Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0343

    Znanstvena i tehnološka suradnja s Jordanom

    Znanstvena i tehnološka suradnja s Jordanom

     

    SAŽETAK DOKUMENATA:

    Sporazum između EU-a i Jordana o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji

    Odluka 2011/348/EZ o potpisivanju i privremenoj provedbi Sporazuma između Europske unije (EU) i Jordana o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji/

    Odluka 2011/343/EU o sklapanju Sporazuma između EU-a i Jordana o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji

    Protokol uz Euro-mediteranski sporazum o pridruživanju između EU-a i njegovih država članica, s jedne strane, i Jordana, s druge strane, o Okvirnom sporazumu između EU-a i Jordana o općim načelima sudjelovanja Jordana u programima EU-a

    ČEMU SLUŽE OVAJ SPORAZUM, ODLUKE I PROTOKOL?

    • Sporazumom se utvrđuju formalna struktura i opća pravila za suradnju u znanstvenim i tehnološkim istraživanjima između Europske zajednice, sada Europske unije (EU), i Jordana, s ciljem poticanja, razvoja i olakšavanja aktivnosti od zajedničkog interesa u područjima znanosti i tehnologije.
    • Odlukom Vijeća 2011/348/EZ odobrava se potpisivanje i privremena primjena Sporazuma o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između EU-a i Jordana.
    • Odluka 2011/343/EU označava sklapanje Sporazuma.
    • U pogledu potpore Vijeća Europske unije pristupu Europske komisije kojim se zemljama partnerima Europske politike susjedstva omogućuje sudjelovanje u agencijama i programima EU-a na temelju pojedinačne provjere i ako postoje relevantne pravne osnove, u Protokolu su utvrđeni posebni uvjeti, uključujući financijski doprinos i postupke izvješćivanja i evaluacije, koji se primjenjuju na sudjelovanje Jordana u svakom pojedinom programu EU-a.

    KLJUČNE TOČKE

    Stranke su suglasne u poticanju, razvijanju i olakšavanju aktivnosti znanstvene i tehnološke suradnje između EU-a i Jordana u područjima od zajedničkog interesa. Aktivnosti koje se provode na temelju Sporazuma temelje se na skupu načela:

    • promicanja društva temeljenog na znanju kako bi se osnažio društveni i gospodarski napredak obiju stranaka;
    • uzajamne koristi na temelju opće ravnoteže prednosti;
    • uzajamnog pristupa aktivnostima istraživačkih programa i projekata koje provodi svaka stranka;
    • pravodobne razmjene informacija;
    • odgovarajuće razmjene i zaštite intelektualnog vlasništva;
    • sudjelovanja i dodjele sredstava u skladu s odgovarajućim zakonima i propisima ugovornih strana.

    Suradnja

    Pravni subjekti* s poslovnim nastanom u Jordanu mogu sudjelovati u aktivnostima posredne suradnje unutar Okvirnog programa za istraživanje i inovacije (Obzor Europa) u skladu s njegovim pravilima i uvjetima.

    Pravni subjekti s poslovnim nastanom u EU-u mogu sudjelovati u istraživačkim projektima čije su teme jednake onima iz Okvirnoga programa, pod istim uvjetima koji važe za jordanske pravne osobe.

    Suradnja podliježe uvjetima utvrđenima ili navedenima u Prilogu I. Sporazumu. Načela dodjele intelektualnog vlasništva utvrđena su u Prilogu II.

    Aktivnosti suradnje mogu, primjerice, uključivati:

    • redoviti politički dijalog u području istraživanja;
    • razmjenu znanstvenih i tehnoloških informacija;
    • razmjenu istraživača, inženjera i tehničara;
    • razmjenu opreme, materijala i usluga ispitivanja;
    • osposobljavanje u pogledu istraživačkog i tehnološkog razvoja;
    • sudjelovanje stručnjaka obiju stranaka na seminarima, simpozijima i radionicama;
    • uzajaman pristup znanstvenim i tehnološkim informacijama u okvirima ove suradnje; i
    • svaki drugi modalitet kojeg bi usvojio Zajednički odbor za znanstvenu i tehnološku suradnju EU-a i Jordana, kojim se upravlja provedbom Sporazuma.

    Nadalje, nadležna tijela iz Jordana i Komisija slažu se da će dijeliti informacije o tekućim programima i novim mogućnostima sudjelovanja.

