EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1225

Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/... оd 22. lipnja 2023. o privremenim izvanrednim mjerama kojima se odstupa od određenih odredaba Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća radi odgovora na tržišne poremećaje u sektoru vina u određenim državama članicama i kojima se odstupa od Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/1149

C/2023/4035

SL L 160, 26.6.2023, p. 12–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1225/oj

26.6.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 160/12


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/...

оd 22. lipnja 2023.

o privremenim izvanrednim mjerama kojima se odstupa od određenih odredaba Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća radi odgovora na tržišne poremećaje u sektoru vina u određenim državama članicama i kojima se odstupa od Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/1149

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (1), a posebno njezin članak 219. u vezi s njezinim člankom 228.,

budući da:

(1)

Aktualnu gospodarsku situaciju karakteriziraju općenito visoki troškovi života koji utječu na potrošnju i prodaju vina te povećani ulazni troškovi za poljoprivrednu proizvodnju i proizvodnju vina koji utječu na cijene vina. Te bi okolnosti mogle znatno poremetiti tržište vina u Uniji jer utječu na nekoliko ključnih država članica proizvođača povećavanjem raspoloživih zaliha vina na razine koje bi mogle postati neodržive s obzirom na nadolazeću sezonu berbe i proizvodnje te uzrokujući proizvođačima vina financijske poteškoće i probleme s likvidnošću.

(2)

Globalna inflacija i s tim povezano smanjenje kupovne moći potrošača dodatno pogoršavaju opći trend smanjivanja potrošnje vina posljednjih godina. Očigledno smanjenje potrošnje u tekućoj tržišnoj godini u usporedbi sa stanjem na tržištu prije pandemije bolesti COVID-19 procjenjuje se na 7 % u Italiji, 10 % u Španjolskoj, 15 % u Francuskoj, 22 % u Njemačkoj i 34 % u Portugalu. Taj trend posebno utječe na određene segmente tržišta vina, točnije na crna i ružičasta vina.

(3)

Dostupne brojke pokazuju pad prodaje vina u tekućoj tržišnoj godini, što je u skladu sa zabilježenom smanjenom domaćom potražnjom, npr. pad prodaje od 5,3 % u Španjolskoj i Francuskoj, pri čemu je prodaja u nekim teško pogođenim područjima pala za 25 % do 35 % u usporedbi s istim razdobljem prethodne tržišne godine. U međuvremenu je izvoz vina iz Unije u razdoblju od siječnja do travnja 2023. za 8,5 % manji nego u istom razdoblju 2022.

(4)

Opće povećanje ključnih ulaznih troškova za poljoprivrednu proizvodnju, kao što su troškovi za gnojiva, energiju i boce potrebne za proizvodnju vina, što je djelomično posljedica agresivnog rata Rusije protiv Ukrajine, dovelo je do iznimnog povećanja troškova proizvodnje koje je u nekim državama članicama prema procjenama prosječno iznosilo 30 % do 40 %. Te okolnosti dodatno opterećuju proizvođače vina u Uniji i smanjuju njihov kapacitet za marketinške aktivnosti i ulaganja. Nadalje, unatoč sve većim troškovima u svim dijelovima ciklusa proizvodnje vina, dostupni podaci pokazuju nagli pad cijena određenih vina (u usporedbi sa situacijom prije pandemije bolesti COVID-19) u regijama koje su najviše pogođene krizom, primjerice pad cijena u rasponu od 10 % do 26 % u nekim regijama u Francuskoj.

(5)

Uzeti zajedno, ti čimbenici ukazuju na opće smanjenje potražnje i prodaje vina iz Unije u kontekstu u kojem se proizvodnja u Uniji povećala za 4 % u odnosu na prethodnu tržišnu godinu, što još više povećava ionako visoke razine početnih zaliha (+2 % u usporedbi s prosjekom zadnjih pet godina). Ako se brzo ne poduzmu mjere za smanjenje rastuće prekomjerne ponude, situacija bi mogla ozbiljno poremetiti tržište uzrokujući veliku i opću tržišnu neravnotežu najkasnije s početkom nove berbe kada proizvođači vina neće imati skladišne kapacitete za novu proizvodnju te će biti prisiljeni prodavati po još nižim cijenama.

