EUROPSKA KOMISIJA
Strasbourg, 8.3.2022.
COM(2022) 108 final
KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, EUROPSKOM VIJEĆU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA
REPowerEU: zajedničko europsko djelovanje za povoljniju, sigurniju i održiviju energiju
UVOD
Nakon ruske invazije na Ukrajinu, potreba za brzim prelaskom na čistu energiju nikad nije bila veća i jasnija. EU uvozi 90 % svoje potrošnje plina, a više od 40 % ukupne potrošnje plina u EU-u uvozi se iz Rusije. Isto tako, kad je riječ o uvozu nafte i ugljena, iz Rusije se uvozi 27 % nafte odnosno 46 % ugljena.
Udio u uvozu prirodnog plina u EU, 2021.
Izvor: Europska komisija
EU mora biti spreman za svaki scenarij. Može postati neovisan o ruskom plinu znatno prije kraja desetljeća. Što prije i odlučnije diversificiramo našu opskrbu, ubrzamo uvođenje tehnologija zelene energije i smanjimo našu potražnju za energijom, to ćemo ranije moći nadomjestiti ruski plin. Ovom se Komunikacijom utvrđuju nove mjere za povećanje proizvodnje zelene energije, diversifikaciju opskrbe i smanjenje potražnje, s naglaskom na plin, koji znatno utječe na tržište električne energije i čije je globalno tržište manje likvidno. Naglasak bi se mogao staviti i na postupno ukidanje ovisnosti o ruskoj nafti i ugljenu, za koje EU ima više potencijalnih opskrbljivača.
Ubrzavanjem zelene tranzicije smanjit će se emisije i ovisnost o uvezenim fosilnim gorivima te osigurati zaštita od povećanja cijena. Povećanje cijena fosilnih goriva posebno pogađa energetski siromašne potrošače ili ugrožene potrošače iz kategorije kućanstvo koji velik dio svojeg ukupnog dohotka troše na račune za energiju, produbljujući na taj način razlike i nejednakosti u EU-u. Poduzeća, posebno energetski intenzivne industrije, kao i poljoprivredno-prehrambeni sektor suočavaju se s višim troškovima proizvodnje.
Kako bi se poduzećima i kućanstvima pružila povoljna, sigurna i čista energija potrebno je odlučno djelovanje, počevši odmah s ublažavanjem cijena i skladištenjem plina za sljedeću zimu.
I.rješavanje krizne situacije
Vrlo visoke cijene energije štete gospodarstvu. Europska središnja banka prije invazije je procijenila da će energetski cjenovni šokovi smanjiti rast BDP-a za oko 0,5 postotnih bodova u 2022. Kontinuirano visoke cijene energije vjerojatno će povećati siromaštvo i utjecati na konkurentnost poduzeća. S višim su troškovima proizvodnje posebno suočene energetski intenzivne industrije. Visoke cijene energije znače i više cijene drugih proizvoda, posebno hrane. Kombinacija viših cijena energije, prijevoza i hrane povećala bi pritisak na kućanstva s niskim dohotkom, uz povećani rizik od siromaštva.
Paket mjera Komisije iz listopada 2021. pridonio je ublažavanju učinka visokih cijena energije. Mjere bi se trebale nastaviti provoditi dok god je to potrebno.
Kako bi riješila trenutačnu izvanrednu situaciju, Komisija će razmotriti sve moguće opcije za hitne mjere kako bi se ograničio učinak širenja cijena plina na cijene električne energije, kao što su privremena ograničenja cijena. U nadolazećim tjednima hitno će se savjetovati sa svim zainteresiranim dionicima i predložiti mogućnosti.
Komisija će isto tako procijeniti mogućnosti za optimizaciju modela tržišta električne energije kako bi se iskoristile prednosti jeftine energije. U obzir će se uzeti završno izvješće Agencije Europske unije za suradnju energetskih regulatora (ACER) i drugi doprinosi na temu funkcioniranja tržišta električne energije te koristi i nedostataka alternativnih mehanizama za određivanje cijena električne energije. Prema potrebi će provoditi daljnje mjere kako bi električna energija ostala povoljna, ne narušavajući pritom opskrbu i daljnja ulaganja u zelenu tranziciju.
