Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0573

    Provođenje Povelje o temeljnim pravima u praksi

    Provođenje Povelje o temeljnim pravima u praksi

     

    SAŽETAK DOKUMENATA:

    Komunikacija Komisije – Strategija za jačanje primjene Povelje o temeljnim pravima u EU-u (2020.)

    Komunikacija Komisije – Strategija za djelotvornu provedbu Povelje o temeljnim pravima (2010.)

    KOJI JE CILJ STRATEGIJE?

    Strategijom Europske komisije iz 2020. želi se Povelju o temeljnim pravima Europske unije (EU) pretvoriti u stvarnost za sve.

    Njome se ponavlja obveza da se Povelja u institucijama EU-a i državama članicama EU-a primjenjuje u potpunosti. Nadovezuje se na strategiju iz 2010.

    KLJUČNE TOČKE

    Strategija Komisije iz 2020. usmjerena je na četiri prioriteta.

    Osiguravanje učinkovite primjene Povelje u državama članicama

    Povelja je obvezujuća za države članice kad provode pravo EU-a. Komisija će blisko surađivati s državama članicama i pružati im potporu u djelotvornoj provedbi prava EU-a, uz potpuno poštovanje Povelje. Od država članica traži se da odrede kontaktnu točku za Povelju kako bi olakšale koordinaciju i dijeljenje informacija. Od 2021. Komisija će na godišnjoj osnovi izvješćivati o Povelji i posvetit će više pozornosti primjeni Povelje u državama članicama u određenim područjima uređenima pravom EU-a.

    Jačanje položaja organizacija civilnog društva, boraca za prava i pravnih stručnjaka

    Organizacije civilnog društva i borci za prava neophodni su za zdravu demokraciju i za to da temeljna prava postanu stvarnost u životima ljudi. Suočene su sa sve većim brojem izazova.

    Komisija će blisko pratiti nacionalne mjere koje utječu na aktivnosti civilnog društva, a koje su u suprotnosti s pravom EU-a i poduzeti mjere protiv njih. Neke države članice još uvijek nemaju u potpunosti funkcionalne nacionalne institucije za ljudska prava koje su važne poveznice između vlade i civilnog društva. Od država članica traži se da uspostave takve institucije i osiguraju da imaju sredstva za njihovo potpuno neovisno djelovanje. Komisija će također promicati osposobljavanja povezana s Poveljom za suce, pravne stručnjake i borce za prava.

    Poticanje primjene Povelje kao vodilje za institucije EU-a

    Institucije EU-a moraju biti usklađene s Poveljom u svim svojim aktivnostima. Komisija će jačati svoj interni kapacitet za usklađenost s Poveljom uključujući kroz e-učenje, ažurirane smjernice za osoblje i planove osposobljavanja. Komisija je spremna pružiti potporu Europskom parlamentu i Vijeću kako bi se osiguralo da u svojem radu djelotvorno primjenjuju Povelju.

    Upoznavanje ljudi s njihovim pravima u skladu s Poveljom

    Istraživanje Eurobarometra iz 2019. pokazalo je da je samo 42 % ispitanika čulo za Povelju, a samo njih 12 % zapravo zna što je Povelja. Međutim, šest od deset ispitanika željelo je saznati više o svojim pravima i kome se obratiti u slučaju kršenja njihovih prava iz Povelje.

    Komisija želi riješiti problem jaza u pogledu informiranosti:

    Od država članica traži da razviju inicijative kojima se promiče svijest te da osnaže lokalna tijela i dotične pojedince.

    Daljnje djelovanje

    Komisija će:

    • predstaviti godišnja izvješća o primjeni Povelje koja će biti usredotočena na tematsko područje uređeno pravom EU-a.;
    • godine 2025. podnijeti izvješće o provedbi strategije;
    • godine 2030., u suradnji s ključnim tijelima i uključenim pojedincima, analizirati stanje provedbe Povelje kako bi ocijenila napredak u informiranosti o Povelji i njezinoj primjeni.

    POZADINA

    GLAVNI DOKUMENTI

    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija za jačanje primjene Povelje o temeljnim pravima u EU-u (COM(2020) 711 final, 2.12.2020.).

    Komunikacija Komisije: Strategija za učinkovitu provedbu Povelje o temeljnim pravima u Europskoj uniji (COM(2010) 573 final,19.10.2010.).

    VEZANI DOKUMENTI

    Povelja o temeljnim pravima Europske unije (SL C 202, 7.6.2016., str. 389.–405.).

    Uredba Vijeća (EZ) br. 168/2007 od 15. veljače 2007. o osnivanju Agencije Europske unije za temeljna prava (SL L 53, 22.2.2007., str. 1.–14.).

    Komunikacija komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom odboru i Odboru regija – Strategija EU-a o pravima djeteta (COM(2021) 142 final, 24.3.2021.).

    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Akcijski plan za europsku demokraciju (COM(2020) 790 final, 3.12.2020.).

    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Izvješće o vladavini prava za 2020. – Stanje vladavine prava u Europskoj uniji (COM(2020) 580 final, 30.9.2020.).

    Radni dokument službi Komisije: Operativno usmjeravanje o uzimanju u obzir Povelje o temeljnim pravima u Ocjenjivanjima učinka Komisije (SEC(2011) 567 final, 6.5.2011.).

    Posljednje ažuriranje 09.12.2021

    Vrh