EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R0618

Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/618 оd 15. travnja 2019. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije (Tekst značajan za EGP.)

C/2019/3049

SL L 106, 17.4.2019, p. 1–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2019/618/oj

17.4.2019   

HR

Službeni list Europske unije

L 106/1


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2019/618

оd 15. travnja 2019.

o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2005. o uspostavi liste Zajednice koja sadrži zračne prijevoznike na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice, o informiranju putnika u zračnom prometu o identitetu zračnog prijevoznika koji obavlja let i stavljanju izvan snage članka 9. Direktive 2004/36/EZ (1), a posebno njezin članak 4. stavak 2.,

budući da:

(1)

Uredbom Komisije (EZ) br. 474/2006 (2) utvrđen je popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije.

(2)

Na temelju članka 4. stavka 3. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 (3) određene države članice i Agencija Europske unije za sigurnost zračnog prometa („EASA”) dostavile su Komisiji informacije koje su relevantne za ažuriranje tog popisa. Treće zemlje i međunarodne organizacije također su dostavile relevantne informacije. Popis bi trebalo ažurirati na temelju tih informacija.

(3)

Komisija je izravno ili putem tijela nadležnih za njihov regulatorni nadzor obavijestila sve predmetne zračne prijevoznike o bitnim činjenicama i razmatranjima koji čine osnovu za donošenje odluke da se za njih uvede zabrana letenja u Uniji ili izmijene uvjeti zabrane letenja koja je uvedena za zračnog prijevoznika s popisa iz priloga A i B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(4)

Komisija je zračnim prijevoznicima na koje se to odnosi dala mogućnost uvida u dokumente koje su dostavile države članice, kao i mogućnost da podnesu pisane primjedbe i daju usmeni podnesak Komisiji i Odboru osnovanom Uredbom (EZ) br. 2111/2005 („Odbor za sigurnost zračnog prometa”).

(5)

Komisija je u okviru Uredbe (EZ) br. 2111/2005 i Uredbe Komisije (EZ) br. 473/2006 (4) obavijestila Odbor za sigurnost zračnog prometa o zajedničkim savjetovanjima koja su u tijeku s nadležnim tijelima i zračnim prijevoznicima iz Angole, Bjelarusa, Dominikanske Republike, Gabona, Indonezije, Moldove, Nepala, Rusije i Venezuele. Komisija je obavijestila Odbor za sigurnost zračnog prometa i o stanju sigurnosti zračnog prometa u Ekvatorskoj Gvineji, Iranu, Kazahstanu, Libiji, Tajlandu, Turkmenistanu i Zambiji.

(6)

EASA je obavijestila Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa i o rezultatima analize inspekcijskih pregleda na stajanci obavljenih na temelju programa ocjenjivanja sigurnosti stranih zrakoplova („program SAFA”) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 965/2012 (5).

(7)

Osim toga, EASA je obavijestila Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa o projektima tehničke pomoći koji se provode u trećim zemljama obuhvaćenima zabranom letenja u skladu s Uredbom (EZ) br. 474/2006. EASA je dostavila informacije o planovima i zahtjevima za dodatnu tehničku pomoć i suradnju radi poboljšanja administrativnih i tehničkih mogućnosti tijela nadležnih za civilno zrakoplovstvo u trećim zemljama u cilju uklanjanja neusklađenosti s primjenjivim međunarodnim standardima sigurnosti u području civilnog zrakoplovstva. Države članice pozvane su da u koordinaciji s Komisijom i EASA-om na bilateralnoj osnovi odgovore na te zahtjeve. Komisija je u tom pogledu ponovno naglasila korist od dostavljanja informacija međunarodnoj zrakoplovnoj zajednici – posebno putem baze podataka mreže za pružanje pomoći u pitanjima sigurnosti kojom upravlja Međunarodna organizacija civilnog zrakoplovstva (ICAO) – o tehničkoj pomoći trećim zemljama koju pružaju Unija i države članice radi poboljšanja sigurnosti zračnog prometa u cijelom svijetu.

(8)

Eurocontrol je Komisiji i Odboru za sigurnost zračnog prometa dostavio ažurirane podatke o statusu funkcije za uzbunjivanje programa SAFA i prijevoznika iz treće zemlje („TCO”) te najnovije statističke podatke koji se odnose na poruke upozorenja o zračnim prijevoznicima na koje se primjenjuje zabrana.

Zračni prijevoznici iz Unije

(9)

Nakon EASA-ine analize informacija dobivenih inspekcijskim pregledima na stajanci zrakoplova zračnih prijevoznika iz Unije i inspekcijskim pregledima obavljenima radi provjere usklađenosti sa standardima koje je provela EASA, kao i posebnim inspekcijskim pregledima i nadzorima koje su provela nacionalna tijela nadležna za zrakoplovstvo, nekoliko država članica poduzelo je određene provedbene mjere te o njima obavijestilo Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa. Bugarska je Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa obavijestila o mjerama koje je poduzela u vezi sa zračnim prijevoznicima certificiranima u Bugarskoj.

(10)

Države članice ponovno su potvrdile da su spremne poduzeti potrebne mjere ako relevantne sigurnosne informacije upućuju na to da postoje neposredni sigurnosni rizici zbog nepoštovanja relevantnih standarda sigurnosti za koje su odgovorni zračni prijevoznici iz Unije.

Zračni prijevoznici iz Angole

(11)

Zračni prijevoznici certificirani u Angoli, osim prijevoznika TAAG Angola Airlines („TAAG”) koji je naveden u Prilogu B Uredbi (EZ) br. 474/2006, kako je izmijenjena Uredbom Komisije (EU) br. 619/2009 (6), trenutačno su navedeni u Prilogu A Uredbi (EZ) br. 474/2006, kako je izmijenjena Uredbom Komisije (EU) br. 1131/2008 (7), te se na njih primjenjuje potpuna zabrana.

(12)

Stručnjaci iz Komisije, EASA-e i država članica proveli su od 10. do 14. prosinca 2018. Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Angoli u uredima nadležnog tijela Instituto Nacional da Aviação Civil („INAVIC”) i triju zračnih prijevoznika certificiranih u Angoli, odnosno TAAG, Sonair i Heli Malongo.

(13)

U INAVIC-ovu pristupu sigurnosti zračnog prometa nedostaju moderne tehnike za njezino upravljanje. Međutim, Angola je postigla vidljiv napredak od posljednje Unijine sigurnosne ocjene na terenu u lipnju 2009. Angola je ažurirala zakonodavni okvir za sigurnost zračnog prometa i izradila nove tehničke propise pod nazivom „Normativas Técnicas Aeronáuticas” („NTA”). NTA-i obuhvaćaju gotovo sve priloge ICAO-a, osim priloga 19. INAVIC radi na daljnjoj reviziji NTA-a. Razvio je i interno odobrio skup postupaka kojima se obuhvaćaju obveze nadzora zračnog prometa. Međutim, još uvijek postoje određeni nedostaci u internim postupcima, kontroli dokumenata, dosljednom bilježenju spisa i osposobljavanju inspektora. Kako bi se ti nedostaci uklonili, trenutačno rukovodstvo INAVIC-a jasno je izrazilo želju za poboljšanjem sposobnosti i učinkovitosti INAVIC-a u svakodnevnom radu. INAVIC bi trebao vršiti funkciju upravljanja kvalitetom.

(14)

Unijina ocjena na terenu rezultirala je s 15 primjedbi na aktivnosti nadzora INAVIC-a. Zaključeno je i da su, iako je INAVIC razvio određene sposobnosti za nadzor zrakoplovnih djelatnosti u Angoli, neophodna daljnja poboljšanja kako bi INAVIC mogao ukloniti nastale sigurnosne nedostatke.

