Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0399

    Pravila o prelasku granica EU-a

    Pravila o prelasku granica EU-a

     

    SAŽETAK DOKUMENTA:

    Uredba (EU) 2016/399 o utvrđivanju Zakonika o schengenskim granicama

    ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

    Uredbom, koja je poznata i pod nazivom „Zakonik o schengenskim granicama”, određuju se, među ostalim, pravila o:

    • prelasku vanjskih granica EU-a; i
    • nepostojanju nadzora unutarnjih granica.

    KLJUČNE TOČKE

    Zakonikom se uspostavljaju pravila o:

    • kontrolama osoba na vanjskim granicama;
    • uvjetima za ulazak;
    • uvjetima privremenog ponovnog uvođenja nadzora državne granice na unutarnjim granicama na schengenskom prostoru (područje bez granica koje obuhvaća 22 zemlje EU-a i Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švicarsku) u slučaju ozbiljne prijetnje javnom poretku ili unutarnjoj sigurnosti.

    Na koga se primjenjuje?

    „Zakonikom o schengenskim granicama” propisuju se pravila koja se primjenjuju na svaku osobu koja prelazi vanjske granice schengenskog prostora. Bugarska, Cipar, Hrvatska i Rumunjska još nisu pune članice schengenskog prostora, ali moraju se pridržavati pravila o nadzoru na vanjskim granicama.

    Vanjske granice

    Pri prelasku vanjskih granica državljani zemalja izvan EU-a, koji nemaju koristi od slobode kretanja prema pravu EU-a, podliježu temeljitim kontrolama u skladu s uvjetima za ulazak u zemlju, uključujući sustavnu provjeru relevantnih baza podataka kao što su Schengenski informacijski sustav (SIS) kao i provjeru Viznog informacijskog sustava (VIS) ako osoba podliježe obvezi posjedovanja vize.

    U slučaju planiranog boravka na državnom području zemlje Schengena u trajanju od ne više od 90 dana u bilo kojem razdoblju od 180 dana državljani zemalja izvan EU-a:

    • moraju imati valjanu putnu ispravu ili vizu, ako je ona potrebna;
    • moraju opravdati svrhu i uvjete planiranog boravka i dokazati da imaju dovoljno sredstava za uzdržavanje;
    • ne smiju biti predmetom upozorenja u schengenskom SIS-u svrhu zabrane ulaska; i
    • ne smiju biti doživljeni kao prijetnja za javni poredak, unutarnju sigurnost, javno zdravlje ili međunarodne odnose bilo koje od zemalja EU-a.

    Državljaninu treće zemlje (zemlje izvan schengenskog prostora ili zemlje izvan EU-a), koji nema koristi od slobode kretanja prema pravu EU-a, ulazak se može zabraniti samo odlukom relevantnog nacionalnog tijela u kojoj se precizno navode razlozi zabrane te na koju se može uložiti žalba.

    Unutarnje granice

    Na prostoru bez nadzora unutarnjih granica (odnosno na schengenskom prostoru, uz iznimku Bugarske, Hrvatske, Cipra i Rumunjske) bilo koja osoba može prelaziti bilo koju unutarnju granicu bez provođenja graničnih kontrola. Neovisno o tome nacionalna policijska tijela imaju pravo provoditi policijske kontrole, uključujući na graničnom području, koje podliježu posebnim pravilima i ograničenjima.

    Zemlje koje su dijelom prostora bez nadzora unutarnjih granica moraju ukloniti sve prepreke koje bi mogle priječiti nesmetan tok prometa na cestovnim graničnim prijelazima na unutarnjim granicama, a posebno ograničenja brzine koja nisu vezana za cestovnu sigurnost.

    Privremeno ponovno uvođenje nadzora unutarnjih granica

    Nadzori unutarnjih granica iznimno se mogu ponovno uvesti u ograničenom trajanju unutar schengenskog prostora ako:

    • postoji ozbiljna prijetnja javnom poretku ili unutarnjoj sigurnosti: zahvaćene zemlje Schengena mogu ponovno uvesti nadzor granice u trajanju ne dužem od šest mjeseci u slučaju predvidljivih događaja (npr. važni sportski događaji, konferencije itd.) i u trajanju ne dužem od dva mjeseca u slučaju događaja koji zahtijevaju hitne mjere;
    • se schengenskim mehanizmom evaluacije* otkrije da postoje ozbiljni i trajni nedostatci u nadzoru vanjskih granica koji ugrožavaju sveukupno funkcioniranje schengenskog prostora. U takvim slučajevima Vijeće može predložiti da jedna ili više zemalja EU-a ponovo uvede nadzor državne granice na svim unutarnjim granicama ili nekim njihovim određenim dijelovima na razdoblje od najviše dvije godine.

    Nedavne izmjene Zakonika o schengenskim granicama

    Sustavne provjere u relevantnim bazama podataka na vanjskim granicama

    Od travnja 2017., Uredbom (EU) 2017/458 zahtijeva se da se na vanjskim granicama schengenskog prostora za državljane EU-a / EGP-a (Europske unije / Europskoga gospodarskog područja) / Švicarske, uz postojeće provjere koje se već provode na državljanima zemalja izvan EU-a, provode sustavne provjere u relevantnim bazama podatka. Nova pravila uvedena su kao odgovor na terorističke napade koji su se zadnjih godina dogodili u raznim zemljama EU-a te bi posebice trebala pomoći u rješavanju prijetnji koje predstavljaju teroristički borci rođeni u EU-u koji odlaze u inozemstvo ili se vraćaju iz inozemstva. Provjere se provode na vanjskim granicama, i na ulasku i na izlasku. Provjere se provode u bazama podataka kao što su SIS i Interpolova baza podataka o izgubljenih i ukradenim putnim ispravama.

