EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zajednički sustav oporezivanja koji se primjenjuje na matična društva i društva kćeri iz različitih država članica Europske unije

Zajednički sustav oporezivanja koji se primjenjuje na matična društva i društva kćeri iz različitih država članica Europske unije

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2011/96/EU o oporezivanju koje se primjenjuje na matična društva i društva kćeri iz različitih država članica

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

  • Direktivom, koja se uobičajeno naziva direktivom matičnih i kćerinskih društava, žele se izuzeti dividende i druge raspodjele dobiti koje društva kćeri plaćaju svojim matičnim društvima od poreza po odbitku te ukloniti dvostruko oporezivanje takvog prihoda na razini matičnog društva.
  • Taj zajednički sustav osmišljen je da bi pojednostavnio zajedničko grupiranje društava iz cijele Europske unije (EU), s ciljem da osigura učinkovito funkcioniranje unutarnjeg tržišta.

KLJUČNE TOČKE

Vrste društava na koja se direktiva odnosi

  • Vrste društava na koja se direktiva odnosi javna su društva s ograničenom odgovornošću, privatna društva s ograničenom odgovornošću, pojedine zadruge, uzajamna društva, štedionice, fondovi, europska trgovačka društva i europske zadruge.
  • Ta društva ne smiju imati poreznu rezidentnost izvan EU-a i moraju biti podložna porezu na dobit bez mogućnosti izbora ili izuzeća.
  • Status matičnog društva dodjeljuje se matičnom društvu iz države članice EU-a koje ima najmanje 10 % udjela u kapitalu trgovačkog društva iz druge države članice.

Primanje dobiti

  • Matično društvo ili njegova stalna poslovna jedinica imaju mogućnost primanja dobiti, čak i izvan razdoblja likvidacije. U tom slučaju, država članica matičnog društva ili njegove stalne poslovne jedinice ne smije oporezivati takve dobiti ili mora oporezivati takve dobiti pri čemu ovlašćuje matično društvo i stalnu poslovnu jedinicu da odbiju od iznosa porezne obveze dio poreza na dobit pravnih osoba koji se odnosi na tu dobit i koji je isplatilo društvo kći i njegova društva kćeri nižeg ranga.
  • U nastojanju da se spriječi prekogranična društva da rasporede svoja plaćanja unutar grupe na način da ostvare korist od dvostrukog neoporezivanja, država članica matičnog društva ili njegove stalne poslovne jedinice mora oporezivati dobit koju primaju, u mjeri u kojoj takvu dobit društvo kći može odbiti.
  • Države članice zadržavaju mogućnost donošenja odluke da se troškovi kapitala koji se odnose na udio i gubici kapitala koji proizlaze iz raspodjele dobiti društva kćeri ne odbijaju od oporezive dobiti matičnog društva.
  • Dobit koju društvo kći raspodjeljuje svojem matičnom društvu izuzeta je od plaćanja poreza po odbitku. Slično tome, država članica matičnog društva ne može naplatiti porez po odbitku na dobit koju to trgovačko društvo prima od svojeg društva kćeri. Međutim, ta odredba ne odnosi se na plaćanje unaprijed ili na predujam poreza na dobit državi članici u kojoj se društvo kći nalazi, a koje se provodi u odnosu na raspodjelu dobiti njegovu matičnom društvu.

Pravilo protiv zlouporaba

Direktivom o izmjeni (EU) 2015/121 u Direktivu 2011/96/EU uključuju se pravila protiv zlouporaba da bi se spriječila zlouporaba potonje direktive u pogledu utaje poreza, porezne prijevare ili praksi zlouporabe. Osmišljena su da služe specifičnoj svrsi rješavanja problema aranžmana ili niza aranžmana koji nisu autentični, to jest koji ne odražavaju gospodarsku stvarnost.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

  • Direktiva 2011/96/EZ primjenjuje se od 18. siječnja 2012. i do tog je datuma trebala stupiti na snagu u državama članicama.
  • Direktiva o izmjeni (EU) 2015/121 primjenjuje se od 17. veljače 2015. i trebala je stupiti na snagu u državama članicama do 31. prosinca 2015.

POZADINA

Za više informacije vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2011/96/EU od 30. studenoga 2011. o zajedničkom sustavu oporezivanja koji se primjenjuje na matična društva i društva kćeri iz različitih država članica (preinaka) (SL L 345, 29.12.2011., str. 8.–16.).

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2011/96/EU uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Posljednje ažuriranje 23.02.2022

Top