(15)

TAAG je nacionalni zračni prijevoznik Angole. TAAG je uspostavio čvrst sustav upravljanja sigurnošću koji dobro funkcionira i koji generira korisne podatke za zračnog prijevoznika. Više rukovodstvo poduzeća dobro razumije te sustave i koristi ih kako bi utvrdilo rizike i poduzelo odgovarajuće mjere za ublažavanje najvećih rizika na prihvatljivu razinu. Sustav upravljanja kvalitetom stabilan je i funkcionalan.

(16)

TAAG je sastavio potrebne priručnike, kao što su (među ostalim) priručnik za kontrolu održavanja, priručnik za postupak održavanja, priručnik o standardnim vrijednostima za operacije produženog doleta s dvomotornim zrakoplovima i priručnik o minimumu smanjenog vertikalnog razdvajanja, u kojima se primjenjuju politike i detaljno opisuju povezani postupci koje je odobrio INAVIC. Certificirano osoblje odgovarajuće je osposobljeno za tipove zrakoplova kojima upravlja. Općenito, TAAG ima stručnu posadu i osoblje s funkcionalnim sustavima za upravljanje različitim operacijama. Uprava prima informacije i analize sigurnosti i kakvoće, djeluje u skladu s njima, objavljuje te informacije i poduzima mjere putem internih publikacija, u elektroničkom ili drugom obliku. Posljednji objavljeni rezultati revizije operativne sigurnosti IATA-e (IOSA) pokazuju stopu usklađenosti od 99,3 %.

(17)

Prijevoznik SonAir ima operativan sustav upravljanja sigurnošću i sustav upravljanja kvalitetom, ali su u okviru Unijine sigurnosne ocjene na terenu utvrđeni ozbiljni nedostaci koji zahtijevaju hitna poboljšanja. SonAir ne provodi sve aktivnosti u skladu sa zahtjevima iz priručnika za upravljanje sigurnošću, osposobljavanje o sigurnosti ne provodi se u potpunosti, upravljanje promjenama izvršeno je tek površno, a prošle godine nisu provedene sigurnosne revizije. U pogledu sustava upravljanja kvalitetom zračni prijevoznik nije mogao dokazati da su provedene sve revizije u okviru godišnjeg programa revizije. Nadalje, u okviru Unijine sigurnosne ocjene na terenu zaključeno je da se administrativnim sustavom kontrole nalaza nije ispravno upravljalo. U području letačkih operacija SonAir uzima u obzir sve zahtjeve prilikom izrade popisa posade. Međutim, s obzirom na utvrđene nedosljednosti u nekima od zapisa o osposobljavanju u uzorku, SonAir bi trebao poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se osiguralo da se postupci definiraju i dosljedno primjenjuju.

(18)

Prijevoznik Heli Malongo upravlja cjelovitim i integriranim sustavom za praćenje sukladnosti utemeljenom na informatičkim tehnologijama, sustavom upravljanja sigurnošću i praćenjem podataka o letu. Interakcija između tih sustava je funkcionalna. Trenutačno odobreni operativni priručnici odražavaju izvršene operacije i u skladu su s primjenjivim propisima u Angoli. Heli Malongo je razvio i proveo funkcionalan i pouzdan sustav osiguranja kvalitete za održavanje. INAVIC je odobrio priručnik za kontrolu održavanja i priručnik za postupak održavanja koje je sastavio Heli Malongo i koji se temelje na preporukama od proizvođača zrakoplova. Objekti su prikladni i dobro organizirani s namjenskim kontroliranim područjima za skladištenje i alate, uključujući umjerene alate. Inženjeri za održavanje odgovarajuće su osposobljeni na vrstama zrakoplova kojima upravljaju i imaju pristup potrebnim uputama za kontinuiranu plovidbenost.

(19)

Komisija i Odbor za sigurnost zračnog prometa saslušali su 3. travnja 2019. INAVIC i zračne prijevoznike TAAG i Heli Malongo. INAVIC je predstavio mjere poduzete nakon Unijine sigurnosne ocjene na terenu, uključujući promjene u zakonodavnom okviru Angole. U ožujku 2019. odobren je novi Zakon o civilnom zrakoplovstvu te će se na temelju tog zakona INAVIC priznavati kao administrativno i financijski autonomno tijelo. INAVIC je obavijestio Komisiju i Odbor za sigurnost zračnog prometa o odlučnosti da poboljša učinkovitu provedbu međunarodnih standarda sigurnosti na razinu veću od 60 % te će u tu svrhu primiti vanjsku tehničku pomoć. Osim toga, INAVIC do kraja 2019. namjerava razviti i provoditi funkciju osiguravanja kvalitete i integriranu metodologiju kako bi se omogućila ujednačenost i zajednički elektronički pristup njegovoj cjelokupnoj tehničkoj dokumentaciji.

(20)

INAVIC je postigao napredak u provedbi međunarodnih standarda sigurnosti. Komisija pozdravlja poduzeta nastojanja te potiče angolske vlasti i INAVIC da s njima nastave. Međutim, iz trenutačno se dostupnih dokaza, posebno iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu, ne može zaključiti da je ostvareni napredak dovoljno velik da se iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 uklone svi zračni prijevoznici registrirani u Angoli koje nadzire INAVIC. INAVIC bi svakako trebao dodatno poboljšati svoj sustav nadzora sigurnosti kao i osposobljavanje i standardizaciju načina rada svojih inspektora.

(21)

Tijekom saslušanja TAAG i Heli Malongo predstavili su svoje planove korektivnih mjera u kojima se hvataju ukoštac s primjedbama i preporukama iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu. Dio korektivnih mjera opisanih u tim planovima već je proveden. Tijekom saslušanja oba su zračna prijevoznika tvrdila da su uspostavili stabilne i funkcionalne sustave za upravljanje raznim operacijama.

(22)

Komisija zaključuje da su TAAG i Heli Malongo u stanju jamčiti za sigurno obavljanje svojih operacija. Komisija smatra da postoji dovoljno dokaza da oba prijevoznika poštuju primjenjive angolske propise i međunarodne standarde sigurnosti. U pogledu TAAG-a EASA je potvrdila da s obzirom na TCO i SAFA-u taj zračni prijevoznik trenutačno ne izaziva posebnu zabrinutost u pogledu sigurnosti.

(23)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija zaključuje da bi prijevoznika Heli Malongo trebalo ukloniti iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006, a prijevoznika TAAG Angola iz Priloga B Uredbi (EZ) br. 474/2006. Stoga bi trebalo izmijeniti popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije utvrđen u Prilogu A i Prilogu B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(24)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuje li Angola relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem zračnih prijevoznika certificiranih u Angoli kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(25)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Bjelarusa

(26)

Nakon što je EASA tijekom postupka izdavanja odobrenja TCO utvrdila sigurnosne nedostatke, Komisija je 17. rujna 2018. započela savjetovanje s Odjelom za civilno zrakoplovstvo Bjelarusa („AD-BLR”) u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006.

(27)

Stručnjaci iz Komisije, EASA-e i država članica proveli su od 11. do 15. ožujka 2019. Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Bjelarusu u uredima AD-BLR-a i u uredima niza zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu, odnosno Belavia Belarusian Airlines („Belavia”), Rubystar Airways i Transaviaexport Airlines.

(28)

Tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu AD-BLR dostavio je dokaze o znatnim promjenama u svojem funkcioniranju, uključujući donošenje novih naloga, novih internih priručnika i kontrolnih popisa, uspostavu posebnog inspektorata u Ministarstvu prometa odgovornog za zrakoplovni sektor te za zapošljavanje novih inspektora. Te su mjere pokrenute u lipnju 2018. izmjenom Zakonika o zračnom prijevozu, a ta su se nastojanja intenzivirala nakon pokretanja savjetovanja između Komisije i AD-BLR-a 17. rujna 2018. AD-BLR je 2018. započeo i ponovnu certifikaciju svih zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu. U vrijeme Unijine sigurnosne ocjene na terenu AD-BLR već je dovršio ponovnu certifikaciju dvaju zračnih prijevoznika. To je bilo važno za poboljšanje usklađenosti s međunarodnim sigurnosnim zahtjevima.

