Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Početna i prijelazna hrana za dojenčad – sastojci i informacije

Početna i prijelazna hrana za dojenčad – sastojci i informacije

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) 2016/127 o dopuni Uredbe (EU) 609/2013 u pogledu posebnih zahtjeva za sastojke i informacije u vezi s početnom i prijelaznom hranom za dojenčad te u pogledu zahtjeva za informacije u vezi s prehranom dojenčadi i male djece

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Ova uredba dopunjuje Uredbu (EU) br. 609/2013 o hrani za posebne grupe, koja zahtijeva od Europske komisije da usvoji pravila o sastavu i označivanju početne hrane za dojenčad* I prijelaznu hranu za dojenčad*, putem delegiranog akta i na temelju najnovijih znanstvenih savjeta.
  • Uredba zabranjuje prehrambene i zdravstvene tvrdnje na početnoj hrani za dojenčad radi zaštite dojenja i poticanja na dojenje.
  • Ona pomaže nacionalnim tijelima da bolje nadziru tržište početne hrane za dojenčad putem dodatnih pravila o obavješćivanju.

KLJUČNE TOČKE

Početna ili prijelazna hrana za dojenčad koja se ne proizvodi u cijelosti od bjelančevina kravljeg ili kozjeg mlijeka mora nositi naziv koji je propisan za svaki službeni jezik Europske unije (EU). Na engleskom jeziku ti nazivi su „infant formula” i „follow-on formula”.

Sastojci

Početna i prijelazna hrana za dojenčad:

  • mora biti usklađena s ovom uredbom i drugim relevantnim propisima EU-a o hrani, uključujući i Uredbu (EU) br. 1169/2011 o informiranju potrošača o hrani;
  • mora zadovoljiti zahtjeve o sastojcima definirane ovom uredbom koji se primjenjuju na gotove proizvode kao takve stavljene na tržište ili na proizvode koji su spremni za uporabu nakon pripreme po uputama proizvođača;
  • ne može zahtijevati ništa više od dodatka vode za pripremu po uputama proizvođača;
  • mora biti proizvedena od izvora bjelančevina kako je to određeno uredbom i od drugih prehrambenih sastojaka, čija je prilagođenost dojenčadi od rođenja (kad je u pitanju početna hrana) ili dojenčadi starijoj od šest mjeseci (kad je u pitanju prijelazna hrana) utvrđena na temelju opće prihvaćenih znanstvenih podataka;
  • ne smije sadržavati ostatke pesticida u iznosu većem od 0,01 mg/kg po aktivnoj tvari, uz određene izuzetke;
  • ne smije biti proizvedena od poljoprivrednih proizvoda koji koriste pesticide koji sadrže zabranjene tvari nabrojane u ovoj uredbi, ovisno o maksimalnoj vrijednosti ostatka u svrhu provjere.

Nijedan drugi proizvod osim početne hrane za dojenčad ne može se staviti na tržište ili predstaviti da je prikladan za prehrambene potrebe normalne zdrave dojenčadi u prvim mjesecima života.

Informiranje o hrani

Hrana za dojenčad mora biti u skladu s Uredbom (EU) br. 1169/2011 o informiranju potrošača o hrani i mora sadržavati sljedeće dodatne informacije:

  • za hranu za dojenčad:
    • izjavu da je proizvod prikladan za dojenčad od rođenja kada nije dojena;
    • „važnu obavijest” (koja se mora spomenuti i u svakom oglašavanju) o prednosti dojenja te izjavu kojom se preporučuje da se proizvod koristi samo po stručnom savjetu;
  • za prijelaznu hranu za dojenčad
    • izjavu da je proizvod prikladan samo za dojenčad preko 6 mjeseci, samo kao dodatak raznolikoj prehrani, koji se ne treba koristiti kao zamjena za dojenje tijekom prvih 6 mjeseci i da se odluka o dodatnoj prehrani treba donijeti samo uz stručni savjet na temelju specifičnih potreba pojedinog djeteta u pogledu rasta i razvoja;
  • upute za pripremu, čuvanje i odlaganje u otpad proizvoda te upozorenje o zdravstvenim rizicima u slučaju neodgovarajuće pripreme i čuvanja.

Označivanje, predstavljanje i oglašavanje početne i prijelazne hrane za dojenčad mora osigurati potrebne informacije o pravilnoj uporabi proizvoda. Ovo je važno da se izbjegne odvraćanje od dojenja, a informacije koje se daju moraju isključiti rizik od miješanja početne hrane i prijelazne hrane za dojenčad.

Pored informacija koje određuje Uredba (EU) br. 1169/2011, obavezna nutritivna deklaracija za početnu i prijelaznu hranu za dojenčad mora sadržavati količinu minerala i vitamina prisutnih u proizvodu, koji su nabrojani u prilozima ove uredbe s izuzetkom molibdena, te mora navesti količinu soli.

Obavezna nutritivna deklaracija može se dopuniti i informacijom o količini sastavnih dijelova bjelančevina, ugljikohidrata ili masti te omjerom bjelančevina sirutke i kazeina i drugih tvari koje se nalaze na popisu u prilozima ove uredbe ili Uredbe (EU) br. 609/2013.

Prehrambene i zdravstvene tvrdnje ne smiju se stavljati na proizvode početne hrane za dojenčad.

Izjava „samo laktoza” može se upotrijebiti samo kada je laktoza jednini ugljikohidrat prisutan u proizvodu. Izjava „ne sadrži laktozu” koristi se samo kada je udio laktoze manji od 2,5 mg/100 kJ (10 mg/100 kcal).

