Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017H1936

    Preporuka Komisije (EU) 2017/1936 оd 18. listopada 2017. o hitnim koracima za sprečavanje zlouporabe prekursora eksploziva (Tekst značajan za EGP. )

    C/2017/6950

    SL L 273, 24.10.2017, p. 12–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2017/1936/oj

    24.10.2017   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 273/12


    PREPORUKA KOMISIJE (EU) 2017/1936

    оd 18. listopada 2017.

    o hitnim koracima za sprečavanje zlouporabe prekursora eksploziva

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 292.,

    budući da:

    (1)

    Nedavni teroristički napadi i incidenti ukazuju na to da je prijetnja koju predstavljaju eksplozivi kućne izrade u Europi i dalje visoka. Unatoč nastojanjima da se pristup prekursorima eksploziva učinkovito ograniči i kontrolira, oni su i dalje dostupni i upotrebljavaju se za proizvodnju eksploziva kućne izrade.

    (2)

    U Rezoluciji 2370 (2017) Vijeće sigurnosti UN-a naglasilo je da je iznimno važno onemogućiti teroristima da upotrebljavaju ili ostvare pristup sirovinama i komponentama koje se mogu iskoristiti za izradu eksploziva i pozvalo na povećanu pozornost, među ostalim i objavljivanjem primjera dobre prakse, prekograničnom razmjenom informacija i uspostavom partnerstava.

    (3)

    Uredbom (EU) br. 98/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (1) utvrđena su usklađena prava o stavljanju na raspolaganje, uvođenju, posjedovanju i uporabi tvari i smjesa koje bi se mogle zlouporabiti za nezakonitu proizvodnju eksploziva, s ciljem ograničavanja njihove dostupnosti javnosti i osiguravajući odgovarajuće prijavljivanje sumnjivih transakcija u lancu nabave.

    (4)

    Pravilna primjena Uredbe (EU) br. 98/2013 u svim državama članicama nužna je za postizanje njezina cilja poboljšanja slobodnog kretanja kemijskih tvari i smjesa na unutarnjem tržištu i otklanjanja poremećaja u tržišnom natjecanju, istodobno osiguravajući visoku razinu zaštite javne sigurnosti. Time će se podupirati i ciljevi Direktive (EU) 2017/541 Europskog parlamenta i Vijeća (2), odnosno sprečavanje kaznenih djela terorizma, uključujući proizvodnju, posjedovanje, stjecanje, prijevoz, nabavu ili uporabu eksploziva, kao i davanje i primanje uputa o izradi ili uporabi eksploziva.

    (5)

    Svrha je ove Preporuke davanjem smjernica državama članicama o primjeni Uredbe (EU) br. 98/2013 osigurati da se njezin cilj učinkovitije ostvari. Ovom se Preporukom dopunjuju Smjernice (3) koje su donijeli Komisija i Stalni odbor za prekursore (4), a u njoj su u obzir uzete rasprave održane u okviru tog odbora i tijekom niza regionalnih radionica s tijelima država članica održanih 2016. i 2017.

    (6)

    Dostupnost prekursora eksploziva javnosti trebalo bi ograničiti kako bi se teroriste spriječilo da nabave prekursore eksploziva. Uredbom (EU) br. 98/2013 ograničuje se mogućnost pojedinaca da nabave i upotrebljavaju sedam kemijskih tvari (ograničeni prekursori eksploziva navedeni u Prilogu I. Uredbi (EU) br. 98/2013 (5)).

    (7)

    Ne dovodeći u pitanje tu zabranu, države članice mogu odlučiti odobriti javnosti pristup tim tvarima samo putem sustava dozvola i registracije. Od 1. siječnja 2017. šesnaest je država članica umjesto zabrane uvelo režime izdavanja dozvola i/ili registracije (6). Stoga u tim državama članicama pojedinci još mogu nabaviti i upotrijebiti tvari i smjese koje su prekursori eksploziva.

    (8)

    Države članice trebale bi identificirati i promicati niže koncentracije i zamjenske tvari s nižom razinom sigurnosnih rizika te utvrditi uvjete za skladištenje prekursora eksploziva. Države članice s režimom izdavanja dozvola trebale bi provoditi provjere osoba koje zatraže dozvolu.

