143 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
DMD |
878 |
1 715,45 |
129,105 |
|
|
0 |
1 |
0 |
Tablica 2.
Učinkovitost udruženja proizvođača lakih gospodarskih vozila u kalendarskoj godini 2019. u skladu s člankom 9. Uredbe (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Ime udruženja |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Prosječna masa |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Uštede CO2 od ekoinovacija |
Korekcijski faktor |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
|
DAIMLER |
P1 |
162 472 |
2 178,33 |
189,545 |
213,309 |
-23,764 |
0 |
1,000 |
0 |
|
FCA ITALY SPA |
P2 |
144 454 |
1 704,36 |
156,736 |
169,230 |
-12,494 |
0,071 |
1,000 |
0 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P3 |
294 528 |
2 041,70 |
170,012 |
200,603 |
-30,591 |
0 |
1,000 |
0 |
|
GROUPE PSA |
P4 |
430 760 |
1 688,48 |
135,689 |
167,753 |
-32,064 |
0 |
1,001 |
0 |
|
HYUNDAI |
P5 |
1 636 |
2 061,36 |
193,718 |
202,431 |
-8,713 |
0 |
1,000 |
0 |
|
KIA |
P6 |
993 |
1 490,89 |
121,060 |
149,378 |
-28,318 |
0 |
1,000 |
0 |
|
MITSUBISHI MOTORS |
P7 |
8444 |
1 995,96 |
189,556 |
196,349 |
-6,793 |
0,347 |
1,000 |
0 |
|
RENAULT |
P8 |
269 192 |
1 676,10 |
143,867 |
166,602 |
-22,736 |
0,037 |
1,000 |
0,001 |
|
VOLKSWAGEN GROUP LCV |
P9 |
209 774 |
1 961,15 |
172,507 |
193,112 |
-20,736 |
0 |
1,000 |
0,131 |
Objašnjenja uz tablice 1. i 2.:
Stupac A:
Tablica 1.: „Ime proizvođača” znači ime proizvođača kako ga je taj proizvođač prijavio Komisiji ili, ako ime nije prijavljeno, ime koje je dostavila država članica.
Tablica 2.: „Ime udruženja” znači ime udruženja kako ga je naveo voditelj udruženja.
Stupac B:
„D” znači da je odstupanje odobreno u skladu s člankom 10. stavkom 3. Uredbe (EU) 2019/631 za kalendarsku godinu 2019. (mali proizvođač);
„DMD” znači da se primjenjuje izuzeće de minimis u skladu s člankom 2. stavkom 4. Uredbe (EU) 2019/631 tako da proizvođač ne mora poštovati ciljnu vrijednost specifičnih emisija u 2019.;
„P” znači da je proizvođač član udruženja (čiji je broj naveden u stupcu B tablice 2.) koje je osnovano u skladu s člankom 6. Uredbe (EU) 2019/631 i da je sporazum o udruživanju valjan za kalendarsku godinu 2019.
Stupac C:
„Broj registracija” znači ukupan broj novih lakih gospodarskih vozila registriranih u Europskoj uniji, Islandu, Norveškoj i Ujedinjenoj Kraljevini u kalendarskoj godini 2019. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1.) ili članovi udruženja (tablica 2.).
Stupac D:
„Prosječna masa” (kg) znači prosječna masa u voznom stanju svih novih lakih gospodarskih vozila registriranih u Europskoj uniji, Islandu, Norveškoj i Ujedinjenoj Kraljevini u kalendarskoj godini 2019. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1.) ili članovi udruženja (tablica 2.).
Stupac E:
„Prosječne specifične emisije CO2 ” (g CO2/km) znači prosječne specifične emisije CO2 svih novih lakih gospodarskih vozila registriranih u Europskoj uniji, Islandu, Norveškoj i Ujedinjenoj Kraljevini u kalendarskoj godini 2019. za koje su odgovorni proizvođač (tablica 1.) ili članovi udruženja (tablica 2.). U izračunu prosječnih specifičnih emisija CO2 u obzir se uzimaju, ako je primjenjivo, uštede emisija CO2 koje proizlaze iz primjene inovativnih tehnologija iz članka 11. Uredbe (EU) 2019/631 (stupac H).
