EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Koordinacija kupnje plina, pouzdane referentne vrijednosti cijena i prekogranične razmjene plina

Koordinacija kupnje plina, pouzdane referentne vrijednosti cijena i prekogranične razmjene plina

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) 2022/2576 o jačanju solidarnosti kroz bolju koordinaciju kupnje plina, pouzdanih referentnih vrijednosti cijena i prekograničnih razmjena plina

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Uredbom se uvode privremene hitne mjere kako bi se snizile visoke cijene energije i poboljšala sigurnost opskrbe plinom putem:

  • veće solidarnosti u slučaju stvarne nestašice u slučaju opasnosti i nestašice plina;
  • bolje koordinacije između država članica Europske unije (EU);
  • ograničavanja volatilnosti cijena plina i električne energije; i
  • utvrđivanja pouzdanih referentnih vrijednosti cijena plina.

KLJUČNE TOČKE

Neizazvani agresivni rat Rusije protiv Ukrajine i smanjenje opskrbe prirodnim plinom iz Rusije u države članice podrivaju sigurnost opskrbe EU-a. Iskorištavanje opskrbe plinom kao oružja i manipuliranje tržištima zbog namjernih poremećaja u protoku plina dovelo je do povećanja cijena energije u EU-u, ugrožavajući gospodarstvo EU-a.

Uredba predstavlja koordinirani odgovor EU-a na zaštitu njegovih građana i gospodarstva smanjenjem ovisnosti o ruskom plinu i smanjenjem prekomjernih cijena.

Udruživanje potražnje i zajednička kupnja

Kako bi se izbjegla prenaplata i kako bi se ostvarila bolja pozicija u odnosu na dobavljače plina, države članice, zajedno sa zemljama Energetske zajednice, na temelju ove uredbe mogu podnijeti svoje potrebe za uvozom plina pružatelju usluga koji je uključen u Europsku komisiju, a koji će zatim:

  • izračunati agregiranu potražnju;
  • tražiti ponude na globalnim tržištima kako bi dobavljači mogli ispuniti ukupnu potražnju; i
  • dodijeliti prava pristupa za opskrbu, uzimajući u obzir razmjernu raspodjelu između manjih i većih sudionika.

Plinska poduzeća i poduzeća koja troše plin:

  • moraju upotrebljavati uslugu za količine plina koje iznose 15 % njihovih obveza za skladištenje plina za 2023., što je ukupno oko 13,5 milijardi kubičnih metara za EU, a agregacija će nakon toga biti dobrovoljna, ali će se temeljiti na istom mehanizmu;
  • zatim se mogu odlučiti za kupnju plina putem platforme od dobavljača koji mogu ispuniti agregiranu potražnju;
  • mogu koordinirati elemente ugovora o kupnji ili se koristiti zajedničkim ugovorima o kupnji, pod uvjetom da su u skladu s pravom EU-a o tržišnom natjecanju.

Ruski plin isključen je iz zajedničke kupnje.

Referentna vrijednost cijena plina

Agencija za suradnju energetskih regulatora (ACER) izrađuje novu referentnu vrijednost cijena kako bi se potaklo stabilno i predvidivo određivanje cijena za tekući prirodni plin do 31. ožujka 2023.

Uredbom se putem Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA) utvrđuje mehanizam za upravljanje unutardnevnom volatilnošću* za transakcije istoga dana na mjestima trgovanja na kojima se trguje robnim izvedenicama povezanima s energijom, kako bi se spriječile:

  • prekomjerna volatilnost cijena tijekom dana trgovanja; i
  • fluktuacija cijena izvedenica izvan gornjih i donjih granica.

