EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008R0521

Uredba Vijeća (EZ) br. 521/2008 od 30. svibnja 2008. o osnivanju zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik Tekst značajan za EGP

SL L 153, 12.6.2008, p. 1–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 26/06/2014; stavljeno izvan snage 32014R0559

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2008/521/oj

13/Sv. 039

HR

Službeni list Europske unije

157


32008R0521


L 153/1

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

30.05.2008.


UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 521/2008

od 30. svibnja 2008.

o osnivanju zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik

(Tekst značajan za EGP)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegove članke 171. i 172.,

uzimajući u obzir prijedlog Komisije,

uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta,

uzimajući u obzir mišljenje Gospodarskog i socijalnog odbora,

budući da:

(1)

Odluka br. 1982/2006/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2006. o Sedmom okvirnom programu Europske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti (2007.–2013.) (1) (dalje u tekstu: Sedmi okvirni program) predviđa doprinos Zajednice u vezi s osnivanjem dugoročnih javno-privatnih partnerstva u obliku zajedničkih tehnoloških inicijativa, koje bi se mogle provoditi kroz zajednička poduzeća u smislu članka 171. Ugovora. Ove zajedničke tehnološke inicijative rezultat su rada europskih tehnoloških platformi koje su već uspostavljene u okviru Šestog okvirnog programa te obuhvaćaju odabrane dijelove istraživanja u svojim odgovarajućim područjima. One bi također trebale kombinirati ulaganja iz privatnog sektora s europskim javnim financiranjem, uključujući financiranje iz Sedmog okvirnog programa.

(2)

Odluka Vijeća 2006/971/EZ od 19. prosinca 2006. o posebnom programu „Suradnja” o primjeni Sedmog okvirnog programa Europske zajednice za istraživanja, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti (2007. - 2013.) (2) naglašava potrebu za naprednim paneuropskim javno-privatnim partnerstvima s ciljem bržeg razvoja glavnih tehnologija provedbom velikih istraživačkih aktivnosti na razini Zajednice, uključujući posebno, zajedničke tehnološke inicijative.

(3)

Lisabonska strategija za rast i zapošljavanje naglašava potrebu za razvojem povoljnih uvjeta za ulaganje u znanje i inovacije u Europi s ciljem poticanja konkurentnosti, rasta i stvaranja radnih mjesta u Europskoj uniji.

(4)

U ožujku 2007. Europsko je vijeće zaključilo da su države članice odlučne ambicioznim pristupom promicati ekološke inovacije te pritom u cijelosti iskoristiti potencijal vodećih tržišta u područjima kao što su održive i sigurne tehnologije s niskom emisijom ugljika, obnovljiva energija te energetska učinkovitost i učinkovitost resursa; ono je prepoznalo potrebu za jačanjem istraživanja u području energije, posebno u svrhu povećavanja konkurentnosti održive energije, a posebno iz obnovljivih izvora i tehnologija s niskom emisijom ugljika te za daljnjim razvojem energetski učinkovitih tehnologija.

(5)

U svojim zaključcima od 3. ožujka 2003., 22. rujna 2003. i od 24. rujna 2004. Vijeće je naglasilo važnost daljnjeg razvoja aktivnosti za postizanje cilja iz akcijskog plana od 3 % ulaganja u politiku istraživanja i inovacije, uključujući razvoj novih inicijativa za jačanje suradnje između industrije i javnog sektora pri financiranju istraživanja kako bi se javni i privatni sektor jače povezali na transnacionalnoj razini.

(6)

Europsko Vijeće je u studenome 2003. usvojilo Europsku inicijativu za rast. Ta inicijativa u programu za brzi početak uključuje projektno područje „gospodarenje vodikom” u ukupnom iznosu od 2 800 milijuna EUR za razdoblje od 2004. do 2015. godine te moguće financiranje iz okvirnih programa za istraživanje, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti (dalje u tekstu: ITR) i strukturnih fondova.

(7)

U svibnju 2003. Skupina visoke razine za vodik i gorive ćelije predstavila je strateško izvješće „Vodikova energija i gorive ćelije – vizija naše budućnosti”, u kojem je, između ostalog, preporučila uspostavu tehnološkog partnerstva za gorive ćelije i vodik, znatno povećanje proračuna za ITR, kao i demonstracijske i pilot-programe za širenje postupaka vrednovanja tehnologija u područje razvoja tržišta.

(8)

U prosincu 2003. Komisija je omogućila uspostavu europske tehnološke platforme za gorive ćelije i vodik koja okuplja sve zainteresirane strane u zajedničkom naporu ka postizanju vizije skupine na visokoj razini. U ožujku 2005. je ta tehnološka platforma usvojila program strateškog istraživanja i razvojnu strategiju, s ciljem ubrzanja razvoja i uvođenja tehnologija gorivih ćelija i vodika na tržište Zajednice.

(9)

Tehnološki izazov u području gorivih ćelija i vodika vrlo je složen i opsežan, a tehničke su nadležnosti vrlo raspršene. Kako bi se postigla kritična masa u smislu opsega aktivnosti, izvrsnosti i potencijala za inovacije, ovim se izazovom treba baviti na usredotočen i dosljedan način na razini Europske unije. Za ovo i za moguće doprinose politikama Zajednice, posebno u područjima energetike, okoliša, prometa, održivog razvoja i gospodarskog rasta, u ovom je sektoru potrebna zajednička tehnološka inicijativa.

(10)

Cilj zajedničke tehnološke inicijative za gorive ćelije i vodik je provedba programa aktivnosti vezanih uz istraživanje, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti u Europi u području gorivih ćelija i vodika. Te aktivnosti treba provoditi na temelju ETP-a za vodik i gorive ćelije u suradnji sa i uz sudjelovanje zainteresiranih strana iz industrije, uključujući mala i srednja poduzeća (dalje u tekstu: MSP), istraživačke centre, sveučilišta i regije.

(11)

Značajna nova otkrića u većem broju područja potrebna su za učinkovitu uporabu tehnologije gorivih ćelija i vodika. Poseban naglasak treba staviti na dugoročno istraživanje, uzimajući u obzir savjete savjetodavnih tijela zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik (dalje u tekstu: zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik).

(12)

Uzimajući u obzir javno-privatno partnerstvo koje uključuje glavne interesne strane i njegovu dugoročnu perspektivu, socijalno-ekonomske koristi za europske građane, udruživanje financijskih sredstava i sufinanciranje ITR aktivnosti u području gorivih ćelija i vodika koje omogućuju Komisija i industrija, potrebnu visoku razinu znanstvenog i tehničkog znanja, te zaštitu prava industrijskog vlasništva, neophodno je osnovati zajednički poduzeće za gorive ćelije i vodik na temelju članka 171. Ugovora. Ovaj pravni subjekt treba osigurati usklađenu upotrebu i učinkovito upravljanje fondovima koji su namijenjeni zajedničkoj tehnološkoj inicijativi za gorive ćelije i vodik. Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik treba osnovati za razdoblje do 31. prosinca 2017. kako bi se omogućilo prikladno upravljanje aktivnostima koje su započete, ali nisu završene tijekom Sedmog okvirnog programa.

(13)

Ciljeve zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik treba postići udruživanjem sredstava iz javnog i privatnog sektora za potporu ITR aktivnosti s ciljem povećanja ukupne učinkovitosti europskih istraživačkih napora i pospješivanja razvoja i uporabe tehnologija gorivih ćelija i vodika. U tu bi svrhu zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik trebalo organizirati konkurentne pozive na podnošenje projektnih prijedloga za provedbu ITR aktivnosti. Istraživačke aktivnosti trebaju poštovati temeljna i etička načela Sedmog okvirnog programa.

(14)

Članovi osnivači zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik su Zajednica, koju u javnosti zastupa Komisija, i europska industrijska grupacija za zajedničku tehnološku inicijativu za gorive ćelije i vodik (dalje u tekstu: industrijska grupacija), koja zastupa interese industrije i otvorena je za privatne tvrtke. Istraživačka grupacija može postati član zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

(15)

Tekuće troškove zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik u jednakom iznosu u gotovini od početka pokrivaju Zajednica i industrijska grupacija. Ako se osnuje istraživačka grupacija, i ona treba sudjelovati u pokrivanju tekućih troškova.