1.1.Ublažavanje maloprodajnih cijena i potpora jako izloženim poduzećima
Komisija potvrđuje da su reguliranje cijena i mehanizmi prijenosa mogući kako bi se pomoglo u zaštiti potrošača i našega gospodarstva. Pravnim okvirom tržišta električne energije, a posebno člankom 5. Direktive o električnoj energiji, državama članicama omogućuje se da u trenutačnim iznimnim okolnostima utvrde maloprodajne cijene za kućanstva i mikropoduzeća.
Komisija u Prilogu 1. ovoj Komunikaciji pruža detaljne smjernice kako bi pomogla državama članicama u osmišljavanju sustava reguliranih cijena. To bi moglo biti popraćeno poticajima za energetsku učinkovitost i uštedu kako bi se smanjili računi za energiju.
Pravilima EU-a o državnim potporama državama članicama nude se mogućnosti za pružanje kratkoročne pomoći poduzećima i poljoprivrednicima pogođenima visokim cijenama energije i za pomoć u smanjenju njihove izloženosti nestabilnosti cijena energije u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju. Na primjer, države članice mogu na temelju Smjernica za sanaciju i restrukturiranje poduzećima koja imaju potrebe za likvidnošću ponuditi privremenu olakšicu zbog trenutačno visokih cijena energije, bez obzira na njihovu veličinu. Komisija će tim slučajevima dati prednost pridajući posebnu pozornost opskrbljivačima plinom i posrednicima koji se suočavaju s povećanim troškovima opskrbe zbog poremećaja u ugovorima.
Smjernicama o državnim potporama u kontekstu sustava EU-a za trgovanje emisijama državama članicama omogućuje se pružanje posebne potpore sektorima koji su zbog neizravnih troškova emisija izloženi najvećem riziku od istjecanja ugljika. U poljoprivrednom sektoru pravilima o državnim potporama omogućuju se potpore za ulaganje u održivu energiju. U okviru tekućeg preispitivanja tih pravila prijedlogom Komisije koji je trenutačno na javnoj raspravi povećavaju se mogućnosti pružanja potpore poljoprivrednicima.
Komisija je spremna iskoristiti punu fleksibilnost svojeg paketa mjera za državne potpore kako bi državama članicama omogućila da pruže potporu poduzećima i sektorima koji su ozbiljno pogođeni trenutačnim geopolitičkim kretanjima. Kako bi se državama članicama omogućilo da otklone ozbiljne poremećaje u gospodarstvu koji su posljedica ruske vojne agresije na Ukrajinu, Komisija će se uskoro savjetovati s državama članicama o potrebama i opsegu novog, samostalnog privremenog okvira za krize. Takvim bi se okvirom, na primjer, mogla omogućiti potpora za likvidnost svim poduzetnicima koji su izravno ili neizravno pogođeni krizom i potpora poduzetnicima, posebno energetski intenzivnim potrošačima, kako bi im se nadoknadio dio povećanih troškova energije do kojih je došlo uslijed cjenovnih šokova nakon ruske invazije. Komisija se savjetovala i s državama članicama o ciljanim izmjenama Smjernica o državnim potporama u kontekstu sustava EU-a za trgovanje emisijama, posebno kako bi se proširio popis prihvatljivih sektora, istodobno osiguravajući da se na njih primjenjuju pojačani poticaji za poboljšanje energetske učinkovitosti i/ili dekarbonizaciju njihove proizvodnje te ograničavanje narušavanja tržišnog natjecanja među državama članicama.
Kako bi financirale takve hitne mjere, države članice mogu razmotriti primjenu privremenih poreznih mjera na neočekivanu dobit. Međunarodna agencija za energiju smatra da bi se primjenom takvih fiskalnih mjera na visoke najamnine 2022. moglo staviti na raspolaganje do 200 milijardi EUR kako bi se djelomično nadoknadili veći računi za energiju. Takve mjere ne bi trebale biti retroaktivne, nego tehnološki neutralne i omogućiti proizvođačima električne energije da pokriju svoje troškove te zaštititi dugoročne tržišne cjenovne signale i cjenovne signale za ugljik. U Prilogu 2. utvrđeni su uvjeti koje ti instrumenti trebaju ispunjavati. Države članice mogu iskoristiti i prihode iz ETS-a koji su veći od očekivanih. Prihodi od dražbovne prodaje emisijskih jedinica u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama iznosili su 30 milijardi EUR za razdoblje od 1. siječnja 2021. do 28. veljače 2022.
