Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Najveće dopuštene količine određenih kontaminanata u hrani

Najveće dopuštene količine određenih kontaminanata u hrani

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Uredba (EZ) br. 2023/915 o najvećim dopuštenim količinama određenih kontaminanata u hrani

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Njome se propisuju najveće dopuštene količine određenih kontaminanata u hrani kako bi se zaštitilo zdravlje građana Europske unije (EU), uključujući najrizičnije skupine stanovništva, kao što su djeca i trudnice.

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene

Uredba obuhvaća:

  • mikotoksine (aflatoksine, okratoksin A, patulin, deoksinivalenol, zearalenon, fumonizine, citrinin, sklerociji glavice raži i alkaloidi glavice raži)
  • metale (olovo, kadmij, živa, anorganski kositar i arsen)
  • biljne toksine (eruka kiselina, tropanski alkaloidi, cijanovodična kiselina, pirolizidinski alkaloidi, alkaloidi opijuma, Δ9-THC)
  • procesni kontaminanti (policiklički aromatski ugljikovodici (PAH-ovi), benzo(a)piren, zbroj 4 PAH-ova, 3-monoklorpropan-1,2-diol (3-MCPD) i glicidil esteri masnih kiselina
  • halogenirane postojane organske onečišćujuće tvari (dioksini, dioksinima slični poliklorirani bifenili (PCB-i), PCB-ovi koji nisu slični dioksinima, perfluoroalkilne tvari: perfluorooktan sulfonska kiselina (PFOS), perfluorooktanska kiselina (PFOA), perfluorononanska kiselina (PFNA) i perfluorheksan sulfonska kiselina (PFHxS))
  • drugi kontaminanti:
    • melamin
    • nitrati
    • perklorat.

Najveće dopuštene količine

Hrana s višim razinama kontaminanata od navedenih u Prilogu I. Uredbi ne smije se prodavati. Ta najveće dopuštene količine pokrivaju jestivi dio hrane, a također se primjenjuju na spojeve, prerađenu, sušenu ili razrijeđenu hranu uzimajući u obzir odgovarajuće faktore prerade.

Uredba također propisuje dopuštene količine kontaminanata na najnižoj razini koja je razumno ostvariva uz dobre prakse proizvodnje ili dobre poljoprivredne prakse (tj. „najniža razina koja se može razumno postići”).

Zabrana miješanja

Hrana koja je u skladu s najvećim dopuštenim količinama ne smije se miješati s hranom koja premašuje te najveće dopuštene količine.

Hrana koja se podvrgava sortiranju ili drugoj fizikalnoj obradi radi smanjenja razina kontaminacije ne smije se miješati s hranom namijenjenom izravnoj prehrani ljudi ili koristiti kao sastojak u hrani.

Označivanje

Na oznaci svakog pojedinačnog pakiranja i na izvornom pratećem dokumentu kikirikija, drugog sjemena uljarica, od njih dobivenih proizvoda i žitarica mora se jasno navesti njihova predviđena uporaba. Identifikacijska oznaka pošiljke/serije mora biti neizbrisivo navedena na svakom pojedinačnom pakiranju u pošiljci i na izvornom pratećem dokumentu. Poslovna djelatnost primatelja pošiljke navedena u pratećem dokumentu mora biti u skladu s predviđenom uporabom.

Ako nije navedena jasna informacija da predviđena uporaba nije stavljanje na tržište kao hrana, najveće dopuštene količine utvrđene u Prilogu I. primjenjuju se na sav kikiriki, drugo sjeme uljarica, od njih dobivene proizvode i žitarice koji se stavljaju na tržište.

Izuzeće kikirikija i drugog sjemena uljarica namijenjenih drobljenju od primjene najvećih dopuštenih količina utvrđenih u Prilogu I. primjenjuje se samo na pošiljke:

  • na čijoj je oznaci jasno navedena predviđena uporaba
  • koje na oznaci svakog pojedinačnog pakiranja i na izvornom pratećem dokumentu imaju navedenu izjavu „Proizvod namijenjen drobljenju za proizvodnju rafiniranog biljnog ulja” i
  • čije je krajnje odredište pogon za drobljenje.

Izuzeća

Pod određenim okolnostima određene države članice EU-a mogu prekoračiti razine dioksina i/ili DL-PCB-ova (dioksinima sličnih PCB-ova) i/ili NDL-PCB-ova (PCB-ova koji nisu slični dioksinima) koje su utvrđene u Prilogu I. za određene ribe i riblje proizvode koji potječu iz baltičke regije i koji su namijenjeni potrošnji na njihovu području. Potrošači moraju biti informirani o mogućim rizicima za zdravlje potrošača.

Ostale iznimke odobrene su određenim državama članicama u pogledu maksimalnih razina PAH-ova u tradicionalno dimljenom mesu i proizvodima od dimljenog mesa te tradicionalno dimljenoj ribi i dimljenim ribljim proizvodima.

Praćenje i izvješćivanje

Države članice i zainteresirane strane moraju:

  • do 1. srpnja 2023. obavijestiti Europsku komisiju o rezultatima provedenih istraživanja i podatke o napretku u primjeni preventivnih mjera za izbjegavanje kontaminacije sklerocijima glavice raži i alkaloidima glavice raži u raži i proizvodima meljave raži te alkaloidima glavice raži u proizvodima meljave ječma, pšenice, pira i zobi u zrnu
  • svake godine Europskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA), osnovanoj na temelju Uredbe (EZ) br. 178/2002 (vidjeti sažetak) dostaviti podatke o pojavi sklerocija glavice raži i alkaloida glavice raži u raži i proizvodima meljave raži te alkaloida glavice raži u proizvodima meljave ječma, pšenice, pira i zobi u zrnu

Države članice moraju na zahtjev obavijestiti Komisiju o provedenim istraživanjima i relevantnim izvorima utvrđenima u skladu s preporukama Komisije za praćenje prisutnosti kontaminanata u hrani te o napretku u primjeni preventivnih mjera za izbjegavanje kontaminacije.

Države članice moraju EFSA-i dostaviti podatke o pojavi koje su prikupile za sve ostale kontaminante osim za sklerocije glavice raži i alkaloide glavice raži (vidjeti iznad). Subjekti u poslovanju s hranom i druge zainteresirane strane takve podatke o pojavi mogu dostaviti EFSA-i. Svi podatci o pojavi moraju se dostaviti u skladu s EFSA-inim zahtjevima u pogledu izvješćivanja.

Stavljanje izvan snage

Ova uredba stavlja izvan snage Uredbu (EZ) br. 1881/2006 od 24. svibnja 2023.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 25. svibnja 2023.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Komisije (EU) 2023/915 od 25. travnja 2023. o najvećim dopuštenim količinama određenih kontaminanata u hrani i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1881/2006 (SL L 119, 5.5.2023., str. 103.–157.)

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2023/915 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane (SL L 31, 1.2.2002., str. 1.–24.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 01.12.2023

Top