(6)

Trenutačne tržišne okolnosti zasad uzrokuju različite tržišne poremećaje u sektoru vina u različitim regijama proizvodnje, zbog činjenice da je tržište vina u Uniji vrlo segmentirano. U određenim regijama nekoliko država članica ti su poremećaji znatni, a posebno utječu na tržišne segmente crnih i ružičastih vina. Primjeri koji pokazuju tu fragmentiranost tržišta su, među ostalim, zalihe 27 % veće od petogodišnjeg prosjeka u regiji Estremadura u Španjolskoj, 24 % i 14 % veće zalihe nego prethodne godine u regijama Lisabon odnosno Alentejo u Portugalu i 26 % veće zalihe ružičastih vina na početku tekuće tržišne godine nego na početku prethodne godine u regiji Languedoc-Roussillon u Francuskoj.

(7)

Istodobno, tržište vina u Uniji već je bilo izloženo otežavajućim uvjetima, posebno tijekom 2019., 2020. i 2021. zbog prošlih trgovinskih ograničenja, smanjenja potrošnje tijekom pandemije bolesti COVID-19 i nekoliko teških vremenskih nepogoda. Trenutačne teške okolnosti zadaju još jedan udarac ionako krhkom sektoru i uzrokuju znatne gubitke prihoda za sve aktere u njemu. Vinogradari u najpogođenijim regijama država članica suočavaju se s financijskim poteškoćama i problemima s likvidnošću. Kako bi se učinkovito odgovorilo na takvu heterogenu situaciju na tržištu, u tom je pogledu stoga potrebno poduzeti hitne mjere tako što će se državama članicama omogućiti da preusmjere dio financijskih sredstava dodijeljenih njihovim nacionalnim programima potpore u sektoru vina i da ponude potporu bolje prilagođenu različitim akterima u sektoru.

(8)

Uklanjanje određenih količina vina koje ne pronalaze odgovarajući tržišni plasman s tržišta najpogođenijih regija trebalo bi pomoći da se smanje tržišne neravnoteže i spriječi da trenutačni poremećaji postanu ozbiljniji ili dugotrajniji poremećaji u cijelom sektoru vina Unije. Kada je to opravdano, destilaciju vina trebalo bi uvesti privremeno kao prihvatljivu mjeru u okviru programâ potpore u sektoru vina kako bi se poboljšala tržišna ravnoteža i gospodarska situacija proizvođača vina u najpogođenijim proizvodnim regijama. Kako bi se izbjeglo narušavanje tržišnog natjecanja, upotreba dobivenog alkohola ne bi trebala biti dopuštena u industriji hrane i pića te bi je trebalo ograničiti na upotrebu u industrijske svrhe, uključujući dezinfekciju i farmaceutske proizvode, i energetske svrhe. Kako bi se izbjegla zlouporaba ili prekomjerna nadoknada nakon provedbe ove izvanredne mjere, primjereno je zahtijevati od država članica da mjeru usmjere na regije s tržišnom neravnotežom, da je temelje na objektivnim kriterijima i da naknadu koju će predvidjeti ograniče na nedavne tržišne cijene.

(9)

Mjera „zelene berbe” iz članka 47. Uredbe (EU) br. 1308/2013 upotrebljava se kao mjera za upravljanje tržištem ako se očekuje prekomjerna proizvodnja grožđa. Kako bi se subjektima pomoglo da se prilagode trenutačnim tržišnim okolnostima i smanjio rizik da se ovakva situacija ponovi u sljedećoj tržišnoj godini, primjereno je dopustiti određenu fleksibilnost u provedbi ove mjere tijekom financijske godine 2023. Konkretno, kao iznimna mjera, moraju se predvidjeti odstupanja od članka 47. stavaka 1. i 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013 kako bi se omogućilo potpuno uništavanje ili uklanjanje nezrelog grožđa na dijelu gospodarstva, pod uvjetom da se to provodi na cijelim parcelama, te utvrditi privremeno povećanje maksimalnog doprinosa Unije toj mjeri.