Komisija je u svojoj Komunikaciji o fiskalnim smjernicama za 2023. podsjetila da se takozvana „opća klauzula o odstupanju” iz Pakta o stabilnosti i rastu i dalje primjenjuje 2022., čime se državama članicama omogućuje poduzimanje izvanrednih mjera u trenutačnim iznimnim okolnostima.
1.2.Priprema za sljedeću zimu osiguravanjem dostatnog skladištenja plina
Opskrba plinom dovoljna je do kraja ove zime, čak i u slučaju potpunog prekida opskrbe iz Rusije.
Kako bismo bili dobro pripremljeni za sljedeću zimu, skladišta plina u cijelom EU-u trebalo bi odmah početi puniti. Tijekom sezone grijanja skladištenjem se smanjuje potreba za uvozom dodatnih količina. Skladištenje ublažava poremećaje u lancima opskrbe. Između 25 i 30 % plina potrošenog zimi je uskladišteni plin. Pokazalo se da su razine skladištenja plina posebno niske na lokacijama u vlasništvu subjekata iz trećih zemalja (tj. Gazproma). Usporedno s time, operatori prijenosnih sustava trebali bi koordinirati i mjere za ažuriranje i optimizaciju kapaciteta dostupnih u mreži u slučaju smanjenih ili nikakvih protoka i pritiska s istoka.
Komisija će do travnja podnijeti zakonodavni prijedlog kako bi se osigurala odgovarajuća godišnja razina skladištenja. Tim će se prijedlogom zahtijevati da se postojeća infrastruktura za skladištenje na području EU-a napuni do najmanje 90 % njezina kapaciteta do 1. listopada svake godine. Kako bi skladištenje bilo privlačnije sudionicima na tržištu, Komisija će predložiti povećanje razine rabata na 100 % kao poticaj za ponovno punjenje skladišta.
EU-ovom politikom skladištenja plina osigurat će se pravednost i omogućiti pametno korištenje postojeće infrastrukture, čime će se ograničiti potreba za novom infrastrukturom bez obzira na to što nemaju sve države članice podzemna skladišta na svojem državnom području. Zakonodavnim prijedlogom utvrdit će se mehanizam kojim će se osigurati pravedna raspodjela troškova sigurnosti opskrbe. Naime, koristi od zajamčene visoke razine popunjenosti, u smislu vrijednosti osiguranja od rizika za sigurnost opskrbe i učinaka smanjenja cijena zimi, nisu ograničene na zemlju u kojoj se nalazi skladište. Za osiguravanje neprekinutog toka energije u cijelom EU-u ključni su spojni vodovi. Ako je potrebna nova infrastruktura, ona bi trebala biti kompatibilna s vodikom.
S obzirom na trenutačno geopolitičko okruženje, Komisija predviđa da će se u ovom zakonodavnom prijedlogu skladišta plina utvrditi kao kritična infrastruktura i uvesti odredbe za rješavanje rizika u pogledu vlasništva nad plinskom infrastrukturom. Države članice morat će zahtijevati da regulatorno tijelo ili drugo nadležno tijelo koje odredi država članica potvrdi da vlasništvo osobe ili osoba iz treće zemlje ne ugrožava sigurnost opskrbe. Takva će se procjena morati provesti za sve postojeće i buduće operatore skladišta. Kratkoročno i u očekivanju zakonodavnog postupka države članice trebale bi djelovati kao da je zakonodavstvo već doneseno i poduzeti mjere kako bi se osiguralo ponovno punjenje skladišta na vrijeme za sljedeću zimu. Nadalje, kako je predviđeno postojećom Uredbom o sigurnosti opskrbe plinom, moraju sklopiti dogovore o solidarnosti. S obzirom na trenutačni kontekst, to bi trebalo učiniti bez odgode.