Solidarnosti država članica kako bi se osigurao kontinuitet opskrbe električnom energijom i zaštita osnovnih industrija i zaštićenih kupaca*

Pravila državama članicama omogućuju:

  • smanjiti potrošnju plina koja nije ključna (npr. grijanje na otvorenom, grijanje bazena u stambenim objektima) kako bi se plin opskrbio bitnim uslugama i industrijama;
  • definirati koja potrošnja plina nije nužna;
  • zatražiti solidarnost od drugih država članica u kojima ne mogu osigurati kritične količine plina potrebne za njihov elektroenergetski sustav;
  • pojasniti iznimke od tih pravila, kao što su kupci zaštićeni mehanizmom solidarnosti* (kućanstva i određene socijalne usluge), sredstva za plin za električnu energiju koja su potrebna za proizvodnju i prijevoz plina, određene ključne infrastrukture te postrojenja koja su ključna za funkcioniranje usluga vojne, nacionalne sigurnosti i humanitarne pomoći;
  • zaštititi zaštićene kupce (kao što su unutarnje grijanje kućanstava, škola i bolnica) u svim okolnostima; i
  • razmjenjivati zalihe plina u slučaju stvarne opasnosti.

Također su utvrđena pravila o neispunjavanju obveza za pružanje solidarnosti drugim državama članicama u slučaju izvanrednog stanja u skladu s Uredbom (EU) 2017/1938 (vidjeti sažetak) ako se dotične države članice nisu dogovorile o takvim aranžmanima.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 30. prosinca 2022. i primjenjuje se na razdoblje od jedne godine od njegova stupanja na snagu. Odredbe o učinkovitijoj uporabi prijenosnog kapaciteta primjenjuju se od 31. ožujka 2023.

POZADINA

Uredba se provodi na temelju članka 122. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, koji omogućuje poduzimanje odgovarajućih gospodarskih mjera ako se pojave ozbiljne poteškoće u opskrbi energijom.

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Mehanizam za upravljanje unutardnevnom volatilnošću. Mehanizam upravljanja volatilnošću s ciljem ograničavanja velikih kretanja cijena na tržištima električne energije i plinskih derivata u istom trgovinskom danu.
Zaštićeni kupac. Kupac iz kućanstva povezan s mrežom za distribuciju plina. Osim toga, ako država članica tako odluči, može značiti i jedno ili više od sljedećeg, pod uvjetom da mala ili srednja poduzeća ili usluge navedene u točkama 1. i 2., ne predstavljaju više od 20 % ukupne godišnje potrošnje plina u toj državi članici:
  • 1.

    MSP, ako je povezan s mrežom za distribuciju plina;

  • 2.

    temeljna socijalna usluga, ako je povezana s distribucijskom ili prijenosnom mrežom za plin;

  • 3.

    Postrojenja za centralno grijanje u mjeri u kojoj pružaju grijanje korisnicima, MSP-ovima ili temeljnim socijalnim uslugama, pod uvjetom da se postrojenje ne može prebaciti na goriva koja nisu plin.

Kupac zaštićen mehanizmom solidarnosti. Kupac iz kućanstva povezan s mrežom za distribuciju plina. Može uključivati i jedno ili oba od sljedećeg:
  • 1.

    postrojenja za centralno grijanje, ako je riječ o zaštićenom kupcu u određenoj državi članici i samo u mjeri u kojoj pruža grijanje kućanstvima ili temeljne socijalne usluge osim usluga obrazovanja i javne uprave;

  • 2.

    temeljne socijalne usluge, ako je riječ o zaštićenom kupcu u određenoj državi članici, osim usluga obrazovanja i javne uprave.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EU) 2022/2576 od 19. prosinca 2022. o jačanju solidarnosti boljom koordinacijom kupnje plina, pouzdanim referentnim vrijednostima cijena i prekograničnim razmjenama plina (SL L 335, 29.12.2022., str. 1.–35.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2019/942 Europskog parlamenta i Vijeća od 5. lipnja 2019. o osnivanju Agencije Europske unije za suradnju energetskih regulatora (preinaka) (SL L 158, 14.6.2019., str. 22.–53.)

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2019/942 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Pročišćena verzija Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći – Politike i unutarnje djelovanje Unije – Glava VIII. – Ekonomska i monetarna politika – Poglavlje 1. – Ekonomska politika – Članak 122. (bivši članak 100. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 98.)

Posljednje ažuriranje 20.03.2023

Top