(29)

Dok je 2018. razmjena informacija bila teška, tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu došlo je do poboljšanja protoka informacija. Međutim, rezultati Unijine sigurnosne ocjene na terenu pokazuju potrebu za definiranjem i provedbom sveobuhvatnog plana s kontrolom procesa i pomnim praćenjem kako bi se osigurala točna identifikacija i ublažavanje sigurnosnih rizika. AD-BLR je tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu dostavio dokaze o svojem godišnjem programu nadzora zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu. Iako se u trenutku ocjenjivanja nalazio u postupku zapošljavanja potrebnog kvalificiranog osoblja, AD-BLR nije imao dovoljno osoblja za provođenje svih potrebnih nadzornih aktivnosti. Također je primijećeno da bi se učinkovitost tih nadzornih aktivnosti mogla dodatno poboljšati kad bi se više temeljila na rezultatima procjene sigurnosnog rizika.

(30)

Ocjena triju navedenih zračnih prijevoznika bila je usmjerena na provjeru sposobnosti AD-BLR-a da osigura da se operacije zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu provode u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti. U okviru Unijine sigurnosne ocjene na terenu zaključeno je da bi bilo potrebno ostvariti poboljšanja, posebno u pogledu aktivnosti nadzora zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu. Bez obzira na to, nije utvrđen neposredni sigurnosni rizik zbog kojeg bi bile potrebne dodatne mjere uz one koje je EASA već poduzela za vrijeme postupka izdavanja odobrenja TCO.

(31)

Komisija i Odbor za sigurnost zračnog prometa saslušali su AD-BLR 3. travnja 2018. Jednočlano izaslanstvo AD-BLR-a izvijestilo je o nizu mjera koje su poduzete kako bi se dodatno poboljšala sigurnost zračnog prometa u Bjelarusu, posebno zapošljavanje i osposobljavanje osoblja, revizija propisa i postupaka u zrakoplovstvu te uvođenje novih digitalnih tehnologija za potporu nadzornim aktivnostima. Iako je dio dostavljenih informacija Odboru za sigurnost zračnog prometa bio koristan, AD-BLR nije uvijek uspio pružiti precizne odgovore na njegova pitanja.

(32)

Na temelju dostupnih informacija, uključujući rezultate Unijine sigurnosne ocjene na terenu iz ožujka 2019. te plan korektivnih mjera dostavljen 29. ožujka 2019., Komisija smatra da je AD-BLR od lipnja 2018. ostvario napredak u provedbi međunarodnih standarda sigurnosti. Međutim, AD-BLR bi još trebao osigurati odgovarajuća sredstva za svoje aktivnosti nadzora sigurnosti. Osim toga, Komisija smatra da bi trebalo izbjeći svaku međusobnu povezanost političkih razmatranja i sigurnosnih razmatranja.

(33)

Iako dokazi upućuju na to da mjere koje je proveo AD-BLR već doprinose jačanju njegovih kapaciteta za nadzor zrakoplovnih aktivnosti u Bjelarusu, trebalo bi dodatno poboljšati njegovu sposobnost da osigura da se operacije zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu provode u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti. U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Bjelarusa.

(34)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuje li Bjelarus relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem zračnih prijevoznika certificiranih u Bjelarusu kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(35)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Dominikanske Republike

(36)

Zračni prijevoznici iz Dominikanske Republike nikad nisu bili uvršteni u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006. EASA je 20. ožujka 2019. obavijestila Komisiju o sigurnosnim nedostacima koji su utvrđeni u okviru postupka izdavanja odobrenja TCO. Pet zračnih prijevoznika koje je certificiralo tijelo Instituto Dominiciano de Aviación Civil („IDAC”) podnijelo je zahtjev za izdavanje odobrenja TCO, ali su samo dva prijevoznika, Helidosa Aviation Group, S.A. i Servicios Aéreos Profesionales, S.A., dobila navedena odobrenja. EASA je 15. ožujka 2019. suspendirala odobrenje za Servicios Aéreos Profesionales, S.A. iz sigurnosnih razloga. Zračni prijevoznici Dominican Wings, S.A. i Sky High Aviation Services, S.R.L. povukli su svoje zahtjeve tijekom početne ocjene koju je provela EASA. Zračni prijevoznik Air Century, S.A. povukao je svoj prvi zahtjev iz 2017. jer nije dokazao usklađenost s primjenjivim standardima sigurnosti te je 2018. ponovno podnio zahtjev.

(37)

Rezultati analize inspekcijskih pregleda na stajanci obavljenih u okviru programa SAFA pokazuju da je SAFA omjer zračnih prijevoznika koje je certificirao IDAC iznad svjetskog prosjeka. Ponovno pojavljivanje određenih nalaza SAFA-e pokazuje da postoji nedostatak odgovarajuće kulture sigurnosti. Međutim, ukupan je broj inspekcija u okviru programa SAFA ograničen. Komisija je odlučila započeti savjetovanja s IDAC-om u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006.

(38)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Dominikanske Republike.

(39)

Države članice trebaju nastaviti provjeravati poštuju li se relevantni standardi sigurnosti određivanjem zračnih prijevoznika certificiranih u Dominikanskoj Republici kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(40)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Gabona

(41)

Nastavljena su savjetovanja Komisije s nadležnim tijelom Gabona, Agence Nationale de l'Aviation Civile („ANAC”), radi praćenja njegova napretka u osiguravanju da sustav nadzora sigurnosti u zračnom prometu bude u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti. U tom je kontekstu ANAC obavijestio Komisiju o mjerama poduzetima za jačanje provedbe ključnih elemenata, kao i o preliminarnim rezultatima koordinirane validacijske misije ICAO-a („ICVM”) koja je provedena od 29. siječnja do 6. veljače 2019.

(42)

Na temelju dostavljenih informacija Komisija ne može u potpunosti utvrditi sposobnost ANAC-a da osigura da se operacije zračnih prijevoznika certificiranih u Gabonu provode u skladu s međunarodnim standardima sigurnosti. Kao posljedica toga, trebalo bi zatražiti dodatne informacije i organizirati tehnički sastanak radi rasprave o stanju nadzora sigurnosti u Gabonu.

(43)

Nadležna tijela Gabona su 2. travnja 2019. dostavila Komisiji dokaze da zračni prijevoznici Afric Aviation, Allegiance Air Tourist, Sky Gabon i Nouvelle Air Affaires Gabon više ne posjeduju važeću svjedodžbu zračnog prijevoznika („AOC”). Stoga bi te zračne prijevoznike trebalo ukloniti s popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije.

(44)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da bi popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije trebalo izmijeniti uklanjanjem zračnih prijevoznika Afric Aviation, Allegiance Air Tourist i Sky Gabon iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006 te uklanjanjem zračnog prijevoznika Nouvelle Air Affaires Gabon iz Priloga B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

Zračni prijevoznici iz Indonezije

(45)

Svi prijevoznici iz Indonezije uklonjeni su u lipnju 2018. iz Priloga A Uredbi (EZ) br. 474/2006, kako je izmijenjena Uredbom Komisije (EU) 2018/871 (8). Radi daljnjeg praćenja sustava nadzora sigurnosti u Indoneziji nastavljene su konzultacije između Komisije i Glavne uprave za civilno zrakoplovstvo Indonezije („indonezijski DGCA”) u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006. U tom je kontekstu indonezijski DGCA u dopisu od 28. veljače 2019. dostavio dodatne informacije i ažurirane podatke o aktivnostima nadzora sigurnosti za razdoblje od rujna 2018. do veljače 2019. Te su informacije uključivale popis zračnih prijevoznika certificiranih u Indoneziji, registrirane zrakoplove, aktivnosti nadzora sigurnosti, mjere provedbe koje je poduzeo indonezijski DGCA i ažurirani status njegovih planova korektivnih mjera („CAP-i”) kao rezultat Unijine sigurnosne ocjene na terenu iz ožujka 2018. Indonezijski DGCA dostavio je i ažurirane podatke o provedbi akcijskog plana za navigaciju temeljenu na performansama („PBN”) i o tehničkoj pomoći koju je primio.