Kako bi se potaknulo ponovno punjenje, države članice mogu pružati potporu opskrbljivačima u skladu s člankom 107. stavkom 3. točkom (c) UFEU-a, primjerice u obliku jamstava („dvosmjerni ugovor za kompenzaciju razlike”).
Komisija pak može koordinirati postupke ponovnog punjenja, na primjer zajedničkom nabavom, prikupljanjem narudžbi i povezivanjem zaliha. Zajednička europska platforma za ugovaranje opskrbe plinom na temelju bilateralnih pregovora s glavnim proizvođačima plina pomogla bi u diversifikaciji i pametnom upravljanju rizicima, čime bi se osigurala sigurnost opskrbe pod povoljnim uvjetima za kupce u čitavom EU-u.
Komisija provodi i istragu tržišta plina kao odgovor na zabrinutost u pogledu mogućnosti da društva aktivna na europskim tržištima plina, a posebno ruski opskrbljivač plina Gazprom, naruše tržišno natjecanje. Gazprom pokazuje neuobičajeno poslovno ponašanje, a prosječna razina popunjenosti skladišnih kapaciteta u EU-u kojima taj opskrbljivač plinom upravlja iznosi oko 16 %, dok je razina popunjenosti skladišnih kapaciteta kojima on ne upravlja 44 %. Komisija trenutačno prioritetno istražuje sve navode o mogućem protutržišnom poslovnom ponašanju Gazproma i prikuplja dodatne informacije od sudionika na tržištu.
Komisija nastavlja surađivati sa susjedima i partnerima na zapadnom Balkanu i u Energetskoj zajednici koji su, kao i EU, ovisni o fosilnim gorivima i izloženi povećanju cijena, istodobno se zalažući za iste dugoročne klimatske ciljeve. EU je spreman pružiti potporu Ukrajini, Moldovi i Gruziji kako bi se prema potrebi osigurala pouzdana i održiva energija. Stalna nastojanja da se osigura hitna sinkronizacija ukrajinske i moldovske elektroenergetske mreže s europskom kontinentalnom mrežom jasan su znak te predanosti.
II.REPower EU: prestanak naše ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima
Postupno ukidanje naše ovisnosti o fosilnim gorivima iz Rusije može se provesti puno prije 2030. U tu svrhu Komisija predlaže plan REPowerEU kojim će se povećati otpornost energetskog sustava na razini EU-a na temelju dvaju stupova:
·Diversifikacija opskrbe plinom većim uvozom ukapljenog prirodnog plina i uvozom putem plinovoda od neruskih opskrbljivača te većim uvođenjem biometana i vodika.
·Brže smanjenje naše ovisnosti o fosilnim gorivima na razini kućanstava, zgrada i industrije te na razini energetskog sustava povećanjem energetske učinkovitosti i udjela energije iz obnovljivih izvora te uklanjanjem infrastrukturnih uskih grla.
Potpunom provedbom naših prijedloga za ostvarivanje ciljeva paketa „Spremni za 55 %” potrošnja plina smanjila bi se do 2030. za 30 %, što iznosi oko 100 milijardi m³. Zajedno s dodatnom diversifikacijom plina i većim količinama plinova iz obnovljivih izvora, brzim ostvarivanjem ušteda energije i brzom elektrifikacijom temeljenom na energiji iz obnovljivih izvora može se postići ekvivalent uvozu barem 155 milijardi m³ ruskog plina.
Načelo „energetska učinkovitost na prvom mjestu” važnije je nego ikad i trebalo bi se primjenjivati u svim sektorima i politikama, pri čemu mjere odgovora na potražnju dopunjuju mjere na strani ponude.
S obzirom na okolnosti, suzakonodavci bi mogli razmotriti i nadopunjivanje prijedloga za ostvarivanje ciljeva paketa „Spremni za 55 %” s većim ili ranijim ciljevima za energiju iz obnovljivih izvora i energetsku učinkovitost.
ETAPE PLANA REPOWER EU
|
USMJERENOST
|
AMBICIJA PAKETA „SPREMNI ZA 55 %” DO 2030.
|
MJERA U OKVIRU PLANA REPOWEREU
|
ZAMIJENJENO DO KRAJA 2022.
