EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0739

Provedbena uredba Komisije (EU) 2023/739 оd 4. travnja 2023. o utvrđivanju hitne mjere potpore za sektore žitarica i uljarica u Bugarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj

C/2023/2431

SL L 96, 5.4.2023, p. 80–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/739/oj

5.4.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 96/80


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/739

оd 4. travnja 2023.

o utvrđivanju hitne mjere potpore za sektore žitarica i uljarica u Bugarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (1), a posebno njezin članak 221. stavak 1.,

budući da:

(1)

Ruska invazija na Ukrajinu od 24. veljače 2022. utječe na brodski promet u ukrajinskim crnomorskim lukama preko kojih je prolazilo oko 90 % izvoza ukrajinskih žitarica i uljarica. Kako se ne bi ugrozila globalna sigurnost opskrbe hranom i kako bi se pomoglo ukrajinskim poljoprivrednicima, trebalo je hitno uspostaviti alternativne logističke rute te je Unija poduzela konkretne mjere za olakšavanje izvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, kako je navedeno u Komunikaciji Komisije „Akcijski plan za trake solidarnosti između EU-a i Ukrajine za olakšavanje izvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda i bilateralne trgovine s EU-om” („trake solidarnosti između EU-a i Ukrajine”) (2).

(2)

Zbog promjene logističkih ruta poskupio je prijevoz ukrajinskih žitarica i uljarica do njihovih tradicionalnih tržišta. Stoga je izvoz preusmjeren na tržište Unije.

(3)

Povećani uvoz žitarica i uljarica iz Ukrajine u države članice Unije u blizini Ukrajine, u kojima su razvijene glavne trake solidarnosti između EU-a i Ukrajine, utječe na lokalne poljoprivrednike. U nekim regijama Unije dodatni uvoz doveo je prekomjerne opskrbe, pada lokalnih cijena ili zasićenja logističkih lanaca.

(4)

S obzirom na stanje domaće opskrbe i logističke izazove u državama članicama koje se nalaze blizu ukrajinske granice, smatra se da su najsnažnije pogođeni poljoprivrednici u Bugarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj, posebno oni najbliži graničnom ili tranzitnom čvorištu. Pad lokalnih cijena žitarica i uljarica utječe na ekonomsku održivost tih poljoprivrednika i može utjecati na njihove odluke o sjetvi. To bi moglo dovesti do naglog pogoršanja stanja proizvodnje na predmetnim područjima i do poteškoća u provedbi „traka solidarnosti između EU-a i Ukrajine”. To čini poseban problem u smislu članka 221. Uredbe (EU) br. 1308/2013. Taj posebni problem u ograničenom broju regija nekih država članica Unije ne može se riješiti mjerama koje se poduzimaju na temelju članka 219. ili 220. te uredbe jer nije izravno povezan s postojećim tržišnim poremećajem ili opasnošću od takvog poremećaja niti je povezan s mjerama za suzbijanje širenja bolesti životinja ili gubitkom povjerenja potrošača zbog opasnosti za zdravlje ljudi, životinja ili bilja. Nadalje, kako bi se izbjeglo naglo pogoršanje stanja proizvodnje žitarica i uljarica, situacija zahtijeva hitnu intervenciju, kao što je donošenje hitnih mjera predviđenih člankom 221. te uredbe.

(5)

Stoga je primjereno Bugarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj dodijeliti bespovratna financijska sredstva za potporu poljoprivrednicima pogođenima povećanim uvozom žitarica i uljarica iz Ukrajine, isključivo tijekom razdoblja u kojem je to neophodno. Trebalo bi utvrditi iznos dostupan svakoj od tih država članica, uzimajući u obzir mogući gubitak vrijednosti proizvodnje za odabrane usjeve i poljoprivrednike u pogođenim regijama.

(6)

Bugarska, Poljska i Rumunjska trebale bi raspodijeliti potporu putem najučinkovitijih kanala na temelju objektivnih i nediskriminirajućih kriterija kojima se uzimaju u obzir razmjeri poteškoća s kojima se suočavaju poljoprivrednici koji uzgajaju žitarice i uljarice na pogođenim područjima te se pobrinuti da ti poljoprivrednici budu krajnji korisnici potpore i da se izbjegne narušavanje tržišta i tržišnog natjecanja.

(7)

Budući da bi se iznosom dodijeljenim Bugarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj nadoknadio samo dio stvarnog gubitka koje su pretrpjeli poljoprivrednici u pogođenim regijama, državama članicama trebalo bi omogućiti da tim proizvođačima dodijele dodatnu nacionalnu potporu prema uvjetima i u roku utvrđenima ovom Uredbom.

(8)

Kako bi se Bugarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj omogućila fleksibilnost da potporu raspodijele onako kako je to potrebno da se ublaže poteškoće s kojima se suočavaju poljoprivrednici, trebalo bi im omogućiti da je kumuliraju s drugom potporom financiranom iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.

(9)

Budući da se potpora Unije utvrđuje u eurima, radi osiguravanja ujednačene i istodobne primjene potrebno je odrediti datum za konverziju iznosa dodijeljenog državama članicama koje nisu uvele euro, kao što su to Bugarska, Poljska i Rumunjska, u njihovu nacionalnu valutu. Budući da u ovoj Uredbi nije utvrđen rok za podnošenje zahtjeva za potporu, operativnim događajem za devizni tečaj za iznose utvrđene u ovoj Uredbi za potrebe članka 30. stavka 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/127 (3) primjereno je smatrati datum stupanja na snagu ove Uredbe.

(10)

Iz proračunskih razloga Unija bi trebala financirati rashode Bugarske, Poljske i Rumunjske samo ako su nastali do određenog datuma za prihvatljivost rashoda.

