A Bizottság közleménye – Az Alapjogi Charta alkalmazásának megerősítésére irányuló stratégia (2020)
A Bizottság közleménye – Az Alapjogi Charta hatékony végrehajtására irányuló stratégia (2010)
Az Európai Bizottság 2020-ig tartó időszakra vonatkozó stratégiájának célja, hogy az Európai Unió (EU) Alapjogi Chartája mindenki számára valósággá váljon.
Újabb elköteleződésre szólít fel annak biztosítására, hogy az uniós intézmények és az uniós tagállamok teljes mértékben alkalmazzák a Chartát. A 2010. évi stratégiára épül.
A Bizottság 2020. évi stratégiája négy prioritásra összpontosít.
A Charta hatékony tagállami alkalmazásának biztosítása
A Charta alkalmazandó a tagállamokra, amennyiben az uniós jogot hajtják végre. A Bizottság szorosan együttműködik a tagállamokkal, és támogatja őket az uniós jog hatékony végrehajtásában és a Charta teljes mértékű tiszteletben tartásában. A tagállamokat felkérik arra, hogy jelöljenek ki a Chartával foglalkozó kapcsolattartót, hogy megkönnyítsék a koordinációt és az információáramlást. 2021-től a Bizottság évente jelentést tesz a Chartáról, amelyben alaposabban vizsgálja a Charta tagállamokon belüli alkalmazását az uniós jog által szabályozott konkrét területeken.
A civil társadalmi szervezetek, jogvédők és igazságügyi tisztviselők szerepének megerősítése
A civil társadalmi szervezetekre és jogvédőkre elengedhetetlenül szükség van az egészséges demokráciában és ahhoz, hogy az emberek valóban élhessenek az alapjogaikkal. E szervezetek és jogvédők egyre nagyobb kihívásokkal szembesülnek.
A Bizottság szorosan nyomon követi azokat a civil társadalmat érintő nemzeti intézkedéseket, amelyek az uniós joggal ellentétesek, és fellép azokkal szemben. Egyes tagállamok még mindig nem rendelkeznek teljeskörűen működő nemzeti emberi jogi intézményekkel, amelyek fontos kapcsolatot jelentenének a kormány és a civil társadalom között. A tagállamokat felkérik arra, hogy hozzanak létre ilyen intézményeket, és gondoskodjanak arról, hogy azok rendelkeznek a teljesen független működéshez szükséges eszközökkel. A Bizottság támogatni fogja azt is, hogy a bírák, más igazságügyi szakemberek és jogvédők a Chartával kapcsolatos képzésekben vehessenek részt.
A Charta használatának előmozdítása az uniós intézmények iránytűjeként
Az uniós intézményeknek minden tevékenységük során meg kell felelniük a Chartának. A Bizottság bővíteni fogja a Chartának való megfeleléshez kapcsolódó belső kapacitását, többek között az e-tanulás, a személyzet számára készült frissített útmutatók és képzési tervek útján. A Bizottság készen áll arra is, hogy az Európai Parlament és a Tanács részére támogatást nyújtson annak érdekében, hogy a munkájuk során hatékonyan alkalmazzák a Chartát.
Az emberek ismereteinek bővítése a Charta alapján őket megillető jogokkal kapcsolatban
Egy 2019-es Eurobarométer-felmérés szerint a válaszadók csupán 42 %-a hallott a Chartáról, és csak 12 %-a tudja azt, hogy mi is az valójában. Azonban tízből hat válaszadó többet szeretne tudni a jogairól és arról, hová fordulhat, ha a Chartában foglalt jogai sérülnek.
A Bizottság ezt a tudatosságban megmutatkozó hiányosságot az alábbiakkal kezeli:
Arra kéri a tagállamokat, hogy dolgozzanak ki kezdeményezéseket a tudatosság előmozdítására és az érintett helyi szervek és magánszemélyek szerepének megerősítésére.
Jövőbeni fellépés
A Bizottság:
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az Alapjogi Charta EU-n belüli alkalmazásának megerősítésére irányuló stratégia (COM(2020) 711 final, 2020.12.2.)
A Bizottság közleménye: Az Európai Unió Alapjogi Chartájának hatékony végrehajtására irányuló stratégiáról (COM(2010) 573 final, 2010.10.19.)
Az Európai Unió Alapjogi Chartája (HL C 202., 2016.6.7., 389–405. o.)
A Tanács 168/2007/EK rendelete (2007. február 15.) az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének létrehozásáról (HL L 53., 2007.2.22., 1–14. o.)
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az EU gyermekjogi stratégiája (COM(2021) 142 final, 2021.3.24.)
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az Európai Demokráciára vonatkozó cselekvési tervről (COM(2020) 790 final, 2020.12.3.)
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: 2020. évi jogállamisági jelentés. A jogállamiság helyzete az Európai Unióban (COM(2020) 580 final, 2020.9.30.)
A Bizottság munkadokumentuma: Az alapvető jogoknak a bizottsági hatásvizsgálatok végzése során történő figyelembevételére vonatkozó gyakorlati útmutatás (SEC(2011) 567 final, 2011.5.6.)
utolsó frissítés 09.12.2021