EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D2240

Sporazum EU-a i Švicarske o sustavu trgovanja emisijama stakleničkih plinova (ETS)

Sporazum EU-a i Švicarske o sustavu trgovanja emisijama stakleničkih plinova (ETS)

 

SAŽETAK:

Sporazum između EU-a i Švicarske Konfederacije o povezivanju njihovih sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova

Odluka (EU) 2017/2240 o potpisivanju i privremenoj primjeni Sporazuma između EU-a i Švicarske Konfederacije o povezivanju njihovih sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova

Odluka (EU) 2018/219 o sklapanju Sporazuma između EU-a i Švicarske Konfederacije o povezivanju njihovih sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova

ČEMU SLUŽI OVAJ SPORAZUM?

  • Cilj Sporazuma je povezati sustav trgovanja emisijama EU-a (ETS EU-a) s ETS-om Švicarske (CHETS). EU smatra da je njegov sustav trgovanja emisijama (ETS) instrument politike koji ekonomično smanjuje emisije stakleničkih plinova. Povezivanje sustava trgovanja emisijama kako bi se omogućila trgovina emisijskim jedinicama među sustavima doprinijet će stvaranju snažnog međunarodnog tržišta ugljika te dodatnom jačanju napora što ih stranke koje su povezale svoje sustave poduzimaju radi smanjenja emisija, pridonoseći tako i ciljevima Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama.
  • Povezivanje dvaju sustava postat će u potpunosti operativno tek kad u Švicarskoj stupe na snagu sva potrebna pravila u njezinu nacionalnom zakonodavstvu, posebno o proširenju ETS-a na zrakoplovne aktivnosti. Međutim, prema uvjetima tog Sporazuma, Zajednički odbor koji je njime osnovan počeo je funkcionirati od potpisivanja Sporazuma (studeni 2017.) kako bi se osigurala koordinacija između stranaka, uključujući i razvoj događaja u vezi stupanja na snagu relevantnih švicarskih pravila.

KLJUČNE TOČKE

Gornje granice i trgovanje: način funkcioniranja ETS-a EU-a

  • ETS EU-a, uspostavljen Direktivom 2003/87/EZ, djeluje na principu „gornjih granica i trgovanja”. Gornja granica se postavlja na cijeli iznos određenih stakleničkih plinova koje mogu emitirati elektrane i industrijska postrojenja u sustavu. Granica se smanjuje s vremenom kako bi se cjelokupne emisije smanjile.
  • Osim stacionarnih postrojenja, ETS EU-a primjenjuje se na sve letove između zračnih luka u EU-u i u Europskom gospodarskom prostoru.
  • Unutar ograničenja, poduzeća primaju ili kupuju emisijske jedinice* kojima zatim po potrebi mogu međusobno trgovati. Prije 2021. mogli bi upotrebljavati i ograničene iznose za međunarodne jedinice iz projekata štednje emisijskih jedinica širom svijeta radi usklađenosti sa sustavom. Ograničenje ukupnog broja raspoloživih emisijskih jedinica osigurava da one zadrže svoje vrijednosti.
  • Svake godine poduzeće mora predati dovoljno emisijskih jedinica da pokrije sve svoje emisije, inače se izriču velike novčane kazne. Ako poduzeće smanji svoje emisije, ono može zadržati rezervne jedinice kako bi pokrilo svoje buduće potrebe ili ih prodati drugom poduzeću kojem nedostaju jedinice.
  • Trgovanje donosi fleksibilnost koja osigurava smanjenje emisija tamo gdje je to najisplativije. Također potiče ulaganje u čiste tehnologije sa niskim udjelom ugljika.

Sporazum između EU-a i Švicarske

  • Sporazumom se utvrđuju ključni ciljevi i načela, kao i institucionalna struktura za povezivanje sustava trgovanja emisijama EU-a i Švicarske.
  • Jednom kada veza između ETS-a EU-a i ETS-a Švicarske postane operativna, emisijske jedinice koje potječu iz jednog sustava ispunjavaju uvjete za usklađenost s drugim sustavom.

Ključni kriteriji

  • Kako bi se osiguralo da su oba sustava kompatibilna, moraju se ispuniti određeni ključni kriteriji utvrđeni u prilogu Sporazumu. Ti kriteriji uglavnom odražavaju odredbe zakonodavstva o ETS-u EU-a ili njegovih provedbenih akata. Svaki sustav može donijeti pravila stroža od ključnih kriterija.
  • Sporazum dopušta mogućnost budućeg razvoja zakonodavstva u povezanim sustavima bez potrebe za bitnijim ponovnim pregovaranjem sve dok sustavi i dalje ispunjavaju osnovne kriterije.

Razmjena informacija i koordinacija

Sporazumom se uspostavlja postupak za razmjenu informacija i koordinaciju u relevantnim područjima. Time se osigurava njegova pravilna primjena i trajna cjelovitost povezanih sustava. Ovaj postupak omogućuje strankama da obavješćuju jedna drugu o relevantnim zakonodavnim promjenama.

