EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ovlasti Europske središnje banke za izricanje sankcija

Ovlasti Europske središnje banke za izricanje sankcija

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba Vijeća (EZ) br. 2532/98 o ovlastima Europske središnje banke za izricanje sankcija

Uredba Europske središnje banke (EZ) br. 2157/1999 o ovlastima Europske središnje banke za izricanje sankcija (ESB/1999/4)

ČEMU SLUŽE OVE UREDBE?

  • Uredbama (EZ) br. 2532/98 i (EZ) br. 2157/1999 (ECB/1999/4) utvrđuje se okvir na temelju kojega Europska središnja banka (ESB) može izricati sankcije* u obliku novčanih kazni* ili periodičnih penala* svim poduzetnicima* koji ne ispunjavaju obveze koje proizlaze iz pravnih akata ESB-a i Europske unije (EU) u različitim područjima nadležnosti ESB-a.

KLJUČNE TOČKE

Ograničenja za novčane kazne / periodične penale koje ESB može izreći zbog povrede*

  • Gornja granica za novčane kazne za poduzetnike iznosi 500 000 EUR ili, u slučaju sankcija izrečenih u odnosu na nadzorne zadaće ESB-a, dvostruki iznos ostvarene dobiti ili izbjegnutih gubitaka kao rezultat povrede ili 10 % od ukupnog godišnjeg prometa poduzetnika.
  • Gornja granica za periodične penale iznosi 10 000 EUR po danu povrede ili, , u slučaju sankcija koje su izrečene u vezi s nadzornim zadaćama ESB-a, 5 % prosječnog dnevnog prometa po danu povrede. Periodični penali mogu se izreći na najviše šest mjeseci od dana obavijesti o odluci o izricanju takvih penala.

Objava

  • ESB na svojim mrežnim stranicama objavljuje svaku odluku o izricanju sankcija nakon obavijesti. Objava odluke bit će u anonimiziranom obliku ako je vjerojatno da će:
    • ugroziti stabilnost financijskih tržišta ili kaznene istrage u tijeku;
    • uzrokovati nerazmjernu štetu dotičnom poduzetniku;
    • rezultirati objavom povjerljivih informacija koje bi ugrozile legitimne javne interese u području sigurnosti, kao što su sigurnost i zaštita integriteta euronovčanica ili sigurno upravljanje kibernetičkim ili operativno rizicima za sistemski važne platne sustave* (vidjeti sažetak).
  • U slučaju da će prethodno navedene okolnosti vjerojatno nestati u razumnom roku, objava se može odgoditi tijekom tog razdoblja. Međutim, u slučaju objave povjerljivih informacija koje bi ugrozile legitimne javne interese u području sigurnosti, ESB može odlučiti ne objaviti odluku o izricanju sankcije ako smatra da se rizik za legitimne javne interese u području sigurnosti ne može ublažiti objavljivanjem relevantne odluke u anonimiziranom obliku ili odgodom objave.
  • Ako je u tijeku žalba Sudu Europske unije u pogledu odluke o izricanju sankcije, ESB bez nepotrebne odgode objavljuje informacije o statusu i ishodu dotične žalbe na svojoj službenoj internetskoj stranici.
  • Objavljene informacije dostupne su najmanje pet godina.

Kriteriji koji se uzimaju u obzir

Pri razmatranju sankcije ESB se vodi načelom proporcionalnosti i uzima u obzir:

  • dobru vjeru i otvorenost dotičnog poduzetnika te stupanj savjesnosti i suradnje poduzetnika ili, s druge strane, namjernu prijevaru poduzetnika;
  • ozbiljnost posljedica povrede;
  • ponavljanje, učestalost ili trajanje povrede;
  • dobit koju je poduzetnik stekao povredom;
  • gospodarsku snagu poduzetnika;
  • prethodne sankcije koje su protiv istog poduzetnika odredila druga tijela.

Postupak radi utvrđivanja povrede

  • Odluku o pokretanju postupka radi utvrđivanja povrede mora donijeti ESB postupajući na vlastitu inicijativu ili na temelju prijedloga koji mu je uputila nacionalna središnja banka države članice EU-a na čijem je području nadležnosti došlo do navodne povrede.
  • Odluku također može donijeti nacionalna središnja banka države članice na čijem je području nadležnosti došlo do navodne povrede, na vlastitu inicijativu ili na temelju prijedloga koji joj je uputio ESB.
  • Poduzetniku se dodjeljuje rok od najmanje trideset dana za iznošenje obrane.
  • Izvršni odbor donosi obrazloženu odluku o tome hoće li izreći sankcije poduzetniku.
  • U roku od 30 dana od primitka obrazložene odluke, poduzetnik može zatražiti od Upravnog vijeća da preispita odluku. Ako se u roku od dva mjeseca ne donese nikakva odluka, odluka postaje konačna.
  • Upravno vijeće može od dotičnog poduzetnika, Izvršnog odbora ili nadležne nacionalne središnje banke zatražiti dostavu dodatnih informacija kako bi preispitalo odluku Izvršnog odbora. Upravno vijeće može izmijeniti odluku Izvršnog odbora i promijeniti iznos sankcije koja će se izreći, razloge koji dovode do povrede te hoće li se sankcija objaviti te u kojoj mjeri.
  • Dotični poduzetnik obavješćuje se o donošenju i o svojem pravu na sudsko preispitivanje odluke.
  • Postupak radi utvrđivanja povrede mora se pokrenuti u roku od godine dana od kada je za povredu doznao ESB ili nacionalna središnja banka nadležnosti u kojoj je došlo do povrede ili u svakom slučaju u roku od pet godina od te povrede. Nadalje, pravo na donošenje odluke o izricanju sankcije u pogledu povrede istječe godinu dana nakon odluke o pokretanju postupka.
  • Za sankcije koje su izrečene pri izvršavanju nadzornih zadaća ESB-a primjenjuju se posebna pravila. Nakon završetka istrage. ESB obavještava dotičnog poduzetnika, utvrđuje razuman rok za podnošenje i može pozvati poduzetnika na usmeno saslušanje. Nadzorni odbor ESB-a predlaže nacrt odluke Upravnom vijeću. Nakon donošenja, odluku može preispitati Upravni odbor za preispitivanje.
  • Rok za sankcije koje je ESB izrekao u izvršavanju svojih nadzornih zadaća pet je godina. Može se prekinuti i produžiti mjerama koje je poduzeo ESB za potrebe postupka.