(ekvivalent milijardi m³)
procjena
|
DODATNO UZ OSTVARENJE CILJEVA PAKETA „SPREMNI ZA 55 %” DO 2030. (ekvivalent milijardi m³)
procjena
|
DIVERSIFIKACIJA PLINA
|
NERUSKI PRIRODNI PLIN
|
-
|
Diversifikacija UPP-a
|
50*
|
50
|
|
|
-
|
Diversifikacija uvoza putem plinovoda
|
10
|
10
|
|
VIŠE PLINA IZ OBNOVLJIVIH IZVORA
|
Proizvodnja 17 milijardi m³ biometana, ušteda od 17 milijardi m³
|
Povećanje proizvodnje biometana na 35 milijardi m³ do 2030.
|
3,5
|
18
|
|
|
5,6 milijuna tona vodika iz obnovljivih izvora, ušteda od 9 do 18,5 milijardi m³
|
Povećanje proizvodnje i uvoza vodika na 20 milijuna tona do 2030.
|
-
|
25-50
|
ELEKTRIFIKACIJA EUROPE
|
KUĆANSTVA
|
Mjere energetske učinkovitosti, ušteda od 38 milijardi m³
|
Ušteda energije na razini EU-a, npr. smanjenjem termostata za grijanje u zgradama za 1 °C, čime se štedi 10 milijardi m³
|
14
|
10
|
|
|
Uračunano pod ukupne podatke o energiji iz obnovljivih izvora u nastavku
|
Ubrzana ugradnja solarnih panela na krovove – do 15 TWh unutar godine dana
|
2,5
|
Ubrzano
|
|
|
30 milijuna novougrađenih toplinskih crpki do 2030., čime će se uštedjeti 35 milijardi m³ do 2030.
|
Ubrzana ugradnja toplinskih crpki udvostručenjem na ukupno 10 milijuna jedinica tijekom sljedećih pet godina
|
1,5
|
Ubrzano
|
|
ELEKTROENERGETSKI SEKTOR
|
Uvođenje 480 GW kapaciteta za vjetroelektrane i
420 GW solarnih kapaciteta, čime se ostvaruje ušteda od 170 milijardi m³ (i proizvodnja 5,6 milijuna tona zelenog vodika)
|
Brza izgradnja vjetroenergetskih i solarnih postrojenja, povećanje prosječne stope uvođenja za 20 %, ušteda plina u iznosu od 3 milijardi m³ i dodatni kapaciteti od 80 GW do 2030. kako bi se omogućila veća proizvodnja zelenog vodika.
|
20
|
Uštede plina ostvarene većim ambicijama uračunane u okviru zelenog vodika, a ostatak je
ubrzan
|
PREOBRAZBA INDUSTRIJE
|
ENERGETSKI INTENZIVNE INDUSTRIJE
|
Brza elektrifikacija i brzo uvođenje vodika iz obnovljivih izvora
|
Ubrzano uvođenje Inovacijskog fonda i proširenje područja primjene na ugovore za kompenzaciju razlike u odnosu na ugljik
|
Uštede plina uračunane u okviru ciljeva za vodik i energiju iz obnovljivih izvora
|
*svi su brojevi procjene
Komisija je spremna predložiti plan „REPowerEU” na temelju utvrđivanja najprikladnijih projekata i reformi na nacionalnoj i regionalnoj razini te na razini EU-a u dijalogu s državama članicama. To će se temeljiti na nacionalnim energetskim i klimatskim planovima i njihovim ažuriranjima, postojećim planovima za oporavak i otpornost, operativnim programima kohezijske politike i svim drugim relevantnim planovima te potrebama u pogledu otpornosti na klimatske promjene. Prednost bi trebalo dati projektima kojima se dovršava unutarnje energetsko tržište i projektima s izraženom prekograničnom dimenzijom, primjerice kritičnoj povezanosti Portugala, Španjolske i Francuske te Bugarske i Grčke. Takvim će se projektima poboljšati međupovezanost europskih plinskih i elektroenergetskih mreža i druge infrastrukture te u potpunosti sinkronizirati naše elektroenergetske mreže, primjerice između baltičkih država i kontinentalne europske mreže. Planovi država članica trebali bi se temeljiti na regionalnoj analizi. Komisija bi putem Instrumenta za tehničku potporu pružila potporu kao i za plan za oporavak i otpornost i tehničku pomoć. Potrebe za financiranjem procijenit će se na temelju sveobuhvatnog pregleda potreba država članica i potreba za prekograničnim ulaganjima. Kako bi se to postiglo, trebalo bi mobilizirati sva sredstva i alate dostupne na nacionalnoj razini i razini EU-a, uz javna sredstva osmišljena za privlačenje privatnih ulaganja.