(46)

Elektroničkom poštom od 16. siječnja indonezijski DGCA obavijestio je o postupku unutarnje reorganizacije kojom nastoji uskladiti svoje postupke sa standardima i preporučenim praksama ICAO-a. Indonezijski DGCA redovno je obavješćivao Komisiju i o ozbiljnim incidentima koji uključuju indonezijske zračne prijevoznike.

(47)

U pogledu popisa zračnih prijevoznika, zrakoplova i aktivnosti nadzora, indonezijski DGCA izdao je jednu novu svjedodžbu AOC za Part-121 i jednu novu svjedodžbu AOC za Part-135. Kad je riječ o poduzetim izvršnim mjerama, indonezijski DGCA privremeno je suspendirao jednu svjedodžbu AOC za Part-121, oduzeo jedan certifikat o potvrđivanju, suspendirao jednu dozvolu pilota i uveo tri administrativne sankcije nositeljima svjedodžbe AOC za Part-135. Indonezijski DGCA je, kao odgovor na probleme utvrđene tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu u ožujku 2018., pojačao nadzor nad medicinskim dijelom postupka izdavanja dozvola te je suspendirao sedam nositelja dozvola zrakoplovno-medicinskog ispitivača.

(48)

Na temelju preporuke o provedbi PBN-a, Indonezija planira da će do kraja 2019. uvesti postupke PBN-a na 19 od 27 međunarodnih zračnih luka. Provedba PBN-a u lokalnim i udaljenim zračnim lukama je u tijeku, ali ne istim tempom.

(49)

Indonezijski DGCA obavijestio je službe Komisije i o statusu korektivnih mjera poduzetih nakon koordinirane validacijske misije ICAO-a provedene 2017. ICAO je 25. srpnja 2018. preispitao plan korektivnih mjera u području plovidbenosti. Sve je korektivne mjere djelomično ili u cijelosti prihvatio.

(50)

Komisija je pregledala informacije i dopisom od 6. ožujka 2019. zatražila dodatne informacije, točnije o broju internih postupaka indonezijskog DGCA-a koji se još trebaju dovršiti, o rokovima za jednog od zračnih prijevoznika koji nisu bili ispoštovani te o nedavnom spajanju prijevoznika Garuda Indonesia i Sriwijaya. Indonezijski DGCA je 20. ožujka 2019. poslao tražene podatke. Nakon dodatnog ispitivanja Komisija smatra da je većina objašnjenja za plan korektivnih mjera, ozbiljne incidente i izvršne mjere prikladna. Zbog toga je većina nalaza iz plana korektivnih mjera zaključena te su prihvaćeni predloženi novi datumi za zaključenje.

(51)

Nakon nesreće sa smrtnim ishodom leta JT610 prijevoznika Lion Air29. listopada 2018. indonezijski DGCA nastavlja pružati informacije o poduzetim mjerama. Uslijed nesreće leta ET302 prijevoznika Ethiopian Airlines10. ožujka 2019. indonezijski DGCA obavijestio je Komisiju o svojoj odluci da kao mjeru opreza prizemlji flotu zrakoplova tipa Boeing 737 MAX kojom upravljaju prijevoznici Lion Air i Garuda Indonesia.

(52)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija stoga smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Indonezije.

(53)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuje li Indonezija relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem zračnih prijevoznika certificiranih u Indoneziji kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(54)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Moldove

(55)

Komisija je u rujnu 2018. obavijestila tijelo za civilno zrakoplovstvo Moldove („CAAM”) o određenim sigurnosnim nedostacima povezanima sa zračnim prijevoznicima koje je CAAM certificirao. Istodobno je obavijestila CAAM o pokretanju savjetovanja u skladu s člankom 3. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 473/2006.

(56)

Stručnjaci iz Komisije, EASA-e i država članica proveli su od 11. do 15. veljače 2019. Unijinu sigurnosnu ocjenu na terenu u Moldovi u uredima CAAM-a i u uredima niza zračnih prijevoznika certificiranih u Moldovi, odnosno Air Moldova, Fly Pro i Terra Avia.

(57)

Iz izvješća stručnjaka proizlazi da u CAAM-ovu pristupu sigurnosti zračnog prometa nedostaju moderne tehnike za njezino upravljanje. Zakonodavni okvir trebalo bi ažurirati jer nisu sve izmjene priloga ICAO-a integrirane u moldavske propise. CAAM trenutačno radi na provedbi propisa Unije u skladu sa sporazumom o zajedničkom zračnom prostoru koji su Unija i njezine države članice potpisale s Republikom Moldovom 2012.

(58)

CAAM ne provodi stabilne unutarnje mehanizme i postupke za prijenos postojećeg pravnog i tehničkog okvira u rutinske aktivnosti organizacije. Stoga bi trebao poboljšati svoju funkciju upravljanja kvalitetom. Odjel CAAM-a za letačke operacije uspostavio je unutarnje procese i postupke koji se, međutim, ne poštuju. U okviru Unijine sigurnosne ocjene na terenu utvrđena su područja za poboljšanje, posebno potreba za strogim pridržavanjem postupka certificiranja, potreba za boljom sljedivošću pregleda i odobrenja priručnika te potreba za jačanjem obveza nadzora odjela za letačke operacije. U području aktivnosti izdavanja dozvola CAAM nije uspostavio sustav za nadzor nad delegiranim teoretskim znanjem i praktičnim ispitivanjima. Osim toga, trebalo bi poboljšati vođenje evidencije, posebno kako bi se osigurala sljedivost nadzornih aktivnosti.

(59)

Programi osposobljavanja koje je razvio odjel CAAM-a za plovidbenost nisu u skladu s utvrđenim povezanim postupcima i nisu dovoljni za održavanje potrebne razine znanja, vještina, kompetencija i kvalifikacija osoblja za plovidbenost. Trebalo bi pojačati revizije ili inspekcije koje provodi odjel CAAM-a za plovidbenost jer je Unijina sigurnosna ocjena na terenu otkrila probleme s moldavskim zračnim prijevoznicima koji su trebali biti utvrđeni u okviru nadzornih revizija koje provodi sam CAAM.

(60)

Air Moldova, najveći zračni prijevoznik iz Moldove, uspostavio je čvrst sustav upravljanja sigurnošću koji dobro funkcionira i koji generira korisne podatke za zračnog prijevoznika. Sustav upravljanja kvalitetom stabilan je i funkcionalan te su potrebna tek mala poboljšanja. Više rukovodstvo poduzeća dobro razumije te sustave i koristi ih kako bi utvrdilo rizike i poduzelo odgovarajuće mjere za ublažavanje najvećih rizika. Operacije zračnog prijevoznika podržavaju kvalificirani tehničari i linijske postaje s mogućnošću održavanja. Organizacija je pokazala pouzdan i strukturiran sustav za kontrolu različitih aspekata kontinuirane plovidbenosti. Air Moldova je sastavio potrebne priručnike koji sadržavaju politike i detaljne opise povezanih postupaka koje je odobrio CAAM. Certificirano osoblje odgovarajuće je osposobljeno za tipove zrakoplova kojima upravlja. U okviru Unijine sigurnosne ocjene na terenu nisu utvrđeni znatni nedostaci.