Stupac F:
„Ciljna vrijednost specifičnih emisija” (g CO2/km) znači ciljna vrijednost specifičnih emisija proizvođača (tablica 1.) ili udruženja (tablica 2.) izračunana u skladu s Prilogom I. Uredbi (EZ) br. 510/2011, pri čemu je vrijednost M0 ili 1 766,4 ili ciljna vrijednost odstupanja odobrena u skladu s člankom 10. Uredbe (EU) 2019/631. Ako se na proizvođača primjenjuje izuzeće u skladu s člankom 2. stavkom 4., ne navode se ciljne vrijednosti specifičnih emisija.
Stupac G:
„Razlika do ciljne vrijednosti” (g CO2/km) znači razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 navedenih u stupcu E i ciljne vrijednosti specifičnih emisija navedene u stupcu F, od koje se oduzima granična vrijednost dopuštene pogreške iz stupca J.
Ako je vrijednost u stupcu G veća od nule, to znači da je premašena ciljna vrijednost specifičnih emisija.
Za proizvođača koji je član udruženja poštovanje ciljne vrijednosti specifičnih emisija procjenjuje se na razini udruženja.
Stupac H:
„Uštede CO2 od ekoinovacija” (g CO2/km) znači uštede emisija koje se uzimaju u obzir za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 navedenih u stupcu E, a koje proizlaze iz uporabe inovativnih tehnologija kojima se daje provjereni doprinos smanjenjima emisija CO2 koje je Komisija odobrila u skladu s člankom 11. Uredbe (EU) 2019/631.
Stupac I:
„Korekcijski faktor” znači korekcijski faktor izračunan u skladu s člankom 6. stavkom 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/1152, koji je upotrijebljen za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 proizvođača (tablica 1.) ili udruženja (tablica 2.).
Stupac J:
„Granična vrijednost dopuštene pogreške” (g CO2/km) znači vrijednost kojom je u izračunu razlike do ciljne vrijednosti (stupac G) prilagođena razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E) i ciljne vrijednosti specifičnih emisija (stupac F) kako bi se uzeli u obzir podaci koje je Komisiji dostavio proizvođač (tablica 1.) ili udruženje (tablica 2.) s oznakom pogreške B, kako je navedeno u članku 10.a stavku 1. Uredbe Komisije (EU) br. 293/2012.
Ta se granična vrijednost dopuštene pogreške izračunava u skladu sa sljedećom formulom:
|
|
granična vrijednost dopuštene pogreške = apsolutna vrijednost [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
|
AC1 = prosječne specifične emisije CO2 uključujući zapise s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu E); |
|
|
TG1 = ciljna vrijednost specifičnih emisija uključujući zapise s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu F); |
|
|
AC2 = prosječne specifične emisije CO2 bez zapisa s oznakom pogreške B; |
|
|
TG2 = ciljna vrijednost specifičnih emisija bez zapisa s oznakom pogreške B. |
PRILOG III.
Tablica 1.
Vrijednosti povezane s učinkovitošću proizvođača osobnih automobila Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženja Volkswagen potvrđene ili izmijenjene u skladu s člankom 8. stavkom 5. drugim podstavkom Uredbe (EZ) br. 443/2009 za kalendarsku godinu 2017.
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Ime proizvođača i udruženja |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Prosječne specifične emisije CO2 (100 %) |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Prilagođena razlika do ciljne vrijednosti |
Prosječna masa |
Prosječne emisije CO2 (100 %) |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P13 |
67 186 |
176,097 |
152,765 |
23,332 |
23,319 |
1 890,53 |
176,217 |
|
Udruženje VW GROUP PC |
P13 |
3 540 815 |
121,492 |
131,161 |
-9,669 |
-9,693 |
1 417,81 |
121,499 |
Tablica 2.
Vrijednosti povezane s učinkovitošću proizvođača osobnih automobila Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženja Volkswagen potvrđene ili izmijenjene u skladu s člankom 8. stavkom 5. drugim podstavkom Uredbe (EZ) br. 443/2009 za kalendarsku godinu 2016.