2.1. Diversifikacija opskrbe plinom
2.1.1. Uvoz UPP-a i uvoz putem plinovoda
Dosad nezabilježenom opskrbom EU-a UPP-om u siječnju 2022. osigurana je sigurnost opskrbe plinom za ovu zimu. EU bi mogao godišnje uvoziti više od 50 milijardi m³ UPP-a (npr. iz Katara, SAD-a, Egipta, Zapadne Afrike). Diversifikacijom opskrbljivača plinom (npr. Azerbajdžan, Alžir, Norveška) moglo bi se ostvariti još 10 milijardi m³ godišnje uštede na uvozu ruskog plina.
Komisija će prioritetno procijeniti jesu li potrebne mjere i ulaganja u plinsku infrastrukturu prilagođenu vodiku i interkonekcije kako bi se eliminirala uska grla pri potpunom iskorištavanju kapaciteta EU-a za UPP.
Uz diversifikaciju opskrbe EU potiče svoja međunarodna partnerstva. Komisija će nastaviti raspravljati o srednjoročnim kretanjima na tržištu u okviru skupine G7 i s glavnim globalnim kupcima plina (Japan, Južna Koreja, Kina, Indija).
2.1.2. Povećanje proizvodnje biometana u EU-u
Udvostručenje cilja paketa „Spremni za 55 %” za biometan dovelo bi do proizvodnje 35 milijardi m³ godišnje do 2030. U tu bi svrhu strateški planovi država članica u okviru ZPP-a trebali usmjeravati financiranje biometana proizvedenog iz održivih izvora biomase, posebno uključujući poljoprivredni otpad i ostatke.
2.1.3. Akcelerator vodika
Dodatnih 15 milijuna tona vodika iz obnovljivih izvora povrh 5,6 milijuna tona predviđenih u okviru paketa „Spremni za 55 %” može do 2030. zamijeniti 25 – 50 milijardi m³ godišnje uvoza ruskog plina. To bi značilo dodatnih 10 milijuna tona vodika uvezenog iz različitih izvora i dodatnih 5 milijuna tona vodika proizvedenog u Europi, čime bi se premašili ciljevi strategije EU-a za vodik i maksimizirala domaća proizvodnja vodika. Drugi oblici čistog vodika, posebno nuklearni, također imaju ulogu u nadomještanju prirodnog plina.
Komisija će dodatno razviti regulatorni okvir za promicanje europskog tržišta vodika i poduprijeti razvoj integrirane infrastrukture za plin i vodik, objekata za skladištenje vodika i lučke infrastrukture. Nova prekogranična infrastruktura trebala bi biti kompatibilna s vodikom. Komisija će prioritetno ocijeniti prijavu državne potpore za projekte u području vodika. Obvezuje se dovršiti procjenu prvih važnih projekata od zajedničkog europskog interesa u području vodika u roku od šest tjedana nakon što države članice sudionice dostave potpunu obavijest. Zajednički cilj trebao bi biti omogućavanje dovršetka procjene prije ljeta.
Usto, Komisija će podupirati pilot-projekte u području proizvodnje i transporta vodika iz obnovljivih izvora u susjedstvu EU-a, počevši od mediteranskog partnerstva za zeleni vodik. Surađivat će i s partnerima na sklapanju partnerstava za zeleni vodik i s industrijom na uspostavi europskog instrumenta za vodik na globalnoj razini, čime će se državama članicama olakšati pristup povoljnom čistom vodiku.