(61)

Fly Pro teretni je zračni prijevoznik s uspostavljenim sustavom upravljanja sigurnošću i sustavom upravljanja kvalitetom. U okviru Unijine sigurnosne ocjene na terenu utvrđeni su određeni nedostaci koji zahtijevaju poboljšanja. Priručnik o upravljanju sigurnošću prijevoznika Fly Pro trebalo bi ažurirati u skladu s moldavskim zakonodavstvom i međunarodnim standardima sigurnosti. U pogledu sustava upravljanja kvalitetom zračni prijevoznik nije mogao dokazati da su provedene sve revizije u okviru godišnjeg programa revizije. Nadalje, administrativni sustav za kontrolu nalaza nije pravilno funkcionirao. Fly Pro je sastavio priručnik za operacije, ali u postojećoj verziji tog priručnika ne odražavaju se odobrene operacije i odobrenja. Program održavanja nije ažuriran jer su sve nove inspekcije uvedene posljednjim izvješćem Odbora za pregled održavanja koje je izdala organizacija odgovorna za projekt tipa bile unesene s krivim intervalom. Ocjena prijevoznika Fly Pro pokazala je funkcionalne probleme u vezi s upravljanjem operativnim nadzorom, osposobljavanjem i vođenjem evidencije, pri čemu nedostatke nije bilo moguće utvrditi sustavom upravljanja kvalitetom.

(62)

Terra Avia privatni je zračni prijevoznik iz Moldove čija se operativna baza nalazi u međunarodnoj zračnoj luci Sharjah u UAE-u. Priručnik o upravljanju sigurnošću prijevoznika Terra Avia trebalo bi ažurirati u skladu s moldavskim zakonodavstvom i međunarodnim standardima sigurnosti. Osim toga, Terra Avia ne obavlja sve aktivnosti u skladu sa zahtjevima iz priručnika za upravljanje sigurnošću (vrši se površno upravljanje rizikom, promidžba sigurnosti nije u potpunosti provedena i nije provedena nikakva sigurnosna revizija). Terra Avia nije uspostavio učinkovitu operativnu kontrolu nad pokretanjem, nastavkom, preusmjeravanjem ili prekidom leta. Nadalje, program održavanja koji je zračni prijevoznik predstavio nije ažuriran. Osim toga, iako su zrakoplovi kojima upravlja Terra Avia daleko ispod iskorištenosti utvrđene za valjanost izvješća Odbora za pregled održavanja i podataka o planiranju održavanja, zračni prijevoznik nije razmotrio razvoj i provedbu programa za održavanje niskog iskorištenja. Terra Avia nije mogao pokazati kako ispunjava svoje odgovornosti u pogledu kontinuirane plovidbenosti. Nadalje, zračni prijevoznik nije mogao dokazati status usklađenosti s programom održavanja. U okviru Unijine sigurnosne ocjene na terenu utvrđeno je da su informacije o dijelovima s ograničenim vijekom trajanja bile nepotpune. Konačno, kad je riječ o programima osposobljavanja i provjere njegove letačke posade, Terra Avia nije uspio dokazati da su u okviru tečaja za konverziju i periodičnog osposobljavanja obuhvaćeni svi potrebni elementi. Terra Avia je razvio sustav za kontrolu trajanja leta, vremena na dužnosti i vremena za odmor letačkih posada i kabinskog osoblja, ali sustav nije uključivao ni jedan sustav obavješćivanja za informiranje o bilo kakvim kršenjima.

(63)

Nakon Unijine sigurnosne ocjene na terenu 2019. CAAM je proveo analizu sigurnosti i izradio nacrt plana korektivnih mjera u kojem je odgovorio na primjedbe iznesene tijekom ocjenjivanja. Komisija smatra da je analiza sveobuhvatna i da se njome utvrđuju posebni rokovi za mjere. Međutim, potrebno je uložiti znatne napore kako bi se obuhvatile sve zadaće uključene u analizu sigurnosti. Osim toga, u očekivanju učinkovite provedbe te analize sigurnosti, sigurnosni rizici utvrđeni tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu 2019. i dalje se ne ublažavaju.

(64)

Komisija i Odbor za sigurnost zračnog prometa saslušali su 2. travnja 2019. CAAM i zračne prijevoznike Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo. CAAM je predstavio svoju trenutačnu organizacijsku strukturu, uključujući detalje o radnoj snazi koja je dodijeljena odjelu za plovidbenost i odjelu za letačke operacije. CAAM je dostavio pojedinosti o mjerama koje su poduzete od zadnjeg sastanka Odbora za sigurnost zračnog prometa u studenome 2018., uključujući informacije o osposobljavanju operativnih inspektora, o postupku zapošljavanja novih inspektora te o mjerama koje su poduzete u vezi s nizom zračnih prijevoznika registriranih u Moldovi. Osim toga, CAAM je dostavio informacije o statusu i planiranju usklađivanja moldavskog zakonodavstva s regulatornim okvirom Unije i preispitivanja internih postupaka i priručnika. CAAM je predstavio sažetak korektivnih mjera poduzetih u vezi s primjedbama koje su stručnjaci iznijeli tijekom Unijine sigurnosne ocjene na terenu 2019. Osim toga, CAAM je obavijestio Komisiju da su svjedodžbe AOC prijevoznika Fly Pro i Terra Avia suspendirane.

(65)

CAAM je također obavijestio da je od početka 2019. restrukturiran u javnu ustanovu koja se financira iz državnog proračuna. Komisija smatra da bi trebalo izbjeći svaku međusobnu povezanost političkih razmatranja i sigurnosnih razmatranja. U tom pogledu CAAM će morati dokazati svoju potpunu neovisnost u postupku donošenja odluka unatoč tom novom institucijskom okviru.

(66)

U skladu sa svim dostupnim informacijama, uključujući rezultate Unijine sigurnosne ocjene na terenu i informacija pruženih na saslušanju, Komisija i Odbor za sigurnost zračnog prometa smatraju da CAAM ima tek vrlo ograničene sposobnosti za nadzor zrakoplovnih aktivnosti u Moldovi te su stoga potrebna znatna daljnja poboljšanja kako bi se uklonili utvrđeni sigurnosni nedostaci.

(67)

Air Moldova je predstavio svoj plan korektivnih mjera u kojem se hvata ukoštac s primjedbama i preporukama iz Unijine sigurnosne ocjene na terenu. Taj plan sadržava korektivne i preventivne mjere utemeljene na stabilnoj analizi temeljnih uzroka. U tom je kontekstu EASA potvrdila da s obzirom na TCO i SAFA-u taj zračni prijevoznik trenutačno ne izaziva posebnu zabrinutost u pogledu sigurnosti.

(68)

Fly One pružio je pregled poduzeća, uključujući svoju trenutačnu flotu i dostupne resurse i infrastrukturu. Opisao je svoj sustav upravljanja sigurnošću i sustav upravljanja kvalitetom kao stabilne i dobro razvijene sustave. Zračni prijevoznik koristi skup programskih alata kako bi integrirao podatke o sigurnosti, kvaliteti i upravljanju rizikom te imao djelotvoran nadzor nad svojim operacijama. U tom je kontekstu EASA potvrdila da s obzirom na TCO i SAFA-u taj zračni prijevoznik trenutačno ne izaziva posebnu zabrinutost u pogledu sigurnosti.

(69)

Aerotranscargo je predstavio strukturu i funkcioniranje svojeg sustava upravljanja kvalitetom i sustava upravljanja sigurnošću. Izvijestio je i o odlučnosti da poboljša svoje sigurnosne rezultate i kulturu sigurnosti. U tom je kontekstu EASA potvrdila da s obzirom na TCO i SAFA-u taj zračni prijevoznik trenutačno ne izaziva posebnu zabrinutost u pogledu sigurnosti.

(70)

Na temelju trenutačno dostupnih informacija, u skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija stoga smatra da, kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Moldove, u ovoj fazi ima razloga da ih se sve, uz iznimku prijevoznika Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo, uvrsti na popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije.

(71)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuje li Moldova relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem zračnih prijevoznika certificiranih u Moldovi kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(72)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može biti obvezna poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

Zračni prijevoznici iz Nepala

(73)

Komisija je dopisom od 29. listopada 2018. zatražila od nepalskog tijela za civilno zrakoplovstvo („CAAN”) da dostavi popis dokumenata i mjera koje će poduzeti.