    (9)

    Ovom se Preporukom poziva i na poboljšanje provedbe ograničenja i kontrola utvrđenih u Uredbi (EU) br. 98/2013 i međusektorske suradnje. Povećanjem razine svijesti svih sudionika u lancu nabave, uključujući i one koji posluju na internetu, poboljšat će se njihova sposobnost da ispune obveze u skladu s Uredbom (EU) br. 98/2013.

    (10)

    Ne dovodeći u pitanje pravne okvire za prekograničnu razmjenu informacija u kontekstu kaznene istrage u vezi s kaznenim djelom terorizma (7) ili u području carine (8), ovom se Preporukom poziva na razmjenu informacija o sumnjivim transakcijama, nestancima, krađama i drugim sumnjivim incidentima ili zahtjevima za izdavanje dozvola ako se čini da oni imaju prekogranični element.

    (11)

    Iako je u nedavnim napadima i incidentima uglavnom upotrebljavan triaceton-triperoksid (TATP), prijetnju predstavlja veći niz eksploziva kućne izrade i tvari koje su prekursori eksploziva. Unija i njezine države članice moraju pozorno pratiti, otkrivati i reagirati na zbivanja u tom području u suradnji s mjerodavnim dionicima i korisnicima.

    (12)

    Od donošenja Uredbe Komisija prati i olakšava njezinu primjenu u bliskoj suradnji sa Stalnim odborom za prekursore. U veljači 2017. Komisija je donijela izvješće (9) u kojem je zaključeno da, iako je stupanje Uredbe na snagu pridonijelo smanjenju prijetnje koju predstavljaju prekursori eksploziva u Europi, treba utvrditi mjere i aktivnosti kojima se jača sustav kontrole u vezi s eksplozivima kućne izrade. U svibnju 2017. Komisija je započela reviziju (10) Uredbe o prekursorima eksploziva ocjenom nakon koje će, u prvoj polovini 2018., uslijediti procjena učinka. U okviru ocjene ispitat će se relevantnost, učinkovitost, djelotvornost, usklađenost i dodana vrijednost Uredbe te utvrditi problemi i prepreke koji bi mogli zahtijevati dodatno djelovanje. U okviru procjene učinka ispitat će se razne mogućnosti politika za rješavanje utvrđenih problema i prepreka. Dok se očekuju rezultati te revizije, Preporukom se preporuča da države članice poduzmu hitne korake kako bi učinkovito ograničile dostupnost prekursora eksploziva javnosti u okviru postojeće Uredbe,

    DONIJELA JE OVU PREPORUKU:

    Ograničenje dostupnosti prekursora eksploziva javnosti

    1.

    Države članice trebale bi poduzeti sve nužne mjere iz Uredbe (EU) br. 98/2013 za ograničavanje dostupnosti prekursora eksploziva javnosti i onemogućavanje teroristima da pristupe prekursorima eksploziva te za osiguravanje prikladnog prijavljivanja sumnjivih transakcija u cijelom lancu nabave. U tu svrhu države članice trebale bi pozorno ocijeniti jesu li uspostavljene zabrane, sustavi dozvola ili registracije učinkoviti u ostvarivanju tih ciljeva. Države članice trebale bi izvijestiti Komisiju o rezultatima svojih ocjena u roku od četiri mjeseca od donošenja ove Preporuke. Te će informacije doprinijeti ocjeni mogućih daljnjih mjera na razini EU-a.

    2.

    Uz to, države članice trebale bi hitno poduzeti sljedeće mjere:

    (a)

    promicati i, kad je to moguće i prikladno, zahtijevati uporabu zamjenskih tvari ili nižih koncentracija koje se mogu upotrijebiti za iste zakonite aktivnosti uz nižu razinu sigurnosnog rizika;

    (b)

    utvrditi sigurnosne uvjete za skladištenje prekursora eksploziva za gospodarske subjekte, profesionalne korisnike i pojedince koji zakonito posjeduju prekursore eksploziva;

    (c)

    dati gospodarskim subjektima jasne smjernice o tome kako učinkovito i djelotvorno provjeriti je li osoba pojedinac. U tu svrhu države članice mogle bi primijeniti načelo „profesionalnog korisnika” koje podrazumijeva da je toj osobi potreban ograničeni prekursor eksploziva za svrhe povezane s trgovinom, poslovanjem ili strukom;

    (d)

    ako je uveden sustav dozvola u skladu s člankom 4. stavkom 2. Uredbe (EU) br. 98/2013, provoditi provjere pojedinaca koji podnose zahtjev za dozvolu, posebice provjeravajući kaznenu evidenciju podnositelja zahtjeva u svim državama u kojima je imao boravište u prethodnih pet godina i

    (e)

    uspostaviti sustav inspekcija kako bi se utvrdilo poštuju li gospodarski subjekti propise.