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Ime proizvođača i udruženja |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Prosječne specifične emisije CO2 (100 %) |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Prilagođena razlika do ciljne vrijednosti |
Prosječna masa |
Prosječne emisije CO2 (100 %) |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P14 |
67 643 |
185,198 |
152,535 |
32,663 |
32,608 |
1 885,51 |
185,293 |
|
Udruženje VW GROUP PC |
P14 |
3 489 798 |
120,154 |
131,039 |
-10,885 |
-10,983 |
1 415,14 |
120,156 |
Tablica 3.
Vrijednosti povezane s učinkovitošću proizvođača osobnih automobila Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženja Volkswagen potvrđene ili izmijenjene u skladu s člankom 8. stavkom 5. drugim podstavkom Uredbe (EZ) br. 443/2009 za kalendarsku godinu 2015.
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Ime proizvođača i udruženja |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Prosječne specifične emisije CO2 (100 %) |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Prilagođena razlika do ciljne vrijednosti |
Prosječna masa |
Prosječne emisije CO2 (100 %) |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P14 |
64 611 |
184,397 |
154,253 |
30,144 |
30,144 |
1 902,70 |
184,399 |
|
Udruženje VW GROUP PC |
P14 |
3 374 412 |
120,865 |
131,713 |
-10,848 |
-10,848 |
1 409,49 |
121,283 |
Tablica 4.
Vrijednosti povezane s učinkovitošću proizvođača osobnih automobila Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženja Volkswagen potvrđene ili izmijenjene u skladu s člankom 8. stavkom 5. drugim podstavkom Uredbe (EZ) br. 443/2009 za kalendarsku godinu 2014.
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Ime proizvođača i udruženja |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Ispravljene prosječne emisije CO2 (80 %) |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Prilagođena razlika do ciljne vrijednosti |
Prosječna masa |
Prosječne emisije CO2 (100 %) |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P12 |
51 090 |
182,036 |
151,881 |
30,155 |
29,934 |
1 850,80 |
192,942 |
|
Udruženje VW GROUP PC |
P12 |
3 159 777 |
115,087 |
131,172 |
-16,085 |
-16,191 |
1 397,65 |
125,800 |
Objašnjenja uz tablice 1., 2., 3., 4.:
Stupac A:
„Ime proizvođača i udruženja” znači ime proizvođača ili udruženja kako ga je predmetni proizvođač prijavio Komisiji ili, ako nije bilo takve prijave, ime koje je registriralo tijelo nadležno za registraciju u toj državi članici.
Stupac B:
Proizvođač Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG je član udruženja VW GROUP PC (P12, P13 ili P14) osnovanog u skladu s člankom 7. Uredbe (EZ) br. 443/2009, a sporazum o udruživanju vrijedi za kalendarske godine 2014., 2015., 2016. i 2017.
Stupac C:
„Broj registracija” znači ukupan broj novih automobila koje su države članice registrirale u kalendarskoj godini, ne računajući pritom registracije koje se odnose na podatke u kojima nedostaju vrijednosti za masu i/ili CO2 i one podatke koje proizvođač ne priznaje.
Stupac D:
Tablice 1., 2. i 3.: „Prosječne specifične emisije CO2 (100 %)” znači prosječne specifične emisije CO2 (g CO2/km) izračunane na temelju 100 % vozila pripisanih proizvođaču. Za prosječne specifične emisije CO2 po potrebi se uzimaju u obzir pogreške o kojima je predmetni proizvođač obavijestio Komisiju. Pri izračunu su korišteni i podaci koji sadržavaju valjanu vrijednost za masu i emisije CO2. Prosječne specifične emisije CO2 uključuju smanjenja emisija koja proizlaze iz primjene inovativnih tehnologija iz članka 12. Uredbe (EZ) br. 443/2009 te, u tablicama 3. i 4., smanjenja emisija koja proizlaze iz odredbi o olakšicama iz članka 5. Uredbe (EZ) br. 443/2009 i upotrebe E85 u skladu s člankom 6. te uredbe.
Tablica 4.: „Ispravljene prosječne emisije CO2 (80 %)” znači prosječne specifične emisije CO2 koje su izračunane na temelju 80 % vozila s najnižim emisijama u voznom parku proizvođača u skladu s člankom 4. drugim podstavkom trećom alinejom Uredbe (EZ) br. 443/2009 i točkom 4. Komunikacije Komisije COM(2010) 657 final (1).