(74)

CAAN je dopisom od 9. prosinca 2018. dostavio svu zatraženu dokumentaciju. Komisija je zaključila da je dostavljena dokumentacija dobro strukturirana i da je njezin sadržaj zadovoljavajući. CAAN je poduzeo znatna nastojanja kako bi poboljšao sustav nadzora sigurnosti u Nepalu. Međutim, Komisija smatra da su potrebna znatna dodatna poboljšanja kako bi se uklonili postojeći sigurnosni nedostaci. Osim toga, Komisija napominje da je stopa nesreća i incidenata koji se moraju prijaviti u Nepalu još uvijek posebno visoka. Posljednja se nesreća dogodila 27. veljače 2019., kada se u istočnoj planinskoj regiji Taplejung u Nepalu srušio helikopter Eurocopter AS350 kojim je upravljao prijevoznik Air Dynasty. Prije nego što se razmotri bilo kakvo ukidanje važeće zabrane za sve prijevoznike registrirane u Nepalu, trebalo bi znatno smanjiti udio nesreća u Nepalu.

(75)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Nepala.

Zračni prijevoznici iz Rusije

(76)

Komisija, EASA i nadležna tijela država članica nastavili su pozorno pratiti sigurnosne rezultate zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji koji lete unutar Unije, među ostalim određivanjem pojedinih zračnih prijevoznika iz Rusije kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(77)

Predstavnici Komisije, EASA-e i država članica sastali su se 22. ožujka 2019. s predstavnicima ruske Savezne agencije za zračni promet („FATA”) kako bi preispitali sigurnosne rezultate zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji na temelju izvješća o inspekcijskim pregledima na stajanci provedenima u razdoblju od 19. rujna 2018. do 22. ožujka 2019. i utvrdili u kojim bi slučajevima FATA trebala pojačati aktivnosti nadzora.

(78)

Tijekom tog sastanka Komisija je detaljnije preispitala rezultate pregleda na stajanci SAFA-e za jednog zračnog prijevoznika koji je certificiran u Rusiji i primila na znanje odluku FATA-e da svoju svjedodžbu AOC ograniči na domaće letove. S obzirom na velik broj zahtjeva za izdavanje odobrenja TCO za koje ga EASA nije izdala (19 slučajeva od 62 zahtjeva), Komisija je od FATA-e zatražila da preispita sigurnosne rezultate predmetnih zračnih prijevoznika prije sljedećeg sastanka Odbora za sigurnost zračnog prometa.

(79)

Na temelju trenutačno dostupnih informacija, uključujući one koje je FATA iznijela na sastanku 22. ožujka 2019., Komisija smatra da je u ovoj fazi FATA sposobna i voljna ukloniti sigurnosne nedostatke. Na temelju toga Komisija je zaključila da nije potrebno saslušanje ruskih zrakoplovnih tijela ni zračnih prijevoznika certificiranih u Rusiji pred Odborom za sigurnost zračnog prometa.

(80)

U skladu sa zajedničkim kriterijima iz Priloga Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni uvrštenjem zračnih prijevoznika iz Rusije.

(81)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuju li zračni prijevoznici iz Rusije relevantne međunarodne standarde sigurnosti njihovim određivanjem kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(82)

Ako se tim inspekcijskim pregledima utvrdi da postoji neposredni sigurnosni rizik koji je posljedica neusklađenosti s međunarodnim standardima sigurnosti, Komisija može uvesti zabranu letenja za predmetne zračne prijevoznike certificirane u Rusiji i uvrstiti ih u Prilog A ili Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

Zračni prijevoznici iz Venezuele

(83)

Zračni prijevoznik Avior Airlines, certificiran u Venezueli, podnio je 6. ožujka 2017. zahtjev EASA-i za izdavanje odobrenja TCO. EASA je ocijenila taj zahtjev u skladu sa zahtjevima iz Uredbe (EU) br. 452/2014. EASA je 4. listopada 2017. iz sigurnosnih razloga odbila zahtjev prijevoznika Avior Airlines za izdavanje odobrenja TCO.

(84)

Komisija i Odbor za sigurnost zračnog prometa saslušali su 14. studenoga 2017. nadležno tijelo Instituto Nacional de Aeronáutica Civil („INAC”) i prijevoznika Avior Airlines u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005. Nakon tog saslušanja, Komisija je u studenome 2017. izmijenila popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjivala zabrana letenja unutar Unije, a zračni prijevoznik Avior Airlines uvršten je u Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 (9).

(85)

Nakon tehničkog sastanka održanog 29. kolovoza 2018., u skladu s člankom 7. Uredbe (EZ) br. 2111/2005, INAC je 14. studenoga 2018. sudjelovao na saslušanju pred Odborom za sigurnost zračnog prometa. Iako su provedeni određeni elementi sustava nadzora i čine se dostatnima u smislu strukture, broja osoblja za nadzor, dokumentiranih postupaka i planiranih inspekcijskih pregleda, analiza dostupnih informacija pokazala je nekoliko nedosljednosti. Međutim, te nedosljednosti nisu bile takve naravi da bi se opravdalo uvrštenje svih zračnih prijevoznika iz Venezuele u Prilog A ili Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006.

(86)

Venezuela stalno ažurira status svojih obveza nadzora. Komisija je 17. siječnja 2019. od INAC-a zatražila da dostavi informacije o trima venezuelskim zračnim prijevoznicima, Avior Airlines, Estelar Latinoamericana i Conviasa. Taj je zahtjev sadržavao sva izvješća o inspekcijskim pregledima u područjima operacija, plovidbenosti, izdavanja dozvola osoblju i medicinske aeronautike koje je INAC proveo tijekom 2017. i 2018. na tim zračnim prijevoznicima te sva izvješća o inspekcijskim pregledima organizacija za održavanje koje rade za bilo kojeg od ta tri venezuelska zračna prijevoznika. Sličan je zahtjev podnesen za centre za osposobljavanje. Osim toga, Komisija je zatražila sva izvješća o inspekcijskim pregledima na stajanci obavljenima na venezuelskim zračnim prijevoznicima, uključujući korektivne mjere i daljnje mjere koje je poduzeo INAC. INAC je pravodobno dostavio sve zatražene informacije koje će Komisija nastaviti analizirati te će prema potrebi zatražiti dodatne informacije.

(87)

Prema informacijama koje je INAC dostavio 1. travnja 2019.Avior Airlines dobio je potvrdu IOSA. EASA je obavijestila da Avior Airlines namjerava podnijeti novi zahtjev za izdavanje odobrenja TCO.

(88)

U skladu sa zajedničkim kriterijima utvrđenima u Prilogu Uredbi (EZ) br. 2111/2005 Komisija smatra da u ovoj fazi nema razloga da se popis zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije izmijeni kad je riječ o zračnim prijevoznicima iz Venezuele.

(89)

Države članice trebale bi nastaviti provjeravati poštuje li Venezuela relevantne međunarodne standarde sigurnosti određivanjem zračnih prijevoznika certificiranih u Venezueli kao prioriteta za inspekcijske preglede na stajanci u skladu s Uredbom (EU) br. 965/2012.

(90)

Ako se na temelju bilo koje relevantne sigurnosne informacije utvrdi da postoje neposredni sigurnosni rizici koji su posljedica nepoštovanja međunarodnih standarda sigurnosti, Komisija može poduzeti daljnje mjere u skladu s Uredbom (EZ) br. 2111/2005.

(91)

Člankom 8. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 prepoznaje se potreba za brzim, a prema potrebi i hitnim, donošenjem odluka s obzirom na moguće posljedice za sigurnost. Kako bi se zaštitili osjetljivi podaci i svele na minimum komercijalne posljedice, nužno je da se odluke povezane s ažuriranjem popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije objave i stupe na snagu odmah nakon njihova donošenja.