    Jačanje suradnje i povezivanje s lancem nabave

    3.

    Za jačanje suradnje i povezivanje s lancem nabave države članice trebale bi:

    (a)

    organizirati osposobljavanje kako bi se osiguralo da pripadnici policije, službi koje prve reagiraju i carinskih tijela mogu prepoznati tvari i smjese koje su prekursori eksploziva tijekom vršenja dužnosti te pravovremeno i prikladno reagirati na sumnjive aktivnosti;

    (b)

    poticati krajnje korisnike prekursora eksploziva da, uz postojeće obveze izvješćivanja iz članka 9. stavka 4. Uredbe (EU) br. 98/2013, prijavljuju znatne nestanke i krađe;

    (c)

    u mjeri u kojoj to nije obuhvaćeno postojećim obvezama na temelju zakonodavstva Unije, razmjenjivati s obuhvaćenim državama članicama informacije o sumnjivim transakcijama, nestancima, krađama i drugim sumnjivim incidentima ili zahtjevima za izdavanje dozvola koji bi mogli imati prekogranične elemente što je prije moguće te u skladu s nacionalnim pravom i mjerodavnim međunarodnim pravnim instrumentima i

    (d)

    utvrditi sve važne sektore, uključujući one koji posluju na internetu, prilagođavati aktivnosti za jačanje svijesti posebnostima različitih sektora te voditi dijalog s lancem nabave i krajnjim korisnicima kako bi se poboljšalo razumijevanje zakonite profesionalne i neprofesionalne uporabe prekursora eksploziva.

    Sastavljeno u Bruxellesu 18. listopada 2017.

    Za Komisiju

    Julian KING

    Član Komisije


    (1)  Uredba (EU) br. 98/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. siječnja 2013. o stavljanju na tržište i uporabi prekursora eksploziva (SL L 39, 9.2.2013., str. 1.).

    (2)  Direktiva (EU) 2017/541 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2017. o suzbijanju terorizma i zamjeni Okvirne odluke Vijeća 2002/475/PUP i o izmjeni Odluke Vijeća 2005/671/PUP (SL L 88, 31.3.2017., str. 6.).

    (3)  https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/crisis-and-terrorism/explosives/explosives-precursors/docs/guidelines_on_the_marketing_and_use_of_explosives_precursors_en.pdf

    (4)  http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=3245

    (5)  Vodikov peroksid, nitrometan, dušična kiselina, kalijev klorat, kalijev perklorat, natrijev klorat, natrijev perklorat u koncentraciji većoj od odgovarajuće granične vrijednosti uspostavljenw u Prilogu I., uključujući smjesu ili drugu tvar u kojoj je tvar s popisa prisutna u koncentraciji većoj od odgovarajuće granične vrijednosti.

    (6)  Izvješće Komisije o primjeni Uredbe (EU) br. 98/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o stavljanju na tržište i uporabi prekursora eksploziva te delegiranju ovlasti na temelju te Uredbe, COM (2017) 103 final, 28. veljače 2017.

    (7)  Odluka Vijeća 2005/671/PUP od 20. rujna 2005. o razmjeni informacija i suradnji u vezi s kaznenim djelima terorizma (SL L 253, 29.9.2005., str. 22.).

    (8)  Uredba Vijeća (EZ) br. 515/97 od 13. ožujka 1997. o uzajamnoj pomoći upravnih tijela država članica i o suradnji potonjih s Komisijom radi osiguravanja pravilne primjene propisa o carinskim i poljoprivrednim pitanjima (SL L 82, 22.3.1997., str. 1.).

    (9)  Izvješće Komisije o primjeni Uredbe (EU) br. 98/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o stavljanju na tržište i uporabi prekursora eksploziva te delegiranju ovlasti na temelju te Uredbe, COM (2017) 103 final, 28. veljače 2017.

    (10)  https://ec.europa.eu/home-affairs/what-is-new/work-in-progress/initiatives/revision-regulation-marketing-and-use-explosives-precursors_en


    Top