Stupac E:
„Ciljna vrijednost specifičnih emisija” znači ciljna vrijednost emisija izračunana na temelju prosječne mase svih vozila pripisanih proizvođaču, uz primjenu formule navedene u Prilogu I. Uredbi (EZ) br. 443/2009.
Stupac F:
„Razlika do ciljne vrijednosti” znači razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 koje su navedene u stupcu D i ciljne vrijednosti specifičnih emisija u stupcu E.
Stupac G:
„Prilagođena razlika do ciljne vrijednosti” znači da su vrijednosti u tom stupcu koje se razlikuju od onih u stupcu F prilagođene kako bi se uzela u obzir granična vrijednost dopuštene pogreške. Granična vrijednost dopuštene pogreške primjenjuje se samo ako je proizvođač Komisiji priopćio podatke s oznakom pogreške B kako je utvrđeno člankom 9. stavkom 3. Uredbe (EU) br. 1014/2010. Granična vrijednost dopuštene pogreške izračunava se u skladu sa sljedećom formulom:
|
|
granična vrijednost dopuštene pogreške = apsolutna vrijednost [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
|
AC1 = prosječne specifične emisije CO2 uključujući vozila koja se ne mogu identificirati (kako je navedeno u stupcu D); |
|
|
TG1 = ciljna vrijednost specifičnih emisija uključujući vozila koja se ne mogu identificirati (kako je navedeno u stupcu E); |
|
|
AC2 = prosječne specifične emisije CO2 ne uključujući vozila koja se ne mogu identificirati; |
|
|
TG2 = ciljna vrijednost specifičnih emisija bez vozila koja se ne mogu identificirati. |
Stupac H:
„Prosječna masa” znači prosjek mase u voznom stanju (u kilogramima) vozila pripisanih proizvođaču.
Stupac I:
Tablice 1., 2., 3. i 4.: „Prosječne emisije CO2 (100 %)” znači prosječne specifične emisije CO2 izračunane na temelju 100 % vozila pripisanih proizvođaču. Za prosječne specifične emisije CO2 prema potrebi uzimaju se u obzir pogreške o kojima je predmetni proizvođač obavijestio Komisiju. Podaci koji su upotrijebljeni za izračun uključuju one koji sadržavaju valjanu vrijednost za masu i emisije CO2, ali ne uključuju smanjenja emisija koja proizlaze iz inovativnih tehnologija iz članka 12. Uredbe (EZ) br. 443/2009. Za kalendarske godine 2014. i 2015. (tablice 3. i 4.) u izračunu se ne uzimaju u obzir ni smanjenja emisija koja proizlaze iz odredbi o olakšicama iz članka 5. Uredbe (EU) br. 443/2009 i upotrebe E85 u skladu s člankom 6. te uredbe.
(1) Komunikacija Komisije od 10. studenoga 2010. o praćenju podataka o registraciji novih osobnih automobila (COM(2010) 657 final).
PRILOG IV.
Tablica 1.
Vrijednosti povezane s učinkovitošću proizvođača osobnih automobila Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i udruženja Volkswagen potvrđene ili izmijenjene u skladu s člankom 8. stavkom 5. drugim podstavkom Uredbe (EZ) br. 443/2009 za kalendarsku godinu 2018.
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Ime proizvođača i udruženja |
Udruženja i odstupanja |
Broj registracija |
Prosječna masa |
Prosječne specifične emisije CO2 |
Ciljna vrijednost specifičnih emisija |
Razlika do ciljne vrijednosti |
Uštede CO2 od ekoinovacija |
Korekcijski faktor |
Granična vrijednost dopuštene pogreške |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P14 |
63 874 |
1 855,42 . |
181,978 |
151,160 |
30,818 |
0,144 |
1,000 |
0,000 |
|
Udruženje VW GROUP PC |
P14 |
3 548 716 |
1 414,82 |
121,851 |
131,025 |
-9,174 |
0,017 |
1,000 |
0,000 |
Objašnjenje uz tablicu 1.
Stupac A:
„Ime proizvođača i udruženja” znači ime proizvođača ili udruženja kako su ga predmetni proizvođač ili udruženje prijavili Komisiji ili, ako nije bilo takve prijave, ime koji je registriralo tijelo nadležno za registraciju u toj državi.