(11)

Potpora za tu hitnu mjeru trebala bi se isplatiti do 30. rujna 2023. Budući da se plaćanja ne smiju izvršiti nakon 30. rujna 2023., članak 5. stavak 2. Delegirane uredbe (EU) 2022/127 ne bi se trebao primjenjivati.

(12)

Kako bi Unija mogla pratiti učinkovitost ove hitne mjere, Bugarska, Poljska i Rumunjska trebale bi Komisiji dostaviti detaljne informacije o njezinoj provedbi.

(13)

Kako bi se osiguralo da proizvođači prime potporu što prije, Bugarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj trebalo bi omogućiti da s primjenom ove Uredbe započnu bez odgode. Stoga bi ova Uredba trebala stupiti na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

(14)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora za zajedničku organizaciju tržišta poljoprivrednih proizvoda,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

1.   Bugarskoj, Poljskoj i Rumunjskoj na raspolaganju je potpora Unije u ukupnom iznosu od 56 300 000 EUR za pružanje izvanredne potpore poljoprivrednicima koji proizvode žitarice i uljarice iz Priloga, podložno uvjetima utvrđenima u ovoj Uredbi.

2.   Bugarska, Poljska i Rumunjska upotrebljavaju iznose iz članka 2. za mjere kojima je cilj poljoprivrednicima nadoknaditi ekonomski gubitak zbog povećanog uvoza žitarica i uljarica iz Ukrajine u pogođene regije.

3.   Mjere se poduzimaju na temelju objektivnih i nediskriminirajućih kriterija kojima se u obzir uzimaju ekonomski gubici pogođenih poljoprivrednika i osigurava da odgovarajuća plaćanja ne uzrokuju narušavanje tržišta i tržišnog natjecanja.

4.   Rashodi Bugarske, Poljske i Rumunjske povezani s plaćanjima za mjere iz stavka 2. prihvatljivi su za potporu Unije samo ako se ta plaćanja izvrše do 30. rujna 2023.

5.   Za potrebe članka 30. stavka 3. Delegirane uredbe (EU) 2022/127, operativnim događajem za devizni tečaj za iznose koji su utvrđeni u članku 2. stavku 1. smatra se datum stupanja na snagu ove Uredbe.

6.   Mjere predviđene ovom Uredbom mogu se kumulirati s potporom financiranom iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.

Članak 2.

1.   Rashodi Unije nastali u skladu s člankom 1. ne smiju premašiti ukupni iznos od:

(a)

16 750 000 EUR za Bugarsku;

(b)

29 500 000 EUR za Poljsku;

(c)

10 050 000 EUR za Rumunjsku.

2.   Bugarska, Poljska i Rumunjska mogu dodijeliti dodatnu nacionalnu potporu za mjere poduzete na temelju članka 1. do najviše 100 % odgovarajućeg iznosa utvrđenog u stavku 1. ovog članka, na temelju objektivnih i nediskriminirajućih kriterija i pod uvjetom da odgovarajuća plaćanja ne uzrokuju narušavanje tržišta i tržišnog natjecanja.

3.   Bugarska, Poljska i Rumunjska dodatnu potporu iz stavka 2. isplaćuju do 30. rujna 2023.

Članak 3.

1.   Bugarska, Poljska i Rumunjska dostavljaju Komisiji bez odgode, a najkasnije do 30. lipnja 2023., sljedeće:

(a)

opis mjera koje će poduzeti;

(b)

kriterije na temelju kojih su utvrđene metode za dodjelu potpore i obrazloženje načina raspodjele potpore među poljoprivrednicima;

(c)

željeni učinak mjera u smislu nadoknade ekonomskog gubitka poljoprivrednika uzrokovanog uvozom žitarica i uljarica iz Ukrajine;

(d)

mjere poduzete kako bi se provjerilo je li postignut željeni učinak mjera;

(e)

mjere poduzete kako bi se izbjeglo narušavanje tržišnog natjecanja;

(f)

predviđena plaćanja rashoda Unije po mjesecima do 30. rujna 2023.;

(g)

razinu dodatne potpore dodijeljene u skladu s člankom 2. stavkom 2.

2.   Najkasnije do 15. svibnja 2024., Bugarska, Poljska i Rumunjska Komisiju obavješćuju o ukupnim plaćenim iznosima po mjeri, prema potrebi raščlanjeno na potporu Unije i dodatnu nacionalnu potporu, o broju i vrsti korisnika te procijenjenoj učinkovitosti mjere.

Članak 4.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 4. travnja 2023.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.

(2)  COM/2022/217 final. Komunikacija Komisije Europskom Parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija „Akcijski plan za trake solidarnosti između EU-a i Ukrajine za olakšavanje izvoza ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda i bilateralne trgovine s EU-om”.

(3)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/127 оd 7. prosinca 2021. o dopuni Uredbe (EU) 2021/2116 Europskog parlamenta i Vijeća pravilima o agencijama za plaćanja i drugim tijelima, financijskom upravljanju, poravnanju računa, sredstvima osiguranja i upotrebi eura (SL L 20, 31.1.2022., str. 95.).


PRILOG

Popis proizvoda iz članka 1. stavka 1.

Oznaka KN

Opis

1001

Pšenica i suražica

1002

Raž

1003

Ječam

1004

Zob

1005

Kukuruz

1008 60

Tritikale

Mješavine proizvoda s oznakama KN 1001 , 1002 , 1003 , 1004 , 1005 i 1008 60

1205

Sjeme uljane repice, neovisno je li lomljeno ili ne

1206

Suncokretovo sjeme, neovisno je li lomljeno ili ne


Top