(16)

Operativne troškove financiraju Zajednica, industrija i ostali javni i privatni pravni subjekti koji sudjeluju u aktivnostima. Na raspolaganju su i druge vrste financiranja, koje između ostalih nudi Europska investicijska banka, posebno kroz Instrument za podjelu rizika pri financiranju koji su zajednički razvile Europska investicijska banka i Komisija na temelju Priloga III. Odluci 2006/971/EZ.

(17)

Prema Sedmom okvirnom programu i Odluci Vijeća 2006/975/EZ od 19. prosinca 2006. o posebnom programu koji se provodi izravnim akcijama Zajedničkog istraživačkog centra u okviru Sedmog okvirnog programa Europske zajednice za istraživanja, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti (2007.-2013.) (3), Zajednički istraživački centar može, prema potrebi, sudjelovati u zajedničkim tehnološkim inicijativama. Zajednički istraživački centar raspolaže specifičnim stručnim znanjem u području gorivih ćelija i vodika te je stoga prikladno pojasniti da njegov mogući doprinos zajedničkim tehnološkim inicijativama nije zamišljen kao dio doprinosa Zajednice koji je predviđen pravnim aktima o uspostavi zajedničkih tehnoloških inicijativa.

(18)

Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik je tijelo koje osniva Zajednica, dok Europski parlament na prijedlog Vijeća daje razrješnicu za izvršenje proračuna. Međutim, u obzir treba uzeti posebnu prirodu zajedničke tehnološke inicijative kao javno-privatnog partnerstva, a posebno sredstva koja u proračun daje privatni sektor.

(19)

Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik, u skladu s Uredbom Vijeća (EZ, Euratom) br. 1605/2002 od 25. lipnja 2002. o Financijskoj uredbi primjenjivoj na opći proračun Europskih zajednica (4) i uz prethodnu suglasnost Komisije, usvaja posebna financijska pravila koja uzimaju u obzir specifične operativne potrebe koje nastaju posebno iz potrebe za kombiniranjem financiranja Zajednice i privatnog financiranja za učinkovitu i pravovremenu podršku istraživanjima, tehnološkom razvoju i demonstracijskim aktivnostima. Kako bi se osiguralo jednako postupanje prema sudionicima u istraživačkim aktivnostima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i sudionicima u neizravnim aktivnostima Sedmog okvirnog programa, porez na dodanu vrijednost se u skladu s Uredbom (EZ) br. 1906/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. prosinca 2006. o utvrđivanju pravila za sudjelovanje poduzeća, istraživačkih centara i sveučilišta u aktivnostima u okviru Sedmog okvirnog programa te za širenje rezultata istraživanja (2007.-2013.) (5) ne bi trebao obračunavati kao prihvatljivi trošak za financiranje Zajednice.

(20)

Pravila za organizaciju i djelovanje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik treba utvrditi Statutom zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, koji je dio ove Uredbe.

(21)

Politika zaštite prava intelektualnog vlasništva zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik treba predvidjeti zaštitu vlasničkih prava za sudionike u projektima koji su vlasnici industrijskog vlasništva ostvarenog na temelju zajedničke tehnološke inicijative za gorive ćelije i vodik te omogućiti prikladno korištenje tih prava.

(22)

Potrebno je poduzeti odgovarajuće mjere za sprečavanje nepravilnosti i prijevare te potrebne korake za povrat izgubljenih, pogrešno uplaćenih ili neprimjereno korištenih financijskih sredstava u skladu s Uredbom Vijeća (EZ, Euratom) br. 2988/95 od 18. prosinca 1995. o zaštiti financijskih interesa Europskih zajednica (6), Uredbom Vijeća (Euratom, EZ) br. 2185/96 od 11. studenoga 1996. o provjerama i inspekcijama na terenu koje provodi Komisija radi zaštite financijskih interesa Europskih zajednica od prijevara i ostalih nepravilnosti (7) te Uredbom (EZ) br. 1073/1999 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. svibnja 1999. o istragama koje provodi Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) (8).

(23)

Kao tijelo kojemu je dodijeljen status pravnog subjekta, zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik treba biti odgovorno za svoje akcije. Za rješavanje mogućih sporova u vezi s aktivnostima zajedničkog poduzeća nadležan je Sud Europskih zajednica.

(24)

Zbog transnacionalne naravi i opsega utvrđenih istraživačkih izazova, a koji zahtijevaju međusektorsko i prekogranično udruživanje komplementarnih znanja i financijskih sredstava, države članice ne mogu na odgovarajući način ostvariti cilj ove Uredbe, odnosno osnivanje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik; budući da je taj cilj lakše postići na razini Zajednice, ona može usvojiti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti iz članka 5. Ugovora. U skladu s načelom razmjernosti, kako je utvrđeno u tom članku, ova Uredba ne prelazi okvire koji su potrebni za postizanje navedenog cilja,

DONIJELO JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Osnivanje

1.   Za provedbu zajedničke tehnološke inicijative za gorive ćelije i vodik za razdoblje do 31. prosinca 2017. osniva se zajedničko poduzeće u smislu članka 171. Ugovora (dalje u tekstu: zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik).

2.   Sjedište zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik je u Bruxellesu, u Belgiji.

Članak 2.

Ciljevi

1.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik doprinosi provedbi Sedmog okvirnog programa, a posebno tematskim područjima „Energija”, „Nanotehnologije, nanoznanosti, materijali i nove tehnologije proizvodnje”, „Okoliš” (uključujući i klimatske promjene) i „Promet” (uključujući aeronautiku) posebnog programa „Suradnja”.

2.   Ciljevi zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik su posebno:

(a)

osigurati Europi vodeći položaj u području tehnologija gorivih ćelija i vodika na svjetskoj razini i omogućiti tehnologijama gorivih ćelija i vodika proboj na tržište, pri čemu tržišnim snagama treba omogućiti promidžbu potencijalne znatne koristi za cjelokupno stanovništvo;

(b)

na usklađen način podržavati istraživanje, tehnološki razvoj i demonstracijske aktivnosti (dalje u tekstu: ITR) u državama članicama i zemljama koje su pridružene Sedmom okvirnom programu (dalje u tekstu: pridružene zemlje) s ciljem svladavanja tržišnih neuspjeha i usredotočivanja na razvoj primjena na tržištu te tako pospješiti dodatne napore koje industrija ulaže u brzo uvođenje tehnologija gorivih ćelija i vodika;

(c)

podržavati provedbu prioriteta u području istraživanja, tehnološkog razvoja i demonstracijskih aktivnosti u okviru zajedničke tehnološke inicijative za gorive ćelije i vodik, ponajprije dodjeljivanjem bespovratnih sredstava na temelju konkurentnih poziva na podnošenje projektnih prijedloga;

(d)

poticati povećanje javnih i privatnih ulaganja u istraživanje u području tehnologija gorivih ćelija i vodika u državama članicama i pridruženim zemljama.

Članak 3.

Pravni status

Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik je tijelo Zajednice i pravni subjekt. U svim državama članicama Europske zajednice uživa najširu pravnu i poslovnu sposobnost, koja se pravnim subjektima priznaje u skladu sa zakonodavstvom tih država. On posebno može steći ili raspolagati pokretninama i nekretninama i može biti stranka u sudskom postupku.

Članak 4.

Statut

Usvaja se Statut zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, koji je utvrđen u Prilogu ovoj Uredbi i njezin je sastavni dio.

Članak 5.

Doprinos Zajednice

1.   Maksimalni doprinos Zajednice za tekuće i operativne troškove zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik iznosi 470 milijuna EUR. Doprinos se prema odredbama članka 54. stavka 2. točke (b) Uredbe (EZ, Euratom) br. 1605/2002 plaća iz sredstava općeg proračuna Europske Unije koja su dodijeljena tematskim područjima „Energija”, „Nanotehnologije, nanoznanosti, materijali i nove tehnologije proizvodnje”, „Okoliš” (uključujući i klimatske promjene) i „Promet” (uključujući aeronautiku), u okviru posebnog programa „Suradnja” kojim se provodi Sedmi okvirni program.

2.   Uvjeti za financijski doprinos Zajednice utvrđuju se općim financijskim sporazumom i godišnjim financijskim sporazumima koje sklapaju Komisija, u ime Zajednice, i zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik.