    Sustav ulaska/izlaska

    Uredbom (EU) 2017/2225 izmjenjuje se i dopunjuje Uredba (EU) 2016/399 kako bi se u obzir uzelo donošenje Uredbe (EU) 2017/2226 kojom se stvara centralizirani sustav za registraciju podataka o ulasku i izlasku (Sustav ulaska/izlaska – EES) u pogledu državljana zemalja izvan EU-a koji dolaze radi kratkotrajnog boravka, nakon što potonji stupi na snagu. Glavni cilj Uredbe (EU) 2017/2225 jest zamijeniti otiskivanje pečata pri ulasku i izlasku u putne isprave elektroničkim bilježenjem ulaska i izlaska izravno u EES. Integrirana je upotreba sustava automatizirane granične kontrole za osobe koje podliježu registraciji u EES-u. Zemlje Schengena također mogu uspostaviti nacionalne programe olakšica kako bi državljanima zemlje izvan EU-a koji su prošli prethodnu provjeru omogućile da se pri ulasku koriste iznimkama od određenih aspekata graničnih kontrola. Uredba (EU) 2017/2225 počet će se primjenjivati tek od datuma kada EES stupi na snagu.

    eu-LISA, agencija odgovorna za upravljanje opsežnim informacijskim sustavima EU-a relevantnima za slobodu, sigurnost i pravdu, već je odgovorna za rad triju informacijskih sustava EU-a ključnih za zaštitu schengenskog prostora i upravljanje granicama. To su:

    • Eurodac (daktiloskopska baza podataka azila EU-a koja omogućuje usporedbe otisaka prstiju),
    • SIS i
    • VIS.

    Uredbom (EU) 2017/2226 agenciji eu-LISA dana je dodatna zadaća razvoja EES-a i osiguranja da se njime dobro upravlja.

    OD KADA SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

    Primjenjuje se od 12. travnja 2016. Uredbom (EU) 2016/399 kodificira se i zamjenjuje Uredba (EZ) br. 562/2006 (i njezine naknadne izmjene).

    Zakonik o schengenskim granicama, kako je prvi put donesen 15. ožujka 2006. (Uredba (EZ) br. 562/2006), primjenjuje se od 13. listopada 2006.

    POZADINA

    Za više informacija vidjeti:

    KLJUČNI POJMOVI

    Schengenski mehanizam evaluacije: sustav uspostavljen Uredbom (EU) br. 1053/2013 u okviru kojega zemlje EU-a i Komisija moraju zajednički provoditi redovite provjere kako bi procijenile primjenjuje li se pravo EU-a o Schengenu na području upravljanja vanjskim granicama kao i nepostojanje graničnih kontrola na unutrašnjim granicama, uključujući Zakonik schengenskog područja, ispravno. Ako se u provedbi kontrola vanjskih granica uoče ozbiljni nedostatci, Europska komisija može preporučiti da zemlja EU-a poduzme posebne mjere. U slučaju ozbiljnih i ponavljajućih nedostataka kao krajnja mjera mogu se ponovno uvesti kontrole unutarnjih granica.

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba (EU) 2016/399 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o Zakoniku Unije o pravilima kojima se uređuje kretanje osoba preko granica (Zakonik o schengenskim granicama) (kodifikacija) (SL L 77, 23.3.2016., str. 1.–52.)

    Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) br. 2016/399 uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

    VEZANI DOKUMENTI

    Uredba (EU) 2018/1726 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. studenoga 2018. o Agenciji Europske unije za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde (eu-LISA) te izmjeni Uredbe (EZ) br. 1987/2006 i Odluke Vijeća 2007/533/PUP i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1077/2011 (SL L 295, 21.11.2018., str. 99.–137.)

    Uredba (EU) 2017/2225 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. studenoga 2017. o izmjeni Uredbe (EU) 2016/399 u pogledu korištenja sustavom ulaska/izlaska (SL L 327, 9.12.2017., str. 1.–19.)

    Uredba (EU) 2017/2226 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. studenoga 2017. o uspostavi sustava ulaska/izlaska (EES) za registraciju podataka o ulasku i izlasku te podataka o odbijanju ulaska za državljane trećih zemalja koji prelaze vanjske granice država članica i određivanju uvjeta za pristup EES-u za potrebe izvršavanja zakonodavstva te o izmjeni Konvencije o provedbi Schengenskog sporazuma i uredbi (EZ) br. 767/2008 i (EU) br. 1077/2011 (SL L 327, 9.12.2017., str. 20.–82.)

    Pogledajte pročišćeni tekst.

    Uredba (EU) 2016/1624 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. rujna 2016. o europskoj graničnoj i obalnoj straži i o izmjeni Uredbe (EU) 2016/399 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 863/2007 Europskog parlamenta i Vijeća, Uredbe Vijeća (EZ) br. 2007/2004 i Odluke Vijeća 2005/267/EZ (SL L 251, 16.9.2016., str. 1.–76.)

    Uredba Vijeća (EU) br. 1053/2013 od 7. listopada 2013. o uspostavi mehanizma evaluacije i praćenja za provjeru primjene schengenske pravne stečevine i stavljanju izvan snage Odluke Izvršnog odbora od 16. rujna 1998. o uspostavi Stalnog odbora za ocjenu i provedbu Schengena (SL L 295, 6.11.2013., str. 27.–37.)

    Vidjeti pročišćeni tekst.

    Uredba (EZ) br. 562/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. ožujka 2006. o Zakoniku Zajednice o pravilima kojima se uređuje kretanje osoba preko granica (Zakonik o schengenskim granicama) (SL L 105, 13.4.2006., str. 1.–32.)

    Vidjeti pročišćeni tekst.

    Posljednje ažuriranje 04.05.2020

    Vrh