Kada se koristi izjava „ne sadrži laktozu” za hranu za dojenčad koja se proizvodi od izvora bjelančevina koji nisu izolati bjelančevina soje, uz takvu izjavu se mora dodati i izjava „nije prikladno za dojenčad koja imaju galaktozemiju*”. Izjava „sadržava dokozaheksaensku kiselinu (DHA)*” ili „sadržava DHA” (kao što se po zakonu zahtijeva za svaku početnu hranu za dojenčad) može se koristiti samo za početnu hranu za dojenčad koja je stavljena na tržište prije 22. veljače 2025.

Oglašavanje i promidžba

Oglašavanje početne hrane za dojenčad, koje smije sadržavati samo informacije znanstvene i činjenične prirode, ograničeno je na publikacije koje se specijaliziraju za njegu beba i na znanstvene publikacije. Države članice EU-a mogu primjenjivati stroža pravila, poput zabrane takva oglašavanja. Oglašavanje ne smije podrazumijevati ili stvarati uvjerenje da je hranjenje na bočicu istovrijedno dojenju ili bolje od njega.

Nije dopušteno oglašavanje radi prodaje, nisu dopušteni besplatni uzorci ili bilo kakav drugi promidžbeni materijal koji izravno potiče kupca na kupnju početne hrane za dojenčad.

Informacije o prehrani

Države članice moraju osigurati prisutnost objektivnih informacija na hrani za dojenčad i malu djecu. Informacijski i obrazovni materijali moraju sadržavati jasne informacije o sljedećim stavkama:

  • koristima i prednostima dojenja,
  • prehrani majki i pripremi za dojenje i održavanje dojenja,
  • mogućim negativnim učincima na dojenje uvođenjem djelomičnoga hranjenja na bočicu,
  • poteškoćama pri promjeni odluke da se ne doji,
  • kad je potrebno, pravilnoj upotrebi početne hrane za dojenčad.

Ovakve informacije moraju sadržavati i društvene i financijske posljedice korištenja početne hrane za dojenčad, opasnosti za zdravlje neprimjerene hrane ili načina hranjenja i opasnosti po zdravlje nepravilnog korištenja početne hrane za dojenčad. Ne smiju se koristiti slike koje bi mogle idealizirati korištenje početne hrane za dojenčad.

Obavijest

Prilikom stavljanja na tržište početne hrane za dojenčad, subjekt u poslovanju hranom mora obavijestiti nacionalna tijela o informacijama na oznaci slanjem modela označivanja koji će se koristiti, kao i svih relevantnih informacija koje se smatraju neophodnima da se pokaže usklađenost s propisima. To se primjenjuje i na prijelaznu hranu za dojenčad proizvedenu od hidrolizata bjelančevina ili koja uključuje određene tvari.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 22. veljače 2020., osim pravila o početnoj i prijelaznoj hrani za dojenčad proizvedenoj od hidrolizata bjelančevina, koja se primjenjuju od 22. veljače 2022.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Početna hrana za dojenčad. Hrana namijenjena za dojenčad (djecu mlađu od 12 mjeseci) tijekom prvih mjeseci života, koja zadovoljava u cijelosti prehrambene potrebe dojenčadi do uvođenja odgovarajuće dodatne hrane.
Prijelazna hrana za dojenčad. Hrana namijenjena za dojenčad kada se uvodi odgovarajuća dodatna prehrana i koja predstavlja osnovni tekući element u sve raznolikijoj ishrani takve dojenčadi.
Galaktozemija. Stanje u kojem dojenčad ne smije konzumirati galaktozu, jednu od sastojaka laktoze, šećera iz mlijeka.
Dokozaheksaenska kiselina (DHA). Masne kiseline koje se prirodno nalaze u majčinu mlijeku i koje su važne za rani razvoj mozga i očiju.

GLAVNI DOKUMENT

Delegirana uredba komisije (EU) 2016/127 od 25. rujna 2015. o dopuni Uredbe (EU) br. 609/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu posebnih zahtjeva za sastojke i informacije u vezi s početnom i prijelaznom hranom za dojenčad te u pogledu zahtjeva za informacije u vezi s prehranom dojenčadi i male djece (SL L 25, 2.2.2016., str. 1.–29.)

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2016/127 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 609/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 12. lipnja 2013. o hrani za dojenčad i malu djecu, hrani za posebne medicinske potrebe i zamjeni za cjelodnevnu prehranu pri redukcijskoj dijeti te o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 92/52/EEZ, direktiva Komisije 96/8/EZ, 1999/21/EZ, 2006/125/EZ i 2006/141/EZ, Direktive 2009/39/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i uredbi Komisije (EZ) br. 41/2009 i (EZ) br. 953/2009 (SL L 181, 29.6.2013., str. 35.–56.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EU) br. 1169/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o informiranju potrošača o hrani, izmjeni uredbi (EZ) br. 1924/2006 i (EZ) br. 1925/2006 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive Komisije 87/250/EEZ, Direktive Vijeća 90/496/EEZ, Direktive Komisije 1999/10/EZ, Direktive 2000/13/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva Komisije 2002/67/EZ i 2008/5/EZ i Uredbe Komisije (EZ) br. 608/2004 (SL L 304, 22.11.2011., str. 18.–63.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EZ) br. 1924/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. prosinca 2006. o prehrambenim i zdravstvenim tvrdnjama koje se navode na hrani (SL L 404, 30.12.2006., str. 9.–25.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EZ) br. 178/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. siječnja 2002. o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane (SL L 31, 1.2.2002., str. 1.–24.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 30.03.2023

Top