2.2. Brže smanjenje naše ovisnosti o fosilnim gorivima
2.2.1. Uvođenje solarnih, vjetrenih i toplinskih crpki
U paketu „Spremni za 55 %” predviđa se udvostručenje kapaciteta EU-a za proizvodnju energije iz fotonaponskih panela i iskorištavanje energije vjetra do 2025. te utrostručenje do 2030., čime bi se do 2030. uštedjelo 170 milijardi m³ godišnje potrošnje plina.
Ubrzavanjem uvođenja krovnih solarnih fotonaponskih sustava do 15 TWh ove godine EU bi mogao uštedjeti dodatnih 2,5 milijardi m³ plina. Komisija će u lipnju predstaviti komunikaciju o solarnoj energiji u cilju oslobađanja potencijala solarne energije kao glavnog obnovljivog izvora energije u EU-u. Na temelju analize trenutačnog stanja solarne energije u cijelom EU-u u strategiji za solarnu energiju predložit će se europska inicijativa za solarne krovove, u kojoj će se utvrditi prepreke, predložiti mjere za ubrzanje uvođenja i osigurati da javnost može u potpunosti iskoristiti prednosti solarne energije s krovova.
Komisija će pomoći u daljnjem razvoju lanca vrijednosti za solarnu energiju i energiju vjetra te za toplinske crpke, čime će se ujedno povećati konkurentnost EU-a i riješiti problem strateških ovisnosti. Ako to bude potrebno za privlačenje dostatnih privatnih ulaganja, mjere će uključivati usmjeravanje sredstava EU-a u tehnologije sljedeće generacije, mobilizaciju fonda InvestEU ili potporu država članica. Posebna pozornost posvetila bi se ubrzanju ulaganja u prekvalifikaciju i usavršavanje radne snage, što je ključno za potporu preobrazbi.
Komisija, države članice i industrija trebali bi nastaviti pomno pratiti opskrbu kritičnim i drugim sirovinama, promicati strateška partnerstva za osiguravanje opskrbe i prema potrebi razmotriti poduzimanje drugih mjera, kao što je strateško stvaranje zaliha.
Udvostručenjem planiranog godišnjeg ritma uvođenja toplinskih crpki u prvoj polovini tog razdoblja u EU-u bi se ugradilo čak 10 milijuna toplinskih crpki u sljedećih pet godina. Time bi se uštedjelo 12 milijardi m³ za svakih 10 milijuna toplinskih crpki koje su ugradila kućanstva. Ubrzano uvođenje toplinskih crpki na tržište zahtijevat će brzi razvoj cijelog lanca opskrbe i biti popraćeno mjerama za poticanje obnove zgrada i modernizacije sustava centraliziranog grijanja.
Osim obnove domova i zgrada, našu bi ovisnost o plinu smanjila i proizvodnja energije iz energije vjetra, solarna energija i drugi izvori s niskim emisijama.
2.2.2. Dekarbonizacija industrije
Plan „REPower EU” mogao bi ubrzati uvođenje inovativnih rješenja temeljenih na vodiku i troškovno konkurentne električne energije iz obnovljivih izvora u industrijskim sektorima. Komisija bi ubrzala provedbu Inovacijskog fonda kako bi podržala prelazak na elektrifikaciju i vodik, među ostalim putem programa na razini EU-a za ugovore za kompenzaciju razlike u odnosu na ugljik, te poboljšala kapacitete EU-a za proizvodnju inovativne opreme s nultim i niskim emisijama ugljika, kao što su elektrolizatori, solarna energija / energija vjetra nove generacije i druge tehnologije.
2.2.3. Omogućavanje bržeg izdavanja dozvola
Za ubrzanje projekata u području energije iz obnovljivih izvora preduvjet je pojednostavnjenje i skraćivanje postupka izdavanja dozvola. Dugotrajni administrativni postupci utvrđeni su kao jedna od ključnih prepreka ulaganjima u obnovljive izvore energije i povezanu infrastrukturu. To bi trebalo riješiti potpunim i brzim prenošenjem Direktive o energiji iz obnovljivih izvora koja je trenutačno na snazi, provedbom odgovarajućih reformi i mjera u planovima država članica za oporavak i otpornost te odredbama koje se odnose na izdavanje dozvola za infrastrukturu u revidiranom okviru TEN-E.