3.   Doprinosi Zajednice zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik namijenjeni financiranju projekata dodjeljuju se na temelju javnih i konkurentnih poziva na podnošenje projektnih prijedloga i njihove procjene od strane nezavisnih stručnjaka.

4.   Financijski doprinosi ili doprinosi u naravi zajedničkog istraživačkog centra zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik ne smatraju se dijelom doprinosa Zajednice iz stavka 1.

Članak 6.

Financijska pravila

1.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik usvaja posebna financijska pravila u skladu s člankom 185. stavkom 1. Uredbe (EZ, Euratom) br. 1605/2002. Ta pravila mogu odstupati od pravila koja su utvrđena Uredbom Komisije (EZ, Euratom) br. 2343/2002 od 19. studenoga 2002. o Okvirnoj financijskoj uredbi za tijela iz članka 185. Financijske uredbe (9) ako je to potrebno zbog posebnih operativnih potreba zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik te uz prethodno odobrenje Komisije.

2.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik ima sposobnost vlastite unutarnje revizije.

Članak 7.

Osoblje

1.   Na osoblje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i njegovog izvršnog direktora primjenjuju se Pravilnik o osoblju Europskih zajednica, Uvjeti zaposlenja ostalih službenika Europskih zajednica te propisi koje su institucije Europske zajednice zajednički usvojile za provedbu tog Pravilnika o osoblju i Uvjeta zaposlenja.

2.   Ne dovodeći u pitanje stavak 3. ovog članka i članak 6. stavak 3. Statuta, zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik, s obzirom na svoje osoblje, ima ovlasti koje su dodijeljene tijelu za imenovanje na temelju Pravilnika o osoblju Europskih zajednica i tijelu koje ima ovlasti sklapati ugovore na temelju Uvjeta zaposlenja ostalih službenika Europskih zajednica.

3.   Upravni odbor, u dogovoru s Komisijom, donosi potrebne provedbene mjere navedene u članku 110. Pravilnika o osoblju Europskih zajednica i Uvjeta zaposlenja ostalih službenika Europskih zajednica.

4.   Broj zaposlenika utvrđuje se u planu radnih mjesta zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik koji je obuhvaćen u okviru njegova godišnjeg proračuna.

5.   Osoblje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik sastoji se od privremenog osoblja i ugovornog osoblja koje je vezano ugovorom koji se može obnoviti najviše jedanput za određeno razdoblje. Ukupno trajanje zaposlenja ne smije prelaziti sedam godina i ni u kojem slučaju ne smije trajati dulje od postojanja samog zajedničkog poduzeća.

6.   Sve troškove koji se odnose na osoblje pokriva zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik.

Članak 8.

Povlastice i imuniteti

Protokol o povlasticama i imunitetima Europskih zajednica primjenjuje se na zajedničko poduzeća za gorive ćelije i vodik i njegovo osoblje.

Članak 9.

Odgovornost

1.   Ugovorna odgovornost zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik utvrđena je odgovarajućim ugovornim odredbama i zakonom koji se primjenjuje na dotični sporazum ili ugovor.

2.   U slučaju izvanugovorne odgovornosti, zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik, u skladu s općim načelima koja su zajednička svim pravima država članica, nadoknađuje svu štetu koju je prouzročilo njegovo osoblje tijekom izvršavanja svojih dužnosti.

3.   Sve isplate zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, s obzirom na odgovornost iz stavaka 1. i 2., kao i troškovi koji nastaju s tim u vezi, smatraju se izdacima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i pokrivaju se njegovim sredstvima.

4.   Zajednički poduzeće za gorive ćelije i vodik isključivo je odgovorno za izvršavanje svojih obveza.

Članak 10.

Nadležnost Suda i primjenljivo pravo

1.   Sud je nadležan za:

(a)

sve sporove između država članica koji se odnose na predmet ove Uredbe i/ili na Statut iz članka 4.;

(b)

donošenje odluka u skladu s arbitražnim klauzulama u sporazumima ili ugovorima koje sklapa zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik;

(c)

tužbe protiv zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, uključujući odluke njegovih tijela, u skladu s uvjetima koji su predviđeni člancima 230. i 232. Ugovora;

(d)

sporove koji se odnose na nadoknadu štete koju je prouzročilo osoblje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik tijekom izvršavanja svojih dužnosti.

2.   Za sva pitanja koja nisu obuhvaćena ovom Uredbom ili drugim pravnim aktima Zajednice primjenjuje se zakonodavstvo države u kojoj se nalazi sjedište zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 11.

Izvješće, procjena i razrješnica

1.   Komisija podnosi godišnje izvješće Europskom parlamentu i Vijeću o napretku zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik. To izvješće sadrži pojedinosti provedbe, uključujući broj podnesenih prijedloga, broj prijedloga odabranih za financiranje, vrstu sudionika, uključujući malo i srednje poduzetništvo, te statističke podatke o državama.

2.   Komisija do 30. svibnja 2011., ali u svakom slučaju najkasnije od 30. lipnja 2011., te potom do 31. prosinca 2013. uz pomoć nezavisnih stručnjaka provodi procjenu zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik na temelju opisa posla koji se utvrđuje nakon savjetovanja sa zajedničkim poduzećem za gorive ćelije i vodik. Procjenjuje se kvaliteta i učinkovitost zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik te napredovanje prema njegovim zadanim ciljevima. Komisija dostavlja zaključke tih procjena Europskom parlamentu i Vijeću zajedno sa svojim napomenama i, prema potrebi, prijedlozima izmjene ove Uredbe, uključujući i prijevremeni prestanak djelovanja zajedničkog poduzeća.

3.   Najkasnije šest mjeseci nakon likvidacije zajedničkog poduzeća, Komisija provodi konačno procjenjivanje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik uz pomoć nezavisnih stručnjaka. Rezultati konačne procjene dostavljaju se Europskom parlamentu i Vijeću.

4.   Razrješnicu za izvršenje proračuna zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik daje Europski parlament na preporuku Vijeća, u skladu s postupkom predviđenim u financijskim pravilima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 12.

Zaštita financijskih interesa članova i mjere za suzbijanje prijevara

1.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik osigurava prikladnu zaštitu financijskih interesa svojih članova, izvršavanjem ili dopuštanjem odgovarajućih unutarnjih i vanjskih provjera.

2.   U slučaju nepravilnosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik ili njegovog osoblja, članovi zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik zadržavaju pravo nadoknade nepravilno potrošenog iznosa, uključujući smanjenje ili zaustavljanje svih nadoknadnih doprinosa zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik.

3.   S ciljem suzbijanja prijevare, korupcije i bilo kojih drugih nezakonitih aktivnosti, primjenjuje se Uredba (EZ) br. 1073/1999.

4.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik provodi provjere na licu mjesta, kao i financijsku reviziju primatelja javnih doprinosa zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

5.   Komisija i/ili Revizorski sud mogu, prema potrebi, provoditi provjere na licu mjesta kod primatelja javnih doprinosa zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i osoba odgovornih za dodjelu sredstava. U tu svrhu, zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik osigurava da se ugovorima o dodjeli sredstava i sporazumima omogući Komisiji i/ili Revizorskom sudu pravo povođenja odgovarajućih provjera i, u slučaju otkrivanja nepravilnosti, nametanje odvraćajuće i primjerene kaznene mjere.

6.   Europski ured za borbu protiv prijevara (dalje u tekstu: OLAF) koji je osnovan Odlukom Komisije 1999/352/EZ, EZUČ, Euratom (10) ima, s obzirom na zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik i njegovo osoblje, iste ovlasti koje ima u odnosu na uprave Komisije. Odmah nakon osnivanja, zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik potpisuje Međuinstitucionalni sporazum od 25. svibnja 1999. između Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije o unutarnjim istragama koje provodi OLAF (11). Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik usvaja mjere potrebne za olakšavanje unutarnjih istraga koje provodi OLAF.

Članak 13.

Povjerljivost

Ne dovodeći u pitanje članak 14., zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik osigurava zaštitu osjetljivih podataka čije bi otkrivanje moglo naštetiti interesima njegovih članova ili sudionika u aktivnostima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 14.

