Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bilateralni okvirni sporazumi o suradnji sa zemljama Mercosura

Bilateralni okvirni sporazumi o suradnji sa zemljama Mercosura

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Okvirni sporazum o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Savezne Republike Brazila

Odluka 95/445/EZ – o sklapanju Okvirnog sporazuma za suradnju između Europske ekonomske zajednice i Savezne Republike Brazila

Okvirni sporazum o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Republike Paragvaja

Odluka 92/509/EEZ – o sklapanju Okvirnog sporazuma o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Republike Paragvaja

Okvirni sporazum o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Istočne Republike Urugvaja

Odluka 92/205/EEZ – o sklapanju Okvirnog sporazuma o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Istočne Republike Urugvaja

Okvirni sporazum o trgovinskoj i gospodarskoj suradnji između Europske ekonomske zajednice i Argentinske Republike

Odluka 90/530/EEZ – o sklapanju Okvirnog sporazuma za trgovinsku i gospodarsku suradnju između Europske ekonomske zajednice i Argentinske Republike

ČEMU SLUŽE OVI SPORAZUMI I ODLUKE?

  • Sporazumi osiguravaju temelj za bilateralnu suradnju između Argentine, Brazila, Paragvaja, Urugvaja i EU-a.
  • Odluke odobravaju ove sporazume u ime EU.

KLJUČNE TOČKE

  • Argentina, Brazil, Paragvaj i Urugvaj su četiri su zemlje osnivači Mercosura – Zajedničkog tržišta južnoameričkog juga.
  • Temeljna načela ovih sporazuma su sljedeća:
    • poštovanje demokracije i ljudskih prava; i
    • jačanje regionalne suradnje.
  • U sva 4 sporazuma, stranke jedna drugoj odobravaju tretman najpovlaštenije nacije*.
  • Sporazumi pokrivaju slična područja suradnje, ali su prilagođeni potrebama pojedinačnih zemalja. Područja primjene obuhvaćaju:
    • trgovinu – razvijanje i diversificiranje trgovine i ispitivanje načina za ukidanje prepreka, kao što su carine i porezi te razmjena informacija;
    • gospodarska pitanja – jačanje gospodarskih veza, poticanje trgovine, poboljšanje životnog standarda, poticanje ulaganja, itd.
    • poljoprivredu – uz naglasak na razvoj trgovine i na zdravstvena pitanja;
    • regionalnu integraciju – uključujući suradnju u području okoliša na regionalnoj razini, razvoj trgovine unutar regije, jačanje regionalnih ustanova i podršku razvoju zajedničkih strategija i aktivnosti te regionalnu komunikaciju;
    • okoliš – rješavanja pitanja vezanih za zagađenje vode, tla i zraka, za eroziju, širenje pustinje i krčenje šuma te iskorištavanje prirodnih resursa i zaštitu ekosustava;
    • znanost i tehnologiju;
    • razvoj – posebno društveni i ruralni razvoj.
  • Sporazum s Brazilom utvrđuje najšire područje suradnje, koje se proteže na informacijsku tehnologiju, telekomunikacije i svemirsku tehnologiju, promet, energetiku, rudarstvo, šumarstvo i ruralni sektor, ribarstvo, tehnološki razvoj i intelektualno vlasništvo.
  • Zajednički odbor za suradnju, koji se sastoji od predstavnika obje strane, osigurava pravilno funkcioniranje svakog sporazuma i daje preporuke.
  • Sporazumi su zaključeni u početnom razdoblju od 5 godina i prešutno se obnavljaju nakon toga.
  • Svi sporazumi uključuju klauzulu o budućem razvoju, koja omogućuje strankama proširenje sadržaja sporazuma.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

  • Sporazum s Brazilom stupio je na snagu 1. studenoga 1995. godine.
  • Sporazum s Paragvajem stupio je na snagu 1. studenoga 1992. godine.
  • Sporazum s Urugvajem stupio je na snagu 1. studenoga 1994. godine.
  • Sporazum s Argentinom stupio je na snagu 1. kolovoza 1991. godine.

POZADINA

  • Pored bilateralnih sporazuma, odnosi između Europske unije i zemalja Mercosura ojačani su dodatno i Međuregionalnim okvirnim sporazumom o suradnji (IFCA).
  • Osim stavljanja naglaska na postojeće odnose, sporazum IFCA ima za cilj postaviti temelje međuregionalnom pridruživanju.
  • Politički sporazum za postizanje Sporazuma o pridruživanju između dvije stranke postignut je u lipnju 2019. godine.

Za dodatne informacije pogledajte:

KLJUČNI POJMOVI

Najpovlaštenija nacija (MFN): klauzula o najpovlaštenijoj naciji zahtijeva od zemlje da ustupke, privilegije ili imunitet dodijeljene jednoj zemlji u trgovinskom sporazumu osigura i drugim zemljama u svakom sporazumu koji sadrži ovu klauzulu. Ova se klauzula obično primjenjuje na članove Svjetske trgovinske organizacije koji moraju odobriti bilo kakav preferencijalni tretman svim ostalim zemljama članicama Svjetske trgovinske organizacije u vezi s pitanjima koja su obuhvaćena tim sporazumima.

GLAVNI DOKUMENTI

Okvirni sporazum o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Savezne Republike Brazila (SL L 262, 1.11.1995., str. 54.–65.)

Odluka Vijeća 95/445/EZ od 30. listopada 1995. o sklapanju Okvirnog sporazuma za suradnju između Europske ekonomske zajednice i Savezne Republike Brazila (SL L 262, 1.11.1995., str. 53.)

Okvirni sporazum o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Republike Paragvaja (SL L 313, 30.10.1992., str. 72.–81.)

Odluka Vijeća 92/509/EEZ od 19. listopada 1992. o sklapanju Okvirnog sporazuma o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Republike Paragvaja (SL L 313, 30.10.1992., str. 71.)

Okvirni sporazum o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Istočne Republike Urugvaja (SL L 94, 8.4.1992., str. 2.–12.)

Odluka Vijeća 92/205/EEZ od 16. ožujka 1992. o sklapanju Okvirnog sporazuma o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Istočne Republike Urugvaja (SL L 94, 8.4.1992., str. 1.)

Okvirni sporazum za trgovinsku i gospodarsku suradnju između Europske ekonomske zajednice i Argentinske Republike (SL L 295, 26.10.1990., str. 67.–73.)

Odluka Vijeća 90/530/EEZ od 8. listopada 1990. o sklapanju Okvirnog sporazuma za trgovinsku i gospodarsku suradnju između Europske ekonomske zajednice i Argentinske Republike (SL L 295, 26.10.1990., str. 66.)

VEZANI DOKUMENTI

Informacije u vezi sa stupanjem na snagu Okvirnog sporazuma o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Savezne Republike Brazila (SL L 262, 1.11.1995., str. 66.)

Informacije u vezi s datumom stupanja na snagu Okvirnog sporazuma o suradnji između Republike Paragvaja i Europske ekonomske zajednice, potpisanog u Bruxellesu 3. veljače 1992. (SL L 313, 30.10.1992., str. 82.)

Obavijest u vezi sa stupanjem na snagu Okvirnog sporazuma o suradnji između Europske ekonomske zajednice i Istočne Republike Urugvaja (SL L 286, 5.11.1994., str. 40.)

Informacije u vezi sa stupanjem na snagu Sporazuma o suradnji između Europske gospodarske zajednice, s jedne strane, i Argentinske Republike s druge strane (SL L 208, 30.7.1991., str. 73.)

Posljednje ažuriranje 06.03.2020

Top