OTKAD SE UREDBE PRIMJENJUJU?

  • Uredba (EZ) br. 2532/98 primjenjuje se od 1. siječnja 1999., osim članka 6. stavka 2. koji se primjenjuje od 27. studenoga 1998.
  • ESB-u se omogućuje donošenje odredbi kojima se podrobnije utvrđuju načini na temelju kojih je moguće izreći sankcije, kao i smjernice kojima se koordiniraju i usklađuju postupci u vezi s postupkom radi utvrđivanja povrede.
  • Uredba (EZ) br. 2157/1999 (ECB/1999/4) primjenjuje se od 23. rujna 1999.

POZADINA

Na temelju članka 34.3. Statuta Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banke, unutar ograničenja i pod uvjetima koje je donijelo Vijeće Europske unije, ESB ima pravo izreći novčane kazne ili periodične penale poduzetnicima zbog neispunjavanja obveza iz svojih uredbi i odluka. Uredbama se nastoji osigurati ujednačen pristup izricanju sankcija u različitim područjima nadležnosti ESB-a te utvrditi načela i postupke koji se odnose na uvođenje takvih sankcija.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Sankcije. Novčane kazne i periodični penali.
Novčana kazna. Jednokratni novčani iznos koji je poduzetnik obvezan platiti kao sankciju.
Periodični penali. Iznosi novca koje je u slučaju trajne povrede poduzetnik obvezan platiti ili kao kaznu ili u cilju prisile dotičnih osoba da se pridržavaju nadzornih uredbi i odluka ESB-a.
Poduzetnici. Fizičke ili pravne osobe, privatne ili javne, s izuzetkom javnih osoba u izvršavanju javnih ovlasti na koje se odnose obveze koje proizlaze iz uredbi i odluka ESB-a.
Povreda. Svaki neuspjeh poduzetnika da ispuni obvezu koja proizlazi iz uredbi ili odluka ESB-a.
Sistemski važni platni sustavi. Veliki platni sustavi kao što je TARGET2, sustav plaćanja koji bankama EU-a omogućuje prijenos novca među sobom u stvarnom vremenu (vidjeti sažetak).

GLAVNI DOKUMENTI

Uredba Vijeća (EZ) br. 2532/98 od 23. studenoga 1998. o ovlastima Europske središnje banke za izricanje sankcija (SL L 318, 27.11.1998., str. 4.–7.).

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EZ) br. 2532/98 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Uredba Vijeća (EZ) br. 2157/1999 od 23. studenoga 1999. o ovlastima Europske središnje banke za izricanje sankcija (ECB/1999/4) (SL L 264, 12.10.1999., str. 21.–26.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

VEZANI DOKUMENTI

Odluka (EU) 2021/1815 Europske središnje banke 7. listopada 2021. o metodologiji koja se primjenjuje za izračun sankcija za nepoštovanje zahtjeva za držanje minimalnih pričuva i povezanih odredbi o minimalnim pričuvama (ESB/2021/45) (SL L 367, 15.10.2021., str. 4.–8.).

Odluka (EU) 2017/2097 Europske središnje banke od 3. studenoga 2017. o metodologiji izračuna sankcija za povrede nadzornih zahtjeva za sistemski važne platne sustave (ESB/2017/35) (SL L 299, 16.11.2017., str. 31.–33.)

Uredba Europske središnje banke (EU) br. 795/2014 od 3. srpnja 2014. o nadzornim zahtjevima za sistemski važne platne sustave (ECB/2014/28) (SL L 217, 23.7.2014., str. 16.–30.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EU) br. 468/2014 Europske središnje banke od 16. travnja 2014. o uspostavljanju okvira za suradnju unutar Jedinstvenog nadzornog mehanizma između Europske središnje banke i nacionalnih nadležnih tijela te s nacionalnim imenovanim tijelima (Okvirna uredba o SSM-u) (ESB/2014/17) (SL L 141, 14.5.2014., str. 1.–50.).

Uredba Vijeća (EU) br. 1024/2013 od 15. listopada 2013. o dodjeli određenih zadaća Europskoj središnjoj banci u vezi s politikama bonitetnog nadzora kreditnih ustanova (SL L 287, 29.10.2013., str. 63.–89.).

Posljednje ažuriranje 06.10.2023

Top