Transparentnost

1.   Na dokumente zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik primjenjuje se Uredba (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 2001. o javnom pristupu dokumentima Europskog parlamenta, Vijeća i Komisije (12).

2.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik donosi praktična rješenja za provedbu Uredbe (EZ) br. 1049/2001. do 15. prosinca 2008.

3.   Odluke koje donosi zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik u skladu s člankom 8. Uredbe (EZ) br. 1049/2001 mogu biti predmetom pritužbe Ombudsmanu ili predmetom tužbe pred Sudom Europskih zajednica, pod uvjetima utvrđenima u člancima 195. i 230. Ugovora.

Članak 15.

Intelektualno vlasništvo

Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik donosi posebna pravila za zaštitu, korištenje i širenje rezultata istraživanja, na temelju načela Uredbe (EZ) br. 1906/2006 (dalje u tekstu: Pravila za sudjelovanje u Sedmom okvirnom programu) i na koje upućuje članak 25. Statuta, a koja osiguravaju da se intelektualno vlasništvo koje se stvara tijekom istraživačkih aktivnosti u skladu s ovom Uredbom prema potrebi zaštiti te da se rezultati istraživanja koriste i šire.

Članak 16.

Pripremne mjere

1.   Komisija je odgovorna za osnivanje i početno djelovanje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik dok ono ne izradi operativne kapacitete za provedbu vlastitog proračuna. Komisija, u skladu s pravom Zajednice, provodi sve potrebne mjere suradnje s ostalim članovima i uz uključenost nadležnih tijela.

2.   U tom smislu, Komisija može privremeno imenovati određeni broj svojih dužnosnika, uključujući i jednog koji bi privremeno obnašao dužnosti izvršnog direktora, sve dok izvršni direktor ne preuzme svoje dužnosti nakon što ga je upravni odbor imenovao u skladu s člankom 6. stavkom 4. Statuta.

3.   Privremeni izvršni direktor može, uz prethodno odobrenje upravnog odbora, odobriti sva plaćanja koja su pokrivena sredstvima iz proračuna zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik te sklapati ugovore, uključujući ugovore o zapošljavanju, nakon što zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik usvoji plan radnih mjesta. Dužnosnik Komisije izdaje ovlaštenja za sva plaćanja koja pokriva opći proračun zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 17.

Potpora države domaćina

Ugovor o državi domaćinu sklapa se između zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i Belgije, u vezi uredskih prostora, povlasticama i imunitetima te drugih oblika potpore koju Belgija pruža zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik.

Članak 18.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske Unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 30. svibnja 2008.

Za Vijeće

Predsjednik

A. VIZJAK


(1)  SL L 412, 30.12.2006., str. 1.

(2)  SL L 400, 30.12.2006., str. 86., kako je ispravljena u SL L 54, 22.2.2007., str. 30.

(3)  SL L 400, 30.12.2006., str. 368., kako je ispravljeno u SL L 54, 22.2.2007., str. 126.

(4)  SL L 248, 16.9.2002., str. 1., Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom (EZ) br. 1525/2007 (SL L 343, 27.12.2007., str. 9.).

(5)  SL L 391, 30.12.2006., str. 1.

(6)  SL L 312, 23.12.1995., str. 1., Uredba kako je zadnje izmijenjena Uredbom Komisije (EZ) br. 1233/2007 (SL L 279, 23.10.2007., str. 10.).

(7)  SL L 292, 15.11.1996., str. 2.

(8)  SL L 136, 31.5.1999., str. 1.

(9)  SL L 357, 31.12.2002., str. 72.

(10)  SL L 136, 31.5.1999., str. 20.

(11)  SL L 136, 31.5.1999., str. 15.

(12)  SL L 145, 31.5.2001., str. 43.


PRILOG

STATUT ZAJEDNIČKOG PODUZEĆA ZA GORIVE ĆELIJE I VODIK

Članak 1.

Glavne zadaće i aktivnosti

Glavne zadaće i aktivnosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik su:

(a)

osigurati uspostavu i učinkovito upravljanje zajedničkom tehnološkom inicijativom za gorive ćelije i vodik;

(b)

postići kritičnu masu istraživačkih napora kako bi se kod industrije, javnih i privatnih ulagača, donositelja odluka i drugih interesnih strana stvorilo povjerenje za sudjelovanje u dugoročnom programu;

(c)

poticati daljnja ulaganja industrije te nacionalna i regionalna ulaganja u istraživanja i tehnološki razvoj;

(d)

integrirati područje istraživanja i tehnološkog razvoja i usredotočiti se na postizanje ciljeva dugoročne održivosti i industrijske konkurentnosti za troškove, uspješnost i trajnost te ukloniti kritična tehnološka uska grla;

(e)

poticati inovacije i pojavu novih vrijednosnih lanaca, uključujući malo i srednje poduzetništvo;

(f)

olakšati interakciju između industrije, sveučilišta i istraživačkih centara, uključujući interakciju u području osnovnih istraživanja;

(g)

promicati uključivanje malog i srednjeg poduzetništva u svoje aktivnosti u skladu s ciljevima Sedmog okvirnog programa;

(h)

poticati sudjelovanje institucija iz svih država članica i pridruženih zemalja;

(i)

provoditi široko zamišljena socijalno-tehnološko-ekonomska istraživanja za procjenu i praćenje tehnološkog napretka i netehničkih prepreka za ulazak na tržište;

(j)

provoditi istraživanja za podršku razvoja novih i reviziju postojećih propisa i standarda kako bi se otklonile umjetne prepreke za ulazak na tržište i podržala zamjenljivost, međudjelovanje, prekogranična trgovina vodikom i izvozna tržišta, uz omogućivanje sigurnog obavljanja i bez sprečavanja inovacija;

(k)

prenositi i širiti informacije te javnosti davati pouzdane informacije koje će poboljšati javnu svijest i osigurati prihvaćanje u javnosti u pogledu sigurnosti vodika i koristi od novih tehnologija za okoliš, sigurnost opskrbe, troškove energije i zapošljavanje;

(l)

pripremiti i provoditi višegodišnji provedbeni plan;

(m)

dodijeliti financijska sredstva Zajednice i mobilizirati sredstva iz privatnog i javnog sektora potrebna za provedbu aktivnosti na području istraživanja i tehnološkog razvoja;

(n)

osigurati pravilno provođenje aktivnosti na području istraživanja i tehnološkog razvoja i pravilno financijsko upravljanje sredstvima;

(o)

priopćavati i širiti informacije o projektima, uključujući imena sudionika, rezultate aktivnosti na području istraživanja i tehnološkog razvoja te iznos financijskog doprinosa zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik;

(p)

obavješćivati pravne subjekte koje su sa zajedničkim poduhvatom za gorive ćelije i vodik sklopile ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava o potencijalnim mogućnostima zaduživanja kod Europske investicijske banke, posebno o uspostavi Instrumenta za podjelu rizika pri financiranju na temelju Sedmog okvirnog programa;

(q)

osigurati visok stupanj transparentnosti i pošteno natjecanje pod jednakim uvjetima za sve podnositelje zahtjeva za aktivnosti istraživanja i tehnološkog razvoja zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, bez obzira na to jesu li članovi istraživačke grupacije ili industrijske grupacije (posebno malo i srednje poduzetništvo);

(r)

slijediti međunarodni razvoj u tom području i prema potrebi sudjelovati u međunarodnoj suradnji;

(s)

razvijati blisku suradnju i osigurati usklađenost s Okvirnim programom za istraživanje i ostalim europskim nacionalnim i transnacionalnim aktivnostima, tijelima i zainteresiranim stranama;

(t)

pratiti napredak prema postizanju ciljeva zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik;

(u)

provoditi sve aktivnosti potrebne za postizanje ciljeva iz članaka 2. ove Uredbe.

Članak 2.

Članovi

1.   Članovi osnivači zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik (dalje u tekstu: članovi osnivači) su:

(a)

Europska zajednica, koju predstavlja Komisija, i

(b)

nakon prihvaćanja ovog Statuta, Europska industrijska grupacija za zajedničku tehnološku inicijativu za gorive ćelije i vodik Aisbl, neprofitna organizacija koja je osnovana na temelju belgijskog zakona (registarski broj 890025478, sa stalnim sjedištem u Bruxellesu, Belgija), čija je svrha doprinijeti postizanju ciljeva zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik (dalje u tekstu: industrijska grupacija).