(10)

Dodavanje „krizne destilacije” prihvatljivim mjerama kao i fleksibilnost uvedena za „zelenu berbu” predstavljaju oblik financijske potpore, koji, međutim, ne zahtijeva dodatno financiranje Unije budući da se proračunska ograničenja za nacionalne programe potpore u sektoru vina za financijsku godinu 2023. utvrđena u Prilogu VII. Uredbi (EU) 2021/2115 Europskog parlamenta i Vijeća (2) i dalje primjenjuju. Dakle, države članice mogu odlučiti dodijeliti veće iznose za predmetne mjere samo u granicama godišnjeg proračuna utvrđenog u tom prilogu. Financijska potpora dvjema gore navedenim kriznim mjerama ima dakle za cilj pružanje podrške sektoru u danoj nestabilnoj tržišnoj situaciji bez potrebe za mobiliziranjem dodatnih sredstava.

(11)

Kako bi se povećala učinkovitost financijskih sredstava Unije koja se mogu dodijeliti u okviru tih kriznih mjera, državama članicama trebalo bi dopustiti da financijsku pomoć Unije dopune nacionalnim plaćanjima koja pokrivaju do 50 % potpore odobrene za dvije krizne mjere predviđene ovom Uredbom.

(12)

Negativan razvoj tržišta, povećanje troškova i posljedični problemi s likvidnošću gospodarskih subjekata u sektoru vina otežavaju provedbu mjera nacionalnih programa potpore za sektor vina u vrijeme kada je poboljšanje tržišne usmjerenosti sektora najpotrebnije. Kako bi se osigurala učinkovitost provedbe programâ u prevladavajućem tržišnom i gospodarskom kontekstu sektora vina, primjereno je privremeno povećati najveći mogući doprinos Unije mjerama za „promidžbu”, „restrukturiranje i konverziju vinograda”, „zelenu berbu” i „ulaganja”.

(13)

Osim toga, važno je dopustiti korisnicima odgovarajuću fleksibilnost u provedbi njihovih operacija u okviru nacionalnih programa potpore kako bi mogli reagirati na aktualne neizvjesnosti na tržištu i prilagoditi operacije kad god je to potrebno. Takva fleksibilnost predstavlja dodatnu mjeru tržišne potpore kako bi se spriječilo da se aktualni gospodarski poremećaji pretvore u ozbiljniji ili dugotrajniji poremećaj na tržištu vina Unije; ta fleksibilnost osim toga osigurava da se druge izvanredne mjere utvrđene u ovoj Uredbi, nakon što o njima odluči država članica, mogu učinkovito provesti i na razini korisnika. Stoga je, kao daljnje iznimna mjera, potrebno odstupiti od Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/1149 (3) i dopustiti državama članicama da korisnicima omoguće određene fleksibilnosti kako bi planirane operacije prilagodili po pojednostavnjenom postupku te da im dopuste djelomičnu provedbu tih operacija u propisno opravdanim slučajevima.

(14)

Budući da su razlozi za primjenu povećanih stopa financijske pomoći Unije za određene mjere i dopuštanje određenih fleksibilnosti u upravljanju programima povezani s aktualnom gospodarskom situacijom u sektoru vina i s obzirom na to da su mjere privremene, primjereno je ograničiti njihovo područje primjene na operacije koje su se počele provoditi tijekom financijske godine 2023. S druge strane, te se mjere ne bi trebale primjenjivati, primjerice, na operacije provedene u prethodnim financijskim godinama koje su samo plaćene u financijskoj godini 2023.