(92)

Uredbu (EZ) br. 474/2006 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(93)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora za sigurnost zračnog prometa osnovanog Uredbom (EZ) br. 2111/2005,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EZ) br. 474/2006 mijenja se kako slijedi:

(1)

Prilog A zamjenjuje se tekstom iz Priloga I. ovoj Uredbi;

(2)

Prilog B zamjenjuje se tekstom iz Priloga II. ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 15. travnja 2019.

Za Komisiju,

u ime predsjednika,

Violeta BULC

Članica Komisije


(1)  SL L 344, 27.12.2005., str. 15.

(2)  Uredba Komisije (EZ) br. 474/2006 od 22. ožujka 2006. o uspostavi popisa Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 14.).

(3)  Uredba (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. prosinca 2005., SL L 344, 27.12.2005., str. 15.

(4)  Uredba Komisije (EZ) br. 473/2006 od 22. ožujka 2006. o utvrđivanju provedbenih pravila za popis Zajednice onih zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Zajednice iz poglavlja II. Uredbe (EZ) br. 2111/2005 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 84, 23.3.2006., str. 8.).

(5)  Uredba Komisije (EU) br. 965/2012 od 5. listopada 2012. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i upravnih postupaka u vezi s letačkim operacijama u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 296, 25.10.2012., str. 1.).

(6)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 619/2009 od 13. srpnja 2009. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije (SL L 182, 15.7.2009., str. 4.).

(7)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 1131/2008 od 14. studenoga 2008. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika na koje se primjenjuje zabrana letenja unutar Unije (SL L 306, 15.11.2008., str. 47.).

(8)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/871 od 14. lipnja 2018. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja u Uniji ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije (SL L 152, 15.6.2018., str. 5.).

(9)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2017/2215 od 30. studenoga 2017. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 474/2006 u pogledu popisa zračnih prijevoznika za koje vrijedi zabrana letenja ili za koje vrijede ograničenja letenja unutar Unije (SL L 318, 2.12.2017., str. 1.).


PRILOG I.

Prilog A Uredbi (EZ) br. 474/2006 zamjenjuje se sljedećim:

„PRILOG A

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDI ZABRANA LETENJA U UNIJI, S IZNIMKAMA (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”) ili broj operativne licencije

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

AVIOR AIRLINES

ROI-RNR-011

ROI

Venezuela

BLUE WING AIRLINES

SRBWA-01/2002

BWI

Surinam

IRAN ASEMAN AIRLINES

FS-102

IRC

Islamska Republika Iran

IRAQI AIRWAYS

001

IAW

Irak

MED-VIEW AIRLINE

MVA/AOC/10-12/05

MEV

Nigerija

AIR ZIMBABWE (PVT) LTD

177/04

AZW

Zimbabve

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala afganistanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Islamska Republika Afganistan

ARIANA AFGHAN AIRLINES

AOC 009

AFG

Islamska Republika Afganistan

KAM AIR

AOC 001

KMF

Islamska Republika Afganistan

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala angolska tijela nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika TAAG Angola Airlines i Heli Malongo, među ostalim

 

 

Republika Angola

AEROJET

AO-008/11-07/17 TEJ

TEJ

Republika Angola

GUICANGO

AO-009/11-06/17 YYY

Nepoznato

Republika Angola

AIR JET

AO-006/11-08/18 MBC

MBC

Republika Angola

BESTFLYA AIRCRAFT MANAGEMENT

AO-015/15-06/17YYY

Nepoznato

Republika Angola

HELIANG

AO 007/11-08/18 YYY

Nepoznato

Republika Angola

SJL

AO-014/13-08/18YYY

Nepoznato

Republika Angola

SONAIR

AO-002/11-08/17 SOR

SOR

Republika Angola

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Republike Kongo nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Republika Kongo

AERO SERVICE

RAC06-002

RSR

Republika Kongo

CANADIAN AIRWAYS CONGO

RAC06-012

Nepoznato

Republika Kongo

EMERAUDE

RAC06-008

Nepoznato

Republika Kongo

EQUAFLIGHT SERVICES

RAC 06-003

EKA

Republika Kongo

EQUAJET

RAC06-007

EKJ

Republika Kongo

EQUATORIAL CONGO AIRLINES S.A.

RAC 06-014

Nepoznato

Republika Kongo

MISTRAL AVIATION

RAC06-011

Nepoznato

Republika Kongo

TRANS AIR CONGO

RAC 06-001

TSG

Republika Kongo

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Demokratske Republike Kongo (DRK) nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Demokratska Republika Kongo (DRK)

AIR FAST CONGO

409/CAB/MIN/TVC/0112/2011

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

AIR KASAI

409/CAB/MIN/TVC/0053/2012

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

AIR KATANGA

409/CAB/MIN/TVC/0056/2012

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

AIR TROPIQUES

409/CAB/MIN/TVC/00625/2011

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

BLUE AIRLINES

106/CAB/MIN/TVC/2012

BUL

Demokratska Republika Kongo (DRK)

BLUE SKY

409/CAB/MIN/TVC/0028/2012

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

BUSY BEE CONGO

409/CAB/MIN/TVC/0064/2010

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

COMPAGNIE AFRICAINE D'AVIATION (CAA)

409/CAB/MIN/TVC/0050/2012

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

CONGO AIRWAYS

019/CAB/MIN/TVC/2015

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

DAKOTA SPRL

409/CAB/MIN/TVC/071/2011

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

DOREN AIR CONGO

102/CAB/MIN/TVC/2012

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

GOMAIR

409/CAB/MIN/TVC/011/2010

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

KIN AVIA

409/CAB/MIN/TVC/0059/2010

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

KORONGO AIRLINES

409/CAB/MIN/TVC/001/2011

KGO

Demokratska Republika Kongo (DRK)

MALU AVIATION

098/CAB/MIN/TVC/2012

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

MANGO AIRLINES

409/CAB/MIN/TVC/009/2011

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

SERVE AIR

004/CAB/MIN/TVC/2015

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

SERVICES AIR

103/CAB/MIN/TVC/2012

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

SWALA AVIATION

409/CAB/MIN/TVC/0084/2010

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

TRANSAIR CARGO SERVICES

409/CAB/MIN/TVC/073/2011

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

WILL AIRLIFT

409/CAB/MIN/TVC/0247/2011

Nepoznato

Demokratska Republika Kongo (DRK)

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala džibutska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Džibuti

DAALLO AIRLINES

Nepoznato

DAO

Džibuti

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Ekvatorske Gvineje nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Ekvatorska Gvineja

CEIBA INTERCONTINENTAL

2011/0001/MTTCT/DGAC/SOPS

CEL

Ekvatorska Gvineja

CRONOS AIRLINES

2011/0004/MTTCT/DGAC/SOPS

Nepoznato

Ekvatorska Gvineja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala eritrejska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Eritreja

ERITREAN AIRLINES

AOC br. 004

ERT

Eritreja

NASAIR ERITREA

AOC br. 005

NAS

Eritreja

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Gabonske Republike nadležna za regulatorni nadzor, osim prijevoznika Afrijet Business Service koji je uvršten u Prilog B, među ostalim

 

 

Gabonska Republika

NATIONALE REGIONALE TRANSPORT (N.R.T)

008/MTAC/ANAC-G/DSA

NRG

Gabonska Republika

SOLENTA AVIATION GABON

006/MTAC/ANAC-G/DSA

SVG

Gabonska Republika

TROPICAL AIR-GABON

011/MTAC/ANAC-G/DSA

Nepoznato

Gabonska Republika

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Kirgiske Republike nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Kirgiska Republika

AIR BISHKEK (nekadašnji EASTOK AVIA)

15

EAA

Kirgiska Republika

AIR MANAS

17

MBB

Kirgiska Republika

AVIA TRAFFIC COMPANY

23

AVJ

Kirgiska Republika

CENTRAL ASIAN AVIATION SERVICES (CAAS)