2.   Industrijska grupacija:

osigurava da se njezin doprinos sredstvima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik u skladu s člankom 12. ovog Statuta plaća unaprijed kao doprinos u gotovini kojim se pokriva 50 % tekućih troškova zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik te da se on prije početka svake financijske godine prenosi u proračun zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik,

osigurava da je doprinos industrije ostvarivanju aktivnosti istraživanja i tehnološkog razvoja koje financira zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik najmanje jednak iznosu doprinosa Zajednice,

pod pravednim uvjetima otvorena je za članstvo svakoj privatnoj pravnoj osobi (uključujući malo i srednje poduzetništvo) koja je osnovana u skladu sa zakonodavstvom države članice ili pridružene zemlje i koja ima svoje registrirano sjedište, središnju upravu ili glavni ured unutar gore spomenutog područja, pod uvjetom da je ta privatna pravna osoba aktivna u području gorivih ćelija i vodika u Europi te da je spremna doprinositi ciljevima i financijskim sredstvima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

3.   Istraživačka grupacija može po uspostavi zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik postati član, pod uvjetom da usvoji ovaj Statut.

Istraživačka grupacija:

pod pravednim je uvjetima otvorena za članstvo svim istraživačkim organizacijama, uključujući sveučilišta i istraživačke centre koji su osnovani u državi članici ili pridruženoj zemlji, osim onih koji zastupaju interese industrije ili onih koje je tvrtka osnovala isključivo za provođenje istraživanja za tu tvrtku,

neprofitna je organizacija čija je svrha doprinijeti postizanju ciljeva zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik,

pravno je osnovana prema belgijskom zakonu i djeluje u skladu sa svojim općim aktima koji se odnose na zajedničku tehnološku inicijativu,

osigurava da se njezin doprinos financijskim sredstvima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik plaća unaprijed kao doprinos u gotovini kojim se pokriva 1/12 tekućih troškova zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik te da se on prije početka svake financijske godine prenosi u proračun zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 3.

Pristupanje i promjene u članstvu

1.   Mogući zahtjev istraživačke grupacije za članstvo u zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik upućuje se upravnom odboru na odobrenje.

2.   Odluke upravnog odbora o pristupanju istraživačke grupacije donose se uzimajući u obzir važnost i potencijalnu dodanu vrijednost istraživačke grupacije za postizanje ciljeva zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik. Komisija pravovremeno obavješćuje Vijeće o procjeni i, prema potrebi, odluci upravnog odbora.

3.   Članstvo zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik ne može se prenijeti na treću osobu bez prethodne suglasnosti upravnog odbora.

4.   Član osnivač može prekinuti svoje članstvo u zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik. U tom se slučaju zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik likvidira u skladu s člankom 27.

5.   Istraživačka grupacija može prekinuti svoje članstvo u zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik. Prekid članstva stupa na snagu i postaje neopoziv šest mjeseci nakon obavješćivanja članova osnivača o tome, nakon čega je član koji prekida članstvo oslobođen svih obveza, osim onih koje je odobrilo zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik prije prekida članstva.

6.   Članovi osnivači i istraživačka grupacija, ako postane član, u daljnjem su tekstu navedeni kao „članovi”.

Članak 4.

Tijela

1.   Tijela zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik su:

(a)

upravni odbor;

(b)

izvršni direktor;

(c)

znanstveni odbor.

2.   Upravni odbor nadležan je za zadatke koji nisu dodijeljeni nekom od tijela zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

3.   Skupina predstavnika država za gorive ćelije i vodik i glavna skupština interesnih strana su vanjska savjetodavna tijela za zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik.

Članak 5.

Upravni odbor

1.   Sastav i postupak donošenja odluka:

(a)

upravni odbor sastoji se od šest predstavnika industrijske grupacije i šest predstavnika Komisije;

(b)

u slučaju osnivanja istraživačke grupacije, Komisija jedno od svojih mjesta daje njezinom predstavniku;

(c)

svako mjesto u upravnom odboru dobiva pravo na jedan glas. Glas Komisije je nedjeljiv. Članovi ulažu sve svoje napore u postizanje konsenzusa. Ako se postigne konsenzus, upravni odbor donosi svoje odluke tročetvrtinskom većinom glasova;

(d)

malo i srednje poduzetništvo zastupa barem jedan od predstavnika kojeg imenuje industrijska grupacija;

(e)

upravni odbor bira svog predsjednika. Predsjednik se bira na razdoblje od dvije godine;

(f)

predsjednik saziva glavnu skupštinu interesnih strana;

(g)

tajnik upravnog odbora je izvršni direktor. Izvršni direktor sudjeluje u raspravama, ali nema pravo glasa;

(h)

predstavnici članova nisu osobno odgovorni za mjere koje poduzimaju u ulozi predstavnika upravnoga odbora;

(i)

upravni odbor usvaja svoj poslovnik u skladu sa stavkom 3.

2.   Uloga i zadaće

Upravni odbor je u cijelosti odgovoran za djelovanje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik te nadgleda provedbu njegovih aktivnosti.

Upravni odbor posebno:

(a)

ocjenjuje zahtjeve za članstvo i odlučuje o promjenama vezanima uz članstvo u skladu s člankom 3.;

(b)

odlučuje o prekidu članstva u zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik svakog člana koji ne ispunjava svoje obveze;

(c)

odobrava godišnje i višegodišnje provedbene planove i odgovarajuće procjene izdataka predloženih od strane izvršnog direktora nakon savjetovanja sa skupinom predstavnika država za gorive ćelije i vodik i znanstvenim odborom;

(d)

odobrava godišnji proračun, uključujući plan radnih mjesta;

(e)

odobrava godišnje izvješće o radu, uključujući predmetni rashod;

(f)

odobrava godišnja financijska izvješća i bilancu stanja;

(g)

osigurava uspostavu službe za unutarnju reviziju zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik;

(h)

usvaja financijska pravila zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik u skladu s člankom 6. ove Uredbe;

(i)

odobrava zahtjeve za izmjenom ovog Statuta u skladu s člankom 26.;

(j)

imenuje, razrješuje ili zamjenjuje izvršnog direktora, daje smjernice izvršnom direktoru i prati rad izvršnog direktora;

(k)

odobrava organizacijsko ustrojstvo programskog ureda prema prijedlogu izvršnog direktora;

(l)

odobrava metodologiju za procjenu doprinosa u naravi u skladu s načelima na koje upućuje članak 12.;

(m)

odobrava smjernice za vrednovanje projektnih prijedloga prema prijedlogu izvršnog direktora;

(n)

odobrava popis prijedloga projekata koji su odabrani za financiranje;

(o)

odobrava model ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava;

(p)

odobrava ugovore o uslugama i nabavi robe;

(q)

odobrava godišnju neovisnu procjenu razine doprinosa u naravi prije nego se ona predloži Komisiji;

(r)

dodjeljuje sve zadatke koji nisu posebno dodijeljeni nekom od tijela zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik;

(s)

odobrava postupke zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, uključujući pravila o zaštiti prava intelektualnog vlasništva u skladu s člankom 25.;

(t)

usvaja praktične rješenja za provedbu Uredbe (EZ) br. 1049/2001 iz članka 14. ove Uredbe;

(u)

odobrava pozive na podnošenje projektnih prijedloga;

(v)

nadgleda u cijelosti aktivnosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

3.   Poslovnik

(a)

Upravni odbor svoje redovite sjednice održava dva puta godišnje. Odbor može održati izvanrednu sjednicu na zahtjev Komisije ili većine predstavnika industrijske grupacije ili na zahtjev predsjednika. Sjednica se obično održava u sjedištu zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik. Sjednice upravnog odbora saziva njegov predsjednik.

(b)

Predsjednik skupine predstavnika država za gorive ćelije i vodik ima pravo biti nazočan sjednicama upravnoga odbora kao promatrač.

(c)

Upravni odbor može od slučaja do slučaja pozvati promatrače, koji nemaju pravo glasa, da budu nazočni njihovim sjednicama, posebno predstavnike regija i regulatornih tijela.

Članak 6.