Stupac B:
Proizvođač Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG je član udruženja VW GROUP PC (P14) osnovanog u skladu s člankom 7. Uredbe (EZ) br. 443/2009 te je sporazum o udruživanju valjan za kalendarsku godinu 2018.
Stupac C:
„Broj registracija” znači ukupan broj novih osobnih automobila registriranih u Europskoj uniji i Islandu u kalendarskoj godini 2018. za koje su odgovorni proizvođač ili članovi udruženja.
Stupac D:
„Prosječna masa” (kg) znači prosječna masa u voznom stanju svih novih osobnih automobila registriranih u Europskoj uniji i Islandu u kalendarskoj godini 2018. za koje su odgovorni proizvođač ili članovi udruženja.
Stupac E:
„Prosječne specifične emisije CO2 ” (g CO2/km) znači prosječne specifične emisije CO2 svih novih osobnih automobila registriranih u Europskoj uniji i Islandu u kalendarskoj godini 2018. za koje su odgovorni proizvođač ili članovi udruženja. U izračunu prosječnih specifičnih emisija CO2, prema potrebi, uzeto je u obzir sljedeće:
|
— |
uštede emisija CO2 koje proizlaze iz uporabe inovativnih tehnologija iz članka 12. Uredbe (EU) br. 443/2009 (stupac H); |
|
— |
korekcijski faktor iz članka 7. stavka 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/1153 (stupac I). |
Stupac F:
„Ciljna vrijednost specifičnih emisija” (g CO2/km) znači ciljna vrijednost specifičnih emisija proizvođača ili udruženja izračunana u skladu s Prilogom I. Uredbi (EZ) br. 443/2009, pri čemu je vrijednost M0 1 392,4.
Stupac G:
„Razlika do ciljne vrijednosti” (g CO2/km) znači razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 navedenih u stupcu E i ciljne vrijednosti specifičnih emisija navedene u stupcu F, od koje se oduzima granična vrijednost dopuštene pogreške iz stupca J.
Ako je vrijednost u stupcu G veća od nule, to znači da je premašena ciljna vrijednost specifičnih emisija.
Za proizvođača koji je član udruženja poštovanje ciljne vrijednosti specifičnih emisija procjenjuje se na razini udruženja.
Stupac H:
„Uštede CO2 od ekoinovacija” (g CO2/km) znači uštede emisija koje se uzimaju u obzir za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 navedenih u stupcu E, a koje proizlaze iz uporabe inovativnih tehnologija kojima se daje provjereni doprinos smanjenjima emisija CO2 i koje je Komisija odobrila u skladu s člankom 12. Uredbe (EU) br. 443/2009.
Stupac I:
„Korekcijski faktor” znači korekcijski faktor izračunan u skladu s člankom 7. stavkom 2. Provedbene uredbe (EU) 2017/1153, koji je upotrijebljen za izračun prosječnih specifičnih emisija CO2 proizvođača ili udruženja.
Stupac J:
„Granična vrijednost dopuštene pogreške” (g CO2/km) znači vrijednost kojom je u izračunu razlike do ciljne vrijednosti (stupac G) prilagođena razlika između prosječnih specifičnih emisija CO2 (stupac E) i ciljne vrijednosti specifičnih emisija (stupac F) kako bi se uzeli u obzir podaci koje je Komisiji dostavio proizvođač (tablica 1.) ili udruženje (tablica 2.) s oznakom pogreške B, kako je navedeno u članku 9. stavku 3. Uredbe Komisije (EU) br. 1014/2010.
Ta se granična vrijednost dopuštene pogreške izračunava prema sljedećoj formuli:
|
|
granična vrijednost dopuštene pogreške = apsolutna vrijednost [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
|
AC1 = prosječne specifične emisije CO2 uključujući zapise s oznakom pogreške B; |
|
|
TG1 = ciljna vrijednost specifičnih emisija uključujući zapise s oznakom pogreške B (kako je navedeno u stupcu F); |
|
|
AC2 = prosječne specifične emisije CO2 bez zapisa s oznakom pogreške B; |
|
|
TG2 = ciljna vrijednost specifičnih emisija bez zapisa s oznakom pogreške B. |