13

CBK

Kirgiska Republika

HELI SKY

47

HAC

Kirgiska Republika

AIR KYRGYZSTAN

03

LYN

Kirgiska Republika

MANAS AIRWAYS

42

BAM

Kirgiska Republika

S GROUP INTERNATIONAL (nekadašnji S GROUP AVIATION)

45

IND

Kirgiska Republika

SKY BISHKEK

43

BIS

Kirgiska Republika

SKY KG AIRLINES

41

KGK

Kirgiska Republika

SKY WAY AIR

39

SAB

Kirgiska Republika

TEZ JET

46

TEZ

Kirgiska Republika

VALOR AIR

07

VAC

Kirgiska Republika

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala liberijska tijela nadležna za regulatorni nadzor

 

 

Liberija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala libijska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Libija

AFRIQIYAH AIRWAYS

007/01

AAW

Libija

AIR LIBYA

004/01

TLR

Libija

BURAQ AIR

002/01

BRQ

Libija

GHADAMES AIR TRANSPORT

012/05

GHT

Libija

GLOBAL AVIATION AND SERVICES

008/05

GAK

Libija

LIBYAN AIRLINES

001/01

LAA

Libija

PETRO AIR

025/08

PEO

Libija

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala moldavska tijela nadležna za regulatorni nadzor, uz iznimku prijevoznika Air Moldova, Fly One i Aerotranscargo, među ostalim

 

 

Republika Moldova

CA Î.M „TANDEM AERO” SRL

MD005

TDM

Republika Moldova

Î.M „VALAN ICC” SRL

MD009

VLN

Republika Moldova

CA „AIM AIR” SRL

MD015

AAM

Republika Moldova

CA „OSCAR JET” SRL

MD017

OSJ

Republika Moldova

CA „AIR STORK” SRL

MD018

MSB

Republika Moldova

Î M „MEGAVIATION” SRL

MD019

ARM

Republika Moldova

CA „PECOTOX-AIR” SRL

MD020

PXA

Republika Moldova

CA „TERRA AVIA” SRL

MD022

TVR

Republika Moldova

CA „FLY PRO” SRL

MD023

PVV

Republika Moldova

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala nepalska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Republika Nepal

AIR DYNASTY HELI. S.

035/2001

Nepoznato

Republika Nepal

AIR KASTHAMANDAP

051/2009

Nepoznato

Republika Nepal

BUDDHA AIR

014/1996

BHA

Republika Nepal

FISHTAIL AIR

017/2001

Nepoznato

Republika Nepal

GOMA AIR

064/2010

Nepoznato

Republika Nepal

HIMALAYA AIRLINES

084/2015

HIM

Republika Nepal

MAKALU AIR

057 A/2009

Nepoznato

Republika Nepal

MANANG AIR PVT LTD

082/2014

Nepoznato

Republika Nepal

MOUNTAIN HELICOPTERS

055/2009

Nepoznato

Republika Nepal

MUKTINATH AIRLINES

081/2013

Nepoznato

Republika Nepal

NEPAL AIRLINES CORPORATION

003/2000

RNA

Republika Nepal

SAURYA AIRLINES

083/2014

Nepoznato

Republika Nepal

SHREE AIRLINES

030/2002

SHA

Republika Nepal

SIMRIK AIR

034/2000

Nepoznato

Republika Nepal

SIMRIK AIRLINES

052/2009

RMK

Republika Nepal

SITA AIR

033/2000

Nepoznato

Republika Nepal

TARA AIR

053/2009

Nepoznato

Republika Nepal

YETI AIRLINES DOMESTIC

037/2004

NYT

Republika Nepal

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Svetog Tome i Prinsipa nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sveti Toma i Prinsipe

AFRICA'S CONNECTION

10/AOC/2008

ACH

Sveti Toma i Prinsipe

STP AIRWAYS

03/AOC/2006

STP

Sveti Toma i Prinsipe

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala tijela Sijere Leonea nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Sijera Leone

AIR RUM, LTD

Nepoznato

RUM

Sijera Leone

DESTINY AIR SERVICES, LTD

Nepoznato

DTY

Sijera Leone

HEAVYLIFT CARGO

Nepoznato

Nepoznato

Sijera Leone

ORANGE AIR SIERRA LEONE LTD

Nepoznato

ORJ

Sijera Leone

PARAMOUNT AIRLINES, LTD

Nepoznato

PRR

Sijera Leone

SEVEN FOUR EIGHT AIR SERVICES LTD

Nepoznato

SVT

Sijera Leone

TEEBAH AIRWAYS

Nepoznato

Nepoznato

Sijera Leone

Svi zračni prijevoznici koje su certificirala sudanska tijela nadležna za regulatorni nadzor, među ostalim

 

 

Republika Sudan

ALFA AIRLINES SD

54

AAJ

Republika Sudan

BADR AIRLINES

35

BDR

Republika Sudan

BLUE BIRD AVIATION

11

BLB

Republika Sudan

ELDINDER AVIATION

8

DND

Republika Sudan

GREEN FLAG AVIATION

17

Nepoznato

Republika Sudan

HELEJETIC AIR

57

HJT

Republika Sudan

KATA AIR TRANSPORT

9

KTV

Republika Sudan

KUSH AVIATION CO.

60

KUH

Republika Sudan

NOVA AIRWAYS

46

NOV

Republika Sudan

SUDAN AIRWAYS CO.

1

SUD

Republika Sudan

SUN AIR

51

SNR

Republika Sudan

TARCO AIR

56

TRQ

Republika Sudan


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu A može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.


PRILOG II.

Prilog B Uredbi (EZ) br. 474/2006 zamjenjuje se sljedećim:

„PRILOG B

POPIS ZRAČNIH PRIJEVOZNIKA ZA KOJE VRIJEDE OGRANIČENJA LETENJA UNUTAR UNIJE (1)

Ime pravne osobe zračnog prijevoznika kako je navedeno u njegovu AOC-u (i njegovo poslovno ime, ako je različito)

Broj svjedodžbe zračnog prijevoznika („AOC”)

ICAO troslovna oznaka

Država zračnog prijevoznika

Tip zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Registarske oznake i, ako su poznati, tvornički serijski brojevi zrakoplova za koji vrijede ograničenja

Država registracije

AIR SERVICE COMORES

06-819/TA-15/DGACM

KMD

Komori

Cjelokupna flota, osim: LET 410 UVP.

Cjelokupna flota, osim: D6-CAM (851336).

Komori

AFRIJET BUSINESS SERVICE  (2)

002/MTAC/ANAC-G/DSA

ABS

Gabonska Republika

Cjelokupna flota, osim: dva zrakoplova tipa Falcon 50, dva zrakoplova tipa Falcon 900.

Cjelokupna flota, osim: TR-LGV; TR-LGY; TR-AFJ; TR-AFR.

Gabonska Republika

IRAN AIR

FS100

IRA

Islamska Republika Iran

Svi zrakoplovi tipa Fokker F100 i tipa Boeing B747.

Zrakoplovi tipa Fokker F100, kako je navedeno u AOC-u; zrakoplovi tipa Boeing B747, kako je navedeno u AOC-u.

Islamska Republika Iran

AIR KORYO

GAC-AOC/KOR-01

KOR

Demokratska Narodna Republika Koreja

Cjelokupna flota, osim: dva zrakoplova tipa TU-204.

Cjelokupna flota, osim: P-632, P-633.

Demokratska Narodna Republika Koreja


(1)  Zračnim prijevoznicima navedenima u Prilogu B može se dopustiti ostvarenje prava prometovanja tako da od zračnog prijevoznika koji nema zabranu letenja zakupe zrakoplov s posadom, održavanjem i osiguranjem, uz uvjet da su zadovoljeni odgovarajući standardi sigurnosti.

(2)  Prijevozniku Afrijet Business Service za tekuće je prometovanje u Europskoj uniji dopuštena upotreba samo ovdje navedenih zrakoplova.


Top