Izvršni direktor

1.   Izvršni direktor je glavni izvršitelj odgovoran za svakodnevno upravljanje zajedničkim poduzećem za gorive ćelije i vodik u skladu s odlukama upravnog odbora. U tom smislu, on redovito obavješćuje upravni odbor i znanstveni odbor te odgovara na svaki njihov ad hoc zahtjev za informacijama.

2.   Izvršni direktor je zakonski zastupnik zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik. On svoje zadaće obavlja neovisno i odgovara upravnom odboru.

3.   U vezi s osobljem, izvršni direktor izvršava ovlasti utvrđene u članku 7. stavku 2. ove Uredbe.

4.   Izvršnog direktora imenuje upravni odbor na razdoblje od tri godine, nakon objave poziva na iskaz interesa koji se objavljuje u Službenom listu Europske unije i u drugim javno dostupnim časopisima ili na internetskim stranicama. Nakon vrednovanja rada izvršnog direktora, upravni odbor može jednom produljiti njegov mandat za razdoblje od najviše četiri godine.

5.   Izvršni direktor posebno:

(a)

podnosi upravnom odboru godišnje i višegodišnje provedbene planove i odgovarajuće procjene izdataka;

(b)

podnosi upravnom odboru godišnji proračun, uključujući plan radnih mjesta;

(c)

podnosi upravnom odboru godišnje izvješće o radu, uključujući odgovarajuće izdatke;

(d)

podnosi upravnom odboru godišnje financijske izvještaje i bilancu stanja;

(e)

podnosi na odobrenje upravnom odboru dogovore i smjernice za vrednovanje i odabir projektnih prijedloga, uključujući postupke za širenje rezultata istraživanja;

(f)

nadzire upravljanje poziva na prijavu projektnih prijedloga;

(g)

podnosi na odobrenje upravnom odboru popis projektnih prijedloga koji su odabrani za financiranje;

(h)

podnosi na odobrenje upravnom odboru popis ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava koje treba sklopiti;

(i)

odobrava i potpisuje pojedinačne ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava u skladu s modelom ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava. Ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava čije odredbe nisu u potpunosti u skladu s modelom ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava podnose se upravnom odboru na odobrenje;

(j)

podnosi na odobrenje upravnom odboru ugovore o uslugama i nabavi robe koje treba sklopiti;

(k)

podnosi upravnom odboru svoje prijedloge o organizacijskom ustrojstvu programskog ureda i organizira, upravlja i nadgleda osoblje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik;

(l)

organizira sjednice upravnog odbora;

(m)

osigurava tajništvo za glavnu skupštinu interesnih strana;

(n)

sudjeluje kao promatrač, prema potrebi, na sjednicama znanstvenog odbora;

(o)

osniva prema odluci upravnog odbora, ako je potrebno, ad hoc stručne skupine u svrhu prikupljanja stručnih savjeta;

(p)

prati javno i privatno financiranje i ima odgovornost predložiti upravnom odboru popravne radnje za održavanje potrebne ravnoteže;

(q)

procjenjuje razinu doprinosa u naravi u skladu s načelima na koje upućuje članak 12. (prva i kraj druge financijske godine nakon početka zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik) i preuzima odgovornost za to da upravni odbor odobri rezultate procjene te da se oni predlože Komisiji u roku četiri mjeseca od završetka svake financijske godine;

(r)

pruža upravnom odboru sve ostale informacije koje on zatraži;

(s)

pruža Komisiji sve informacije i usluge potrebne za srednjoročni i završni pregled;

(t)

je odgovoran za procjenu rizika i upravljanje rizikom;

(u)

predlaže upravnom odboru osiguranje koje zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik može sklopiti s ciljem ispunjavanja svojih obveza;

(v)

je odgovoran za pripremu, pregovaranje i zaključivanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za provedbu aktivnosti na području istraživanja i tehnološkog razvoja te ugovora o uslugama i nabavi robe koji su potrebni za provedbu aktivnosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik;

(w)

je odgovoran za pripremne radnje potrebne za osiguravanje godišnje razrješnice Europskog parlamenta.

Članak 7.

Programski ured

1.   Programski ured, za koji je odgovoran izvršni direktor, izvršava sve odgovornosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

2.   Programski ured posebno:

(a)

upravlja objavom poziva na podnošenje projektnih prijedloga, kako je predviđeno godišnjim provedbenim planom, provodi vrednovanje, uz sudjelovanje nezavisnih stručnjaka, i odabir projektnih prijedloga te pregovore vezane uz projektne prijedloge, prati i upravlja ugovorima o dodjeli bespovratnih sredstava, uključujući njihovu koordinaciju;

(b)

je zadužen za uspostavu i upravljanje odgovarajućeg računovodstvenog sustava za izračun stvarnih javnih i privatnih doprinosa projektima;

(c)

osigurava upravnom odboru i svim drugim pomoćnim tijelima odgovarajuću dokumentaciju i logističku potporu;

(d)

priprema višegodišnji provedbeni plan i odgovarajuće procjene izdataka;

(e)

priprema prijedlog godišnjeg proračuna, uključujući plan radnih mjesta;

(f)

priprema godišnje izvješće o radu, uključujući odgovarajuće izdatke;

(g)

priprema godišnje financijske izvještaje i bilancu stanja;

(h)

priprema sve dokumente koji su potrebni za srednjoročni i završni pregled;

(i)

priprema pozive na podnošenje ponuda za robu i usluge u skladu s financijskim pravilima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik;

(j)

izvršava sve ostale zadatke koje mu povjeri ili za koje ga ovlasti upravni odbor.

Članak 8.

Znanstveni odbor

1.   Znanstveni odbor je savjetodavno tijelo upravnog odbora. Znanstveni odbor provodi svoje aktivnosti uz podršku programskog ureda.

2.   Znanstveni odbor čini najviše devet članova.

3.   Članovi uravnoteženo zastupaju stručno znanje svjetske klase iz sveučilišta, industrije i regulatornih tijela. Članovi znanstvenog odbora zajedno imaju znanstvenu osposobljenost i stručno znanje u cjelokupnom tehničkom područje koji su potrebni za izradu strateških znanstveno utemeljenih preporuka u vezi sa zajedničkim poduzećem za gorive ćelije i vodik.

4.   Upravni odbor utvrđuje posebne kriterije i proces odabira za sastav znanstvenog odbora te imenuje njegove članove. Upravni odbor uzima u obzir moguće kandidate koje predlaže skupina predstavnika država za gorive ćelije i vodik.

5.   Znanstveni odbor bira predsjednika konsenzusom iz redova svojih članova.

6.   Znanstveni odbor ima sljedeće zadatke:

(a)

savjetuje o znanstvenim prioritetima za prijedlog godišnjih i višegodišnjih provedbenih planova;

(b)

savjetuje o znanstvenim postignućima koja su opisana u godišnjem izvješću o radu;

(c)

savjetuje o sastavu odbora za stručni pregled.

7.   Znanstveni odbor sastaje se najmanje jednom godišnje i saziva ga predsjednik.

8.   Znanstveni odbor može uz suglasnost predsjednika pozvati nečlanove da sudjeluju u njegovim sastancima.

Članak 9.

Skupina predstavnika država za gorive ćelije i vodik

1.   Skupina predstavnika država za gorive ćelije i vodik ima savjetodavnu ulogu za zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik.

2.   Skupinu predstavnika država za gorive ćelije i vodik čini po jedan predstavnik iz svake države članice i svake pridružene zemlje. Skupina bira predsjednika među svojim članovima.

3.   Ona posebno pregledava informacije i daje mišljenje o sljedećim temama:

(a)

napredak programa zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik;

(b)

pridržavanje i poštivanje ciljeva;

(c)

ažuriranje strateškog usmjerenja;

(d)

povezanost sa zajedničkim istraživanjima unutar Okvirnog programa;

(e)

planiranje i rezultati poziva na podnošenje projektnih prijedloga i ponuda;

(f)

sudjelovanje malog i srednjeg poduzetništva.

4.   Ona također izvješćuje zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik o sljedećem:

(a)

status aktivnosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i povezivanje tih aktivnosti s odgovarajućim nacionalnim istraživačkim programima te utvrđivanje mogućih područja suradnje;

(b)

posebne mjere koje se poduzimaju na nacionalnoj razini u vezi sa širenjem rezultata, specijaliziranim tehničkim radionicama i komunikacijskim aktivnostima.