Komisija poziva države članice da osiguraju da se za planiranje, izgradnju i rad postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, njihovo priključenje na mrežu i samu povezanu mrežu smatra da su od prevladavajućeg javnog interesa i u interesu javne sigurnosti te da ispunjavaju uvjete za najpovoljniji postupak dostupan u postupcima planiranja i izdavanja dozvola.
Države članice trebale bi brzo mapirati kopnena i morska područja te procijeniti i osigurati njihovu odgovarajuću raspoloživost za projekte u području energije iz obnovljivih izvora, razmjerno svojim nacionalnim energetskim i klimatskim planovima, doprinosima revidiranom cilju za energiju iz obnovljivih izvora do 2030. te drugim čimbenicima kao što su dostupnost resursa, mrežna infrastruktura i ciljevi Strategije EU-a za bioraznolikost. Komisija će u predstojećem prijedlogu akta o obnovi prirode predložiti da bi države članice pri pripremi svojih nacionalnih planova za ispunjavanje ciljeva obnove trebale uzeti u obzir ograničena i jasno definirana, posebno prikladna područja, izbjegavajući pritom što je više moguće područja važna za okoliš. Države članice mogu preispitivanje svojih planova u skladu s Direktivom o prostornom planiranju morskog područja iskoristiti za daljnje pokretanje projekata iskorištavanja energije iz obnovljivih izvora.
Komisija će u svibnju objaviti preporuku o brzom izdavanju dozvola za projekte za iskorištavanje energije iz obnovljivih izvora te će raditi na podupiranju upotrebe svih fleksibilnih mogućnosti koje su već odobrene zakonodavstvom EU-a i uklanjanja preostalih prepreka, bez obzira na njihovo podrijetlo.
Komisija će dati i smjernice o tome kada su potrebna regulatorna sigurna okruženja i kakva ona moraju biti da bi se omogućilo testiranje inovativnih tehnologija, proizvoda ili usluga usmjerenih na bolje usklađivanje uvođenja energije iz obnovljivih izvora i zaštite okoliša. Smjernice će biti usmjerene na utvrđivanje granica regulatornih sigurnih okruženja, kao što su utvrđivanje vremenskog okvira, područja i trajnog regulatornog nadzora kako bi se svi rizici sveli na najmanju moguću mjeru.
Komisija i Grupa EIB-a zaključit će 2022. koji bi mehanizmi financiranja bili najprikladniji za promicanje razvoja ugovora o kupnji energije u Europi, što je već moguće u okviru fonda InvestEU. To će uključivati olakšavanje boljeg pristupa ugovorima o kupnji energije za nove kupce kao što su MSP-ovi.
Zaključak
Kretanja na energetskim tržištima posljednjih mjeseci, a posebno dramatične promjene sigurnosne situacije posljednjih tjedana, zahtijevaju drastično ubrzanje prelaska na čistu energiju, a time i povećanje energetske neovisnosti Europe.
Potrebne su hitne mjere kako bi se ublažio učinak visokih cijena na kućanstva, poljoprivrednike, poduzeća i industriju.
Prekid ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima ubrzat će promjenu kombinacije izvora energije u državama članicama, što bi se trebalo odražavati u funkcioniranju tržišta električne energije.
Europskom politikom skladištenja plina poboljšat će se pripravnost za sljedeću zimsku sezonu i nakon nje. Zajedničko i koordinirano djelovanje najbolji je odgovor na nepredvidive izazove s kojima se suočavamo.
Komisija je spremna do ljeta u suradnji s državama članicama izraditi plan „REPowerEU” kako bi se poduprla diversifikacija opskrbe energijom, ubrzao prelazak na energiju iz obnovljivih izvora i poboljšala energetska učinkovitost. Time bi se ubrzalo postupno ukidanje uvoza ruskog plina i oslanjanje na fosilna goriva te osiguralo najbolje srednjoročno osiguranje od cjenovnih šokova brzim prelaskom na zeleno gospodarstvo EU-a, s posebnim naglaskom na prekograničnim i regionalnim potrebama. Potreba za većom sigurnošću opskrbe daje novi poticaj ciljevima europskog zelenog plana.