(15)

Zbog imperativnih razloga hitnosti, uzimajući u obzir aktualne poremećaje na tržištu i kratko vrijeme koje je na raspolaganju državama članicama za provedbu mjera iz ove Uredbe u tekućoj financijskoj godini te kako bi se spriječilo daljnje pogoršanje stanja na tržištu, potrebno je poduzeti hitne mjere. S jedne strane, u najpogođenijim regijama prekomjerna ponuda mora se ukloniti s tržišta što je prije moguće, a u svakom slučaju prije početka nove berbe, do kraja kolovoza ili početka rujna 2023., jer bi se u suprotnom situacija na tržištu dodatno pogoršala, a trenutačna neravnoteža prenijela bi se u novu tržišnu godinu što bi moglo uzrokovati dugotrajniju krizu na cijelom tržištu vina u Uniji. S druge strane, sve mjere uključene u ovu Uredbu moraju se provesti prije završetka postojećih nacionalnih programa potpore za sektor vina, koji se primjenjuju samo do 15. listopada 2023. kako je predviđeno u članku 5. stavku 7. Uredbe (EU) 2021/2117 Europskog parlamenta i Vijeća (4). U skladu s tom odredbom članci od 39. do 54. Uredbe (EU) br. 1308/2013 nastavljaju se primjenjivati nakon 31. prosinca 2022. na nastale rashode i izvršena plaćanja za operacije provedene prije 16. listopada 2023. Stoga bi odgađanje mjera moglo otežati ili čak onemogućiti pogođenim državama članicama njihovu provedbu u financijskoj godini 2023., koja je posljednja godina provedbe postojećih nacionalnih programa potpore u sektoru vina.

(16)

S obzirom na prethodno navedene imperativne razloge hitnosti, ovu bi Uredbu trebalo donijeti po hitnom postupku sukladno članku 228. Uredbe (EU) br. 1308/2013.

(17)

S obzirom na neophodnost poduzimanja hitnih mjera, ova bi Uredba trebala stupiti na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Privremena odstupanja od članka 43. i članka 44. stavka 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013

1.   Odstupajući od članka 43. Uredbe (EU) br. 1308/2013, mjera utvrđena u članku 2. ove Uredbe može se financirati u okviru programâ potpore u sektoru vina.

2.   Odstupajući od članka 44. stavka 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013, države članice mogu nacionalnim plaćanjima financirati do 50 % potpore dodijeljene na temelju članka 2. ove Uredbe i članka 47. Uredbe (EU) br. 1308/2013.

Članak 2.

Privremena krizna destilacija vina

1.   Potpora se može dodijeliti za destilaciju vina u skladu s uvjetima iz ovog članka. Takva potpora mora biti razmjerna, propisno obrazložena od strane države članice i usmjerena na vina i proizvodne regije koji su najviše pogođeni, u skladu s drugim podstavkom. Može se dodijeliti na nacionalnoj ili regionalnoj razini za crna ili ružičasta vina, zasebno ili za obje boje zajedno; to mogu biti vina sa zaštićenom oznakom izvornosti ili zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla ili vina bez zaštićene oznake izvornosti ili zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla.

Države članice koje odluče provesti ovu mjeru dokazuju za svaku vrstu i boju prihvatljivog vina, bilo na regionalnoj ili nacionalnoj razini, ovisno o slučaju, postojanje jedne ili više sljedećih tržišnih okolnosti:

(a)

znatno povećanje najnovijih raspoloživih zaliha vina na razini proizvodnje u usporedbi s prosječnom količinom zaliha u istom trenutku u prethodnih pet tržišnih godina ili u usporedbi s prosječnom količinom zaliha u istom trenutku u prethodnih pet tržišnih godina isključujući najvišu i najnižu vrijednost;

