Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R1104

    Pojačana suradnja u stvarima bračnoimovinskih režima i registriranih partnerstava

    Pojačana suradnja u stvarima bračnoimovinskih režima i registriranih partnerstava

     

    SAŽETAK DOKUMENATA:

    Uredba (EU) 2016/1103 o provedbi pojačane suradnje u području nadležnosti, mjerodavnog prava te priznavanja i izvršenja odluka u stvarima bračnoimovinskih režima

    Uredba (EU) 2016/1104 o provedbi pojačane suradnje u području nadležnosti, mjerodavnog prava te priznavanja i izvršenja odluka u stvarima imovinskih posljedica registriranih partnerstava

    ČEMU SLUŽE OVE UREDBE?

    Tim dvjema uredbama određuju se pravila koja se primjenjuju na imovinu bračnih drugova ili registriranih partnera, ako parovi imaju različita državljanstva EU-a ili ako posjeduju imovinu u drugoj državi članci EU-a.

    U njima se navode revidirana pravila, koja je ugovorilo 18 država članica EU-a, o nadležnosti, zakonima koje treba primijeniti te priznavanju i izvršenju odluka o bračnoimovinskim režimima* ili imovinskim posljedicama* registriranih partnerstava* do kojih dolazi kod prekida brakova ili registriranih partnerstava ili kad jedan od partnera umre.

    KLJUČNE TOČKE

    Osamnaest država članica EU-a koje sudjeluju u pojačanoj suradnji jesu Belgija, Bugarska, Cipar, Češka, Njemačka, Grčka, Španjolska, Francuska, Hrvatska, Italija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Austrija, Portugal, Slovenija, Finska i Švedska, ovlaštene Odlukom Vijeća (EU) 2016/954. Ostale se zemlje mogu slobodno pridružiti u bilo kojem trenutku nakon donošenja uredbe. S tim u vezi, Estonija je objavila svoj interes i da će razmotriti mogućnost sudjelovanja u suradnji nakon njezina donošenja.

    Područje primjene

    Pitanja o pravnoj sposobnosti bračnih drugova, priznavanju ili valjanosti braka, obvezama uzdržavanja i nasljeđivanju nisu obuhvaćena. Uredbe ne mijenjaju nacionalne zakone o braku ili registriranim partnerstvima i propisuju da se mjerodavno pravo primjenjuje na svu imovinu, bez obzira na to gdje se imovina nalazi, i primjenjivat će se bez obzira na to je li to pravo države članice EU-a.

    Nadležnost

    Cilj je uredbi omogućiti građanima da se njihovi slučajevi rješavaju na sudovima iste države članice EU-a. Bračni drugovi i partneri mogu se dogovoriti o državi čiji će se zakoni primjenjivati na njihovu bračnu imovinu ili imovinu registriranog partnerstva, ili u:

    • državi u kojoj jedan ili oboje imaju „uobičajeno boravište”;
    • državi čije državljanstvo ima jedan od bračnih drugova ili partnera;
    • državi članici prema čijem pravu je registrirano partnerstvo uspostavljeno.

    Ako par to ne izabere, o sudskoj nadležnosti odlučivat će se u slučaju bračne imovine na temelju (po redu):

    • države u kojoj je par zajedno živio nakon što je brak završio; ili
    • zajedničkog državljanstva para kada je brak završio; ili
    • države s kojom je par najbliže povezan u vrijeme završetka braka.

    Ako brak nije priznat u nacionalnom pravu u svrhu bračne imovine, sud može odbiti nadležnost, a slično i za registrirano partnerstvo. Uredba ne sprječava stranke da se nagode mirnim putem izvan suda, na primjer pred javnim bilježnikom, u državi članici njihova izbora.

    Uredba o registriranom partnerstvu utvrđuje pitanja koja se odnose na imovinske posljedice registriranih partnerstava, posebice na likvidaciju imovine i učinke imovinskih posljedica registriranog partnerstva na pravni odnos između partnera i trećih osoba.

    Priznavanje i izvršenje odluka

    Uredba sadržava pravila o priznavanju, izvršivosti i izvršenju odluka, sličnih onima drugih propisa EU-a koji se odnose na pravosudnu suradnju u građanskim stvarima. Razlozi za nepriznavanje odluke uključuju okolnosti u kojima je takvo priznavanje očito u suprotnosti s javnim poretkom države članice EU-a u kojoj se traži priznanje.

    OTKAD SE OVE UREDBE PRIMJENJUJU?

    Osim u određenim pripremnim upravnim stvarima, uredbe se primjenjuju od 29. siječnja 2019.

    KLJUČNI POJMOVI

    Bračnoimovinski režim: pravila koja se tiču imovinskih odnosa između bračnih drugova i u njihovim odnosima s trećim stranama, kao rezultat braka ili njegova razvrgnuća.
    Registrirano partnerstvo: režim kojim se uređuje zajednički život dvoje ljudi, koji je predviđen zakonom, a čija je registracija obvezna prema tom zakonu i čije stvaranje ispunjava pravne formalnosti propisane tim zakonom.
    Imovinske posljedice registriranih partnerstava: pravila o imovinskim odnosima partnera, između njih i njihovim odnosima s trećim stranama, kao rezultat pravnog odnosa nastalog registracijom partnerstva ili njegovim raskidom.

    GLAVNI DOKUMENTI

    Uredba Vijeća (EU) 2016/1103 od 24. lipnja 2016. o provedbi pojačane suradnje u području nadležnosti, mjerodavnog prava te priznavanja i izvršenja odluka u stvarima bračnoimovinskih režima (SL L 183, 8.7.2016., str. 1.–29.)

    Sukcesivne izmjene Uredbe (EU) br. 2016/1103 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

    Uredba Vijeća (EU) 2016/1104 od 24. lipnja 2016. o provedbi pojačane suradnje u području nadležnosti, mjerodavnog prava te priznavanja i izvršenja odluka u stvarima imovinskih posljedica registriranih partnerstava (SL L 183, 8.7.2016., str. 30.–56.)

    Vidjeti pročišćeni tekst.

    VEZANI DOKUMENT

    Odluka Vijeća (EU) 2016/954 od 9. lipnja 2016. o odobrenju pojačane suradnje u području nadležnosti, mjerodavnog prava te priznavanja i izvršenja odluka o imovinskim režimima međunarodnih parova, što obuhvaća stvari koje se odnose na bračnoimovinske režime i imovinske posljedice registriranih partnerstava (SL L 159, 16.6.2016., str. 16.–18.)

    Posljednje ažuriranje 07.09.2018

    Vrh