Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Instrument EU-a za doprinos stabilnosti i miru (2014. – 2020.)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) br. 230/2014 o uspostavi Instrumenta za doprinos stabilnosti i miru

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Njome se uspostavlja Instrument za doprinos stabilnosti i miru (IcSP), sredstvo kojim EU može pridonijeti stabilnosti i miru osiguravajući da su mjere koje se poduzimaju učinkovite i dosljedne.

Obuhvaća sljedeća područja:

  • odgovor na krize;
  • sprečavanje sukoba;
  • izgradnja mira i pripravnosti za krizu;
  • postupanje u odnosu na globalne i transregionalne prijetnje sigurnosti.

KLJUČNE TOČKE

Potpora

Tehnička i financijska pomoć u sklopu ovog instrumenta usmjerena je na tri prioriteta:

 

  • 1.
    Brzi odgovor na krizu ili na krizu u nastajanju da bi se spriječili politički sukobi ili osiguralo da situacije ne eskaliraju u oružani sukob, primjerice:
    • potporu provedbi rezolucija Ujedinjenih naroda o ženama, miru i sigurnosti ili potporu međunarodnim kaznenim sudovima;
    • mjere za obnovu ključnih infrastrukturnih, stambenih i javnih objekata te gospodarskih sredstava nakon sukoba;
    • mjere za borbu protiv nezakonite uporabe vatrenoga oružja, otkrivanje i čišćenje mina, i
    • potporu za rješavanje učinka iznenadnih kretanja stanovništva.

    Mjere u sklopu ovog prioriteta obično se ne provode dulje od 18 mjeseci.

     

  • 2.
    Sprečavanje sukoba i pripravnost na krizu:
    • promicanje ranog upozoravanja i analize rizika u pogledu sukoba u donošenju politika i izgradnji povjerenja kroz posredovanje, dijalog i pomirbu u kontekstu napetosti među zajednicama;
    • angažiranje u civilnim stabilizacijskim misijama utvrđenima na Europskom vijeću u Feiri u 2000.:
      • izgradnja policijskih kapaciteta,
      • jačanje vladavine prava,
      • jačanje civilne uprave i
      • jačanje civilne zaštite;
    • suzbijanje uporabe prirodnih resursa za financiranje sukoba (kao što su mjere za ukidanje trgovine „konfliktnim dijamantima”).

    Mjere u sklopu ovog prioriteta jesu dugoročne.

     

  • 3.
    Rješavanje globalnih prijetnji dugoročnim mjerama za:

     

Fleksibilan pristup i uključenost civilnog društva

Da bi se postigla bolja učinkovitost, kao nadogradnja rezultata prethodne mjere pomoć u okviru IcSP-a bit će fleksibilnija na način da se najdulje moguće trajanje mjera za odgovor na krizu produlji do najviše 30 mjeseci i angažira druga izvanredna mjera pomoći u slučajevima dugotrajnih sukoba.

Financijska sredstva također mogu nadopunjavati humanitarnu pomoć EU-a i dugoročno financiranje razvojne suradnje.

Mjere pripreme, programiranja, provedbe i praćenja u sklopu IcSP-a mogu biti pojačane, kad je to moguće i prema potrebi, uz potporu nevladinih organizacija, organizacija koje predstavljaju autohtone narode i lokalne skupine građana.

Proračun i provedba

Proračun IcSP-a za razdoblje od 2014. do 2020. iznosi 2,339 milijarde eura. Većinu pravila i postupaka za provedbu ovog programa može se naći u Uredbi (EU) br. 236/2014, međusektorskoj uredbi kojom se usklađuje i pojednostavljuje provedba cjelokupnoga vanjskog financiranja EU-a.

Izmjena Uredbe (EU) br. 236/2014

U kontekstu predanosti EU-a programu za održivi razvoj do 2030. (cilj održivog razvoja br. 1 jest iskorjenjivanje siromaštva, a cilj održivog razvoja br. 2 promicanje mira i pravde), kao i zajedničkoj izjavi EU-a o Europskom konsenzusu o razvoju, Uredba (EU) 2017/2306 izmjenjuje izvornu uredbu.

Izmijenjena uredba omogućuje EU-u da, u iznimnim okolnostima, osigura pomoć za izgradnju vojnih kapaciteta u partnerskim zemljama u cilju ostvarivanja sigurnosti za razvojne aktivnosti u obliku obuke, mentorstva, opreme, poboljšanja infrastrukture itd. Pomoć EU-a ne smije ni u kojim uvjetima služiti za financiranje izgradnje kapaciteta za vojne svrhe različite od sigurnosti za razvoj, drugim riječima, ne može se upotrebljavati za financiranje smrtonosne opreme, tekućih vojnih rashoda ni obuke za povećanje borbenih kapaciteta.

Proračun od 100 milijuna eura dodijeljen je za te nove mjere između 2018. i 2020.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2020., a izmjena o izgradnji kapaciteta kao potpora sigurnosti i razvoju (CBSD) na snazi je od siječnja 2018.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) br. 230/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2014. o uspostavi Instrumenta za doprinos stabilnosti i miru (SL L 77, 15.3.2014., str. 1.–10.)

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) br. 230/2014 uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Zajednička izjava Vijeća i predstavnika vlada država članica koji se sastaju u Vijeću, Europskog parlamenta i Europske komisije (SL C 210, 30.6.2017., str. 1.–24.)

Uredba (EU) br. 236/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2014. o utvrđivanju zajedničkih pravila i postupaka za provedbu instrumenata Unije za financiranje vanjskog djelovanja (SL L 77, 15.3.2014., str. 95.–108.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 13.04.2018

Top