(b)

znatno smanjenje prosječne tržišne cijene na razini proizvodnje za tekuću tržišnu godinu u usporedbi s prosječnom cijenom za tri prethodne tržišne godine ili u usporedbi s prosječnom cijenom za pet prethodnih tržišnih godina isključujući najvišu i najnižu prosječnu godišnju cijenu;

(c)

znatno smanjenje ukupne prodaje na tržištu na razini proizvodnje za tekuću tržišnu godinu u usporedbi s prosjekom prethodne tri tržišne godine za isto razdoblje ili u usporedbi s prosjekom prethodnih pet tržišnih godina, isključujući najviše i najniže vrijednosti ukupne prodaje za isto razdoblje, i pod uvjetom da takvo smanjenje nije posljedica smanjenja proizvodnje.

2.   Alkohol dobiven destilacijom za koju je dodijeljena potpora iz stavka 1. upotrebljava se isključivo u industrijske svrhe, uključujući dezinfekciju i farmaceutske proizvode, ili energetske svrhe, kako bi se izbjeglo narušavanje tržišnog natjecanja.

3.   Korisnici potpore iz stavka 1. jesu poduzeća u sektoru vina koja se bave proizvodnjom ili stavljanjem na tržište proizvoda iz dijela II. Priloga VII. Uredbi (EU) br. 1308/2013, organizacije proizvođača vina, udruženja dvaju ili više proizvođača, sektorske organizacije ili destilerije proizvoda od vinove loze.

4.   Za potporu su prihvatljivi samo troškovi dostave vina do destilerija i destilacije tog vina. Vino koje se destilira u okviru ove mjere mora biti podrijetlom iz Unije i u skladu sa zahtjevima za stavljanje na tržište unutar Unije i relevantnim specifikacijama proizvoda za vina sa zaštićenom oznakom izvornosti ili zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla.

5.   Države članice mogu u svojim nacionalnim programima potpore utvrditi kriterije za određivanje prioriteta za odabir korisnika. Ti se kriteriji za određivanje prioriteta temelje na posebnoj strategiji i ciljevima utvrđenima u programu potpore, objektivni su i nediskriminirajući.

6.   Države članice utvrđuju pravila o postupku prijave za potporu iz stavka 1. koja uključuju pravila:

(a)

o fizičkim ili pravnim osobama koje mogu podnijeti zahtjeve;

(b)

o podnošenju i odabiru zahtjeva, koja uključuju barem rokove za podnošenje zahtjeva, za provjeru prikladnosti svake predložene aktivnosti i za obavješćivanje subjekata o rezultatima postupka odabira;

(c)

o provjeri usklađenosti s odredbama o prihvatljivim aktivnostima i troškovima iz stavka 4. i o kriterijima za određivanje prioriteta, ako se primjenjuju;

(d)

o odabiru zahtjeva, koja uključuju barem težinu dodijeljenu svakom kriteriju za određivanje prioriteta, ako se kriteriji za određivanje prioriteta primjenjuju;

(e)

o uvjetima za isplatu predujmova i pružanje sredstava osiguranja.

7.   Države članice utvrđuju iznos potpore korisnicima na temelju objektivnih i nediskriminirajućih kriterija. Iznos potpore utvrđuje se na regionalnoj ili nacionalnoj razini, prema potrebi, za svaku vrstu i boju prihvatljivog vina iz stavka 1. Iznos potpore ne smije premašiti 80 % najniže mjesečne prosječne cijene zabilježene na razini proizvodnje u tržišnoj godini 2022./2023. za svaku vrstu i boju prihvatljivog vina na koje se mjera primjenjuje, u dotičnoj regiji ili na području dotične države članice. Ako zabilježene tržišne cijene nisu dostupne, nadležno tijelo dotične države članice može ih procijeniti na temelju najboljih dostupnih podataka.