5.   Skupina predstavnika država za gorive ćelije i vodik može na vlastitu inicijativu zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik dati preporuke o tehničkim, upravljačkim i financijskim pitanjima, posebno ako ona imaju utjecaj na nacionalne interese. Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik obavješćuje skupinu predstavnika država za gorive ćelije i vodik o daljnjim postupcima u vezi s tim preporukama.

6.   Skupina predstavnika država za gorive ćelije i vodik sastaje se najmanje dva puta godišnje i saziva ju zajedničko poduzeće. Moguće je sazvati izvanredni sastanak na kojem se raspravlja o posebnim pitanjima od posebnog značaja za aktivnosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik. Te sastanke saziva zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik ili na vlastitu inicijativu ili na zahtjev skupine predstavnika država za gorive ćelije i vodik.

7.   Na sastancima su nazočni izvršni direktor, predsjednik upravnog odbora i/ili njihovi predstavnici i predstavnik Komisije.

8.   Skupina predstavnika država za gorive ćelije i vodik usvaja svoj poslovnik.

Članak 10.

Glavna skupština zainteresiranih strana

1.   Glavna skupština zainteresiranih strana ima savjetodavnu ulogu za zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik. Otvorena je za javne i privatne zainteresirane strane, međunarodne interesne skupine iz država članica i pridruženih zemalja kao i trećih zemalja. Saziva se jednom godišnje.

2.   Glavna skupština zainteresiranih strana obaviještena je o aktivnostima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i pozvana je dati napomene.

Članak 11.

Funkcija unutarnje revizije

Funkcije koje su povjerene unutarnjem revizoru Komisije prema članku 185. stavku 3. Uredbe (EZ, Euratom) br. 1605/2002 provode se u okviru nadležnosti upravnog odbora koji osigurava odgovarajuće uvjete provedbe imajući u vidu veličinu i područje primjene zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 12.

Izvori financiranja

1.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik zajednički se financira kroz financijske doprinose članova koji se djelomično isplaćuju u obrocima i doprinose u naravi pravnih subjekata koji sudjeluju u aktivnostima.

Mogu se prihvatiti i ostali doprinosi za zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik. Upravni odbor odlučuje o njihovom prihvaćanju i korištenju.

2.   Tekuće troškove zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik od početka u jednakom iznosu u gotovini pokrivaju Zajednica i industrijska grupacija. Čim istraživačka grupacija postane član zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, njezin doprinos iznosi 1/12 tekućih troškova. U tom se slučaju na odgovarajući način smanjuje doprinos Zajednice tekućim troškovima.

Ukupan doprinos Zajednice tekućim troškovima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik ne prelazi 20 milijuna EUR. Ako se dio doprinosa Zajednice ne iskoristi, može se namijeniti za aktivnosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

3.   Operativni troškovi zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik pokrivaju se kroz financijske doprinose Zajednice i doprinose u naravi pravnih subjekata koji sudjeluju u aktivnostima. Doprinos industrije najmanje je jednak iznosu doprinosa Zajednice. Ostali doprinosi sufinanciranju aktivnosti smatrat će se primicima u skladu s Pravilima za sudjelovanje u Sedmom okvirnom programu.

4.   Sva sredstva zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i njegovih aktivnosti namijenjeni su za postizanje ciljeva iz članka 2. ove Uredbe.

5.   Prihodom se smatra kamata na temelju doprinosa koje primi zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik.

6.   Kamata na temelju isplate predujma bespovratnih sredstava zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik smatra se primitkom projektnom konzorciju.

7.   Razina doprinosa u naravi koja se izračunava na godišnjoj osnovi procjenjuje se jednom godišnje. Metodologiju za vrednovanje doprinosa u naravi utvrđuje zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik u skladu sa svojim financijskim pravilima i na temelju Pravila za sudjelovanje u Sedmom okvirnom programu. Prva procjena donosi se po završetku druge financijske godine nakon početka djelovanja zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik. Nakon toga procjenu svake financijske godine vrši neovisni revizor. Rezultati procjene dostavljaju se Komisiji u roku četiri mjeseca nakon završetka svake financijske godine.

Ako se procjenom utvrdi da doprinos u naravi od industrije ne dostiže potrebnu razinu, Komisija sljedeće godine smanjuje svoj doprinos.

Ako se utvrdi da doprinos u naravi od industrije dvije uzastopne godine ne dostiže potrebnu razinu, Komisija može Vijeću predložiti likvidaciju zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

8.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik vlasnik je svih sredstava koje je sam stvorio ili su mu dodijeljena za ispunjavanje njegovih ciljeva iz članka 2. ove Uredbe.

Članak 13.

Sudjelovanje u aktivnostima

1.   Sudjelovanje u projektima otvoreno je za druge pravne subjekte i međunarodne organizacije čim se zadovolje minimalni uvjeti.

2.   Minimalni uvjeti koji moraju biti ispunjeni za provedbu projekata koje financira zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik su sljedeći:

(a)

moraju sudjelovati najmanje tri pravna subjekta, od kojih svaki mora imati poslovni nastan u državi članici ili pridruženoj zemlji, pri čemu dvije među njima ne mogu imati poslovni nastan u istoj državi članici ili pridruženoj zemlji;

(b)

sva tri pravna subjekta moraju biti međusobno nezavisna, kako je utvrđeno u članku 6. Pravila za sudjelovanje u Sedmom okvirnom programu;

(c)

najmanje jedan pravni subjekt mora biti član industrijske grupacije ili istraživačke grupacije.

3.   Pravni subjekti koji žele sudjelovati u projektu stvaraju konzorcij i imenuju jednog od svojih članova za koordinatora.

Koordinator bi u pravilu trebao biti iz industrijske grupacije ili iz istraživačke grupacije ako takva istraživačka grupacija postane član zajedničkog poduzeća.

4.   Minimalni uvjet za ugovore o uslugama i nabavi robe, mjere potpore, studije i aktivnosti osposobljavanja koje financira zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik je sudjelovanje jednog pravnog subjekta.

Članak 14.

Provedba aktivnosti na području istraživanja i tehnološkoga razvoja (ITR)

1.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik podržava ITR aktivnosti na temelju javnih i konkurentnih poziva na podnošenje projektnih prijedloga, neovisnog vrednovanja i sklapanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava ili konzorcijskog ugovora za svaki projekt.

2.   U iznimnim slučajevima, zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik može raspisati poziv na podnošenje projektnih prijedloga, ako se to smatra potrebnim za učinkovito provođenje ciljeva istraživanja.

3.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik utvrđuje postupke i mehanizme za provedbu, nadzor i kontrolu ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava.

4.   Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava:

osigurava odgovarajuće mjere za provedbu ITR aktivnosti,

osigurava odgovarajuće financijske dogovore i pravila u vezi s politikom zaštite prava intelektualnog vlasništva iz članka 25.,

uređuje odnos između projektnog konzorcija i zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

5.   Sudionici u projektu sklapaju konzorcijski ugovor prije sklapanja ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava koji:

osigurava odgovarajuće mjere za provedbu ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava,

uređuje odnos između sudionika u projektu, posebno odredbe u vezi s politikom zaštite prava intelektualnog vlasništva.

Članak 15.

Financiranje aktivnosti

1.   Na financiranje imaju pravo:

(a)

pravni subjekti s poslovnim nastanom u državi članici ili pridruženoj zemlji;

(b)

međunarodne organizacije koje su po međunarodnom javnom pravu pravne osobe, kao i sve specijalizirane agencije koje takve organizacije osnivaju;

(c)

pravni subjekti iz trećih zemalja, pod uvjetom da upravni odbor njihovo sudjelovanje smatra posebno korisnim za projekt.

2.   Troškovi nastali pri provedbi aktivnosti istraživanja i razvoja mogu se smatrati prihvatljivima za financiranje Zajednice ako ne uključuju porez na dodanu vrijednost.