    EU i Jordan suglasni su da će u okviru svojega važećeg zakonodavstva omogućiti slobodno kretanje i boravak istraživača u svojim državnim područjima, kao i protok robe namijenjene na uporabu u tim aktivnostima.

    U okviru protokola Jordan mora financijski pridonijeti općem proračunu EU-a kao odgovor na posebne programe u kojima Jordan sudjeluje. Posebni uvjeti u vezi sa sudjelovanjem Jordana u svakom pojedinom programu, a posebno financijski doprinos te postupci izvješćivanja i evaluacije određuju se u memorandumu o razumijevanju između Komisije i nadležnih tijela Jordana.

    Jordan sudjeluje u inicijativi Partnerstvo za istraživanja i inovacije na mediteranskom području (PRIMA) utvrđenoj Odlukom (EU) 2017/1324 (vidjeti sažetak). Cilj PRIMA-e jest udruživanje intelektualnih i financijskih sredstava EU-a i zemalja sudionica kako bi se izgradili istraživački i inovacijski kapaciteti i razvijalo znanje i zajednička inovativna rješenja za vodne i poljoprivredno-prehrambene sustave u mediteranskom području. EU će PRIMA-i dodijeliti do 220 milijuna EUR iz programa Obzor 2020.

    DATUM STUPANJA NA SNAGU

    Sporazum je stupio na snagu 29. ožujka 2011. i privremeno se primjenjivao nakon njegova potpisivanja 30. studenoga 2009.

    POZADINA

    Jordan je jedna od zemalja obuhvaćenih Europskom politikom susjedstva.

    Euro-mediteranskim sporazumom (vidjeti sažetak) koji je stupio na snagu 2002. uspostavlja se pridruživanje između Europskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Jordana, s druge strane.

    Za više informacija vidjeti:

    Za više informacija o suradnji u području istraživanja i razvoja s Jordanom vidjeti:

    KLJUČNI POJMOVI

    Pravni subjekti. Svaka fizička osoba ili svaka pravna osoba ustanovljena u skladu s nacionalnim pravom mjesta njezina poslovnog nastana ili u skladu s pravom EU-a ili međunarodnim pravom, koja ima pravnu osobnost te prava i obveze u vlastito ime.

    GLAVNI DOKUMENTI

    Sporazum između Europske zajednice i Hašemitske Kraljevine Jordana o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji (SL L 159, 17.6.2011., str. 108.–114.).

    Odluka Vijeća 2011/343/EU od 9. ožujka 2011. o sklapanju Sporazuma između Europske zajednice i Hašemitske Kraljevine Jordana o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji (SL L 159, 17.6.2011., str. 1).

    Odluka Vijeća 2011/348/EZ od 10. studenoga 2009. o potpisivanju u ime Zajednice i privremenoj provedbi Sporazuma između Europske zajednice i Hašemitske Kraljevine Jordana o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji (SL L 159, 17.6.2011., str. 107.).

    Protokol uz Euro-mediteranski sporazum o pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Hašemitske Kraljevine Jordana, s druge strane, o Okvirnom sporazumu između Europske unije i Hašemitske Kraljevine Jordana o općim načelima sudjelovanja Hašemitske Kraljevine Jordana u programima Unije (SL L 117, 27.4.2013., str. 2.–5.).

    VEZANI DOKUMENTI

    Odluka (EU) 2017/1324 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2017. o sudjelovanju Unije u Partnerstvu za istraživanja i inovacije na mediteranskom području (PRIMA), koje zajednički poduzima više država članica (SL L 185, 18.7.2017., str. 1.–15.).

    Informacije o stupanju na snagu Sporazuma između Europske zajednice i Hašemitske Kraljevine Jordana o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji (SL L 116, 28.4.2012., str. 1.).

    Euro-mediteranski sporazum o pridruživanju između Europskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane, i Hašemitske Kraljevine Jordana, s druge strane – Protokol 1. o dogovorima koji se primjenjuju na uvoz u Zajednicu poljoprivrednih proizvoda podrijetlom iz Jordana – Protokol 2. o dogovorima koji se primjenjuju na uvoz u Jordan poljoprivrednih proizvoda podrijetlom iz Zajednice – Protokol 3. o definiciji pojma „proizvoda s podrijetlom” i načinima administrativne suradnje – Protokol 4. o uzajamnoj pomoći između administrativnih tijela u carinskim pitanjima – Zajedničke izjave – Završni akt (SL L 129, 15.5.2002., str. 3-176.).

    Posljednje ažuriranje 07.06.2024

    Vrh