8.   Članci 1. i 2., članak 43., članci od 48. do 54. i članak 56. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2016/1149 (5) te članci 1., 2. i 3., članci od 19. do 23., članci od 25. do 31., članak 32. stavak 1. drugi podstavak i članci od 33. do 40. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/1150 (6) primjenjuju se mutatis mutandis na potporu za kriznu destilaciju vina.

9.   Najkasnije do 31. kolovoza 2023. država članica Komisiji priopćuje vrste i boje prihvatljivog vina i regije u kojima se mjera treba primjenjivati, obrazloženje mjere u skladu sa stavkom 1., iznose naknade koji se će se primjenjivati u skladu sa stavkom 7. te obrazloženja naknada i količine za koje se očekuje da će se destilirati.

Članak 3.

Privremeno odstupanje od članka 47. stavka 1. Uredbe (EU) br. 1308/2013 o zelenoj berbi

Odstupajući od članka 47. stavka 1. Uredbe (EU) br. 1308/2013, tijekom financijske godine 2023. „zelena berba” znači potpuno uništenje ili uklanjanje grozdova dok još nisu sazreli, i to na cijelom gospodarstvu ili na dijelu gospodarstva, uz uvjet da se zelena berba provodi na cijelim parcelama.

Članak 4.

Privremena odstupanja od članka 45. stavka 3., članka 46. stavka 6., članka 47. stavka 3. i članka 50. stavka 4. Uredbe (EU) br. 1308/2013 o stopama financijske pomoći

1.   Odstupajući od članka 45. stavka 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013, tijekom financijske godine 2023. doprinos Unije za mjere informiranja ili promidžbe ne premašuje 60 % prihvatljivih rashoda.

2.   Odstupajući od članka 46. stavka 6. Uredbe (EU) br. 1308/2013, tijekom financijske godine 2023. doprinos Unije za stvarne troškove restrukturiranja i konverzije vinograda ne premašuje 60 %. U slabije razvijenim regijama doprinos Unije za troškove restrukturiranja i konverzije ne premašuje 80 %.

3.   Odstupajući od članka 47. stavka 3. druge rečenice Uredbe (EU) br. 1308/2013, tijekom financijske godine 2023. potpora dodijeljena za zelenu berbu ne premašuje 60 % zbroja izravnih troškova uništavanja ili uklanjanja grozdova i gubitka prihoda povezanog s tim uništavanjem ili uklanjanjem.

4.   Odstupajući od članka 50. stavka 4. Uredbe (EU) br. 1308/2013, tijekom financijske godine 2023. na doprinos Unije primjenjuju se sljedeće najveće stope potpore koje se odnose na prihvatljive troškove ulaganja:

(a)

60 % u slabije razvijenim regijama;

(b)

50 % u regijama koje nisu slabije razvijene;

(c)

80 % u najudaljenijim regijama iz članka 349. Ugovora;

(d)

75 % na manjim egejskim otocima, kako je definirano u članku 1. stavku 2. Uredbe (EU) br. 229/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (7).

Članak 5.

Privremena odstupanja od Delegirane uredbe (EU) 2016/1149

1.   Odstupajući od članka 22. Delegirane uredbe (EU) 2016/1149, tijekom financijske godine 2023. zelena berba može se provoditi na istoj parceli tijekom dvije ili više uzastopnih godina.

2.   Odstupajući od članka 53. stavka 1. Delegirane uredbe (EU) 2016/1149, tijekom financijske godine 2023.:

(a)

države članice mogu dopustiti da korisnici najkasnije do 15. listopada 2023. podnesu izmjene prvotno odobrene operacije bez prethodnog odobrenja nadležnih tijela, pod uvjetom da te izmjene ne utječu na prihvatljivost nekog dijela operacije i njezinih općih ciljeva te pod uvjetom da ne premašuju ukupni iznos odobrene potpore za operaciju. Korisnici su o tim izmjenama dužni obavijestiti nadležno tijelo u rokovima koje odrede države članice;

(b)

države članice mogu, u propisno obrazloženim slučajevima, dopustiti korisnicima da najkasnije do 15. listopada 2023. podnesu izmjene kojima se mijenja cilj cjelokupne operacije koja je već odobrena u okviru mjera iz članaka 45., 46., 50. i 51. Uredbe (EU) br. 1308/2013, pod uvjetom da se dovrše sve tekuće pojedinačne aktivnosti koje su dio cjelokupne operacije. Korisnici su o tim izmjenama dužni obavijestiti nadležno tijelo u roku koji odrede države članice i za njih je potrebno prethodno odobrenje nadležnog tijela.