3.   Gornja granica financiranja iz financijskog doprinosa Zajednice za projekte usklađena je s gornjom granicom koju propisuju Pravila za sudjelovanje u Sedmom okvirnom programu. Ako je za ispunjavanje načela usklađivanja iz članka 12. stavka 3. potrebna niža razina financiranja, smanjenje treba biti pravedno i uravnoteženo te razmjerno s navedenom gornjom granicom financijskog doprinosa iz Pravila za sudjelovanje u Sedmom okvirnom programu, i to za sve kategorije sudionika u svakom pojedinačnom projektu.

Članak 16.

Financijske obveze

Financijske obveze zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik ne prelaze iznos financijskih sredstava koji je na raspolaganju ili iznos koji njegovi članovi uplaćuju u proračun.

Članak 17.

Financijski prihodi

Osim u slučaju likvidacije zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik u skladu s člankom 27., višak prihoda nad rashodima isplaćuje se članovima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 18.

Financijska godina

Financijska godina odgovara kalendarskoj godini.

Članak 19.

Financijska provedba

Izvršni direktor izvršava proračun zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 20.

Financijsko izvještavanje

1.   Svake godine izvršni direktor upravnom odboru podnosi prednacrt godišnjeg plana proračuna koji sadrži predviđene godišnje izdatke za sljedeće dvije godine. U okviru ovih predviđanja, procjena prihoda i rashoda za prvu od dvije navedene godine sastavlja se onoliko detaljno koliko je to potrebno za provedbu unutarnjeg proračunskog postupka svakog člana, s obzirom na financijske doprinose članova zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik. U tu svrhu, izvršni direktor dostavlja upravnom odboru sve potrebne dodatne informacije.

2.   Članovi upravnog odbora izvršnom direktoru dostavljaju svoje napomene o prednacrtu godišnjeg proračuna, a posebno u vezi s procjenama prihoda i rashoda za sljedeću godinu.

3.   Uzimajući u obzir napomene članova upravnog odbora, izvršni direktor priprema prednacrt godišnjeg proračuna za sljedeću godinu te ga dostavlja upravnom odboru na odobrenje.

4.   Upravni odbor zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik usvaja godišnji plan proračuna i godišnji provedbeni plan za određenu godinu do isteka prethodne godine.

5.   U roku dva mjeseca nakon završetka svake financijske godine izvršni direktor upravnom odboru na odobrenje dostavlja godišnje financijske izvještaje i bilance stanja. Godišnji financijski izvještaji i bilance stanja za prethodnu godinu dostavljaju se Revizorskom sudu i Komisiji.

Članak 21.

Planiranje i obavješćivanje

1.   Višegodišnji provedbeni plan opisuje tekući program aktivnosti na području istraživanja i tehnološkog razvoja zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik. Godišnji provedbeni plan uključuje detaljan plan aktivnosti na području istraživanja i tehnološkog razvoja i odgovarajuće procjene izdataka za nadolazeću godinu. Nakon što upravni odbor odobri godišnji provedbeni plan, njegova verzija za objavljivanje postaje javno dostupna.

2.   Godišnje izvješće o aktivnostima pokazuje napredak zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik svake kalendarske godine, posebno vezano uz godišnji provedbeni plan za tu godinu. Izvješće također sadrži podatke o provedenim aktivnostima na području istraživanja i tehnološkog razvoja, troškovima i doprinosima zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik za svaki pojedinačni projekt, o sudjelovanju malog i srednjeg poduzetništva kao i o ostalim aktivnostima tijekom prethodne godine s odgovarajućim izdacima. Izvršni direktor predstavlja godišnje izvješće o aktivnostima zajedno s godišnjim financijskim izvještajem i bilancom stanja. Nakon što upravni odbor odobri godišnje izvješće o aktivnostima, ono se objavljuje.

Članak 22.

Ugovori o uslugama i nabavi robe

Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik u skladu sa svojim financijskim pravilima utvrđuje sve postupke i mehanizme za provedbu, nadzor i kontrolu ugovora o uslugama i nabavi robe, koji su potrebni za provedbu aktivnosti zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.

Članak 23.

Odgovornost članova i osiguranje

1.   Financijska odgovornost članova za dugove zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik ograničava se na njihove već dane doprinose za pokrivanje tekućih troškova.

2.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik sklapa i održava prikladno osiguranje.

Članak 24.

Sukob interesa

1.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik i njegova tijela izbjegavaju svaki sukob interesa u provođenju svojih aktivnosti.

2.   Posebnu pozornost treba posvetiti sukobu interesa koji bi mogao nastati kod predstavnika u upravnom odboru.

Članak 25.

Politika zaštite prava intelektualnog vlasništva

1.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik usvaja opća pravila koja uređuju politiku zaštite prava intelektualnog vlasništva u skladu s člankom 15. ove Uredbe koja se uključuju u ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava i konzorcijske sporazume.

2.   Cilj politike zaštite prava intelektualnog vlasništva je stvaranje novog znanje, promicanje njegovog iskorištavanja, uporabe i širenja za brz razvoj komercijalnih rezultata, postizanje pravedne raspodjele prava, nagrađivanje inovacija te postizanje širokog raspona sudjelovanja privatnih i javnih tijela u projektu.

3.   Politika zaštite prava intelektualnog vlasništva odražava sljedeća načela:

svaki sudionik u projektu ostaje vlasnik postojećeg znanja koje unosi u projekt te ostaje vlasnik novostečenog znanja koje se stvara u projektu, osim ako se sudionici u projektu nisu drukčije sporazumjeli u pisanom obliku. Uvjeti za prava pristupa i licencije u vezi s postojećim i novostečenim znanjem utvrđeni su ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava i konzorcijskim sporazumom za dotični projekt,

sudionici u projektu obvezuju se da će širiti i dopustiti uporabu novostečenog znanja pod uvjetima koji su utvrđeni u ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava i konzorcijskom ugovoru, uzimajući u obzir zaštitu prava intelektualnog vlasništva, obveze u vezi s povjerljivosti, i posebno obilježje zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik kao javno-privatno partnerstvo.

Članak 26.

Izmjena Statuta

1.   Svaki član zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik može upravnom odboru podnijeti zahtijeva za izmjenu Statuta.

2.   Zahtjevi iz stavka 1. koje je odobrio upravni odbor, podnose se Komisiji kao nacrt izmjena koje ona, prema potrebi, usvaja.

3.   Međutim, svaka izmjena koja utječe na osnovne čimbenike ovog Statuta, a posebno na izmjene članaka 2., 3., 5., 6., 12., 13., 14., 15., 23., 26. i 27., usvaja se u skladu s člankom 172. Ugovora.

Članak 27.

Likvidacija

1.   Zajedničko poduzeće za gorive ćelije i vodik likvidira se na kraju razdoblja predviđenog člankom 1. ove Uredbe ili nakon izmjene ove Uredbe u skladu s člankom 11. stavkom 2.

2.   Postupak likvidacije započinje automatski ako jedan od članova osnivača prekine svoje članstvo, osim u slučaju kada zahtjev za prekid članstva prati prijedlog za prijenos članstva na pravni subjekt koji preostali član osnivač prihvaća.

3.   Za provedbu postupka likvidacije zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, upravni odbor imenuje jednog ili više likvidatora koji poštuju odluke upravnog odbora.

4.   Kod provedbe postupka likvidacije zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik, državi domaćinu vraćaju se predmeti fizičke potpore koji su dani na korištenje u skladu sa sporazumom o gostovanju.

5.   Sva sredstva koja su ostala nakon vraćanja predmeta fizičke potpore iz stavka 4. koriste se za podmirivanje obveza zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik i troškova vezanih uz njegovu likvidaciju. Svaki se višak raspoređuje između postojećih članova u trenutku likvidacije i to razmjerno njihovom stvarnom doprinosu zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik. Svaki višak koji se dodijeli Zajednici, vraća se u proračun Komisije.

6.   Preostala se sredstva raspoređuje postojećim članovima u trenutku likvidacije, i to razmjerno njihovom stvarnom doprinosu zajedničkom poduzeću za gorive ćelije i vodik.

7.   Uspostavlja se ad hoc postupak za osiguranje odgovarajućeg upravljanja ugovorima o dodjeli bespovratnih sredstava i ugovorima o uslugama i nabavi robe za razdoblje dulje od zajedničkog poduzeća za gorive ćelije i vodik.


Top