Zrakoplovstvo

  • Sporazumom se pojašnjava da će Švicarska odražavati odredbe ETS-a EU-a o zrakoplovstvu u ETS-u Švicarske kako bi povezivanje dvaju sustava trgovanja emisijama stupilo na snagu.
  • Operatorima zrakoplovstva upravljat će država EGP-a ili Švicarska prema pristupu „jedinstvene kontaktne točke”. To znači da jedno tijelo preuzima odgovornost za provedbu dvaju sustava tako da će se operateri morati odnositi samo s jednim tijelom u okviru povezanog sustava.
  • Posebna situacija dvonacionalne zračne luke Basel riješena je kako bi se izbjeglo dvostruko obračunavanje ako Švicarska postigne bilateralni sporazum o pokrivanju aktivnosti iz zračne luke Basel.

Zajednički odbor

Sporazumom se uspostavlja Zajednički odbor kao glavna upravljačka struktura. Zajednički odbor:

  • sastoji se od predstavnika obje stranke i odgovoran je za upravljanje i pravilnu provedbu Sporazuma;
  • ima ključnu ulogu u procesu razmjene informacija i koordinacije, kao i u procjeni ispunjavaju li stranke i dalje ključne kriterije;
  • može predložiti izmjene članaka Sporazuma i unositi izmjene u priloge;
  • postao je funkcionalan od dana potpisivanja Sporazuma pod uvjetima Sporazuma o privremenoj primjeni pojedinih članaka.

Mehanizam rješavanja sporova

Bilo koja stranka može uputiti sporove u vezi s tumačenjem ili primjenom Sporazuma na rješavanje Zajedničkom odboru. Ako Zajednički odbor ne uspije riješiti spor u roku od šest mjeseci, spor se na zahtjev bilo koje stranke upućuje Stalnom arbitražnom sudu.

Tehnička pravila

Uz načela, ciljeve i institucionalne aranžmane, Sporazum sadržava tehničke odredbe koje uređuju rad registara, računovodstvo, dražbovanje, osjetljive informacije i sigurnost.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

Sporazum je stupio na snagu 1. siječnja 2020.

POZADINA

Dodatne informacije potražite ovdje:

KLJUČNI POJMOVI

Emisijska jedinica: dopuštenje za emisiju 1 tone ekvivalenta ugljičnog dioksida tijekom određenog razdoblja, izdano od strane EU ETS-a ili CH ETS-a.

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum između Europske unije i Švicarske Konfederacije o povezivanju njihovih sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova (SL L 322, 7.12.2017., str. 3.–26.)

Odluka Vijeća (EU) 2017/2240 od 10. studenoga 2017. o potpisivanju, u ime Unije, i privremenoj primjeni Sporazuma između Europske unije i Švicarske Konfederacije o povezivanju njihovih sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova (SL L 322, 7.12.2017., str. 1.–2.)

Odluka Vijeća (EU) 2018/219 od 23. siječnja 2018. o sklapanju Sporazuma između Europske unije i Švicarske Konfederacije o povezivanju njihovih sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova (SL L 43, 16.2.2018., str. 1.–2.)

VEZANI DOKUMENTI

Obavijest o stupanju na snagu Sporazuma između Europske Unije i Svicarske Konfederacije o povezivanju njihovih sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova (SL L 330, 20.12.2019., str. 1.)

Odluka Vijeća (EU) 2018/1279 od 18. rujna 2018. o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Zajedničkog odbora osnovanog na temelju Sporazuma između Europske unije i Švicarske Konfederacije o povezivanju njihovih sustava trgovanja emisijama stakleničkih plinova u vezi s donošenjem njegova poslovnika (SL L 239, 24.9.2018., str. 8.–13.)

Direktiva 2003/87/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 13. listopada 2003. o uspostavi sustava trgovanja emisijskim jedinicama stakleničkih plinova unutar Zajednice i o izmjeni Direktive Vijeća 96/61/EZ (SL L 275, 25.10.2003., str. 32.–46.)

Sukcesivne izmjene Direktive 2003/87/EZ uključene su u originalni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Odluka Vijeća (EU) 2015/1339 od 13. srpnja 2015. o sklapanju, u ime Europske unije, Izmjene iz Dohe Kyotskog protokola uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda o promjeni klime i zajedničkom ispunjavanju obveza koje iz toga proizlaze (SL L 207, 4.8.2015., str. 1.–5.)

Izmjena iz Dohe Kyotskog protokola (SL L 207, 4.8.2015., str. 6.–14.)

Okvirna konvencija Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (SL L 33, 7.2.1994., str. 13.–28.)

Pariški sporazum (SL L 282, 19.10.2016., str. 4.–18.)

Odluka Vijeća (EU) 2016/1841 od 5. listopada 2016. o sklapanju, u ime Europske unije, Pariškog sporazuma donesenoga u sklopu Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (SL L 282, 19.10.2016., str. 1. –3.)

Posljednje ažuriranje 17.01.2020

Vrh