3.   Odstupajući od članka 54. stavka 1. Delegirane uredbe (EU) 2016/1149, ako je izmjena već odobrene operacije podnesena nadležnom tijelu i ono ju je odobrilo, u skladu sa stavkom 2. točkom (b) ove Uredbe, potpora se isplaćuje za pojedinačne aktivnosti koje su već provedene u okviru te operacije ako su te aktivnosti provedene u potpunosti i ako su bile podvrgnute administrativnim provjerama i, ako je primjenjivo, provjerama na terenu u skladu s poglavljem IV. odjeljkom 1. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/1150 (8).

4.   Odstupajući od članka 54. stavka 4. trećeg, četvrtog, petog i šestog podstavka Delegirane uredbe (EU) 2016/1149, tijekom financijske godine 2023., kada je riječ o zahtjevima za isplatu podnesenima najkasnije 15. listopada 2023., ako operacije kojima se pruža potpora na temelju članka 46. Uredbe (EU) br. 1308/2013 nisu provedene na cjelokupnoj površini za koju je potpora zatražena, države članice izračunavaju iznos potpore koji treba isplatiti na temelju površine utvrđene provjerama na terenu nakon provedbe.

Članak 6.

Primjena privremenih izvanrednih tržišnih mjera

Članci 1., 2. i 3. primjenjuju se na operacije koje su nadležna tijela država članica odabrala od datuma stupanja na snagu ove Uredbe i koje se provedu najkasnije do 15. listopada 2023.

Članci 4. i 5. primjenjuju se na operacije koje su se počele provoditi u financijskoj godini 2023.

Članak 7.

Stupanje na snagu

Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 22. lipnja 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.

(2)  Uredba (EU) 2021/2115 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. prosinca 2021. o utvrđivanju pravila o potpori za strateške planove koje izrađuju države članice u okviru zajedničke poljoprivredne politike (strateški planovi u okviru ZPP-a) i koji se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) te o stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 1305/2013 i (EU) br. 1307/2013 (SL L 435, 6.12.2021., str. 1.).

(3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/1149 оd 15. travnja 2016. o dopuni Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu nacionalnih programa potpore u sektoru vina i izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 555/2008 (SL L 190, 15.7.2016., str. 1.).

(4)  Uredba (EU) 2021/2117 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. prosinca 2021. o izmjeni uredaba (EU) br. 1308/2013 o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda, (EU) br. 1151/2012 o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode, (EU) br. 251/2014 o definiciji, opisivanju, prezentiranju, označivanju i zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla aromatiziranih proizvoda od vina i (EU) br. 228/2013 o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u najudaljenijim regijama Unije (SL L 435, 6.12.2021., str. 262.).

(5)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2016/1149 оd 15. travnja 2016. o dopuni Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu nacionalnih programa potpore u sektoru vina i izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 555/2008 (SL L 190, 15.7.2016., str. 1.).

(6)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/1150 od 15. travnja 2016. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu nacionalnih programa potpore u sektoru vina (SL L 190, 15.7.2016., str. 23.).

(7)  Uredba (EU) br. 229/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. ožujka 2013. o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u korist manjih egejskih otoka i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1405/2006 (SL L 78, 20.3.2013., str. 41.).

(8)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2016/1150 od 15. travnja 2016. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu nacionalnih programa potpore u sektoru vina (SL L 190, 15.7.2016., str. 23.).


Top